Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ ΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΑ

ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ ΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΑ

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Νοέμ 01, 2008 10:13 am

..........
Τελευταία επεξεργασία από olma156 και Τρί Μάιος 19, 2009 6:35 pm, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Διευκρινηση για Καταπολέμηση ασθενειών με φυσικά μέσα

Δημοσίευσηαπό olma156 » Κυρ Νοέμ 02, 2008 9:33 pm

1. Σχετικα με τις αυτοσχεδιες/οικιακες συνταγες καλο θα ειναι να τις δοκιμαζετε πρωτα στα κατω φυλλα για να διαπιστωνετε και εσεις τις αντιδρασεις των φυτων σας και μετα να τις εφαρμοζετε σε ολο το φυτο.

2. Καλο θα ειναι επισης, μετα απο 1-2 ημερες απο την καθε εφαρμογη, να ξεπλενουμε με νερο με πιεση (σπρευ) ωστε να ξεπλενονται τα φυλλα απο τα ψοφια εντομα τα οποια χρησιμοποιουνται για τροφη απο αλλα εντομα.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό phchem » Κυρ Φεβ 15, 2009 6:34 am

Πολυ καλος οδηγος και πληρης.
Πολυ καλη δουλεια :)
Να προσθεσω για τη μελιγκρα πως δουλευει και σαπουνονερο στο οποιο εχουμε λειωσει ζωντανες μελιγκρες.Οταν τα εντομα αυτα απειλουνται η κατα τη στιγμη που καταβροχθιζονται απο φυσικους εχθρους παραγουν μια φερομονη που ειδοποιει τα υπολοιπα και τα κανει να φευγουν απο τη περιοχη.Δεν ειναι εντομοκτονο δλδ αλλα κατι σαν αποτρεπτικο και δεν εχει και μεγαλη διαρκεια ζωης
Για καρποφορα με μελιγκρα εαν αυτα ειναι δεντρα γερα που να αντεχουν νερο υπο πιεση κανει καλη δουλεια και αυτο.Τα ψεκαζουμε με νερο υπο πιεση και τα εντομα πεφτουν στο εδαφος.Λιγα ξαναγυρνανε πισω στο φυτο οποτε η κατασταση θελει καλο ελεγχο και επαναληψη. (το εχω κανει σε βερυκοκιες με καλα αποτελεσματα αλλα σιγουρα πρεπει να επαναλαμβανεις αναλογα με το προβλημα)
Το σαπουνονερο κανει δουλεια κυριως στις αφιδες (μελιγκρα) αλλα πρεπει να χρησιμοποιουμε ειδικο σαπουνι χωρις τασενεργα.
Το σαπουνι ξεραινει το πολυ λεπτο σκελετο αυτων των εντομων που τελικα πεθαινουν απο αφυδατωση.
Επισης πρεπει να γνωριζουμε οτι μερικα φυτα δεν αντεχουν το σαπουνονερο.Μερικα απο αυτα ειναι διαφορα ειδη
αζαλεας, ποινσετιας, μπιγκονιας(ειναι και ευαισθητη στην υγρασια λογω μυκητιασεων), ιμπατιενς και ισως και αλλα.Μια αζαλεα μου καηκε κατα το ημισυ με σαπουνονερο οποτε καλο ειναι σε τετοια φυτα να ελεγχουμε την ευαισθησια πριν το ψεκασμο.
Πολυ καλο φυσικο εντομοκτονο ειναι και το πυρεθρο (πυρεθρινες οπως ειπωθηκε και παραπανω)
Παραγεται απο τους σπορους του φυτου Chrysanthemum cinerariaefolium η μπορουμε να εχουμε ολοκληρο το φυτο στο κηπο μας και να λειτουργει σαν απωθητικο οπως ακριβως και το σκορδο σε μερικα ειδη.

Μια νυξη για το βρωμιουχο μεθυλιο ειναι ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟ δηλητηριο και πολυ τοξικο.Οποιος για διαφορους λογους πρεπει να το χρησιμοποιησει θα πρεπει απαραιτητα να λαβει τα απαιτουμενα μετρα ασφαλειας και δε θα εχει κανενα προβλημα.Οποιος δε το κατεχει μακρια απο αυτο το προιον.Ισως φαινομαι υπερβολικος αλλα μερικα φυτοφαρμακα θελουν μεγαλη προσοχη στη χρηση τους.
phchem

Cash on hand: 0.00
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό joanna » Πέμ Φεβ 19, 2009 12:42 am

[quote]Πολυ καλο φυσικο εντομοκτονο ειναι και το πυρεθρο (πυρεθρινες οπως ειπωθηκε και παραπανω)
Παραγεται απο τους σπορους του φυτου Chrysanthemum cinerariaefolium η μπορουμε να εχουμε ολοκληρο το φυτο στο κηπο μας και να λειτουργει σαν απωθητικο οπως ακριβως και το σκορδο σε μερικα ειδη. [/quote
Που μπορουμε να βρουμε αυτο το φυτο η τους σπορους?
Άβαταρ μέλους
joanna

Cash on hand: 826.50
Have thanks: 23 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Πέμ Φεβ 19, 2009 6:58 am

καλημερα joanna,

για σπορους
http://companionplants.com/catalog/adva ... &x=30&y=10

οδηγιες καλλιεργειας
http://eap.mcgill.ca/agrobio/ab360-02e.htm

καλη επιτυχια.
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Margarita » Σάβ Μαρ 14, 2009 2:13 pm

Να ρωτήσω κάτι?

Το μίγμα με το νερό-σκόρδο-ορυκτέλαιο σε περίπτωση που δεν το χρησιμοποιήσουμε όλο μπορούμε να το φυλάξουμε για την επόμενη χρήση και μέχρι πόσες μέρες?
Μαργαρίτα
Άβαταρ μέλους
Margarita

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Μαρ 14, 2009 5:31 pm

Μπορεις να το βαλεις σε ενα μπουκαλι νερου, αφου προσθεσεις νερο 20% περιπου και να το κλεισεις να μην παιρνει αερα.

Σε 7 - 10 ημερες ξαναψεκασε (να εξολοθρευσεις και την νεα γενια-απο αυγα).
Γιαννης

ΥΓ στο ψεκαστηρακι σου για να μην μυριζει σκορδο, βαλε ξυδι με λιγο νερο και αστο 3-4 ημερες, μετα αδειασε το (πεταξε το ξυδι)
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Katerina » Δευτ Μαρ 16, 2009 12:14 pm

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφτηκα έναν φίλο μου που μένει στη Ραφήνα και το οικόπεδο που είναι το σπίτι του έχει γύρω στα 15 πεύκα που είναι ΓΕΜΑΤΑ με βαμβακάδα,φέτος είχαν εξοντωθεί 2 δέντρα,ξεράθηκαν τελείως.Κάθε χρόνο αυτό που κάνει είναι να τα πλένει με νερό όσο συχνά μπορεί,το ίδιο κάνουν και μερικοί γείτονες για να προστατέψουν τα δέντρα τους (έχουν και τοπικές πατέντες για το λάστιχο για να πλένουν καλύτερα τα δέντρα :lol: ) Όσο τα πλένουν καταφέρνουν και τα συντηρούν,αλλά η Ραφήνα είναι γεμάτη με άρρωστα πεύκα και πολλά είναι τελείως ξεραμένα και όσο και να τα πλένεις, δε καταφέρνεις να τα γιατρέψεις (πράγμα απίθανο γιατί θα ξανακολλήσουν από τα υπόλοιπα που είναι γύρω γύρω) όταν έχεις να καθαρίσεις 15 δέντρα σε αυτή τη περίπτωση, που ξεπερνάνε τα 7 μέτρα χαλάς πάρα πολύ νερό και το αποτέλεσμα σου δεν είναι και ότι καλύτερο.
Υπάρχει κάποια άλλη λύση που θα βοηθήσει τα δέντρα ?
Άβαταρ μέλους
Katerina

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Μαρ 16, 2009 12:20 pm

Υπάρχουν κάποια φάρμακα για την βαμβακάδα, αλλά είναι και πολύ τοξικά και αποτέλεσμα σίγουρο δεν έχουν. Η μόνη μέθοδος είναι το πλύσιμο με νερό υπό πίεση.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,658.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Δευτ Μαρ 16, 2009 4:17 pm

Εαν δεν κανω λαθος το ειχαμε ξανασυζητησει το θεμα βαμβακαδας στα πευκα, ριξε μια ματια.

Το νερο αναστελλει προσωρινα την δραση του εντομου, οταν στεγνωνει ξανα απο την αρχη.
Ειναι εντονο το προβλημα σε Ελλαδα και Τουρκια, δεν νομιζω εντομοκτονα να βοηθουν γιατι ειναι σε ευρεια κλιμακα η προσβολη.

Με αρπακτικα γινονται πειραματα.
Βαλτε τον Δημαρχο Ραφηνας να παρει τηλεφωνο τον υπευθυνο κηπων του Δημου Κορυδαλλου (Γεωπονος), τοποθετουν αρπακτικα στα πευκα του Δημου.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Στέλλα » Δευτ Μαρ 16, 2009 4:39 pm

Θα ήθελα τα ''φώτα'' σας...Νομίζω ότι η καρυδιά μου έχει σκουλήκι :cry: :cry: Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάτι μη τοξικό για ψεκασμό η πρέπει να απευθυνθώ κατευθείαν στο γεωπόνο??? Την έχω 18 χρόνια και είναι κρίμα να την ''χάσω''.
Άβαταρ μέλους
Στέλλα

Mood: Tired
Cash on hand: 1,978.75
Bank: 0.00
Has thanked: 504 times
Have thanks: 544 times

Δημοσίευσηαπό Margarita » Κυρ Μαρ 29, 2009 8:26 am

Aκολούθησα τις οδηγίες για τον τετράνυχο και έκανα 3 συνεχόμενους ψεκασμούς. Ο πληθυσμός μειώθηκε όμως δεν μπορώ να πω ότι εξοντώθηκε.
Να συνεχίσω να ψεκάζω???
Τι να κάνω??? Θα μου φάει το μπέντζαμιν και τα αναρριχώμενα το άτιμο.
Μαργαρίτα
Άβαταρ μέλους
Margarita

Δημοσίευσηαπό olma156 » Κυρ Μαρ 29, 2009 9:28 am

Margarita καλημερα,
εαν θελεις πες μου
1. την δοσολογια που εφτιαξες
2.την ωρα που τα ψεκασες.
3.εαν τα εχεις σε γλαστρα ή στο εδαφος
4.εκει που τα εχεις τι ωρα τα πιανει ο ηλιος ή τα εχεις στην σκια

Επειδη η συνταγη αυτη εχει αποτελεσμα μονο εαν πεσει πανω στον τετρανυχο και οχι μετα που θα στεγνωσει υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα την ωρα που τα ψεκασες να μην ειχαν βγει ολα για τροφη.

Απαντησε σε αυτα που σε ρωτω και θα σου πω τι να κανεις
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Margarita » Κυρ Μαρ 29, 2009 1:02 pm

olma156 έγραψε:1. την δοσολογια που εφτιαξες

Την πρώτη συνταγή που προτείνεις έφτιαξα και ακολούθησα πιστά τις οδηγίες.

olma156 έγραψε:2.την ωρα που τα ψεκασες.

Τη μια φορά ψέκασα πρωί και τις επόμενες βράδυ.

olma156 έγραψε:3.εαν τα εχεις σε γλαστρα ή στο εδαφος

Σε γλάστρες είναι τα φυτά.

olma156 έγραψε:4.εκει που τα εχεις τι ωρα τα πιανει ο ηλιος ή τα εχεις στην σκια

Ο ήλιος τα πιάνει από τη 1 το μεσημέρι μέχρι τη δύση.

olma156 έγραψε:Επειδη η συνταγη αυτη εχει αποτελεσμα μονο εαν πεσει πανω στον τετρανυχο και οχι μετα που θα στεγνωσει υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα την ωρα που τα ψεκασες να μην ειχαν βγει ολα για τροφη.

Τα άτιμα... :twisted:

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη.
Μαργαρίτα
Άβαταρ μέλους
Margarita

Δημοσίευσηαπό olma156 » Κυρ Μαρ 29, 2009 1:55 pm

Καλυτερα θα ειναι να μην ψεκασεις τωρα με το σκορδο για τριτη φορα (πρεπει να περασει κανενα 20ημερο)

Εκεινο που θελω να προσεξεις, κανε τους πρωτα μια δοκιμη στα κατω φυλλα και μετα 2 ημερες και αφου και εσυ διαπιστωσεις οτι δεν εκανε ζημια στα φυλλα ψεκασε τα κανονικα ολοκληρο το/τα φυτα.

Συγχρονως τις υπολοιπες ημερες την ιδια ωρα και καθημερινα θα ριχνεις νερο με πιεση στο φυλλωμα (μην σου πεφτει στο χωμα πολυ).

Εχε υπ οψιν σου οτι ο τετρανυχος εξαφανιζεται οταν εχει υγρασια και βγαινει οταν στεγνωσουν τα φυλλα και εχει ηλιοφανεια.

Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης προσωπικα χρησιμοποιω πιο ενισχυμενη δοση σκορδου-ορυκτελαιου και σαπουνι πιατων, αλλα επειδη οι περισσοτεροι δεν κανουν πρωτα μια δοκιμη στα φυτα τους και ψεκαζουν κατ ευθειαν δεν το προτεινω, γιατι απο φυτο σε φυτο-αναλογα την εποχη και ακομη και την περιοχη (που μενει ο καθενας μας) μπορει να κανει ζημια στα φυτα.

Τελος εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το μπενζαμιν εχει πιασει τετρανυχο, ο δικος μου που τον εχω πανω απο 10 χρονια ποτε δεν επιασε και δεν τον ψεκασα ποτε, το θεωρω, το δικο μου τουλαχιστον, απο τα πιο σκληρα φυτα στις ασθενειες.
Γιαννης
Τελευταία επεξεργασία από olma156 και Τρί Μάιος 19, 2009 6:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Margarita » Κυρ Μαρ 29, 2009 3:13 pm

olma156 έγραψε:Καλυτερα θα ειναι να μην ψεκασεις τωρα με το σκορδο για τριτη φορα (πρεπει να περασει κανενα 20ημερο)

Μπορεις ομως τωρα που ακομη δεν ειναι δυνατος ο ηλιος να ψεκασεις κατα τις 1-2 το μεσημερι και εννοειται με ηλιοφανεια (τοτε βγαινουν τα περισσοτερα) σε 1,5 λιτρο νερο (που συνηθως ειναι τα ψεκαστηρια) 2 κουταλιες της σουπας υγρο σαπουνι πιατων και 1 κουταλια της σουπας μπλε οινοπνευμα το ανακατευεις καλα και ψεκαζεις κατ ευθειαν (την ιδια ωρα το ετοιμαζεις) θα ψεκασεις πολυ καλα πανω και κατω απο τα φυλλα-τον κορμο και λιγο το χωμα της γλαστρας.
Εκεινο που θελω να προσεξεις, κανε τους πρωτα μια δοκιμη στα κατω φυλλα και μετα 2 ημερες και αφου και εσυ διαπιστωσεις οτι δεν εκανε ζημια στα φυλλα ψεκασε τα κανονικα ολοκληρο το/τα φυτα.

Συγχρονως τις υπολοιπες ημερες την ιδια ωρα και καθημερινα θα ριχνεις νερο με πιεση στο φυλλωμα (μην σου πεφτει στο χωμα πολυ).

Εχε υπ οψιν σου οτι ο τετρανυχος εξαφανιζεται οταν εχει υγρασια και βγαινει οταν στεγνωσουν τα φυλλα και εχει ηλιοφανεια.

Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης προσωπικα χρησιμοποιω πιο ενισχυμενη δοση σκορδου-ορυκτελαιου και σαπουνι πιατων, αλλα επειδη οι περισσοτεροι δεν κανουν πρωτα μια δοκιμη στα φυτα τους και ψεκαζουν κατ ευθειαν δεν το προτεινω, γιατι απο φυτο σε φυτο-αναλογα την εποχη και ακομη και την περιοχη (που μενει ο καθενας μας) μπορει να κανει ζημια στα φυτα.

Τελος εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το μπενζαμιν εχει πιασει τετρανυχο, ο δικος μου που τον εχω πανω απο 10 χρονια ποτε δεν επιασε και δεν τον ψεκασα ποτε, το θεωρω, το δικο μου τουλαχιστον, απο τα πιο σκληρα φυτα στις ασθενειες.
Γιαννης

Θα δοκιμάσω τη νέα συνταγή και θα σου πω εντυπώσεις. Πάλι μια φορά κάθε 7 ημέρες?

Στείλε μου και με πμ αν θες τη δυνατή δόση με το ορυκτέλαιο. Μπορεί να τη δοκιμάσω μιας και τα φυτά μου αντέχουν αλλά και αυτό το τέρας ο τετράνυχος.

Όσον αφορά το μπέντζαμιν: Πέρσι ο τετράνυχος αφού μου έφαγε όλο σχεδόν το μπαλκόνι πέρασε και στο μπέντζαμιν και δεν άφησε φύλλο για φύλλο. Το κλάδεψα, θέριεψε αλλά πάλι φέτος έπιασε τετράνυχο.
Μαργαρίτα
Άβαταρ μέλους
Margarita

Δημοσίευσηαπό mideia » Σάβ Απρ 04, 2009 1:17 pm

Για βαμβακίαση υπάρχει κάποιο φυσικό μέσο καταπολέμησης;;; :?
mideia

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Απρ 04, 2009 2:06 pm

mideia για ποιο φυτο? , υπ οψιν οτι οι συνταγες ψεκασματος δεν κανουν για φυτα με χνουδωτα φυλλα.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό mideia » Σάβ Απρ 04, 2009 4:39 pm

για σπαθιά
mideia

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Απρ 04, 2009 6:24 pm

συγνωμη δεν το ξερω το φυτο αυτο, αυτην την εποχη επιασαν τα κλειστα ακομη μπουμπουκια των ελαιοδεντρων που εχω στην βεραντα βαμβακιαση και τα ψεκασα με 1 κουταλια της σουπας υγρο σαπουνι πιατων + μερικες σταγονες μπλε οινοπνευμα.

Εχε υπ οψιν σου οτι συνηθως η βαμβακιαση δημιουργειται απο ενα πολυ μικρο εντομα (δεν φαινεται με το ματι), υπαρχουν πολλων ειδων βαμβακιασης, με 1-2 ψεκασματα με το παραπανω μιγμα εξαφανιζεται, σε πιο εντονες προσβολες χρησιμοποιω την συνταγη με το σκορδο.

Εαν θελεις δοκιμασε και εσυ πρωτα στα κατω φυλλα (περιμενε 2 ημερες) να δεις την αντιδραση των φυλλων και εαν ειναι ολα φυσιολογικα ψεκασε ολο το φυτο.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Απρ 04, 2009 8:16 pm

mideia έγραψε:για σπαθιά

τι είναι τα σπαθιά? μπορείς να βάλεις φωτό?
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό mideia » Κυρ Απρ 05, 2009 8:09 pm

δεν βρίσκω κ φωτο στο ιντερνετ γιατί μάλλον εγώ κάνω λάθος το όνομα..Είναι πολύ κοινό φυτό,έχει σκούρα πράσινα φύλλα κ το άνθος του είναι πορτοκαλί καμπανούλες...Κατάλαβες ποιο λέω ven;
mideia

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Απρ 05, 2009 8:14 pm

Μήπως λες την Clivia miniata?

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswi ... php/Clivia
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό mideia » Κυρ Απρ 05, 2009 10:02 pm

Ναι!Το βρήκες!Εγώ το ξέρω ως σπαθιά,έχει άλλη κοινή ονομασία;; :roll:
mideia

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Απρ 05, 2009 10:09 pm

Κλίβια το λένε όλοι, και είναι πολύ ανθεκτικό φυτό.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Καταπολέμηση ασθενειών με φυσικά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy