Site Announcements

Έαρ μικρό έαρ βαθύ έαρ συντετριμμένο
Νίκος Καρούζος

NEWS:

Πολλαπλασιασμός με μοσχεύματα

Πολλαπλασιασμός με μοσχεύματα

Δημοσίευσηαπό Kat » Σάβ Απρ 24, 2010 8:28 pm

Ο πολλαπλασιασμός με μοσχεύματα είναι ένας από τους τρόπους αγενούς πολλαπλασιασμού (από μέρη του φυτού, τα οποία μπορούν να δώσουν επίκητητες ρίζες) κατά τον οποίο χρησιμοποιούνται κομμάτια βλαστών από μητρικό το φυτό, που βγάζουν ρίζες και αναπτύσσουν φυτά όμοια με το μητρικό.

Τα φυτά που θα χρησιμοποιηθούν για την παραγωγή νέων θα πρέπει να είναι υγιή.

Ανάλογα με το μέρος του φυτού που χρησιμοποιούμε διακρίνουμε τις ακόλουθες 4 κατηγορίες μοσχευμάτων:

1) μοσχεύματα βλαστών
Ανάλογα με την εποχή λήψης και τη σκληρότητά τους, τα μοσχεύματα βλαστών διακρίνονται σε:

- Ξυλώδη – τέλος χειμώνα-αρχή άνοιξης
- Ημιξυλοποιημένα – τέλος καλοκαιριού-αρχές φθινοπώρου
- Μαλακού ξύλου – άνοιξη έως φθινόπωρο
- Ποώδη – ανεξάρτητα από την εποχή λήψης

Τα μοσχεύματα βλαστών θα πρέπει να έχουν μήκος 10-30εκ και διάμετρο 7-13χιλ. και να φέρουν τουλάχιστον δύο οφθαλμούς. Τα παίρνουμε από την κορυφή, το μέσο ή τη βάση των βλαστών των μητρικών φυτών.

Αφού κόψουμε το κατάλληλο μόσχευμα αφαιρούμε τα φύλλα της βάσης (και τα άνθη – αν υπάρχουν) και κρατάμε μόνο λίγα φύλλα στην κορυφή, τα οποία κόβουμε στη μέση.

Εμβαπτίζουμε το κάτω μέρος του μοσχεύματος σε ορμόνη ριζοβολίας για πιο σίγουρο αποτέλεσμα και το φυτεύουμε σε υπόστρωμα το οποίο αποτελείται από ίσα μέρη τύρφης και περλίτη ή άμμου. Εξασφαλίζουμε συνθήκες υγρασίας (με ψεκασμό) θερμοκρασία υποστρώματος σταθερή γύρω στους 20˚C και περιβάλλοντος λίγο χαμηλότερη.

2) μοσχεύματα φύλλων
Μικρά τμήματα φύλλων με νευρώσεις (συνήθως από περιοχές κοντά στο μίσχο), τα οποία έχουν την ικανότητα να δημιουργούν ρίζες και βλαστό. Τα τοποθετούμε σε υπόστρωμα ριζοβολίας μέχρι να αναπτύξουν ρίζες. Χαρακτηριστικά φυτά που πολλαπλασιάζονται με αυτόν τον τρόπο είναι η βιγκόνια, η σενπόλια, η σανσεβέρια.

3) μοσχεύματα φύλλων με οφθαλμό
Φύλλο το οποίο συνοδεύεται κι από ένα μικρό κομμάτι βλαστού. Στη μασχάλη του φύλλου υπάρχει ο οφθαλμός που θα δώσει το νέο φυτό όταν τοποθετηθεί σε υπόστρωμα ριζοβολίας (φίκος κ.α).

4) μοσχεύματα ριζών
Τεμάχια ριζών με οφθαλμούς, από τους οποίους προκύπτουν νέα φυτά. Τα μοσχεύματα αυτά λαμβάνονται όταν το φυτό βρίσκεται ακόμα σε λήθαργο (τέλος χειμώνα) και δεν υπάρχει βλάστηση.

Δεν βάζουμε λίπασμα στα μοσχεύματα
Κατερίνα
Άβαταρ μέλους
Kat

Cash on hand: 5.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό Ranja » Σάβ Απρ 24, 2010 9:10 pm

Eυχαριστούμε πολύ Κατερίνα και ιδιαίτερα εγώ προσωπικά, που ζήτησα αυτή την ενημέρωση σχετικά με τα μοσχεύματα. Είμαι σίγουρη ότι θα προκύψουν πολλές απορίες, καθώς σε λίγες μέρες θα είμαι έτοιμη να πειραματιστώ!

Ερώτηση 1η: πότε βάζουμε το μόσχευμα απευθείας σε τύρφη με άμμο, και πότε προτιμάμε να το βάλουμε σε νερό μέχρι να αναπτύξει ρίζες?

Ερώτηση 2η: ένα κλαδί γιασεμιού, ή μπουκαμβίλιας, ή ακόμα και γλυτσίνιας (σου λέω αυτά που έχω βάλει στο μάτι εγώ) πώς θα το μεταχειριζόμασταν για να έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας?

Έχουν τα παραπάνω να κάνουν με τη σκληρότητα του βλαστού?
Άβαταρ μέλους
Ranja

Mood: Cool
Cash on hand: 325.25
Bank: 1,322.70
Has thanked: 7 times
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό Ναυτης33 » Σάβ Απρ 24, 2010 11:07 pm

κατερινα χαιρομαι βρε μπραβο σου για τις οδηγιες που μας εδωσες!! δηλαδη για γαρδενια ορτανσια αζαλεα και αλεξαντρινο τι μοσχευματα πρεπει να παρουμε απτο καθενα και ποτε??? τα λουλλουδια αυτα ειναι απο τα αγαπημενα μου και θελω να τα κανω περισσοτερα μιας και τα χαιρομαι πολυ οταν τα εχω περιμενω απαντιση σου!!!!
Ναυτης33

Cash on hand: 0.00

Δημοσίευσηαπό Kat » Σάβ Απρ 24, 2010 11:49 pm

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σύμφωνα με αυτά που ξέρω, χωρίς όμως να είμαι απόλυτη ότι θα είναι και η μόνη σωστή απάντηση, γιατί δεν είναι από προσωπική εμπειρία.

Προτιμούμε να βάλουμε κατευθείαν το μόσχευμα στο υπόστρωμα κι όχι στο νερό για να γίνει καλύτερα η "εδραίωση" του φυτού, χωρίς το ρίσκο να καταστραφούν οι ρίζες κατά τη φύτευση.

Εάν όμως το βάλουμε στο νερό πρέπει να το βάλουμε σε υπόστρωμα μόλις βγάλει τις πρώτες του ριζούλες, πριν προλάβει να αναπτύξει πλούσιο ριζικό σύστημα.

Για το γιασεμί και τη βουκαμβίλια παίρνουμε μόσχευμα μαλακού ξύλου (από άνοιξη έως φθινόπωρο). Δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ όμως και δεν ξέρω περισσότερα. Για τη γλυσίνια αν δεν κάνω λάθος ο πολλαπλασιασμός γίνεται με καταβολάδα.

Από την ορτανσία παίρνουμε μόσχευμα μετά την ανθοφορία, αφού μαραθούν τα άνθη της.

Για τη γαρδενια και την αζαλεα δεν γνωρίζω τίποτα, παρά μόνο ότι είναι πολύ δύσκολες στον πολλαπλασιασμό.

Ας περιμένουμε μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει και ξέρει να μας πει περισσότερα
Κατερίνα
Άβαταρ μέλους
Kat

Δημοσίευσηαπό alexandra » Κυρ Απρ 25, 2010 1:48 am

Βουκαμβίλλια έχω φτιάξει φυτάκι με καταβολάδα (εναέρια) και νομίζω ότι θεωρείται ότι πιάνει εύκολα με καταβολάδα.

Γιασεμί ξέρω ότι μπορεί να πιάσει με μόσχευμα ημιξυλοποιημένο, όχι όμως και πάρα πολύ εύκολα... (Θυμάμαι είχε βάλει η μαμά μου ένα γιασεμί στο μάτι και πήγαινε και έκοβε κλαδάκια κάθε τόσο μέχρι να της πιάσει...)
Άβαταρ μέλους
alexandra

Bank: 0.00
Has thanked: 7 times
Have thanks: 14 times

Δημοσίευσηαπό harryharry » Κυρ Απρ 25, 2010 2:13 am

παιδια, θα μιλησω απο την εμπειρια μου μονο....μεχρι στιγμης οτι κλαδι εβαλα στο νερο εχει πιασει. μεχρι και γιασεμι το νοεμβριο. αντιθετα οτι εβαλα στο χωμα και χρησιμοποιησα ορμονη ριζοβολιας πηγε για βρουβες...ισως και να ειναι συγκυρια (αν και δεν φημιζομαι και τοσο για το γουρι μου :? )
Άβαταρ μέλους
harryharry

Mood: Scream
Has thanked: 9 times
Have thanks: 17 times

Δημοσίευσηαπό Στέλλα » Κυρ Απρ 25, 2010 10:46 am

Κατερίνα , ευχαριστούμε , πολύ καλή δουλειά !!!! :thumbsup
Άβαταρ μέλους
Στέλλα

Mood: Tired
Cash on hand: 1,978.75
Has thanked: 504 times
Have thanks: 544 times

Δημοσίευσηαπό Kat » Κυρ Απρ 25, 2010 11:32 am

Κι εγώ γιασεμί μόνο με καταβολάδα έχω δοκιμάει, κι έπιασε πολύ εύκολα.
Κατερίνα
Άβαταρ μέλους
Kat

Δημοσίευσηαπό Φένια » Κυρ Απρ 25, 2010 4:28 pm

Να 'σαι καλά Κατερίνα , που μπήκες στον κόπο :D
Άβαταρ μέλους
Φένια

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Τετ Απρ 28, 2010 11:33 am

Να προσθεσω και κατι; Το μοσχευμα το κοβετε ακριβως κατω απο κομπο που βγαινει νεο μάτι (πρασινο βελος)

Εικόνα

προσοχη να ειναι καθαρο κοψιμο με κοφτερο μαχαιρι, οχι σκισμενο με πολλες ίνες να πετανε εδω κι εκει. Το καλα κομμενο κομματι (παρηχηση οεο) εχει μικρη επιφανεια που κλεινει ευκολα (ειναι ανοιχτο τραυμα αλλωστε) ενω ενα κομματι που κοβετε στριβοντας το κλαδι μεχρι να φυγει εχει πολλες ινες = πολυ μεγαλυτερη επιφανεια στην οποια μπορουν να κατσουν μυκητες και βακτηριδια και μετα ν απλωθουν παραπερα.

Αυτο που δοκιμασα φετος με απολυτη επιτυχια ειναι να βαζω τα μοσχευματα σε καθαρο περλιτη. Τα παρακατω ειναι Solandras και Brugmansias που εβαλα περυσι και ολες βλαστησαν εντυπωσιακα χωρις προβληματα.

Εικόνα

ο περλιτης κραταει νερο για μερες και δεν επιτρεπει να σαπισουν τα μοσχευματα (στην πρωτη φωτογραφια στα γαλαζια βελακια εχει υγρασια απο 5 μερες πριν που ποτισα). Αυτο που θελει προσοχη ειναι να περιμενετε να βγαλουν αρκετες ριζες και μετα να τα βαλετε σε 50/50 χωμα με περλιτη το οποιο μετα θα μεταφυτευσετε σε γλαστρα με κανονικο χωμα. Καποια που πηγα κατευθειαν απο περλιτη σε χωμα μαραθηκαν...
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 8 times

Δημοσίευσηαπό Manos » Τετ Απρ 28, 2010 2:15 pm

πολλοί βάζουν και αυτές τις διάφανες μπιλίτσες νερού
που κυκλοφωρούν για τα ανθοδοχεία
Άβαταρ μέλους
Manos

Cash on hand: 55.00

Δημοσίευσηαπό Ναυτης33 » Τετ Απρ 28, 2010 10:40 pm

μπορουμε να βαλουμε και σε αλλα μοσχευματα σκετο περλιτη για να ριζωσουν?πρωτη φορα το ακουω αυτο να το λενε μονο περλιτη και τετοια επυτιχια?
Ναυτης33

Δημοσίευσηαπό crabas » Τρί Αύγ 03, 2010 5:16 pm

Θέλω τη βοήθεια σας και εγώ.
Φέτος αγοράσαμε την πρώτη μας Hoya Carnosa και δυστυχώς στη μεταφύτευση σπάσαμε το ένα κλωνάρι θα μου πείτε λίγο το κακό ,έλα όμως που είχε πάνω του και το μοναδικό μπουμπούκι ..εγκεφαλικό .Το έβαλα λοιπόν σε ένα βάζο κόβοντας τα κάτω φυλλαράκια αλλάζοντας του νερό κάθε μέρα μήπως και κάνω τίποτα και βγάλει ρίζες . Μετά από περίπου 10-12 μέρες το μπουμπούκι έχει μεγαλώσει και έχουν σκάσει μερικές ριζουλες .Σήμερα αγόρασα ορμόνη ριζοβολίας σε υγρή μορφή και μου είπε ο γεωπόνος να αφήσω το κλωνάρι 24 ώρες σε διάλυμα και μετά να το φυτέψω ποτίζοντας τακτικά .Ξέρω ότι κανονικά πρέπει να κόψω το μπουμπούκι αλλά δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα . Πιστεύεται ότι έχει πιθανότητες να πιάσει ;Και σε τι χώμα να το φυτέψω ; Όποιες συμβουλές καλοδεχούμενες .
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
crabas

Δημοσίευσηαπό orestis » Τρί Αύγ 03, 2010 5:43 pm

Εγω θα πρότεινα να αφήσεις το κλαδί κι άλλες μέρες μέσα στο νερό για να μεγαλώσουν αρκετά οι ρίζες του.
Δεν ξέρω αν το λουλούδι θα τα καταφέρει , αλλά σίγουρα θα αποκτήσεις ένα δεύτερο φυτό, που θα βγάλει άλλα μπουμπόυκια.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 6,486.80
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 66 times
Have thanks: 878 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τρί Αύγ 03, 2010 5:53 pm

Κανονικη ορμονη ριζοβολιας ειναι σε σκονη και υπαρχει για ποωδη και για ξυλωδη, ΠΡΟΣΟΧΗ μην την βαλεις στο νερο θα καψει τις ριζες του μοσχευματος.

Απ εκει και περα υπαρχουν διαφορα σκευασματα φυσικα ή τεχνητα τα οποια αυξανουν τον αριθμο των ριζων και χρησιμοποιουνται συνηθως στις υδροπονικες καλλιεργειες.

Δεν χρειαζεται να αλλαζεις το νερο καθημερινα, γιατι το χλωριο θα κανει κακο στις ριζες.

Εαν μου πεις το ονομα του σκευασματος μπορω να σου πω εαν το χρησιμοποιουν στις υδροκαλλιεργεις και εαν ειναι αποτελεσματικο.

Οπως σωστα σου ειπε ο Ορεστης, αστο να βγαλει πολλες ριζες και μετα μεταφυτεψετο σε μιγμα με αρκετο περλιτι και φυσικα μεχρι να πιασει στην σκια.
Γιαννης

ΥΓ πολυ συχνα χρησιμοποιω μοσχευματα σε νερο και ριζοβολουν, με τελευταιο μοσχευμα απο ορχιδεα, το οποιο εβγαλε ριζες.
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00

Δημοσίευσηαπό crabas » Τρί Αύγ 03, 2010 6:37 pm

Το σκεύασμα που μου έδωσαν λέγετε preparato specific per favorire la radicazione delle piante και είναι της flortis (δυστυχώς δεν ξέρω ιταλικά και δεν έχει στα αγγλικά ούτε λέξη)
Η δοσολογία που μου είπαν είναι ½ καπάκι σε ένα λίτρο νερό και βύθιση του κλωναριού για 24 ώρες . Μετά φύτευμα και πότισμα όταν χρειάζεται με την ίδια δοσολογία .
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας
Άβαταρ μέλους
crabas

Δημοσίευσηαπό crabas » Τρί Αύγ 03, 2010 6:40 pm

Και μιας και είμαι και άσχετος ο περλίτης τι είναι και που τον βρίσκω ;
Άβαταρ μέλους
crabas

Δημοσίευσηαπό Στέλλα » Τρί Αύγ 03, 2010 6:47 pm

Ο περλίτης είναι αυτό μέσα στο γλαστράκι και πάνω στις ρίζες , αυτά τα άσπρα ''μπαλάκια''
Εικόνα

Το βρίσκεις σε φυτώρια και στο Leroy-Merlin , να ζητήσεις περλίτη για φυτά ....
Άβαταρ μέλους
Στέλλα

Mood: Tired
Cash on hand: 1,978.75
Has thanked: 504 times
Have thanks: 544 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τρί Αύγ 03, 2010 6:57 pm

αν και δεν το γνωριζω πιθανον να ειναι αυτο
Εικόνα

Ολα τα φυτωρια εχουν Ανθοκομικο περλιτη, κανει το χωμα πιο ελαφρυ και κρατα μια σχετικη υγρασια.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό crabas » Τρί Αύγ 03, 2010 7:01 pm

Ναι αυτο ειναι το προιον ..... κανει ;
Άβαταρ μέλους
crabas

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τρί Αύγ 03, 2010 7:23 pm

Δεν το εχω χρησιμοποιησει οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
Κανε οτι ακριβως σου ειπε ο γεωπονος που το αγορασες.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό crabas » Πέμ Αύγ 19, 2010 12:56 am

Τα καταφέραμε και νέο φυτό έχουμε και το πρώτο μας λουλούδι.
Ευχαριστούμε για τις συμβουλές
:wink: :wink: :wink:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
crabas

Πολλαπλασιασμός με μοσχεύματα-έκανα κάτι λάθος?

Δημοσίευσηαπό ΜαρΚ » Τετ Σεπ 08, 2010 6:46 pm

Γειά σας!
Χθες το απόγευμα έκοψα κλωναράκια από φούλι, κέστρο και γεράνια. Έφτιαξα ένα μείγμα μισό-μισό από περλίτη με τύρφη, βούτηξα τα κλωνάρια περίπου 1 εκατοστό σε ορμόνη ριζοβολίας και τα φύτεψα. Μετά τα πότισα, αλλά...κάτι δεν φαίνεται να πηγαίνει καλά. Σήμερα το χώμα είναι ακόμα νωπό αλλά τα φυλλαράκια από το κέστρο και το φούλι είναι εντελώς πεσμένα. Τα έχω βάλει σε θέση προφυλαγμένη δίπλα σε μια μεγάλη γλάστρα οπότε ο ήλιος τα βλέπει λίγο.

Μήπως να τους άλλαζα θέση? Μήπως διάλεξα λάθος εποχή???? Δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας. Θέλω πολύ να πετύχουν...

Μαρία
ΜαρΚ

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Σεπ 08, 2010 7:28 pm

Το ότι τα εβλεπε ο ήλιος σίγουρα δεν είναι καλό.
Τα γεράνια πιάνουν πολύ εύκολα έτσι. Για το φούλι δεν είμαι σίγουρος πόσο εύκολο είναι να πιάσει. Το κέστρο απ ότι ξέρω πιάνει πιο εύκολα αν βάλεις τα κλαδιά στο νερό μέχρι να βγάλουν ρίζες, παρά κατευθείαν στο χώμα.
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 6,486.80
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 66 times
Have thanks: 878 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ΜαρΚ » Τετ Σεπ 08, 2010 7:33 pm

Θα τα βάλω σε σκιά τότε μήπως σωθούν. Υπάρχει άραγε περίπτωση να σηκώσουν τα φυλλαράκια τους?
Τα γεράνια πράγματι φαίνονται μια χαρά. Το καλό που τους θέλω...τα έχω φυτέψει στη μνήμη του μωρού μου :(
ΜαρΚ

Επόμενο

Επιστροφή στο Σπορές - Πολλαπλασιασμοί - Μεταφυτεύσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy