Site Announcements
Συγχαρητήρια
Δημήτρης83
Δημήτρης83

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Αυτόματο πότισμα φυτών - πατέντες

Συντονιστής: Tsouknidas

Αυτόματο πότισμα φυτών - πατέντες

Δημοσίευσηαπό Viperalus » Παρ Ιουν 19, 2009 2:15 am

Επι καιρό έψαχνα κάποιο τρόπο, κάποια πατέντα για αυτόματο πότισμα όταν πρόκειται να λείψω για διακοπές (μέσα Αυγούστου), σκέφτηκα για σωληνάκι φυσικού ορού που χρησιμοποιείται στα νοσοκομεία, σκέφτηκα για χρηστικότητα, σκέφτηκα όσο πιο οικονομικά γίνεται να μου στοιχίσει και τελικά κατέληξα σε αυτή την πατέντα που από 1η Ιουνίου που την εφάρμοσα δουλεύει μια χαρά σχεδόν σε όλα τα φυτά μου, ακόμα και στην ορχιδέα που έχει ξυλάκια αντι για συμπαγές χώμα.

Εικόνα
Εικόνα

Τα υλικά
Προμηθεύτηκα ένα καρούλι 200 μέτρα σχοινί εξ' ολοκλήρου βαμβακερό, διατομής 4 χιλιοστών. Προμηθεύτηκα και μπουκάλια νερού 1,5 λίτρου (το τι νερό έχω πιεί δε λέγεται!)

Η κατασκευή
Από το σχοινί έκοψα κομμάτια μήκους 2 μέτρων. Το μέγεθος εσείς το επιλέγετε, απλώς έκοψα μεγάλα ώστε να υπολογίσω την απόσταση από το περβάζι της μπανιέρας που θα βρίσκονται τα μπουκάλια μέχρι τον πάτο της μπανιέρας που θα έχω τις γλάστρες όταν θα λείπω για διακοπές.

Ακολούθως έβαλα σε χαμηλά λεκανάκια τα κομμάτια σχοινιού να ποτίσουν καλά, τα αφησα ολόκληρη νύχτα.

Έπειτα έβαλα μέχρι τον πάτο του μπουκαλιού τη μια άκρη του κορδονιού και την άλλη με τη βοήθεια ενός κατσαβιδιού με ίσια μύτη, την "φύτεψα" μέσα στη γλάστρα και αυτή μέχρι τον πάτο της γλάστρας.
Συμπλήρωσα νερό μέχρι επάνω.

Τα αποτελέσματα
Αναφέρω "σχεδόν σε όλα τα φυτά" πιο πάνω, διότι παρατήρησα πώς σε φυτά που χρειάζονται περισσότερο ή/και πιο συχνό πότισμα χρειάζεται σχοινί μεγαλύτερης διατομής και περισσότερων κορδονιών που να καταλήγουν στη γλάστρα. Σε αυτά τα φυτά επίσης και αναλόγως των ημερών που θα λειπουμε, θα χρειαστεί μεγαλύτερο δοχείο νερού.

Να προσθέσω πώς σε όλες τις γλάστρες που το εφάρμοσα (στις περισσότερες που έχω καθώς και σε άλλες που φιλοξενώ) δεν πρόσθεσα καθόλου νερό κατευθείαν στη γλάστρα από 1η Ιουνίου που εφάρμοσα την πατέντα. Εκτός από το σπαθίφυλο που μέχρι τώρα το πότισα συμπληρωματικά όλο κι όλο 2 φορές σε όλη αυτή την περίοδο κι αυτό επειδή εκεί που είναι το απόγευμα το βλέπει ήλιος.

Δοκίμασα και με ένα τελείως άδειο μπουκάλι μήπως τίθεται θέμα εξάτμισης νερού και δεν ποτίζονται καλά τα φυτά αλλά δεν παίζει κάτι τέτοιο. 2 μέρες μετά, η στάθμη από το μπουκάλι που περιείχε μονο νερό είχε κατεβεί 5 χιλιοστά και η στάθμη από το μπουκάλι νερού που πότιζε την ορχιδέα είχε κατεβεί κατά 5 εκατοστά τουλάχιστον.
Άλλωστε από την επόμενη μέρα κιόλας μπορείτε να το εξακριβώσετε "ζυγίζοντας" την κάθε γλάστρα με τα χέρια σας. Μια απότιστη γλάστρα είναι πολύ πιο ελαφριά από μια ποτισμένη.

Τα φυτά βέβαια είναι καλό να μην τα βλέπει ήλιος, είναι πατέντα που αποδίδει καλά για φυτά που δεν έχουν ανάγκη έκθεσης κατευθειαν στις ακτίνες του ήλιου (με τη μίνι τριανταφυλλιά θα δω τι θα κάνω, ακόμα δεν το εφάρμοσα εκεί).

Τα υπερ
Τι άλλο;... Να πω οτι το σύστημα με βόλεψε πολύ! Έχω και πολύ περισσότερο χρόνο έτσι, δεν μπλέκω με ποτίσματα. Σε πολλά φυτά μπορώ να το εφαρμόζω ολόκληρο το χρόνο.
Το σημαντικότερο, τα φυτά παίρνουν μόνα τους όσο νερό χρειάζονται και δεν υπάρχει κίνδυνος υπερβολικού ποτίσματος.

Τα κατά
Εκτός από την περίοδο λίπανσης που χρειάζεται "διαφορετική μεταχείριση" το φυτό, δεν βρήκα μέχρι τώρα κάποιο άλλο "κατά" σε αυτή την πατέντα.

Βελτιώσεις/Παραλλαγές (πιο κάτω ακολουθεί παράδειγμα με φωτογραφίες)
Εάν θέλετε να εφαρμόσετε την πατέντα αυτή σε φυτό που πρόκειται να μεταφυτέψετε ίσως θα ήταν καλύτερο να τυλίξετε γύρω γύρω σε μια χαλαρή σπείρα τις ρίζες του φυτού με τη μια άκρη του βρεγμένου κορδονιού ή να πλαισιώσετε περιμετρικά εσωτερικά τη νέα γλάστρα (ποτίζοντας το χώμα για να παραμείνει στη θέση του ευκολότερα το κορδόνι).
Έτσι με αυτό τον τρόπο θα τραβά νερό από όλα τα σημεία.

Τις επόμενες μέρες θα αγοράσω και κάποια μέτρα βαμβακερό σχοινί διπλάσιας διατομής (8 χιλιοστά) για τα φυτά με περισσότερες ανάγκες σε νερό.

Ενημέρωση 21 Ιουνίου: Σήμερα έσπασε ένας βλαστός από ένα παχύφυτο και επειδή αυτό που έμεινε είχε αρκετή ρίζα είπα να το μεταφυτεύσω σε ξεχωριστή γλάστρα. Ήταν ευκαιρία να εφαρμόσω λοιπόν την παραλλαγή στην πατέντα, βάζοντας περισσότερο από το βρεγμένο βαμβακερό σχοινί μέσα στο χώμα.

Εικόνα
Αφού έβαλα λίγα εκατοστά χώμα στον πάτω της γλάστρας, βύθισα τη μια άκρη του βρεγμένου σχοινιού

Εικόνα
Έπειτα άπλωσα κυκλικά περιμετρικά περισσότερο σχοινί

Εικόνα
Έβαλα το φυτό με το ριζικό του σύστημα από πάνω και έπειτα πρόσθεσα κι άλλο χώμα
Τελευταία επεξεργασία από Viperalus και Δευτ Ιουν 22, 2009 12:07 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

For this message the author Viperalus has received thanks:
Sotosss(Δευτ Απρ 11, 2011 4:52 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
Viperalus

Cash on hand: 416.80
Has thanked: 8 times
Have thanks: 4 times

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Ιουν 19, 2009 9:25 am

Γρηγόρη,

μια χαρά είναι η μέθοδός σου. Εύκολη, οικονομική και εύχρηστη. Κυρίως για φυτά που ζουν μέσα στο σπίτι και είναι δύσκολο στις διακοπές να τα βγάλουμε εκτός γιατί θα τα κάψει ο ήλιος.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,643.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό BIVIS » Σάβ Ιουν 20, 2009 10:03 am

Μπράβω ρε Γρηγόρη, αυτό θα πεί μυαλό, τί είσαι βρε παιδάκι μου φυσικός ?

πω πωωω.. ΜΠΡΑΒΩ ΜΠΡΑΒΩ !
Άβαταρ μέλους
BIVIS

Cash on hand: 585.30
Has thanked: 14 times
Have thanks: 6 times

Δημοσίευσηαπό teoiro » Σάβ Ιουν 20, 2009 8:45 pm

μπραβο Γρηγορη,,,,πολυ καλη ιδεα
Άβαταρ μέλους
teoiro

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό Viperalus » Δευτ Ιουν 22, 2009 12:10 am

Thanks,
Ενημέρωσα την 1η δημοσίευση πιο πάνω με κάποιες φωτογραφίες ακόμη, εφαρμόζοντας μια παραλλαγή στην πατέντα
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευσηαπό kostascb » Τρί Ιουν 23, 2009 11:38 pm

Πολύ ενδιαφέρον viperalus. Στα σημεία που κάνει "κοιλιά" το κορδόνι πριν φτάσει στη γλάστρα δεν στάζουν νερά;
kostascb

Δημοσίευσηαπό Viperalus » Τετ Ιουν 24, 2009 1:23 am

Όχι, δεν τραβά τόσο πολύ νερό ώστε να στάζει κάτω. Η φιλοσοφία του συστήματος είναι να τραβά νερό συνεχώς κι από λίγο (βέβαια όσο χρειάζεται το φυτό πάντα αντλεί) βασιζόμενο στην ιδιότητα του βαμβακιού να μεταφέρει την υγρασία καθόλο το μήκος του σκοινιού.
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευσηαπό ιωαννα » Τετ Ιουν 24, 2009 3:31 am

Μπραβο υπομονη!!!!!!!!!!!!!! :thumbsup
Τελεια η ιδεα σου,αλλα μια απορια.
Στην μπανιερα που θα τα βαλεις,χωρις φως(ημερας εννοω)δεν θα εχουν προβλημα?
Η ειναι φωτεινο το μπανιο σου?
Άβαταρ μέλους
ιωαννα

Cash on hand: 10.00

Δημοσίευσηαπό Viperalus » Δευτ Ιουν 29, 2009 10:01 pm

Καλησπέρα Ιωάννα. Το μπάνιο μου έχει παράθυρο ναι, αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καν να τα άφηνα εκεί.
:wink:
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευσηαπό ANF » Τρί Ιουν 30, 2009 11:03 am

:D Μπράβο σου! πολύ έξυπνο :D

Για τις γλάστρες που είναι ήδη φυτεμένες? και δεν γίνεται να βάλουμε το κορδόνι τοσο βαθειά? αν σκάψουμε λιγάκι απο πανω και βάλουμε περισσότερα κορδόνια? :roll:
Αντζυ
Άβαταρ μέλους
ANF

Δημοσίευσηαπό orestis » Τρί Ιουν 30, 2009 1:21 pm

ANF έγραψε::D Μπράβο σου! πολύ έξυπνο :D

Για τις γλάστρες που είναι ήδη φυτεμένες? και δεν γίνεται να βάλουμε το κορδόνι τοσο βαθειά? αν σκάψουμε λιγάκι απο πανω και βάλουμε περισσότερα κορδόνια? :roll:

Δεν είναι ανάγκη το κορδόνι να πάει πολύ βαθειά. Το νερό διαποτίζει το χώμα.
Να πω επίσεις οτι αυτό το σύστημα κυκλοφορεί και στο εμπόριο , και αντι για μπουκάλι έχει σακουλάκια πλαστικά, με γατζάκια για να τα κρεμάς στις γλάστρες. Το είχα χρησιμοποιήση παλιότερα σε φυτά που είχα έξω. Αλλά δεν το βρήκα και τόσο κατάλληλο. Μιλάω πάντα για εξωτερικό χώρο.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,793.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 70 times
Have thanks: 960 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Viperalus » Τρί Ιουν 30, 2009 11:52 pm

Απαντώ προς orestis και ANF.

Χμ... παρατηρώ πώς είναι λεπτή η ισορροπία. Προσωπικά και για καλύτερα αποτελέσματα συστήνω να μπαίνει μέχρι μέσα βαθειά το σκοινί, εκτός αν βάλουμε περισσότερα σκοινιά και πιο χοντρής διαμέτρου, τότε ίσως δεν χρειάζεται να μπούν τόσο βαθειά όπως πρότεινε κι ο Ορέστης.

Από προσωπική εμπειρία με την πορεία του πειράματός μου, υπάρχουν φυτά που αρχίζουν και υποφέρουν τις μεσημβρηνές ώρες, όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία και χρειάζεται κάθε δυο μέρες να τα "βοηθώ" με λίγα ml παραπάνω νεράκι, αλλά μόνο τόσο λίγο, όχι παραπάνω.

Σε αυτά που έχουν ανάγκη από περισσότερο νερό (μινι τριανταφυλλιά, σπαθίφυλλο) θα βάλω διπλάσια σε διάμετρο σκοινιά και περισσότερα (με βλέπω να γεμίζω μπουκάλια παντού, αλλά τι να γίνει, δεν υπάρχει άλλη επιλογή) :shock: :)
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Ιούλ 01, 2009 2:39 am

Το βάθος απ οτι είχα παρατηρίσει εγω, δεν έπεζε κανένα ρόλο.
Εγω σε όλες τις γλάστρες τα είχα σπρόξει απλά με το δάχτυλο μέσα.
Το πρόβλημα που παρούσιασε αυτός ο τρόπος ποτίσματος -και το διαπίστωσα όταν γύρισα- ήταν οτι στα φυτά που ήθελαν πολύ νερό είχε τελειώσει, και ήταν ή απότηστα ή ξερά. Ενω σε αυτά που δεν ήθελαν πολύ νερό ήταν υπερποτισμένα ή σάπια.
Η δική μου εμπειρία δεν ήταν καλή οπότε δεν το ξαναδοκίμασα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Viperalus » Πέμ Ιούλ 02, 2009 2:05 pm

orestis έγραψε:Το πρόβλημα που παρούσιασε αυτός ο τρόπος ποτίσματος -και το διαπίστωσα όταν γύρισα- ήταν οτι στα φυτά που ήθελαν πολύ νερό είχε τελειώσει, και ήταν ή απότηστα ή ξερά. Ενω σε αυτά που δεν ήθελαν πολύ νερό ήταν υπερποτισμένα ή σάπια.
Η δική μου εμπειρία δεν ήταν καλή οπότε δεν το ξαναδοκίμασα.

Πιο πάνω (πρώτη δημοσίευση) ανέφερα οτι την εφαρμόζω εδώ και πολύ καιρό την πατέντα (πάνω από μήνα) οπότε ότι λέω είναι αποτέλεσμα δικού μου πειραματισμού με τη συγκεκριμένη πατέντα που ανέφερα. Μόνο ένα-δυο φυτά ζορίζονται κάπως και τα υποβοηθώ και το ένα από αυτά το βλέπει ήλιος.. συνεπώς η πατέντα δουλεύει καλά με κάποιες ψιλορυθμίσεις. Ψιλορυθμίσεις διότι το πόσο νερό τραβά το κάθε φυτό εξαρτάται από τη θερμοκρασία και το μέγεθος και την ποσότητα των σκοινιών σε σχέση με τη γλάστρα και το αν το φυτό είναι είδος που τραβά πολύ νερό.

Επίσης, με αυτή την πατέντα τα φυτά παίρνουν όσο νερό χρειάζονται χωρίς να παρατηρηθεί το πρόβλημα που παρουσιάστηκε σε εσένα.

Εσύ δεν ξέρω τι ακριβώς χρησιμοποίησες, δώσε την ονομασία του να το βρούμε στο google.
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευσηαπό orestis » Πέμ Ιούλ 02, 2009 9:30 pm

Εγω μιλάω πάντα για φυτά που βρίσκονταν έξω. Και γι αυτό λέω οτι για εξωτερικό τουλάχιστον χώρο δεν θεωρώ οτι κάνει δουλειά.
Τη μάρκα δεν τη θυμάμαι, ήταν πάντως μιας απο τις ποιο γνωστές εταιρίες που πουλάνε είδη κήπου στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Viperalus » Σάβ Ιούλ 04, 2009 10:26 pm

orestis έγραψε:Εγω μιλάω πάντα για φυτά που βρίσκονταν έξω. Και γι αυτό λέω οτι για εξωτερικό τουλάχιστον χώρο δεν θεωρώ οτι κάνει δουλειά.
Τη μάρκα δεν τη θυμάμαι, ήταν πάντως μιας απο τις ποιο γνωστές εταιρίες που πουλάνε είδη κήπου στην Ελλάδα.

Στην πρώτη μου δημοσίευση στην ενότητα "Τα αποτελέσματα" στην τελευταία παράγραφο θα δεις οτι το συνιστώ για φυτά εντός χώρου.

Για φυτά εξωτερικού χώρου υπάρχουν άλλοι τρόποι όπως το αυτόματο πότισμα που έχει δημοσιεύσει αναλυτικό θέμα ο Basscadet.
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Re: Αυτόματο πότισμα φυτών - πατέντες

Δημοσίευσηαπό Viperalus » Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:40 pm

Viperalus έγραψε:Να προσθέσω πώς σε όλες τις γλάστρες που το εφάρμοσα (στις περισσότερες που έχω καθώς και σε άλλες που φιλοξενώ) δεν πρόσθεσα καθόλου νερό κατευθείαν στη γλάστρα από 1η Ιουνίου που εφάρμοσα την πατέντα. Εκτός από το σπαθίφυλο που μέχρι τώρα το πότισα συμπληρωματικά όλο κι όλο 2 φορές σε όλη αυτή την περίοδο κι αυτό επειδή εκεί που είναι το απόγευμα το βλέπει ήλιος.

Μια ενημέρωση για το σπαθίφυλο. Όπως έλεγα και πιο πάνω είναι ένα φυτό που καταναλώνει πολύ νερό. Διπλασίασα τα κορδόνια, έβαλα κι ένα δεύτερο μπουκάλι νερό και πλέον δεν στεγνώνει όπως πρώτα, παρόλο που το βλέπει λίγο ο ήλιος το απόγευμα. Εδώ και μια εβδομάδα που το εφάρμοσα δεν χρειάστηκε να προσθέσω καθόλου νερό. Και η γλάστρα βαριά είναι και τα φύλλα πάντα όρθια (εκείνο το όρθιο φύλλο πάντα έτσι είναι, σαν Ινδιάνος).
Εικόνα

αριστερά
Εικόνα

δεξιά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευσηαπό Viperalus » Κυρ Σεπ 06, 2009 2:25 am

Πριν λίγες μέρες που επέστρεψα από τις διακοπές μου βρήκα όλα τα φυτά σε καλή κατάσταση. Μόνο του σπαθίφυλλου τα φύλλα ήταν αρκετά πεσμένα αλλά το πότισα και σε λίγες ώρες ξαναζωντάνεψε.

Την πεπερόμια και τη μίνι τριανταφυλλιά που θέλουν πάρα πολύ νερό τα είχα δώσει κάτω στη γειτόνισα.

Οι ορχιδέες όλες μια χαρά όπως και τα υπόλοιπα φυτά!
Για μια ακόμη φορά δούλεψε μια χαρά η φτηνή αλλά αξιόπιστη πατέντα μου.
:)
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευσηαπό alpha » Κυρ Σεπ 06, 2009 12:24 pm

Συγχαρητήρια! :D :D :D

Μου έχει συμβεί στο παρελθόν να επιστρέφω από διακοπές και να βρίσκω φυτά χαλασμένα. Πολύ στεναχώρια, μισή χαρά διακοπών χαμένη... Έχει συμβεί όμως να επιστρέφω και να τα βρίσκω καλύτερα από τα αφίσα. Ειναι το καλύτερο "welcome back" ! :D :D :D
alpha

Δημοσίευσηαπό Viperalus » Κυρ Σεπ 06, 2009 3:42 pm

alpha έγραψε:Έχει συμβεί όμως να επιστρέφω και να τα βρίσκω καλύτερα από τα αφίσα. Ειναι το καλύτερο "welcome back" ! :D :D :D

Ακριβώς έτσι είναι! :)
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευσηαπό Sotosss » Δευτ Απρ 11, 2011 4:51 pm

Θέλω να δοκιμάσω το σύστημα σου , δεν ξέρω όμως από που να προμηθευτώ το βαμβακερό σχοινί ...
Sotosss

Cash on hand: 55.00
Has thanked: 1 time

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Απρ 11, 2011 5:00 pm

Sotosss έγραψε:Θέλω να δοκιμάσω το σύστημα σου , δεν ξέρω όμως από που να προμηθευτώ το βαμβακερό σχοινί ...

βαμβακερό σκοινί θα βρεις σίγουρα σε καταστήματα με ναυτιλιακά είδη. Επίσης σε καταστήματα με είδη κάμπινγκ.

Ίσως να υπάρχει και στο leroy Merlin ή στο Praktiker.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,643.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Τετ Ιουν 29, 2011 4:35 pm

Ψάχνοντας πατέντα για το πότισμα των ορχιδέων βρήκα αυτό και μου έκανε εντύπωση και νομίζω ότι στην περίπτωσή μας είνα ό,τι πρέπει.

http://cgi.ebay.com/MISTY-MATE-6-NOZZLE ... 231183fde1

Τώρα πού θα το βρούμε είναι άλλο θέμα. Ουσιαστικά πρόκειται για οικιακό σύστημα υδρονέφωσης σαν αυτό που έχουν οι καφετέριες.
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Mood: Sad
Cash on hand: 2,980.80
Bank: 255,900.00
Has thanked: 301 times
Have thanks: 279 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Ιουν 29, 2011 4:39 pm

νομιζω οτι η ven εχει στησει ενα ωραιο συστημα, το προβλημα που προκυπτει ειναι να βρεθουν τα μπεκ της υδρονεφωσης που θα δινουν ψιλο ψιλο σταγονιδιο! μεχρι τωρα δεν εχω βρει τοσο ψιλο σταγονιδιο και οτι επιχειρησα κανει μουσκιδια τρελλα! τα μπεκ υδρονεφωσης για καφετεριες πρεπει λογικα να βγαζουν ψιλουλια σταγονιδια!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 5,280.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1670 times
Have thanks: 1612 times
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό natmanou » Τετ Ιουν 29, 2011 7:13 pm

Και εγω σημερα που έστησα την υδρονεφωση για τις βάντες, με γαλαζιο μπεκ υδρονέφωσης τετραπλό, πισίνα το έκανα το μπαλκονάκι. Και οι βάντα ψιλο απότιστες. Ωρααααία!
Άβαταρ μέλους
natmanou

Cash on hand: 265.00
Bank: 390,180.13
Has thanked: 360 times
Have thanks: 272 times

Επόμενο

Επιστροφή στο Υποστρώματα - Εργαλεία - Αυτόματο Πότισμα - Προστασία: Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy