Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Βαμβακιαση (ΕΛΕΟΣ!!!) και αλλα (*ΨΕΥΔΟΚΟΚΚΟΣ-ΩΙΔΙΟ)

Συντονιστής: tsakalakos

Βαμβακιαση (ΕΛΕΟΣ!!!) και αλλα (*ΨΕΥΔΟΚΟΚΚΟΣ-ΩΙΔΙΟ)

Δημοσίευσηαπό maria74 » Κυρ Μάιος 09, 2010 9:04 pm

Έχω μεγάλο πρόβλημα με την βαμβακίαση, κάθε χρόνο 'επιτίθεται' σε κάποιο απο τα φυτά μου και κάθε χρόνο παιδεύομαι.
Τελευταία επι ένα χρόνο προσπαθώ να καθαρίσω μια γαρδένια. Πάνω που νόμιζα οτι τελείωσε την ξαναέβρισκα. Τώρα είμαι μάλλον κοντά στη 'νίκη' αλλα....ξαφνικά βρηκα στο ιβίσκο, το καθάρισα (εύκολα), μετά στο κεράκι, το καθάρισα, μετά ξανα στον ιβίσκο, μετά σε μια... εμμμ... ΄πρασινάδα' (σαν εσωτερικού χώρου) μετα σε κάτι σαν γλαδιόλα, και τώρα σε μία άλλη 'πρασινάδα', και η γαρδενια συνεχιζει με αραια κρουσματα
ΕΛΕΟΣ!!!!! πάνω που την εξολουρεύω πετιέται κάπου αλλού. Βλεπω ασπρακια στα φυτα και τρελαινομαι πριν δω τι ειναι!
Χρησιμοποιώ ένα σκεύασμα που λέγεται SAVONA για τις 'εντονες' καταστάσεις, μπατονέτα με λίγο οινόπνευμα/SAVONA τοπικά ή ότι είναι στην αρχή και μια οδοντοβουτρσα για να τριβω καλα όπου εχει φωλιάσει μεσα στο ξυλο στον κορμο.
Τι μπορώ να κάνω γενικά τωρα και τι για πρόληψη γιατι δεν αντέχω να περάσω τέτοια 'λαιλαπα' και του χρόνου.

Δευτερον, η γαρδένια (αυτη με την βαμβακίαση) ξαφνικά κιτρίνισε & 'εριξε τα μισά της φύλλα αλλά πέταξε και πολλά μπουμπούκια. Να υποθέσω οτι ξέρει τι κάνει?
Εικόνα
αυτη ειναι μια παλαιοτερη φωτογραφια που αρχισε να κιτρινιζει

Τρίτον, η τριανταφυλιά μου, που πέρασε ένα τετράνυχο ενω πηγαίνει μια χαρά (μπουμπούκια & νέα φύλλα) κάτι έχει πάνω, τα φυλλλα βγαζουν κάτι ασπρα στίγματα και μετα γινονται τρύπα μεχρι που δεν μένει τιποτα συν οτι κάποια άλλα έχουν κάτι σαν σκόνη πάνω.
Εικόνα

Εικόνα
εδω τα μισα ειναι τα στιγματα και τα αλλα μισα τρυπες

Εικόνα

Τελευταίο και καλύτερο, τι έχει η μπιγκόνια μου? γιατι αυτο πάνω στα φύλλα δεν φαινεται καλο. το μισό φύλλο είναι σαν ξερό με κάτι άσπρα μικρα στίγματα επάνω, είναι κάπως σαν να έχει στάξει μπογια πάνω σε απορροφητικό χαρτι. Μου την έχει δώσει η μαμά μου και δεν θέλω να την 'χασω'.
Εικόνα

Εικόνα

Αυτα, ξέρω ηταν πολλα, ελπίζω να μην σας κούρασα πολυ
Άβαταρ μέλους
maria74

Cash on hand: 150.35
Has thanked: 0 time
Have thanks: 3 times

Δημοσίευσηαπό kiaRRa » Κυρ Μάιος 09, 2010 9:08 pm

Η τριανταφυλλια γιατι νομιζω ότι εχει ωίδιο?
Άβαταρ μέλους
kiaRRa

Mood: Angry
Cash on hand: 1,275.15
Bank: 32,740.85
Has thanked: 225 times
Have thanks: 335 times

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Μάιος 09, 2010 9:19 pm

kiaRRa έγραψε:Η τριανταφυλλια γιατι νομιζω ότι εχει ωίδιο?

ναι έχει ωίδιο. Αλλά οι τρύπες είναι από κάμπιες.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,748.65
Has thanked: 927 times
Have thanks: 2456 times

Δημοσίευσηαπό maria74 » Κυρ Μάιος 09, 2010 10:42 pm

δεν φαινεται να εχει καμπιες εκτος κι αν ειναι τοσο μικρες που δεν τις βλεπω, το περιεργο ειναι οτι πρωτα ασπριζει και μετα γινεται τρυπα.
Παντως οκ, θα παω να παρω κατι και για τα δυο εκτος και αν υπαρχει και τιποτα εναλλακτικο εκτος φυτοφαρμακων
Άβαταρ μέλους
maria74

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Μάιος 09, 2010 10:48 pm

Μαρία, η ασπρίλα δεν έχει σχέση με τις τρύπες. Η ασπρίλα είναι μύκητας (πάρε Systhane) και οι τρύπες είναι κάμπιες ή σαλιγκάρια.

Αν βγεις το βράδυ αργά και κοιτάξεις τα φύλλα από την κάτω πλευρά θα τον βρεις τον ένοχο. Την μέρα κρύβονται.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό maria74 » Κυρ Μάιος 09, 2010 10:57 pm

αχα!!!!! θα παω να κοιταξω, αυριο παω στο φυτωριο.... και ψεκασμα το απογευμα
τωρα αμα δεν παθω τιποτα με τοσα φυτοφαρμακα που θα ριξω θα ειναι ευχης εργο :shock:

για την μπιγκονια καμοια ιδεα? πραγματικα δεν μου φαινεται καλο αυτο πανω στα φυλλα
Άβαταρ μέλους
maria74

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Μάιος 09, 2010 11:16 pm

Πάμε με τη σειρά.
Πρώτα για τη βαμβακάδα.

Διαχειμάζει στο χώμα σε βάθος μέχρι 65 εκ. Εκεί κάνει και τα αυγά της.
Εσύ καθαρίζεις τα φύλλα του φυτού, αλλά κάθε τόσο βγαίνει νέα φουρνιά από το χώμα και την πέφτει στο φυτό σου.
Η λύση είναι ψέκασμα των φύλλων και ψέκασμα καλό του χώματος.

Για την τριανταφυλλιά σου είπα.

Για την μπιγκόνια δεν ξέρω, δεν είχα ποτέ μπιγκονια. Μου μοιάζει και αυτό με ωίδιο (λευκή σκόνη πάνω στα φύλλα και στη συνέχεια ξήρανση), αλλά δεν γνωρίζω αν πιάνουν ωίδιο οι μπιγκόνιες.

Δώσε μου λίγο χρόνο πριν πας για φάρμακα για να σου πω τι να πάρεις, μην σου φορτώσουν ότι νάναι. Τα εχω στο ντουλάπι της βεράντας και με την κουλαμάρα δεν μπορώ να το ανοίξω και να βγάλω το κουτί.

Πάντως για το ωίδιο πάρε Systhane.
Για τις κάμπιες CAZA 20 SL.

Για την βαλβακάδα θα πρέπει να το δω. θα το κάνω αύριο.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό maria74 » Δευτ Μάιος 10, 2010 9:43 am

ευχαριστω ven, θα την τσακισω την γαρδενια στο ψεκασμα (χωματος)
δεν αντεχω να ξαναδω βαμβακαδα
Άβαταρ μέλους
maria74

Δημοσίευσηαπό Κικη » Δευτ Μάιος 10, 2010 9:53 am

για βαμβακάδα το σκεύασμα να έχει chlorpyrifos 48% ( χλωρπυριφός).Σωστά δεν το θυμάμαι;
Άβαταρ μέλους
Κικη

Cash on hand: 10,715.60
Has thanked: 252 times
Have thanks: 252 times

Δημοσίευσηαπό maria74 » Δευτ Μάιος 10, 2010 9:38 pm

ok, επειδη ειμαι καλη μαθητρια θα τα πω με την σειρα
α/κατι με χλωρπυριφος και ψεκάζω ΚΑΙ το χωμα σε οσα φυτα εχω δει βαμβακαδα
β/Systhane για το ωιδιο, ριχνω και λιγο στην μπιγκονια ετσι μπας και ισιωσει. Κανω τιποτα αλλο για το ωιδιο? καταβρεγμα φυλλων (η μη κατάβραγμα? Α! κανω και ενα κλαδεμα στα αρρωστα φυλλα
γ/ ενα προληπτικο ψεκασμο στα διπλα φυτα μην τυχον και κολλησε κανενα
δ/ CAZA 20 SL για τις καμπιες

μααααλιστα, μετα βεβαια θα βγαλω κεραιες και πρασινα αυτια απο τα φυτοφαρμακα που θα εχω ριξει αλλα χαλαλι του. Οχι τιποτα αλλο ποιος ακουει μετα τον αντρα μου που γκρινιαζει τι τα θελω τοσα φυτα!!! :D

οτι αλλη συμπληρωση ευπροσδεκτη
Άβαταρ μέλους
maria74

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Δευτ Μάιος 10, 2010 9:53 pm

δεν καταβρέχεις τα φύλλα με νερό. Μύκητας είναι το ωίδιο.

Όσο για τον άντρα, ένα καφεδάκι στην πρασινάδα και όλες οι αντιρρήσεις κάμπτονται :idea:
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Mood: Sad
Cash on hand: 2,980.80
Bank: 255,900.00
Has thanked: 301 times
Have thanks: 279 times

Δημοσίευσηαπό flowerpower » Δευτ Μάιος 10, 2010 11:28 pm

Μαρια κατι θα βρεις για τον αντρα σου,ολες εδω μεσα καπως τους καταφερνουμε!Χωρια που κανουμε εμεις ολη τη δουλεια και στο τελος καμαρωνουν αυτοι! :lol: :lol: :lol:
Τι θα πει ελευθερια?Μα η αθωοτητα να μη γνωριζεις την ασκημια των ανθρωπων.Μονο ως τοτε εισαι λευτερος.

ΛΙΛΗ ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Άβαταρ μέλους
flowerpower

Cash on hand: 0.00
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Τρί Μάιος 11, 2010 10:12 am

Το ζω. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Flow>> τι ωραία, κοίτα πως μεγάλωσαν, θα πω και στο Μπάμπη να έρθει.

Και μιλάμε για ένα μπαλκόνι 6 τμ. στο Παγκράτι. Τόοοοοοοοοοοοοσο μεγάλο! bash τους χρειάζεται
Τελευταία επεξεργασία από lmpgs και Τρί Φεβ 22, 2011 9:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Δημοσίευσηαπό sidirena » Τρί Μάιος 11, 2010 10:22 am

flowerpower έγραψε:Μαρια κατι θα βρεις για τον αντρα σου,ολες εδω μεσα καπως τους καταφερνουμε!Χωρια που κανουμε εμεις ολη τη δουλεια και στο τελος καμαρωνουν αυτοι! :lol: :lol: :lol:

Αυτο ξαναπες το Γιωργια! Ο δικος μου ψιλομουρμουραει οτι πολυ ασχολουμαι με τα λουλουδια μου,αλλα το Σαββατο που ειχαμε κοσμο,εκανε tour :twisted: τους καλεσμενους στον κηπο και στην αυλη και φουσκωνε σαν παγωνι :twisted: :lol:
Άβαταρ μέλους
sidirena

Cash on hand: 4,711.20
Has thanked: 507 times
Have thanks: 351 times

Δημοσίευσηαπό maria74 » Τρί Μάιος 11, 2010 4:59 pm

lmpgs έγραψε:Το ζω. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Flow>> τι ωραία, κοίτα πως μεγάλωσαν, θα πω και στο Μπάμπη να έρθει.

Και μιλάμε για ένα μπαλκόνι 6 τμ. στο Παγκράτι. Τόοοοοοοοοοοοοσο μεγάλο! bash τους χρειάζεται

ναι καπως ετσι κι εγω, εγω εχω εναν ημιυπαιθριο (πραγματικο, οχι κλεισμενο) περιπου 18τμ, και βρηκα την χαρα μου να το παιξω η μικρη κηπουρος, ενημερωνω τακτικα τον αντρα μου οτι ανθισε η γαρδενια, ανακαλυψα μια μαργαριτα, εχω βαμβακιαση, μεγαλωσε το κερακι, μπλα μπλα μπλα μπλα
απο την αλλη ο αντρας μου σε αυτες τις στιγμες προτιμαει να συνεχισει να παιζει fifa!
αντε να μου πει οτι προτιμαει τα φυτα που δεν 'μαδανε'
τωρα να δω που θελω να βαλω νυχτολουλουδο τι θα μου πει
Άβαταρ μέλους
maria74

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Τετ Μάιος 12, 2010 11:17 am

maria74 έγραψε:
lmpgs έγραψε:Το ζω. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Flow>> τι ωραία, κοίτα πως μεγάλωσαν, θα πω και στο Μπάμπη να έρθει.

ναι καπως ετσι κι εγω, εγω εχω εναν ημιυπαιθριο (πραγματικο, οχι κλεισμενο) περιπου 18τμ, και βρηκα την χαρα μου να το παιξω η μικρη κηπουρος, ενημερωνω τακτικα τον αντρα μου οτι ανθισε η γαρδενια, ανακαλυψα μια μαργαριτα, εχω βαμβακιαση, μεγαλωσε το κερακι, μπλα μπλα μπλα μπλα
απο την αλλη ο αντρας μου σε αυτες τις στιγμες προτιμαει να συνεχισει να παιζει fifa!
αντε να μου πει οτι προτιμαει τα φυτα που δεν 'μαδανε'
τωρα να δω που θελω να βαλω νυχτολουλουδο τι θα μου πει

Η απάντησή του: δηλαδή τώρα θα βγαίνεις και τις νύχτες έξω; Δεν σου έφταναν οι μέρες; Χαλαρή αντρική απάντηση χωρίς ενοχές και τύψεις. :evil: :roll:
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy