Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

canker τριανταφυλλιας

Συντονιστής: DANI

canker τριανταφυλλιας

Δημοσίευσηαπό dersu » Σάβ Μαρ 03, 2012 10:22 am

αγορασα τον περασμενο απριλιο μια αναρριχωμενη τριανταφυλλια που λεγεται lady banks.δεν ξερω αν ηταν αρρωστη απο τοτε αλλα φετος προσεξα οτι ενα απο τα τρια κεντρικα κλαδια της εχει χαμηλα(30-40 ποντους)απο το εμβολιο μια μεγαλη σχισμη σαν ουλη,ερριξε την πρασινη φλουδα και βγαζει ενα κοκκινωπο υγρο.το υπολοιπο φυτο ειναι πρασινο και εχει πεταξει πολλα βλασταρακια.η lady banks μου αρεσε τοσο πολυ που αυτο το φθινοπωρο αγορασα αλλες δυο και αβαλα τη μια στην ιδια περγκολα με την πρωτη και την αλλη εκει κοντα.αυτες εχουν κατι χαραματιες αλλα δεν εχουν ανοιξει.εδειξα τη φλουδα στον αντεμισαρη και μου εδωσαν ενα μυκητοκτονο με το οποιο ψεκασα ερριξα και στο χωμα πριν 10 μερες.χθες ψαχνωντας φωτογραφιες με τις ασθενειες της τριανταφυλλιας βεβαιωθηκα οτι ειναι canker.προκαλειται απο το μυκητα coniothyrium κλπ και ΔΕΝ υπαρχει φαρμακο ,πρεπει να την η τις κοψω.δυστυχως εχω και αλλες θαμνωδεις εκει γυρω.το nimrod και ενα αλλο μ υκητοκτονο που εχω,δεν περιλαμβανουν τον coniothyrium στη δραση τους.εχει τυχει σε κανενα σας;
dersu

Cash on hand: 840.00
Has thanked: 61 times
Have thanks: 8 times

Re: canker τριανταφυλλιας

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Σάβ Μαρ 03, 2012 11:13 am

καλημερα,
αυτο που περιγραφεις ειναι μια συνηθισμενη κατασταση για οσους εχουν τριανταφυλλιες μιας και η προσβολη απο τον ελ λογω μυκητα δεν ειναι σπανια. Μια καλη πρακτικη αντιμετωπισης του προβληματος ειναι να κλαδεψεις την προσβολη - εχοντας απολυμανει τα εργαλεια κοπης. Η κοπη καλο ειναι να γινεται κοντα σε οφθαλμο ετσι ωστε να σχηματιστει καλος στο σημειο της τομης και να παρεμποδιστει η εισοδος του παθογονου (γτ καπως ετσι μας την κανει αυτος ο ατιμος!)

Τωρα παμε στη χημικη καταπολεμηση. Γτ λες οτι δεν υπαρχει φαρμακο? Τι σου εδωσαν απο το μαγαζι?
μπορεις να χρησιμοποιησεις mancozeb, neotopsin ή οξυχλωριουχο χαλκο (αν και ο τελευταιος με προσοχη πανω στους οφθαλμους). Προσωπικα θα δοκιμαζα με το νεοτοψιν (thiophanate methyl) που ειναι διασυστηματικο μυκητοκτονο.

και μιας και σαρεσει να ψαχνεις και να διαβαζεις εχε αυτο στη συλλογη σου, καλος μπουσουλας για τα τριανταφυλλα.
πηγαινε στη σελιδα 8-13

http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/st ... ountas.pdf
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,845.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1626 times
Have thanks: 1556 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Μαρ 03, 2012 12:20 pm

Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος που όταν κλαδεύουμε τις τριανταφυλλιές βάζουμε πάστα στις τομές. Από τότε που το ξεκίνησα δεν είδα κηλίδωση στις τριανταφυλλιές μου.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,298.60
Has thanked: 888 times
Have thanks: 2428 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Σάβ Μαρ 03, 2012 3:33 pm

Αν η ασθένεια πάει κοντά στο εμβόλιο είναι δύσκολα γιατί πρέπει να αφαιρεθούν όλα τα προσβεβλημένα κλαδιά μαζί με λίγο υγιές ξύλο. Αποτελεσματικά για αυτή την ασθένεια είναι το mancozeb (Dithane), metiram (Polyram), propineb (Antracol), captan, thiram. Όπως ειπώθηκε πάντα βάζουμε αλοιφή κλαδέματος και πάντα ψεκάζουμε αμέσως μετά το κλάδεμα με ένα από τα παραπάνω ή με θειασβέστιο 20% σε δόση 20ml/lt. Το Nimrod (bupirimate) ελέγχει μόνο ωίδιο και αυτό κυρίως προλητπικά. Ποιο είναι το άλλο μυκητοκτόνο που έχεις; Καλύτερα να ρωτάς, υπάρχουν ασθένειες που ελέγχονται από κάποια φάρμακα και δεν αναγράφονται αφενός και αφετέρου κάποιες από τις ασθένειες που αναγράφεται στο κουτί ή μπουκάλι ότι ελέγχονται, δεν ελέγχονται καλά ή και καθόλου αφού τα δεδομένα (ανθεκτικότητα κτλ) αλλάζουν.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs

For this message the author tsakalakos has received thanks:
dersu(Κυρ Μαρ 04, 2012 7:15 pm)
Rating:5.56%

tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,846.05
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 789 times

canker τριανταφυλλιας θεραπεια

Δημοσίευσηαπό dersu » Κυρ Μαρ 04, 2012 5:22 pm

ευχαριστω ven και tsouknidas για αμεση βοηθεια.Οπως σωστα προτεινες τσουκνιδα,απο του Αντεμισαρη μου εδωσαν thiophanate methyl να το βαζω εναλλαξ με το nimrod.λεω οτι δεν υπαρχει φαρσμακο για τον coniothyrium επειδη και τα δυο φαρμακα δεν τον περιλαμβανουν στις προδιαγραφες τους και επειδη ετσι ελεγε στο internet για canker τριανταφυλλιας.βεβαια στο πολυ χρησιμο φυλλαδιο που μου συστησες το καρκινωμα εμφανιζεται ως ογκος ενω της δικιας μου ειναι μια μεγαλη ουλη δηλαδη ισως δεν εναι καρκινωμα.Παντως ακομα δεν το εχω κοψει .ειναι το ενα τριτο του φυτου,ισως αυριο.μου φαινεται οτι το λαθος μου ειναι οτι αναμεσα στις τριανταφυλλιες εχω φυτευσει και πολλα αλλα οπως πελαργονια,γκαουρα,ριγανη εχινετσια και δεν παιρνουν τον αερα τους οι τριανταφυλλιες αλλα το εχω δει σε πολλες φωτο γραφιες κηπων.τωρα τις σκαλισα και εβαλα floranid 20-5-8+2+hn και λιγη κοπρια.(αυτα ειχα)Υποθετω σε κανενα εικοσαημερο πρεπει να βαλω κατι με πιο πολυ καλιο.υπαρχει ειδικος τροπος να πω ευχαριστω ωστε να εμφανιζεται κατω απο το ονομα σας?ευχαριστω πολυ....dersu
dersu

Re: canker τριανταφυλλιας θεραπεια

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Μαρ 04, 2012 6:58 pm

dersu, θα σου προτεινα επισης να προσεξεις και τις συμβουλες του tsakalakou ο οποιος ξερει τι λεει οταν γραφει για φυτοπροστασια.
Οσον αφορα το οτι εχεις φυτεψει πυκνα και δεν περνουν τον αερα τους..... εχει μια λογικη για μενα. Ομως η τριανταφυλλια ειναι ικανη να ψηλωσει αρκετα αν της παρεχεις το νερο και το λιπασμα και φυσικα το φως. Επομενως τον αερα της θα τον βρει με τον ενα η τον αλλο τροπο. Περισσοτερο θα σου ελεγα να προσεξεις να μην της παιρνουν την τροφη και το νερο τα υπολοιπα φυτα. Εχε της ενα λακκο και φροντιζε εκει να μην πηγαινει (πραγμα δυκολο) καποιο απο τα αλλα! το φλορανιντ ειναι ενα πολυ καλο υλικο και πιστεψε με θα το ευχαριστηθουν οι τριανταφυλλιες σου. Οσο για την κοπρια και αυτη τη θελουν οι τριανταφυλλιες και μαλιστα σε υψηλη δοση. Επειδη ομως κουβαλαει πανω της καποια αρνητικα (μπορει να μην εχει ζυμωθει αρκετα, να εχει σπορους ζιζανιων κλπ κλπ) εμεις βαζουμε ενα αλλο προιον το βιοσολ, λιπασμα αλλα περισσοτερο οργανικη ουσια , εχουμε δει πολυ ωραιες ανθοφοριες.
Οσον αφορα τις ευχαριστιες που λες θα δεις οτι σε καθε απαντηση εχει πανω δεξια τρια κουμπακια, ενα θαυμαστικο, ενα που λεει quote και εναν αντιχειρα. Ευχαριστεις με τον αντιχειρα!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!

For this message the author Tsouknidas has received thanks:
dersu(Κυρ Μαρ 04, 2012 7:08 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,845.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1626 times
Have thanks: 1556 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό dersu » Κυρ Μαρ 04, 2012 7:47 pm

δεν ειχα δει την απαντηση σου tsakalakos,το αλλο φαρμακο ειναthiophanate methyl.με αυτο και με το nimrod ψεκασα ολες τισ τριανταφυλλιες μου και λιγο ριζοποτισμα.ψεκασα και 2 γαρδενιες που μετα το κρυο παρουσιασαν καφε στην ακρη των φυλλων.κιαυτο μου το ειπαν στου αντεμισαρη με την επιφυλαξη κακης αποστραγγιξης.ομως ειναι 2 τεραστιες γαρδενιες (θα ελεγα 70επι1,20) σε μεγαλες γλαστρες ,εχω χρονια να αλλαξω γλαστρα και περσι που δοκιμασα εσπασε η μπαλα και πεθανε .ομως οι γλαστρες ειναι πανω σε σιδερενια στρογγυλα με ροδες και δειχνουν να στραγγιζουν καλα.σκεφτομαι μηπως εχουν κανει αυτα τα ασπρα χοντρα σκουληκια η μηπως γερασαν.παντως παρολου που σε λιγο θα κιτρνισουν τα φυλλα τους κανενα μηνα μετα γεμιζουν πληθος λουλουδια.απο λιπασμα εβαζα ενα υδατοδιαλυτο της miller +σιδερο+ ξυδι που και που + αλλαγη επιφανειακου χωματος και βορεινη θεσηκαι οχι αμεσο ηλιακο φως πρεπει να ειναι πανω απο12-14 χρονων
dersu

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Κυρ Μαρ 04, 2012 8:47 pm

Όταν προσθέτουμε σίδηρο, προσοχή να μην προσθέτουμε ποτέ και λίπασμα που περιέχει φώσφορο ή ασβέστιο. Γενικά αυτά τα τρία στοιχεία δε συνδιάζονται.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,846.05
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 789 times

Επιστροφή στο Τριανταφυλλιές: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy