Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Προβληματικό Ιμπατιενς (*ΥΠΕΡΠΟΤΙΣΜΑ-ΤΕΤΡΑΝΥΧΟΣ)

Συντονιστής: tsakalakos

Προβληματικό Ιμπατιενς (*ΥΠΕΡΠΟΤΙΣΜΑ-ΤΕΤΡΑΝΥΧΟΣ)

Δημοσίευσηαπό beaker » Τετ Μαρ 24, 2010 12:59 pm

Όταν μου το έφεραν (Σεπτέμβριο) ήταν φουντωμένο φουλ, με πορτοκαλί λουλούδια, πάλι χωρίς οδηγίες χρήσεως και όνομα....
Ψάχνωντας στο νετ, βρίσκω τελικά οτι το φυτό μου λέγεται ιμπατιενς ή έρωτας...
Ενώ συνέχιζε να είναι ανθισμένο φουλ και να βγάζει καινουρια μπουμπουκια (κάνα 4μηνο κράτησε έτσι), μέσα σε 2-3 μέρες μαράθηκε, τα φύλλα του ξεράθηκαν και τα μπουμπούκια ποτέ δεν άνοιξαν... (Δεν ξέρω αν έχει σχέση, μπορεί να είναι κ στο μυαλό μου, αλλά πριν κάποιες μερες του είχα βάλει λίπασμα & σίδηρο).
Το κοιτάω πιο προσεχτικά και βλέπω μικρά εντομάκια κ κάτι σαν ιστούς στα φύλλα του(ξεραμένα κ όσα είχαν μείνει). Διαβάζω πάλι στο νετ, σαπουνόνερο λέει κ πλύση για να απομακρυνθούν.
Βάζω σαπουνόνερο, βάζω κ το λάστιχο σε σπρέι για να το καθαρίσω κ όλα καλά.Είχα δει οτι έβγαζε κ κάποια μικρά φυλλαράκια σε κάποια σημεία, λέω θα ξαναπάρει τα πάνω του....
Αμ δε....
Το φυτό έριξε όλα του τα φύλλα, τα πράσινα μικρα που έβλεπα εξαφανίστηκαν... Βλέπω το χώμα του και ήταν αρκετά υγρό, λέω να του αλλάξω χώμα μπας και (αυτό τελευταία)....Του αλλάζω... και το κόβω κ λίγο κ το αφήνω...
Για ένα μήνα τώρα είναι σε αυτή τη κατάσταση....Υπάρχει σωτηρία? Τι να κάνω??? Καμιά ιδέα κανείς?

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
beaker

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Μαρ 24, 2010 4:39 pm

Τα ιμπάτιεν είναι πολύ εύαίσθητα πρώτον στο πολύ νερό, και δευτερον στο τετράνυχο. Το δικό σου τα είχε και τα δύο.
Έχουν φτάσει πολλά δικά μου σε αυτή την κατάσταση. Δεν είναι πολύ εύκολο να σωθούν. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να το αφήσεις σε ένα σημείο , με όχι υπερβολικό ήλιο και με ελάχιστο εως και καθόλου πότισμα μέχρι να δεις αν θα πετάξει.
Εμένα έχει τυχει να πετάξει κάποιο ενω το μόνο που είχε μείνει ήταν η ρίζα και τίποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 7,628.15
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 69 times
Have thanks: 947 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό beaker » Τετ Μαρ 24, 2010 5:37 pm

Ε ή θα τα έχουμε και τα 2 ή τίποτα!!! :lol: :lol:
Μάλιστα...μάλλον για πέταμα θα πάει, γιατί τις ηλιόλουστες θέσεις έχουν καταλάβει άλλα φυτά....
Κρίμα, γιατί ήταν ωραίο φυτό!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!! :?
Άβαταρ μέλους
beaker

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Μαρ 24, 2010 5:43 pm

Ακριβώς το αντίθετο είπα. Να μην είναι πολύ ηλιόλουστη η θέση που θα το βάλεις.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 7,628.15
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 69 times
Have thanks: 947 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό beaker » Τετ Μαρ 24, 2010 5:48 pm

Χμμμ, ναι έχεις δίκιο!
Ότι θέλω καταλαβαίνω μου φαίνεται.... :!:
Άβαταρ μέλους
beaker

Δημοσίευσηαπό fumanchu » Πέμ Μαρ 25, 2010 12:21 am

Ρίξτε και μια ματιά εδώ δεσποινίς, δεν είναι για το συγκεκριμένο φυτό αλλά έχει συγκεντρωμένη γνώση απ τους έμπειρους του forum. Και οι δικές μου απορίες απ τον τρισκατάρατο άρχισαν. Κοντός ψαλμός, πάρτε φακό κανονικό + μεγεθυντικό αν θέλετε και ψάξτε για ιστούς σε όλα τα φυτά σας.

Τετράδιο, μολύβι, γομολάστιχα (το blanco δεν πιάνεται είναι ζαβολιά) και σημειώνεις τα χημικά που σου προτείνει η ven για να γλιτώσεις την ημικρανία απ αυτά που θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν οι περισσότεροι ίσως.
Άβαταρ μέλους
fumanchu

Cash on hand: 100.30
Have thanks: 1 time

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy