Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Λαχανοκηπος απο το μηδεν!

Συντονιστής: Tsouknidas

Λαχανοκηπος απο το μηδεν!

Δημοσίευσηαπό vourligan » Πέμ Ιαν 17, 2013 10:15 pm

Καλησπερα, και καλως σας βρηκα!

Σε μερικους μηνες μετακομιζω επιτελους στο νεο μου σπιτι και θα μπορω να χω τον δικο μου κηπο!

Μεχρι τωρα καλλιεργω (με σχετικη επιτυχια σε παρτερια στο μπαλκονι μου) αλλα σιγα σιγα πλησιαζει η ωρα για το μεγαλο βημα!

Θα ηθελα συμβουλες ωστε να μην κανω βασικα λαθη και να ειναι οσο πιο αποδοτικος γινεται.

Το εμβαδο του κηπου θα ειναι 30-40 τμ, εχει αρκετη ηλιοφανεια αλλα το χωμα δεν μου φαινεται καλης ποιοτητας.

Αυτες τιμες μερες διαβαζω το Square Feet Gardening (την προσφατη εκδοση) και θα με ενδιεφερε να κανω μια τετοια προσπαθεια.

Υπολογισα οτι θα φτιαξω 6 τετοιες κατασκευες (1.2x1.2x20) σε 3αδες με περιπου 1 μετρο αποσταση μεταξυ τους.Το συνολικο εμβαδο θα ειναι γυρω στα 25 τ.μ

Αυτο που με απασχολει περισσοτερο απο ολα ειναι το μειγμα που θα χρησιμοποιησω.
Στο συγκεκριμενο βιβλιο αναφερει 33% βερμικουλιτη - 33% peat moss (δεν βρηκα ελληνικη μεταφραση) και 33% compost 4-5 διαφορετικων ειδων.

Ο βερμικουλιτης ειναι κατι σαν τον περλιτη αλλα πολυ πιο ακιρβος (100 lt/35 ευρω).

Ακομα και αν αντικαταστησουμε τον βερμικουλιτη με περλιτη 33% δεν ειναι παρα πολυ?

Τι αναλογιες θα μου προτεινατε?Κατι σε 40% κομποστ 40% χωμα για λαχανοκηπο και 20% περλιτη μηπως ειναι καλυτερο?

Ξερω οτι το καθε παρτερι ειναι σχεδον 300 l και το κοστος ειναι υψηλο (γυρω στα 30 ευρω) αλλα δεν με απασχολει (με την εννοια οτι το βλεπω και σαν χομπυ και οτι αργα η γρηγορα θα αρχισει να γινεται αποσβεση).

Σχετικα με το τι θα καλλιεργησω εχω σχεδον καταληξει στα εξης:

Μαρουλια
Καροτα
Σελινο
Μαιντανος
Ροκα
Κρεμμυδακια
Ανιθος
Ραπανακια

Σε ολα αυτα εχω σχετικη εμπειρια...

Ξερω οτι ειναι πολυ νωρις για να προγραμματιζω για τον Σεπτεμβρη αλλα θελω να μαι προετοιμασμενος...

Ακουω γνωμες!
vourligan

Cash on hand: 80.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: Λαχανοκηπος απο το μηδεν!

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Ιαν 17, 2013 10:29 pm

καλώς ήρθες!

Νομίζω ότι τα λαχανικά που θέλεις να καλλιεργήσεις δεν χρειάζονται ούτε βερμικουλίτη (αν είναι ποτέ δυνατόν), ούτε peat moss (τύρφη) ούτε 10 διαφορετικά κομπόστ.
Είναι λαχανικά που τα καλλιεργούν σε οποιοδήποτε χώμα και τα καημένα προκόβουν. Ίσως να χρειάζεσαι μια μικρή βελτίωση στο χώμα που θα χρησιμοποιήσεις αλλά μέχρι εκεί.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,338.60
Has thanked: 889 times
Have thanks: 2430 times

Δημοσίευσηαπό vourligan » Πέμ Ιαν 17, 2013 10:33 pm

Σε ευχαριστω!

Καλα ειδικα τον βερμικουλιτη τον απεκλεισα και γω ειναι πολυ ακριβος και δεν τον ειχα ξανακουσει ποτε.
Ξεχασα να αναφερω οτι ο λαχανοκηπος θα ναι στην Κερκυρα...

Σχετικα με το χωμα σκοπευω να μην χρησιμοποιησω το παρον στα υπερυψωμενα παρτερια αλλα να το αγορασω. Οι αναλογιες που σκεφτομαι πως σας φαινονται?
vourligan

Δημοσίευσηαπό peta » Πέμ Ιαν 17, 2013 11:09 pm

Καλησπέρα και καλώς όρισες
Καταρχάς είσαι πολύ τυχερός που έχεις κήπο, σε ζηλεύω!!
Τι μέθοδο που λες δεν την ξέρω αλλά θα σου πρότεινα να δεις την μέθοδο της αεικαλλιέργειας είναι με φυσικά υλικά, εύκολη και κυρίως με πολύ χαμηλό κόστος και κόπο συντήρησης, ψάξε για το θέμα ίσως σου κάνει. Τα λαχανικά που λες να βάλεις είναι χειμωνιάτικα και θα έπρεπε να τα είχες ήδη φύτευση, Τώρα ετοιμαζόμαστε για φυτώριο των καλοκαιρινών ντομάτες, αγγουράκια, μελιτζάνες, πιπεριές κ.α. και παράλληλα ετοίμασε τα παρτέρια σου και τον Απρίλιο αρχίζεις τις μεταφυτεύσεις
peta

Cash on hand: 445.10
Have thanks: 13 times

Δημοσίευσηαπό vourligan » Πέμ Ιαν 17, 2013 11:20 pm

Γεια σου Πετα!

Στο νεο σπιτι θα μετακομισω μεσα στο καλοκαιρι οποτε δεν προλαβαινω για τα καλοκαιρινα, ρωταω για τα χειμερινα του 2013.
vourligan

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Ιαν 17, 2013 11:53 pm

καλως ορισες! τα χειμερινα ειναι γενικα ευκολα και χωρις πολλες απαιτησεις! ομως τα καροτα και τα ραπανακια καλο ειναι να εχουν αφρατο εδαφος! το ιδιο και το κρεμμυδι αλλα φανταστηκα οτι μιλαγες για χλωρη καλλιεργεια! βερμικουλιτη ανετα τον αλλαζεις με περλιτη και η αναλογια 1:1:1 δεν ειναι κακη, δλδ 1 μερος κηποχωμα, 1 μερος περλιτη και ενα μερος κομποστ!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,845.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1626 times
Have thanks: 1556 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό vourligan » Παρ Ιαν 18, 2013 1:05 pm

Για χλωρο κρεμμυδακι ενδιαφερομαι...Απο τον Σεπτεμβρη φυτευσα μισο τετραγωνικο και εχουμε κρεμμυδακια οποτε θελουμε.
Νομιζω το μειγμα θα ειναι αρκετα ελαφρυ για τα καροτα και τα ραπανακια.
Σχετικα με κομποστ εχω βρει απο φυκια και στα παρτερια μου ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.
Να το ανακατεψω με αλλα κομποστ?

Και μια απορια για τα σκορδα.Ποσο καιρο θελουν για να ειναι ετοιμα?Καπου διαβασα 9 μηνες?Ισχυει?
vourligan

Επιστροφή στο Προτάσεις & Ιδέες για Φυτά - Διαμόρφωση - Κηποτεχνία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy