Site Announcements
Συγχαρητήρια
natalya
natalya

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Αναρριχώμενο ... απεγνωσμένα!

Αναρριχώμενο ... απεγνωσμένα!

Δημοσίευσηαπό χριστίνα2 » Παρ Ιουν 04, 2010 9:53 pm

Γεια σας!

Στο μπαλκόνια μας έχουμε 2 ωραίες και μεγάλες πέργκολες που όμως εδώ και 5-6 χρόνια δεν μπορούν να χαρούν φυτό για φυτό!!
Η θέση τους είναι τέτοια που ο ήλιος ίσα που τις φτάνει. Στη μια ο ήλιος δεν πέφτει απευθείας πάνω της αλλά θα έλεγα ότι είναι αρκετά φωτεινή. Η 2η ( η πιο μικρή) είναι τελείως στη σκιά, όλη μέρα. Ό,τι αναρριχητικό κι αν δοκιμάσαμε, αποτύχαμε παταγαγωδώς. Δοκιμάσαμε 3 φορές κισσό, τίποτα ( άσε που δε μου αρέσει κι όλας, αλλά στην αναβροχιά...). Πήρα κληματίδα, ρυγχόσπερμα, διπλαδένια ( που μάλλον ήταν νανάκι, γιατί 1 χρόνο δε μεγάλωσε καθόλου), γιασεμί, κανένα αποτέλεσμα. Μετά από 1-2 χρόνια τα "έχανα". Και να πω ότι δεν τα φρόντιζα: με την κοπριά τους, το λίπασμα, το
πότισμα με μέτρο( πάντα φοβάμαι το σάπισμα των ριζών), τα φάρμακά τους όποτε χρειαζόταν, αλλά .... μηδέν το αποτέλεσμα.
Μήπως φταίει η θέση, δηλ. που δεν τις βλέπει ο ήλιος; Τι αναρριχώμενα θα μπορούσατε να μου προτείνετε που να μη χρειάζονται απευθείας ήλιο και να έχουν άνθη; :(
Άβαταρ μέλους
χριστίνα2

Cash on hand: 115.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Ιουν 04, 2010 10:02 pm

Η διπλαδένια και η στεφανωτή τα πάνε μια χαρά σε σκιά και ημισκιά. Αλλά το απόλυτο αναρριχώμενο που έχω βρει για μέρος χωρίς απευθείας ήλιο είναι η hardenbergia violacea.

hardenbergia-violacea-t2047.html

Την έχω στο πιο σκιερό μέρος της βεράντας, μαζί με την γαρδένια και τα πάει τέλεια και έγινε και τέρας από τον πρώτο χρόνο.

Εδώ:

topic-t141-450.html

Μπορείς να δεις στις φωτό πόσο μικρούλα ήταν όταν την πήρα και τι τέρας έγινε σε λιγότερο από 1 χρόνο. Μόνο ότι ανθίζει το χειμώνα, αλλά αυτό δεν νομίζω να σε απασχολεί.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,030,568.15
Has thanked: 855 times
Have thanks: 2356 times

Δημοσίευσηαπό χριστίνα2 » Παρ Ιουν 04, 2010 10:15 pm

Πράγματι είναι εντυπωσιακότατη!! Συγχαρητήρια!

Βέβαια το χειμώνα που ανθίζει δε θα μπορώ να την καμαρώνω όπως θα ήθελα, αλλά και μόνο το γεγονός ότι είναι ανθεκτική και πληθωρική μου αρκεί. Μήπως όμως θα μπορούσα να την αναζητήσω στα φυτώρια με κάποιο πιο απλό όνομα; Φοβάμαι ότι αν ζητήσω μια "hardenbergia violacea" θα με κοιτάζουν σα να είμαι πράσινο ανθρωπάκι από τον Άρη!
Άβαταρ μέλους
χριστίνα2

Cash on hand: 115.00
Has thanked: 0 time

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Ιουν 04, 2010 10:22 pm

Είναι από τα φυτα που έφεραν σχετικά πρόσφατα στην Ελλάδα, και έτσι δεν έχει κάποιο κοινό όνομα. Hardenbergia την λένε όσοι την ξέρουν και την πουλάνε.

Το θέμα είναι ότι είναι από τα φυτά που πουλιούνται αρχές της άνοιξης και ίσως αυτή την εποχή να μην την βρεις.

Η ανθοφορία της μου αρέσει που γίνεται τον Γενάρη. Είναι η εποχή που όλα είναι τέζα και δεν υπάρχει λουλούδι για δείγμα και η hardenbergia είναι σαν την αμυγδαλιά, δηλώνει ότι η άνοιξη έρχεται! :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό greedy » Σάβ Ιουν 05, 2010 12:47 am

Στεφανωτις.Ευκολο να το βρεις και ιδανικο για τετοια περιπτωση.Ασε που θα εχεις και το διακριτικο αρωμα του.
Άβαταρ μέλους
greedy

Cash on hand: 35.00
Has thanked: 1 time

Δημοσίευσηαπό orestis » Σάβ Ιουν 05, 2010 1:08 am

greedy έγραψε:Στεφανωτις.Ευκολο να το βρεις και ιδανικο για τετοια περιπτωση.Ασε που θα εχεις και το διακριτικο αρωμα του.

Η εμπειρία μου στο σταφανώτις είναι οτι πολύ δυσκολα ανθίζει στη σκιά. Στην αθήνα που ήμουν, το είχα σε σκιά έκανε μπουμπουκια, αλλά δεν τα μεγάλωνε ποτέ. Αντιθέτος αναπτυσόταν σαν τρελό πηγαίνοντας στο απο πάνω μπαλκόνι μάλλον για να βρει ήλιο.
Τελικά μου άνθισε εδώ αφου το έχω σε θέση με πολύ ήλιο.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,458.00
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 68 times
Have thanks: 928 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ayami » Σάβ Ιουν 05, 2010 12:24 pm

[quote="orestis"][quote="greedy"]Στεφανωτις.Ευκολο να το βρεις και ιδανικο για τετοια περιπτωση.Ασε που θα εχεις και το διακριτικο αρωμα του.[/quote]

Η εμπειρία μου στο σταφανώτις είναι οτι πολύ δυσκολα ανθίζει στη σκιά. Στην αθήνα που ήμουν, το είχα σε σκιά έκανε μπουμπουκια, αλλά δεν τα μεγάλωνε ποτέ. Αντιθέτος αναπτυσόταν σαν τρελό πηγαίνοντας στο απο πάνω μπαλκόνι μάλλον για να βρει ήλιο.
Τελικά μου άνθισε εδώ αφου το έχω σε θέση με πολύ ήλιο.[/quote]

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με τη δική μου
Άβαταρ μέλους
ayami

Cash on hand: 3,626.55
Has thanked: 55 times
Have thanks: 27 times

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Ιουν 05, 2010 5:23 pm

Η δική μου Στεφανωτή άνθισε σήμερα. Βλέπω μερικά μπουκέτα, βλέπει και ο γείτονας μερικά, τα άλλα είναι κρυμμένα στο χαμό.

Γιούλη ο πυρετός και τα δέκατα πέρασαν, αλλά εξακολουθώ να είμαι κουλή! :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Επιστροφή στο Αναρριχώμενα: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy