Site Announcements
Συγχαρητήρια
Pittosporum
Pittosporum

NEWS:

Golden crest

Συντονιστής: tsakalakos

Golden crest

Δημοσίευσηαπό Σασυ » Τρί Ιούλ 26, 2011 12:15 pm

Γεια σας εχω ενα γκολντεν κρεστ, και τωρα τελευταια εχει αρχισει να ξεραίνει καποια κλαδια του και κατω και σε λιγα σημεια πανω. Ειναι σε ημισκιερο μερος και το ποτιζω καθε που το χωμα ειναι ξερο.Ξερετε αν ειναι καποια ασθενεια; θελει πιο συχνο ποτισμα ή ηλιο;να βαλω φωτο αν και δεν εχει καποια σημαδια απλα ειναι ξερο :scratch
Άβαταρ μέλους
Σασυ

Mood: Tired
Cash on hand: 235.10
Has thanked: 1 time
Have thanks: 0 time

Re: Golden crest

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Ιούλ 26, 2011 7:19 pm

Αγαπητημου Σασυ,
γενικα απεχθανομαι τα κυπαρισοειδη αυτου του τυπου μιας και αποκτουν πολυ ευκολα τα ξερα κλαδια! Στην αρχη ειναι λιγα και μετα προχωρα!
Αν ρωτησεις σε καποιο μαγαζι με γεωπονικα το πιο πιθανο ειναι να σου δωσουν καποιο προιον για τη φυτοφθορα! Μπορει να ειναι ετσι μπορει κα ιοχι! Ακομη και απο φωτο θα ειναι δυσκολο! Παρολα αυτα, προσπαθησε τωρα με τις ζεστες να το κρατας ποτισμενο το φυτο και σε καλη κατασταση υπο την εννοια της τροφης!
Χωρις να θελω να γινω μαντης καταστροφολογειας η πορεια των κυπαρισσοειδων αυτων δεν ειναι ιδιατερα καλη. Και παλι ομως αυτο ειναι μια γνωμη προσωπικη και δε σημαινει πως θα συμβει το ιδιο σε σενα! Καλη επιτυχια λοιπον
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 5,510.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1699 times
Have thanks: 1639 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Σασυ » Τετ Ιούλ 27, 2011 11:24 am

Αμαν BBB δε το ηξερα... τωρα μου κανες την καρδια ...περιβολι :damnfunny γενικα τα φυτακια μου ολα εχουν απο ενα θεματακι και γω ως ασχετη δε ξερω τι να τα κανω. Σ ευχαριστω παντως για τις συμβουλες θα παω σημερα σ εναν γεωπονο παιρνοντας ενα φυλλαρακι απο το καθενα και βλεπουμε religion
Άβαταρ μέλους
Σασυ

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Ιούλ 27, 2011 1:21 pm

οχι δε θελω να σε αγχωσω απλα την μεχρι τωρα εμπειρια μου να σου πω! παντως κανε ενα βημα και πηγαινε τα να τα δουν!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Σασυ » Πέμ Ιούλ 28, 2011 12:17 am

Tsouknidas έγραψε:οχι δε θελω να σε αγχωσω απλα την μεχρι τωρα εμπειρια μου να σου πω! παντως κανε ενα βημα και πηγαινε τα να τα δουν!

Πηγα σ ενα φυτωριο και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο να ξεραινονται καποια κλαδια και μου εδωσε θερινο πολτο. Παρολαυτα διαβασα στο ιντερνετ οτι το συγκεκριμενο φυτο πιανει εναν μυκητα που αντιμετωπιζεται δυσκολα icon... θα δουμε...
Άβαταρ μέλους
Σασυ

Δημοσίευσηαπό NikosR » Πέμ Ιούλ 28, 2011 2:00 am

μας φάγανε τα γκόλντεν κρεστ και τα λευλαντ ρε γμτ. Ψάξτε να βρείτε κανονικό κυπαρίσσι σε φυτωριο και γραφτε μου..
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Ιούλ 28, 2011 7:06 am

κυριε Νικο μας δυστυχως και το κοινα κυπαρισσια που υπεραγαπω (τα ορθοκλαδα ειδικα , του νεκροταφειου) πιανουν και αυτα εναν μυκητα εντελως καταστροφικο που τα ξεπατωνει πλεον!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Πέμ Ιούλ 28, 2011 8:50 am

από τα λέυλαντ, τα γκολντ κρεστ και τα συναφή θα κουβαλήθηκε και αυτός.. είμαι βαμμένος αντιγκολντκρεστλευλαντικός δεν ακούω τίποτα να πάνε όλα στη κόλαση των φυτών μαζί με το γκαζόν angrfire
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό Σασυ » Πέμ Ιούλ 28, 2011 10:34 am

NikosR έγραψε:από τα λέυλαντ, τα γκολντ κρεστ και τα συναφή θα κουβαλήθηκε και αυτός.. είμαι βαμμένος αντιγκολντκρεστλευλαντικός δεν ακούω τίποτα να πάνε όλα στη κόλαση των φυτών μαζί με το γκαζόν angrfire

BBB :damnfunny ωχ καταλαβα :damnfunny αντιο φυτουλι παντως αυτο το πηρα γιατι μου ειπαν οτι ειναι ανθεκτικο angrfire
υπαρχει τελικα καποιο που να αντεχει ;;;;
Άβαταρ μέλους
Σασυ

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Πέμ Ιούλ 28, 2011 10:42 am

Δεν θεωρω οτι ειναι ωραιο να στελνουμε στην κολαση κατι που καποιος αλλος το αγαπαει και εχει επενδυσει γι αυτο..
Σιγουρα δεν πληγωνομαι απο τον τροπο σου, αλλα θα μπορουσες να εισαι λιγο πιο ηπιος στην εκφραση των συναισθηματων σου οταν αυτη γινεται σε τοσο ευρυ κοινο...

Εχω 50 λευλαντ, 2 τουγιες, 1 ελατο που δεν ειναι Νορμανδιας και εναν κεδρο κατι.. Και βεβαια γκαζον..
Α εχω και ενα μικρο ελατοειδες σε γλαστρα και ο Βανζελ εχει επισης τον Τακη που τον υπεραγαπαει...

Ε μην μας διαολοστελνεις λοιπον...

For this message the author maria2512 has received thanks:
lmpgs(Πέμ Ιούλ 28, 2011 10:48 am)
Rating:5.56%

maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό NikosR » Πέμ Ιούλ 28, 2011 10:52 am

το ότι σου αρέσει εσένα κάτι, δε σημαίνει πως πρέπει να αρέσει σε όλους και ασε τον καθένα να έχει τη γνώμη του.. κι εμένα μου αρέσουν οι γιούκες οι οποίες πολλά εχουν ακουσει εδώ μέσα. Τώρα αν δεν καταλαβαίνεις τον 'δηκτικό' τρόπου μου... και θεωρείς στα σοβαρά πως σε διαλοστέλνω εσένα προσωπικώς, ε να πάς να το κοιτάξεις επειγόντως. Ελεος και φτάνει με αυτό το αστείο να μου τη μπαίνεις / βγαίνεις μονίμως. Εαν δε γουστάρεις ότι γράφω να μη τα διαβάζεις.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Πέμ Ιούλ 28, 2011 11:02 am

NikosR έγραψε:Ελεος και φτάνει με αυτό το αστείο να μου τη μπαίνεις / βγαίνεις μονίμως. Εαν δε γουστάρεις ότι γράφω να μη τα διαβάζεις.

Εντυπωσιακοτατο!!!!!!!!!!!
maria2512

Δημοσίευσηαπό Στέλλα » Πέμ Ιούλ 28, 2011 11:03 am

Κυριε Νικο , νομιζω οτι θα έπρεπε να είστε πιο προσεκτικός σε αυτά που γράφετε ....
Εκφράσεις του τύπου ''να πας να το κοιτάξεις επειγόντως '' δεν είναι σωστό να απευθύνονται σε κάποιον τον οποιο δεν γνωρίζετε προσωπικά και ιδίως σε άτομα που δεν έχουν θίξει ποτέ κανέναν ....
Το τί επιλέγει επίσης κάποιος να διαβάσει , κι αυτό δεν επιδέχεται υποδείξεις .....
Dream on .......
Dream until your dream come true ....

http://www.youtube.com/watch?v=7g8_Nt8Q6Gs

For this message the author Στέλλα has received thanks: 2
kiaRRa(Πέμ Ιούλ 28, 2011 1:05 pm), Tsouknidas(Πέμ Ιούλ 28, 2011 4:27 pm)
Rating:11.11%

Άβαταρ μέλους
Στέλλα

Cash on hand: 1,978.75
Bank: 0.00
Has thanked: 504 times
Have thanks: 544 times

Δημοσίευσηαπό papitsa » Πέμ Ιούλ 28, 2011 11:07 am

Σασυ έγραψε:
NikosR έγραψε:από τα λέυλαντ, τα γκολντ κρεστ και τα συναφή θα κουβαλήθηκε και αυτός.. είμαι βαμμένος αντιγκολντκρεστλευλαντικός δεν ακούω τίποτα να πάνε όλα στη κόλαση των φυτών μαζί με το γκαζόν angrfire

BBB :damnfunny ωχ καταλαβα :damnfunny αντιο φυτουλι παντως αυτο το πηρα γιατι μου ειπαν οτι ειναι ανθεκτικο angrfire
υπαρχει τελικα καποιο που να αντεχει ;;;;

Θα σου πω τη δικιά μου εμπειρία: όσες φορές έβαλα λεμονοκυπάρισσο σε γλάστρα (επειδή μου το ζήτησαν, δε το πρότεινα γιατί πόσο να μεγαλώσει σε ένα γλαστρικό) τα έφαγε η μαύρη μαρμάγκα (βλ. φυτοφθορα). Όσες φορές όμως στο χώμα, έχουν μεγαλώσει και τα έχω στείλει σχολείο. Το ένα φέτος έδωσε πανελλήνιες.
Άβαταρ μέλους
papitsa

Cash on hand: 3,580.65
Has thanked: 27 times
Have thanks: 118 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Πέμ Ιούλ 28, 2011 11:10 am

Παιρνω το θαρρος να γράψω, ειδικά γιατι το "ειναι φυσιολογικό να ξεραινει καποια φυλλα" που ειπανε στη Σασυ, μου το χουν πει απειρες φορες ακομα και σε περιπτωσεις που το φυτό εμφανως καταστρεφόταν, κι ετσι οποτε το ακουω τωρα σηκωνεται η τρίχα μου....

Κατ αρχην, επειδη το φυτό που ειναι το χειρότερο για τον εναν μπορει να ειναι το πιο αγαπημενο για τον αλλον, καθως περι ορεξεως...κολοκυθόπιτα, ειμαι της αποψης οτι γενικα οι αφοριστικές και απόλυτες εκφρασεις αντιπαθειας παντα μπορει να ειναι λιγο ...εμπρηστικές, και καλο ειναι να αποφευγονται, για να ειμαστε ολοι μια χαρουλα... Κι εγω εχω δυο λειλαντ, και μια γιουκα, και παρ οτι το ενα λειλαντ μου με εχει ξεπατωσει καθε λιγο και λιγάκι με φυτοφθόρα και ψευδόκοκκο, το αγαπαω και το προσεχω και δε θα θελα να μου παθει τιποτε και θα ανησυχουσα...

Στο θεμα μας τωρα... Σασυ, ο θερινός που σου δωσανε, ειναι ενα πολυ χρησιμο "κατασκευασμα" γενικως, για εντομολογικές προσβολες και προληπτικά ψεκασματα (παλι για εντομα κλπ) αλλα για τους μηκυτες δεν κανει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ... (ασε που αμα εχει μηκυτα και το ψεκασεις με πολυ θερινο μπορει και να το στειλεις εσυ απο μονη σου)... Αν το φυτό λοιπον ξεραινεται απο κατω, και ειδικα απο μέσα προς τα εξω, το πολυ πιθανότερο ειναι να εχει το μηκυτα φυτοφθόρα, που ανεφερα πιο πανω.... Οποτε, αν η προσβολή ειναι μικρή, κόβεις τα ξερα φυλλα (τα οποια βαζεις σε σακουλα, την κλεινεις και την πετάς) και ψεκάζεις ή ριζοποτίζεις με Αlliette (μηκυτοκτόνο ειδικό γι αυτη την περιπτωση, οχι ευρεως φάσματος).... Ισως χρειαστει να επαναλαβεις τη διαδικασία σε μια βδομάδα, αναλογα την προσβολή, αλλα συνηθως εχει πολυ καλα αποτελεσματα, εκτος αν ο μηκυτας εχει προχωρησει παρα πολυ και εχει χαλασει μεγάλο μερος του φυτου....

Ελπιζω να το σωσεις το golden crest σου, καλη επιτυχια!!!

For this message the author Aggeliki has received thanks:
Tsouknidas(Πέμ Ιούλ 28, 2011 4:28 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Mood: Scream
Cash on hand: 3,970.80
Has thanked: 231 times
Have thanks: 73 times

Δημοσίευσηαπό me » Κυρ Αύγ 28, 2011 5:07 pm

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΧΩ ΕΝΑ ΛΕΜΟΝΟΚΥΠΑΡΙΣΣΟ ΣΕ ΓΛΑΣΤΡΑ. ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΑΝΕ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΓΛΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ..ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΝΟΤΙΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΗΛΙΟ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ. ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΞΕΡΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ. ΤΟ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΤΙΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΒΟΡΕΙΟ (ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΟ Ο ΑΥΓΟΥΣΤΙΑΤΙΚΟΣ ΗΛΙΟΣ).
ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΤΙΖΩ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΟΣΟ ΣΥΝΗΘΙΖΑ (3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ).
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ? ΠΟΣΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
me

Mood: Happy
Cash on hand: 461.05
Has thanked: 22 times

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Κυρ Αύγ 28, 2011 5:22 pm

Τα δενδράκια αυτού του τύπου και μάλιστα σε γλάστρα απ όσο ξέρω από εμπειρία δυσκολεύονται απίστευτα το καλοκαίρι.. Αν μάλιστα είσαι σε περιοχή με αρκετή ζέστη (πχ Νότια προάστεια Αττικης) θα δυσκολευτεί ακόμη περίσσότερο.
Αν δεν βάλεις μια φώτο δύσκολα να καταλάβει κάποιος και να βοηθήσει.. Μπορεί να έχει αναπτύξει κάποιον μύκητα ή απλά να μην άντεξε την μεταφύτευση μέσα στο κατακαλόκαιρο!
maria2512

Δημοσίευσηαπό me » Κυρ Αύγ 28, 2011 5:50 pm

ευχαριστώ για την απαντηση
στελνω και μια φωτογραφια:
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Άβαταρ μέλους
me

Δημοσίευσηαπό nepenthe » Κυρ Αύγ 28, 2011 6:09 pm

αγόρασα το golden crest πρίν 2,5 χρόνια και τότε ήταν μισό στο ύψος...το μεταφύτεψα αμέσως σε μεγαλύτερη γλάστρα και από τότε είναι εκεί... η μόνιμη θέση του είναι στο μπαλκόνι που ο ήλιος βαράει από τις 2.30 το μεσημέρι μέχρι και τις 7.30 το απόγευμα... μένω θεσσαλονίκη
το καλοκαίρι το ποτίζω κάθε δεύτερη μέρα...τόσο ώστε να μην τρέχει κάτω από τη γλάστρα ούτε σταγόνα... το χώμα που το έβαλα είναι αρκετά καλό και ξεραίνεται εύκολα και γρήγορα (δεν κρατάει υγρασία σε αντίθεση με άλλα χώματα του εμπορίου).... την άνοιξη το ρίχνω και λίγο λιπασματάκι....
μέχρι και σήμερα μόνο 2-3 φορές βρήκα ξεραμένο απο ένα μικρό κλαδάκι, κάτω στη βάση του φυτού και χωρίς να επεκταθεί.... κάθε φορά έκοβα το ξερό κλαδάκι.... 2-3 φορές του έκοψα από ένα δυο μικρά κλαδάκια για να διατηρήσω το σχήμα του

έχει φτάσει τα 2 μέτρα και συνεχίζει ακάθεκτο..

ένιωσα την ανάγκη να υπερασπιστώ το καυμένο το δεντράκι που όλο δύσκολο διαβάζω ότι είναι αλλά εμένα ανήκει στα πιο εύκολα φυτά που ποτέ δε με προβληματισαν έστω και λίγο....

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nepenthe

Cash on hand: 1,895.45
Bank: 1.00
Has thanked: 9 times
Have thanks: 29 times

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Κυρ Αύγ 28, 2011 6:12 pm

Μπράβο Μιχάλη!!! Και δεν το έχεις και σε καμιά τεράστια γλάστρα!!! Αλλά εσύ εισαι εξαίρεση διότι το μπαλκόνι σου ειναι παράδεισος!!! :D

*YΓ Να συμπληρώσω ότι αυτό το λέω λόγω φυτών που εχουν χάσει φίλοι μου με τελευταία περίπτωση ένα στην Νέα Σμύρνη...
maria2512

Δημοσίευσηαπό nepenthe » Κυρ Αύγ 28, 2011 6:24 pm

μη νομίζεις μαρία..και εγώ χάσει άρκετα φυτά.... με πρώτο πρώτο τη medinilla magnifica... 3-4 nepenthes και αρκετά ακόμα σαρκοφάγα... το φετινό μου ροδόδενδρο....3-4 κάκτους..και η λίστα συνεχίζεται :)

για κάποιες απώλειες φταίει η έλλειψη γνώσης....για άλλες οι συνθήκες που στο εκάστοτε μπαλκόνι - περιοχή επικρατεί...και για αρκετές η "περιποίηση" που το φυτό είχε πριν φτάσει στα χέρια μας
Άβαταρ μέλους
nepenthe

Cash on hand: 1,895.45
Bank: 1.00
Has thanked: 9 times
Have thanks: 29 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Κυρ Αύγ 28, 2011 6:41 pm

Παίδες όλοι χάνουμε φυτά και δε φταίει πάντα η απειρία ή η έλλειψη γνώσεων! Ακόμα και ο πιο έμπειρος κηπουρός μπορεί να την πατήσει!
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Cash on hand: 2,216.15
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 829 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Αύγ 28, 2011 9:59 pm

tsakalakos έγραψε:Παίδες όλοι χάνουμε φυτά και δε φταίει πάντα η απειρία ή η έλλειψη γνώσεων! Ακόμα και ο πιο έμπειρος κηπουρός μπορεί να την πατήσει!

+1

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό me » Κυρ Αύγ 28, 2011 11:47 pm

θα συμφωνήσω για το χώμα...μένω αθήνα και αναγκαστικά αγοράζω απο το εμπόριο...αλλά πιστεύω ότι δεν είναι και το καλύτερο...
πιστεύω ότι ίσως έφταιξε και το χώμα για το λεμονοκυπάρισσο μου...
ωστόσο θα ήθελα αν κάποιος αναγνωρίζει το πρόβλημα από την φωτογραφία να μου προτείνει κάποια λύση γιατί πραγματικά δε θα ήθελα να μου ξεραθεί.ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
me

Δημοσίευσηαπό me » Παρ Σεπ 02, 2011 7:50 pm

το χωμα που χρησιμοποίησα ήταν τυρφοχωμα...ισως να χρειαζόταν κάτι άλλο..ωστόσο δε βλέπω καμία ελπίδα...
στην αρχή φοβόμουνα μήπως το πότισα αρκετά και κράτησε πολύ υγρασία το χώμα για αυτό σταμάτισα το πότισμα τουλάχιστον μέχρι να στεγνώσει τελείως το χώμα.. αλλά και πάλι δε βλέπω 'φως'.
Άβαταρ μέλους
me

Επόμενο

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy