Site Announcements
Συγχαρητήρια
vek
vek

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Ταρατσομπαξε συνεχεια.

Συντονιστής: asparagus

Re: Ταρατσομπαξε συνεχεια.

Δημοσίευσηαπό gdavl » Σάβ Μάιος 11, 2013 12:25 am

Nikos Zar έγραψε:
Tsouknidas έγραψε:εγω παλι αν καταλαβα καλα νομιζω οτι εριξε ασβεστιο-μαγνησιο λευκα μπαλλακια, μια μορφη που κκυκλοφορει νομιζω της gemma ισως κανω λαθος, θα μου πει ο φιλος μας!

Ακριβώς! Της Gemma

Τελικά δε καταλάβαμε, είναι η όχι εύκολα αφομοιώσιμα τα λευκά μπιλάκια της gemma..?
Άβαταρ μέλους
gdavl

Mood: Cool
Cash on hand: 710.00
Has thanked: 33 times
Have thanks: 10 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Σάβ Μάιος 11, 2013 8:10 am

νομιζω πως ναι!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,840.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1623 times
Have thanks: 1553 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τετ Μάιος 22, 2013 5:29 pm

Τις συμβουλες σας και την βοηθεια σας.
Τα λαχανικα φυτεμενα απο νωρις φετος εχουν μεγαλωσει και δενουν ικανοποιητικα καρπους.
Αυτη ειναι μια εικονα του ταρατσοκηπου οπως ειναι σημερα .
Εικόνα

Και εκει που ολα πηγαιναν καλα αρχισαν τα (σοβαρα?) προβληματα.
Το προβλημα με τις κολοκυθιες οχι μονο παραμενει αλλα δειχνει να χειροτερευει .
Αν και κανω συχνους ψεκασμους με χαλκο και θειαφι , φαινεται αλλωστε πανω στα φυτα , τα φυλα αρχισαν να παιρνουν αυτη την μορφη σε 1 εκ των 5 κολοκυθιων.
Εικόνα

Σε ολες τις κολοκυθιες παρα τις επανειλημενες φορες που εριξα ασβεστιο-μαγνησιο και λιπασμα οι καρποι σαπιζουν στις ακρες και μενους μικροι και καχιεκτικοι αφου σαπιζουν-κιτρινιζουν πριν καν καταφερουν να μεγαλωσουν.
Εικόνα

Εικόνα

Γιατι γινεται αυτο? τι παραπανω μπορω να κανω? , αυξησα και την συχνοτητα της λιπανσης με υδατοδιαλυτο αλλα παλι δεν ειδα καμια διαφορα.. :?

Το επομενο προβλημα εντοπιζεται στις τοματιες. Φετος απο την πρωτη ανθοφορια εδεσαν ολες πολλους καρπους , απο περιπου 7-9 σε καθε φυτο ομως την περασμενη βδομαδα αρχισαν να παιρνουν μια περιοεργη μορφη τα φυλλα , να κιτρινιζουν και να μαραινονται .
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εχει κανεις ιδεα τι ειναι αυτο που τους συμβαινει? και τι μπορω να κανω απο εδω και περα? :?:
Nikos Zar

Cash on hand: 696.15
Has thanked: 31 times
Have thanks: 6 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Μάιος 22, 2013 7:40 pm

απο ποτισμα πως εισαι?
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,840.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1623 times
Have thanks: 1553 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό gdavl » Τετ Μάιος 22, 2013 11:34 pm

εχω ξεκινησει να εχω το ιδιο προβλημα σε κολοκυθιές ξεκινησαν τα κάτω φύλλα να μαραίνονται με αυτό τον τρόπο όπως και στις φωτο σου, και οι καρποι δεν μεγαλωνουν γρηγορα οπως συνηθως γινεται με τις κολοκυθιες, και σαπιζουν στις ακρες. Δεν ξερω τι φταιει, αλλα μηπως ειναι τετρανυχοι ολα αυτα?
Άβαταρ μέλους
gdavl

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Πέμ Μάιος 23, 2013 1:55 am

Tsouknidas έγραψε:απο ποτισμα πως εισαι?

Τωρα πια αυτες τις μερες με τις ζεσρες μια φορα την μερα , τις προηγουμενες που ειχε χαμηλοτερες θερμοκρασιες 1 καθε 3 μερες. Γενικα φροντιζω να κρατω το χωμα υγρο αλλα οχι λασπωμενο. Η μονη περιοδος που τις αφησα τις τοματιες να διψασυν ηταν στην περιοδο των ανθεων. Μηπως ειναι τετρανυχος? απο τωρα? :roll: Με τις κολοκυθιες εχω δοκιμασει τα παντα και δεν βρισκω ακρη... :(
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Πέμ Μάιος 23, 2013 5:56 pm

Kανεις :?: :roll:
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Πέμ Μάιος 23, 2013 7:09 pm

Βόρακα σε ποια φυτά έχεις ρίξει; Για να χορηγήσουμε ασβέστιο σε φυτά όπως τα λαχανικά, τα οπωροφόρα κτλ κάνουμε ψεκασμό με χηλικό αβέστιο ή νιτρικό ασβέστιο ή ακόμα και χλωριούχο ασβέστιο. Από εδάφους συνήθως χορηγούμε νιτρικό ασβέστιο ή και χηλικό αβέστιο. Το ανθρακικό ασβέστιο είτε σαν σκέτο ανθρακικό ασβέστιο είτε ως δολομίτης που είναι στην ουσία ανθρακικό ασβέστιο και ανθρακικό μαγνήσιο CaCO3.MgCO3 είναι ελάχιστα αφομοιώσιμο από τα φυτά. Στα είχα πει και πιο πριν. Οι τομάτες πάντως είναι ξεγραμμένες, δεν ξέρω τι έκανες, μήπως έριξες βόρακα; Αν έριξες βόρακα και έγιναν έτσι, καλό είναι να πετάξεις και το χώμα και να πλύνεις καλά τις γλάστρες.

EDIT: 'Αλλο πράγμα η χρήση ανθρακικού ασβεστίου ή δολομίτη για βελτίωση εδαφών (άνοδος pH σε όξινα εδάφη) και άλλο πράγμα η προσθήκη ασβεστίου σε μορφή αφομοιώσιμη που θα προσλάβει το φυτό! Ράντισες με κάτι τις τομάτες; Δεν πιστεύω να έκανες τίποτα βορδιγάλειο δικής σου παρασκευής ή σκέτη γαλαζόπετρα;
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs

For this message the author tsakalakos has received thanks:
Nikos Zar(Παρ Μάιος 24, 2013 12:04 am)
Rating:5.56%

tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,846.05
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 789 times

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Παρ Μάιος 24, 2013 12:01 am

Βορακα έριξα μόνο στις κολοκυθιες ασβέστιο-μαγνησιο το εγραψα πολλές φορες έριξα της Gemma"βιολογικο ασβέστιο και μαγνησιο κατά του σαπισματος των καρπών της πιπεριάς και της τομάτας" έτσι γράφει στην συσκευασία και προτείνει εφαρμογή κάθε 10-15 μέρες με πάρα χώμα. Από ψεκασμούς έκανα μόνο χαλκό και θειαφι.Τελευταια εφαρμογή πριν 4 μέρες. Από λίπασμα μια φορά κοπρια πριν 3 μήνες στην αρχή της μεταφυτευσης και τώρα πια κάθε 7 με 10 μερες οργανικο υδατοδυαλυτο από φύκια κάθε 7με10 μέρες. Δεν μπορώ να καταλαβω τι κανω λάθος. .. :roll:
Να σταματήσω το βιολογικό της Gemma και τι να βάλω πως να το ζητήσω?χιλικο ασβέστιο? υπάρχει κάποιο προϊόν? Κάποια μάρκα? μπορώ να αποφύγω το ψεκασμα και να κάνω ριζοποτισμα
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Παρ Μάιος 24, 2013 5:10 pm

Θα πας και θα ζητήσεις νιτρικό ασβέστιο όχι χλωριούχο για εφαρμογή στο έδαφος, κάποιοι πουλάνε και χύμα οπότε θα βρεις. Μπορείς εναλλακτικά να αγοράσεις χηλικό ασβέστιο και να κάνεις ριζοπότισμα. Το οργανικό υδατοδιαλυτό από φύκια λογικά δεν έχει αρκετό κάλιο, τα φυτά αυτά επειδή έβαλες και κοπριά στην αρχή που είναι κατά βάσιν αζωτούχο λίπασμα, χρειάζονται καλιούχο λίπασμα ή έστω λίπασμα με αρκετό κάλιο. Δε χρειάζονται άλλο άζωτο. Ποιο χαλκούχο χρησιμοποιείς;

Nikos Zar(Κυρ Μάιος 26, 2013 9:35 pm)

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό gdavl » Παρ Μάιος 24, 2013 11:40 pm

Μια παρατηρηση για τις κολοκυθιες γιατι αρχιζω να εχω το ιδιο προβλημα. Δηλαδη χαμηλα ξεραινονται τα φυλλα, τα λουλουδια μαραγκιάζουν και οι καρποι σαπιζουν απο πισω-απο το λουλουδακι- προς τα μπρος, οταν εχουν φτασει στο μεγεθος ενος δαχτυλου.

Οπου κι αν κοιταξα οι προσβεβλημενες κολοκυθιες ειναι γεματες μυρμηγκια, και στο χωμα και μεσα στα ανθη. Ο τσακαλακος μαλιστα μου ειπε οτι "βοσκανε" τις αφιδες! κατι που το παρατηρησα στις φραουλες, δηλαδη μυρμηγκια να κουβαλανε αφιδες πανω στο φυτο, να τις αφηνουν κοντα στα ανθη και μετα να τις "χαιδευουν" με τις κεραιες τους! Μηπως λοιπον το θεμα σαπισματος του "κολου" του κολοκυθιου ξεκιναει απο μεσα απο το λουλουδακι. Και βεβαια δοκιμασα περιφερειακα με ψειροσκονη και σταχτη, με τη δευτερη να υπερισχυει φανερα στην απομακρυνση των μυρμηγκιων.
Άβαταρ μέλους
gdavl

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Σάβ Μάιος 25, 2013 11:04 am

Στα κολοκυθάκι η ξηρά σήψη που παρατηρείται στην άκρη οφείλεται συνήθως σε τροφοπενία ασβεστίου ή πιο σωστά σε διαταραχή της ομαλής θρέψης των καρπών με ασβέστιο. Αυτό ονομάζεται ξηρά κορυφή και δημιουργεί προβλήματα στις τομάτες, πιπεριές, κολοκυθάκια και με άλλα συμπτώματα εμφανίζεται και στις αγγουριές. Βέβαια παρόμοια συμπτώματα προκαλούν και άλλες ασθένειες αλλά αυτή είναι η συχνότερη αιτία, ειδικά με τόσο ξηρό καιρό.

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό gdavl » Κυρ Μάιος 26, 2013 10:50 pm

αρα η λυση ειναι νιτρικο ασβεστιο η στην χειροτερη τα μπιλακια της gemma.
Άβαταρ μέλους
gdavl

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Δευτ Μάιος 27, 2013 9:08 am

gdavl έγραψε:αρα η λυση ειναι νιτρικο ασβεστιο η στην χειροτερη τα μπιλακια της gemma.

Oχι της Gemma , απο αυτο εχω ριξει πολυ και δεν εχω δει αποτελεσμα. Θα ριξω σημερα νιτρικο ασβεστιο και καλιο οπως λεει ο φιλος ο Τσακαλακος και θα σας πως συντομα.
Νομιζω σημερα πως διαπιστωσα και τις πρωτες προσβολες απο τετρανυχο συνεπως αυριο θα ραντισω και για τετρανυχο τουλαχιστον τις τοματιες.
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό gdavl » Δευτ Μάιος 27, 2013 11:48 pm

Στην οδο Φράγκων -όποιος ξερει απο Θεσσαλονικη, που ειναι ολα τα γεωπονικα μεζεμενα- δεν εχει κανεις απ οσους ρωτησα νιτρικο ασβεστιο.. επισης ρωτησα για βιολογικη αντιμετωπιση για τετρανυχο και παλι δεν ειχαν κατι. Αυτο γιατι ειδα τις 2 τοματιες που εχουν ηδη καρποφορησει να εχουν αρκετα φυλλαρακια γυρισμενα. Βεβαια με πολυ επιμελη ελεγχο δεν ειδα πολυτως τιποτα, δεν ξερω ν φαινεται κι ολας ο τετρανυχος. Παντως προληπτικα ψεκασα με σαπουνινερο-οινοπνευμα. Εσυ πως εισαι σιγουρος οτι εχεις τετρανυχο Νικο ποιες ειναι οι ενδειξεις σου? Καποιος μου ειπε οτι μπορει να εχει στρεσαρηστει η τοματια απο τα περιεργα ποτισματα, γιαυτο ισως γυρνα τα φυλλαρακια.
Άβαταρ μέλους
gdavl

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τρί Μάιος 28, 2013 1:51 am

Tα συμπτωματα μοιαζουν με τετρανυχου , τα φυλλα μοιαζουν ταλαιπωρημενα και στο τελος μαραινονται εντελως. Αν δεν το προλαβεις χανεις ολο το φυτο. Αυτο που λες οτι γυρνανε τα φυλλα σε εσενα δεν ειναι απαραιτητο να οφειλεται σε τετρανυχο, σε εμενα ομως μοιαζει χωρις να ειμαι 100% σιγουρος. Το οτι κολοκυθια, φραουλες και τοματιες παρουσιαζουν τα ιδια συμπτωματα και οδηγει στο συμπερασμα οτι εχουν προσβληθει απο κατι κοινο. Οι πιπεριες και οι μελιτζανιες προς το παρον δειχνουν οκ αλλα αν τα αφησω μαλλον θα επεκταθει.
Σημερα προσθεσα λιγο καλιο μιση κουταλια του γλυκου σε καθε γλαστρα και αυριο θα ψαξω να βρω νιτρικο ασβεστιο η χηλικο ασβεστιο αφου της Gemma δεν ειχαν αποτελεσμα.
Αν πραγματι ειναι τετρανυχος το σαπουνονερο με το οινοπνευμα δεν θα κανει απολυτως τιποτα δυστυχως, αυτο εχει καλο αποτελεσμα μονο στην μελιγκρα. Ο τετρανυχος θελει φαρμακο αλλιως δεν αντιμετωπιζεται.
Σκεφτομαι αυριο να ραντισω με Αμπαμεκτινη και ισως confidor μαζι. Περυσι μονο ετσι καταφερα να αντιμετωπισω τετρανυχο και αλλες προσβολες.
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Τρί Μάιος 28, 2013 9:38 am

gdavl έγραψε:Στην οδο Φράγκων -όποιος ξερει απο Θεσσαλονικη, που ειναι ολα τα γεωπονικα μεζεμενα- δεν εχει κανεις απ οσους ρωτησα νιτρικο ασβεστιο.. επισης ρωτησα για βιολογικη αντιμετωπιση για τετρανυχο και παλι δεν ειχαν κατι. Αυτο γιατι ειδα τις 2 τοματιες που εχουν ηδη καρποφορησει να εχουν αρκετα φυλλαρακια γυρισμενα. Βεβαια με πολυ επιμελη ελεγχο δεν ειδα πολυτως τιποτα, δεν ξερω ν φαινεται κι ολας ο τετρανυχος. Παντως προληπτικα ψεκασα με σαπουνινερο-οινοπνευμα. Εσυ πως εισαι σιγουρος οτι εχεις τετρανυχο Νικο ποιες ειναι οι ενδειξεις σου? Καποιος μου ειπε οτι μπορει να εχει στρεσαρηστει η τοματια απο τα περιεργα ποτισματα, γιαυτο ισως γυρνα τα φυλλαρακια.
Πήγαινε ένα απόγευμα στην Φράγκων 12, ζήτα τον κύριο Γιώργο και πες του αν έχει να σε δώσει χύμα νίτραβορ ή καλσινίτ ή τρόπικοτ ή εν τέλει νιτρικό ασβέστιο ή νίτρο νορβηγίας όπως λεγόταν παλαιότερα αλλιώς να σου φέρει χηλικό ασβέστιο.

gdavl(Τρί Μάιος 28, 2013 10:02 pm)

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm

Σημερα ειχα πολυωρη εργασια 6 ωρων στον ταρατσοκηπο. Προμηθευτικα και νιτρικο ασβεστιο και χιλικο ασβεστιο σε υγρο. Εκανα διαφυλλικη εφαρμογη του ασβεστιου και στα υπολοιπα με ριζοποτισμα και αναμενω να δω αποτελεσματα στην επομενη βδομαδα διαφορετικα θα ριξω νιτρικο ασβεστιο. Αν δεν δω αποτελεσμα και τοτε θα τα ξεριζωσω ολα angrfire
Ενα επιπλεον προβλημα ειναι η προσβολη προς το παρον μονο στις τοματιες απο Τuta :roll: + Τετρανυχο , ισως εκει οφειλονταν η παραξενη οψη των φυτων και γρηγορη καταρρευση τους...
Ο Γεωπονος μου συνεστησε να ραντισω με Alverde. :roll: σε τακτα χρονικα διαστηματα οχι μονο τις τοματιες αλλα και τις πιπεριες-μελιτζανες. Παραλληλα μετα απο 2-3 μερες να ραντισω και για τον τετρανυχο.
Ξεριζωσα τα φυτα με σημαδια εντονης προσβολης και τα αντικατεστησα με νεα σποροφυτα...
Κριμα ενω φετος ξεκινησα καλα και απο πολυ νωρις τα πραγματα ομως δεν πανε καθολου καλα το τελευταιο δεκαημερο.....
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Τρί Μάιος 28, 2013 10:46 pm

Αν σε έπιασε και η τούτα τα πράγματα είναι δύσκολα, ειδικά αν προχώρησε αρκετά. Το Alverde κάνει δουλειά και είναι μάλλον το πιο προσιτό από όλα τα άλλα. Και η αμπαμεκτίνη έχει κάποια δράση στην τούτα.

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τρί Μάιος 28, 2013 11:51 pm

Oι τοματες εχουν τρυπες ειτε ειναι κοκκινες ειτε πρασινες ανεξαρτητος μεγεθους, τα φυλλα κιτρινιζουν απο κατω προς τα πανω συνηθως και δημιουργουν κατι σαν γραμμες-στοες αποχρωμματισμενες. Πριν λιγες μερες παρατηρησα κατι καφε εντομα αλλα μου φανηκαν σαν μυγες η σαν μικροι γρυλοι, και δεν εδωσα σημασια. Μεσα σε ελαχιστες μερες η εξαπλωση ραγδαια. Πηγα καρπο και φυλλο στον Γεωπονο και του τα εδειξα και χωρις διασταγμο μου ειπε τουτα. Μαλιστα πανω στο τραπεζι του ειχε καμια 10αρια πρασινους καρπους τοματας και μου ειπε πως απο το πρωη εχουν ερθει αλλοι 5 με το ιδιο προβλημα..... :shock: Τι ειναι αυτο τωρα καινουργιο φρουτο?
Εγω δεν το ειχα καν ακουσει ποτε μεχρι τωρα , δεν μας εφταναν τα 1002 προβληματα ηρθε και αυτο τωρα...ολα σε μια ταρατσουλα 6Χ6 βρηκαν να πεσουν? :( Νομιζω πως μεχρι το τελος της περιοδου θα εχω δει καθε πιθανη προσβολη ακομα και πρασαγγουρας σε ζαρτινιερα μου ετυχε ελεος !!!!!....
Μηπως ειναι καλυτερα να ξεριζωσω ολες τις τοματες με σημαδια προσβολης και να ραντισω ολα τα υπολοιπα? :?:
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό gdavl » Τετ Μάιος 29, 2013 11:51 pm

Πως γινεται βρε Νικο, να ακουω αλλους που να λενε -συνηθως σε χωραφια - οτι δε μας πιανει τιποτα, και ειναι ολα υγιη, και δε ψεκαζουμε με τπτ, και σε μας στην πολη να τα εχουν ολα οι ταρατσες μας.. τοση διαφορα εχει δηλαδη η καλλιεργεια στην πολη? Παντως σε αυτα τα πραματα βασικο ειναι η προληψη και η εγκαιρη αντιμετωπιση ιατι ολοι αυτοι οι πληθυσμοι αυξανονται ραγδαια οπως ειδες..
Άβαταρ μέλους
gdavl

Δημοσίευσηαπό Ννικόλας » Πέμ Μάιος 30, 2013 12:32 am

Γίνεται να είναι σε χωράφια πιο εύκολα τα πράγματα. Όχι πως δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Ένα θειαφάκι, τουλάχιστον, οπωσδήποτε θα το ρίξεις (τα χρόνια που πρόλαβα κι εγώ, μικρός, και έβλεπα τους γονείς μου να μην χρησιμοποιούν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ φυτοπροστατευτικό -ούτε θειάφι- στα κηπευτικά και οι τομάτες να βαστάνε μέχρι την πρώτη παγωνιά, δεν νομίζω να ξανάρθουν). Γι αυτό και, νομίζω σε αυτό το θέμα, είχα πει πως δεν είναι όσο εύκολος μπορεί να δείχνει οπτικά, ένας ταρατσομπακτσές. Χωρίς να είμαι ειδικός υποθέτω πχ πως η ξηρασία του τσιμέντου του κατοικημένου μέρους, σε συνδυασμό με την ζέστη πρέπει να ευνοούν τον τετράνυχο πιο πολύ από το χωράφι. Ή ο περιορισμός του φυτού στην γλάστρα, κλπ. 3 χρονιές προσπαθούσα να κάνω μια κολοκυθιά (όχι ακριβώς αλλά δεν ξέρω το...επώνυμό της...)πολυετή στην αυλή μου. Τα παράτησα. Δεν τα κατάφερα με τον τετράνυχο. Τώρα την φύτεψα 5 χλμ μακρυά... Γι αυτό κι όπως λες η πρόληψη σε αυτού του είδους τον κήπο είναι ακόμα πιο επείγουσα ανάγκη. Κι όλα αυτά, πάντα, κατά την γνώμη μου.
Ο ήλιος της δικαιοσύνης, εξακολουθεί να είναι νοητός...

Ννικόλας

Cash on hand: 4,718.75
Has thanked: 434 times
Have thanks: 354 times

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Πέμ Μάιος 30, 2013 1:16 pm

Aπο φιλους επαγγελματιες καλλιεργητες και παραγωγους που εχω οταν ακουνε περι βιολογικων και αλλων φυσικων μεθοδων βαζουν τα γελια .Μαλιστα ο ενας με πολυ χιουμορ με παιρνει τηλ και μου λεει
-"Νικολα κατεβα στο χωριο σημερα ηρθε η Ανοιξη"
- Να κατεβω Αναστασιε γιατι ειδικα σημερα?
- Γιατι βρομοκοπαει ο τοπος Φυτοφαρμακο Νικολαε :lol: :lol:
Μαλιστα πολλοι καλλιεργητες δεν ακολουθουν καμια οδηγια στα διαστηματα ραντισματων και εφαρμογων απο τον φοβο μην χασουν την παραγωγη. Αυτο ειναι ομως μια κουβεντα που δεν μας αφορα επι του παροντος.
Ναι εχω δει και εγω σε ορεινο χωριο της Κρητης λαχανοκηπο σπιτικο που τον ειχε η γιαγια μια φιλης 80 χρονων και τον θαυμασα. Τοσο για την ομορφια του οσο και για τις γνωσεις που ειχε η γυναικα αυτη μετα απο 65 χρονια ασχολιας με τον κηπακο της, και ειναι οτι πιο κοντινο εχω δει σε "φυσικη" καλλιεργια. Κατα τα αλλα δεν πιστευω στην βιολογικη καλλιεργια απο ερασιτεχνες η τουλαχιστον ειναι κατι πολυ δυσκολο. Εγω προσπαθησα οσο μπορω να αποφυγω τα χημικα πχ αντι antracol compi , θειαφι και χαλκο , αντι confidor σαπουνονερο, αντι αλλου ισχυροτερου σκευασματος , βακιλο τηε Θουριγγιας ,οχι χημικα λιπασματα αλλα οργανικα αλλα αμεσσως διαπιστωνεις την αδυναμια τους σε σχεση με τα συμβατικα.Ολα αυτα ομως μεχρι ενος οριου Αν πιασει τετρανυχος και αλλα τοτε αν δεν ραντισεις φαρμακο ειδικα στην δικη μου περιπτωση σε 10 μερες εχεις χασει ολα τα φυτα δυστυχως. Αυτο εχω καταλαβει. Βαλε σου λεει κατιφεδες για να διωξεις τον τετρανυχο και διαπιστωνω πως ο τετρανυχος οχι μονο δεν φευγει αλλα μεσα σε 10 μερες εχει κανει πρωινο τον κατιφε :lol:
Αυτο σε εμενα συμβαινει μονο στα καλοκαιρινα λαχανικα γιατι στα χειμερινα πραγματικα δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα και ειχα μια υπεροχη παραγωγη.
Αν διαβασει κανεις βιβλια λαχανοκομιας του 40-50-60 θα διαπιστωσει πως οι μισες ασθενιες και εχθροι που υπαρχουν σημερα δεν υπηρχαν τοτε....
Κυκλοφορουν 1002 εντυπα που μιλανε για αστικους λαχανοκηπους , καλλιεργιες σε γλαστρες κλπ κλπ αλλα κανεις δεν αναφερει το ποσο δυκολο ειναι να κανεις να επιβιωσει ενα φυτο και να σου δωσει καρπους σε εναν περιορισμενο χωρο 25-30 λιτρων , οπως και να το κανουμε ειναι καπως παρα-φυση. Εγω το κανω απο χομπι και αγαπη αλλα δεν παραμυθιαζομαι. Προσωπικα προσπαθω να αποφευγω οτι αποφευγεται αλλα δεν με πιανει και "υστερια" και δεν ασπαζομαι αποψεις του τε στην "Δεν ριχνω καθολου φαρμακο ουτε καν χαλκο και λιπασμα ποτε".

Διατηρω αυτο το νημα σαν ημερολογια για να ανταλλασσουμε αποψεις οσοι ασχολουμαστε να συμβουλευομαστε τους εμπειροτερους και να βλεπουμε πως μπορουμε να αντιμετωπισουμε διαφορα προβληματα.
Χωρις πχ την πολυτιμη βοηθεια του Τσακαλακου οι επιτυχιες θα ηταν πολυ περιορισμενες και οι αποτυχιες πολλες. :wink:
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Σάβ Ιουν 01, 2013 12:19 pm

Επανερχομαι , ραντισα με αμπαμεκτινη και ειδα σημαντικη διαφορα και στον τετρανυχο αλλα και στην τουτα. Απο βδομαδα ισως ριξω και Αlverde αλλα προς το παρον μοιαζει το προβλημα να εχει περιοριστει.
Στο θεμα του σαπισματος των καρπων οι συμβουλες απεδωσαν. Εριξα διαφυλλικα χιλικο ασβεστιο και λιγο καλιο και τωρα τα κολοκυθια δειχνουν να αναπτυσονται φυσιολογικα. :D
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό alphaeugenia » Παρ Ιουν 14, 2013 1:08 pm

κι εγώ μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα με την τούτα A13 A13 A13
επειδή όμως είμαι τελείως αντίθετη στο να βάλω χημικό φάρμακο.... το μόνο που έχω κάνει προς το παρόν, είναι να κόψω όσα φύλλα είχαν στοές σχηματισμένες....
έχω βάλει κι εγώ το ασβέστιο-μαγνήσιο της Gemma και οι 2 ντοματούλες που μεγαλώνουν, φαίνονται υγιέστατες...
από την άλλη, είναι η πρώτη φορά φέτος που ενώ έχω πολλά λουλούδια, δεν δένουν τελικά καρποί....
Think pink!!!
Άβαταρ μέλους
alphaeugenia

Cash on hand: 5,425.85
Has thanked: 147 times
Have thanks: 67 times

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Λαχανικά - Κηπευτικά: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy