Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Να συστηθουμε κι εμεις!....

Συντονιστής: Κικη

Να συστηθουμε κι εμεις!....

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Μαρ 05, 2010 1:16 pm

Η αληθεια ειναι οτι ο τιτλος ειναι λίγο παραπλανητικος, καθως δεν ξερω τα ονοματα τους να σας τα συστησω.... Τα ειχα παρει απο μια εκθεση λουλουδιων, μια σταλια κακτακια, αυτα τα πολυ πολυ μικρα, ξερετε.... Αρχικα μεγαλωσαν λιγο και σκεφτηκα να τα μεταφυτεψω σε δυο πηλινα, που τοτε φαινοντουσαν τεραστια.... (βλεπετε σ εμια φωτο διπλα το μπουκαλακι απ το φαρμακο και το βοτσαλο, για να καταλαβετε το μεγεθος).... Και απο τοτε μεγαλωσαν ΠΟΛΥ, τοσο που δεν το πιστευω!!! Βγαλαμε και λουλουδι!!!! Θελω ομως να ρωτησω μερικες συμβουλες, και αν φυσικα ξερετε και τα ονοματα τους θα χαρω να μας συστησετε εσεις!!

Πηλινο Νο1 και ανθισμενο!!....
Σ αυτο ειναι 4 ειδη μεσα... Σις 3 πρωτες φαινεται η μια μερια, στις αλλες η αλλη... Το στρογγυλο ειν αυτο με τη μικρότερη αναπτυξη, τα αλλα οουουου!! Το λουλουδι οπως βλεπετε βγαινει απ αυτο που μοιαζει με αλοη... Ηθελα να ρωτησω λοιπον αν χρειαζονται μεταφυταυση ξανα, και αν αυτο που φαινεται μπροστα στις 3 πρωτες φωτος, με τα λευκα καρουμπαλακια, εχει καποιο προβλημα.... Βλεπετε, γερνει παααααααρα πολυ... Ειναι επειδη παραμεγαλωσε, λογω βαρους (και αν ναι, τι κανω???) η κατι εχει και λιγοθυμαει???

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

ΠΗΛΙΝΟ Νο2....
Εχω κι εδω 4 ειδη, αλλα 2 ερωτησουλες.... Κατ αρχην το πιο μεγαλο απ ολα, κι αυτο γεεεεερνει... Εχουν σπασει αρκετα κομματακια του κατα καιρους, αλλα και παλι μεγαλωνει.... Τωρα κι αυτο λοιπον, σαν το αλλο που προανεφερα με τα μπιλακια, γερνει προς τα κατω.... Επαθε κατι??? Και δευτερη και τελευταια, σ αυτο που φαινεται σα βενταλια, και που μεγαλωνει πολυυυυ αργα, στο αριστερο του κομματι οπως βλεπουμε τη φωτο εχουν ξεραθει εδω και καιρο τα 2-3 πιο χαμηλα κομματακια του, απο τη μια πλευρα μονο.... (Δυστυχως βλεπω οτι δε φαινονται και τοσο καλα στις φωτος... :( ) Υπαρχει περιπτωση να εμποδιζει αυτο την αναπτυξη του, να θελει αφαιρεση το ξερο κομματι η κατι παρομοιο??

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Και κατι γενικο, θελουν λετε μεταφυτευση η οχι??

Σας ευχαριστω πολυ και σορι αν σας κουρασα.....
Τελευταία επεξεργασία από Aggeliki και Παρ Μαρ 05, 2010 1:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Mood: Scream
Cash on hand: 3,935.80
Has thanked: 231 times
Have thanks: 71 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Παρ Μαρ 05, 2010 1:41 pm

Αγγελική σαφως και θέλουν μεταφύτευση και μάλιστα το καθένα μόνο του.
Οι κάκτοι μεγαλώνουν πολύ, και καλό είναι να έχει ο καθένας το χώρο του.
Επισεις έχουν διαφορετικές ανάγκες σε νερό , ήλιο κ.τ.λ. και αν είναι όλοι μαζί υπάρχει πρόβλημα.
Στην πρώτη γλάστρα το μεγάλο που γέρνει είναι μια opuntia, δεν ξέρω ποιά ακριβώς. Υπάρχει περίπτωση στη βάση της να έχει κάποια ασθένεια, εκτός και αν αυτά που φαίνονται είναι χτυπήματα. Μου μοιάζουν πολύ για κοκοηδεί. Κατα τα άλλα μεγαλώνει πολύ και γι αυτό γέρνει, μιας και δεν έχει καλή στήριξη στο μικρό χώρο που της αναλογή.
Το πιο μικρό κακτάκι στην ίδια γλάστρα είναι Εchinopsis, για να βρείς ποιός ακριβώς θα πρέπει αν ψάξεις λίγο στο internet.
Στη δεύτερη γλάστρα , το μεγάλο είναι Opuntia elata και είναι πολύ κίτρινη. Άρα κάτι τις λύπει. Αν την κλαδέψεις σωστά καθώς μεγαλώνει πέρνει τη μορφή του έλατου.
Δίπλα το όρθιο με τα κόκκινα αγκάθια είναι Euphorbia.
Αυτά ξέρω εγω, και αυτό που θα πρότεινα είναι μεταφύτευση το καθένα σε δικό του γλαστράκι και λίπανση.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 7,813.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 70 times
Have thanks: 961 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Μαρ 05, 2010 3:47 pm

Αχ, παλι θα ρωτησω πραγματα.... Κατ αρχην Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.... Και για τις συμβουλες, και για τις συστασεις με μερικα απ τα κακτακια μου!! :D

Κατ αρχην να πω οτι στον πρωτο κακτο δεν ειναι χτυπηματα στη βαση... Οποτε μαλλον ειναι τα κοκκοειδη που λες.... Μπορω να κανω κατι γι αυτο η οχι?? Μπορω δηλαδη να βαλω καποιο φάρμακο οπως και στ αλλα φυτα η οι κακτοι θελουν κατι ειδικο??? Αν το μεταφυτευσω μονο του επισης θα σταματησει να γέρνει, καταλαβα καλα, η χρειαζεται να αφαιρεσω και καποιο κομματι??(να το κοψω και να το πεταξω? το λυπαμαιαιιααι!!)

Αληθεια, πως μεταφυτευουμε ενα κακτο χωρις να γεμισουμε αγκαθια??? :shock: Χοντρα γαντια εργατικα θα εκαναν ισως, αλλα η αισθηση στα χερια (ποσο πιεζεις κλπ)??

Επισης οταν λες "λιπανση" υποθετω οτι εννοεις ειδικο λιπασμα, οχι αυτο που ριχνουμε στ αλλα φυτα ε?? :oops: :roll:

Αυτα... Σορι αν γινομαι κουραστικη....
:oops:
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Παρ Μαρ 05, 2010 4:45 pm

Απο φάρμακα ρίχνεις στους κάκτους ότι και στα υπόλοιπα φυτά. Καντο μόνο γρήγορα γιατι εκτός του οτι θα γεμίσει ο κάκτος θα γεμίσουν και οι υπόλοιποι. Οπότε ψεκάζεις και τους οιπόλοιπους γιατί πιθανόν να έχουν και αυτοι.
Το να σταματήσει να γέρνει μάλλον δεν είναι δυνατό μιας και έχει πάρει ήδη την κλίση. Οι opuntia μεγαλώνουν προς όλες τις κατευθήνσης. Αυτό που μπορείς να κάνεις αν σε ενοχλή η κλήση που έχει πάρει, είναι ήτε να κόψεις το κλονάρι, ήτε να το στηρίξεις δίνοντάς του ανωδική κλήση.
Εγω τη μεταφύτευση την κάνω πάντα με εφημερίδες. Διπλώνω αρκετά φύλλα και πιάνω όλο τον κάκτο. Αν όμως έχει μεγάλα αγκαθια ίσως πρέπει να βάλεις και γάντια γιατί μπορεί να περάσουν και τις εφημερίδες.
Λίπασμα υπάρχει ειδικό για κάκτους. Εγω πάντως βάζω απο αυτό που βάζω και στα υπόλοιπα φυτά, αλλά σε λιγότερη δοσολογία. Δηλαδή το κάνω πιο ελαφρή. Τους βάζω και λίπασμα και σίδηρο.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Κικη » Σάβ Μαρ 06, 2010 11:49 am

Γεια σου Αγγελική! όμορφα είναι τα κακτάκια σου αλλά συμφωνώ με τον Orestis ότι πρέπει να χωριστούν. ήδη πρέπει να είναι καιρό μαζί και ζορίζονται. Στην πρώτη γλάστρα είναι η opuntia που είπε ο Or, microdasys albata ή albispina. To παχύφυτο είναι αλόη και το άλλο με τα μικρά φυλλαράκια πρέπει να είναι austrocylindropuntia, αν βλέπω καλά. Στο δεύτερο πήλινο, αυτό που είναι σαν βεντάλια(ή μούντζα όπως λέω εγώ το δικό μου) είναι gasteria liliputana. Τις οπούντιες που μεγαλώνουν στραβά μπορείς να τις κόψεις και να φτιάξεις νέα φυτά, πιάνουν εύκολα. Για να τα πιάσεις χρησιμοποίησε εφημερίδες όπως λέει ο Orestis. Να το κάνεις μια μεγάλη λωρίδα και να τυλίξεις ουσιαστικά τον κάκτο και να τον τραβήξεις απαλά. Ίσως σε ζορίσουν λίγο γιατί είναι στριμωγμένοι αλλά λίγη επιμονή θέλει και θα τα καταφέρεις! :)
Άβαταρ μέλους
Κικη

Cash on hand: 10,715.60
Has thanked: 252 times
Have thanks: 252 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Δευτ Μαρ 08, 2010 4:25 pm

Κατ αρχην σας ευχαριστω και τους δυο και παλι και για τις πολυ χρησιμες συμβουλες και για τα ονοματα των κακτων μου!!! Αν και οι φωτο μου ειναι μικρες μου τα πατε ολα σωστα, βρηκα μεγαλυτερες φωτος στο νετ και οντως ειναι αυτα, σας ευχαριστω!!! Θα τους αγορασω λοιπον καινουρια πηλινα και θα τα χωρισω το συντομοτερο, (αν και μ αρεσαν ολα μαζι, σα συνθεσεις :wink: )..... Θα ψεκασω και σημερα κιολας με φάρμακο τη βαση που φαινεται αρρωστη....(αν ειχατε καμια υποδειξη για συγκεκριμενο φάρμακο θα ημουν υποχρεη, εχω αρκετα αλλα δεν ξερω ποιο θα ηταν το καταλληλοτερο απ ολα)... Αλλα θα ρωτησω κατι ακομα και υποσχομαι να μη ρωτησω αλλα πραγματα!! :oops: Το χωμα που εχουν τωρα ειναι αυτο που ειχαν στα αρχικα τους γλαστρακια (αλλα τωρα πια σε πολυ μικρή αναλογια, καθως ηταν πολυ πολυ μικρα τοτε οπως ειπα) συμπληρωμενο με κανονικο χωμα, εμπλουτισμενο αλλα δε θυμαμαι με τι (το χα παρει απο το Praktiker τοτε, και καπως το λεγε, Φυτοθαυμα μου φαινεται), και πανω πανω με μια στρωση βοτσαλακια μικρά απο ελαφροπετρα.... Να τα βαλω παλι στα ιδια συστατικα η να τους αλλαξω χωμα, υπαρχει ειδικο?? Κι επειδη η Κικη μου ...ανοιξε την ορεξη να τους κανω περισσοτερους :oops: , πως ακριβως το πολλαπλασιαζω?? Κοβω κομματι και απλα το χώνω σε χωμα και περιμενω (με ελαχιστο ποτισμα κλπ)??
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Μαρ 08, 2010 5:31 pm

Για φάρμακο δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένο γιατι απο τη φώτο δεν φαίνεται τι είναι. Παίζει να είναι μήκυτας αλλά μπορεί να είναι και κοκκοηδή.
Ο πολ/σμός είναι πολύ απλός . Κόβεις ένα κομμάτι και το φυτεύεις, αλλά ελάχιστο πότισμα να μην σαπίσει.
Χώμα υπάρχει ειδικό για κάκτους , αλλά μπορείς να φτιάξεις και μόνη σου ένα μίγμα με φυτόχωμα , τύρφη, άμμο και περλίτη.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Δευτ Μαρ 22, 2010 3:27 pm

Λοιπον, πηρα οσα χρειαζομουν, χώμα, γλαστρες, εφημεριδες, τα παντα... (πηρα και αλλα δυο κακτακια, δεν κρατηθηκα, τα δα και μ αρεσανε πολυ τα ατιμα...) και καπου εκει που χα ξεκινησει τη δουλεια....στοπ! Πριν αρχισω να μεταφυτευω και τα φυτα της δευτερης συνθεσης, ειδα στο δευτερο γλαστρακι, στη βαση του gasteria liliputana, να εχουν βγει τρια πολυ μικρα, ιδια φυτακια (βλεπω τωρα οτι φαινονται ακομα και στην τελευταια φωτο που εχω αναρτησει, και εγω δεν τα ειχα δει καν... :? ) Αυτα τα μικρουλια τα αφηνω πανω στο μεγαλυτερο κακτακι τωρα που τα μεταφυτευω, η πρεπει να κανω κατι με την ευκαιρια??

Το απογευμα ελπιζω να βαλω και φωτογραφια κοντινοτερη της opuntia, μηπως καταλαβετε τι ειναι τελικα αυτα στη βαση της για να τα αντιμετωπισω εγκαιρως....

Σας ευχαριστω απο τωρα για ολες τις συμβουλες που μου δίνετε παντα....
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό Κικη » Δευτ Μαρ 22, 2010 3:44 pm

τα είχα δει τα μωράκια σου, κουκλάκια είναι! εγώ να σου πω θα τα άφηνα με το μεγάλο γιατί μου φαίνονται ακόμα πολύ μικρά. το κάνω βέβαια αυτό γιατί κι εγώ αρχάρια είμαι, για να μην τα τσακίσω, αλλά έτσι δεν χάνω (πολλά) φυτά..
Άβαταρ μέλους
Κικη

Cash on hand: 10,715.60
Has thanked: 252 times
Have thanks: 252 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Δευτ Μαρ 22, 2010 3:59 pm

Οk λοιπον!! Κι εγω αυτο θα κανω, για περισσοτερη σιγουρια... :wink: Αφου υπαρχει εστω και λιγος κινδυνος να παει κατι στραβα, ας μεγαλωσουν λιγο ακομα τα...κουτσουβελακια!! :D

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Κικη!! :D :D
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Μαρ 22, 2010 5:11 pm

Και εγω θα έλεγα να τα αφήσεις γιατί είναι μικρά ακόμα. Αν θες να δημουργήσεις καινούργια φυτάκια, μπορείς να διαιρέσης το φυτό αργότερα που θα έχουν μεγαλώσει κάπως και πιθανών να έχουν αποκτήσει και δικές τους ρίζες.
Πολύ ωραία λουλουδάκια έχει πάντως αυτό το παχύφυτο.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Απρ 02, 2010 10:04 am

Καλη Ανασταση και Καλο Πασχα να χουμε κι απο δω!!

Τα κακτακια μεταφυτευτηκαν ολα.... Ειχατε παρα πολυ δικιο, επρεπε ν αλλαχτουν, οι ριζες τους ηταν τοσο πιεσμενες μεσα στο πηλινο, και τοσο σφιχτα μπλεγμενες μεταξυ τους, που κι εγω δε ξερω ποση ωρα εκανα για να τις ξεμπλεξω και να ξεκολλησει το ενα απ το αλλο με τις ελαχιστότερες απωλειες!! (λετε οι ριζουλες που σπασανε να μου βγουν σε κακο???)

Η κατασταση ομως ηταν πολυυυ καλη γενικως!! Εκτος απο τα μωρουλια που κουβεντιασαμε, μωρο ειχε κανει και η ανθισμενη αλοη, αλλα ηταν τοσο κολλημενη η ριζα του με την austrocylindropuntia που παρα να το καταστρεψω βαζοντας δυναμη, το αφησα μαζι της..... Και αυτο με τα ασπρα μπαλακια, στο κεντρο του μαλλον εχει κατι σα μπουμπουκακια!!!

Εκτος απ την ερωτηση για τις ριζες που εκανα ηδη, θελω να ρωτησω και το εξης.... Για να κοψω κομματι και να το βαλω και να πιασει, το βαζω κατ ευθειαν στο χωμα η το αφηνω πρωτα να στεγνωσει το κομμενο σημειο και μετα, οπως ειδα σ ενα αλλο τοπικ του ορεστη εδω (topic-t699.html)?

Και τελος οι πιο κοντινες φωτογραφιες της opuntia-προ μεταφυτευσης-, μηπως καταλαβετε αν αυτα ειναι κοκκοειδη η οχι.... (δεν ειναι πολυυυ καθαρες, συγγνωμη :oops: )

Εικόνα .......... Εικόνα

Σας ευχαριστω απο τωρα, ελπιζω να καλοπερνατε αυτες τις μερες, καλο σας Πασχα!!!
Τελευταία επεξεργασία από Aggeliki και Παρ Απρ 02, 2010 8:54 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Παρ Απρ 02, 2010 11:05 am

Αγγελική οι ρίζούλες που κόπηκαν δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα.
Για να φυτέψεις ένα κομμάτι μπορείς ήτε να το φυτέψεις κατευθείαν ήτε να το αφήσεις μερικές μέρες να στεγνώση η τομή. Το βασικό είναι να προσέξεις να μη σου σαπίσει με το πότισμα. Εγω όταν βάζω κάποιο μόσχευμα , του ρίχνω ελάχιστο νερό και το αφήνω. Σην΄ηθως πιάνουν πολύ εύκολα.
Τα σημαδάκια του κάκτου δεν μου φαίνονται για κοκοηδή. Δεν είναι πολύ καθαρές οι φώτο, αλλά φαίνονται περισσότερο για πληγές-χτυπήματα.
Επιδή μπορεί όμως να μην είναι χτυπηματα , εγω θα το ψέκαζα με ένα μηκυτοκτόνο.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Απρ 02, 2010 11:54 pm

Παρα πολυ ωραια, σ ευχαριστω Ορέστη!!! Αυτο για το κομματι το ρωτησα γιατι κατα τη μεταφυτευση ενα κομματι της opuntia κοπηκε, ενα απ τα δυο που χε ακρη ακρη, και το χωσα ηδη στο χωμα, ελπιζω να πιασει λοιπον!!! Θα ψεκασω και τη βαση με μηκυτοκτόνο, (ελαφρυτερη αναλογια ε??) για να μαστε σιγουροι και ελπιζω να μεγαλωσουμε (οι κακτοι) πολυ ακομα!!! Ευχαριστω πολυ!!!
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τρί Μάιος 04, 2010 10:16 pm

Ηρθαμε και παλι για συστάσεις!! Και αν γινεται, και οδηγιες.....

Πηρα το Σαββατο απ την εκθεση της Βαρκιζας τρια καινουρια φυτουλια, (να δειτε που θα κολλλησω στα παχυφυτα και τους κακτους τελικα, παν οι πρασιναδες) δυο μεγάλα, και ενα μικρό, που ελπιζω να μεγαλωσει πολυ!!! :D Αν ξερετε τα ονοματα τους, και πως μπορω να τα φροντιζω και τα τρια -ποτισμα, λιπανση, κλπ- θα ηταν πολυ καλα, ηδη νομιζω οτι χω κανει καποιο λαθος.... Ξεκιναμε....

Α. Μεγαλος κακτος 1 (Euphorbia κι αυτο αραγε, αλλα αλλο ειδος απ τη μικρουλα μου??)

Εικόνα Εικόνα

Β. Μεγαλος κακτος/παχυφυτο 2

Εικόνα

Εδω κατι τρεχει ηδη... Ενω τον εφερα καταπρασινο, απ το Σαββατο μεχρι τωρα μου χει κιτρινισει αρκετα φυλλα, και απο χαμηλα (που θα σκεφτομουν τι ισως ειναι φυσιολογικο) αλλα και απ το πανω μερος....
Εικόνα Εικόνα

Εκανα κατι λαθος στο ποτισμα ισως??? Η κοπελα εκει μου πε να ριχνω να πινει πολυ νερο, μια φορα τη βδομαδα τωρα, και να μην ξερενεται το χωμα, απλα να στεγνωνει απ τη μια φορα στην αλλη... Οταν το φερα εριξα αρκετο νερο οπως μου πε, μια και το χωμα ηταν ολοστεγνο και πανω αλλα και σε οσο βαθος μπορουσα να τσεκαρω, αλλα....κιτρινη φυλη και παλι! Μηπως εφταιγε αυτο η κατι αλλο???

Β. Μικρουλακι.... Αυτο ηταν που μου το παν βασιλισσα της νυχτας, και η κοπελα εκει και μια πελατισσα που ελεγε πως το χε ηδη, αλλα απ οτι κοιταξα εδω σε κατι τοπικς, αλλα και στο νετ λιγο, δεν ξερω αν ειναι πραγματι.... :roll:

Εικόνα

Επειδη αυτο θελω να το μεταφυτευσω σε λιγο μεγαλυτερη γλαστρα, λετε να χρησιμοποιησω χωμα για κάκτους η κανονικό??? Κι αυτο ποτισμα μια φορα τη βδομαδα???

Ευχαριστω απο τωρα, και σοτι που παλι ρωτησα τοσα πολλα!!!!
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό kiaRRa » Τρί Μάιος 04, 2010 10:31 pm

βασιλισσα της νύχτας λένε ένα cereus αλλά αυτό δεν μου μοιάζει.
Ενα που έχω εγώ και είδα ότι είναι στην οικογένεια των cereii είναι εντελώς διαφορετικό. Αλλά δεν ξερω κιόλας, μπορεί να είναι θεμα ποικιλιών.
Άβαταρ μέλους
kiaRRa

Mood: Angry
Cash on hand: 1,275.15
Bank: 32,740.85
Has thanked: 225 times
Have thanks: 335 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τρί Μάιος 04, 2010 10:40 pm

Κι εγω οσο ψάχνω προβληματιζομαι, παροτι μου την ειπαν ετσι.... Τωρα που μου γραψες το ονομα παντως, ψαχνοντας φωτογραφιες, οι 8 στις 10 ειναι πραγματι τελειως ασχετα φυτα... Βρηκα μονο αυτες http://www.phoons.com/QueenOfTheNight/youngCereus.jpg
http://www.beloblog.com/ProJo_Blogs/garden/cereus2.jpg
http://www.michaelrhing.com/wp-content/ ... cereus.jpg

που το φυλλο τους μοιαζει πολυ με το δικο μου... (ειναι ακομα μικρουλι φυσικα...) Για να δουμε κι αλλες γνωμες... Παντως σ ευχαριστω!!!
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Τρί Μάιος 04, 2010 10:48 pm

Η "βασιλισσα της νυχτας" είναι το Epiphyllum Oxypetalum. Υπεροχο λουλούδι αλλά θέλει ξενύχτι για να το δείς. Είχα και εγω κάποτε, αλλά δεν το έχω πλέον και το ψάχνω. Όταν μεγαλώσει ενα φυλλαράκι θα το ήθελα.

Οι πιο πάνω κάκτοι είναι Euphorbia.
Ο πρώτος είναι Euphorbia trigona.
Ο δεύτερος είναι κάποιο άλλο είδος.
Γενικά δεν θέλουν υπερβολικό πότισμα όλοι.
Τον τελευταίο καλύτερα να τον βάλεις σε σημείο με όχι υπερβολικό ήλιο. Τα κάτω φύλλα πάντα χαλάνε και πέφτουν αλλά μπορεί να είχει να κάνει και με υπερβολικό πότισμα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τετ Μάιος 05, 2010 12:56 pm

Ορεστη φυσικα και θα σου δωσω φυλλαρακι, με μεγαλη μου χαρα κιολας!!! :D :D Μαλιστα, ακομα καλυτερα, επειδη για να μεγαλωσει αυτο θελει υπομονη, αν ξαναπαω στην εκθεση (πραγμα πιθανο), θα σου παρω ενα φυτουλι να σου στειλω δωρακι, εσυ ποσες φορες με βοηθησες μ ολα αυτα που ρωταω!! Ακομα και αν δεν ξαναπαω ομως, θα σου δωσω απ το δικο μου.... :wink:
Να το μεταφυτευσω λες και αν ναι με τι χωμα, για κάκτους η απλο??

Συνοψιζω και για τα αλλα δυο, δεν τα μπανιαρω, βαζω το δευτερο μεγαλο που κιτρινιζει καπου χωρις πολυ ηλιο (ουχ! για ηλιολουστη θεση το πηρα, κριμα) και ειναι και τα δυο euphorbia, τελεια... Τα λιπαινω καθε 15 μαζι με τα αλλα φυτα η ειναι κακτοι και δεν πρεπει??? :roll:
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Μάιος 05, 2010 1:07 pm

Αγγελική δεν θέλει καθόλου υπομονή για να μεγαλώσει. Σε λίγο θα αρχίσει να πετάει κάτι βλαστάρια που δεν μοιάζουν με τα φύλλα που έχει τώρα τα οποία θα φτανουν το ένα μέτρο.
Θα πρώτεινα να το βάλεις σε μεγαλύτερη γλάστρα γιατί έτσι θα αναπτυχθεί γρηγορότερα. Απλά για αρχή να μην είναι υπερβολικά μεγάλη, στην πορεία θα χρειαστεί αρκετά μεγάλη γλάστρα.
Χώμα βάλτου ένα με καλή αποστράγκιση. Δεν είναι απαραίτητο να είναι χώμα για κάκτους αρκεί να έχει αρκετή τύρφη.
Μπορέις να βάλεις αυτό στη θέση που έχει ήλιο μιας και θέλει ήλιο για να ανθίσει.
Αυτό που κιτρινίζει μην το βάλεις σε τελείοσ σκιερό μέρος να το βλέπει ήλιος, αλλά όχι υπερβολικός. Έτσι θα κρατάει περισσότερο πράσινα τα φύλλα του.
Λίπασμα να τους ρίχνεις πιο ελαφρή σε σχέση με τα άλλα φυτά και όχι τόσο συχνά.
Όσο για τη βοήθεια γι αυτό είμαστε εδω μέσα για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό sidirena » Τετ Μάιος 05, 2010 2:25 pm

Αγγελικη περιμενω με αγωνια την εξελιξη του νεου σου φυτου :P
Αν ειναι ετσι οπως τα διαβασα και γω στο νετ η ανθιση του θα πρεπει να ειναι οντως φαντασμαγορικο θεαμα :D
Καλοριζωτα ολα :wink:
Άβαταρ μέλους
sidirena

Cash on hand: 4,711.20
Has thanked: 507 times
Have thanks: 351 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Μάιος 05, 2010 5:16 pm

Στο internet υπάρχει μια υπερβολή.
Όντος τα λουλούδια του είναι όμορφα , πραγματικά μεγάλα και με ένα γλυκό άρωμα, αλλά στην ουσία δεν είναι λουλούδια που μπορείς να τα χαρείς μιας και πρέπει να φυλάς καραούλι .
Εγω όταν το είχα επιδεί, δούλευα ως barman, έφευγα απο το σπίτι 8-9 και εκείνη την ώρα ίσα που ξεκίναγαν να ανοίγουν ελάχιστα, και γύριζα ξημερώματα και τα εβρισκα εντελώς μαραμένα........ :evil:
Βαίβαια σε κάποια ρεπό είχα καταφέρει να τα δώ.
Το φυτό βαιβαια όσο μεγαλώνει δεν είναι τόσο ωραίο μιας και γίνεται κάπως σαν ξεκλωνιασμένο, παρόλα αυτά είναι ένα φυτό που θέλω να ξανααποκτήσω.
Επισεις σχετικα λουλούδια αλλά στο μισό περιπου μέγεθος κάνει και ο Εchinopsis subdenudata, ο οποίος τα κρατάει λίγο περισσότερο μιας και τα ανοίγει πιο νωρίς το απογευμα και μαρένονται την άλλη μέρα όταν τα πάρει ο ήλιος. Φώτο του υπάρχει εδώ, topic-t1016.html
Επίσεις υπάρχουν και άλλοι κάκτοι με παραπλήσια λουλούδια, κάποιων όταν μεγαλώσουν είναι πραγματικά τεράστια.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Μάιος 07, 2010 9:53 am

Λοιπον, επειδη δε θελω να σας ζαλισω, ας το παω ψυχραιμα.... Μετα απο πόσες μερες που θα μου κιτρινιζουν οι κακτοι συνεχως, θα πρεπει ν ανησυχησω??? :roll: Αν υποθεσουμε οτι παθαν απ το "μπανιο" που τους εκανα την Κυριακη, σε ποσες μερες θα συνελθουν λετε??? Σ αυτο με τα κιτρινα που σας εδειξα ηδη, ενω αυτα που φαινονται πανω χαλασμενα τα αφαιρεσα (πεσαν πολυ ευκολα) παρ ολο που του αλλαξα και θεση, εχει παλι ενα σωρο, (σ ολα τα στρωματα, οχι μονο χαμηλα, γι αυτο ανησυχω) και δυστυχως εχει γεμισει κιτρινα και το πρωτο, μερα με τη μερα ολο και πιο πολλα... :(

Εικόνα Εικόνα

Κανω υπομονη και δεν ανησυχω ή μπορω να κανω κατι?? (φοβαμαι οτι για να βαλω λιπασμα η σιδηρο πρεπει παλι να το ποτισω και δισταζω...)
Τελευταία επεξεργασία από Aggeliki και Παρ Μάιος 07, 2010 11:30 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Δημοσίευσηαπό sidirena » Παρ Μάιος 07, 2010 11:01 am

Αγγελικη αυτο πρεπει να το δει ο Ορεστης :wink:
Κανε υπομονη μεχρι να μπει :)
Άβαταρ μέλους
sidirena

Cash on hand: 4,711.20
Has thanked: 507 times
Have thanks: 351 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Παρ Μάιος 07, 2010 11:31 am

Κανω, κανω!! :D Απο υπομονη αλλο τιποτα, εχω αφθονη γενικως.... :wink:
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Επόμενο

Επιστροφή στο Κάκτοι - Παχύφυτα: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy