Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΦΥΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ

Συντονιστής: Tsouknidas

ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΦΥΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ

Δημοσίευσηαπό ΖΩΗ » Παρ Δεκ 11, 2009 4:48 pm

'Εχω πολλά φυτά εσωτερικού χώρου και το μόνιμο πρόβλημα είναι ότι ξεραίνονται οι άκρες των φύλλων και η ανάπτυξή τους είναι πολύ αργή . Για τις ξεραμένες άκρες φοβάμαι ότι φταίει το πολύ πότισμα , μου είναι δύσκολο να συντονιστώ με τις απαιτήσεις του κάθε φυτού . Να επισημάνω ότι το σπίτι την ημέρα λόγω δουλειάς παραμένει κλειστό οπότε ο φωτισμός είναι ανεπαρκής . Θα μπορούσα να βάλω λάμπα φωτισμού για να τα βοηθήσω ; Πώς μπορεί πρακτικά να εφαρμοστεί αυτό όταν μιλάμε για ένα σαλόνι με 9 φυτά σκορπισμένα σε διάφορες γωνίες ;
ΖΩΗ

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό harryharry » Παρ Δεκ 11, 2009 9:40 pm

ζωη και εγω εχω πολλα εσωτερικου χωρου και οι ακρες των φυλλων σε μερικα απο αυτα, ειδικα στην αρεκα, ξεραινονται παρολο που το σαλονι ειναι οσο πιο φωτεινο γινεται. πιστευω πτι ειναι θεμα ξηροτητας του αερα και οχι φωτισμου. ας σου πει τη γνωμη του και καποιος αλλος ομως. Οσο για το ποτισμα, εξαρταται απο το καθε φυτο. Ειναι μερικα, οπως το σπαθιφυλλο που θελουν αρκετο νερο. τι φυτα εχεις;
Άβαταρ μέλους
harryharry

Mood: Scream
Bank: 0.00
Has thanked: 9 times
Have thanks: 17 times

Δημοσίευσηαπό ΖΩΗ » Σάβ Δεκ 12, 2009 12:10 am

Από πού να αρχίσω ..... Δράκαινα , πόθο , κέντια , αρέκα , ζαμιοκούλκας , σανσεβιέρια , σπαθίφυλλο , παχύρα , συγκώνιουμ , διεφενμπάχια , νολίνα , καλαθέα .... Προσπαθώ να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα για να τα διατηρήσω και τα καταφέρνω σχετικά καλά αλλά η ανάπτυξή τους δεν με ικανοποιεί . Το καλοκαίρι τα είχα όλα στην βεράντα κάτω από τέντα και παρ΄όλο τον καύσωνα πήγαν πολύ καλά μέχρι και το σπαθίφυλλο έβγαλε για πρώτη φορά λουλούδι !!!!! Όταν τον Σεπτέμβριο μπήκαν πάλι μέσα στο σπίτι άρχισαν τα προβλήματα ...... κιτρινίζουν τα φύλλα , ξεραίνονται οι άκρες ...... Πρέπει να φταίει το πότισμα .......
ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό orestis » Σάβ Δεκ 12, 2009 2:13 am

Ζωή περισσότερη ζημιά τους κάνει η ξηρότητα, η υπερβολική θερμοκρασία λόγο θέρμανσης, ο ελειπής φωτισμός(γι αθτο το σπαθίφυλλο ανθισε έξω) και φυσικά το πότισμα αν είναι υπερβολικό.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 7,633.15
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 69 times
Have thanks: 947 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ΖΩΗ » Σάβ Δεκ 12, 2009 10:31 am

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ! Έχω βάλει λεκανάκι με νερό στο καλοριφέρ για να αυξήσω την υγρασία στον χώρο και έκανα και ένα ....... ντους στην κέντια !!!! Όσον αφορά την λίπανση πόσο συχνά πρέπει να γίνεται ;;; Κατά καιρούς τους ρίχνω ένα υγρό λίπασμα για πράσινα φυτά ή σίδηρο ή ένα άλλο λίπασμα σε σκόνη που πήρα πρόσφατα ... Στο φυτώριο μου είπαν ότι για τα φυτά εσ. χώρου μπορώ να βάζω λίπασμα όλο το χρόνο . Αυτό σημαίνει 1 φορά το μήνα .... την εβδομάδα .... κάθε δύο μήνες ;;;;; Βλέπω σε σουπερ μάρκετ ή στο πράκτικερ να κρατάνε τα φυτά σε ένα εσωτερικό χώρο χωρίς φυσικό φως και είναι καταπράσινα !!!!!! Τι στο καλό τους κάνουν και τα διατηρούν ;;;;;;;
ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό giorgos » Κυρ Δεκ 13, 2009 2:20 am

εγω ξερω σιγουρα πως οταν τα φυλλα του σπαθιφυλλου κιτρινιζουν στις ακρες σημαινει πως εχει ποτιστει με περισσοτερο νερο απ΄οτι χρειαζεται!!κοιταξε αν μετα το ποτισμα βγαινει το νερο στο πιατακι του!!!αν ναι θα πρεπει να χυνεις το νερο που μενει στο πιατακι γιατι υπαρχει σοβαρος κινδυνος να σαπισει το ριζικο του συστημα!!! το χειμωνα περιορισε το ποτισμα του και επειδη υπαρχει ξηρη ατμοσφαιρα φροντισε καθε τοσο να ψεκαζεις με νερο τα φυλλα του!!!καθαριζε μια στο τοσο ταφυλλα του απο την σκονη με ενα υγρο πανακι!!!

οσον αφορα για την σανσεβιερια θελει ελαχιστο νερο!! καλυτερα να ξεχασεις να την ποτισεις παρα να την ποτιζεις περισσοτερο απο το κανονικο!!επισης ειναι το πιο ανθεκτικο φυτο εσωτερικου χωρου οσον αφορα το φωτισμο!! μπορει να μεινει απο ημι-σκιερους χωρους εως ημι-ηλιολουστους!!

της δρακαινας της αρεσει να την ψεκαζουν με νερο για να εχει καποια υγρασια!!δεν εχει μεγαλες απαιτησεις σε νερο ειδικα τωρα το χειμωνα!!!επισης ακομα και ενα υγιες φυτο κιτρινιζει τα παλιοτερα φυλλα του μεχρι να σαπισουν τελειως!!! καλο ειναι αυτα τα φυλλα να τα αφαιρεις οσο πιο νωρις μπορεις!!

στις παραπανω περιπτωσεις εκτος απο τη σανσεβιερια καλο ειναι να κοβεις τις κιτρινες ακρες με ενα ψαλιδι!!
giorgos

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Κυρ Δεκ 13, 2009 1:28 pm

εγω οσα εσωτερικου χωρου εχω ειναι σε πλαστικα γλαστρακια μεσα σε ψηλοτερα βαζα και το νερο σουρωνει στον πατο τους. Αν εχεις πιο μεγαλες γλαστρες τοτε βαλε κατι (πηχακια, κεραμικά) στον πατο του πιατου για να σηκωνεται πιο ψηλα η γλαστρα και να μη λιμναζει το νερο. Το φως ειναι προβλημα και δυστυχως αν και εσωτερικου χωρου θελουν καποιο φως.
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 10 times

Δημοσίευσηαπό ΖΩΗ » Κυρ Δεκ 13, 2009 5:50 pm

Ξέρει κανείς να μπορείς να χρησιμοποιήσεις λάμπες για τα φυτά μέσα στο σπίτι ;;;;;;
ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Κυρ Δεκ 13, 2009 11:57 pm

Πως δε μπορεις, αλλα δεν ειναι πρακτικο αν εχεις πολλα φυτα διεσπαρμενα, πρεπει να βαλεις πολλες λαμπες και θα κανεις το σαλονι σου studio. Δεν εχεις παραθυρα η εισαι σε ισογειο και τα κλεινεις οταν λειπεις;
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 10 times

Δημοσίευσηαπό giorgos » Δευτ Δεκ 14, 2009 12:34 am

υπαρχουν λαμπες που παρεχουν ολοκληρο το φασμα ακτινοβολιων του ηλιακου φωτος που εκμεταλλευονται τα φυτα!! αλλα δεν ξερω ποιες ειναι ακριβως, ολο τις μπερδευω!! :roll:
giorgos

Δημοσίευσηαπό ΖΩΗ » Δευτ Δεκ 14, 2009 1:22 am

Είμαι στον πρώτο όροφο και όταν λείπω για δουλειά αφήνω κλειστά τα ρολά ....... Τώρα τον χειμώνα που νυχτώνει νωρίς είναι σχεδόν νύχτα ΄ταν γυρνάω σπίτι . Βασικά τα φυτά παίρνουν φως το Σαββατοκύριακο ..... απορώ πώς αντέχουν.....
ΖΩΗ

Δημοσίευσηαπό aigaias » Πέμ Ιαν 07, 2010 5:46 pm

γεια σου Ζωη!!και χρονια πολλα και καλη χρονια!!!
ελπιζω με τις γνωσεις μου να σε βοηθισω να κρατησεις τα φυτα σου!!!εχω πρισσοτερα απο 30 εσωτερικου χωρου!
λοιπον θα σου πς επιπγραματικα για το καθε ενα που εχεις πως πρεπει να το φροντηζεις!!
ολα τα φυτα που εχεις βασικα χρειαζονται μια μεση θερμοκρασια γυρω στους 21 βαθμους!ειναι κατα κυριο λογο φυτα ημισκιερα οποτε οι απαιτησεις σε φως δεν ειναι και τοσο μεγαλες!!εκτος απο το σπαθυφυλλο που χρειαζεται αρκετο φως για να βγαλει λουλουδι!
λοιπον!!!
Δρακαινα:αν και υπαρχουν πολλεσ ποικιλιες μ πορς να σου πω πως νερο χρειαζεται καθε 7-10 μερες αναλογα την ποικιλια τους!λιπανση δεν χρειαζονται συχνη μια φορα το 2μηνο ειναι αρκετο!και αυτο φυσικα απο ανθοπωλεια η φυτωρια που ξερουν τι πρεπει να σου δωσουν!!!αρκετη δροσια στα φυλλα με ενα ψεκαστηρα τηα ηταν οτι καλυτερο!το κιτρινισμα γινετε απο ελειψη υγρασιας στην ατμοσφαιρα!αρα καλο ειναι σε ολα τα φυτα να το κανεις!!2 φορες την εβδομαδα!
ο ποθος και η κεντια : εχουν σχεδον τις ιδιες απαιτησεις!!!καλο αερισμο!!! μονο που η κεντια θελει και περισσοτερο φως!αρκετη υργασια στην ατμοσφαιρα και χρειαζεται το χωμα τους να ειναι υγρο!!!προσοχη οχι λασπη!!!υγρο!!!!ο καλυτερος τροπος να το βλεπεισ ειναι να βαζεισ το δαχτυλο σου καθετα μεσα στο χωμα και να το επιβλεπεις!και να μην παιρνεις ως παραδειγμα το επιφανειακο χωμα!που στεγνωνει λογο ζεστης!
η ζαμια, η σανσυβερια, η παχυρα, η διεφενμπάχια και το σιγκονιουμ μπορουν να μπουν σε μια ομαδα!!!οχι συχνο ποτησμα!!!!!!καλυτερα να τα ξεχασεις ποτε τα ποτησες την τελευταια φορα καθε 12-15 μερες ειναι αρκετο!!!η παχυρα θελει λιγο περισσοτερο φως!οχι σαν την κεντια γιαυτο βαλτην κοντα στο παραθυρο!λιπασμα καθε 6 εβδομαδες θα ηταν οτι πρεπει!!!
στο σπαθυφυλλο σου καλο ειναι να προσεχεις το νερακι γιατι το αγαπαει!!!καλο ειναι να του καθαριζεις τα φυλλα ωστε να ανανεωνεται συχνα!!!νερο καθε 5-7 μερες ειναι καλα!και λιπασμα ανα 20-25 μερες!
και τελος η καλαθεα σου! και αυτη φυτο που δεν αγαπαει αρκετα τον ηλιο!αρα και το νερο!ποτησμα καθε 10-12 μερες λιπανση μια φορα ανα 6 εβδομαδες!αλλα υργασια στο φυλλο!1 φορα καθε εβδομαδα θα ειναι καλα!!!
λιπασμα!!επελεξε κυριως λιπασματα που ειναι πλουσια σε περιεκτικατητα σιδηρου, φωσφορου καλιου και αζωτου!ωστε να κατα πολεμισεισ κι το κιτρινησμα αλλα και να μπορεσεις να τα δεις να μεγαλωνουν αρκετα!!
ελπιζω να σε βοηθεισουν οι αποψεις μου και τα φυτα σου να γινουν οπως τα φανταζεσαι!!!απλος μην ξεχνας κατι συμαντικο!!!!ολα αυτα που σου ειπα ειναι γενικες οδηγιες!!χωρος με χωρο ειναι διαφορετικος!γιαυτο προσπαθησε να εφαρμοσεις τις οδηγιες στο δικο σου περιβαλλον!!!!
aigaias

Δημοσίευσηαπό toui » Παρ Ιαν 15, 2010 10:07 am

Διαβάζοντας τα παραπάνω ήθελά να σας ρωτήσω και εγώ για τα φυτά μου μέσα.
δεν έχω τόσα πολλα όσα η Ζωή,
3 φίκους, μονστέρα ( στο παράθυρο της κουζίνας), ζάμια,2 σπαθίφυλλα.
Προσέχω οσο μπορώ να μην τα παραποτίζω , παρόλαυτα τα φυλλαράκια τους ( βασικά των φίκων) κιτρινίζουν και πέφτουν.
Καθώς το καλοκαίρι τα βγάζω στο μπαλκόνι και καλοφουντώνουν, θα ήταν καλό όσο είναι μέσα, να δημιουργήσω υγρασία στο χώρο με δοχεία με νερό πάνω στα καλοριφέρ ?
να σημειωθεί ότι καθώς το σπίτι δεν είναι αμάν μεγάλο αναγκαστικά τα φυτά είναι σχετικά κοντά στα σώματα -κάτι που ξέρω ότι τα ζορίζει-
μπορώ να κάνω κάτι για να τα ανακουφίσω ?
το ταξίδι ότι είναι ...
Άβαταρ μέλους
toui

Cash on hand: 30.00

Δημοσίευσηαπό orestis » Παρ Ιαν 15, 2010 2:29 pm

Σε ποιά περιοχή είσαι? Η άποψη μου είναι οτι οι φίκοι θα μπορούσαν να μένουν μόνιμα έξω.
Θα πώ κάτι που έχω ξαναπεί. Δεν υπάρχουν φυτά εσωτερικού χώρου. Όλα τα φυτά είναι εξωτερικού χώρου.
Απλά υπάρχουν φυτά που προέρχονται απο τελείως διαφορετικό κλίμα απο το δικό μας οπότε για να τα προστατέψουμε κάποιες εποχές που δεν αντέχουν τις συνθήκες που επικρατούν έξω στην Ελλάδα , τα βάζουμε μέσα. Αυτό όμως δεν είναι εύκολη υπόθεση μιας και μέσα οι συνθήκες είναι πολύ πιο δύσκολες για τα φυτά. Μπορεί να τα προστατεύουμε π.χ. απο τις χαμηλές θερμοκρασίες που επικρατούν έξω, αλλά μέσα μπορεί να έχουν πολύ υψηλή θερμοκρασία, και πολύ λίγο φως, που πάλι κακό θα τους κάνει.
Πρέπει να είμαστε προσεχτικοί με το ποιά φυτά και πότε τα βάζουμε μέσα και να μην παρασιρόμαστε απο τον όρο φυτά εσωτερικού χώρου, μιας και δεν είναι καθόλου ορθός.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό toui » Παρ Ιαν 15, 2010 2:52 pm

orestis έγραψε:Σε ποιά περιοχή είσαι? Η άποψη μου είναι οτι οι φίκοι θα μπορούσαν να μένουν μόνιμα έξω.
Θα πώ κάτι που έχω ξαναπεί. Δεν υπάρχουν φυτά εσωτερικού χώρου. Όλα τα φυτά είναι εξωτερικού χώρου.
Απλά υπάρχουν φυτά που προέρχονται απο τελείως διαφορετικό κλίμα απο το δικό μας οπότε για να τα προστατέψουμε κάποιες εποχές που δεν αντέχουν τις συνθήκες που επικρατούν έξω στην Ελλάδα , τα βάζουμε μέσα. Αυτό όμως δεν είναι εύκολη υπόθεση μιας και μέσα οι συνθήκες είναι πολύ πιο δύσκολες για τα φυτά. Μπορεί να τα προστατεύουμε π.χ. απο τις χαμηλές θερμοκρασίες που επικρατούν έξω, αλλά μέσα μπορεί να έχουν πολύ υψηλή θερμοκρασία, και πολύ λίγο φως, που πάλι κακό θα τους κάνει.
Πρέπει να είμαστε προσεχτικοί με το ποιά φυτά και πότε τα βάζουμε μέσα και να μην παρασιρόμαστε απο τον όρο φυτά εσωτερικού χώρου, μιας και δεν είναι καθόλου ορθός.

Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες. Εγώ είμαι στην Καλαμαριά.
Δυστηχώς αν βγάλω τους φίκους μου έξω τον χειμώνα , καθώς είναι μεγάλα φυτά, και το μπαλκόνι μου "μπάζει" από την θάλασσα θα μου τα σπάσει - οπότε εκείνη η ιδέα με τα δοχεία με νερό πάνω στα καλοριφέρ, κάνει δουλειά ... (μέχρι την άνοιξη οπότε και τα βγάζω έξω)
το ταξίδι ότι είναι ...
Άβαταρ μέλους
toui

Δημοσίευσηαπό toui » Τρί Ιαν 19, 2010 10:03 am

Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες. Εγώ είμαι στην Καλαμαριά.
Δυστηχώς αν βγάλω τους φίκους μου έξω τον χειμώνα , καθώς είναι μεγάλα φυτά, και το μπαλκόνι μου "μπάζει" από την θάλασσα θα μου τα σπάσει - οπότε εκείνη η ιδέα με τα δοχεία με νερό πάνω στα καλοριφέρ, κάνει δουλειά ... (μέχρι την άνοιξη οπότε και τα βγάζω έξω)[/quote]

Η τελευταία καταχωρησή μου τελειώνει με ερωτηματικό "είναι καλή ιδέα τα δοχεία με νερό...? "
(ακόμα μαθαίνω να το χρησιμοπιώ το forum :oops: )
οπότε αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ή όχι αυτό που ρωτάω :ROFL θα χαρώ πολύ !!
το ταξίδι ότι είναι ...
Άβαταρ μέλους
toui

Δημοσίευσηαπό orestis » Τρί Ιαν 19, 2010 2:17 pm

Τα δοχε'ια με το νερό πάνω στο καλοριφέρ, σαφώς προσφέρουν περισσότερη υγρασία στο χώρο. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει τα φυτά κάτι τέτοιο , μιας και δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά γενικά είναι κάτι που προτίνεται.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό toui » Τρί Ιαν 19, 2010 3:17 pm

Ευχαριστώ ( όχι τίποτα, χαίρομαι γιατί έχω γεμίσει ήδη με βάζα και βαζάκια τα καλοριφέρ.... μην πηγαίνανε τζά μπα !!! :D :D )
το ταξίδι ότι είναι ...
Άβαταρ μέλους
toui

Δημοσίευσηαπό aigaias » Τρί Ιαν 26, 2010 12:16 pm

καλημερα toui
το θεμα με τα δοχεια σαφως και μπορουν να δωσουν μια νοτα μεγαλυτερης υγρασιας!!αλλα στο μερος που διαβαζω οτι μενεις δεν πιστευω να εχεις τεραστιο προβλημα απο υγρασια γιατι εισαι πολυ κοντα στην θαλασσα!!
εγς δεν τηα ρισκαρα τα να βγαλω εξω!για 3 λογους!
πρωτον λογο των δυνατων ανεμων οπως προειπες και εσυ (μεγαλη πιθανοτητα να σπασεις τα φυτα σου) δευτερον οι μεγαλες ποσοτητες μεταφορας αλατιου απο την θαλασσα μεσω του ανεμου!και τριτον πολυ χαμηλες θερμοκρασιες!!!!
ο φικος σαν φυτο δεν τηελει πολυ περιποιηση οσο χαζο και αν ακουγεται αυτο!!θελει λιγο νερο, μια φορα ανα 10 μερες ειναι αρκετο!!!τωρα για το κιτρηνισμα των φυλλων οφειλεται κυριως στο πολυ ποτησμα και στο χλωριο που περιεχει το νερο της βρυσης!αραιωσε τα διαστηματα του ποτησματος και επισης πανε απο καποιο ανθοπωλειο και προμηθευσου λιγο θειικο σιδηρο βαλτο και να ειναι σιγουρος πως η μοστερα σου θα επανελθει αμεσως!!!!
*ενας καλος τροπος ποτησματος ειναι¨αν φυσικα μπορεις να σηκωσεις την γλαστρα γεμισε ενα κουβα με νερο και βαλτην μεσα για περιπου 10 λεπτα!αυτο θα δεις θα βραζει σαν το νερο!!οφειλεται στο γεμισμα του πορωδες του εδαφους με νερο!μετα βγαλτην ας την να φυγει ολο το επιπλεον νερο!και βαλτην στο τελος ξανα στην θεση του!με αυτο τον τροπο μεγαλωνεις ακομη περισσοτο τα διαστηματα μεταξυ των ποτησματων!!!!
ελπιζω να σε βοηθισουν οι συμβουλες μου!!!!
aigaias

Δημοσίευσηαπό toui » Τρί Ιαν 26, 2010 12:43 pm

aigaias έγραψε:καλημερα toui
το θεμα με τα δοχεια σαφως και μπορουν να δωσουν μια νοτα μεγαλυτερης υγρασιας!!αλλα στο μερος που διαβαζω οτι μενεις δεν πιστευω να εχεις τεραστιο προβλημα απο υγρασια γιατι εισαι πολυ κοντα στην θαλασσα!!
εγς δεν τηα ρισκαρα τα να βγαλω εξω!για 3 λογους!
πρωτον λογο των δυνατων ανεμων οπως προειπες και εσυ (μεγαλη πιθανοτητα να σπασεις τα φυτα σου) δευτερον οι μεγαλες ποσοτητες μεταφορας αλατιου απο την θαλασσα μεσω του ανεμου!και τριτον πολυ χαμηλες θερμοκρασιες!!!!
ο φικος σαν φυτο δεν τηελει πολυ περιποιηση οσο χαζο και αν ακουγεται αυτο!!θελει λιγο νερο, μια φορα ανα 10 μερες ειναι αρκετο!!!τωρα για το κιτρηνισμα των φυλλων οφειλεται κυριως στο πολυ ποτησμα και στο χλωριο που περιεχει το νερο της βρυσης!αραιωσε τα διαστηματα του ποτησματος και επισης πανε απο καποιο ανθοπωλειο και προμηθευσου λιγο θειικο σιδηρο βαλτο και να ειναι σιγουρος πως η μοστερα σου θα επανελθει αμεσως!!!!
*ενας καλος τροπος ποτησματος ειναι¨αν φυσικα μπορεις να σηκωσεις την γλαστρα γεμισε ενα κουβα με νερο και βαλτην μεσα για περιπου 10 λεπτα!αυτο θα δεις θα βραζει σαν το νερο!!οφειλεται στο γεμισμα του πορωδες του εδαφους με νερο!μετα βγαλτην ας την να φυγει ολο το επιπλεον νερο!και βαλτην στο τελος ξανα στην θεση του!με αυτο τον τροπο μεγαλωνεις ακομη περισσοτο τα διαστηματα μεταξυ των ποτησματων!!!!
ελπιζω να σε βοηθισουν οι συμβουλες μου!!!!

Το πότισμα το προσέχω πολύ - το χέρι μπαίνει όλο μέσα στη γλάστρα :shock: μη τυχόν και κρατάει υγρασία - παρόλα αυτά τα φυλλαράκια τους πέφτουν ..Γιαυτό σκέφτηκα την ιδέα με τα βάζα με το νερό. Αν και Καλαμαριά δεν είμαι και τόσο κοντά στη θάλασσα και έπειτα είναι και χειμώνας οπότε ...
Όσο για το σήκωμα των γλαστρών :? δύσκολο αν έβλεπες τις γλάστρες μου θα καταλάβαινες ...
Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές !!!!
Γενικά από τότε που σας βρήκα προσέχω πραγματα που πριν δεν είχα ιδέα ότι πρέπει να προσέξω, οπότε για άλλη μία φορά ..... χαίρομαι που σας γνώρισα !!!!!
το ταξίδι ότι είναι ...
Άβαταρ μέλους
toui

Δημοσίευσηαπό ΜαρΚ » Δευτ Νοέμ 08, 2010 11:31 am

Καλημέρα,

μού έχουν κάνει δώρο μια καλαθέα πριν από έναν μήνα και είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Το πρόβλημα είναι ότι ψήλωσε πολύ για τη γλάστρα που έχει και όποτε περνάει κάποιος από δίπλα πέφτει. Αρκέι να ακουμπίσεις τα φύλλα και πέφτει.

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τί πρέπει να προσέξω κατά την μεταφύτευση. Απ'όσο ξέρω όλα έχουν την εποχή τους για μεταφύτευση. Θα της κάνω κακό τώρα? Αλλά τί άλλο να κάνω? Θα το ξεκάνει το φυτό η κόρη μου που περνάει από δίπλα τρέχοντας. Να της αλλάξω θέση δεν θέλω. Την έχει καταβρεί εκεί.

Επίσης: όταν πρωτοήρθε, άπλωνε το πρωί τα φύλλα της και το βράδυ τα σήκωνε πάλι. Τώρα δεν το κάνει πια. Θα πρέπει μάλλον να τη φυτέψω πιο βαθιά στο χώμα? Σε μεγαλύτερη γλάστρα εννοείται πάλι...

Μαρία
ΜαρΚ

Δημοσίευσηαπό Esprit » Κυρ Νοέμ 14, 2010 3:10 pm

Ηθελα να ρωτήσω κιεγω εδώ με αφορμή τα φυτά εσωτερικού χώρου και συγκεκριμένα για μία μεγάλη κέντια που έχω στο διαμέρισμα. Εχουν κιτρινίσει οι άκρες των φύλλων σε πολλά σημεία. Τι κάνω? Τα κόβω αυτά τα κιτρινισμένα φύλλα και τα ξερά κλαδάκια?

Την έχω έξω σε μπαλκόνι (νοτιά) και άμα φυσάει πολύ την βάζω μέσα όπου την βλέπει ο ήλιος γενικά. Κάθε πότε θέλει πότισμα και πόσο? Πρέπει να της βάλω λίπασμα?

Και μιας και ανέφερα το λίπασμα, σκεφτόμαστε με τη γυναίκα μου να ασχοληθούμε για πρώτη φορά με την κομποστοποίηση! Τώρα έχουμε αρχίσει να ενημερωνόμαστε και η πληροφορία είναι τόσο μεγάλη που έχουμε χαθεί λίγο... Σιγά σιγά όμως, διαβάζουμε συνέχεια και θα θέσουμε κάποιες απορίες στο κατάλληλο τόπικ. Ξέρει κανείς αν οι δήμοι δίνουν δωρεάν τέτοιους κάδους όπου θα πάρουμε και κάποια ενημέρωση?

Ευχαριστώ!
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970

Visit my blog: http://www.w-engineering.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Esprit

Δημοσίευσηαπό orestis » Κυρ Νοέμ 14, 2010 3:37 pm

Η κέντια είναι πολύ ανθεκτικό φυτό αν έχει τις κατάλληλες συνθήκες. Εμείς έχουμε μια στον κήπο περίπου 15 χρόνια, και είναι μια χαρά. Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι της αρέσει η σκιά. Και επίσεις οτι είναι φυτό με πάρα πολύ αργή ανάπτυξη.
Τα κάτω φύλλα θα τα ξεράνει ούτος ή άλλος μόνη της, μιας και είναι φυτό που αναπτύσετε όπως ο φοίνικας. Οπότε καλό είναι αυτά τα φύλλα να τα καθαρίζουμε. Το λίπασμα θα της κάνει καλό.
Αυτό που θα την ενοχλήσει περισσότερο είναι οι μετακινήσεις μέσα έξω.
Πίτισμα δεν νομίζω οτι χρειάζεται υπερβολικό. Καλύτερα να την ποτίζεις κάθε φορά που βλέπεις το χώμα να στεγνώνει.
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ayami » Κυρ Νοέμ 14, 2010 5:17 pm

Esprit έγραψε: Ξέρει κανείς αν οι δήμοι δίνουν δωρεάν τέτοιους κάδους όπου θα πάρουμε και κάποια ενημέρωση?

Στην Καλαμάτα υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα και είχα κάνει αίτηση για κάδο. Πριν μια βδομάδα μου έδωσαν έναν κάδο κήπου σχεδόν δωρεάν (πλήρωσα ένα συμβολικό ποσό). Ωστόσο δεν ξέρω τι ισχύει για το δικό σας δήμο, θα πρέπει να ρωτήσετε.
Η ενημέρωση πάντως που μας έκαναν εδώ ήταν για γέλια. Είχα διαβάσει ένα μικρό βιβλιαράκι για το κομπόστ και ήμουν σε θέση να τους επιμορφώσω όλους εκεί πέρα :D

Διαβάζοντας και ρωτώντας, αλλά κυρίως μέσα από την πράξη και μαθαίνοντας από τα λάθη του μπορεί να τα καταφέρει κανείς πιστεύω.

Σας εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένουμε να μοιραστείτε μαζί μας τις εμπειρίες σας.
Άβαταρ μέλους
ayami

Cash on hand: 3,626.55
Has thanked: 55 times
Have thanks: 27 times

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Τρί Νοέμ 16, 2010 10:59 pm

Εγώ θα απαντήσω σχετικά με το compost το οποίο ακόμη το ψάχνω..

Ο δικός μου δήμος φανταστείτε ότι έχει ακόμη αδιάθετους κάδους..
Κάποιοι δεν πήγανε να τον πάρουνε και κάποιοι τον επιστρέψανε όταν έμαθαν την διαδικασία.
Εγώ πήγα και έφυγα.. Και φανταστείτε ότι όλοι εδώ στον Άγιο Στέφανο είμαστε με κήπους μικρούς-μεγάλους.. Δίνανε μεγάλους 300λτ χωρίς πάτο και ήθελε διαδικασία αναποδογυρίσματος!!! Υπάρχουν και αυτόματοι ηλεκτρικοί που γυρίζουν μόνοι τους σαν τις μπετονιέρες, αλλά είναι πανάκριβοι!!! Γενικά για να γίνει η κομπόστα χρειάζεται καλό ανακάτεμα. Για όσους είναι από χωριό σκεφτείτε την διαδικασία που λέγανε "χώνεμα της κοπριάς"..

Έχω κάνει και πόστ για τον οικιακό κομποστοποιητή bokashi αλλά μάλλον δεν τον έχει χρησιμοποιήσει κανένας από το φόρουμ. Ουσιαστικά είναι προ-κομποστοποιητής και σε δεύτερη φάση τα υλικά του πρέπει να μεταφερθούν στον κανονικό. Όμως τα υγρά που παράγει είναι καλά για πότισμα.

Για να ολοκληρώσω, η κομποστοποίηση είναι διαδικασία που απαιτεί κάποια δουλειά και το κακό είναι ότι τραβάει τα ποντίκια. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν και έτσι διάβασα...

Αυτά ελπίζω να βοήθησαν λίγο..

Η οικολογία δεν λειτουργεί από μόνη της.. Κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις..
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις & Ιδέες για Φυτά - Διαμόρφωση - Κηποτεχνία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy