Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

ΜΕΡΟΣ 1ο: ΠΑΧΕΙΡΑ! (*ΤΕΤΡΑΝΥΧΟΣ)

Συντονιστής: tsakalakos

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τρί Οκτ 27, 2009 11:39 pm

root rot ειναι σαπισμα της ριζας που μπορει να προελθει απο υπερβολικο ποτισμα .........μεχρι μηκυτες στην ριζα

ΥΓ προσωπικη μου αποψη, καμμια σχεση δεν εχει με σαπισμα της ριζας, η πρωτη ενδειξη σαπισματος της ριζας ειναι το να γερνουν τα φυλλα προς τα κατω σαν να δειχνει οτι θελει ποτισμα ενω ειναι αρκετα ποτισμενο.
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό harryharry » Τετ Οκτ 28, 2009 12:11 am

αυτο μου ειπε και αυτος. και οτι αυτο που συμβαινει στα φυλλα οφειλεται σε αυτο. εψαξα στο νετ αλλα δεν βρηκα παραπλησια εικονα και ετσι δεν ξερω τι μπορω να κανω για να το σωσω το φυτο. ειναι 2.5 μετρα και λυπαμαι να το αφησω να ξεραθει. οχι οτι δεν θα το λυπομουν αν ηταν μικροτερο βεβαια.....
Άβαταρ μέλους
harryharry

Mood: Scream
Cash on hand: 0.00
Bank: 0.00
Has thanked: 9 times
Have thanks: 17 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τετ Οκτ 28, 2009 12:14 am

ΥΓ προσωπικη μου αποψη, καμμια σχεση δεν εχει με σαπισμα της ριζας, η πρωτη ενδειξη σαπισματος της ριζας ειναι το να γερνουν τα φυλλα προς τα κατω σαν να δειχνει οτι θελει ποτισμα ενω ειναι αρκετα ποτισμενο.

Μπορεις να γραψεις τα συμπτωματα με λεπτομερειες ?
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό harryharry » Τετ Οκτ 28, 2009 12:23 am

κατι παραπανω απο ενα μηνα πριν ειχα παρατηρησει οτι τα φυλλα κιτρινιζαν και εμφανιζαν κατι στιξεις. επισης παρατηρησα σταγονες κατω απο μερικα φυλλα. εχω βαλει και δυο φωτογραφιες στην αρχη του θεματος. ψεκασα με οινοπνευμα και σαπουνι για τετρανυχο. λιγες μερες μετα ξεκινησε αυτη η ιστορια οπως φαινεται στην πιο πανω φωτογραφια. τα φυλλα ξαφνικα γινονται κιτρινα, με ακανονιστο τροπο, σαν κηλιδες. ορισμενα απο αυτα εχουν κατι που μοιαζει με γδαρσιμο στην επανω επιφανεια τους. σαν να τα εκανες με γυαλοχαρτο ας πουμε. σιαγα σιγα κιτρινιζουν, οχι τελειως παντως, και τελικα πεφτουν. η αναπτυξη του φυτου ειναι πολυ αργη, αλλα ετσι και αλλιως δεν ξερω τον φυσιολογικο ρυθμο αναπτυξης του. ο γεωπονος μου ειπε οτι προκειται μαλλον για μυκητες στις ριζες λογω της πολλης υγρασιας. σκαλισα το χωμα οσο πιο μεσα μπορουσα. βρηκα και μερικες ριζες στην πορεια που μοιαζουν οκ. ασπρες και "ζουμερες". βεβαια οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες για να μπορω να αξιολογησω σωστα τη ριζα. αυτα πανω κατω. δεν ξερω τι αλλο να αναφερω......
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό harryharry » Τετ Οκτ 28, 2009 12:25 am

Υ.Γ. εντοπισα και τετρανυχο μετα τις υποδειξεις της Σταυρουλας. δεν ξερω ομως....μπορει ο τετρανυχος να κανει τετοια εικονα; η υπαρχει περιπτωση να συνυπαρχει και κατι αλλο;
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τετ Οκτ 28, 2009 12:28 am

Τις τελευταιες 10 ημερες με τι ψεκασες ?, το φυλλο φαινεται γυαλιστερο
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό harryharry » Τετ Οκτ 28, 2009 12:32 am

δεν εριξα τιποτα. φαινεται ετσι απο την φωτο. ειναι πολυ θαμπο στην πραγματικοτητα
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό harryharry » Πέμ Οκτ 29, 2009 12:27 am

anybody???? :(
βοηθεια....νομιζω οτι το χανω το φυτο....σημερα κιτρινισαν αλλα 2 φυλλα
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό olma156 » Πέμ Οκτ 29, 2009 7:56 am

ΠΑΧΙΡΑ
---------

απ οτι διαβασα το κιτρινισμα των φυλλων ειναι φυσιολογικο για να βγουν καινουργια, ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΠΟΤΙΣΜΑ, ψεκασμα στα φυλλα για υγρασια.
Διαβασε προσεκτικα το παρακατω link
http://www.anthorama.gr/files/pachira.htm
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό harryharry » Πέμ Οκτ 29, 2009 11:14 pm

:shock: λες τοσο καιρο να παιδευομαι και να στενοχωριεμαι τσαμπα; αν υποψιαστω κατι τετοιο θα την μαδησω την παχιρα μονος μου , το υποσχομαι :D
χαρηκα τωρα με τα νεα σου olma. η αληθεια ειναι οτι παραλληλα με ολη αυτη την καταστροφη, εχουν ξεφυτρωσει αρκετα μικρα φυλλαρακια, τα οποια ομως μενουν καπως στασιμα, και το απεδωσα και αυτο στα πλαισια της ασθενειας που υποτιθεται οτι εχει. τι να πω. ελπιζω τελικα να ειναι μια φυσιολογικη αντιδραση του φυτου. αν ειναι ετσι παντως, σου χρωσταω μεγαλη χαρη για τα καλα νεα. ευχαριστω πολυ οπως και να εχει για το ενδιαφερον και θα ενημερωνω το thread για τις εξελιξεις
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Οκτ 30, 2009 10:57 am

:lol: :lol: :lol: :lol:
Χάρη πριν 2 χρόνια πήρα μια μινι ροδιά. Το φθινόπωρο άρχισε να κιτρινίζει και εγώ έπεσα να πεθάνω. Την πλάκωσα στα λιπάσματα, τα φάρμακα, έτρεχα στους γιατρούς και τους γεωπόνους μου έδιναν και άλλα φάρμακα.
Αυτή τη χαβά της, κιτρίνιζε και μάδαγε.

Εκεί που το πήρα απόφαση ότι η ροδιά δεν θα την βγάλει, έριξα μια ματιά στο internet και εκεί έμαθα είναι είναι φυλλοβόλο δέντρο. Βλέπεις, όλοι την έχουμε πατήσει :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,708.65
Has thanked: 918 times
Have thanks: 2456 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Παρ Οκτ 30, 2009 11:25 am

πολλα φυτα που δεν αναφερονται σαν φυλλοβολα ριχνουν τα φυλλα τους εαν βρεθουν σε συνθηκες κρυου ή και αναμενομενου! κρυου, αυτο ειναι η αμυνα τους στο κρυο.

Το ιδιο φυτο στην Ν.Ελλαδα ειναι αειθαλες ενω στην Βορεια γινεται "φυλλοβολλο".

Επισης φθινοπωρο και χειμωνα κατεβαινουν οι χυμοι των φυτων με αποτελεσμα να αναπτυσονται πολυ αργα.

Τελος ελπιζω την Παχιρα να μην την εχεις συνεχεια μεσα στο σπιτι, ολα τα φυτα χρειαζονται να βγαινουν εξω για καθαρο αερα.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό harryharry » Παρ Οκτ 30, 2009 10:40 pm

μεσα στο σπιτι την εχω απο τη μερα που την πηρα. λες να δοκιμασω να την βγαλω λιγο εξω μπας και παρει τον αερα της και στρωσει;
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Οκτ 31, 2009 8:26 am

Βγαζε το εξω 4-5 ωρες καθημερινα (κατα προτιμηση 11 εως 16) σε νοτια βεραντα να μην το χτυπαει ηλιος ουτε και αερας.
Απ οτι λεει το παραπανω λινκ αντεχει μεχρο 0c, για να εισαι σιγουρος οταν εχει 5c μην το βγαζεις εξω.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό teoiro » Σάβ Οκτ 31, 2009 8:52 pm

η Παχηρα ειναι τροπικο φυτο αειθαλες,,αρα θελει και αρκετα ζεστο περιβαλλον οχι κατω απο 12 βαθμους τον χειμωνα ,,οχι οτι θα χαλασει ,,αλλα θα ριξει τα φυλλα του ,,,,,,,,,,απο την φωταγραφια εχω καταλαβει τα εξης ,,η ειναι παραποτισμενο η δεν εχει πολυ φως στον χωρο που την εχεις,, η υποφερει απο τροφοπενια
Άβαταρ μέλους
teoiro

Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό harryharry » Κυρ Νοέμ 01, 2009 3:56 am

μαλλον την εχω παραποτισει απο την αρχη. απο τοτε που ειδα το κιτρινισμα στα φυλλα σταματησα να την ποτιζω τοσο. φως εχει υπεραρκετο εκει που ειναι (οχι αμεσο φυσικα) και λιπασμα τις εχω ριξει 3 φορες απο το καλοκαιρι. οποτε την αφηνω να στεγνωσει λιγο και θα δειξει. θα την βγαλω και στο μπαλκονι λιγο ν απαρει τον αερα της μπας και συνελθει. σας ευχαριστω πολυ για το χρονο και τις συμβουλες σας. θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό harryharry » Τρί Νοέμ 24, 2009 2:07 am

Νεοτερα λοιπον απο την παχιρα.....η κατασταση ειχε φτασει στο απροχωρητο...εμεινε στην κυριολεξια το μισο φυτο..ετσι σημερα πηρα την αποφαση να την βγαλω απο τη γλαστρα για να δω επιτελους τι παιζει εκει μεσα.
οι ριζες φαινοταν μια χαρα, οσο μπορουσα να καταλαβω. ο ενας κορμος της ομως (γιατι εχει 4-5 πλεγμενους μεταξυ τους με τη γνωστη ηλιθια κακοποιηση που δεχονται ως γνωστο οι παχιρες) ειχε σαπισει εντελως απο τη ριζα του. τον εκοψα και τον εβγαλα τελειως και μαζι και το γυρω χωμα της μπαλας που ειχε περιεργη οψη. εριξα και λιγο dithane . αποψε η παχιρα θα την βγαλει στο μπαλκονι εκτος γλαστρας και αν αυριο εχει στεγνωσει η μπαλα της θα γυρισει μεσα......σαπουνοπερα καταντησε πια....στο επανειδην λοιπον 8)
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό harryharry » Κυρ Δεκ 06, 2009 3:26 pm

Season 4:
η παχιρα επεστρεψε στη γλαστρα της μετα απο μια βδομαδα περιπου παραμονης εκτος γλαστρας και αφου η μπαλα της ειχε στεγνωσει για τα καλα. τα φυλλα συνεχιζαν να πεφτουν. επειδη δε φημιζομαι για την υπομονη μου, πηρα αποφαση και την κλαδεψα. τελειως ομως. της εμεινε μονο ενα κλαδι και λιγα βλασταρια που πεταει απο χαμηλα. οτι κοπηκε το βουτηξα σε ορμονη και το εβαλα στο χωμα μπας και εχω καμια εκπληξη και πιο πολυ γιατι λυπομουν να τα πεταξω. αιντε να δουμε.....
Υ.Γ. δυο κλαδακια της που τα εκοψα πριν καιρο και τα εβαλα στο νερο εχουν γεμισει καλους και αναπτυσσονται κανονικα. εχουν βγαλει και νεα φυλλα αλλα απο ριζα τιποτα. μαλλον η παχιρα μου την εχει δει καπως σαν νουφαρο. ψυχαναλυση πρεπει να της κανω μαλλον :)
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό harryharry » Τρί Δεκ 15, 2009 11:52 pm

παπαλα η παχιρα. συνεχισε να μαραινεται και ετσι ειπα να σωσω και αυτην και εμενα απο ολη αυτη την ταλαιπωρια. τη θεση της πηρε ενας ficus elastica υψους 2,5μετρων. Αν και αυτος εχει την ιδια πορεια με την παχιρα, την επομενη φορα στη θεση αυτη θα βαλω απλα ενα επιπλο :evil:
Άβαταρ μέλους
harryharry

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy