Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Προτάσεις για φρέζα;

Συντονιστής: Tsouknidas

Προτάσεις για φρέζα;

Δημοσίευσηαπό hariskar » Κυρ Δεκ 13, 2009 8:56 am

Ποια φρέζα να πάρω για επιφάνεια περίπου 40-50τμ; Βρίσκω αρκετές στο ίντερνετ, αλλά δν έχω ιδέα ποια να πάρω. Φρέζα και σκαπτικό μηχάνημα είναι το ίδιο; Μπορέιτε να μου προτείνετε; Ευχαριστώ!
hariskar

Cash on hand: 270.85
Has thanked: 15 times
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό olma156 » Κυρ Δεκ 13, 2009 1:24 pm

Γεια σου Χαρη,
σκαπτικο ή φρεζα ειναι το ιδιο πραγμα.

Μην παρεις απο το Internet αλλα απο ενα μεγαλο καταστημα της Καβαλλας (που να εχει Σερβις) ωστε να εχεις Τεχνικη υποστηριξη.

Τα καλυτερα σκαπτικα/φρεζακια ειναι αυτα που εχουν κινητήρες ROBIN ή MITSUBISHI ή HONDA.

Δεν χρειαζεσαι μεγαλη ιπποδυναμη αφου ο κηπος σου ειναι 50 τμ, αλλα απαραιτητα να εχει οπισθεν.

Ρωτησε εαν μπορουν να σου σπροσθεσουν και ενα μικρο πιεστικο για ψεκασμα θα σε εξυπηρετησει πολυ και δεν νομιζω το κοστος να ειναι μεγαλο.
Γιαννης

ΥΓ υπ οψιν οτι θελει πολυ προσοχη και ηρεμες κινησεις μεχρι να το μαθεις
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό hariskar » Κυρ Δεκ 13, 2009 2:47 pm

Από αυτές πχ ποιο μέγεθος να διάλεγα; http://www.unimac.gr/media/ne/8.pdf

Αυτή http://www.stihl.gr/isapi/default.asp?c ... fraese.htm κάνει;

Το βάθος σκαψίματος ρυθμίζεται ή είναι σταθερό;

Ευχαριστώ!
hariskar

Δημοσίευσηαπό nik-argiro » Κυρ Δεκ 13, 2009 6:00 pm

Φίλε Χάρι καλησπέρα
Όταν κάνης μία αγορά σε φρέζα δεν κοιτάς το βάθος που πρέπει να πάς αλά το πόσο εύκολα μπορείς να χειριστής το μηχάνημα και πόσο σε εξυπηρετεί.
Η καλλίτερη είναι η φρέζα από 5,5 έως 7,5 ίπποι.
Η καλλίτερη είναι η φρέζα 6,5 με 560 € .
Προσοχή ότι και να πάρεις να έχει την ρόδα στο μπροστινό μέρος.
Όσο για το βάθος όσο την κρατάς τόσο πιο πολύ κάτω πηγαίνει.
Προσοχή μεγάλη στην όπισθεν θα σου έλεγα να πεις στο κατάστημα που θα την πάρεις να σου την καταργήσουν .
Μάλλον την παρασκευή θα ανέβω στην δράμα στην ονειρούπολη και μάλλον θα πεταχτό και λίγο από κεραμωτή να δω κάτι φιλαράκια που μερικές φορές πάμε για ψάρεμα.

Πολλούς χαιρετισμούς ΝΙΚΟΣ :cheers
Άβαταρ μέλους
nik-argiro

Cash on hand: 835.05
Have thanks: 30 times

Δημοσίευσηαπό hariskar » Κυρ Δεκ 13, 2009 6:02 pm

Ευχαριστώ!
hariskar

Δημοσίευσηαπό hariskar » Δευτ Δεκ 14, 2009 9:12 pm

Με σκαπτικό που έχει διάμετρο μαχαιριών πχ 26 ή 30 cm, μπορώ να σκάψω ομοιόμορφα σε βάθος 10cm;
Τελευταία επεξεργασία από hariskar και Παρ Ιαν 08, 2010 1:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
hariskar

Δημοσίευσηαπό hariskar » Τετ Δεκ 16, 2009 6:52 pm

Είμαι μεταξύ 2 μοντέλων Honda. http://www.honda.gr/honda/power/model_h ... power_id=2 201 ή 205.
Τα παρτέρια χωρίζονται με 10 - 15 σκαλάκια οπότε για να το σηκώνω πρέπει τ βάρος να μην είναι τεράστιο. Μάλλον προς το 205 είμαι.
Τι λέτε;

Με σκαπτικό που έχει διάμετρο μαχαιριών πχ 26 ή 30 cm, μπορώ να σκάψω ομοιόμορφα σε βάθος 10cm;

Ευχαριστώ!
hariskar

Δημοσίευσηαπό nik-argiro » Τετ Δεκ 16, 2009 9:34 pm

Φίλε Χάρι καλησπέρα
Θα πάρεις φρέζα σε κάποιο στιλ σαν KT 800L
H KT 800 BS
Πολλούς χαιρετισμούς ΝΙΚΟΣ

http://www.unimac.gr/media/ne/8.pdf :cheers
Άβαταρ μέλους
nik-argiro

Cash on hand: 835.05
Have thanks: 30 times

Δημοσίευσηαπό hariskar » Τετ Δεκ 16, 2009 10:21 pm

Ευχαριστώ, όμως ζυγίζει 50 κιλά, πως θα το ανεβοκατεβάζω από τα πολλά σκαλάκια;; Τα παρτέρια είναι 2, ένα 2Χ5 και το άλλο 4Χ8 περίπου. Μεταξύ τους υπάρχουν 10-15 σκαλάκια. Για να βάλω τη φρέζα στην αποθήκη υπάρχουν άλλα 5-10 σκαλάκια...
hariskar

Δημοσίευσηαπό iliasx » Πέμ Απρ 01, 2010 11:57 am

υπαρχουν 2-3 εταιριες που εχουν θαμνοκοπτικο το οποιο παιρνει φρεζακι,αλυσοπριονο,κουρευτικο μπορντουρας.κοιτα mtd,stihl...
iliasx

Cash on hand: 0.00

Δημοσίευσηαπό ΣΩΤΗΡΗΣ ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ » Δευτ Απρ 12, 2010 11:45 pm

Επειδή έχω ασχοληθεί τελευταία με το θέμα άλλο πράγμα η φρέζα και άλλο το σκαπτικό ,η φρέζα έχει ρόδες που έχουν κίνηση και είναι για πιο μεγάλες επιφάνειες ενώ το σκαπτικό κινείται με τα μαχαίρια.Προσοχή στην όπισθεν γιατί πολλοί έχουν κόψει πόδια από απροσεξία
ΣΩΤΗΡΗΣ ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Απρ 12, 2010 11:51 pm

Η φρέζα που έχουμε στο κτήμα έχει ρόδες, τις οποίες τις αντικαθιστάς με μαχαίρια όταν θέλεις να σκάψεις, και βάζεις και διαφορετικά μαχαίρια ανάλογα το βάθος που θέλεις να σκάψεις.
Αν δεν κάνω λάθος στην επαρχία (το έχω δει στην Κρήτη) βάζουν καρότσα στη φρέζα και τις ρόδες και κάνουν τις μετακινήσεις τους από το σπίτι στο χωράφι.

τελικά το σκαπτικό και η φρέζα δεν είναι το ίδιο πράγμα?
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,343.60
Has thanked: 889 times
Have thanks: 2430 times

Δημοσίευσηαπό Highlander » Πέμ Απρ 15, 2010 2:11 pm

Είναι στα υπόψιν να πάρω μία φρέζα, αλλά για την ώρα κάνω υπομονή :p
Highlander

Δημοσίευσηαπό olma156 » Πέμ Απρ 15, 2010 9:07 pm

Σταυρουλα,
ολα αυτα τα μηχανηματα που απευθυνονται σε ερασιτεχνες δεν ειναι κανονικα ουτε σκαπτικα (για οργωμα) αλλα ουτε και φρεζες ειναι κατι μεταξυ των δυο και ο καθενας τα ονομαζει οπως θελει αφου βαζει τα αναλογα εξαρτηματα, παντως για καλυτερα ειναι να εχει οσο το δυνατον περισσοτερους ιππους γιατι εαν ειναι μικρο πρεπει να πηγαινεις παρα πολυ σιγα για να κανει δουλεια, επισης να εχουν οπισθεν και φυσικα χρειαζεται πολυ προσοχη στην χρηση τους.
Πολλα απο τα ερασιτεχνικα μηχανηματα παιρνουν και ψεκαστικο-κλαδευτικο κλπ

Κανονικα για οργωμα στα χωραφια βαζουν τα γραβαλλα (Υνια) που μπαινουν βαθια γυρω στα 40εκ στο χωμα και φτιαχνουν αυλακια σε ολο το χωραφι οσο λιγοτερα γραβαλλα βαζουν τα τρακτερ τοσο βαθυτερα μπορουν να οργωνουν (με μονό Υνί κανουν βαθυ οργωμα) δεν διαλυουν τις μπαλες χωματος που βγαζουν και το κυριοτερο δεν κοβουν τις ριζες των δεντρων, η Φρεζα δεν μπαινει πολυ βαθεια αλλα μπαινει σε βαθος περιπου 20-25εκ και διαλυει τις μπαλες του χωματος κανει δηλ το χωμα πιο αφρατο επιφανειακα και οτι ριζα βρει την κοβει, και τα δυο ειναι ανεξαρτητα μηχανηματα και δουλευουν με την ελξη του τρακτερ.

Πραγματι σε πολλα μερη βάζουν καρότσα στη φρέζα και τις ρόδες, αρκει να εχει μια υπολογισιμη ιπποδυναμη
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Απρ 15, 2010 9:17 pm

Αυτή που έχουμε Γιάννη (δηλαδή ο πατέρας μου την έχει και δεν με αφήνει να παίξω) είναι από τις επαγγελματικές που χρησιμοποιούν κυρίως στην Κρήτη για το όργωμα των κτημάτων. Ο θείος μου είχε στο Ηράκλειο κτήμα με ελιές και σταφίδα και χρησιμοποιούσαν τις ίδιες φρέζες. Επειδή ήταν γερό μηχάνημα, αγόρασε μια ίδια και ο πατέρας μου.
Την έχει κάπου 15 χρόνια, και έχει όπισθεν. Του περιποιήθηκε το πόδι μια φορά η όπισθεν, για αυτό δεν με αφήνει να της κάνω ένα test drive ;)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ne3go » Πέμ Απρ 29, 2010 9:39 pm

Φίλε hariskar αυτό με τη μεταφορά είναι μεγάλο πρόβλημα των σκαπτικών (ειδικά αν έχεις και σκάλες όπως λες). Ένα που έχει ο κουνιάδος μου είναι 90 κιλά και για να το μεταφέρουμε μας βγαίνει η πίστη. Αν καταλήξεις σε κάτι ελαφρύ και μικρό, δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει καλή δουλειά, αν θα σκάβει καλά θρυμματίζοντας το χώμα και τα αγριόχορτα.

Καλό είναι επίσης να κοιτάξεις και το μήκος του άξονα των μαχαιριών, μιας και αν είναι μεγάλο (75-80 cm), δεν θα κάνεις τόση δουλειά πηγαίνοντας πέρα-δώθε συνέχεια να καλύψεις όλη την επιφάνεια.

For this message the author ne3go has received thanks:
Μποστανάρης(Δευτ Δεκ 31, 2012 8:19 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
ne3go

Cash on hand: 215.90
Have thanks: 2 times

Δημοσίευσηαπό hariskar » Τρί Μάιος 04, 2010 4:02 pm

Τελικά δεν πήρα τίποτα. Έσκαψα περίπου 50-60τμ με φτυάρι και πιστεύω ότι είναι αρκετό.
hariskar

Δημοσίευσηαπό Φέρελπις Αγρότης » Τετ Οκτ 27, 2010 10:03 am

hariskar έγραψε:Τελικά δεν πήρα τίποτα. Έσκαψα περίπου 50-60τμ με φτυάρι και πιστεύω ότι είναι αρκετό.

Τελικά Χάρη μας απογοήτευσες. Εγώ πως θα ξέρω τώρα αν η φρέζα που σχεδιάζω να πάρω (και ζυγίζει εκεί γύρω τσα 50 κιλά) θα ανεβοκατεβαίνει εύκολα τα σκαλοπάτια (καμιά 10αριά) από την αποθήκη στον κήπο?
Βοήθεια συνφορουμίστες!!! Δεν έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Επείγομαι ή να αγοράσω φρέζα ή να πιάσω την τσάπα πάλι :?
Άβαταρ μέλους
Φέρελπις Αγρότης

Re:

Δημοσίευσηαπό Μποστανάρης » Τετ Μάιος 18, 2011 10:44 pm

ven έγραψε:Η φρέζα που έχουμε στο κτήμα έχει ρόδες, τις οποίες τις αντικαθιστάς με μαχαίρια όταν θέλεις να σκάψεις, και βάζεις και διαφορετικά μαχαίρια ανάλογα το βάθος που θέλεις να σκάψεις.
Αν δεν κάνω λάθος στην επαρχία (το έχω δει στην Κρήτη) βάζουν καρότσα στη φρέζα και τις ρόδες και κάνουν τις μετακινήσεις τους από το σπίτι στο χωράφι.

αμ μπραβο!!!!!!!αθανατη Μινωταυρος!!!!και sachs!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Μποστανάρης

Cash on hand: 330.25
Has thanked: 1 time
Have thanks: 3 times

Re: Re:

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Μάιος 18, 2011 10:55 pm

Μποστανάρης έγραψε:
ven έγραψε:Η φρέζα που έχουμε στο κτήμα έχει ρόδες, τις οποίες τις αντικαθιστάς με μαχαίρια όταν θέλεις να σκάψεις, και βάζεις και διαφορετικά μαχαίρια ανάλογα το βάθος που θέλεις να σκάψεις.

αμ μπραβο!!!!!!!αθανατη Μινωταυρος!!!!και sachs!!!!!!!!

Ακριβώς! Αυτή είναι!
Πρέπει να την έχουμε 30 χρόνια στο κτήμα. Δεν θυμάμαι για ποιο λόγο, αλλά οι γονείς μου την είχαν αγοράσει και την είχαν φέρει από την Κρήτη. Αθάνατο μηχάνημα, μασάει και πέτρες!
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Re:

Δημοσίευσηαπό Μποστανάρης » Σάβ Μάιος 21, 2011 12:08 pm

ven έγραψε:Αυτή που έχουμε Γιάννη (δηλαδή ο πατέρας μου την έχει και δεν με αφήνει να παίξω) είναι από τις επαγγελματικές που χρησιμοποιούν κυρίως στην Κρήτη για το όργωμα των κτημάτων. Ο θείος μου είχε στο Ηράκλειο κτήμα με ελιές και σταφίδα και χρησιμοποιούσαν τις ίδιες φρέζες. Επειδή ήταν γερό μηχάνημα, αγόρασε μια ίδια και ο πατέρας μου.
Την έχει κάπου 15 χρόνια, και έχει όπισθεν. Του περιποιήθηκε το πόδι μια φορά η όπισθεν, για αυτό δεν με αφήνει να της κάνω ένα test drive ;)

AYTHN ΕΔΩ ΕΝΟΕΙΣ ΕΤΣΙ?
ΑΘΑΝΑΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΕ Ο ΠΑΠΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΑΦΟΥ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΒΑΡΒΑΤΟ ΣΕΡΒΙΣ 560 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑΚΙΑ ΕΔΩΣΑ!!!!!!!
Εικόνα

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΦΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ....ΤΡΑΚΤΕΡ!!!!!! ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΚΟΝΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Μποστανάρης

Cash on hand: 330.25
Has thanked: 1 time
Have thanks: 3 times

Re: Προτάσεις για φρέζα;

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Μάιος 21, 2011 12:18 pm

Ναι αυτή λέω!

Είναι μηχανικός ο πατέρας μου και την προσέχει πολύ (όπως όλα του τα εργαλεία), δεν ξέρω αν της έχει κάνει service ή αν το κάνει μόνος του, αλλά έχω βαρεθεί να την βλέπω στο υπόστεγο κάθε φορά που πάω στο κτήμα. Είναι από τα εργαλεία που κοπανιέσαι να χαλάσουν για να τα αλλάξεις, και αυτά δεν το έχουν σκοπό! :lol:
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Re: Προτάσεις για φρέζα;

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Σάβ Μάιος 21, 2011 1:07 pm

προς μποσταναρη : αν γινεται γραψε σε παρακαλω με μικρα,
επισης το εικονιδιο που εχεις για αβαταρ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μου θυμιζει κατι αυτοκολλητα που ειχα μικρος με φρου φρου και αρωματα!!! πω πω με πηγες πολυ πολυ πισω και το χαρηκα!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,845.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1626 times
Have thanks: 1556 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Re:

Δημοσίευσηαπό Κανάρης » Σάβ Μάιος 21, 2011 1:39 pm

Να σε δω με τη φρέζα να πηγαίνεις για ψώνια και τίποτα άλλο
Άρρωστος με τα τριαντάφυλλα...
Άβαταρ μέλους
Κανάρης

Mood: Tired
Cash on hand: 7,162.60
Bank: 0.00
Has thanked: 450 times
Have thanks: 723 times

Re: Re:

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Μάιος 21, 2011 1:54 pm

Κανάρης έγραψε:

Να σε δω με τη φρέζα να πηγαίνεις για ψώνια και τίποτα άλλο

Γιατί να πάω με την φρέζα? Αφού έχω τρακτέρ της lamborgini! [cheer2]

http://www.lamborghini-tractors.com/en-EN/44en.html
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Υποστρώματα - Εργαλεία - Αυτόματο Πότισμα - Προστασία: Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy