Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

εποχή φύτευσης βερυκοκιάς

εποχή φύτευσης βερυκοκιάς

Δημοσίευσηαπό boyrbos » Παρ Ιουν 19, 2009 1:08 am

γεια σε όλους εχω μια βερυκοκια στην αυλή μου αρκετα χρονια περίπου 20 και τα βερυκκοκα που κάνει είναι απιστευτα και θέλω να παρω ενα κουκουτσι και να το φυτεψω στο εξοχικό μου ώστε να έχω και εκεί βερύκοκα. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο πρέπει να αφήσω το κουκούτσι τι εποχη να την βάλω κτλ!!!!
boyrbos

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: εποχή φύτευσης βερυκοκιάς

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Ιουν 19, 2009 1:17 am

boyrbos έγραψε:γεια σε όλους εχω μια βερυκοκια στην αυλή μου αρκετα χρονια περίπου 20 και τα βερυκκοκα που κάνει είναι απιστευτα και θέλω να παρω ενα κουκουτσι και να το φυτεψω στο εξοχικό μου ώστε να έχω και εκεί βερύκοκα. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο πρέπει να αφήσω το κουκούτσι τι εποχη να την βάλω κτλ!!!!

καλημέρα,

αν και δεν ξέρω πολλά από δέντρα, θα σου πω τι βλέπω με τις βερυκοκιές στο κτήμα μας. Κάθε χρόνο από τα κουκούτσια (από καρπούς που πέφτουν από τα δέντρα, αλλά και από τα κουκούτσια που πετάει η μητέρα μου στο παρτέρι μπροστά από το σπίτι) βγαίνουν δεκάδες δεντράκια.
Άρα, τα κουκούτσια πέφτουν αυτή την εποχή στο χώμα. Για το πότε φυτρώνουν θα σε γελάσω, αλλά μάλλον θα αργούν λίγο, την άνοιξη πάντως είναι σαν τα αγριόχορτα.
θα σου πρότεινα λοιπόν να πάρεις μερικά κουκούτσια, να τα φυτέψεις σε γλάστρες στο σπίτι σου (σε γλαστράκια, δεν χρειάζονται τίποτα θηρία), να τους ρίχνεις λίγο νεράκι χωρίς να κάνεις λάσπη το χώμα (το πότισμα στο λέω γιατί έχω παρατηρήσει ότι φυτρώνουν όπου ποτίζουμε, δηλαδή στο παρτέρι και στους λάκους των δέντρων) και να περιμένεις.

Και επειδή των φρονίμων τα παιδιά προσέχουν τους σπόρους τους, καλό είναι να μην τους φυτέψεις όλους μαζί, φύτεψε 2-3 και αν δεν κάνουν τίποτα φυτεύεις ξανά.

Σου πρότεινα να τους φυτέψεις σε γλάστρες για να μπορείς να τους παρακολουθείς καλύτερα. Και την άνοιξη φυτεύεις τα δεντράκια εκεί που θέλεις στο εξοχικό.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,648.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό boyrbos » Παρ Ιουν 19, 2009 1:26 am

ετσι ακριβώς είχα σκεφτεί να κανω από την αρχη,είχα ακούσει οτι η βερυκοκιά φυτρώνει εύκολα αλλα δεν ξέρω και πολλές λεπτομέρειες,πάντως σευχαριστώ για τις πληροφοριες σου! :D
boyrbos

Δημοσίευσηαπό ιωαννα » Κυρ Ιουν 21, 2009 1:06 am

boyrbos έγραψε:ετσι ακριβώς είχα σκεφτεί να κανω από την αρχη,είχα ακούσει οτι η βερυκοκιά φυτρώνει εύκολα αλλα δεν ξέρω και πολλές λεπτομέρειες,πάντως σευχαριστώ για τις πληροφοριες σου! :D

Μια ερωτηση:Αυτα τα δεντρακια της βερυκοκιας που θα βγουνε θα βγαλουνε καρπο?η θα ειναι αγρια,και θα πρεπει να μπολιαστει για να δωσει καρπο?
Με ενδιαφερει και μενα το θεμα.
Περιμενω την απαντηση σας,πλιζ!!!!! :?:
Άβαταρ μέλους
ιωαννα

Cash on hand: 10.00

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Ιουν 21, 2009 9:52 am

Ιωάννα δεν είναι άγρια, δεν θελουν μπόλιασμα και δίνουν καρπό.

Κάποια από τα δεντράκια που βγαίνουν μόνα τους στο κτήμα, τα μεταφυτεύουμε και έτσι ανανεώνουμε τις βερυκοκιές μας. Δυστυχώς, στη συγκεκριμένη περιοχή, οι βερυκοκιές και οι ροδακινιές δεν ζουν πάνω από 4-5 χρόνια γιατί τρώει ένα σκουλήκι τις ρίζες τους.
Άρα πρέπει να τις ανανεώνουμε συνέχεια.
Αν και τα δέντρα που αναπαράγουμε από σπόρο κανονικά δεν έχουν όλα τα χαρακτηριστικά του μητρικού, στις βερυκοκιές δεν ισχύει αυτό. Τα νέα δέντρα είναι ίδια με το μητρικό.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ιωαννα » Κυρ Ιουν 21, 2009 7:17 pm

Σευχαριστω Σταυρουλα.
Άβαταρ μέλους
ιωαννα

Δημοσίευσηαπό boyrbos » Κυρ Ιουν 21, 2009 7:48 pm

μάλιστα πολύ χρήσιμες οι οδηγίες σου μήπως γνωρίζεις αν το ιδιο ισχυει στην ροδακινία και την κορομηλιά οσον αφορά το μπόλιασμα??
boyrbos

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Ιουν 21, 2009 8:50 pm

boyrbos έγραψε:μάλιστα πολύ χρήσιμες οι οδηγίες σου μήπως γνωρίζεις αν το ιδιο ισχυει στην ροδακινία και την κορομηλιά οσον αφορά το μπόλιασμα??

Για τη ροδακινιά δεν γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι ότι ούτε και αυτή θέλει μπόλιασμα.

Η κορομηλιά, που είναι ένα άλλο δέντρο που φυτρώνει πλέον μόνο του στο κτήμα μας, δεν θέλει μπόλιασμα. Και αυτά τα μεταφυτεύουμε όπως είναι και δίνουν καρπό πολύ γρήγορα (το ξέρω, γιατί είμαι ο καλύτερος πελάτης :wink: ).

Το ίδιο ισχύει και για τις βανίλιες (μοιάζουν με δαμάσκηνα).

Τα δέντρα που μπολιάζει ο πατέρας μου είναι κυρίως τα εσπεριδοειδή, και τις ροδιές. Αν και τις τελευταίες τις αναπαράγει κυρίως με μοσχεύματα γιατί έχει μια συγκεκριμένη ποικιλία που αγαπάει πολύ. Μικροκούκουτση και με πολύ καλοσχηματισμένο ρόδι που δεν ανοίγει όταν ωριμάσει.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό boyrbos » Κυρ Ιουν 21, 2009 11:18 pm

δαμασκηνιά και ροδιά εχω αλλα χρειαζετε και μια κορομηλια σίγουρα :D :D :D και εφόσον είναι "εύκολη" θα βάλω σιγουρα :)
σ`ευχαριστώ πολυ!!
boyrbos

Δημοσίευσηαπό nanasourh » Δευτ Ιουν 22, 2009 10:03 am

Καλημέρα το πρωί η μητέρα μου μου έφερε κάτι κουκούτσια από βερύκοκα που φάγανε που ήτανε λέει πολύ ωραία έχουν περάσει όμως 5 μέρες να τα φυτέψω ή δεν θα πιάσουν γιατί θέλουν κατευθείαν; Τι ρωτάω και εγώ τώρα :lol:
"Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ανακαλύψει νέους ωκεανούς, εάν δεν έχει το κουράγιο να χάσει τη θέα της ακτής"
Άβαταρ μέλους
nanasourh

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Ιουν 22, 2009 10:28 am

Φύτεψε τα Νανά, δεν μπαγιατεύει ο σπόρος τόσο γρήγορα :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nanasourh » Δευτ Ιουν 22, 2009 11:01 am

Εντάξει Σταυρούλα θα πειραματιστώ ευχαριστώ :)
"Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ανακαλύψει νέους ωκεανούς, εάν δεν έχει το κουράγιο να χάσει τη θέα της ακτής"
Άβαταρ μέλους
nanasourh

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Ιουν 22, 2009 11:54 am

nanasourh έγραψε:Εντάξει Σταυρούλα θα πειραματιστώ ευχαριστώ :)

Ο πειραματισμός είναι η χαρά της ζωής, μην πω ότι είναι και η αρχή της ζωής :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ιωαννα » Τρί Ιουν 23, 2009 3:37 am

Θα ηταν δυσκολο αν ζητουσα απο καποιον που να ξερει πως μπολιαζουμε ενα δεντρο,να βαλει (φωτο)βημα-βημα,για να μαθουμε κι εμεις που δεν ξερουμε?
Σταυρουλα τι λες?γινεται?η ειναι ακατορθωτο?
Θα ηταν πολυ χρησιμο,νομιζω. :?:
Άβαταρ μέλους
ιωαννα

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Ιουν 23, 2009 11:07 am

Ιωάννα, ακατόρθωτο δεν είναι, αλλά μόνο μία φορά βοήθησα τον πατέρα μου στο μπόλιασμα δέντρου (μπολιάσαμε μια λεμονιά και το κάθε κλαδί της το κάναμε κάτι άλλο, δηλαδή πορτοκαλιά, μανταρινιά κλπ. ή ήταν μανταρινιά και την μπολιάσαμε με λεμονιά και πορτοκαλιά?) και αυτό έγινε πριν πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι τίποτα.
Την ιστορία αυτή μου την θυμίζει απλά το δέντρο κάθε φορά που το βλέπω γιατί είναι ένα μεγάλο δέντρο και όπως μπλέκονται τα κλαδιά του, μπλέκονται και οι διαφορετικοί καρποί και είναι όμορφο.

Φαντάζομαι κάποιο μέλος θα έχει γνώσεις πάνω στο θέμα, αλλιώς θα πρέπει να περιμένετε να έρθει η εποχή του μπολιάσματος να πάω στο κτήμα να μάθω πως γίνεται.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ιωαννα » Τρί Ιουν 23, 2009 1:18 pm

Αναμενουμε λοιπον.
Σευχαριστω και παλι Σταυρουλα louloudi>__
Άβαταρ μέλους
ιωαννα

Δημοσίευσηαπό Χαρά » Τετ Ιουν 24, 2009 12:14 am

Νομίζω ότι κάποιο μέλος έχει κάνει πλήρη αναφορά του μπολιάσματος, χωρίς φωτογραφίες..
Άβαταρ μέλους
Χαρά

Cash on hand: 930.95
Has thanked: 1 time
Have thanks: 2 times

Δημοσίευσηαπό ιωαννα » Τετ Ιουν 24, 2009 3:17 am

Θα ψαξω Χαρα μου να το βρω,αλλα με φωτο δεν θαταν καλυτερα και ποιο σιγουρο?
Αλλωστε δεν λεμε,μια εικονα χιλιες λεξεις? :thumbsup
Άβαταρ μέλους
ιωαννα

Δημοσίευσηαπό ayami » Παρ Ιουν 25, 2010 3:17 pm

ven έγραψε:
Αν και τα δέντρα που αναπαράγουμε από σπόρο κανονικά δεν έχουν όλα τα χαρακτηριστικά του μητρικού, στις βερυκοκιές δεν ισχύει αυτό. Τα νέα δέντρα είναι ίδια με το μητρικό.

Μια βερυκοκιά που έχει ένας φίλος έχει ως τώρα αναπαραχθεί μόνη της με κουκούτσια που πέφτουν στο έδαφος και καθώς η βερικοκιά δε ζει πολλά χρόνια τώρα καρποφορεί η 3η γενιά. Οι καρποί όμως γίνονται σε κάθε νέο δέντρο και λίγο πιο άνοστοι. Στην "Εγκυκλοπαίδεια του Καλλιεργητή"( Patrick Mioulane) αναφέρεται ότι τα δέντρα από σπορά δίνουν καρπούς σε μεγαλύτερες ποσότητες από τα μητρικά αλλά χαμηλότερης ποιότητας.
Άβαταρ μέλους
ayami

Cash on hand: 3,626.55
Has thanked: 55 times
Have thanks: 27 times

Δημοσίευσηαπό Ινδικο Φουλι » Παρ Ιουν 25, 2010 3:44 pm

Θα ηταν δυσκολο αν ζητουσα απο καποιον που να ξερει πως μπολιαζουμε ενα δεντρο,να βαλει (φωτο)βημα-βημα,για να μαθουμε κι εμεις που δεν ξερουμε?
Σταυρουλα τι λες?γινεται?η ειναι ακατορθωτο?
Θα ηταν πολυ χρησιμο,νομιζω. Question

Στην πρωτη εκπομπη του ΣΚΑΙ "κηπουρεματα" δείχνει μια γεωπονος βημα βημα το μπολιασμα, αν θες μπορεις να μπεις στο σαιτ και να το παρακολουθησεις. :)
Μη σκοτώνεται τα κουνουπια....αλλοι μας πινουν το αιμα !!!
Άβαταρ μέλους
Ινδικο Φουλι

Mood: Angry
Cash on hand: 455.00

Επιστροφή στο Καρποφόρα: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy