Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Συντονιστής: Tsouknidas

ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Δημοσίευσηαπό sidirena » Δευτ Μαρ 15, 2010 1:11 pm

Καλημερα σε ολους και σε ολες :D Με λενε Ειρηνη και ειμαι καινουργιο μελος.Διαβαζω αρκετες μερες ολα τα θεματα και προσπαθω να βρω απαντησεις σε καποια θεματα που με απασχολουν για να μην κουραζω βαζοντας σας να απαντατε σε χιλιοειπωμενες ερωτησεις.Πολλα ερωτηματα βρηκαν απαντηση και αλλα χρειαζονται διευκρινυσεις τις οποιες θα ζηταω σιγα-σιγα(μην με βαρεθειτε ακομα δεν με ειδατε :lol: )
Προσφατα μετακομισα σε δικο μου σπιτι(μονοκατοικια) η οποια διαθετει μια αυλη στο πισω της μερος, με 2 μεγαλες χτιστες ζαρντινιερες και αρκετο χωρο για φορητες.Ο συγκεκριμενος χωρος ειναι μια εξωτερικη τραπεζαρια θα την πω,αφου εκει εχουμε τοποθετησει μπαρμπεκιου και φουρνακι καθως και χτιστους καναπεδες με τραπεζι.Υπαρχει προβλεψη για μια περγκολα(οταν θα παψουμε να ειμαστε ταπι και ψυχραιμοι :roll: )
Στην μπροστινη πλευρα του σπιτιου υπαρχει ενας μικρος κηπος, ο οποιος ειναι ηλιολουστος απο το πρωι μεχρι και αργα το μεσημερι και ενα αρκετα μεγαλο μπαλκονι που εχει θεα τον συγκεκριμενο κηπο και ειναι 6χ2,5μετρα.Αριστερα και δεξια απο την εισοδο υπαρχουν 2 στενα και ρηχα παρτερια περιπου 6 μετρα το καθενα(τρεχοντα).Στην ταρατσα του σπιτιου(η οποια ειναι εκτεθειμενη σε ολες τις καιρικες συνθηκες) δεν σκοπευω προς το παρον να κανω τιποτα.
Εχω εδω και καποια χρονια καποια φυτα τα οποια ειναι αρκετα μεγαλα πλεον και θα ηθελα να τα χρησιμοποιησω στον καινουργιο μου κηπο.Μεχρι στιγμης ειναι στις αρχικες τους γλαστρες και τα περισσοτερα θα μεταφυτευτουν σε χωμα.Ειναι 3 γαρδενιες πολυ μεγαλες,1 ροδοδεντρο κι αυτο μεγαλο,1 μεγαλο γιασεμι κιτρινο,1 πλουμερια,1 καλλιστημονας μεσαιου μεγεθους,1 μεγαλο πρασινο φυτο που ανθιζει μοναχα την ανοιξη με καποια ανθακια σε ταξιανθιες αρωματικα(δεν ξερω πως λεγεται :oops: ),2 μεγαλες τριανταφυλλιες αρωματικες και 1 θαμνωδης(θεριεμενη ομως :lol: ),1 νυχτολουλουδο που δεν λεει να παρει τα πανω του εδω και 2 χρονια :evil: ,1 ιβισκο κιτρινο(καινουργιο αποκτημα)και καποια αλλα που δεν τα γνωριζω αλλα θα σας τα παρουσιασω εν καιρω.Η πρωτη μου μεγαλη απορια αφορα το χωμα του κηπου.Οταν τον εφτιαξα ο εργολαβος μου εφερε με φορτηγο ενα χωμα(κοκκινοχωμα θα το ελεγα)απο αλλη εκσκαφη το οποιο με τις βροχες αφου απορροφησε οσο μπορουσε σε πολλα σημεια λιμναζει :( Με τι θα μπορουσα να το συνδυασω ετσι ωστε να μπορεσει να δημιουργηθει ενα καλο υποστρωμα για τα φυτα μου?Μοναχα μην μου πειτε να το παω για πεταμα γιατι δεν θα το αντεξω icon... icon... συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο post.Ευχαριστω εκ των προτερων :D
Τελευταία επεξεργασία από sidirena και Τρί Μάιος 25, 2010 10:04 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
sidirena

Mood: Cool
Cash on hand: 4,711.20
Has thanked: 507 times
Have thanks: 349 times

Δημοσίευσηαπό Φένια » Δευτ Μαρ 15, 2010 1:36 pm

Να το πας για πέταμα, δεν ξέρω αν πρέπει, σίγουρα όμως το κοκκινόχωμα από εκσκαφή δεν είναι ότι καλυτερο για τα φυτά ("ταρατσώνει" και δεν αφήνει τις ρίζες να αναπνέουν) - γι΄ αυτό και σου λιμνάζουν τα νερά .
Η δική μου γνώμη από εμπειρία, λέει ότι θα πρέπει να προμηθευτείς τυρφόχωμα σε γενναία ποσότητα και να το αναμίξεις με το υπάρχον, αφού φρεζάρεις πρώτα τον κήπο.
Καλή επιτυχία !!!
Άβαταρ μέλους
Φένια

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό sidirena » Δευτ Μαρ 15, 2010 2:05 pm

Σ'ευχαριστω για την απαντηση Φενια.Μακαρι να μην χρειαστει αλλαγη ολο το χωμα γιατι εκτος απο μεγαλη κουραση και μπελα θα εχει και αναλογο κοστος που αυτη τη στιγμη δεν μπορουμε να αντιμετωπισουμε.
Τι παει να πει να "φρεζαρω" τον κηπο?Να σκαψω το υπαρχον χωμα για να ανακατευτει?
Άβαταρ μέλους
sidirena

Δημοσίευσηαπό papitsa » Δευτ Μαρ 15, 2010 4:15 pm

Συν τοις άλλοις, τα χώματα από εκσκαφές προέρχονται από μεγάλα βάθη και έτσι είναι πολύ φτωχά σε θρεπτικές ουσίες και οργανική ύλη.
Συμφωνώ με τη Φένια, πάρε μεγάλους κύβους τύρφης (πωλείται σε κύβους, κοστίζουν 25-30 ευρώ περίπου). Πρώτα απόλα, ναι, φρέζαρέ το. Ο χώρος σου είναι πολύ μικρός για να κουβαλήσεις τρακτέρ με φρέζα . Άρα μπορείς να νοικιάσεις (υπάρχουν μαγαζιά που νοικίαζουν μηχανήματα και εργαλεία, με καλύτερες τιμές για ολόκληρο Σαββατοκύριακο) μία μικρή φρέζα χειρός. Πώς λέμε μίξερ χειρός! :D
Πρόσεξε όμως, θέλει δύναμη για να την χειριστείς. Δλδ, εσύ αποκλείεται! Κάποιος άντρας ναι! Και μάλιστα πρέπει να την κρατάτε σε ισορροπία, να μην τραμπαλίζει δεξιά αριστερά κατά τη διάρκεια της εργασίας. Και να μην βρίσκει πέτρες και μπάζα στο διάβα της, γιατί μπορεί να σπάσει κάποιο εξάρτημα. Αφού φρεζάρεις, να ρίξεις πέρα ως πέρα ένα στρώμα τύρφης και να ξαναφρεζάρεις, να ανακατευτεί και να γίνει χαρμάνι.
Το καλύτερο όμως είναι να φωνάξεις κάποιον εργάτη ή αγρότη, που το έχει ξανακάνει και το κάνει εύκολα και σωστά.
Α, μην ξεχάστείς και φυτέψεις τις γαρδένιες σε σημείο με πολύ ήλιο!
Άβαταρ μέλους
papitsa

Cash on hand: 3,405.55
Has thanked: 20 times
Have thanks: 107 times

Δημοσίευσηαπό sidirena » Δευτ Μαρ 15, 2010 4:29 pm

H αληθεια ειναι οτι δεν σκοπευα να το κανω μονη μου,ουτε καν ο αντρας μου δεν νομιζω να τα καταφερει μονος του.Ελεγα να περναμε 2 εργατες να μας βοηθουσαν σε αυτη τη δουλεια,αλλα τωρα με εβαλες σε σκεψεις...μονο με αυτο το μηχανημα μπορω να το κανω?Χειρονακτικα δεν γινεται?Με αξινες,τσαπες κλπ?Το τυρφοχωμα σε τι συσκευασια κοστιζει τα λεφτα που μου ειπες?(25-30 ευρω).Και κατι τελευταιο..αρκει η τυρφη η πρεπει να προσθεσω και περλιτη οπως συχνα αναφερεται σε αλλες συζητησεις.(σε ζαλισα,ε? :lol: )
(οσο για τις γαρδενιες,μην ανησυχεις,αυτες και το ροδοδεντρο ειναι τα μονα που τους εχω βρει που ακριβως θα τα βαλω,κατω απο το μπαλκονι,στο χωμα ,οπου θα εχουν φως αλλα θα ειναι και προστατευμενα)
Για ολα τα υπολοιπα θα ζητησω τη συμβουλη σας :roll: αλλα ειπαμε οχι ολα μαζι,ενα-ενα :lol:
Άβαταρ μέλους
sidirena

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Μαρ 15, 2010 4:49 pm

Πριν λίγο καιρό είχαμε πάρει εδω στην Πάτρα, 300Lt τύρφη 22 ευρό. Η άποψή μου είναι οτι εκτός απο την τύρφη θα πρέπει να μπεί και κάποιο άλλο φυτόχωμα, γιατί η τύρφη είναι πολύ φτωχή σε θρεπτικά συστατικά, θα κάνει πιο αφράτο το κοκκινόχωμα , αλλα πάλι θα έχεις ένα πολύ φτωχό χώμα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,422.95
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 68 times
Have thanks: 922 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Μαρ 15, 2010 4:55 pm

οι κυβόλιθοι της τύρφης είναι συνήθως 200 με 250 λίτρα.

Ρίξε μια ματιά στο

http://www.horomidis.gr/

στα "Φυτοχώματα" κάτω κάτω στα "Διάφορα"

Φυσικά και δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις φρέζα. Τσάπα, γκασμάς και φτυάρι κάνουν για τη δουλειά, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα προσέξεις έτσι ώστε οι εργάτες να μην σκαλίζουν και ανακατεύουν το πάνω πάνω.

Για περλίτη δεν ξέρω, νομίζω ότι δεν είναι αναγκαίος σε κήπο.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,030,478.15
Has thanked: 843 times
Have thanks: 2343 times

Δημοσίευσηαπό Manos » Δευτ Μαρ 15, 2010 11:16 pm

το κοκκινόχωμα σου, το μόνο καλό που έχει είναι η μεγάλη περιεκτηκότητα
σε σίδηρο, αλλά έχει όλα τα κακά που αναφέρθηκαν παραπάνω

αφού έχεις πολλά που αγαπάνε το χαμηλό pH,
προτίμησε ξανθια Τύρφη Λιθουανίας, ιδίως για τα οξύφιλα

στον υπόλοιπο χώρο κάνε ένα συνδιασμό ξανθιας και μαύρης τύρφης
αφού έχεις καθαρό κοκκινόχωμα καλό είναι να προσθέσεις και περλίτη για να ελαφρύνει το μίγμα
και τέλος βάλε κάμποση χωνεμένη κοπριά
Άβαταρ μέλους
Manos

Cash on hand: 55.00

Δημοσίευσηαπό sidirena » Τρί Μαρ 16, 2010 12:16 am

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις :) Ανακουφιστηκα που μπορει να γινει χειρωνακτικα αυτη η δουλεια και ναι, ven, σιγουρα θα ειμαι απο πανω και θα επιβλεπω να γινουν ολα οπως πρεπει :D Με οσα μου ειπατε,κατεληξα οτι ισως ειναι καλυτερα να χωρισω τις περιοχες φυτευσης σε "ζωνες"αναλογα τα φυτα και τις αναγκες τους σε χωμα,ηλιο και ποτισμα.
Το μονο κακο βεβαια ειναι οτι ισως περιορισω αρκετα τις επιλογες μου σε ειδη φυτων μιας και απ'οτι καταλαβα,δεν ειναι ολα τα μειγματα χωματος για ολα τα φυτα.Οπως ειπα για τα μονα που ειμαι σιγουρη για τη θεση αλλα και τη συνθεση του χωματος ειναι οι γαρδενιες και το ροδοδεντρο...τελικα δεν θα αποφυγω το μολυβι, το χαρτι και τα σχεδιαγραμματα :lol: Θα σας ενημερωνω για την πορεια των εργασιων και ευχαριστω πολυ και παλι.
Άβαταρ μέλους
sidirena

Δημοσίευσηαπό sidirena » Τρί Μαρ 16, 2010 12:27 am

Αληθεια βρε παιδια η χωνεμενη κοπρια εχει να κανει με το κομποστ που διαβαζω η ειναι κατι αλλο?Κι αν ειναι διαφορετικο πραγμα,ποιο ειναι καλυτερο απ'τα δυο η εχουν εντελως διαφορετικη χρηση?
Άβαταρ μέλους
sidirena

Δημοσίευσηαπό Manos » Τρί Μαρ 16, 2010 12:02 pm

Το κομπόστ είναι ένα μίγμα από διάφορες οργανικές ουσίες που προκύπτει από μια διαδικασία αποικοδόμησης
καμια φορά περιέχει και κοπριά

και τα δύο χρησιμοποιούνται για λίπανση και βελτίωση εδαφών

όπως υπάρχουν πολλά είδη κομποστ, υπάρχουν και πολλά είδη κοπριάς
και είναι δύσκολο μια γενική σύγκριση

γενικά η κοπριά έχει περισσότερα θρεπτικά στοιχεία,
ενω το κομποστ δεν μυρίζει και δεν μεταφέρει ασθένειες και σπόρους από ζιζάνια
Άβαταρ μέλους
Manos

Δημοσίευσηαπό sidirena » Τρί Μαρ 16, 2010 12:21 pm

Σ'ευχαριστω για την διευκρυνιση Μανο,σκεφτομαι να παω στον Χορομιδη(βλεπω οτι αναφερεται συχνα εδω μεσα και μαλλον τα προιοντα του ειναι αξιοπιστα) και επι τοπου να καταληξω τι απ'τα 2 θα προτιμησω.Και να φανταστεις οτι πριν λιγο καιρο μονο χωματακι(αυτο το μιγμα σε σακια)εβαζα στα λουλουδακια μου και ενα λιπασμα σε κοκκους που μου ειχε δωσει ενας γεωπονος.Ολοκληρη επιστημη ειναι τελικα...
Άβαταρ μέλους
sidirena

Δημοσίευσηαπό sidirena » Κυρ Μαρ 21, 2010 12:09 pm

Διαμορφωση κηπου...συνεχεια...
Μετα απο πολυ προσωπικη δουλεια και αρκετο κοψομεσιασμα(εμου και του συζυγου βεβαιως :lol: ),κλαδεψαμε τα φυτα που ειχαμε σε γλαστρες,αφρατεψαμε το χωμα τους συμπληρωνοντας και φρεσκο μιγμα,λιπαναμε,σιδεριασαμε και μεχρι εδω ολα καλα :D Φυτεψαμε και την μια απο τις 3 γαρδενιες στο χωμα στην τελικη της θεση και φτιαξαμε το 1 παρτερι αριστερα απο την εισοδο στην τελικη του μορφη.
Εχθες πηγαμε στον Χορομιδη και κανονισαμε για το χωμα που θα βαλουμε,καταληξαμε στο gardinierie το οποιο ειναι μιγμα χωματος καλης ποιοτητας και αφου η ποσοτητα που χρειαζομαστε δεν ειναι τεραστια,πιστευω οτι ειναι η σωστοτερη επιλογη.
Στο θεμα μας τωρα,εχω μερικες αποριες αν μπορειτε να με βοηθησετε.
Θα ηθελα να διαμορφωσω στον κηπο μου καποια μικρα μονοπατακια και να οριοθετησω παρτερακια πανω στο χωμα,φανταστειτε δηλαδη οτι στην τελικη τους μορφη θελω να μοιαζουν με "νησακια" διασπαρτα πανω στο εδαφος το οποιο σκοπευω να καλυψω με καποιο πολυ χαμηλο και ανθεκτικο φυτο(θυμαρι ισως :roll: ).
Γνωριζετε που μπορω να προμηθευτω πετρες η παρομοια υλικα που να μην μου κοστισουν πολυ(σημειωτεον οτι και εγω και ο αντρας μου που πιανουν τα χερια του,ειμαστε προθυμοι να αναλαβουμε εξ ολοκληρου την κατασκευη) η μηπως εχετε και καποια αλλη ιδεα για τα υλικα που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω χωρις να μου στοιχισει ο κουκος αηδονι?
Θελω το αποτελεσμα να ειναι οσο το δυνατον πιο"κοντα στη φυση" δεν θελω πολυ επιτηδευμενα πραγματα 8)
Δευτερον απο το πρωι,σημερα που ειμαι ολη μερα σπιτι,μπαινοβγαινω και σημειωνω την θεση του ηλιου σε ολες τις περιοχες φυτευσης του σπιτιου στην διαρκεια της μερας και εχω προβληματιστει πολυ,αλλιως τα περιμενα κι αλλιως τα βρηκα :roll: Γι αυτο ομως θα σας ενημερωσω οταν θα εχω ολοκληρωμενη αποψη και σιγουρα θα χρειαστω την βοηθεια σας :?
Ξεχασα να πω,οτι λογω της δουλειας μου εχω αμεση προσβαση σε ξυλεια επεξεργασμενη και μη,θα μπορουσα να την χρησιμοποιησω για την διαμορφωση των χωρων που ανεφερα πιο πριν,ισως?
Σορρυ για την πολυλογια :lol: ,προσπαθω να σας δωσω οσο πιο πολλα ερεθισματα μπορω για να με βοηθησετε με τις προτασεις σας :D
Άβαταρ μέλους
sidirena

Δημοσίευσηαπό Manos » Κυρ Μαρ 21, 2010 4:53 pm

Άβαταρ μέλους
Manos

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Μαρ 21, 2010 8:22 pm

Το http://www.votsalo.net (ΕΡΜΗΣ) θα σου πρότεινα και εγώ.

Έχουν και μία μάντρα με πέτρες και υλικά στους θρακομακεδόνες, κοντά στον Χορομίδη, πάρε ενα τηλ. να σου πουν που ακριβώς γιατί δεν θυμάμαι πια την διεύθυνση.

Νομίζω όμως ότι πολύ περισσότερα υλικά για να δεις έχουν στο Περιστέρι και στο Κορωπί. Μάθε τις διευθύνσεις τους από το τηλ. είχα ασχοληθεί μαζί τους πριν κανα δυο χρόνια.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό sidirena » Παρ Απρ 09, 2010 3:25 pm

Ερωτησεων συνεχεια....
Στο κεντρικο μπαλκονι του σπιτιου,το οποιο εχει προβλεψη για σκιαση,αλλα αυτη τη στιγμη εχει μονο τις σιδεριες 8) θελω να τοποθετησω 2 πολυ μεγαλες γλαστρες αριστερα-δεξια.
Να διευκρινισω οτι στον συγκεκριμενο χωρο δεν θα μπει κανενα αλλο φυτο,εκτος απο αυτα τα δυο,θελω να δεσποζουν στο χωρο.
Το μπαλκονι ειναι υπερυψωμενο και εχει αμεση οπτικη επαφη με τον κηπο.Επισης αμεση ηλιοφανεια εχει μοναχα τις πολυ πρωινες ωρες(7-9μιση περιπου),τις αλλες ωρες της ημερας εχει φως αλλα οχι απευθειας.
Τι φυτα θα μπορουσα να βαλω δεδομενου οτι τα τυπου κυπαρισια και οι πρασιναδες χωρις χρωμα δεν με ενθουσιαζουν?
Πειτε καμμια ιδεα :roll:
Άβαταρ μέλους
sidirena

Δημοσίευσηαπό harryharry » Παρ Απρ 09, 2010 6:59 pm

να βαλεις 2 τεραστιες καμελιες!!! σημερα τις ειδα στον αντεμισαρη και μου ετρεχαν τα σαλια!!!! τελειες! πανακριβες λιγο, αλλα χαλαλι
Άβαταρ μέλους
harryharry

Mood: Scream
Bank: 0.00
Has thanked: 9 times
Have thanks: 17 times

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Απρ 09, 2010 8:42 pm

Χάρη, κάθε μέρα σε κάποιο φυτώριο είσαι? :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό harryharry » Παρ Απρ 09, 2010 9:01 pm

χρειαζομουν χωμα για την μπανανια 8)
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό kiaRRa » Παρ Απρ 09, 2010 9:04 pm

Γιατι βρε Σταυρουλα? Και εγω εκει ήμουν σημερις... για χώμα (αλλά τσίμπησα και ενα δεντράκι κουμκουατ)

Πλάκα πλάκα και εγώ εχω δει κατι τεράστιες ροζ καμέλιες... θεϊκές!
Άβαταρ μέλους
kiaRRa

Mood: Angry
Cash on hand: 1,195.10
Bank: 32,740.85
Has thanked: 213 times
Have thanks: 331 times

Δημοσίευσηαπό harryharry » Παρ Απρ 09, 2010 9:11 pm

ναιιιι...οι μεγαλες καμελιες ειναι φοβερες! και σε εμφανιση αλλα και σε τιμη δυστυχως :shock:
Άβαταρ μέλους
harryharry

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Απρ 09, 2010 11:43 pm

Σε φυτώριο άντε να πάω μια φορά το δίμηνο και σπάνια ψωνίζω φυτό. Από τη λαική δεν ψωνίζω σχεδόν τίποτα γιατί δεν έχουν και κάτι που να μην το έχω ή να το θέλω.
Από το γεωπονείο που πηγαίνω για φάρμακα, παίρνω κανένα βολβό.
Πως στο καλό μαζεύω τόσα φυτά???
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό sidirena » Σάβ Απρ 10, 2010 2:38 am

Πουλακι μου....τι ωρα ησουν στον Αντεμισαρη σημερα?
Εγω ημουν εκει απο τις 4 εως τις 5μιση 8)
Μπανανια δεν εχω,πηγα ταχα μου για να παρω χωμα να μεταφυτεψω μια γαρδενια(λες και στην Νικαια δεν μπορουσα να βρω :lol: )
αλλα η αληθεια ειναι οτι μου εχει κατσει εκεινο το σολανο το μπλε που μου ειπατε οτι υπαρχει εκει και για δευτερη φορα δεν μπορεσα να το βρω :?
Κρατησα χαρακτηρα ομως και τελικα δεν πηρα τιποτα,ουτε καν χωμα :twisted:
Οι καμελιες εχω ξαναπει οτι ειναι το αγαπημενο μου φυτο,μαζι με τις γαρδενιες,αλλα εχω μια φοβια οτι μπορει να μην μου κρατησουν και δισταζω να το αποφασισω :roll:
Πριν λιγο χαζευα σε ενα αγγλικο site που ειναι εξειδικευμενο σε καμελιες,ορτανσιες και ροδοδεντρα και πηραν παλι τα μυαλα μου αερα 8)
Τι θα λεγατε για καμμια ορτανσια?Οχι αυτες που ειναι θαμνοι,τις αναρριχομενες που κλαδευονται σαν δεντρα λεω.
Ποιο απο τα δυο εχει περισσοτερο χρονο ανθοφοριας,γιατι μαλλον αναμεσα σ'αυτα θα επιλεξω :roll:
Εκτος αν εχετε και καμμια αλλη ιδεα :idea:
Άβαταρ μέλους
sidirena

Δημοσίευσηαπό sidirena » Σάβ Απρ 10, 2010 2:44 am

Σταυρουλα μου,εσυ με την "παραγωγη"των σπορων των δικων σου,συν κατι ανταλλαγες,συν κατι δωρακια απροσμενα,συν κατι αναδοχες μικρων και αδυνατων,συν το οτι πετρα πιανεις χορταρι γινεται....ε,δεν θα πρεπε να απορεις 8) πιστευω οτι 5 ζωες να ζουσες,στο μπαλκονι σου(σαλονι,κρεβατοκαμαρα,γραφειο,ταρατσα,κουζινα :lol: ) δεν θα επεφτε καρφιτσα :lol:
Τυχερηηηηηηη :P
Άβαταρ μέλους
sidirena

Δημοσίευσηαπό sidirena » Πέμ Απρ 15, 2010 3:03 am

Γραφω εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα,για να φωναξω οτι ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ :D
Η τρελλα δεν παει στα βουνα θα μου πειτε,αλλα ολον αυτο τον καιρο(και ακομα πιο πριν,απο την ωρα που ειδα το σπιτακι μου σχεδιασμενο σε ενα κομματι χαρτι,στο γραφειο καποιου μηχανικου),το ονειρο μου ηταν να φτασει η ωρα που θα εχω τον δικο μου κηπο.
Ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα(πεσαμε σε "καλους" γειτονες),πιεστηκαμε,αγχωθηκαμε,μετανιωσαμε καποιες φορες την ωρα και την στιγμη που δεν πηγαμε να παρουμε ενα ετοιμο διαμερισμα και μειναμε με το ονειρο της μονοκατοικιας :twisted: ,αλλα τελικα τα καταφεραμε.
Ειμαστε πια μεσα στο σπιτι μας,το φτιαξαμε ετσι ακριβως οπως το ονειρευτηκαμε απο την αρχη,δεν ειναι τελειο ακομα,αλλα κι αυτο εχει την ομορφια του,μας κρατα συνεχως σε εγρηγορση,παντα εχουμε κατι που θελουμε να προσθεσουμε ακομα,λιγο-λιγο παιρνει την μορφη που θελαμε :)
Αυριο πρωτα ο Θεος,ερχεται το χωμα και τα φυτα που εχω παραγγειλει.
Θα πεσει πολυ δουλεια,(σημερα σκαβαμε οικογενειακως μεχρι το βραδυ :? )αυριο προβλεπεται το ιδιο,θα ξεκινησω τις τελικες μεταφυτευσεις,θα παει το καθετι στην θεση του.
Μετα εχει σειρα η οριοθετηση των παρτεριων με διακοσμητικες πετρες και βοτσαλα,τα πατηματα,το φυτεμα της εδαφοκαλυψης και ενα σωρο αλλα.
Ενα περιεργο πραγμα ομως βρε παιδια :) Καθε πρωι που ξυπναω πεταω σαν πουλακι,δεν αισθανομαι κουραση ουτε βαρυγκομαω για ολα αυτα που πρεπει να γινουν...θαθελα η μερα να διαρκει παραπανω,να εχει περισσοτερες ωρες.Σχολαω το μεσημερι και αντι να ψαχνω ωρα να ξεκουραστω λιγο οπως εκανα παλιοτερα,δεν βλεπω την ωρα να βγω εξω να ανακατευτω με τα χωματα μου,να περασω μια βολτα απο ολα τα λουλουδακια μου,να κοψω ενα ανθακι που ειναι μαραμενο,να βγαλω κανενα κιτρινο φυλλο,να κοιταξω αναμεσα στα φυλλωματα για εντομα,να βαλω ενα στηριγμα,να μυρισω την γαρδενια μου που αρχισε να ανθιζει(η μια ειναι μονο βιαστικη,οι αλλες στον κοσμο τους :lol: )...
Θα μου πειτε τι σας τα λεω ολα αυτα,δεν ειναι κατι διαφορετικο απο την δικη σας καθημερινοτητα,πανω κατω ολοι τα ιδια κανετε.
Εισαστε ομως οι μονοι που μπορω να τα πω και να τα θεωρησετε "φυσιολογικα" ολα αυτα :?
Με εξαιρεση τον αντρα μου που ναι μεν δεν ασχολειται ιδιαιτερα με τα φυτα,αλλα τα αγαπαει πολυ και παντα με βοηθαει σε οτι μπορει και του ζητησω και ποτε δεν μου εχει αρνηθει κατι που να εχει σχεση με αυτα,ολοι οι υπολοιποι που ζουν τριγυρω με κοιταζουν σαν ufo αν τους πω κατι παραπανω,περα απο το οτι ποτισα τα φυτα μου :evil:
Η μαμα μου τρωγεται οτι κουραζομαι υπερβολικα και αντι να κοιταζω να ξεκουραστω λιγακι,κανω τη ζωη μου πιο δυσκολη :twisted:
Ο μπαμπας μου,λεει οτι χαλαω ενα σωρο λεφτα για "αηδιες" κι οτι με αυτα θα μπορουσα να παρω ενα σωρο αλλα πιο χρησιμα πραγματα :twisted:
Ο αδελφος μου με λεει τρελλη που ολη μερα ασχολουμαι με αυτα(εκεινος λεει πρασινο κλαρι να μην μεινει,καρφακι δεν του καιγεται) και η νυφη μου με κοιταζει συγκαταβατικα,σαν να εχω καποιο ειδος αρρωστιας που οπου ναναι,αν κανει υπομονη θα περασει :twisted: (μου εστειλε πακετο και μια γαρδενια που της κανανε δωρο πριν καιρο,εκεινη ξεχναγε να την ποτιζει και ειναι αμαρτια ,μου ειπε ,να πεθανει στα χερια της :? )
Τα παιδια μου δεν το συζητω 8) ναι μεν με βοηθανε οπου χρειαζεται,πιο πολυ για να μου κανουν το χατηρι και λιγοτερο επειδη τους αρεσει,αλλα πιανω και κατι ματιες του τυπου:παλι βρε μαμα? :lol:
Σας ζαλισα,ενταξει,αλλα πραγματικα ηθελα να τα πω αυτα και εισασταν οι μονοι που θα τα διαβαζατε και θα τα καταλαβαινατε :D
Η συνεχεια ερχεται και υποσχομαι να μην ειναι ενα ακομη "ψυχογραφημα" :lol: με διαρκες μονολογο 8)
Θα περασουμε σε πιο πρακτικα θεματα,του τυπου "οι τσιτονιες μπαινουν μαζι με τον καλλιστημονα? :lol: "κλπ.
Σας ευχαριστω πολυ ολους ,τον καθενα για διαφορετικους λογους και ολους μαζι που ειστε εδω :wink:
Άβαταρ μέλους
sidirena

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις & Ιδέες για Φυτά - Διαμόρφωση - Κηποτεχνία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy