Site Announcements
Συγχαρητήρια
swork21
swork21

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

ΨΑΧΝΩ ΦΥΤΑ ΚΑΛΑΓΧΟΗ και ΚΑΚΤΟ

ΨΑΧΝΩ ΦΥΤΑ ΚΑΛΑΓΧΟΗ και ΚΑΚΤΟ

Δημοσίευσηαπό Lilucky » Πέμ Μάιος 27, 2010 10:25 pm

Καλησπέρα!

Ψάχνω κάποιο καιρό και δεν μπορώ να βρώ τα φυτα

1) Καλαγχόη (Kalanchoe daigremontiana, Bryophyllum daigremontianum)

Την χρειάζομαι για την μικρή μου κόρη, βοηθάει στην ιγμορίτιδα.

2) Κάκτο Opuntia

ή Astrophytum (μόνο ένα από τους δυο κάκτους χρειάζομαι)

Αν μπορείτε να τα χαρίσετε, να τα πωλήσετε ή ξέρετε που μπορώ να τα βρώ - παρακαλώ πολύ γράψτε εδώ ή ΠΜ. Σας ευχαριστώ πολύ![/url]
Lilucky

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Μάιος 27, 2010 11:38 pm

Καλησπέρα

opuntia είναι πχ. η φραγκοσυκιά, επίσης στο γένος υπάρχουν πάρα πολλά φυτά. Ψάχνεις κάποιο συγκεκριμένο?
Το ίδιο ισχύει για τα Astrophytum.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,083.55
Has thanked: 883 times
Have thanks: 2408 times

Δημοσίευσηαπό harryharry » Πέμ Μάιος 27, 2010 11:54 pm

οι καλαγχοες οπως και πολλα ειδη φυτα περιεχουν αρκετες ουσιες με φαρμακευτικη δραση, οι οποιες ομως υψηλες δοσεις γινονται τοξικες. θα σου προτεινα να μην πειραματιστεις με αυτες στο παιδι σου. προτιμησε καλυτερα μια φαρμακευτικη αγωγη με την οποια η δοση φαρμακου ειναι ελεγχομενη...
για την ιγμοριτιδα, εφοσον θελεις να χρησιμοποιησεις φυσικες μεθοδους, υπαρχουν ρινικα σπρει με θαλασσινο νερο που μπορουν να βοηθησουν...το ιδανικο ειναι βεβαια το θαλασσινο νερο, αλλα οι θαλασσες ειναι πλεον πολυ πιο τοξικες απο τα φαρμακα....
Άβαταρ μέλους
harryharry

Mood: Scream
Bank: 0.00
Has thanked: 9 times
Have thanks: 17 times

Δημοσίευσηαπό Lilucky » Πέμ Μάιος 27, 2010 11:55 pm

Όχι συγκεκριμένο, οποιοδήποτε!
Lilucky

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Μάιος 28, 2010 12:00 am

Θα έλεγα να ακολουθήσεις τη συμβουλή του harryharry, ειναι 2 μηνύματα πιο πάνω. Καλά οι ιαματικές ουσίες των φυτών, αλλά η ποσότητά τους είναι δύσκολα ελεγχόμενη.

Πάντως, ολα όσα θέλεις πρέπει να τα έχει ο Πουλημένος.

http://www.poulimenos.gr/

Πάρε ένα τηλ. και πες τους τι ζητάς.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,083.55
Has thanked: 883 times
Have thanks: 2408 times

Δημοσίευσηαπό Lilucky » Παρ Μάιος 28, 2010 1:12 am

harryharry έγραψε:οι καλαγχοες οπως και πολλα ειδη φυτα περιεχουν αρκετες ουσιες με φαρμακευτικη δραση, οι οποιες ομως υψηλες δοσεις γινονται τοξικες. θα σου προτεινα να μην πειραματιστεις με αυτες στο παιδι σου. προτιμησε καλυτερα μια φαρμακευτικη αγωγη με την οποια η δοση φαρμακου ειναι ελεγχομενη...
για την ιγμοριτιδα, εφοσον θελεις να χρησιμοποιησεις φυσικες μεθοδους, υπαρχουν ρινικα σπρει με θαλασσινο νερο που μπορουν να βοηθησουν...το ιδανικο ειναι βεβαια το θαλασσινο νερο, αλλα οι θαλασσες ειναι πλεον πολυ πιο τοξικες απο τα φαρμακα....

Δεν θα κάνω πειράματα, η μαμά μου πάντα μας έβαζε σταγόνες από αυτην (και προλυπτικά με απλό κρυολόγημα), προκαλεί φτέρνισμα 10-20 φορές και έτσι βγαινει ότι έχει μέσα. Δεν έχαμε ποτέ κανένα πρόβλημα, η ποσότητα είναι 1-2 σταγόνες.

Θαλασσινό νερό δεν καθαρίζει πάντα. Εγώ είχα 2 φορές ιγμορίτιδα, Πρώτη φόρα έβγαλα με θαλασσινό νερό, αλλά δεύτερη φορά - δεν έβγαινε τίποτα με νερό, αλλά πόναει το κεφάλι μου και το νεύρο από μιά πλευρά - δεν ήξερα τι να κάνω!

Με βοήθησε βολβός από κυκλαμενο, βοηθάει και ανακουφίζει από την πρώτη φορά που βάζεις σταγόνες (αραιώνεις με νερό 1:4), αλλά θέλει 4-5 μέρες για να περάσει τελίως το πρόβλημα. Μόνο που δεν είναι κατάλληλες για παιδια, προκαλούν τσούκσιμο. Η ανακούφιση πάντως είναι τέτοια, ότι το τσούκσιμο δεν είναι τίποτα!

Η μαμά μου έχει όλα τα φυτά, αλλά είναι λίγο μακρυά, νομίζω που μπορώ να τα βρώ και εδώ.

ven ευχαριστώ, θα ρωτήσω!
Lilucky

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Τετ Ιούλ 07, 2010 6:16 pm

Τωρα το ειδα, εχω αν θες οχι μια αλλα πεντε τετοιες καλαγχοες (εσπασα μια μεγαλη θηριο που ειχα κι εβαλα 5 μεγαλα κλαδια σε γλαστρα. Αν τη θες ακομα πες μου.
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 10 times

Re: ΨΑΧΝΩ ΦΥΤΑ ΚΑΛΑΓΧΟΗ και ΚΑΚΤΟ

Δημοσίευσηαπό στέβη » Πέμ Απρ 04, 2013 11:52 am

αν και φοβάμαι ότι θα βγώ εκτός του τοπικ, αυτο με την ιγμορίτιδα πως αντιμετωπίζεται με καλαγχόη ή με κυκλάμινο?εχω αυτόν τον αφόρητο πόνο στο κεφάλι απο την ιγμορίτιδα και τα σπρευ δεν κάνουν τιποτα!!!!
στέβη

Cash on hand: 110.00

Re: ΨΑΧΝΩ ΦΥΤΑ ΚΑΛΑΓΧΟΗ και ΚΑΚΤΟ

Δημοσίευσηαπό caterina » Πέμ Απρ 04, 2013 5:19 pm

Στέβη, δεν ξέρω πως χρησιμοποιείται η κολαγχόη και το κυκλάμινο στην ιγμορίτιδα. Αυτό, όμως, που ξέρω σίγουρα (γιατί κι εγώ έχω ταλαιπωρηθεί κατά καιρούς με ιγμορίτιδες) είναι ότι η ιγμορίτιδα δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί παρά με αντιβιωτικά (και πολλές φορές με συνδυασμό αντιβιωτικών). Προσωπικά θα συνιστούσα να πάρεις πρώτα τη γνώμη ενός Ωτορινολαρυγγολόγου. Δεν υποτιμώ την θεραπευτική δράση που σίγουρα έχουν κάποια φυτά και βότανα, όμως έχω την άποψη ότι η χρήση τους πρέπει να ειναι επιβοηθητική και, σε καμία περίπτωση, δεν μπορεί και δεν πρέπει να υποκαθιστά την φαρμακευτική αγωγή που θα συστήσει ένας ειδικευμένος γιατρός, ειδικά όταν πρόκειται για πάθηση (μεταξύ των οποίων και η ιγμορίτιδα) που εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους για την υγεία.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Άβαταρ μέλους
caterina

Mood: Angry
Cash on hand: 30,338.80
Bank: 0.00
Has thanked: 1452 times
Have thanks: 963 times

Επιστροφή στο Ανταλλαγές - Αναζητήσεις Φυτών & Σπόρων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy