Site Announcements
Συγχαρητήρια
Μποστανάρης
Μποστανάρης

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Τσικας με ...τα παντα ολα κατα καιρούς!!!

Συντονιστής: tsakalakos

Δημοσίευσηαπό orestis » Παρ Ιούλ 31, 2009 4:33 pm

Εαν είναι σε ασχημο χάλι μην το βάλεις σε φουλ ήλιο ακόμα, γιατί αυτη την περίοδο είναι πολύ δυνατός και αν δεν έχει συνηθήσει μπορεί να γίνει χειρότερα. Καλύτερα να το κάνεις όταν γυρίσεις που θα μπορεις να το ελενχης καθημερινά.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 7,803.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 70 times
Have thanks: 961 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Ιούλ 31, 2009 4:53 pm

Αν θα το ποτίζουν τότε οκ.

Πες τους να μην βρέχουν καθόλου τα φύλλα.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,663.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τρί Οκτ 13, 2009 8:25 pm

Επανερχομαι με νεοτερα για το φυτο.... Μετα απο τη ραγδαια επιδεινωση που ξερανε πολλα κομματια του που σας ειπα, αλλαξα χωμα και γλαστρα και εβαλα λιπασμα και θειικο σιδηρο οπως μου ειπατε, και δόξα τω Θεω, η εξαπλωση ευτυχως σταματησε!!!!.... Aυτη ειναι η μόνη...γερή του πλευρα:
Εικόνα

Kαι ακολουθουν και οι...χαλασμενες... Τα ξερα κομματια βεβαια (που ειναι το μισο φυτο περιπου, και δυστυχως σε ολες τις "στρωσεις") παρεμειναν ξερα, δεν εγιναν και παλι πρασινα...
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Ευελπιστω ομως του χρόνου που θα βγαλει καινουρια φυλλα να ειναι υγιη... :roll:

Δυο ερωτησουλες μονο λοιπον! Να κοψω λετε τετοια εποχη τα ξερά φυλλα, τουλαχστον στο κατω μερος η θα κανω κακο??

Επισης παρατηρησα ακομα κατι... Στη γλαστρα μεσα, κοντα στη ριζα του φυτου, φυτρωσε ενα φυτουλι που μοιαζει με ενα μονο φυλλο τσικας.... (οπως βλεπετε στη φωτο...) Ειναι ζιζανιο και το...ξεπατωνω η ειναι καποιο ειδος πολλαπολασιασμου αυτου του φυτου???
ΕικόναΕικόνα

Ευχαριστω.....
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Mood: Scream
Cash on hand: 3,935.80
Has thanked: 231 times
Have thanks: 71 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τρί Οκτ 13, 2009 8:37 pm

αυτο ειναι ενα νεο τσικας μωρο, τωρα που ειναι μικρο εαν σκαψεις θα βρεις ενα σαν βολβο βγαλετο με οση περισσοτερη ριζα μπορεις και μεταφυτεψε το, εαν το αφησεις να μεγαλωσει θα πρεπει να σπασεις την γλαστρα και να διαχωρησεις το μεγαλο απο το μικρο φυτο.
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Τρί Οκτ 13, 2009 9:39 pm

Τι παραπονιέσαι , μέχρι και μωρό σου έκανε. Ποιός στη χάρη σου.
Τα φύλλα που είναι ξερά δεν υπήρχε περίπτωση να επανέλθουν.Μπορείς να τα κόψεις στη βάση τους. Δεν είναι κάτι που θα επιρεάσει το φυτό.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τετ Οκτ 14, 2009 10:10 am

:o :o :o :o :o :o :o :o
AΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΤΕ??? Αληθεια αν και ξερο εκανε μωρακι το ταλαιπωρημενο μου?? Αχου θα τρελαθω απ τη χαρα μου!!! applause applause Εχεις δικιο Ορεστη, δεν πρεπει να μιλαω ΚΑΘΟΛΟΥ.... Θα το μεταφυτευσω με ααααπειρη προσοχη, αχ το μικρουλακι μου που νομιζα οτι ειναι κατι περιεργο επειδη εχει κοτσανι!!! (κατι ιδεες που χω ωρες ωρες bash )

Θα κοψω και τα ξερά φυλλα λοιπον (οσο γινεται απ το κατω μερος, τα πανω πανω δεν τα πειραζω γιατι θα το κουτσουρεψω πολυ), σας ευχαριστω και τους δυο σας....

Ερωτησουλα μικρη για να σιγουρευτω οτι καταλαβα καλα και να τα κανω ολα με ασφαλεια... Olma, oταν λες "θα βρεις ενα σαν βολβο βγαλετο με οση περισσοτερη ριζα μπορεις" εννοουμε τη ριζα που θα βγαινει απ το βολβο αυτο ε?? :oops:

wohoo wohoo wohoo
(μου φτιαξατε τη μερα!!!)
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Οκτ 14, 2009 11:00 am

Αγγελική το νέο φυτό εκτός απο το φύλλο που βλέπεις, στη βάση του είναι σαν το κορμό του μεγάλου τσικα , σε μικρογραφία. Επιδή είναι μικρό ακόμα μοιάζει με βολβό. Αυτός ο "βολβός" είναι κολημένος πάνω στον κορμό του μητρικού φυτού.
Σκάψε αρκετά γύρο απο το φυτάκι, μέχρι να βρεις το βολβό ,προσπάθησε να διαπιστώσεις αν έχει βγάλει δικές του ρίζες, και τότε αποκολησέ το απο το μητρικό. Αν δεν έχει βγάλει ακόμα ρίζες, ίσως είναι καλύτερα να το αφήσεις μέχρι την άνοιξη. Η αναπτυξη του ούτος η άλλως είναι αργή και δεν θα έχει μεγαλωσει και πολύ μέχρι τότε.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Κυρ Οκτ 18, 2009 7:24 pm

Δωστε και σωστε που λενε... Δωστε συμβουλη και σωστε το τσικακι δηλαδη.... Πηγα τωρα να μεταφερω το καινουριο φυτακι σε αλλη γλαστρα, αν μπορουσα δηλαδη... Εσκαβα λοιπον σιγα σιγα, με το δαχτυλο γυρω γυρω απ τη βαση του, που οντως μεσα στο χωμα ηταν σαν τον κορμο του τσικας, και ακομα πιο μεσα ειδα το βολβο που λετε... Στο πανω μερος του βολβου δεν ειχε ριζες, αλλα οπως εκανα κινησεις γυρω γυρω για να αφαιρεσω το χωμα, και να παω πιο κατω να δω αν υπαρχουν ριζες η οχι, ενιωσα ενα "κλακ" σαν κατι να ξεκολλησε!! :? :? Υποθετω οτι αποκολληθηκε απ το μεγαλο, δεν το κουνησα βεβαια απ το φοβο μου, και κυριως επειδη μεχρι εκει που ειχα φτάσει δεν ειχα δει ρίζες στο βολβο επανω.... Εβαλα λοιπον παλι το χωμα και το πιεσα, και ετρεξα να σας ρωτησω... Αν οντως εχει αποκολληθει, και το αφησω ετσι στη θεση του, κοντα ση "μαμα-φυτο" εχει κανενα νόημα, η να το μεταφερω, ακομα και αν δεν εχει ρίζες τελικα ο βολβος, γιατι θα ναι ακριβως το ιδιο πραγμα η στη μια γλαστρα η στην αλλη, μια και οι ρίζες θα βγουν μόνο απ την επαφη με το χωμα?? :roll: (Ελπιζω μονο να μην ηταν ανεπανορθωτη η βλακεια που ετυχε....)
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό olma156 » Κυρ Οκτ 18, 2009 8:09 pm

Αγγελικη το "κλακ" που εκανε ειναι φυσιολογικο αφου εγινε αποκολληση απο τον κορμο του μητρικου φυτου.

Εαν υπαρχουν ριζες θα ειναι κατω απο τον "βολβο", μεχρι τωρα τρεφοταν απο τον κορμο και τωρα που αποκολληθηκε θα ξεκινησει η εργασια αναπτυξης των ριζων του.

Σκαψε προσεκτικα πιο κατω να δεις εαν εχει ριζες ο βολβος στο κατω μερος του και εαν εχει προσπαθησε να τις βγαλεις μαζι με τον βολβο και φυτεψε τα σ ενα ξεχωριστο γλαστρακι στο ιδιο περιπου βαθος που ηταν στην γλαστρα.

Τωρα η επιτυχια εξαρταται απο 2 πραγματα
1. Βαλε το γλαστρακι μεσα στο σπιτι ωστε να εχει ζεστη (σ ενα περβαζι ανατολικου παραθυρου να το βλεπει ηλιος ειναι ιδανικο), η ζεστη ευνοει την ριζοβολια.
2.Εαν δεν εχει ριζες οι απαιτησεις του σε νερο ειναι ελαχιστες 1 φορα την εβδομαδα και ελαχιστη ποσοτητα, εαν παλι εχει ριζες παλι 1 φορα την εβδομαδα με περισσοτερη ποσοτητα νερου αλλα και παλι σχετικα μικρη ποσοτητα.
Και στις δυο ποεριπτωσεις ποτισμα γυρω-γυρω (οχι κοντα στον βολβο)

Μην το βαλεις σε μεγαλη γλαστρα κατευθειαν αλλα σε μικρη γλαστρα, σε πολυ γενικες γραμμες να εχει χωμα 5εκ ο βολβος απο την κορυφη του και 10εκ απο την βαση του.
Προτιμησε χωμα για φυτα εσψτερικου χωρου με μαυρη τυρφη.

Λιπασμα ΚΑΘΟΛΟΥ μεχρι την ανοιξη.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Κυρ Οκτ 18, 2009 8:16 pm

Σ ευχαριστω παρα πολυ, ΕΙΣΑΙ ΑΣΤΕΡΙ!!! :thumbsup
Θα το κανω αυριο καλυτερα τοτε, για να παρω και χωμα για φυτα εσωτερικου χωρου.... Μου αρκει που δεν εγινε ανεπανορθωτη ζημια, τωρα θα κανω οτι χρειαστει και εισαι πραγματικα αναλυτικος, να σαι καλα!! :D :D

(οπως καταλαβατε, ξεαγχώθηκα παρα πολυ... :mrgreen: )
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τετ Οκτ 21, 2009 2:05 pm

Αυτο το χωμα ομως με τη μαυρη τυρφη παντως, εχω βογκήξει για να το βρω!! :lol: Σε λιγο θα ακουω τη λεξη "ξανθια" και θα τρεχω!! :P :lol: Που θα μου παει ομως!! :D
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Οκτ 21, 2009 3:07 pm

Αγγελική, καλό χώμα θα βρεις στο γεωπονείο της Ρένας στον Πειραιά. Έχει πριν λίγες μέρες πήρα κάτι σακιά για φυτά εσωτερικού χώρου και ήταν άψογο.

Θέλεις διεύθυνση?
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τετ Οκτ 21, 2009 3:14 pm

ΦΥΣΙΚΑ, το ρωτας??!!Για πες, και θα παω τ απογευμα κιολας!! Σ ευχαριστω!!
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Οκτ 21, 2009 4:16 pm

Aggeliki έγραψε:ΦΥΣΙΚΑ, το ρωτας??!!Για πες, και θα παω τ απογευμα κιολας!! Σ ευχαριστω!!

Ειρήνη Καρμοίρη
Λεωχάρους 17

Η Λεωχάρους είναι πολύ κοντά στον Ηλ. Σταθμό του Πειραιά.

Το απόγευμα δεν νομίζω να είναι ανοιχτά, πρέπει να κλείνουν κατά τις 3 με 4.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τετ Οκτ 21, 2009 4:39 pm

Χμμμ, τοτε πρεπει να στειλω τον πατέρα μου το πρωι μια και εγω σχολαω πιο αργα... Thanks!!! handshake :D
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Πέμ Οκτ 22, 2009 12:59 pm

Αποστολη εξετελεσθη στο εν λόγω γεωπονειο!!! Ολεεεεεε!!! Να σαι καλα!!!
applause
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τρί Δεκ 01, 2009 10:39 pm

Να το το τσικακι μου λοιπον, στη γλαστρουλα του, με το χωμα για φυτα εσωτερικου, μπροστά στην ανατολικη μου μπαλκονοπορτα....

Εικόνα Εικόνα

Ολα πηγαιναν μια χαρα τοσο καιρο μεχρι τωρα, σταθερα να πω καλυτερα, αλλα βλεπω τωρα οτι η ακρη του "φυλλου" αρχιζει να ξεραινεται... :( :( :(

Εικόνα Εικόνα

Λετε να ειναι επειδη ειναι μωρο του μεγαλου που βλεπετε πιο πανω, η σημαινει οτι το μεταφυτεμα δεν "επιασε" και θα μου χαλασει εντελως??? :( :( :(
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Τρί Δεκ 01, 2009 11:29 pm

Αγγελική το μικρό όταν το έβγαλες είχε ρίζες? Επίσεις το έχεις βάλει όλο κάτω απο το΄χωμα?
Αν όλο το μικρό βρίσκετε κάτω απο το χώμα τότε έκανες το πρώτο λάθος.
Το δεύτερο είναι οτι η γλάστρα είναι τεράστια σε σχέση με το φυτό. Το αποτέλεσμα και των δύο παραπάνω, ισούτε με σάπισμα του μικρού κατα 99%.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τετ Δεκ 02, 2009 9:53 am

Το εβαλα οπως ειπαμε παραπανω... Με 5 εκ. χωμα πανω απ το βολβό και 10 εκ απο κατω.... Απο κει εκρινα και το μεγεθος της γλαστρας.... Εξω βγαινει μόνο το κοτσανι και το φύλλο.... Επρεπε ο μισος βολβος να ειναι εξω??? :( Μπορω να κανω κατι τωρα να το σωσω η οχι??

Οχι, δυστυχως δεν ειχε ριζες, αν δεις παραπανω το εβγαλα αναγκαστικά γιατι αποκολληθηκε πολυ ευκολα, κατα λαθος φυσικα, οταν προσπαθουσα να δω αν εχει ρίζες....
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Δεκ 02, 2009 1:26 pm

Αγγελική θα πρότινα το εξής.
Το βγάζεις τελείος. Πέρνεις μια γλάστρα αρκετά μικρότερη και το φυτεύεις κατά το ήμιση μέσα. Αναλογα βαίβαια και το μέγεθος που έχει και ο "βολβός". Αν είναι πολύ μικρός ας είναι το 1/3 έξω. Και απο εκεί και πέρα προσεχτικό πότισμα γιατί αφού δεν έχει ρίζες μπορεί εύκολα να σαπίσει.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Πέμ Δεκ 03, 2009 1:10 am

Οκ, το εβγαλα και το εβαλα σε πολυ μικρη γλαστρουλα μισο μισο, δεν ειχε βγαλει ακομα καθολου ριζες :? .... Τουλαχιστον μηπως ετσι μειωθει το αποκαρδιωτικο ποσοστο..... :? Θα βοηθουσε αραγε να παρω και να χρησιμοποιησω ορμονη ριζοβολιας που εχω δει να αναφερετε καπου??
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Πέμ Δεκ 03, 2009 12:38 pm

Αγγελική πιθανόν να βοηθούσε , δεν μπορώ να σου πω όμως με σιγουριά, γιατι δε μιλάμε για βλαστάρι, αλλα κάτι μεταξύ βολβού και κορμού.
Πάντως μην περιμένεις να δείς την παραμικρή ανάπτυξη πριν την άνοιξη. Το μόνο που μπορεί να αναπτύξη μέχρι τότε είναι ρίζες. Και δεν είμαι και σίγουρος γιατί αυτή την εποχή το φυτό περνάει σε φάση νάρκης.
Φρόντισε πάντως να το έχεις σε σημείο ζεστό με πολύ ήλιο και λίγο πότισμα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Πέμ Δεκ 03, 2009 10:07 pm

Ας μη βαλω καλυτερα τιποτα παραπανω, αλλωστε δεν ξερω και πως χρησιμοποιειται η ορμονη ριζοβολιας... Δεν περιμενα να δω καμια διαφορα στο φυτο, το οτι εμενε στασιμο μου ηταν αρκετο, αλλα αρχισε να ξεραινεται στην ακρη και σημανε συναγερμος....

Ο βολβος και το κοτσανι οταν τα εβγαλα μου φάνηκαν γερα παντως, ισως σε ενα σημειο ο βολβος ειχε μια ανωμαλια, αλλα γενικα ηταν οκ, οσο μπορουσε να δω καθαριζοντας προσεχτικα απ το χωμα.... Το εχω παλι στην παλια του θεση, στην ανατολικη μπαλκονοπορτα και θα το ποτιζω ...με το σταγονόμετρο, και ο Θεος βοηθος....
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό olma156 » Πέμ Δεκ 03, 2009 11:45 pm

παιδια μην βαλετε ορμονη ριζοβολιας στους βολβους-κονδυλους κλπ, θα χαλασουν, οπως επισης εαν πεσει ορμονη ριζοβολιας πανω σε ριζες τις καιει.

Το μονο που τα βοηθαει να βγαλουν ριζες πιο γρηγορα ειναι να μπαινουν πανω σε ενα σφουγγαρι που να ειναι μουσκεμενο και πολυ ζεστη.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Σάβ Ιαν 09, 2010 12:14 am

Παει το τσικακι μου παιδια μαλλον.... Ειχα καταφερει και ειχε σταθεροποιηθει με το λιγο ξεραματακι στην ακρη και απλα παρακαλαγα να περασει ο καιρος μεχρι την ανοιξη και να χουν παει ολα καλα.... Ωσπου εφυγα για Χριστουγεννα και το πηγα στη μανα μου, για να το ποτιζει μια φορα τη βδομαδα γυρω γυρω οπως της ειπα και να βαλει σε ζεστο χωρο.... Και γυριζω μια βδομαδα μετα -και λιγο παραπανω- και τι βλεπω?? Εκει που ηταν σταθερο ενα μηνα, σε μια βδομαδα μεσα ειχε γινει σχεδον ολοκιτρινο, το χε βαλει πανω στο καλοριφερ!!! :o :o :o Επαθα σοκ με τετοια αλλαγη, εχω στεναχωρηθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, μα τι μου ρθε να το δωσω και δεν το αφηνα σπιτι μου που δεν ειχε ουτε πανω ουτε κατω?? Αφηστε που νιωθω και τυψεις γιατι εγω φταιω που το ξεκολλησα κατα λαθος απο τη μαμα του, με τη βιασυνη μου να δω αν εχει ριζες.... :( :( :( Το εχω τωρα κιτρινο αλλα δεν ελπιζω να ξαναπρασινισει φυσικα....

ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ, κι ας μην τα καταφερα!!!
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy