Site Announcements
Συγχαρητήρια
ElliWho

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Γάτες Στης Γλαστρες

Τα post από αυτήν την ενότητα μπορεί να μεταφέρονται σε άλλες ενότητες από τους διαχειριστές.

Γάτες Στης Γλαστρες

Δημοσίευσηαπό ινδιανος » Σάβ Οκτ 19, 2013 11:56 am

Καλήμερα, Έψαξα Στο Φόρουμ άλλα δεν μπόρεσα να βρω κάποιο ανάλογο θέμα,αποκλείεται να μην υπαρχή αλλα δεν τα κατάφερα,,
Θελω να μου πειτε τι μπορώ να κανω για να μην πηγαίνουν η γάτες και σκαλίζουν κι χέζουν στης γλάστρες μου... ???
ινδιανος

Cash on hand: 255.10
Has thanked: 2 times
Have thanks: 1 time

Re: Γάτες Στης Γλαστρες

Δημοσίευσηαπό Efaki » Σάβ Οκτ 19, 2013 12:06 pm

Καλημέρα !!!
Κάπου στο φόρουμ διάβασα για σουβλάκια με την μυτερή μύτη προς τα πάνω στις γλάστρες αλλά όχι 5-6 παραπάνω ανάλογα την γλάστρα να μην έχουν περιθώριο να πατήσουν !!!! τώρα κάτι άλλο δεν έχω υπόψη μου :!: !!!! ελπίζω το θέμα σου να το δουν και οι υπόλοιποι που γνωρίζουν περισσότερα :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Efaki

Mood: Happy
Cash on hand: 2,876.15
Has thanked: 491 times
Have thanks: 204 times

Δημοσίευσηαπό Maria bloom » Σάβ Οκτ 19, 2013 12:17 pm

Συνήθως οι γάτες σκαλίζουν το χωμα που ειναι αφράτο. Αν ειναι πατικωμενο δεν μπαίνουν στον κόπο. Μπορείς να βάλεις διακοσμητικό βότσαλο και να καλύψεις την επιφάνεια του χώματος.
Αν χρησιμοποιήσεις τα καλαμάκια από σουβλάκια (που κατά τη γνώμη μου εχουν άσχημο αισθητικό αποτέλεσμα) να τα βάλεις με την μυτερη άκρη μεσα στο χώμα.

For this message the author Maria bloom has received thanks:
Efaki(Σάβ Οκτ 19, 2013 12:24 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
Maria bloom

Cash on hand: 30,029,150.05
Has thanked: 1546 times
Have thanks: 1139 times

Δημοσίευσηαπό phalένα » Σάβ Οκτ 19, 2013 12:27 pm

Ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν βάζουμε τα καλαμάκια με τη μύτη προς τα πάνω.Σκοπός μας δεν είναι να τραυματίσουμε τα ζωάκια,απλά θέλουμε να τα αποτρέψουμε!

Αλλη μια λύση,εκτός από τα βότσαλα που είπε η Μαρία,τα οποία έχουν πολύ ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα,είναι το πράσινο πλαστικό πλέγμα,το οποίο καλύπτουμε με λίγο
χώμα,δεν φαίνεται καθόλου και ούτε γάτα ούτε ζημιά! :D
Η σωστή χρήση της σιωπής,είναι από τις μεγαλύτερες τέχνες της συνομιλίας Cicero

For this message the author phalένα has received thanks: 2
caterina(Σάβ Οκτ 19, 2013 8:08 pm), Maria bloom(Σάβ Οκτ 19, 2013 5:50 pm)
Rating:11.11%

Άβαταρ μέλους
phalένα

Mood: Cool
Cash on hand: 9,879.55
Has thanked: 1092 times
Have thanks: 769 times

Δημοσίευσηαπό ινδιανος » Σάβ Οκτ 19, 2013 1:28 pm

Αυτο με το πλέγμα μου φαίνεται καλή λύση,κάτι αλλο ανάλογο?
Τα βοτσαλακια και το πατικωμένο χωμα δεν κανουν δουλεια τα εχω δοκιμάσει,ειναι μεγαλες γατες και ξεσκαλίζουν και τα βότσαλα.
Επίσης για τα καλαμάκια το ήξερα αλλα δεν μου αρέσει για διάφορους λογούς.
Μήπως υπαρχή κάτι που να της διώχνει με την μυρουδιά ας πούμε?
ινδιανος

Δημοσίευσηαπό Efaki » Σάβ Οκτ 19, 2013 3:01 pm

phalένα έγραψε:Ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν βάζουμε τα καλαμάκια με τη μύτη προς τα πάνω.Σκοπός μας δεν είναι να τραυματίσουμε τα ζωάκια,απλά θέλουμε να τα αποτρέψουμε!

Αλλη μια λύση,εκτός από τα βότσαλα που είπε η Μαρία,τα οποία έχουν πολύ ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα,είναι το πράσινο πλαστικό πλέγμα,το οποίο καλύπτουμε με λίγο
χώμα,δεν φαίνεται καθόλου και ούτε γάτα ούτε ζημιά! :D

Έχεις απόλυτο δίκιο, τα σουβλάκια είναι σουβλάκια όπως και να το κάνεις, άουτσ...... :roll: :roll: :( :(
Άβαταρ μέλους
Efaki

Cash on hand: 2,876.15
Has thanked: 491 times
Have thanks: 204 times

Δημοσίευσηαπό alx » Σάβ Οκτ 19, 2013 5:31 pm

ινδιανος έγραψε:Αυτο με το πλέγμα μου φαίνεται καλή λύση,κάτι αλλο ανάλογο?
Τα βοτσαλακια και το πατικωμένο χωμα δεν κανουν δουλεια τα εχω δοκιμάσει,ειναι μεγαλες γατες και ξεσκαλίζουν και τα βότσαλα.
Επίσης για τα καλαμάκια το ήξερα αλλα δεν μου αρέσει για διάφορους λογούς.
Μήπως υπαρχή κάτι που να της διώχνει με την μυρουδιά ας πούμε?

Σε μεγάλα pet shop θα βρεις κάποια υγρα που είναι για να αποθούν τα ζωα από το σημειο που τα ρίχνεις, αλλά δεν είναι και τόσο αποτελεσμάτικα... Βάζεις και οταν δεις ότι ξαναπηγαίνουν θα πρέπει να ξαναβάζεις... Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν διάφορα προιόντα για εξωτερικούς και για εσωτερικούς χώρους..
Αν θέλεις μπορείς να το δοκιμάσεις βέβαια! Ενα από αυτά είναι το apothol... υπάρχουν πολλά .. αυτό το θυμάμαι λόγω του ονόματος

Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να βρεις ένα μέγεθος πέτρας που δεν θα μπορούν να σηκώσουν αυτές, αλλά θα μπορείς να σηκώσεις εσύ η ίσως κάποιος συνδιασμός. Αλλά για τι μεγέθη μιλάμε; Οι γλάστρες είναι σε κήπο φαντάζομαι και οι γάτες είναι πολλές και διάφορες ε; Θέλω να πω όχι μόνο δικές σου.
Άβαταρ μέλους
alx

Mood: Tired
Cash on hand: 728.00
Has thanked: 21 times
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Σάβ Οκτ 19, 2013 6:46 pm

μεταξυ μας εχω δει γατες να κανουν "γιογκα" πανω απο μυτερα σουβλακια και εντυπωσιακοτατες "ριψεις" πανω απο πλεγμα!, οσο για τα απωθητικα τι να πω δεν ξερω!
καλη δυναμη οι γατες ειναι καπως αυτονομες! εχω ακουσει οτι τις ενοχλει η μυρωδια της καμφορας (ναφθαλινης)... τωρα που θα βγουν τα ρουχα απο τις ντουλαπες ρωτα καμια γιαγιακα σε κανα λεωφορειο! :D
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,830.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1622 times
Have thanks: 1549 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό caterina » Σάβ Οκτ 19, 2013 8:16 pm

Επειδή έχω γάτες και μεγάλη εμπειρία στο συγκεκριμένο πονεμένο θέμα 8) ... σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει καμία άλλη λύση εκτός από τις πέτρες ή τα καλαμάκια (που κι αυτά σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις δεν είναι αποτελεσματικά) :(
Οι γάτες είναι δικές σου ή αδέσποτες ; Κι επίσης οι γλάστρες που σκαλίζουν οι γάτες είναι σε κήπο ;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Άβαταρ μέλους
caterina

Mood: Angry
Cash on hand: 30,338.80
Bank: 0.00
Has thanked: 1452 times
Have thanks: 963 times

Δημοσίευσηαπό ινδιανος » Κυρ Οκτ 20, 2013 12:14 pm

Καλημερα,

Οι Γατες ειναι αδέσποτες, Της γειτονιάς και οι γλάστρες ειναι σε κήπο σκάλα και μπαλκονάκια..

Μιλάω και εκ μέρους κάποιου φίλου που εχει το ίδιο πρόβλημα.. αυτουνού ειναι σε μπαλκόνια και οι γάτες της πεθεράς του.

Τα απωθητικά είναι επικίνδυνα για τα φυτά και τα παιδιά?

Το κακό με της μεγάλες πέτρες είναι οτι αν πρέπει να γεμίσουμε ολες της γλάστρες θα πρέπει να πάρουμε με το φίλο μου μια νταλίκα :lol:

Θα δοκιμάσουμε την ναφθαλίνη και τα απωθητικά.

Το πλέγμα πάλι μου φαίνεται αρκετά χρονοβόρο λόγο της ποσότητας των γλαστρών.
ινδιανος

Δημοσίευσηαπό alx » Κυρ Οκτ 20, 2013 1:03 pm

Τα απωθητικά δεν θα τα βάζεις μέσα στη γλάστρα, γι' αυτό και δεν θα ενοχλήσεις το φυτό, τα βάζεις στη γλάστρα και γύρω από αυτήν.
Η μυρωδιά είναι που τις ενοχλεί και δεν πλησιάζουν.
Οταν στεγνωσει το υγρό δεν νομίζω ότι είναι επικινδυνο για κανέναν, αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις στο pet shop.

Οπως και όλοι οι παραπάνω έχω και γω αντιμετωπίσει διάφορα αντιστοιχα θεματάκια, γιατί έχω γάτες μέσα στο σπίτι, και όχι μόνο...
Εχω χρησιμοποιήσει κάποια από αυτά τα υγρά κυρίως για σκυλιά που επίσης έχω μεσα στο σπίτι. fruits

Δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου όμως τα προιόντα για εξωτερικό χώρο που πρέπει να ειναι πιο δυνατα και υποθέτω πεσισσότερο δραστικά.
Βέβαια θα πρέπει να κάνεις σχετικά συχνές επαναλήψεις και αν το μέρος είναι αρκετά μεγάλο οπως φαντάζομαι θα θέλεις και αρκετά μεγάλες ποσότητες υγρού.. θα σου φανεί ακριβή λύση.
Δεν ξέρω αν αυτή είναι η λύση, αλλά είναι μια πιθανότητα!!

Εκτός από τη ναθφαλίνη λένε και για τη χλωρίνη ότι εχει αντίστοιχη δράση, αλλά μεταξύ μας αυτά τα άγρια τερατάκια δεν νομίζω ότι τα σταματάει τίποτα. satan
Μόνο οι πέτρες και τα καλαμάκια, αλλά τα καλαμάκια, εμένα προσωπικά με τρομάζουν.

Καλη τύχη λοιπόν :lol:
Άβαταρ μέλους
alx

Mood: Tired
Cash on hand: 728.00
Has thanked: 21 times
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό caterina » Κυρ Οκτ 20, 2013 9:13 pm

Αν οι γάτες είναι σε κήπο, τότε μπορείς, σε ένα κομμάτι 1χ1 που βρίσκεται σε μια άκρη, ώστε να μην ενοχλεί και, βέβαια δεν έχει φυτά, να σκάψεις και να αφρατέψεις το χώμα ώστε οι γάτες να προτιμούν να χρησιμοποιούν αυτό σαν τουαλέτα. Μόνο που θα πρέπει να σκάβεις κάθε τόσο το χώμα στο συγκεκριμένο σημείο ώστε να παραμένει αφράτο και μαλακό και ίσως και να το καθαρίζεις. Το έχω κάνει στον ακάλυπτο και 90% πιάνει. :wink:
Τώρα για τις γάτες της πεθεράς του φίλου σου που είναι σε μπαλκόνι, μια λύση θα ήταν να βάλουν την λεκάνη με την άμμο των γάτων δίπλα στις γλάστρες. Το πιθανότερο είναι ότι οι γάτες θα προτιμήσουν την άμμο τους από το χώμα των γλαστρών. :)
Άβαταρ μέλους
caterina

Δημοσίευσηαπό orestis » Κυρ Οκτ 20, 2013 9:39 pm

Απ οτι εχω καταλαβει οι περισσοτερες γατες εχουν συγκεκριμενες συμπάθειες , σε συγκεκριμενες γλαστρες και σημεια.
Πριν λιγο καιρο εμφανίστηκε καποια γατα στον δευτερο οροφο που μενω. Το αποτελεσμα ηταν να αδειάσει τη μιση γλαστρα απο το χωμα -και ηταν μεγαλη γλαστρα.
Γεμισε τον τοπο. Τη βεραντα, το μπαλκονι της αδερφης μου απο κατω, αλλα και το μπαλκονι απο το διπλανο σπιτι στον πρωτο οροφο.
Δεν εσκαβε απλως , εξφενδονιζε το χωμα.
Το φοβερο βεβαια ηταν οτι ειχε παει και τα ειχε κανει σε μια αλλη γλαστρα που δεν ειχε σκαψει καθολου, και σε μια γωνια του μπαλκονιου στα πλακακια.
Πηρα και εβαλα πλεγμα στα πλαίνα των μπαλκονιων, μπρος πισω , για να την εμποδισω να ξαναερθει.
Παρ ολα αυτα απο καπου καταφερνε να περναει και πηγαινε παλι στην ιδια γλαστρα και πεταγε παλι ολο το χωμα εξω.
Τελικα πηρα πλεγμα και καλυψα την επιφανεια της γλαστρας, αλλα οχι επανω στο χωμα. Το εβαλα πανω στη γλαστρα ωστε να υπαρχει κενο μεταξυ πλεγματος και χωματος.
Απο εκεινη τη στιγμη δεν ξαναειχα προβλημα. Ακομα και αν εχει ερθει παλι, δεν εχει πειραξει αλλη γλαστρα.
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......

For this message the author orestis has received thanks: 2
caterina(Κυρ Οκτ 20, 2013 10:32 pm), Efaki(Κυρ Οκτ 20, 2013 9:51 pm)
Rating:11.11%

Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,613.15
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 69 times
Have thanks: 946 times
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό caterina » Κυρ Οκτ 20, 2013 10:39 pm

Ορέστη, το πλέγμα τοποθετημένο όπως ακριβώς είπες είναι ίσως η αποτελεσματική λύση για τις γάτες αλλά, κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ αντιαισθητικό. Είχα αναγκαστεί κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσω κι εγώ σε μιά γλάστρα που είχα φυτέψει βολβούς (γιατί κάθε μέρα έβρισκα τους βολβούς έξω angrfire ) αλλά μ΄ενοχλούσε τόσο πολύ αισθητικά που τελικά αναγκάστηκα να εγκαταλείψω την ιδέα των βολβών στην συγκεκριμένη γλάστρα :) Τα καλαμάκια πάλι που τα θεωρούν αντιαισθητικά άλλοι, εμένα δεν μου φαίνονται τόσο τραγικά και τα χρησιμοποιώ. Γούστα .... :D
Άβαταρ μέλους
caterina

Δημοσίευσηαπό ινδιανος » Δευτ Οκτ 21, 2013 9:50 am

Ευχαριστώ παρα πολυ για της απαντήσεις σας παιδιά,
Θα δοκιμάσω ολα οσα μου είπατε και θα σας γράψω τα αποτελέσματα...
Τα γατακια όντως δεν ανεβαίνουν στης γλάστρες μονο για την ανάγκη τους, εξάλλου γύρο γύρο απο τα σπίτια υπάρχουν αυλές και χωράφια,
Μάλλον τους αρέσει να σκάβουν στην τύρφη η στης γλάστρες μας, τι να πω.
ινδιανος

Δημοσίευσηαπό Μαίρη » Δευτ Οκτ 21, 2013 10:06 am

Προσωπικά θα πρότεινα το πλέγμα αλλά όχι σε πράσινο χρώμα γιατί δείχνει πολύ έντονο.
Εχω βάλει σε μαύρο χρώμα και δεν φαίνεται καν για να είναι αντιαισθητικό. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που εχω έξω και τις αμμολεκάνες στο
πλαινό μέρος του μπαλκονιού μου, αλλά με το πλέγμα έχω ησυχάσει. Αν κάποιο φυτό έχει χώρο στη γλάστρα και τους .... βολεύει, απλά
ανεβαίνουν , ξαπλάρουν και ... λιάζονται :)
Μαίρη

Cash on hand: 5,495.25
Has thanked: 380 times
Have thanks: 313 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Οκτ 21, 2013 10:56 am

Οσο αντιαισθητικο και να ειναι το πλεγμα ειναι η μονη λυση.
Στην τελικη το συνηθιζεις μετα απο λιγο.
Στα πλαινα των μπαλκονιων εχω βαλει μαυρο, μιας και ειναι μαυρα και τα καγκελα, και στη γλαστρα εβαλα λευκο. Το οτι δεν ξυπναω καθε πρωι και να πρεπει να μαζευω χωματα , εμενα μου αρκει.
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,613.15
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 69 times
Have thanks: 946 times
Ε.Γ. (1)

Επιστροφή στο Δεν Ξέρω που Ταιριάζει...

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy