Site Announcements
Συγχαρητήρια
Δημήτρης83
Δημήτρης83

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Φυτα για αχρηστους

Συντονιστής: Tsouknidas

Φυτα για αχρηστους

Δημοσίευσηαπό maria74 » Κυρ Ιουν 13, 2010 4:42 pm

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για την επιλογή κάποιων φυτών για μπαλκόνι

Βασικά πρόκειται για την αδερφή μου η οποία είναι ΑΧΡΗΣΤΗ... για να δώσω το στίγμα της είναι ο μοναδικός άνθρωπος που κατάφερε να ξεράνει κάκτο!!! A15

Έχουμε και λέμε, πρόκειται για μπαλκόνι στην αθήνα δυτικό πρός βόρειο, ευάερο που δεν το πιάνει ιδιαίτερα ο ήλιος ουτε ο πολυς αέρας. Στην περιοχή εχω παρατηρήσει ευδοκιμούν πολύ τα εσπεριδοειδή (ορια ν.σμυρνης προς φαληρο).
Προσφατα αποφάσισε να παρει ένα ωραιο τραπεζι για εξω να περνανε λιγο καιρο εκει (να βλεπει και το παιδι ουρανο) και θέλω να της κανω εκπληξη και να της αγορασω 2-3 φυτα να το ομορφήνει. Για την ωρα τα μονα που εχουν 'επιβιωσει' ειναι μια γιουκα, ενας κακτος, και ενα αλλο κατοειδες που δεν της αρεσει κι ολας

Ξεροντας λοιπον την αδερφη μου ψαχνουμε για κατι ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ, να ποτιζεται περιπου 1 φορα την εβδομαδα και να μην αρπαζει ασθενειες σαν τρελο. Α, και να μην μαδαει σαν τρελο. Θα προτιμουσα να της εκανα κατι πιο μεγαλουτσικο και αντε να εβαζα στην γλαστρα και δυο βολβους ετσι να αλλαζει το τοπιο την ανοιξη (αμα επιζησουν).
Κατι κακτακια που της ειχα φτιαξει για την κουζινα της τα προσπαθησε λιγο (λιγο ομως γιατι πηγαν στον παραδεισο των φυτων στο τελος religion ) οποτε ξερω πως αμα το φροντισω το θεμα θα της αρεσει και ισως να το προσπαθησει λιγο περισσοτερο.

Επειδη λοιπον μονο κακτους ξερω να ταιριαζουν στο προφιλ της περιμενω προτασεις.
Α, και αμα κανεις ξερει που μπορω να παρω ομορφες γλαστρες (γιατι ξερω πως αυτο θα της χτυπησει στο ματι) ας μου προτεινει κατι επισης

Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
maria74

Cash on hand: 150.35
Has thanked: 0 time
Have thanks: 3 times

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Ιουν 13, 2010 4:46 pm

Επειδή η αδερφή μου και ο γιος μου είναι μια από τα ίδια, έχω παλέψει μαζί τους με πολλά φυτά. Δεν κατάφεραν τίποτα. Το μόνο επίτευγμά τους ήταν ότι ξέκαναν μέχρι και αλόη.

Αυτό που μπορώ να σου πω από εμπειρία είναι ότι το μόνο φυτό που μπορεί να ζήσει στα χέρια τους είναι η γιούκα. Δεν παθαίνει ασθένειες, δεν υποφέρει από την έλλειψη νερού και φροντίδας και όταν θέλει να σου πει κάτι, τότε σου βγάζει το μάτι και την καταλαβαίνεις μια χαρά :)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,643.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό maria74 » Κυρ Ιουν 13, 2010 4:53 pm

αχ, σταυρουλα μια που σε βρηκα εδω σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου στην βαμβακαδα (στην γαρδενια). Το ριζοποτισμα ηταν η λυση και ανταμειφθηκα με πολλα μυρωδατα λουλουδια!!! :D
Αν και στο μπαλκονι μου η βαμβακαδα ειναι σαν τα jumbo (ειναι παντου) με το ποτισμα αμεσως τα πραγματα φτιαξανε 80%. Οποτε παω προς την τελικη νικη!!!
THANKS!!!!

ΥΓ ασχετο με το θεμα αλλα ειπαμε μια που σε βρηκα...
Άβαταρ μέλους
maria74

Δημοσίευσηαπό ayami » Κυρ Ιουν 13, 2010 4:54 pm

Noμίζω πως ένα χλωρόφυτο ή μια κρασούλα είναι φυτά που θα άντεχαν σχεδόν τα πάντα. (Το χλωρόφυτο ταλαιπωρείται λίγο το χειμώνα έξω αλλά μετά ξανά προς τη δόξα τραβά) Δυστυχώς δεν ξέρω τις επίσημες ονομασίες τους, πιστεύω όμως πως δε θα είναι δύσκολο να βρεις.
Άβαταρ μέλους
ayami

Cash on hand: 3,626.55
Has thanked: 55 times
Have thanks: 27 times

Δημοσίευσηαπό Φένια » Κυρ Ιουν 13, 2010 4:56 pm

Φυτό που αντέχει τα πάντα, για μένα, είναι το πυξάρι (buxus) !!!!
Δεν το ξεφορτώνεσαι με τίποτε :wink:
Άβαταρ μέλους
Φένια

Cash on hand: 0.00
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό maria74 » Κυρ Ιουν 13, 2010 5:07 pm

τα κοιταξα λιγο και τι πυξαρι φαινεται αρκετα καλο για βασικο φυτο, το χλωροφυτο το ξερω, το εχουμε στο γραφειο και εχει επιβιωσει περιοδων μεγαλης εγκαταλειψης.....
την κρασουλα την κοβω να καιγεται το καλοκαιρι

ευχαριστω παιδια για την αμεση ανταποκριση. οποιος αλλος σκεφτει κατι ευπροσδεκτο
Άβαταρ μέλους
maria74

Δημοσίευσηαπό φωτεινος » Κυρ Ιουν 13, 2010 7:02 pm

η xoya ειναι ανθεκτικο φυτο και κανει ομορφα λουλουδια το δειλινο που εχει εντονο το αισθημα της αυτοσυντηρησης και συχνα γινεται ζιζανιο αλλα κανει ομορφα λουλουδια που ανθιζουν το σουρουπο και το φυτο αραχνη ειναι αρκετα ανθεκτικο δυστυχως δεν ξερω την επιστημονικη του ονομασια
Άβαταρ μέλους
φωτεινος

Mood: Happy
Cash on hand: 1,110.85
Bank: 720.10
Have thanks: 9 times

Δημοσίευσηαπό kiaRRa » Κυρ Ιουν 13, 2010 7:35 pm

Είναι είδος asparagus η αραχνη.

Και εγώ στη γιούκα καταλήγω... φυτό αθάνατο (κυριολεκτικα- δεν μπορώ να την ξεκάνω)

edit: και το φυλλόδεντρο ειναι εξαιρετικά ανθεκτικό!
Άβαταρ μέλους
kiaRRa

Mood: Angry
Cash on hand: 1,275.15
Bank: 32,740.85
Has thanked: 225 times
Have thanks: 335 times

Δημοσίευσηαπό maria74 » Δευτ Ιουν 14, 2010 4:13 pm

και παλι ευχαριστω παιδια για τις προτασεις
νομιζω πως το πυξαρι ειναι σχεδον τελειο απο οτι διαβασα. Το hoya θα πεθανει το ξερω και η αραχνη ειναι τοξικη (εχουμε και μικρα παιδια)
Μαλλον θα ψαξω να της βαλω 2 γλαστες με πυξαρι και κατι συμπληρωματικο ισως χλωροφυτο η κατι που να ανθιζει ειτε στην ιδια γλαστρα ειτε σε αλλη και οτι επιβιωσει
Άβαταρ μέλους
maria74

Επιστροφή στο Προτάσεις & Ιδέες για Φυτά - Διαμόρφωση - Κηποτεχνία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy