Site Announcements

Έαρ μικρό έαρ βαθύ έαρ συντετριμμένο
Νίκος Καρούζος

NEWS:

Mπαλκόνι ρετιρέ

Συντονιστής: Tsouknidas

Mπαλκόνι ρετιρέ

Δημοσίευσηαπό riri » Κυρ Απρ 29, 2012 8:26 pm

Καλησπέρα κι απο εδώ λοιπόν!

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με το μπροστινό μου μπαλόνι. Και δεν είναι καινούριο πρόβλημα, αλλά 4 χρόνων.
Μένω στην όμορφη Θεσσαλονίκη, σε ρετιρέ το οποίο είναι εκτεθειμένο απο παντού. Το μπροστινό μου μπαλκόνι λοιπόν, είναι ανοιχτό και απο τις 3 πλευρές του. Δεν με κλείνει καμία πολυκατοικία και ο αέρας θερίζει απ όπου κι αν φυσάει. Επίσης απο πάνω δεν έχει πλάκα. Έχω βέβαια τέντα την οποία όμως δεν την πολυανοίγω ακριβώς λόγω του αέρα. Άρα έχουμε και συνεχόμενη ηλιοφάνεια, η οποία ειδικά το καλοκαίρι αφήνει θύματα πίσω της, φύλλα με εγκαύματα και ξεραμένα.

Σε όλο το κάγκελο μπροστά έχω ζαρντινιέρες, 80-30-39 και αυτό που ήθελα απο την αρχή ήταν να έχω ένα ενιαίο "φράχτη".
Αρχικά είχα βάλει αγγελικές, βιβούρνο και κάποια άλλα παχύφυτα (το όνομα των οποίων μου διαφεύγει). Τα μόνα που επέζησαν είναι τα παχύφυτα.

Στο πλαινό κάγκελο τώρα, έχω 4 ψηλές γλάστρες, 80-40-40 στις οποίες έχω 2 ελιές και μια πλέον δάφνη, καθώς η άλλη τα κακάρωσε.

Αυτά για αρχή. Όποτε μου πέθαινε ένα φυτό, έβαζα στη θέση του κάποιο άλλο (πανσέδες κτλ) τα οποία επίσης μετά απο λίγο...dead.
Πέρσι το καλοκαίρι επειδή ήμουν πάλι στην ίδια φάση με τώρα, αλλά δεν είχα όρεξη να ξαναασχοληθώ, φύτεψα παντου βασιλικούς και ήρθαν και γίναν τέρατα και είδα λίγο πρασινάδα.
Τώρα θέλω όμως να το κάνω σωστά. Μετά απο τόσες απόπειρες βέβαια, με έχει πιάσει απόγνωση.

Δεν μ αρέσουν τα λειλαντ κτλ και σιχαίνομαι τα φοινικοειδή. Σκέφτηκα να βάλω πυξάρια, θα θελα όμως να μάθω αν μπορώ να βάλω και κάτι πιο...χαρούμενο! :roll:
riri

Cash on hand: 210.20
Has thanked: 1 time
Have thanks: 0 time

Re: Mπαλκόνι ρετιρέ

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Απρ 29, 2012 9:06 pm

ριρι μου εκανε εντυπωση που εχασς αγγελικες και βιβουρνα! δοκιμασες ποτε με κανα φυτο που λεγεται ελεαγνος? ή λυγουστρο τεξανουμ θεωρουνται σκυλια! Αν δε σε χαλανε οι πικροδαφνες δοκιμασε και απο αυτες!

απο τριανταφυλλο δοκιμασες?
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 2,570.40
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1296 times
Have thanks: 1306 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνος » Κυρ Απρ 29, 2012 9:54 pm

τί θανατικό είναι αυτό βρε παιδί μου...
Να δεις που θα έρθει η ώρα να προτείνουμε και γιούκες..... [cheer2] [cheer2] [cheer2]
"Όποιος έχει γεννηθεί με φτερά στην πλάτη του, πρέπει να κάνει τα πάντα για να πετάξει"
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος

Mood: Cool
Cash on hand: 5,545.05
Has thanked: 104 times
Have thanks: 144 times

Δημοσίευσηαπό riri » Κυρ Απρ 29, 2012 10:00 pm

Οι αγγελικές ήταν μεγάλο πλήγμα γιατί τις είχα σίγουρες. Αλλά και μείναν πιο νάνες και απο τις νάνες και στο τέλος τα παιξαν.
Για το βιβούρνο έχω μια μικρή επιφύλαξη αν φταίει το μέρος ή αυτοί που τα φύτεψαν (είχαν έρθει απο το φυτώριο για να μου κάνουν διαμόρφωση υποτίθεται). Όταν καταξεράθηκαν και τα έβγαλα απο τις γλάστρες, είδα οτι οι ρίζες είχαν σχοινιά και υπολείμματα σακούλας. Βέβαια και ζωντανές όσο ήταν, ήταν χάλια, τα κλαδιά τους πολύ γρήγορα έγιναν ξερακιανά και όσα φύλλα απέκτησαν καφέ κηλίδες.

Αυτά που διάβασα οτι αντέχουν γενικά είναι πυξάρι, ελαίαγνος, λιγούστρο και φωτίνια. Αλλά είμαι πολύύύ επιφυλακτική αν τελικά θα τα καταφέρουν. Γι αυτό θέλω και τη γνώμη σας. Κι επειδή θα χρειαστώ αρκετά φυτά για να γεμίσω τις γλάστρες, δεν θέλω να δώσω πάλι τζάμπα λεφτά.
Τριαντάφυλλο δε θέλω, γιατί έχω και τους σκύλους που πάνε και ξύνονται εκεί πάνω.

ΟΧΙ γιούκες, οχιιιι, προτιμώ να φυτεύω κάθε χρόνο ξανά και ξανά.

αα! Και κάτι ακόμα! Θα ήθελα, λέω εγώ τώρα..φυτά που να μην έχουν αργή ανάπτυξη..
riri

Δημοσίευσηαπό lydias12 » Κυρ Απρ 29, 2012 10:14 pm

Μπαμπού? θελει απλα πολυ νερο. Το βιβουρνο πάντως θα μπορούσες να το ξαναδοκιμασεις. Μεγαλώνει γρήγορα κι ειναι συνήθως πανευκολο. Καλλιστημονες? φικους? μυτρτιες?
Άβαταρ μέλους
lydias12

Cash on hand: 8,564.90
Has thanked: 6 times
Have thanks: 59 times

Δημοσίευσηαπό riri » Κυρ Απρ 29, 2012 10:22 pm

Το μπαμπού και ο φίκος δεν μ αρέσουν, καθώς θέλω ένα πιο γεμάτο αποτέλεσμα. Η μυρτιά αντέχει σε τόσο κοντή γλάστρα? Δεντράκι δεν γίνεται?
Τους Καλλιστήμονες, δεν τους γνωρίζω, θα το ψάξω.
riri

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Κυρ Απρ 29, 2012 10:29 pm

Αν είσαι τόσο εκτεθειμένη θα πρότεινα να κάνεις 2 σειρές, στη μία να βάλεις ανεμοφράχτες, ακόμα και κυπαρισσοειδή που δεν σου αρέσουν και μετά να βάλεις ζαρντινιέρες με καλλωπιστικά. Θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω.
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Mood: Sad
Cash on hand: 2,980.80
Bank: 255,900.00
Has thanked: 301 times
Have thanks: 279 times

Δημοσίευσηαπό riri » Κυρ Απρ 29, 2012 10:50 pm

Καλέ lmpgs δεν συμφέρεις! Έτσι πρέπει να αγοράσω και γλάστρες!
Ποιά φυτά θεωρούνται ανεμοφράχτες? Πρέπει να αντέχουν και στην συνεχή ηλιοφάνεια βέβαια...
riri

Δημοσίευσηαπό apetroul » Κυρ Απρ 29, 2012 10:50 pm

δαφνες πολυγαλα λουτσιντουμ αγγελικη μικροφυλη τευκτριο(κανει γαλαζια αναθακια)
apetroul

Cash on hand: 735.70
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Δευτ Απρ 30, 2012 9:24 am

riri έγραψε:Καλέ lmpgs δεν συμφέρεις! Έτσι πρέπει να αγοράσω και γλάστρες!
Ποιά φυτά θεωρούνται ανεμοφράχτες? Πρέπει να αντέχουν και στην συνεχή ηλιοφάνεια βέβαια...

Λες πως ο,τι αγοράζεις ξεραίνεται. Τα λεφτά σου τα ξοδεύεις ούτως ή άλλως. Εφόσον όμως είσαι τόσο εκτεθειμένη, νομίζω πως κάτι άλλο δεν θα μπορέσει να ευδοκιμήσει. Ανεμοφράχτες εννοώ, τούγιες, λεύλαντ κλπ κωνοφόρα (που δεν τα χωνεύω) αλλά με πυκνή φύτευση θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Θα κόψουν και τον αέρα και τον ήλιο, κατά το δυνατόν.

Στη συνέχεια, μπορείς να βάλεις άλλα πιο όμορφα και πιο χρωματιστά. Διαφορετικά, νομίζω, πως δεν θα προκόψει φυτό, ιδίως τους μήνες με την μεγάλη σε ένταση και διάρκεια ηλιοφάνεια. Εικόνες τέτοιες βρίσκουμε στην Ελλάδα, οι πλαγιές των βουνών είναι καταπράσινες μέχρι τον Απρίλιο έως τα μέσα (max) Μαίου. Μετά ξεραΐλα. Δυστυχώς, το μικροκλίμα είναι ισχυρός παράγοντας και δεν μπορούμε να τον υπερβούμε εύκολα.

Αυτή είναι η άποψή μου.
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Δημοσίευσηαπό Κανάρης » Δευτ Απρ 30, 2012 10:09 am

Σίγουρα ένα τέτοιο περιβάλον είναι σκληρό για τα φυτά, αλλά μήπως έφταιξε κάτι άλλο ; Πώς πότιζες ;
Άρρωστος με τα τριαντάφυλλα...
Άβαταρ μέλους
Κανάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 6,457.40
Bank: 0.00
Has thanked: 411 times
Have thanks: 627 times

Δημοσίευσηαπό riri » Δευτ Απρ 30, 2012 2:37 pm

lmpgs έγραψε:Ανεμοφράχτες εννοώ, τούγιες, λεύλαντ κλπ κωνοφόρα (που δεν τα χωνεύω) αλλά με πυκνή φύτευση θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Θα κόψουν και τον αέρα και τον ήλιο, κατά το δυνατόν.

Και δεν μ αρέσουν καθόλου αυτά! :| Στο διπλανό διαμέρισμα βέβαια, τέτοια έχουν + φίκο, πυξάρι και αγγελική. Και απ ότι βλέπω τα φυτά δεν έχουν πρόβλημα.
Απο την άλλη, στις ζαρντινιέρες μου δε μπαίνει κιόλας κάτι τέτοιο.

Κανάρης έγραψε:Σίγουρα ένα τέτοιο περιβάλον είναι σκληρό για τα φυτά, αλλά μήπως έφταιξε κάτι άλλο ; Πώς πότιζες ;

Ποτίζω με γνώμονα το αν είναι υγρό το χώμα, και όταν αρχίζουν οι ζέστες ποτίζω μόνο το βράδυ.
Και λίπασμα υγρό έβαζα, χαίρι δεν είδα.

Σκέφτομαι μήπως συμβάλλουν στο πρόβλημα και τα μυρμήγκια..?
Τα είχα πάρει χαμπάρι κάποια στιγμή οτι πηγαινοερχόντουσαν σε μια συγκεκριμένη γλάστρα, τη σκάλισα, βρήκα φωλιές, πέταξα το περισσότερο χώμα και στο υπόλοιπο έριξα σταχτόνερο. Κάθε τόσο όμως βλέπω μυρμήγκια. Μπας και μου χαλάνε αυτά τις ρίζες και σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα δεν ζει τίποτα..
riri

Δημοσίευσηαπό despina119 » Τρί Μάιος 01, 2012 12:26 am

Διαβάζοντας το ποστ σου, μου ήρθε η ιδέα του κισσού που αναπτύσσεται γρήγορα, θα μπορουσε να μπλεχτεί στα κάγκελα ώστε να δώσει ένα πυκνό αποτέλεσμα. Μια άλλη σκέψη που έκανα ήταν να δοκιμάσεις μερικές φωτίνιες αρχικά που δίνουν καλύτερο αποτέλεσμα και ταυτόχρονα χρώμα κι αν δεις ότι προοδεύουν γεμίζεις όλες τις ζαρντινιέρες.
despina119

Cash on hand: 300.15
Have thanks: 1 time

Δημοσίευσηαπό biothanasis » Τρί Μάιος 01, 2012 10:40 am

Ο κισσός ήρθε και σε μένα σαν σκέψη, αλλά μαζεύει διάφορα από ότι θυμάμαι...

Θα μπορούσες να βάλεις κάποιο ρυγχόσπερμο, αλλά θέλεις μπόλικα για να το γεμίσεις. Επίσης, πολύ ανθεκτικά είναι τα δενδρολίβανα και οι λεβάντες. Δεν γίνονται πολύ ψηλά, αλλά είναι αρωματικά και νομίζω πως δίνουν όμορφο αποτέλεσμα... Στην τελική μπορείς να βάλεις και ένα cruel vine.... (λέω εγώ τώρα...!)

Εάν η ηλιοφάνεια είναι πολύ έντονη, μπορείς να προσθέσεις ένα δύχτι σκίασης, με τέτοιο τρόπο που να μην χαλάει την αισθητική του χώρου...

Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις...!
όταν όλα φαίνονται να πηγαίνουν στραβά, απλά άλλαξε τα γυαλιά που φοράς...και τότε θα δεις τα πράγματα με άλλο μάτι :)
Άβαταρ μέλους
biothanasis

Cash on hand: 9,334.65
Have thanks: 582 times

Δημοσίευσηαπό riri » Τρί Μάιος 01, 2012 1:25 pm

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!
Κάθε τι που μου λέτε, πάω και το ψάχνω. a_reading Κεφάλι, καζάνι!

Τα αναρριχωμενα τα σκέφτηκα (όχι κισσό γιατί έχει η μαμά μου και όντως μαζεύει πολλά και διάφορα), αλλά αναρωτιέμαι 2 πράγματα.
Καταρχήν αν θα γεμίσουν οι ζαρντινιέρες ή αν θα φαίνονται άδειες και κατα δεύτερον, επειδή το κάγκελο κάτω έχει τζάμι και απο πάνω έχει 2 σειρές κάγκελο μόνο, αν θα μπορεί να αναρριχηθεί.
Εικόνα

Έχω καταλήξει σε κάποια φυτά που μπορούν να μπούν με τις υπάρχουσες γλάστρες.
Η άλλη εναλλακτική θα είναι να εγκαταλείψω την επιθυμία μου για ενιαίο "φράχτη" στο κάγκελο και να αλλάξω θέση της ζαρντινιέρες βάζοντας τις στα πλάγια.
Και αυτό γιατί, τη μία τελευταία αγγελική μου, που ήταν σε χάλια κατάσταση, τη μεταφύτεψα σε άλλη γλάστρα (αν και πολύ πιο μικρή) πριν ένα μήνα περίπου, και την έβαλα στο πλάι του μπαλκονιού και μετά απο ένα χρόνο που την έχω και όλη τη ταλαιπωρία που πέρασε, είδα χθές οτι έβγαλε μπουμπούκια και δεν το πίστευαν τα μάτια μου!
riri

Δημοσίευσηαπό caterina » Τρί Μάιος 01, 2012 1:47 pm

Τον κισσό εγώ δεν συνιστούσα (από κακή εμπειρία), γιατι είναι πολύ δύσκολο να συμβιώσουν μαζί του άλλα φυτά και εαν βάλεις μόνο κισσούς το αισθητικό αποτέλεσμα νομίζω ότι θα είναι πολύ μονότονο. Άλλα αναρριχώμενα φυτά δεν νομίζω ότι θα μπορεσουν να αναρριχηθούν στο τζάμι χωρίς άλλη υποστήριξη (π.χ. καφασωτό) και, επιπλέον, τα περισότερα δεν θεωρούνται ανθεκτικά φυτά (τουλάχιστον, δεν είναι πιο ανθεκτικά από τις αγγελικές και τα βιβούρνα που είχες). Δεν ξέρω πόσο πολύ πιανει την βεράντα σου ο αέρας, αλλά προσωπικά έχω την αίσθηση ότι τα φυτά που είχες (και πραγματικά είναι πολύ ανθεκτικά) δεν καταστράφηκαν από τον αέρα αλλά πιθανόν από κάποια εντομολογική ή μηκυτολογική προσβολή (όχι όμως από τα μυρμήγκια που βρήκες και τα οποία δεν προσβάλουν τα φυτά).

ΥΓ. Οι ζαρντινιέρες σου είναι πολύ όμορφες ! Από το υλικό είναι ;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Άβαταρ μέλους
caterina

Mood: Angry
Cash on hand: 30,338.80
Has thanked: 1452 times
Have thanks: 962 times

Δημοσίευσηαπό riri » Τρί Μάιος 01, 2012 2:09 pm

Ο αέρας με πιάνει πάρα πολύ, όπως και ο ήλιος. Το χειμώνα ειδικά λυσσομανάει εδώ πάνω.

Άρα τα αναρριχώμενα τα ξεχνάω. Κλάψ, και μ αρέσει τόσο πολύ το ρυγχόσπερμο.
Τα κωνοφόρα με τις υπάρχουσες γλάστρες επίσης τα ξεχνάω, καθώς δεν έχουν βάθος.

Κατερίνα πέρα απο τη βαμβακάδα που πιάνει τις ελιές μου κάθε χρόνο, δεν παρατήρησα τίποτα άλλο στα φυτά.
Α και μιά φορά που η μολόχα μου είχε κάτι σαν ιστό αράχνης που την είχε τυλίξει χαμηλά, το καθάρισα, και επέζησε.
Υπάρχει περίπτωση να μην το έπαιρνα χαμπάρι ξανά και ξανά..? Γιατί δεν έγινε μόνο σε μια "παρτίδα".

Αχ δε θυμάμαι καθόλου απο τί υλικό είναι. Είναι σχετικά βαριές παντώς.
riri

Δημοσίευσηαπό caterina » Τρί Μάιος 01, 2012 2:21 pm

riri έγραψε:Ο αέρας με πιάνει πάρα πολύ, όπως και ο ήλιος. Το χειμώνα ειδικά λυσσομανάει εδώ πάνω.

Άρα τα αναρριχώμενα τα ξεχνάω. Κλάψ, και μ αρέσει τόσο πολύ το ρυγχόσπερμο.
Τα κωνοφόρα με τις υπάρχουσες γλάστρες επίσης τα ξεχνάω, καθώς δεν έχουν βάθος.

Κατερίνα πέρα απο τη βαμβακάδα που πιάνει τις ελιές μου κάθε χρόνο, δεν παρατήρησα τίποτα άλλο στα φυτά.
Α και μιά φορά που η μολόχα μου είχε κάτι σαν ιστό αράχνης που την είχε τυλίξει χαμηλά, το καθάρισα, και επέζησε.
Υπάρχει περίπτωση να μην το έπαιρνα χαμπάρι ξανά και ξανά..? Γιατί δεν έγινε μόνο σε μια "παρτίδα".

Αχ δε θυμάμαι καθόλου απο τί υλικό είναι. Είναι σχετικά βαριές παντώς.

Ο ιστός αράχνης που λες σημαίνει τετράνυχο, δηλαδή ένα πολύ επικίνδυνο ακάρεο το οποίο πολλές φορές μπορεί να καταστρέψει ακόμη και μεγάλα φυτά. Επίσης, ο τετράνυχος δεν φεύγει καθαρίζοντας τους ιστούς, αλλά με συστηματική θεραπεία με ακαρεοκτόνα η οποία, κάποιες φορές (όταν η προσβολή είναι πολύ μεγάλη) δεν πετυχαίνει. Αν υπήρχε τετράνυχος στη μολόχα σου είναι σχεδόν απίθανο να μην υπήρχε και στα υπόλοιπα φυτά (ή έστω σε κάποια από αυτά που ήταν κοντά στη μολόχα). Βάλε και τις βαμβακάδες της ελιάς, που δεν ξέρω ούτε με ποιον τρόπο τις αντιμετωπίζεις, ούτε εαν είχαν επεκταθεί και σε άλλα φυτά, μάλλον επιβεβαιωνεται η αίσθησή μου ότι το πρόβλημα των φυτων σου δεν είναι από τον αέρα. Όσο για τον ήλιο, αυτός όχι μόνο δεν μπορεί να καταστρέψει τα φυτά (εκτός από κάποια ευαίσθητα, όπως η γαρδένια, η καμέλια, η ορτανσία κ.λ.π.), αλλά αντιθέτως τα ωφελεί. Κατά την γνώμη μου, την αιτία που δεν στεριώνουν φυτά (και, μάλιστα, ανθεκτικά) στη βεράντα σου πρέπει να την αναζητήσεις αλλού και όχι στον αέρα και στον ήλιο.
Άβαταρ μέλους
caterina

Δημοσίευσηαπό riri » Τρί Μάιος 01, 2012 2:36 pm

χμμμ....Ο τετράνυχος αν είχε προσβάλλει τα υπόλοιπα φυτά, δε θα τον έβλεπα?
Γιατί η μολόχα ήταν στη ζαρντινιέρα, και είχε δίπλα άλλα φυτα.
Η μολόχα ζεί ακόμα, μεταφυτευμένη σε άλλη γλάστρα, τα υπόλοιπα όπως είδες και στη φώτο, γίοκ.
Γιατί να πιάνει μόνο στις ζαρντινιέρες και όχι στις υπόλοιπες γλάστρες όμως? Μπορεί να μένει στο χώμα? (Πές μου όχι, πές μου όχι!!!)

Τη βαμβακάδα οι ελιές τη βγάζουν τέτοιο καιρό κάθε χρόνο. Τη καταπολεμάω μόνο με νερό και εξαφανίζεται.
riri

Δημοσίευσηαπό caterina » Τρί Μάιος 01, 2012 2:48 pm

riri έγραψε:χμμμ....Ο τετράνυχος αν είχε προσβάλλει τα υπόλοιπα φυτά, δε θα τον έβλεπα?
Γιατί η μολόχα ήταν στη ζαρντινιέρα, και είχε δίπλα άλλα φυτα.
Η μολόχα ζεί ακόμα, μεταφυτευμένη σε άλλη γλάστρα, τα υπόλοιπα όπως είδες και στη φώτο, γίοκ.
Γιατί να πιάνει μόνο στις ζαρντινιέρες και όχι στις υπόλοιπες γλάστρες όμως? Μπορεί να μένει στο χώμα? (Πές μου όχι, πές μου όχι!!!)

Τη βαμβακάδα οι ελιές τη βγάζουν τέτοιο καιρό κάθε χρόνο. Τη καταπολεμάω μόνο με νερό και εξαφανίζεται.

Ο τετράνυχος δεν μένει στο χώμα αλλά επάνω στα φυτά. Για να φτάσει σε σημείο να τον βλέπεις (δηλαδή, να βλέπεις τον ιστό, γιατί ο τετράνυχος δεν φαίνεται με γυμνό μάτι) η προσβολή πρέπει να έχει προχωρήσει πολύ. Το ότι έζησε η μολόχα δεν σημαίνει τίποτα. Η μολόχα είναι πολύ ανθεκτική και, επιπλέον, δεν είναι σίγουρο ότι επειδή ζει ακόμη δεν έχει τετράνυχο, που ίσως την στείλει αργότερα. Η βαμβακάδα δεν εξαφανίζεται μόνο με νερό. Φεύγει προσωρινά και επανέρχεται δριμύτερη. Στο forum υπάρχουν πολλά θέματα για τις ασθένειες που προσβάλουν τα φυτά και τους τρόπους αντιμετώπισής τους (κάποιοι από αυτούς πιο οικολογικοι). Νομίζω ότι αντιμετωπίζεις πολύ πρόχειρα το θέμα των ασθενειών των φυτών. Για να μπορέσεις να διατηρήσεις φυτά νομίζω ότι πρέπει να μάθεις να αναγνωρίζεις τους εχθρούς τους και να τους αντιμετωπίζεις, αλλιώς δεν θα σου επιβιώνει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
caterina

Δημοσίευσηαπό riri » Τρί Μάιος 01, 2012 3:54 pm

Σ ευχαριστώ Κατερίνα.
Άρα πριν βάλω καινούρια φυτά να ψεκάσω για τον τετράνυχο τα ήδη υπάρχοντα για καλό και για κακό?
Για την βαμβακάδα μου το πρότεινε γεωπόνος, εφόσον δεν με ενοχλεί αισθητικά. (κρατάει λίγο άλλωστε).
riri

Δημοσίευσηαπό biothanasis » Τρί Μάιος 01, 2012 5:23 pm

Αν είχες φωτό από τον ιστό, θα μπορούσαμε ίσως να πούμε τι είναι ακριβώς.. Είχε άλλα σημάδια εκτός από οτν ιστό? Θα μπορούσε όντως να είναι και από αράχνη...
όταν όλα φαίνονται να πηγαίνουν στραβά, απλά άλλαξε τα γυαλιά που φοράς...και τότε θα δεις τα πράγματα με άλλο μάτι :)
Άβαταρ μέλους
biothanasis

Cash on hand: 9,334.65
Have thanks: 582 times

Δημοσίευσηαπό riri » Τρί Μάιος 01, 2012 5:40 pm

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία, καθώς πάει καιρός απο τότε.
Πήγα κοίταξα τα φυτά μου όμως, τετράνυχο δεν είδα, αλλά είδα οτι η μολόχα έχει μελίγκρα. Έριξα ενα ψεκασμό τώρα με σαπουνόνερο και βλέπουμε. Την είχα δίπλα στην αγγελική, η οποία είναι καθαρή προς το παρόν, ελπίζω και προς το μέλλον... A13 A13

Τώρα, τί να κάνω που είχα σκοπό να πάω αύριο να πάρω φυτά??? Να το αφήσω, μέχρι να τελειώσω με τη μελίγκρα?
riri

Δημοσίευσηαπό riri » Τρί Μάιος 01, 2012 5:42 pm

biothanasis έγραψε:Είχε άλλα σημάδια εκτός από οτν ιστό? Θα μπορούσε όντως να είναι και από αράχνη...

Θανάση, ήταν κάπως μαραζωμένο το φυτό τότε, αλλά αφού καθάρισα τον ιστό, ξανάνιωσε, και φούντωσε.
riri

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Τρί Μάιος 01, 2012 5:57 pm

Riri, όταν ο ιστός γίνεται εμφανής τότε έχει προχωρήσει πολύ η προσβολή. Δεν είναι έτσι απλά όπως το λες, το καθάρισα και τελείωσες. Προσπάθησε να βγάλεις φωτό κοντινές και να τις ανεβάσεις για να μη σου λέμε εικασίες.
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις & Ιδέες για Φυτά - Διαμόρφωση - Κηποτεχνία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy