Site Announcements
Συγχαρητήρια
Anemona
Anemona

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Τσικας με ...τα παντα ολα κατα καιρούς!!!

Συντονιστής: tsakalakos

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τρί Αύγ 17, 2010 12:21 am

Οκ, λοιπον... Σ ευχαριστω παρα πολυ!! Για να δουμε τι θα δουμε... Ειμαι πολυ περιεργη τι θα γνει μ αυτο το μικρουλακι...
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Mood: Scream
Cash on hand: 3,935.80
Has thanked: 231 times
Have thanks: 71 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τρί Σεπ 07, 2010 10:48 pm

Παλι ερωτηση εχω... :oops: Γενικότερη αυτη τη φορα-μαλλον... Θελω να λιπάνω λιγο το μεγαλο φυτο, τωρα, μετά τη μεταφυτευση, να του βαλω λιπασμα και σιδηρο μηπως του λειπουν θρεπτικα στοιχεια και γι αυτο παιρνει την κατηφορα το κατακαλοκαιρο... Βλεπετε δεν το εχω λιπανει σχεδον ποτε... Με δεδομενα λοιπον οτι τα τσικας θελουν πολυ λιγο νερό σε καθε ποτισμα, λιγο ποτισμα δηλαδη γενικοτερα, και οτι ομως λιπανση κανουμε σε καλα ποτισμενα φυτα, πως μπορω να λιπανω ενα τσικας γενικοτερα??? Αγχωνομαι λιγο με τις ποσοτητες νερου και λιπασματος και πως πρεπει να το κανω για να μην παραποτιστει το φυτο και αντι για καλο κανω κακο, αλλα και χωρις να το καψω κιολας αν δεν ειναι αρκετα ποτισμενο....
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Οκτ 15, 2010 8:34 pm

Επειδη σε αλλο τοπικ διαβασα για τσικας, επανερχομαι... Το γνωστο τσικας μαμα, σταθεροποιηθηκε μεν (λογω εποχης υποθετω) αλλα σε οχι πολυ καλη κατασταση, ειν η αληθεια... Του αλλαξα χωμα και γλαστρα προσφατα, οπως σας εχω πει, και το εβαλα σε μια πολυ μεγαλυτερη για να μπορει να αναπυχθει... Τα φυλλα του ειναι καθαρα, αρα δεν εχει ψευδόκοκκο οπως το αλλο μικρουλι, διαβασα ομως καπου για σκουληκι που το τρωει εσωτερικα, και μπηκα σε σκεψεις... Τα ξερά κομματια και τα σημαδια ειναι σε ολες τις σειρες δυστυχως, ευτυχως στη μια μερια ομως (και τη γυριζω προς τα πισω)... Αυτο που με κανει και σκεφτομαι πως ειναι δυσκολο να ναι εγκαυματα, ειναι οτι στα περισσότερα φυλλα, ειναι στο εσωτερικό τους μερος, κοντα στον κορμό και οχι στις ακρες που τα χτυπαει πιο πολυ ο ηλιος.... Στη βαση του βεβαια ακομα ειναι αυτο το περιεργο στο χωμα, σαν ριζες, μαζι με αυτο το σαν...κοραλλι που ελεγα παλιοτερα και εχει γινει μεγαλο, δεν ξερω αν φταιει κι αυτο...

Εικόνα Εικόνα
Εικόνα

Τι λετε, υπαρχει περιπτωση να το τρωει σκουληκι?? (αν πρεπει να ξαναβγαλω το θηριο απ τη γλαστρα και να του κοιταξω μια μια ριζα θα τρελαθω!)
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Οκτ 15, 2010 8:36 pm

Βγάλε μια φωτό αυτό το πράγμα που είναι σαν κοράλι και τις περίεργες ρίζες.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,638.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Οκτ 15, 2010 8:42 pm

Οκ, θα το βγαλω αμεσως... Επειδη σας ειχα ξαναρωτησει παλιοτερα γι αυτο, δεν το φωτογραφησα πριν, αλλα θα σας το δειξω μπας και... :wink:
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Οκτ 15, 2010 9:08 pm

Ααααααα, μανουλα μουουουου!!! Μπλιαξ!! Μεσα στο χωμα βρηκα ενα τεραστιο, στρουμπουλο γυμνοσάλιαγκα να κοιμαται κουλουριασμενος μακαριως!!! Φαινεται στην πρωτη φωτο, οπως βλεπετε!! Τον ξαποστειλα εννοειται, τον πεταξα απ το μπαλκόνι δηλαδη πανω σ ενα φυλλαρακι (ελπιζω να μη μου φαει τα φυτα του ακαλυπτου για εκδικηση)... Υπομονετικος ο τυπος παντως, απορω πως εφτασε στον 6ο.... Τελος παντων, στο θεμα μας... Οπως βλεπετε, ειναι σα να ειναι ριζες γυμνες, και απο μεσα ξεπροβαλει αυτο που λεω κοραλλι, και παλιοτερα το χαμε πει για μηκυτα... Το χα ξεριζωσει οσο μπορουσα παλια, μεχρι βαθια, αλλα εχει ξαναβγει τωρα, αλλα δεν το πειραξα μια και δεν ηταν κατι κακο... Και ειναι γυρω γυρω απ τον κορμο ετσι... Να γεμισω κι αλλο με χωμα μεχρι να καλυφθουν ολα λετε?? Να το ξαναξεριζωσω η πραγματικα δεν κανει διαφορα αν υπαρχει η οχι?

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Και μια κοντινη....
Εικόνα

Συγγνωμη για τις πολλες φωτος, αλλα το βγαλα γυρω γυρω.... :oops:
Τελευταία επεξεργασία από Aggeliki και Πέμ Ιαν 20, 2011 3:45 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Οκτ 15, 2010 9:21 pm

Μήπως είναι οι ρίζες του αυτά που μοιάζουν με κοράλλι? Ορέστη, εσύ που έχεις τσίκας, τι λές?

Στη πρώτη φωτό υπάρχει ένας κουλουριασμένος γυμνοσάλιαγκας στο χώμα. Στη δεύτερη εξαφανίστηκε. Τον εκτόξευσες? :lol:
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,638.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Οκτ 15, 2010 9:27 pm

Oh yeeesss!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
To γραφω και στο κειμενακι απο πανω, κυριολεκτικα εκτοξευθηκε απ το μπαλκονι απ τη σιχαμαρα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Σάβ Οκτ 16, 2010 1:20 pm

Εχω την αίσθηση οτι αυτές είναι ρίζες απο το τσίκας. Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά ΄το πιο πιθανό είναι αυτό. Θα έλεγα να τις σκεπάσεις με χώμα.
Όσο για τα φύλλα που κιτρινίζουν νομίζω συμβαίνει σε όλα τα τσίκας λιγότερο η περισσότερο.
Ρίξ του λίπασμα και σίδηρο.
Αυτά που έχουν κίτρινήσει είναι παλιά ή καινούργια?
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,793.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 70 times
Have thanks: 960 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Κυρ Οκτ 17, 2010 12:33 pm

Aυτα που μοιαζουν στο χωμα με κλαδια, εχετε δικιο, ειναι σιγουρα ριζες.... Αυτο που μοιαζει με κοραλλι δεν ξερω, αμφιβαλλω λιγακι... Ορεστη αυτα που εχουν χαλασει που βλεπετε, τα καφεκιτρινα, δεν ειναι στην κατω σειρα, ειναι σε ολες τις σειρες, δυστυχως, ακομα και τις τρεις φετινες... :( Πανω που σας ελεγα οτι φετος παει τελεια μετα την περσινη λαχταρα, τσουουουπ, εκανε μια βουτια προς τα κατω καποια στιγμη μεσα στο καλοκαιρι και εγινε ετσι, ακομα και στις φρεσκες σειρες τις μεσα μεσα.. Κι επειδη διαβασα για σκουληκι καπου ειπα μηπως ειναι αυτο, και οχι εγκαυματα η μυκητας.... Αυτο το τσικας μου κανει γυμνάσια μου φαινεται!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τρί Οκτ 26, 2010 4:32 pm

Γεμισα τη γλαστρα με χωμα, μεχρι να καλυφθουν ολα αυτα... Για να δουμε τι θα γινει (απο την ανοιξη πια, υποθετω...) Ελπιζω να μη μου κανει παλι βουτια προς τα κατω οταν ζεστανει ο καιρος...

Μια τελευταια ερωτηση, και υποσχομαι να μη σας ξαναζαλισω γι αυτο το τσικας, οτι και αν γινει τελικα... (Ερωτηση που την ειχα στο μυαλό μου και για τους κακτους, να σας πω την αληθεια...) Για ολο το διαστημα του χειμωνα τωρα, τι ειναι καλυτερο, να τα εχω σε θεση με πολυ ηλιο, αλλα που να τα πιανει η βροχη όποτε ρίχνει, η με λιγότερο ηλιο -ημισκια- και στεγανη??? Ευχαριστω!!!
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Τρί Οκτ 26, 2010 5:27 pm

Αγγελική τοσο το τσίκας όσο και τους κάκτους καλό είναι να μην τα πέρνει η βροχή. Τους κάκτους σε καμία περίπτωση να μην τους πέρνει, εκτός κι αν μιλάμε για λίγο. Καλό είναι όμως το σημείο που θα τους βάλεις να έχει όσο γίνεται περισσότερο ήλιο.
Το τσίκας δεν είναι τόσο ευαίσθητο με τη βροχή αλλά επιδεί είναι σε γλάστρα και επιδεί το χειμώνα δεν αναπτύσετε καλό θα ήταν να μην παραποτίζεται, και αν το πέρνει πολύ βροχή θα έιναι συνέχεια υγρό το χώμα του.
Προσπάθησε όμως και γι αυτό να διαλέξεις ενα σημείο με ήλιο. Μπορεί να μην αναπτήσετε αλλά είναι καλό να το βλεπει ο ήλιος και το χειμώνα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τετ Οκτ 27, 2010 11:19 am

Σ ευχαριστω Ορεστη..... Αφου ειναι ετσι τα μικρά κακτακια θα τα βαλω μεσα, σε ανατολικο παραθυρο για να μαι ησυχη, οσο για τους μεγαλους, απλα θα τους αλλαζω θεση τις λιγες μερες που βρεχει για να ναι και προστατευμενοι απ το νερο αλλα και να χουν και ηλιο μονιμα....

Τωρα για το τσικας, κι αυτο μου φαινεται θα κοβει βολτες στη βεραντα, τις βροχερες μερες, δε γινεται αλλιως, δεν εχω θεση που να τα συνδυαζει με ασφαλεια και τα δυο... :roll:

Παντως σ ευχαριστω πολυ, και παλι!.... :)
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Οκτ 27, 2010 11:29 am

Αγγελική για να μην έχεις πολλά περα δώθε, βάλτα σε ένα σημείο που δεν θα βρέχονται για τους χειμερινούς μήνες, και απο άνοιξη που θα έχει λιγότερες βροχές τα βάζεις σε θέση με περισσότερο ήλιο.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Re: Τσικας με στιγματα...

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Δευτ Φεβ 28, 2011 4:49 pm

Eιπα να μη σας ξαναζαλισω μ αυτο το τσικας οτι και αν γινει, αλλα τι να σας πω, καιγεται η καρδια μου... Τα φυλλα ξεραινονται και καφτιζουν κομματια τους ακομα και τωρα, που ειναι χειμωνας, και ας το εχω σε "στεγανη" θεση.... Πολυ αργα, αλλα σταθερα.... Δεν ξερω πια αν θα υπαρχει γερη πλευρα, οπως σας ελεγα, για να το γυρισω και να μη φαινεται η ζημια... Με σκαει αυτο το φυτο, ηταν τοσο δα μικρουλακι, εγινε τερας και τωρα....

Δεν ξερω πια αν υπαρχει λυση, τον καημό μου ειπα να πω!! :oops:
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Φεβ 28, 2011 5:18 pm

Αγγελική σε λίγο καιρό θα πετάξει νέα φύλλα και απλά θα κόψεις τα παλιά. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμη τα πιο παλιά χαλάνε.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Δευτ Φεβ 28, 2011 10:08 pm

Kαι λες να αρκει αυτο, Ορεστη, ε? Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτηκα σαν...εσχατη λυση, και ας ειναι τωρα ενα τεραστιο φυτο που θα μεινει χωρις φυλλα, απο κει που τωρα εχει περιπου δεκα "σειρες", σαν τους ...σκαθαρισμενους φοινικες που βλεπω, αλλα αν ειναι να ναι η λυση, οκ, θα το κανω με χαρα... Απλα αυτο που με φοβιζει ειναι οτι το "φαινομενο" εμφανιστηκε και στις πιο καινουριες, περσινες σειρες, μολις μεγαλωσαν λιγο, και σκεφτομαι μηπως τον καραφλωσω και μετα δω να καφετιζουν παλι τα φετινα καινουρια.... :roll: Για να δουμε μολις περασει λιγος καιρος.... Οταν βγαλει τα καινουρια θα σε ξαναρωτησω μαλλον....

Σ ευχαριστω παντως που, αν και εμφανιζομαι με αποριες αραια και που, σαν...διαττοντας αστερας, -αν και σας διαβαζω πολυ πιο συχνα-, μου απαντας παντα προθυμα!!!
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Φεβ 28, 2011 10:21 pm

Αγγελική δεν ξέρω αν θα λυθεί το πρόβλημα, γενικά αυτα τα ξερα τα εμφανίζουν τα τσίκας, αν και σε σενα είναι αρκετά εκτεταμένα. Στο δικό μου δεν εχουν δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Αν και δεν ειναι τόσα πολλά.
Περισσότερο για αισθητικούς λόγους λέω να αφαιρέσεις τα κάτω φύλλα, μιας και κάποια στιγμή θα χαλάσουν και μόνα τους. Αλλά όχι ακόμα. Όταν αρχίσει να πετάει καινούργια.
Και το ξαναβλεπουμε και τότε αν συνεχίσει να τα ξερένει με την ιδια συχνότητα και εκταση.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Παρ Μαρ 18, 2011 2:09 am

Τα δύο δικά μου τσίκας τα μεταφύτεψα (μικρά είναι ακόμη βεβαια) αι τα εβγαλα στο μπαλκονι όπου τα εφαγε η βροχη.. Μέχρι που ειδα στίγματα και φοβηθηκα και θημηθηκα αυτο το ποστ. Τα πήρα μεσα για να στεγνωσουν γρηγορα, και τα ξαναεβγαλα σε προφυλαγμενο σημειο. Η ζημια σταμάτησε να προχωράει και έτσι δεν χάλασαν πολλά φύλλα.
ΕΥτυχώς που είδα το θέμα και σκέφτηκα το νερό που τα πιανει από την βροχη.
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τρί Απρ 05, 2011 7:39 pm

Πολυ χαιρομαι που εστω και κατα λαθος, το δικο μου το πολυπαθο εγινε η αιτια να βοηθηθεί το δικο σου φυτουλι!!! :D :D

Για να δουμε πως θα παμε και φετος εμεις... Η πιο μεγαλη φυτοαγωνια μου ειναι αυτο το τσικας, ποιος θα κερδισει, εμεις η ...το κακο satan ! :lol: .... :roll: Για την ωρα δειχνει να πεταει μια καινουρια σειρουλα, αλλα ειναι ακομα πολυ αρχη...

For this message the author Aggeliki has received thanks:
maria2512(Τρί Απρ 05, 2011 8:02 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό nikolas72 » Κυρ Απρ 17, 2011 10:24 pm

Να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου εδώ, από την δική μου παρατήρηση στα δικά μου τα οποία τα έχω γύρω στα έντεκα χρόνια έχω να πω ότι: τα έχω εκτεθειμένα στο οτιδήποτε, το καλοκαίρι μόνο τα ποτίζω βαθιά μια φορά την εβδομάδα, χειμώνα ποτέ, δεν λιπαίνω ποτέ, όταν βλέπω ότι κιτρινίζει τα φύλλα τα βγάζω και κόβω το ένα τρίτο της ρίζας και προσθέτω καλής ποιότητας χώμα για εξωτερικά φυτά τα έχω σχεδόν από την αρχή σε γλάστρες 100λιτρων και στον πάτο έχω δέκα εκατοστά περίπου χοντρό χαλίκι όταν αρχίζουν και κιτρινίζουνε έχουνε φάει όλο το χώμα και οι ρίζες έχουνε πλέξει και το χαλίκι που τους βάζω στον πάτο έτσι καταλαβαίνω ότι το κιτρίνισμα μάλλον οφείλετε στο ότι η γλάστρα κρατάει νερό.
Ασφαλώς συμφωνώ και με τον Ορέστη σε ότι έγραψε.......
Και τα στίγματα τα έχω και στα δικά μου δεν υπάρχει πρόβλημα ξεχάστε τα άλλες χρονιές έχει περισσότερα άλλες πάλι ελάχιστα ....
Άβαταρ μέλους
nikolas72

Cash on hand: 2,562.50
Has thanked: 8 times
Have thanks: 20 times

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Κυρ Απρ 17, 2011 11:02 pm

Νικόλα άρα τα έχεις σε γλάστρες.. Ο γειτονας πάντως που τα εχει στην αυλή εχουν τα χάλια τους.. ψωροφαγωμένα και κατακίτρινα...
maria2512

Δημοσίευσηαπό nikolas72 » Κυρ Απρ 17, 2011 11:13 pm

maria2512 έγραψε:Νικόλα άρα τα έχεις σε γλάστρες.. Ο γειτονας πάντως που τα εχει στην αυλή εχουν τα χάλια τους.. ψωροφαγωμένα και κατακίτρινα...

Και σε πιθάρια....τι θες να πεις.....
Άβαταρ μέλους
nikolas72

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Δευτ Απρ 18, 2011 10:20 am

Λεω ότι εσυ τα εχεις στα πιθαρια και τα περιποιησε όπως λες, αλλά αυτα που ειναι στο εδαφος τι να τα κάνεις? Μαζεύουν νερό και χαλάνε οι ρίζες και δεν ειναι ευκολο τουλάχιστον στην περιοχή μου να τα συντηρήσεις..
maria2512

Δημοσίευσηαπό nikolas72 » Δευτ Απρ 18, 2011 1:04 pm

maria2512 έγραψε:Λεω ότι εσυ τα εχεις στα πιθαρια και τα περιποιησε όπως λες, αλλά αυτα που ειναι στο εδαφος τι να τα κάνεις? Μαζεύουν νερό και χαλάνε οι ρίζες και δεν ειναι ευκολο τουλάχιστον στην περιοχή μου να τα συντηρήσεις..

Δεν ξέρω για την περιοχή σου μια γνωστή στο Μάτι το έχει στην μέση στο χώμα φυτεμένο σε ένα κηπάριο με γκαζόν και έχει φτάσει τα δυο μέτρα του έχει βάλει και δυο προβολάκια από κάτω προς τα επάνω και είναι σαν μίνι φοίνικας και το κεντρικό θέμα σε όλο τον κήπο.....
Άβαταρ μέλους
nikolas72

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy