Site Announcements

Έαρ μικρό έαρ βαθύ έαρ συντετριμμένο
Νίκος Καρούζος

NEWS:

Σπορά κουκουτσιών

Σπορά κουκουτσιών

Δημοσίευσηαπό netpumber » Κυρ Ιούλ 17, 2011 12:18 pm

Καλησπέρα σας.

Λοιπόν μιας και είναι η εποχή , μάζεψα κάμποσα κουκουτσια, απο βερίκοκα κυρίως και κεράσια. Σκεφτόμουν να σκάψω έναν λάκο στον κήπο και να τα ρίξω μέσα. Αλλά είναι η κατάλληλη εποχή ? Επίσης σε τι βάθος πρέπει να τα βάλω ?

Ευχαριστώ πολύ.
netpumber

Cash on hand: 385.20
Has thanked: 2 times
Have thanks: 0 time

Re: Σπορά κουκουτσιών

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Ιούλ 17, 2011 1:26 pm

εχω την εντυπωση οτι κουκουτσια απο τετοια δενδρα αλλα και απο ξινα, απαιτουν να περασουν μια περιοδο συνδυασμου ψυχους και υγρασιας.
Η διαδικασια λεγεται στρωματωση και συνηθως σε ενα τελαρο βαζεις μια στρωση τυρφη μια στρωση κουκουτσια, μια στρωση τυρφη μια στρωση κουκουτσια και φυσικα το ποτιζεις! Το τελαρακι μενει εξω στο χειμωνα που υπαρχουν χαμηλες θερμοκρασιες κα ιαυτος ο συνδυασμος χαμηλης θερμοκρασιας και υγρασιας κανει τα κουκουτσια να βλαστανουν αλλα την επομενη ανοιξη! Αν υπαρχει πιο ευκολος τροπος δεν τογνωριζω, ισως να γινεται κα ιη ολη διαδικασια στο ψυγειο δεν το ξερω! φανταζομαι ολο και καποιος αλλος θα μας πει!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 2,570.40
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1296 times
Have thanks: 1306 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό briko » Κυρ Ιούλ 17, 2011 2:21 pm

από τα κεράσια θα βγάλεις πολύ ωραία βύσσινα .
από τα βερίκοκα θα βγάλεις άγριες βερικοκιές ,άκαρπες η οποιοες η μόνη χρήση είναι για μπόλιασμα με ήμερο βερίκοκο η άλλο παρόμοιο πυρινοκαρπο.
σχεδόν από κανένα κουκούτσι δεν βγαίνει σωστό δέντρο παραγωγής.
μόνον αμύγδαλα ,καρύδια , μούσμουλα και ίσως κάτι άλλο το οποίο δεν μου ερχετε στο μυαλό τώρα.
briko

Cash on hand: 987.00
Have thanks: 8 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Ιούλ 17, 2011 3:25 pm

φιλε briko διαφωνω, απο κερασι παιρνεις κερασι, η βυσσινια ειναι αλλο δενδρο! οσο για το βερυκοκο που λες, πυρηνοκαρπο ή ακρόδρυα, οταν παιρνεις φυταριο απο κουκουτσι ΣΑΦΩΣ και υπαρχει ο κινδυνος να μην υπαρχουν τα ιδια χαρακτηριστικα με το μητρικο φυτο, μιας και το κουκουτσι προήλθε απο την ενωση 2 γαμετών! Αν θες να παρεις πανοιμοιοτυπο αποτελεσμα πας σε αγενη πολλαπλασιασμο δλδ σε κεντρωματα και μπολιασματα!

For this message the author Tsouknidas has received thanks:
tsakalakos(Κυρ Ιούλ 17, 2011 5:09 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό orestis » Κυρ Ιούλ 17, 2011 4:15 pm

θα συμφωνήσω με τον τσουκ.
Στην αυλη μας παλιοτερα ειχαμε μια βερυκοκιά και μια ροδακινια και τα δυο απο κουκούτσι. Και τα δυο εκαναν καρπους. Η ροδακινια δε ειχε τα πιο περιεργα και αρωματικα ροδακινα που εχω φαει ποτε. Ολολευκη σαρκα εσωτερικα και αρωμα τοσο δυνατο που δεν εχω ξανασυναντησει, και γευση απαιχτη.
Αυτά που σιγουρα δινουν αγρια και θελουν μπολιασμα ειναι τα ξινά.
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......

For this message the author orestis has received thanks:
tsakalakos(Κυρ Ιούλ 17, 2011 5:10 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 6,486.80
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 66 times
Have thanks: 878 times
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό briko » Κυρ Ιούλ 17, 2011 5:19 pm

όποιος διαφωνεί φυτεύει περιμένει 3-4 χρόνια για να βγάλει τον πρώτο καρπό και μετά εδώ είμαστε να δούμε .
τα φυτώρια με αυτό το σκεπτικό θα είχαν κλείσει μετά από 3-4 χρόνια.
briko

Δημοσίευσηαπό orestis » Κυρ Ιούλ 17, 2011 5:23 pm

Φιλε μου δεν υπαρχει θεμα διαφωνιας , αλλα ουτε και χρειαζομαι αποδείξης. Τις εχω παρει ήδη απο 2 δεντρα που ειχα στον κηπο μου, και μαλιστα εδειναν και πολλα και καλα φρουτα . Μεγαλυτερη αποδειξη για μενα απο αυτό δεν υπαρχει.
Αν εσυ θελεις καποιες αποδειξης δεν εχεις παρα να φυτεψεις κουκουτσια.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό briko » Κυρ Ιούλ 17, 2011 6:25 pm

ειδικά για τα 2 αυτά δέντρα είμαι σίγουρος γιατί εκεί κάνω κάποια μπολιάσματα όπως και σε υποκείμενα αμύγδαλα.
briko

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Ιούλ 17, 2011 7:15 pm

συγνωμη βρε briko εσυ απο κουκουτσι κερασιας εβγαλες βυσσινο?

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό orestis » Κυρ Ιούλ 17, 2011 7:44 pm

briko έγραψε:ειδικά για τα 2 αυτά δέντρα είμαι σίγουρος γιατί εκεί κάνω κάποια μπολιάσματα όπως και σε υποκείμενα αμύγδαλα.

Κι εγω είμαι σιγουρος μιας και τα εζησα να μεγαλώνουν απο κουκούτσι και να κανουν καρπους. Και μιας και ήταν δεντρα στον κήπο μου ξέρω πολύ καλά οτι δεν μπολιάστηκαν.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Κυρ Ιούλ 17, 2011 9:05 pm

Δε μπαίνει θέμα άγριων πυρηνόκραπων από κουκούτσι, μπαίνει θέμα απρόβλεπτης 'ποικιλίας' αλλά και προβληματικού ίσως δένδρου.

Ούτε τα ξινά δίνουν πάντα άσχετα ('άγρια') φυτά, εξαρτάται και από το πώς έχει προέλθει ο σπόρος (τί ήταν ο γαμέτης), το είδος του εσπεριδοειδούς αλλά και την τύχη και το είδος καθώς πολλά εσπεριδοειδή παράγουν και μονοεμβρυονικούς και πολυεμβρυονικούς σπόρους (κλώνους του μητρικού DNA). Αλλα και στη περίπτωση αυτή το φυτό μπορεί να είναι προβληματικό λόγω ακαταλληλότητας της ποικιλίας σε μορφή πλήρους δένδρου.

Ξινά με μεγάλες πιθανότητες να παράγουν ίδια φυτά λόγω ασεξουαλικής αναπαραγωγής

Citrus × aurantiifolia Mexican lime (Key lime, West Indian lime)
Citrus × insitorum (×Citroncirus webberii) Citranges, such as Rusk, Troyer etc.
Citrus × jambhiri ‘Rough lemon’, ‘Rangpur’ lime, ‘Otaheite’ lime
Citrus × limettioides Palestine lime (Indian sweet lime)
Citrus × microcarpa ‘Calamondin’
Citrus × paradisi Grapefruit (Marsh, Star Ruby, Redblush, Chironja, Smooth Flat Seville)
Citrus × sinensis Sweet oranges (Blonde, navel and blood oranges)
Citrus amblycarpa 'Nasnaran' mandarin
Citrus depressa ‘Shekwasha’ mandarin
Citrus karna ‘Karna’, ‘Khatta’
Citrus kinokuni ‘Kishu mandarin’
Citrus lycopersicaeformis ‘Kokni’ or ‘Monkey mandarin’
Citrus macrophylla ‘Alemow’
Citrus reshni ‘Cleopatra’ mandarin
Citrus sunki (Citrus reticulata var. austera) Sour mandarin
Citrus trifoliata (Poncirus trifoliata) Trifoliate orange

Κοινώς αμα φυτεψετε κουκούτσι από πορτοκάλι, πιθανότατα θα βγεί τό ίδιο, αλλά τα φυτό πιθανότατα επίσης θα είναι ασθενικό και προβληματικό γιατί η πορτοκολιά ώς υποκείμενο είναι εξαιρετικά ευαίσθητη σε ασθένειες καθώς και προβληματικότατη σε αλκαλικά εδάφη.
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό sodia » Κυρ Ιούλ 17, 2011 9:22 pm

Εγώ πάντως έφαγα κάτι πεντανόστιμα και αρωματικά βερίκοκα Μπεμπέκου (ή μήπως Διαμαντοπούλου;;; :roll: ) τέλος πάντων... τα έπλυνα καλά και τα φύτεψα. Κααααποια φορά που θα μεγαλώσουν θα σας πώ νεώτερα :D :D
Άβαταρ μέλους
sodia

Cash on hand: 42,705.90
Has thanked: 1525 times
Have thanks: 1257 times

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Ιούλ 17, 2011 9:29 pm

Στο κτήμα μας έχουμε πάνω από 10 βερικοκιές, όλες από κουκούτσια από τα πρώτα δέντρα που είχαμε. Είχαμε στην αρχή 2 δέντρα, 2 διαφορετικές ποικιλίες, μπεμπέκου και διαμαντοπούλου. Τα δέντρα που φύτρωσαν από σπόρο, ανοίκουν σε αυτές τις ποικιλίες και δεν έχουν καμία διαφορά από τα μητρικά φυτά (αν υπάρχουν διαφορές πρέπει να είναι πολύ μικρές και δεν τις έχουμε πάρει πρέφα).
Το ίδιο έχει συμβεί και με τις βανίλιες, τις μπουρνέλες και τις δαμασκηνιές μας.
Και από όσο γνωρίζω, καρπίζουν τα περισσότερα από το δεύτερο χρόνο, άντε τον τρίτο. Πάντως βερικοκιά που βρήκε από σπόρο και δεν κάρπισε, δεν μας έχει τύχει.

Κερασιές δεν έχουμε δεν τις σηκώνει η περιοχή.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,027,197.20
Has thanked: 808 times
Have thanks: 2197 times

Δημοσίευσηαπό NikosR » Κυρ Ιούλ 17, 2011 9:36 pm

Σταυρούλα εξαρτάται από το πυρηνόκαρπο και από τον γαμέτη. Πολλές εμπορικές πλέον ποικιλιές δαμασκηνιάς π.χ. δεν είναι αυτογόνιμες ή είναι πολύ λίγο. Σε αυτές χρησιμοποιούνται άλλες συμβατές ποικιλίες. Ο σπόρος λοιπον στην περίπτωση αυτή θα είναι υβρίδιο των δύο ποικιλιών. Οι βερυκοκιές είναι κατα το πλείστον αυτογόνιμες. Ποτέ δε ξέρεις αν έχεις δύο συμβατά φυτά που ανθίζουν ταυτόχρονα (γιατί αυτό έχει σημασία στο αν θα γίνει η σταυρογονιμοποιήση) αν ο σπόρος έχει προέλθει από το μητρικό DNA μόνο.

Το θέμα της καταλληλότητας για υποκείμενο είναι άλλο μεγάλο θέμα και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Ιούλ 17, 2011 9:39 pm

Νίκο δεν λέω το αντίθετο, απλά θέλω να πω ότι τα δέντρα από σπόρο καρπίζουν μια χαρά, ειδικά οι βερικοκιές.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,027,197.20
Has thanked: 808 times
Have thanks: 2197 times

Δημοσίευσηαπό NikosR » Κυρ Ιούλ 17, 2011 9:40 pm

ven έγραψε:Νίκο δεν λέω το αντίθετο, απλά θέλω να πω ότι τα δέντρα από σπόρο καρπίζουν μια χαρά, ειδικά οι βερικοκιές.

Βεβαίως και καρπίζουν αν γίνουν γερά δένδρα.

Εδώ υπάρχει και μια παρεξήγηση σχετικά με τα υποκείμενα. Σε περιπτώσεις όπως των ξινών το υποκείμενο παίζει σημαντικό ρόλο για τη βασική επιβίωση του φυτού. Σε άλλα δένδρα όμως, το θέμα αφορά περισσότερο την επαγγελματική καλλιέργεια όπου πολλοί εμπορικοί παράγοντες επηρεάζουν τη επιλογή υποκειμένου και όχι μόνο η βασική ανθεκτικότητα σε ασθένειες (π.χ παραγωγικότητα, καταλληλότητα για τα εδάφη το κλίμα και το αναμενόμενο πότισμα, μέγεθος τελικού δένδρου, χρόνος που απαιτείται για την έναρξη της καρποφορίας κλπ). Είναι και θέμα τύχης η καταλληλότητα του υποκειμένου σε σχέση με το τοπικό κλιμα, έδαφος κλπ. σε περίπτωση τυχαίας σποράς.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Ιούλ 17, 2011 11:00 pm

NikosR έγραψε:Σταυρούλα εξαρτάται από το πυρηνόκαρπο και από τον γαμέτη. Πολλές εμπορικές πλέον ποικιλιές δαμασκηνιάς π.χ. δεν είναι αυτογόνιμες ή είναι πολύ λίγο. Σε αυτές χρησιμοποιούνται άλλες συμβατές ποικιλίες. Ο σπόρος λοιπον στην περίπτωση αυτή θα είναι υβρίδιο των δύο ποικιλιών. Οι βερυκοκιές είναι κατα το πλείστον αυτογόνιμες. Ποτέ δε ξέρεις αν έχεις δύο συμβατά φυτά που ανθίζουν ταυτόχρονα (γιατί αυτό έχει σημασία στο αν θα γίνει η σταυρογονιμοποιήση) αν ο σπόρος έχει προέλθει από το μητρικό DNA μόνο.

Το θέμα της καταλληλότητας για υποκείμενο είναι άλλο μεγάλο θέμα και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

δεν αποκαλειτε υβριδιο ο σπορος! επειδη εχουμε φερει επικονιαστρια ποικιλια δεν τιθεται θεμα υβριδισμου μην μπερδευουμε τις εννοιες! Η γονιμοποιηση δεν ειναι μονο θεμα χρονικης ταυτισης, αντε εγω σου λεω οτι εχεις γυρη ικανη να γονιμοποιησεις το θηλυκο τμημα, η ζωτικοτητα της γυρεως πχ εξαρταται καιαπο περιβαλλοντικες συνθηκες! επομενως το θεμα γονιμοποιηση ειναι πολυεπιπεδο! παντως το αποτελεσμα δεν ειναι υβριδιο!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Ιούλ 17, 2011 11:04 pm

NikosR έγραψε:Εδώ υπάρχει και μια παρεξήγηση σχετικά με τα υποκείμενα. Σε περιπτώσεις όπως των ξινών το υποκείμενο παίζει σημαντικό ρόλο για τη βασική επιβίωση του φυτού. Σε άλλα δένδρα όμως, το θέμα αφορά περισσότερο την επαγγελματική καλλιέργεια όπου πολλοί εμπορικοί παράγοντες επηρεάζουν τη επιλογή υποκειμένου και όχι μόνο η βασική ανθεκτικότητα σε ασθένειες (π.χ παραγωγικότητα, καταλληλότητα για τα εδάφη το κλίμα και το αναμενόμενο πότισμα, μέγεθος τελικού δένδρου, χρόνος που απαιτείται για την έναρξη της καρποφορίας κλπ). Είναι και θέμα τύχης η καταλληλότητα του υποκειμένου σε σχέση με το τοπικό κλιμα, έδαφος κλπ. σε περίπτωση τυχαίας σποράς.

Οταν προκειται για εμπορικη πλεον επιχειρηση, πχ οπορωνας, ο παραγωγοςοφειλει να ψαξει καλά πληροφοριες για υποκειμενα. Στην αμπελουργια λογου χαρει τα υποκειμενα ειναι ολοκληρη επιστημη κα ιγιαυτο παραγγελνονται συγκεκριμενα! Επισης το υποκειμενο οχι μονο ενισχυει το υπερκειμενο αλλα εχει και λογο στα ποιοτικα χαρακτηριστικα του δευτερου! Δεν ειναι θεμα τυχης, ειναι θεμα καταγραφης των πληροφοριων και δοξα τω θεω υπαρχουν πληροφοριεςγια ολα! Απο κει και επειτα ερχεται η εμπειρια κα ιη κριση για να διαλεξειςτο σωστο υποκειμενο!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Κυρ Ιούλ 17, 2011 11:48 pm

Για τύχη αναφέρθηκα στην τυχαία σπορά αν δεν πρόσεξες.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό NikosR » Κυρ Ιούλ 17, 2011 11:51 pm

Tsouknidas έγραψε:
NikosR έγραψε:Σταυρούλα εξαρτάται από το πυρηνόκαρπο και από τον γαμέτη. Πολλές εμπορικές πλέον ποικιλιές δαμασκηνιάς π.χ. δεν είναι αυτογόνιμες ή είναι πολύ λίγο. Σε αυτές χρησιμοποιούνται άλλες συμβατές ποικιλίες. Ο σπόρος λοιπον στην περίπτωση αυτή θα είναι υβρίδιο των δύο ποικιλιών. Οι βερυκοκιές είναι κατα το πλείστον αυτογόνιμες. Ποτέ δε ξέρεις αν έχεις δύο συμβατά φυτά που ανθίζουν ταυτόχρονα (γιατί αυτό έχει σημασία στο αν θα γίνει η σταυρογονιμοποιήση) αν ο σπόρος έχει προέλθει από το μητρικό DNA μόνο.

δεν αποκαλειτε υβριδιο ο σπορος! επειδη εχουμε φερει επικονιαστρια ποικιλια δεν τιθεται θεμα υβριδισμου μην μπερδευουμε τις εννοιες! Η γονιμοποιηση δεν ειναι μονο θεμα χρονικης ταυτισης, αντε εγω σου λεω οτι εχεις γυρη ικανη να γονιμοποιησεις το θηλυκο τμημα, η ζωτικοτητα της γυρεως πχ εξαρταται καιαπο περιβαλλοντικες συνθηκες! επομενως το θεμα γονιμοποιηση ειναι πολυεπιπεδο! παντως το αποτελεσμα δεν ειναι υβριδιο!

Ο σπόρος είναι σπόρος προφανώς. Το φυτό που προκύπτει από σπόρο που έχει δημιουργηθει από σεξουαλική γονιμοποίηση μεταξύ δύο ποικιλιών, και είναι προφανώς αυτό που εννοούσα, δεν αποκαλείται υβρίδιο? Καλώς. Πώς αποκαλείται να γνωρίζω τό σωστό η παίζουμε με τις λέξεις? Και τι σχέση έχει η ζωτικότητα της γύρης στη συζήτησή μας? Μιλάμε για τεχνικές γονιμοποίησης? Κάπου το έχασα, βοήθα με. Η απλώς συζητάμε γενικώς, γιατί εγώ απάνταγα στη Σταυρούλα και τις βερυκοκοδαμασκηνιές της.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Δευτ Ιούλ 18, 2011 6:55 am

Νικο καταρχην το αποτελεσμα δεν ειναιυβριδιο, δε μπορει καθε τι στη φυση που γονιμοποιειται να λεγεται υβριδιο, στην εννοια του υβριδισμου υποτιθεται οτι τεχνηεντως ενωνεις γαμετες με επιλεγμενα χαρακτηριστικα τα οποια και περνας στους απογονους. οσο για τη γυρη ναι εγω μιλουσα γενικα και ηθλεα απλα να πω οτι και επικονιαστρια ποικιλια να φερεις υφιστανται και αλλες δυσκολιες στην διαδικασια της γονιμοποιησης......βασικα καπως αλλιως ηθελα να το γραψω και καπως αλλιως μου βγηκε! παντως το νοημα ηταν γενικο

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Δευτ Ιούλ 18, 2011 8:08 am

Ας μην παίζουμε με τις λέξεις, κατ' εμε υβρίδια είναι όλα πρός αντιδιαστολή με τα μη σεξουαλικώς αναπαραγώμενα, αλλά και σε γενικότερο πλαίσιο σε σχέση με τη διασταύρωση δύο ποικιλιών. Θές να το πείς αυτό αποτέλεσμα τυχαίας διαστάυρωσης και να αφήσεις τον όρο υβρίδιο για το σταθεροποιημένο αποτέλεσμα επιλεκτικής διασταύρωσης με ανθρώπινη παρέμβαση, ΟΚ. Σημασία έχει πως στο παραπάνω πόστ μου είναι κατανοητό τι εννοώ, ελπίζω.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Ιούλ 18, 2011 11:51 am

Αρα οτι φυτό υπαρχει σημερα πανω στη γη, αγριο ή ημερο, ειναι υβριδιο. Γιατί δεν μπορω να φανταστώ, οτι μεσα σε τόσα εκατομυρια χρονια που υπαρχουν, διατηρούν τα αρχικά τους χαρακτηριστικά.
Νομίζω οτι αλλο πραγμα ειναι η εξέλιξη και άλλο πραγμα ο τεχνικός υβριδισμός κατόπιν ανθρωπινης παρέμβασης. Ας μην τα βαζουμε όλα σε ενα τσουβάλι.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Δευτ Ιούλ 18, 2011 12:22 pm

Ορέστη μπορείς και να το πεις έτσι.. ο υβριδισμος κατά μία έννοια θα μπορούσε να θεωρηθεί και ως διαδικασία στα πλαίσια της εξέλιξη... μόνο που στην πορεία της εξέλιξης το προϋπάρχον είδος παύει να υπάρχει.. ενώ στον υβριδισμό μπορούν να συνυπάρχουν οι ποικιλίες..

Βέβαια στα θεματα της εξέλιξης υπεισέρχονται πολλοί άλλοι παράγοντες και η θεωρία είναι τεράστια και οι απόψεις αντικρουόμενς οπότε θα συζητάμε για άλλα 10 φόρουμ...
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό NikosR » Δευτ Ιούλ 18, 2011 12:28 pm

Ορέστη το είπες και μόνος σου 'τεχνητός' η 'τεχνικός' υβριδισμός. Η ανάγκη για πρόσθεση του επιθέτου απλώς επιβεβαιώνει το ότι όλα υβρίδια στην ουσία είναι. Αλλά όπως είπα και πολύ παραπάνω, παίζουμε με τις λέξεις εδώ και πολλά πόστ. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς βάζουμε σε ενα τσουβάλι και ποιός το κάνει αυτό. Θέλετε να ονομάζετε υβρίδιο το αποτέλεσμα της ανθρωπινης παρέμβασης ενώ το φυσικώς τυχαίο να το λέτε τυχαία διασταύρωση, that's fine by me. Σε σχέση με το παρόν θρεντ που μιλάει για τυχαία σπορόφυτα είναι το ίδιο και το αυτό.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Επόμενο

Επιστροφή στο Σπορές - Πολλαπλασιασμοί - Μεταφυτεύσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy