Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Λίπανση + σίδηρος

Συντονιστής: Tsouknidas

Λίπανση + σίδηρος

Δημοσίευσηαπό sailim » Τετ Μάιος 20, 2009 8:14 am

Θα ήθελα να μάθω, αν εκτός της λίπανσης με ένα πλήρες λίπασμα (Ν-P-K), Θα ήταν ακόμα καλύτερα να προσθέτουμε και σιδηρο ξεχωριστά. Αναφέρομαι σε φυτά μπαλκονιού. Δεν υπάρχουν τριανταφυλλιές, που ξέρω οτι αγαπάνε ιδιαίτερα τον σίδηρο.
Άβαταρ μέλους
sailim

Cash on hand: 958.95
Has thanked: 1 time
Have thanks: 9 times

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Μάιος 20, 2009 9:03 am

Ο σίδηρος βοηθά στην ανάπτυξη του φυτού και τον χρησιμοποιούμε για πρόληψη και διόρθωση της χλώρωσης των φύλλων (χλώρωση σιδήρου) σε όλα τα φυτά.

Καλό είναι να τον χρησιμοποιείς γιατί τα αποθέματα θρεπτικών στοιχείων που υπάρχουν στο χώμα της γλάστρας δεν είναι ανεξάντλητα και δεν ανανεώνονται.

Τον χρησιμοποιείς μαζί με το λίπασμα, δεν χρειάζεται να κάνεις εφαρμογή διαφορετική μέρα.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,648.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό sailim » Τετ Μάιος 20, 2009 9:15 am

Ok, σ'ευχαριστώ πολυ! Το χώμα των περισσότερων γλαστρών είναι καινούριο-φετινό, οπότε προς το τέλος του καλοκαιριού θα εντάξω στην λίπανση και τον σίδηρο, μιας και τα αποθέματα σιδήρου πιστεύω πως είναι γεμάτα τώρα
Άβαταρ μέλους
sailim

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Μάιος 20, 2009 9:30 am

sailim έγραψε:Ok, σ'ευχαριστώ πολυ! Το χώμα των περισσότερων γλαστρών είναι καινούριο-φετινό, οπότε προς το τέλος του καλοκαιριού θα εντάξω στην λίπανση και τον σίδηρο, μιας και τα αποθέματα σιδήρου πιστεύω πως είναι γεμάτα τώρα

Η ανάπτυξη των φυτών γίνεται αυτή την εποχή και το καλοκαίρι λόγω της ζέστης δεν πολυμεγαλώνουν αλλά προσπαθούν να κρατάνε τις δυνάμεις τους για να ανταπεξέλθουν. Λίπανση κάνουμε μέχρι το φθινόπωρο και μετά σταματάμε για να τα αφήσουμε να ξεκουραστούν το χειμώνα. Ξεκιναμε πάλι την άνοιξη και μάλιστα στις αρχές πρέπει να είναι και εντατική.

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις τις λιπάνσεις από τώρα. Δεν ξέρω τι φυτά έχεις, άρα δεν ξέρω τι ανάγκες έχουν και με τι ρυθμό αναπτύσσονται. Αλλά φυτά όπως οι γαρδένιες, καμέλιες, ορτανσίες χρειάζονται αρκετό σίδηρο. Φυτά όπως οι μανώλιες θέλουν πάρα πολύ λίπασμα γενικά.
Αν τα φυτά που έχεις είναι ετήσια καλλωπιστικά, μπορείς να τα αφήσεις ως έχουν, τους επαρκεί ότι υπάρχει στο χώμα, το λίπασμα θα τα βοηθούσε για να έχεις καλύτερη ανθοφορία.
Αν όμως είναι πολυετή, τότε σκέψου το, γιατί συσσωρεύουν στοιχεία και τα βοηθάς.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό sailim » Τετ Μάιος 20, 2009 9:34 am

Να είσαι καλά :)
Άβαταρ μέλους
sailim

Δημοσίευσηαπό sailim » Τετ Ιουν 03, 2009 10:24 am

Ήθελα να ρώτησω κάθε πότε είναι το ιδανικότερο να λιπαίνουμε τα φυτά μας :?:
Αυτή την εποχή:
-κάθε βδομάδα (όπως γράφει το λίπασμα που χρησιμοποιώ)
-μετά από κάθε πότισμα, σε υγρό φυσικά χώμα και μεγάλη αραίωση της δόσης του (όπως έχω δει σε αντίστοιχη διαφήμιση- ''με κάθε πότισμα'')
-ανάλογα με τις οδηγίες του εκάστοτε λιπάσματος(το πιο λογικό, αλλά για λογους marketing..ίσως το προτείνουν και περισσότερο από ό,τι έχουν ανάγκη τα φυτά)
-ή κάθε δεκαπενθήμερο
Άβαταρ μέλους
sailim

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Ιουν 03, 2009 10:32 am

Βάζω λίπασμα κάθε 15 μέρες.
Αν έχει πρόβλημα το φυτό (τροφοπενία, κιτρινίσματα φύλλων, επίθεση τετράνυχου) τότε βάζω κάθε βδομάδα μέχρι να συνέλθει.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό sailim » Σάβ Ιουν 06, 2009 6:12 pm

Τα λιπάσματα που χρησιμοποιώ είναι δύο, σε διαφορετικές συσκευασίες:
-Ν-P-K
-σίδηρος
Επειδή πάντα διαλύω το κάθε ένα ξεχωριστά και τα ρίχνω στα φυτά με τη δική τους αναλογία, θα ήθελα να ξέρω αν πειράζει να τα διαλύω και τα δύο μαζί στο ίδιο ποτιστήρι. Δηλαδή, το σίδηρο μαζί με το πλήρες λίπασμα, χώρις να αλλάζω την αναλογία του καθενός φυσικά, απλά στο ίδιο νερό. Εξάλλου και παλαιότερα το ένα μετά το άλλο τα έριχνα, την ίδια μέρα.
Άβαταρ μέλους
sailim

Δημοσίευσηαπό orestis » Σάβ Ιουν 06, 2009 6:48 pm

Εγω στα δικά μου φυτά και τα δύο μαζί τα ρίχνω. Και γενικότερα απ ότι ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,803.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 70 times
Have thanks: 961 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Ιούλ 31, 2009 2:52 pm

Γράφω σε αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο.

Το λίπασμα του χρησιμοποιώ σε όλα τα φυτά μου, εκτός από αυτά που έχουν διαφορετικές ανάγκες είναι 15-30-15 + ΤΕ. Σε αυτό πάντα προσθέτω και χηλικό σίδηρο.
Φυσικά ανάλογα την εποχή και τις ανάγκες των φυτών χρησιμοποιώ και άλλα, αλλά αυτό το χρησιμοποιώ σταθερά για τις λιπάνσεις συντήρησης.

Χθες τελείωσε και πριν πάω να αγοράσω άλλο, θα ήθελα να ρωτήσω αν αντί για αυτό μπορώ να χρησιμοποιήσω το λίπασμα της Miller, το SOL-U-GRO (12-48-8 ).
Ο κύριος λόγος είναι ότι όταν αγόρασα το SOL-U-GRO, υπήρχε έλλειψη στην συσκευασία του 1 κιλού και τελικά φορτώθηκα ένα πακέτο 2,27 κιλά. Από το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε 200 γρ. και με τον ρυθμό που το χρησιμοποιώ θα το έχω για 5 χρόνια, ενώ αν το χρησιμοποιήσω σε λιπάνσεις ρουτίνας, σε 2 μήνες θα το εξαφανίσω.

Η κύρια διαφορά του είναι στο Κάλιο που αναλογικά έχει τη μισή ποσότητα από αυτό που χρησιμοποιώ. Κατά πόσο θα επηρεάσει αυτό την ανθοφορία των φυτών μου?
Τελευταία επεξεργασία από ven και Παρ Ιούλ 31, 2009 6:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό olma156 » Παρ Ιούλ 31, 2009 5:50 pm

Το 12-48-8 SOL-U-GRO της Miller ιναι παρα πολυ καλο φωσφορουχο λιπασμα και περιεχει πολλα χρησιμα ιχνοστοιχεια.

Λογω αυτων των ιχνοστοιχειων ειμαι υπερ της εναλλαγης λιπασματων και οχι στην μονιμη χρηση ενος μονο και πιστευω οτι μπορεις ανετα να το χρησιμοποιησεις,

Με την Miller τα εχω παρει γιατι εχουν τρελλαθει, περσι το αγοραζα γυρω στα 10e και εφετος εφτασε στα 19e περιπου και προσφατα το ριξανε στα 15 για συσκευασια του 1 κιλου.

Η δοσολογια που το χρησιμοποιω ειναι 2,5 κουτ. της σουπας στα 10 λιτρα νερο, αλλα διαβασε και την δοσοσλογια.

Εαν θυμασαι γραψε ποιας μαρκας χρησιμοποιουσες και την τιμη του.
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Ιούλ 31, 2009 6:52 pm

Το 15-30-15 Γιάννη είναι το XL-60. Νομίζω το χρησιμοποιείς και εσύ. Αν θυμάμαι καλά, κοστίζει 6 ευρώ το κιλό.

Η Miller έχει ξεφύγει 18.5 ευρώ πλήρωσα προχθές το 20-20-20 (1 κιλό) και το 12-48-8 που είναι κάτι περισσότερο από 2 κιλά πρέπει να το είχα πληρώσει 40κάτι ευρώ προς 50.

Όταν ρώτησα για τη δοσολογία στο 12-48-8 μου είχαν πει μια κουταλιά της σούπας σε 10 λίτρα νερό και μου είχε φανεί λίγο. Από τις οδηγίες της Miller δεν βγάζεις άκρη γιατί μιλάει για λίπανση σε στρέμματα. Λέει πχ. 2.5 κιλά λίπασμα στο στρέμμα.

H δοσολογία του XL-60 που χρησιμοποιούσα ήταν 20 γρ. στα 10 λίτρα και πρόσθετα και 10 γρ. χηλικό σίδηρο.

Θα δοκιμάσω με το 12-48-8 20 γρ. στα 10 λίτρα και βλέπουμε.

Χρησιμοποιώ το ίδιο λίπασμα και στα εσπεριδοειδή και στα 2 gold crest που έχω. Μήπως πρέπει να πάρω διαφορετικό?
Πες μου όχι, γιατί αυτή τη στιγμή έχω 4 διαφορετικά λιπάσματα + τον σίδηρο + το greenzit που είναι ιχνοστοιχεία. :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό olma156 » Παρ Ιούλ 31, 2009 9:07 pm

Πραγματι χρησιμοποιω και εγω το XL 60 (2 κουτ. της σουπας σε 10 Λιτρα νερο).

Ιδια δοσολογια χρησιμοποιω και για το 12-48-8 ή για το 30-10-10 της Miller, παρ ολο που ο γεωπονος μου συνεστησε 2,5-3 κουτ. της σουπας.

Για τα εσπεριοειδη χρησιμοποιω 11-5-35+2 MgO (Μαγνησιο) της POLY-PLANT της Φυτοθρεπτικης ΑΒΕΕ

Παντως επειδη δεν μπορουμε να εχουμε διαφορετικο λιπασμα για καθε φυτο απο τον Σεπτεμβριο και μετα θα προτιμουσα ενα ισοροππημενο λιπασμα 20-20-20 για ολα τα φυτα
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Ιούλ 31, 2009 10:16 pm

Άρα θα χρησιμοποιήσω το 12-48-8 σε όλα τα φυτά μέχρι να εξαντλήσω τουλάχιστον το 1.5 κιλό :)

Μετά θα το γυρίσω είτε στο ΧL, είτε στο 20-20-20.

Πάντως Γιάννη καλό το Miller, αλλά κάθε φορά που κάνω λίπανση θέλω 150 λίτρα νερό για όλα τα φυτά (εκτός από ορχιδέες και πλουμέριες). Δηλαδή 300 γρ. λίπασμα κάθε φορά + 150 γρ. χηλικό σίδηρο.
Το κόστος για λίπανση την εβδομάδα είναι 5,4 + 6,75 = 12,15 ευρώ την εβδομάδα, και ο χηλικός σίδηρος δεν είναι φθηνός.

Πρέπει να βρούμε κάτι οικονομικότερο νομίζω. :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό olma156 » Κυρ Αύγ 02, 2009 8:34 pm

ven έγραψε: Πρέπει να βρούμε κάτι οικονομικότερο νομίζω. :)

Εαν τα φυτα μας θα ηταν στο εδαφος τα πραγματα θα ηταν πολυ πιο ευκολα για εναλλακτικες μορφες λιπανσης, για φυτα ομως σε γλαστρες και σε βεραντα δυσκολευουν πολυ.

Υπαρχουν ομως κατι προσθετα που μπορουμε να βαζουμε μαζι με το λιπασμα, που μειωνουν κατα 50% της ποσοτητας των λιπασματων που βαζουμε στα φυτα μας και εχουμε το ιδιο αποτελεσμα απο πλευρας διατροφης, δηλ τα προσθετα αυτα (που ειναι φυσικα και οχι χημικα) ενεργοποιουν ολα τα χρησιμα συστατικα του χωματος και ετσι τα φυτα μας απορροφουν ολα τα απαραιτητα συστατικα απο το χωμα και τιποτε δεν παει χαμενο.

Γιατι μην νομιζεις οτι τα φυτα απορροφουν ολα τα συστατικα απο τα λιπασματα που τους βαζουμε, αντε στην καλυτερη περιπτωση το 50% το υπολοιπο παει χαμενο.

Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Αύγ 02, 2009 9:00 pm

Γιάννη ποια είναι αυτά τα πρόσθετα?

Λες να μην το ξέρω ότι δεν το τρώνε όλο το φαγητό τους. Κάθε φορά που τα ποτίζω ο χηλικός σίδηρος βγαίνει από τη γλάστρα και απειλεί τα πλακάκια. :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό olma156 » Δευτ Αύγ 03, 2009 11:14 am

Σταυρουλα καλημερα,
δεν ειναι μονο το λιπασμα που χανεται απο τις τρυπες αποστραγγισης της καθε γλαστρας που εχουμε (αυτο ειναι το λιγοτερο).
Η μεγαλυτερη ποσοτητα των λιπασματων δεν απορροφαται απο τα φυτα μας, αλλα παραμενει στο χωμα με αποτελεσμα να προκαλουν χημικη διαβρωση σκοτωνοντας συγχρονως και τους χρησιμους οργανισμους βακτηρια κλπ η δουλεια των οποιων ειναι με τις εκκρισεις τους μετατρεπουν τις διαφορες οργανικες ενωσεις του χωματος σε πλουσια στοιχεια τα οποια απορροφουν τα φυτα.
Επισης τα αλατα που βλεπουμε στις γλαστρες οταν μεταφυτευουμε ενα φυτο, πολλα απο τα οποια κολλανε και στις ριζες των φυτων, δεν προερχονται μονο απο τα αλατα του νερου ποτισματος αλλα και απο τα λιπασματα που βαζουμε στα φυτα μας τα οποια μετατρεπονται σε κρυσταλλικη μορφη.

Εαν θελουμε λοιπον να μειωσουμε στο ελαχιστο την καταναλωση λιπασματων εως την πληρη καταργηση και συγχρονως να εχουν τα φυτα μας "τροφη" πρεπει να αυξησουμε τους μικροοργανισμους αυτους, αυτο μπορει και πρεπει να γινει σταδιακα, προσωπικα προσθετω το υγρο ΕΜ ( το οποιο ειχα αναφερει εδω και αρκετο καιρο για λιπανση στις πλουμεριες και δεν θυμαμαι που αλλου ειχα περιγραψει λεπτομερειες).
Τωρα, σε αυτους τους μικροοργανισμους πρεπει να δωσουμε τροφη μετα απο αρκετο χρονικο διαστημα (αφου ενδιαμεσα θα εχουν τροφη απο το χωμα που εχουμε στις γλαστρες μας, δεν μπορεις να φανταστεις ποσα θρεπτικα στοιχεια υπαρχουν ηδη στο χωμα των γλαστρων μας ΑΔΡΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΑ και μη απορροφησιμα απο τα φυτα, εδω ερχονται αυτοι οι μικροοργανισμοι και μετατρεπουν τα στοιχεια αυτα σε τροφη).

Συγχρονως εκτος της τροφης πρεπει να υπαρχει στο χωμα και αρκετο οξυγονο αφ ενος για την διατηρηση και αυξηση των μικροοργανισμων αυτων ως και για το ριζικο συστημα των φυτων σε γλαστρα και εδω προσωπικα, προσθετω στο νερο του ποτισματος οξυζενε 3%, το ανεφερα στο topic-t674.html

Δεν θα αναφερω διαφορες σπιτικες συνταγες (ζουμι απο βρασμενο σπανακι-νερο που εχουμε βρασει μακαρονια-βρασμενα διαφορα βοτανα και πολλα αλλα).

Το μεγαλυτερο μειονεκτημα ολων αυτων, ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε αναλυση του χωματος απο τις γλαστρες μας οπως απο ενα χωραφι ή κηπο για να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα των θρεπτικων στοιχειων που εχει καθε γλαστρα μας και πειραματικα μονο μπορουμε να βλεπουμε την αναπτυξη και ανθοφορια του καθε φυτου μας.

Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό loylas » Πέμ Νοέμ 05, 2009 10:44 pm

Παιδια σας ζητω ταπεινα συγνωμη για τις παρακατω ερωτησεις μα πρεπει να ενημερωσω πως αν και νεος στην ηλικια ο <<σκληρος μου δισκος>> ειναι μικρης χωρητικοτητας και ο επεξεργαστης μου, σε σχεση με τα θεματα των φυτων αρκετα αργος. Ηδη χρησιμοποιω τετραδια και post it για να θυμαμαι τις εκρεμοτητες και αγορασα και τετραδιο με την λεξη ΦΥΤΑ στο εξωφυλλο. Λοιπον:
1 Λιπασμα
1α) Χρησιμοποιω ενα λιπασμα για ολα τα φυτα ανθοφορα και μη ή καλοκαιρινα ανθοφορα και χειμωνιατικα ανθοφορα;
1β) Χρησιμοποιω 20-20-20 και οταν μου τελειωσει αυτο βαζω 15-30-15 για αλλαγη ή καθε εποχη θελει το δικο της;
1γ) 2 κουταλιες λιπασμα σε 10 λιτρα ασχετως λιπασματος;
1δ) Οταν λεμε (πρωτα ποτιζουμε και μετα λιπαινουμε) εννοουμε πως ποτιζουμε μεχρι να βγει το νερο στο πιατακι και μετα απο δυο τρες ωρες ριχνουνε το υδατοδιαλυτο λιπασμα μεχρι να ξαναβγει στο πιατακι νερο ή απλα ενα ντουζακι, αν μπορω να το πω ετσι;
1ε) Εχω τα φυτα μου απο τον Αυγουστο και δεν τα εχω λιπανει. Μονο νερο βρυσης. Απο ποτε μεχρι ποτε λιπαινουμε;
1στ) Οξυζενε: Παω σε φαρμακειο και ζηταω απλα οξυζενε ή καποιας συγκεκριμενης πυκνοτητας: Ποσο ριχνω σε 10 λιτρα νερο;
1ζ) Ποσο χηλικο σιδηρο ριχνω στα 10 λιτρα νερο;
1η) Τα οξυφυλλα θελουν αλλο λιπασμα, αλλη δοσολογιαα λιπασματος και σιδηρου;
2 Περλιτης
2α) ποση αναλογια περλιτη/χωματος;
2β) Σε κανενα φυτο, εκτος απο τα τελευταια που πηρα και δεν τους εχω αλλαξει ακομα γλαστρα, δεν εχω βαλει περλιτη. Τι να κανω;
3γ) Βαζω περλιτη και στα οξυφυλλα;

Αυτα. Δεν εχω σημειωσει τιποτα αλλο (για τωρα τουλαχιστον) και δειξτε κατανοηση :? :? :?
Άβαταρ μέλους
loylas

Cash on hand: 5,301.75
Bank: 6,666.60
Has thanked: 71 times
Have thanks: 147 times

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Νοέμ 05, 2009 11:07 pm

Απαντάω σε όσα μπορώ, στα άλλα θα σου απαντήσει κάποιος που τα κατέχει καλύτερα.

loylas έγραψε:1 Λιπασμα
1α) Χρησιμοποιω ενα λιπασμα για ολα τα φυτα ανθοφορα και μη ή καλοκαιρινα ανθοφορα και χειμωνιατικα ανθοφορα;

Χρησιμοποιώ άλλο λίπασμα μόνο στις ορχιδέες και τις πλουμέριες. Όλα τα άλλα τρώνε από τον ίδιο κουβά. Σωστά ή λάθος δεν ξέρω, αλλά είναι βολικό και όταν έχεις πολλά και διαφορετικά φυτά, τότε θα πάθεις παράκρουση αν ακολουθήσεις διαφορετικό λίπασμα για το καθένα. Πρακτικά δεν γίνεται.

loylas έγραψε:1β) Χρησιμοποιω 20-20-20 και οταν μου τελειωσει αυτο βαζω 15-30-15 για αλλαγη ή καθε εποχη θελει το δικο της;

Χρησιμοποιούμε συγκεκριμένο λιπασμα ανάλογα με αυτά που θέλουμε να κάνει το φυτό. Πχ. να μεγαλώσει, να ανθοφορήσει, να προστατευθεί από τους εχθρούς του.

Νομίζω ο Γιάννης είχε κάπου γράψει ένα πολύ καλό κείμενο για τα λιπάσματα, ας μας το θυμήσει.

Πάντως όπως είπα και πριν είναι πρακτικά αδύνατο να χρησιμοποιείς άλλο λίπασμα κάθε φορά.

loylas έγραψε:1γ) 2 κουταλιες λιπασμα σε 10 λιτρα ασχετως λιπασματος;

2 κουταλιές της σούπας (20 γρ.) λίπασμα βάζω όταν χρησιμοποιώ συγκεκριμένα λιπάσματα (XL-60 κλπ). Καλό είναι να διαβάζεις προσεκτικά την ετικέτα του λιπάσματός σου.

loylas έγραψε:1δ) Οταν λεμε (πρωτα ποτιζουμε και μετα λιπαινουμε) εννοουμε πως ποτιζουμε μεχρι να βγει το νερο στο πιατακι και μετα απο δυο τρες ωρες ριχνουνε το υδατοδιαλυτο λιπασμα μεχρι να ξαναβγει στο πιατακι νερο ή απλα ενα ντουζακι, αν μπορω να το πω ετσι;;

Εννοούμε ότι το φυτό δεν πρέπει να διψάει και το χώμα του πρέπει να είναι νωπό. Αυτό ανάλογα, την γλάστρα, το χώμα και τις καιρικές συνθήκες μπορεί να σημαίνει πότισμα πριν λίγες ώρες ή πότισμα από την προηγούμενη μέρα.

loylas έγραψε:1ε) Εχω τα φυτα μου απο τον Αυγουστο και δεν τα εχω λιπανει. Μονο νερο βρυσης. Απο ποτε μεχρι ποτε λιπαινουμε;

Λίπανση ξεκινάμε αρχές άνοιξης, μετά τα κρύα και σταματάμε τέλος Οκτώβρη με μέσα Νοέμβρη, ανάλογα τον καιρό. Τώρα είναι αργά για να ξεκινήσεις. Άστο για την άνοιξη.

loylas έγραψε:1στ) Οξυζενε: Παω σε φαρμακειο και ζηταω απλα οξυζενε ή καποιας συγκεκριμενης πυκνοτητας: Ποσο ριχνω σε 10 λιτρα νερο;

Δεν χρησιμοποιώ οξυζενέ, δεν γνωρίζω.

loylas έγραψε: 1ζ) Ποσο χηλικο σιδηρο ριχνω στα 10 λιτρα νερο;

10 γραμμάρια, δηλαδή μια κοφτή κουταλιά της σούπας.

loylas έγραψε:1η) Τα οξυφυλλα θελουν αλλο λιπασμα, αλλη δοσολογιαα λιπασματος και σιδηρου;

Το μόνο οξύφυλλο που έχω είναι 1 γαρδένια. Τρώει ότι τρώνε οι τριανταφυλλιές, μόνο που και που της βάζω extra χηλικό σίδηρο.
Πάντως για τα οξύφυλλα υπάρχουν ειδικά λιπάσματα, αλλά δεν θέλω να μπλέξω.

loylas έγραψε:2 Περλιτης
2α) ποση αναλογια περλιτη/χωματος;
2β) Σε κανενα φυτο, εκτος απο τα τελευταια που πηρα και δεν τους εχω αλλαξει ακομα γλαστρα, δεν εχω βαλει περλιτη. Τι να κανω;
3γ) Βαζω περλιτη και στα οξυφυλλα;

Θα σου απαντήσω πάλι ότι είναι θέμα εμπειρίας. Σε άλλα φυτά βάζω 1/10 περλίτη, σε άλλα βάζω 1/5 περλίτη. και φυσικά κάνω διάφορους συνδυασμούς. Αν θέλω να στεγνώνει γρηγορα το χώμα βάζω λίγο περλίτη, αν το φυτό απαιτεί υγρασία, βάζω περισσότερο περλίτη.
Και στα οξύφυλλα βάζουμε περλίτη. Ο περλίτης αερίζει το χώμα και κρατά υγρασία.
Αφού δεν τους έχεις αλλάξει γλάστρα, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Όταν θα τους αλλάξεις γλάστρα και θα προσθέσεις και χώμα, τότε θα βάλεις και περλίτη (όχι οικοδομικό, αλλά περλίτη για φυτά!)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό olma156 » Παρ Νοέμ 06, 2009 9:06 pm

Χαρη καλωσορισες και καλησπερα.

Μπορεις να γραψεις τα φυτα που εχεις ?
Επισης εξαρταται εαν τα πιανει η βροχη ή ειναι κατω απο σκεπαστρο.

Τωρα βεβαια δεν ειναι η καταλληλη εποχη για μεταφυτεψεις, αυτη την δουλεια θα την κανεις νωρις την ανοιξη.

Προς το παρων θα σου ελεγα τωρα τον χειμωνα να μετριασεις το ποτισμα, θα τα ποτiσεις απο λιγο οταν βλεπεις οτι διψανε (γερνουν τα φυλλα προς τα κατω). να τα εχεις σε μια γωνια μαζεμενα ολα μαζι και οταν βλεπεις συνθηκες παγετου ή θα τα βαλεις μεσα ή θα τα καλυπτεις με μια κουβερτα.τεντοπανο κλπ και αυτο αναλογα με το ειδος του φυτου.

Για το οξυζενε διαβασε το παρακατω

topic-t674.html
παντως εαν ειναι νεα φυτα δεν χρειαζονται, πιο πολυ βοηθαει τα μεγαλα φυτα και ειδικα αυτα που ειναι φυτεμενα σε βαρυ χωμα.

Πρεπει να ξερεις οτι εντελως διαφορετικες απαιτησεις εδαφολογικες (χωματος) εχει ενα φυτο οταν ειναι σε γλαστρα απ αυτα που ειναι φυτεμενα στο εδαφος.
Γι αυτο και ονομαζεται υποστρωμα γιατι αποτελειται απο διαφορα υλικα και φυσικα χωμα κηπου/οικοδομων κλπ ειναι απαγορευτικα για γλαστρες, επισης δεν θα αγοραζεις φυλλοχωματα-καστανοχωμα-σχινοχωμα κλπ απο τα διαφορα φυτωρια.

Εαν θελεις να εχεις επιτυχια και με χωρις προβληματα τα φυτα σου, πρεπει να αγοραζεις ΜΟΝΟ ετοιμα μιγματα χωματος με το αναλογο PH και το καταλληλο για τα φυτα σου και μονο δοκιμασμενα και επωνυμα μιγματα, ας ειναι πιο ακριβα, πχ η Σταυρουλα παιρνει εισαγωγης απον Χορομιδη που ειναι αξιοπιστα...
Τπαρχουν δυο ειδη μιγματος χωματος, το "βαρυ" που κανει για δεντρωδη (καρποφορα-εσπεριοειδη-τριανταφυλλιες κλπ) δηλ αυτα που χρειαζονται PH γυρω sto 7 και περιεχουν και οργανικες ουσιες και τα "ελαφρα" που εχουν PH γυρω στο 5, στραγγιζει το νερο γρηγορα πχ γαρδενιες-καμελιες-πλουμεριες κλπ
Σε αυτα λοιπον τα αξιοπιστα ετοιμα μιγματα προσθετουμε και περλιτη ΓΙΑ ΦΥΤΑ, σε ποσοστο αναλογα το φυτο, με τον περλιτη αναπνεουν οι ριζες, στραγγιζουν τα νερα και κρατα την καταλληλη υγρασια.

Οταν αγορασεις τις γλαστρες για μεταφυτεψη το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να ανοιγεις με ενα μαχαιρακι ΟΛΕΣ τις τρυπες αποστραγγισης, θα προσθετεις 5-10 εκατοστα ελαφροπετρα ( να ειναι εντελως ασπρη και να την πλυνεις προηγουμενως),

ΠΑΝΤΑ να αγοραζεις και να μεταφυτευεις σε λιγο μεγαλυτερες γλαστρες απο τις γλαστρες των φυτων που θα μεταφυτεψεις, ΟΧΙ αποτομα σε πολυ μεγαλες γλαστρες

Το φυτο που θα μεταφυτευεις πρεπει να ειναι αποτιστο,ωστε η μπαλα με τις ριζες να μην σπαει..και ετσι νγαινει ευκολοτερα.

Το ποτισμα παντα πρεπει να ειναι υπο ελεγχο, καλυτερα να διψασει ενα φυτο παρα να υπερποτιστει, ειδικα τον χειμωνα ελαχιστοποιουμε τα ποτισματα στο ελαχιστο.
Οταν μεταφυτευουμε ενα φυτο σε μεγαλυτερη γλαστρα ποτιζουμε μετα και περιμενουμε να στεγνωνει το χωμα για τα επομενα ποτισματα, καλυτερα να μην τα πιανει η βροχη, ετσι ενεργοποιουνται οι ριζες και αυξανονται και μεγαλωνουν γρηγοροτερα.
Ποτε δεν ποτιζουμε μεχρι να τρεξουν νερα κατω απο τις γλαστρες, φευγουν Ολα τα θρεπτικα στοιχεια του χωματος.

Τον χειμωνα δεν λιπαινουμε, λιπανση θα ξεκινησεις την ανοιξη και μετα 2-3 εβδομαδες απο την μεταφυτεψη, ωστε να ξεπερασουν το στρες της μεταφυτεψης.

Σχετικα για λιπασματα ΠΑΝΤΑ αγοραζουμε υδατοδιαλυτα, ποτε κοκκωδη.
Τα συνθετα λιπασματα εχουν 3 αριθμους ο πρωτιος ειναι Αζωτο Ν ο δευτερος Φωσφορος Ρ και ο τριτος Καλλι Κ.
Για φυτα μονο για πρασινο (μη ανθοφορα) καθως και για φυτα που θελουμε να αναπτυχθουν χρειαζονται Αζωτουχα λιπασματα δηλ ο πρωτος αριθμος να ειναι μεγαυτερος απο τους αλλους δυο
Τα ανθοφορα χρειαζονται Φωσφορουχα λιπασματα δηλ ο μεσαιος αριθμος να ειναι μεγαλυτερος απο τους αλλους δυο.
Κανει ομως και ενα ισορροπημενο 20-20-20 εναλλαξ με τα παραπανω.
Πολυ μεγαλο ρολο παιζουν και τα ιχνοστοιχεια ενος συνθετου λιπασματος πχ τα εσπεριοειδη θελουν και Μαγνησιο.
Παντα το χωμα πρεπει να ειναι υγρο (οχι μουσκεμενο) πριν την λιπανση γι αυτο ποτιζουμε απο την προηγουμενη.

Εαν μπορεις εκτυπωσε αυτα που σου γραφω και να τα εφαρμοζεις, το ιδιο κανω και εγω οταν μου στελνουν πληροφοριες για ενα φυτο.
καλη σου επιτυχια.
Γιαννης
ΥΓ Δυστυχως δεν θυμαμαι, ουτε και μπορεσα να βρω αυτα που εγραψα για τα λιπασματα.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό loylas » Παρ Νοέμ 06, 2009 10:38 pm

Σταυρουλα και Γιαννη πρωτα απο ολα ευχαριστω για τον μπουσουλα.

Διαβαζοντας τα παραπανω βλεπω οτι δεν εχω κανει τιποτα σωστο.
Τελη Αυγουστου αρχες Σεπτεμβρη, τελειωνοντας καποιες κατασκευαστικες εκκρεμοτητες με το σπιτι, ειπαμε πως εφτασε η ωρα να βαλουμε λουλουδια στα μπαλκονια μας. Πηγαμε λοιπον σε δυο τρια φυτωρια της περιοχης χωρις να ξερουμε γρι κυριολεκτικα, κοιταξαμε δεξια, κοιταξαμε αριστερα, ρωτησαμε και τους τυπους εκει και καταληξαμε στα εξης: Ιβισκο,πολυγαλο,φουλι,ευωνυμο (που κοκκινιζουν εννοειται τα φυλλα το φθινοπωρο γιατι στο δικο μου δεν κοκκινιζουν) και ενα αλλο σαν το ευωνυμο αλλα πρασιναδα (που τελικα δεν μας αρεσει καθολου).
Γκαφες: Δεν φταιμε αποκλειστικα εμεις βεβαια αλλα δεν βγαζω και την ουρα μας απεξω. Ενω τα πηραμε σε μικρες γλαστρουλες, ταυτοχρονα την ιδια στιγμη πηραμε και τις γλαστρες μεταφυτευσης και κατι σιδερενιες βασεις για να μην ειναι κατευθειαν στα πλακακια. Οι γλαστρες λοιπον εχουν διαμετρο 34 και υψος 32. Κανεις απο το φυτωριο δεν μας ειπε οτι ειναι μεγαλες. Τις επομενες μερες τις μεταφυτεψαμε και χρειαστηκαμε 60 λιτρα χωματος για 5 γλαστρες. Οσο για το χωμα ουτε που θυμαμαι τι ηταν. Οτι μας δινανε. Στον πατο της γλαστρας το μονο που εβαλα ηταν ενα χοντρο χαρτονι διπλωμενο δυο τρεις φορες για να μην φευγει το χωμα, οπως με συμβουλεψε ο κουμπαρος μου (καλα κανω και τον κερδιζω στο playstation). Για περλιτη εννοειται πως δεν εβαλα (το μονο που ηξερα σχετικο ηταν το περλομπετον που εριξα στο δαπεδο του σπιτιου :lol: :lol: :lol: ) Αργοτερα πηρα μια αζαλεα και αυτη σε μικρη γλαστρα, την οποια την εβαλα σε ιδια με τις παραπανω γλαστρες, μονο που σε αυτην εβαλα ελαφροπετρα στο πατο της,απλυτη ομως. Την Κυριακη πηρα δυο διπλαδενιες δυο χρυσανθεμα και ενα λευκο ιβισκο, τα οποια ομως δεν τα εχω μεταφυτευσει και θα υπαρξει και συνεχεια, χωρια που περιμενω και ενα <<μωράκι>> απο Αθηνα :D
Το μονο που με ικανοποιει απο πλευρας αναπτυξης ειναι ο ιβισκος, ο οποιος και μεγαλωσε και ανθοφορια εχει, αν και εντοπισα κατι στιγματα στα φυλλα του προχτες και το πολυγαλο το οποιο θεριεψε και αυτο χωρις πολλη ανθοφορια ομως. Το φουλι που ηθελα να αναπτυχθει δεν εχει παρει χιλιοστο!!!!Εχει τρια κλαδακια απο τοτε 25 εκ. το ενα και απο 10 εκ τα αλλα δυο.Χανεται λιγο μεσα σε αυτη τη γλαστρα.
Εχω και μια γαρδενια που εφερε η πεθερα μου (τις φτιαχνει αυτη), σε μια γαιδουρα γλαστρα, αλλα ειναι και αυτη γαιδουρα και συνεχιζει να μεγαλωνει ακαθεκτη( φτου μην την ματιασω). Το μονο που εκανα σε αυτην ηταν να την ποτιζω με σκουριασμενο νερο. Μην γελατε. Ειχα βαλει προκες σε μπουκαλι και την ποτιζα με αυτο.
Επειδη αρχισε να μου αρεσει πολυ το ολο θεμα με τα φυτα, αρχισα να ψαχνω και ετσι βρηκα εσας. 2bou
Ποια ειναι λοιπον η γνωμη σας; Θα σωθουν τα φυτακια μου; Χρειαζεται να επεμβω σε κατι;
Ο αρχαριος Χαρης
Άβαταρ μέλους
loylas

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Νοέμ 07, 2009 7:12 am

Δεν ειναι και τραγικα τα πραγματα, απλως προσεχε στην ποσοτητα ποτισματος.
Για να ειμαι ειλικρινης "χαρτονι" στον πατο της γλαστρας δεν εχω ξαναακουσει, ηξερα για εφημεριδες, τοτε που η εκτυπωση γινοταν με τυπογραφικο μελανι, το μελανι αυτο ηταν μηκυτοκτονο και εντομοαπωθητικο, για καρφια στην γαρδενια ειναι γνωστο απο παλλια.
Πολυ καλο ειναι που εβαλες τις γλαστρες σε βαση πανω, αποστραγγιζουν καλυτερα και δεν κρυωνουν οι ριζες απο τα μαρμαρα της βεραντας.
Οταν λες οτι η πεθερα σου φτιαχνει τις γαρδενιες τι εννοεις? τις αγοραζει απο μικρες και τις μεγαλωνει ή τις πολλαπλασιαζει?
Κατα τ αλλα τηρησε αυτα που σου εγραψα για ποτισμα-λιπασμα-μεταφυτευση κλπ
Μην αγοραζεις ενα φυτο εαν δεν ενημερωνεσαι πρωτα για τις απαιτησεις του σε ειδος χωματος-λιπασματος-εκθεσης στον ηλιο-ποτισματος κλπ, ρωτα τα παιδια εδω για ενα φυτο που σε ενδιαφερει και θα παρεις υπευθυνες απαντησεις, αφου εχουν εμπειρια πανω στο φυτο που σε ενδιαφερει.
Τελος πολυ σημαντικο ειναι να υπαρχει αρμονια στην διακοσμηση της βεραντας σου και σε αυτο μπορεις να βοηθηθεις απο το φορουμ, (συνηθως οι γυναικες μελη εχουν περισσοτερο γουστο απο εμας τους αντρες :lol: ), αρκει να τους πεις προσανατολισμο και διαστασεις της βεραντας σου, θα σου ελεγα μαλιστα απο αυτο να ξεκινησεις.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό loylas » Σάβ Νοέμ 07, 2009 8:43 am

olma156 έγραψε:Δεν ειναι και τραγικα τα πραγματα, απλως προσεχε στην ποσοτητα ποτισματος.
Για να ειμαι ειλικρινης "χαρτονι" στον πατο της γλαστρας δεν εχω ξαναακουσει, ηξερα για εφημεριδες, τοτε που η εκτυπωση γινοταν με τυπογραφικο μελανι, το μελανι αυτο ηταν μηκυτοκτονο και εντομοαπωθητικο, για καρφια στην γαρδενια ειναι γνωστο απο παλλια.
Πολυ καλο ειναι που εβαλες τις γλαστρες σε βαση πανω, αποστραγγιζουν καλυτερα και δεν κρυωνουν οι ριζες απο τα μαρμαρα της βεραντας.
Οταν λες οτι η πεθερα σου φτιαχνει τις γαρδενιες τι εννοεις? τις αγοραζει απο μικρες και τις μεγαλωνει ή τις πολλαπλασιαζει?
Κατα τ αλλα τηρησε αυτα που σου εγραψα για ποτισμα-λιπασμα-μεταφυτευση κλπ
Μην αγοραζεις ενα φυτο εαν δεν ενημερωνεσαι πρωτα για τις απαιτησεις του σε ειδος χωματος-λιπασματος-εκθεσης στον ηλιο-ποτισματος κλπ, ρωτα τα παιδια εδω για ενα φυτο που σε ενδιαφερει και θα παρεις υπευθυνες απαντησεις, αφου εχουν εμπειρια πανω στο φυτο που σε ενδιαφερει.
Τελος πολυ σημαντικο ειναι να υπαρχει αρμονια στην διακοσμηση της βεραντας σου και σε αυτο μπορεις να βοηθηθεις απο το φορουμ, (συνηθως οι γυναικες μελη εχουν περισσοτερο γουστο απο εμας τους αντρες :lol: ), αρκει να τους πεις προσανατολισμο και διαστασεις της βεραντας σου, θα σου ελεγα μαλιστα απο αυτο να ξεκινησεις.

Τις πολλαπλασιαζει.Φετος θα δοκιμασω και εγω :roll:
Άβαταρ μέλους
loylas

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Νοέμ 07, 2009 9:23 am

ωραια, θα μπορουσες λοιπον και εσυ με την σειρα σου να βοηθησεις αλλα μελη με το να γραψεις αναλυτικα την μεθοδο που χρησιμοποιει η πεθερα σου για των πολλαπλασιασμο γαρδενιας στην ενοτητα
Σπορές - Πολλαπλασιασμοί - Μεταφυτεύσεις
θα ειναι πολυ ενδιαφερον.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Νοέμ 07, 2009 10:40 am

Πολύ μας ενδιαφέρει ο πολλαπλασιασμός της γαρδένιας. Έχουμε εντοπίσει μία στη Κρήτη που δεν μας κάνει την τιμή :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Υποστρώματα - Εργαλεία - Αυτόματο Πότισμα - Προστασία: Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy