Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Λιπασμα-Θερινος πολτος-Σιδηρος

Συντονιστής: Tsouknidas

Λιπασμα-Θερινος πολτος-Σιδηρος

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Πέμ Μάιος 21, 2009 4:30 pm

Ποσταρω εδω την ερωτηση, αλλα κατι μου λεει οτι δεν ειναι το σωστο σημειο, -που οσο κι αν εψαξα δεν το βρηκα, σοοορι- οποτε.... :wink:

Επειδη ξερω οτι το υπερβολικο ποτισμα, λιπανση κλπ, κανουν οσο κακο κανει και το καθολου, μπορειτε να μου πειτε με τι συχνοτητα να χρησιμοποιω το λιπασμα, το Θερινο πολτο και το σιδηρο που αγορασα για τα -πρασινα, ως επι το πλειστον- φυτά μου??? Επισης πηρα και το alliette, για να το βαλω σε κατι λεμονοκυπαρισσα και κατι λειλαντ που ξεραινονταν απο μεσα προς τα εξω (μου το προτεινε καταστημα με γεωπονικα...)... Για την ωρα τα εχω χρησιμοποιησει 2 φορες, με 15 μερες διαφορα μεταξυ τους.... Τι λετε?? Επισης μπορω να τα χρησιμοποιω την ιδια μερα η πρεπει να μεσολαβει καποιο διαστημα, ετσι ωστε το φυτο να μη...φορτωθει?? :roll:
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Mood: Scream
Cash on hand: 3,935.80
Has thanked: 231 times
Have thanks: 71 times

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Μάιος 21, 2009 6:06 pm

Με μπέρδεψες λιγάκι.

Το λίπασμα και τον σίδηρο το καταλαβαίνω, αλλά τον θερινό πολτό?

Να τα πάρουμε με τη σειρά.

Λίπασμα και σίδηρο βάζουμε ανά 15 μέρες στο πότισμα (εκτός και αν έχεις πάρει λίπασμα αργής αποδέσμευσης, το οποίο το ρίχνεις στο χώμα μία φορά στη σεζόν).
Φυσικά το παραπάνω είναι ένας γενικός κανόνας, ο οποίος γίνεται ειδικός για κάποια φυτά. Πχ οι γαρδένιες και οι ορτανσίες θέλουν συχνότερα σίδηρο. Τα πολυετή φυτά και την περίοδο της ανάπτυξης θέλουν επίσης περισσότερο λίπασμα και σίδηρο.

Η συχνότητα, της λίπανσης και του σιδήρου φυσικά εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, όπως την κατάσταση του χώματος και πόσο "εξαντλημένο" είναι αυτό το χώμα. Την ποιότητα του χώματος και αν πρόκειται για χώμα εμπλουτισμένο με λίπασμα και κοπριά.

Για να μην σε μπερδέψω περισσότερο θα σου πω ότι:

1. Λίπασμα και σίδηρο βάζουμε κάθε 15 μέρες. Αν παρουσιαστεί χλώρωση, τότε αυξάνουμε την συχνότητα και ίσως και την ποσότητα αλλά πάντα να είναι μέσα στις ποσότητες που συνιστά ο παραγωγός του λιπάσματος ή του σιδήρου (π.χ. ο σίδηρός που χρησιμοποιώ λέει: "Τριανταφυλλιές 3-5 γρ. ανά φυτό". Αυτό σημαίνει ότι όταν κάνω συντήρηση βάζω 3 γρ., αν το φυτό πάθει τροφοπενία ή χλώρωση, βάζω 5 γρ. για να το βοηθήσω.
2. Λίπανση κάνουμε πάντα σε ποτισμένα φυτά.
3. Η λίπανση ξεκινά στις αρχές της άνοιξης και σταματά φθινόπωρο (προς τον Οκτώβρη).
4. Προτιμουμε τα υδατοδιαλυτά λιπάσματα και τα χρησιμοποιούμε με το πότισμα. Τα λιπάσματα αργής απόδέσμευσης δεν σηκώνουν λάθη. Αν ρίξουμε μεγαλύτερη ποσότητα δεν θα είναι εύκολο να τα βγάλουμε από το χώμα και θα προκαλέσουμε ζημια στο φυτό. Ενώ τα υδατοδιαλυτά ξεπλένονται με το πότισμα.
5. Το καλοκαίρι με τη ζέστη κάνουμε λίπανση πάντα το απόγευμα και ποτέ τις ζεστές ώρες.
6. Διαβάζουμε προσεκτικά τις οδηγίες που έχει το κουτί του λιπάσματος και δεν αυξάνουμε την ποσότητα. Επίσης διαβάζουμε αν κάνει για διαφυλλική λίπανση και ανάλογα το χρησιμοποιούμε.
7. Είμαστε υπομονετικοί, το ότι ρίξαμε σήμερα λίπασμα δεν σημαίνει ότι αύριο το φυτό θα έχει γίνει θηρίο. Η λίπανση δουλεύει συσσωρετικά.
8. Στα φυτά αρέσει η ρουτίνα. Αν τα ποτίζεις πάνω κάτω την ίδια ώρα ειναι ευτυχισμένα. Το ίδιο ισχύει και για τη λίπανση. Αν τηρείς το 15ημερο, θα τους αρέσει. Αν τη μία φορά τους βάζεις λίπασμα στις 10μέρες και την άλλη στις 30, το αποτέλεσμα δεν θα είναι το ίδιο.
9.Παρατηρούμε τα φυτά μας. Η γνώση των αντιδράσεών τους και η γνώση των απαιτήσεών τους είναι το καλύτερο λίπασμα.

Πάμε στον θερινό πολτό τώρα. Ο θερινός πολτός είναι εντομοκτόνο και σκοτώνει και τα αυγά των ακαρέων. Τον εφαρμόζουμε με ψεκασμό. Δεν ποτίζουμε με αυτό. Επίσης τον εφαρμόζουμε αρχές άνοιξης και πριν αρχίσουν οι ζέστες (θερμοκρασία κάτω από 27 βαθμούς Κελσίου). Μία ή δύο εφαρμογές είναι αρκετές.
Τον θερινό πολτό τον ξεχνάς για φέτος. Από του χρόνου την άνοιξη.

Το alliette είναι διασυστηματικό μηκυτοκτόνο της bayer. Είναι κυρίως για φυτόφθορα και περονόσπορο. Εφαρμοζεται με ριζοπότισμα ή ψεκασμό.

Βρήκα αυτό, για το alliette:
"Συνδυαστικότητα
Μην το συνδυάζετε με διαφυλλικά λιπάσματα που περιέχουν άζωτο, με σκευάσματα με βάση το χαλκό, ή με DICOFOL. Αποφύγετε τον συνδυασμό με ελαιώδη προϊόντα, γιατί παρεμποδίζουν την διείσδυση του ALIETTE."

Σίγουρα το γραφει και η συσκευασία του κουτιού που έχεις.
Τι σημαίνει? Ότι δεν πρεπει να το χρησιμοποιήσεις για ψεκασμούς φύλλων με λίπασματα που περιέχουν άζωτο (το λίπασμα σου σίγουρα περιέχει).
Επίσης δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσεις σε συνδυασμό με ελαιώδη προϊόντα (ένα τέτοιο είναι και ο θερινός πολτός).

Ελπίζω να βοήθησα.

Γεωπόνος έπρεπε να έχω γίνει! Όχι τεχνολόγος, από τους κανονικούς. :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,708.65
Has thanked: 918 times
Have thanks: 2456 times

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Πέμ Μάιος 21, 2009 6:21 pm

ven έγραψε:2. Λίπανση κάνουμε πάντα σε ποτισμένα φυτά.

Διευκρίνιση γιατί καποτε νομιζα οτι ποτισμενα σημαινει "χτες τα ποτισα αρα σημερα δε διψανε και μπορω να βαλω λιπασμα". Μολις ποτισεις τα φυτα περιμενεις 2-3 ωρες να πιουν νερο και μετά μ'ενα ποτιστηρι που εχεις αραιωσει το λιπασμα η σιδηρο κανεις μια γυρα και ριχνεις. Αν τα ποτισεις κατευθειαν με το διαλυμα χωρις να εχουν πιει νερο κινδυνευεις να καψεις μερικα.
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 10 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Πέμ Μάιος 21, 2009 9:21 pm

Σας ευχαριστω πολυ κατ αρχην!! Απ οτι μπορεσα να καταλαβω, γιατι δεν ειμαι τοσο...προχωρημενη (εχεις δικιο, γεωπόνος επρεπε να χεις γινει!!!) σοβαρα λάθη δεν εχω κανει! :D Πραγματι πηρα λιπασμα που το διαλυω στο νερο και ποτιζω, δεν ηξερα βεβαια οτι πρωτα ποτιζω με νερακι και μετα με το διαλυμα, αλλα απ οσο θυμαμαι τη μια φορα απ τις δυο, ισως και να το εκανα...κατα λάθος!! (Θυμηθηκα οτι πρεπει να βαλω λιπασμα και το εριξα μετα....) :P
Παντα ποτιζω απόγευμα, η πολυ πρωι... Το θερινο πολτο μου τον δωσανε σαν ...τροπο αντιμετωπισης για κατι καφε στιγματα που παρουσιασαν τα φυλλα ενος φικου, και πραγματικα το ψεκαζω, ομως νόμιζα οτι κανει γενικα καλο και ψεκασα και αλλα φυτα! :? :? (λαθος πρωτο, πως δεν τα καψα παναγιτσα μου!!!...) Αλλ οκ, τελος για φέτος!!

Το alliette, το εβαλα μονο στα λεμονοκυπαρισσα και στα λειλαντ, που παρουσιασαν το προβλημα που προανεφερα.... Ευτυχως οχι στα υπόλοιπα!! (ικανη ημουν...)

Απ οτι καταλαβα ομως, λιπασμα και σιδηρο μπορω να βαζω καθε 15 σε ολα τα φυτα μου!! Και πότισμα οποτε στεγνωνει το χώμα.... Νομιζω οτι θα καταφερουμε να βρουμε τη ρουτίνα μας, χωρις σοβαρα λάθη τουλαχιστον, ευχαριστω!! :D
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Μάιος 21, 2009 9:25 pm

Τον θερινό πολτό μαλλον στον έδωσαν γιατι ο φίκος θα έχει τετράνυχο. Είναι αρκετά αποτελεσματικός.

Καλά τα πήγες Αγγελική, και μην ανησυχείς δεν καίγονται τόσο εύκολα τα φυτά.. :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Μάιος 22, 2009 10:45 am

Το οτι δε χαλαν τοσο ευκολα -και ντρεπομαι τωρα πια που το λεω- το ειδα με τα ματια μου!! :oops: Τα καημενα τα ειχα ΧΡΟΝΙΑ ολοκληρα και δεν ειναι υπερβολη αυτο που λεω, με μια φορα το μήνα ποτισμα -να μην πω διμηνο- και οχι μονο δεν ξεραθηκαν, γινανε και θηρια κιολας!!! Αφου ελεγα οτι εχω τα φυτα-θαυματα στανταρ.... :o Γι αυτο με βλεπετε τωρα λιγο παραπανω ανησυχη για το πως ειναι σωστο να τα προσεχω, τωρα που "ξυπνησα", (και χαιρομαι τοσο γι αυτο, παιρνω τοση χαρα!!!!) μη μου παθουν κανενα σοκ απ τη μια κατασταση στην αλλη :? :?
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Παρ Μάιος 22, 2009 11:53 am

μια φορα το μηνα ποτισμα;;;;;;;;;

που μένεις; σε ενυδρείο;;;;;;

Εκτος κι αν ειναι στο χωμα κι οχι σε γλαστρες που εκει ισως πινουν νερο απο το γκαζον του γειτονα, αλλα σε μπαλκονι τι σοι φυτα ποτιζονται μια φορα το μηνα;;; Ουτε κακτοι να ηταν...

Περσι τετοια εποχη ελειψα για 6 μερες Βερολινο κι αφησα μια φιλη εδω να τα ποτιζει και για να δειξει οτι δεν τα πασαλειφει μ ενα ποτισμα επιασε και γεμισε ολες τις γλαστρες με πολυ λιπασμα σε κοκκους. Οταν λεμε πολυ εννοουμε να καλυπτεται το 30-40% της καθε γλαστρας απο μπλε κοκκους... Μολις γυρισα ειχαν γινει και 2-3 ποτισματα και ειχε αραιωσει στο χωμα και ειχε κανει μια ασπρη λασπη σαν αφρο παντου και ολα τα φυτα ηταν στο μαυρο χαλι... τα καθαρισα οσο μπορουσα, ποτισα με πολυ νερο να σουρωσει οσο πιο πολυ γινεται και τελικα εχασα μια μουσμουλια + ενα γερανι (ολο το υπογειο μερος τους σαπισε) αλλα τα υπολοιπα κουτσα στραβα τα καταφεραν (αν και περασαν μαυρο καλοκαιρι κ ηταν μιζερα). Μη το φοβασαι τοσο πολυ λοιπον, αφου αντεξαν τετοια υπερβολικη δοση εχουν αντοχες τα περισσοτερα κοινα φυτα που εχουμε στα μπαλκονια μας.
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 10 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Μάιος 22, 2009 12:09 pm

Πωπω ιδεα που την ειχε η φιλη σου!!! :o :o Αφου τη γλυτωσατε ομως, και με λιγες μονο απωλειες, παλι καλα!!! :? Οντως αντεχουν πολλα τελικα, απλα ειμαι καπως αγχωμενη ως καινουρια στον "κοσμο των φυτων"....

Οσο για τα φυτα μου... Αληθεια σας το λεω, κι εμενα να μου το λεγανε δε θα το πιστευα, γι αυτο τα ελεγα φυτα-θαυματα, ελεγα μαλιστα να τα δει καποιος να μου πει πως γινεται.... Ειναι σε γλάστρες, ουτε καν στο χωμα, πολυκατοικια βλεπεις και τα φυτα ειναι στον 6ο..... Μενω στον Πειραια, 2 στενα απ τη θαλασσα, ισως αυτο βοηθησε, τι να πω (δοξα τω Θεω παντως...)

Να πω τα φυτα που εζησαν αποτιστα που λεω?
1 τσικας, 1 σεφλερα, 2 λειλαντ, 1 γιουκα, 1 αγγελικη, 1 μπενζαμιν, 1 φτερη, 1 φικος αυτος με τα μεγαλα φυλλα ο συνηθισμενος, 1 φικος με πιο μικρο φυλλο, 1 αουκουμπα, 1 λεμονοκυπαρισσο, 1 δυοσμος (ναι και ο δυοσμος που θελει νερο ντουρος ειναι), 1 αλλο που μοιαζει με αλοη που το καθε φυλλο ειναι κιτρινο δεξια και αριστερα αλλα δεν ξερω πως το λενε, 1 ακομα κυπαρισσοειδες αλλα χαμηλο, σα να ερπει στο εδαφος....

Μη "με μαλωσετε", εβαλα μυαλο τωρα, πηρα κι αλλα φυτα και επιτελους τα προσεχω ολα παρα πολυ!!! :oops: :D
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό Jupiter » Σάβ Σεπ 19, 2009 7:36 pm

Βρε παιδιά, πέστε μου... είναι δυνατόν να χρησιμοποιώ και σίδηρο και λίπασμα στο ίδιο νερό και να τελειώνω με ένα πότισμα τα πάντα ενώ συγχρόνως να ψεκάζω για τετράνυχο και εντομα και ότι άλλο προκύψει, όλα μαζί με μιας?
Γιατί τώρα βάζω σίδηρο και περιμένω 15 μέρες για το λίπασμα αλλά τότε έρχεται πάλι η σειρά του σίδηρου κοκ...
Αναγκαστικά αλλού βάζω σίδηρο, αλλού λίπασμα, κρατώ και σημειώσεις μη χάσω τη μπάλα, προχθές δεν έγραφε και το στυλό μου, βαριόμουν να πάω μέσα να φέρω άλλο, τσατίσθηκα, είπα ούστ!, μετά μου πέρασε και τα μπουγέλωσα με όλα τα ...κτόνα που διέθετα και τώρα οι γαρδένιες μου μεταλλάχθηκαν σε καταπληκτικά κατακίτρινα φυτά που τα θαύμασε η γεωπόνα που της πήγα φύλλα για γνωμάτευση.
Πως γίνεται να κιτρίνισαν αφού και σκουριασμένο καρφί τους κάρφωσα και σίδηρο τους ρίχνω? (από το μαγαζί μου έδωσαν άλλο σίδηρο σε κόκκους)
Jupiter

Cash on hand: 0.00
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Σεπ 19, 2009 7:49 pm

Jup, λίπασμα και σίδηρο βάζω στο ίδιο νερό και ποτίζω τα φυτά μου. Με ένα πότισμα όλα. Μόνο που τα φυτά πρέπει να είναι ποτισμένα και να μην διψάνε. Αλλά ποτισμένα πρέπει να είναι ακόμα και αν βάλεις σκέτο σίδηρο ή σκέτο λίπασμα.

Τι ....κτόνα έβαλες και κιτρίνησε η γαρδένια? Ανακάτεψες τα εντομοκτόνα?

Σίδηρο δεν χρησιμοποιώ σε κόκκους, τον θεωρώ "επικίνδυνο". Πάντα υδατοδιαλυτό στο νερό του ποτίσματος.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Jupiter » Σάβ Σεπ 19, 2009 10:01 pm

Εντομοκτόνα και μυκητοκτόνα... τα μπουμπούκια είχαν κάτι πράσινα μικρά σαν ψείρες. Τελικά τα έχασα όλα εκτός από ένα... Λέω να κάνω το κοκτέιλ που γράφεις, να τα ξανασιδηρώσω μαζί με το λίπασμα μήπως και πρασινίσουν πάλι...
Γιατί ο κοκκοσίδηρος είναι επικίνδυνος? Θα τον διαλυσω στο νερό...

Τώρα βλέπω τα φύλλα του βασιλικού τρύπια... πρέπει να είναι σκώληξ αλλά για αυτό έχω μια σκόνη «εξολοθρευτή»! Λες να τη βάλω και στα άλλα τα φυτά, προληπτικά?
Jupiter

Cash on hand: 0.00
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Σεπ 19, 2009 11:31 pm

Αφού είχαν κάτι μικρά πράσινα σαν ψείρες γιατί έβαλες και μυκητοκτόνο? Έντομα ήταν.

Η χρήση των φαρμάκων θέλει προσοχή. Δεν συνδυάζονται όλα με όλα. Υπάρχουν σκεάσματα που δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μαζί με πολτούς, υπάρχουν μυκητοκτόνα που δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μαζί με οποιοδήποτε άλλο φάρμακο.

Πάντα διαβάζουμε τις οδηγίες των φαρμάκων και πάντα διαβάζουμε την φυτοτοξικότητα (έχω ακαρεοκτόνο που μου σύστησαν σε γεωπονείο για τις τριανταφυλλιές, που απαγορεύεται η χρήση του σε τριανταφυλλιές).

Δεν χρησιμοποιώ λιπασματα σε κόκκους γιατί θέλω να ελέγχω τη ποσότητα που βαζω σε κάθε φυτό. Τα υδατοδιαλυτά φεύγουν σχετικά γρήγορα με το πότισμα, οι κόκκοι στο χώμα αργούν να φύγουν.

Αν η γαρδένια σου έπαθε σοκ από τα ...κτονα και κιτρίνησε τότε καλό είναι να μην ενοχλήσεις ιδιαίτερα και να την αφήσεις να επανέλθει. Τήρησε το πρόγραμμα λίπανσης τους 15ημέρου. Μην της ρίξεις άλλα ...κτόνα.

Και κάτι ακόμα, για 2 τρύπες σε μερικά φύλλα δεν ρίχνουμε ότι εντομοκτόνο έχουμε. Την κάμπια μπορείς να την βρεις και να την πετάξεις.
Σήμερα ανακάλυψα ότι κάποια κάμπια χθες μου έφαγε ολόκληρα λουλούδια στις ζίνιες. Δεν ψέκασα, ψάχνω να βρω την κάμπια.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Πέμ Οκτ 08, 2009 1:32 pm

Επανερχομαι, γιατι τελευταια εχω ακουσει δυο διαφορετικες απόψεις και θελω τη δικη σας αποψη που εμπιστευομαι με τα ματια κλειστα.... Μέχρι ποτε βάζουμε λίπασμα και σίδηρο στα φυτά?? Ακουσα τελευταια ΚΑΙ οτι σταματάμε τέλος Οκτωβρη (κατι που ηξερα κι εγω), αλλα ακουσα ΚΑΙ οτι συνεχιζουμε ολο το χρονο, και μαλιστα από ανθρωπο με γεωπονικό κατάστημα.... Ποια ειναι αραγε η αλήθεια?? :roll: :roll: Πιο πολυ μ απασχολει για τη μπρουγκμάνσια, το πουλι του Παραδεισου και ενα τσικας αρρωστουλι ή μαλλον εξασθενημενο, που εχω....
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Οκτ 08, 2009 1:44 pm

Καλό να είναι να ξεκουράζουμε τα φυτά μας. Τα περισσότερα θέλουν μια περίοδο ανάπαυσης για να μαζέψουν δυνάμεις, να ολοκληρώσουν τον ετήσιο κύκλο τους και την άνοιξη να ξεκινήσουν πάλι την ανάπτυξή τους.
Για αυτό το λόγο σταματάμε τις λιπάνσεις τέλος Οκτώβρη. Τα αφήνουμε να ξεκουραστούν και μετά τον τελευταίο μεγάλο κρύο, αρχίζουμε τις λιπάνσεις για να τα βοηθήσουμε να ξυπνήσουν με μεγάλη όρεξη και κέφια.

Η Brugmasia για παράδειγμα που ρίχνει τα φύλλα της, θέλει να ξεκουραστεί, αν την αρχίσουμε το χειμώνα στα λιπάσματα είναι σαν να της δίνουμε αμφεταμίνες, ίσως να συνεχίσει την ανάπτυξή της κακήν κακώς, αλλά την άνοιξη δεν θα πρέπει να περιμένουμε πολλά. Το φυτό θα το έχουμε εξαντλήσει.

Υπάρχουν φυτά που αναπτύσσονται και το χειμώνα, για παράδειγμα κάποια δέντρα, σε αυτά μπορούμε να συνεχίσουμε τις λιπάνσεις αλλά πάντα πολύ πιο τσιγκούνικα από ότι το κάνουμε τις άλλες εποχές.
Δεν ξέρω για το τσίκας αν αναπτύσσεται όλο το χρόνο, αλλά σίγουρα κάποιο μέλος θα σε κατατοπίσει.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό orestis » Πέμ Οκτ 08, 2009 2:09 pm

Το τσίκας το χειμώνα δεν αναπτύσετε. Μπορεί να κρατάει τα φύλλα του αλλά στην ουσία παραμένει σταθερό και μάλλον κοιμάτε.
Ακόμα και αν το κουρέψεις τελείως δεν θα πετάξει καινούργια φύλλα παρά μόνο αν ανέβει πολύ η θερμοκρασία , τέλος άνοιξης και μετά.
Θα πρότεινα τέλος Οκτώβρη να σταματήσεις το λίπανση για να ξεκουραστή, και απο άνοιξη να αρχίσεις πάλι, και βαίβαια να το έχεις σε μια θέση με πάρα πολύ ήλιο. Επίσεις το χειμώνα δεν θέλει πολύ πότισμα όπως το καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,813.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 70 times
Have thanks: 961 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Πέμ Οκτ 08, 2009 3:16 pm

Υποθετω οτι το ιδιο ισχυει και με το σιδηρο ε?? (αν δεν ισχυει το ιδιο πειτε μου, αλλιως θα καταλαβω, μη σας ζαλιζω :oops: ))

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ!!!! :D :D
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Πέμ Οκτ 08, 2009 3:25 pm

Στη λέξη λίπανση συμπεριλαμβάνεται και ο σίδηρος.
Γενικότερα ότι ρίχνουμε στα φυτά μας για να δυναμώσουν , την περίοδο που τα φυτά σταματούν να αναπτύσονται και μπαίνουν σε φάση ξεκούρασης, δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε να τα ρίχνουμε μιας και τα φυτά δεν μπορούν να τα καταναλώσουν.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,813.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 70 times
Have thanks: 961 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Επιστροφή στο Υποστρώματα - Εργαλεία - Αυτόματο Πότισμα - Προστασία: Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy