Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Άρρωστα φυτά (*ΠΕΡΟΝΟΣΠΟΡΟΣ)

Συντονιστής: tsakalakos

Άρρωστα φυτά (*ΠΕΡΟΝΟΣΠΟΡΟΣ)

Δημοσίευσηαπό ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ » Πέμ Ιουν 24, 2010 8:35 pm

Φέτος για πρώτη φορά αποφάσισα να βάλω λαχανόκηπο στο εξοχικό μου στην Καλλικράτεια Χαλκιδικής. Έβαλα ντομάτες, πιπεριές, μελιτζάνες, αγγουράκια, και κολοκυθάκια. Εδώ και 13 μέρες βρέχει κάθε απόγευμα ενώ το πρωί έχει ήλιο και ζέστη. Πριν 10 μέρες ξαφνικά άρχισαν τα φυτά να παρουσιάζουν διάφορα προβλήματα. Άρχισαν να εμφανίζουν κιτρινίλες στα φύλλα και στα νεύρα να βγάζουν καφετί λεκέδες και μετά από λίγο να ξεραίνονται τα φύλλα στις άκρες και να προχωρά η ξηρασία στο κορμό του φυτού και να φαίνεται ότι πάει να ξεραθεί. Πήγα στον γεωπόνο τις περιοχής με τα φύλλα των φυτών να του τα δείξω για να μου πει τι χρειάζονται τα φυτά να μην τα χάσω. Μου είπε ότι πάσχουν από περονόσπορο και να τα ψεκάζω κάθε 6 ήμέρες με γαλαζόπετρα σε δοσολογία 1½ κουτ. Σούπας σε 10 λίτρα νερό. Ψέκασα την πρώτη φορά και είδα ότι τα φυτά δεν φαίνεται να καλυτερεύουν ψέκασα ακόμη μια φορά αλλά έδειχναν να χειροτερεύουν. Ξαναπήγα στον γεωπόνο και μου έδωσε το Antracol Combi X 65/2 WP και μου είπε να ψεκάσω με την ίδια δοσολογία αλλά τώρα 2 φορές κάθε 5 μέρες και 2 φορές κάθε 8 μέρες, αν έχω καρπούς να μην τους μαζέψω όσο ψεκάζω. Μέχρι τώρα ψέκασα με το Antracol μία φορά αλλά δεν είδα τίποτε σπουδαίο σε δύο μέρες θα ξανά ψεκάσω. Έχω όμως το φόβο μήπως έχει κάνει λάθος και περνούν οι μέρες και ψεκάζω με λάθος φάρμακο. Υπάρχει κάτι πιο οικολογικό: Δεν μπορώ να προσθέσω τις φωτογραφίες των φυτών ενώ είναι στο internet στο google sto picasaweb.google.gr/108453137250224883578/foto#
αγγουράκια

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
μελιτζάνες
Εικόνα

κολοκυθάκια
Εικόνα

πιπεριές
Εικόνα

ντομάτες
Εικόνα

Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ και Παρ Ιουν 25, 2010 10:17 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ

Cash on hand: 155.05
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Πέμ Ιουν 24, 2010 9:17 pm

Για να ανεβάσεις φωτογραφίες χρειάζεται να έχεις ποστάρει 5 σχόλια. Πήγαινε στην πρώτη ενότητα που λέει πες ένα γεια και γράψε κάτι για σένα και έλα μετά πάλι εδώ και ανέβασε φωτό.

http://fyta.createforumhosting.com/forum-f2.html
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Mood: Sad
Cash on hand: 2,980.80
Bank: 255,900.00
Has thanked: 301 times
Have thanks: 279 times

αρρωστα φυτά 2

Δημοσίευσηαπό ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ » Παρ Ιουν 25, 2010 1:46 pm

μήπως είδε κάποιος τις φωτογραφίες και κατάλαβε τι έχουν τα φυτά μου;
ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Ιουν 25, 2010 2:17 pm

Δίκιο πρέπει να έχει ο γεωπόνος, περονόσπορος πρέπει να είναι.

Για να σου πω την αληθεια δεν ασχολούμε με λαχανικά καθόλου και δεν ξέρω, αλλά στις τριανταφυλλιές όταν παθαίνουν περονόσπορο (ψευδοπερονόσπορο) χρησιμοποιώ χαλκούχο σκευασμα με δραστική ουσία mancozeb.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,030,478.15
Has thanked: 843 times
Have thanks: 2343 times

Δημοσίευσηαπό ayami » Παρ Ιουν 25, 2010 2:20 pm

Πω πω!! Πολύ πράγμα βρε παιδί μου!! :shock:
Δεν είμαι καθόλου πεπειραμένη με τις αρρώστιες των κηπευτικών, από τα λίγα όμως που ξέρω από τα καλλωπιστικά νομίζω πως σου επιτέθηκε περονόσπορος και άλλα καλούδια. Κάνε υπομονή να σου απαντήσει κάποιος έμπειρος. Σου εύχομαι ολόψυχα να ξεμπερδέψεις γρήγορα!!
Ιρένα
Άβαταρ μέλους
ayami

Cash on hand: 3,626.55
Has thanked: 55 times
Have thanks: 27 times

Δημοσίευσηαπό DimRa » Τρί Ιουν 29, 2010 12:32 am

Κυριακή
Δίκιο έχει ο γεωπόνος, περονόσπορος είναι και μάλιστα βαριάς μορφής.
Το Antracol Combi X 65/2 WP είναι μείγμα δύο μυκητοκτόνων, ενός επαφής (propineb) και ενός διασυστηματικού (triadimenol) με προστατευτική δράση, θεραπευτική και εξοντωτική δράση.
Συνέχισε να ψεκάζεις όπος σου είπε ο γεωπόνος και ότι μπορέσεις να σώσεις.
Τελευταία επέμβαση πριν τη συγκομιδή (ημέρες) 15.
Αφαίρεσε όλα τα προβεβλημένα φύλλα και τους καρπούς που έχουν προσβληθεί.
Στα λαχανικά ψεκάζουμε προληπτικά με ΒΟΡΔΙΓΑΛΕΙΟ ΠΟΛΤΟ (Μεταλλικός χαλκός) που χρησιμοποιείτε στην Βιολογική Γεωργία για να προστατεύουμε τα φυτά από τον περονόσπορο και
ψεκάζουμε ξανά μετά από βροχή γιατί ο ΒΟΡΔΙΓΑΛΕΙΟΣ ΠΟΛΤΟΣ ξεπλένεται.
Dim
DimRa

Cash on hand: 0.00

Δημοσίευσηαπό ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ » Πέμ Ιούλ 01, 2010 4:54 pm

ευχαριστώ DimRα. πριν λίγες μέρες έκοψα τα ξερά φύλλα τώρα θα καθαρίσω και τους αρρωστους καρπούς. είδα ότι στις πιπεριές τις μελιτζανιές και τις αγγουριές άρχισαν να βγαίνουν καινούργια φυλλαράκια και γι αυτό καθάρισα τα ξερά φύλλα. τσάπισα γύρω από τα φυτά αλλά σε μερικά είδα ότι στο χώμα γύρω από την βάση υπάρχει κάτι σαν ιστός αράχνης δεν το φωτογράφισα εκείνη την ώρα για να σας το δείξω. ανάμεσα στα ραντίσματα με το antracol μπορώ να ρίχνω και κάτι βιολογικό για να δυναμώνουν τα φυτά. γύρω από τις ρίζες άν δεν είναι αρρώστια ο ιστός της αράχνης αλλά έντονη υγρασία να προσθέσω χώμα μετά το τσάπισμα; και τι είδους; φυλλόχωμα, κοπριά (δεν έχω μπορώ να αγοράσω από το γεωπονείο), τίμφρυ τι; ΒΟΡΔΙΓΑΛΕΙΟ ΠΟΛΤΟ (Μεταλλικός χαλκός) που τον βρίσκουμε είναι ετοιμος ή τον κάνουμε εμείς πότε τον χρησιμοποιούμε και πως;
ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ

Δημοσίευσηαπό daglas » Πέμ Ιούλ 01, 2010 5:09 pm

ο βορδιγαλειοσ πολτοσ ειναι μιγμα γαλαζοπετρασ(θειικοσ χαλκος) με ασβεστη, μπορεισ να τον ετοιμασεισ μονη σου αλλά θέλει μια διαδικασια νομιζω κάποιοσ στο φορουμ την έχει γράψει, αλλά υπάρχει και έτοιμος στο γεωπόνο σε συσκευασία, το αντρακολ κάνει την ίδια δουλειά αλλά δεν είναι τόσο βιολογικό θα μπορούσα να πω, στην περιπτωσή σου θα έμενα στο αντρακολ καθώς έχεις μεγάλη προσβολή, στα αγγούρια έιναι περονόσπορος είναι πολύ ευάλωτα σαυτόν ιδιως μετά απτισ βροχές, το ίδιο πρέπει να ναι και στα άλλα χωρίσ να μαι σίγουροσ, οι βροχέσ οφείλονται για όλεσ αυτεσ τισ μυκυτιασαεις
Άβαταρ μέλους
daglas

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Ιούλ 01, 2010 9:36 pm

ο ιστός που βρήκες, μάλλον είναι τετράνυχος.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,030,478.15
Has thanked: 843 times
Have thanks: 2343 times

Δημοσίευσηαπό DimRa » Παρ Ιούλ 02, 2010 2:13 pm

Δεν χρειάζεται να κάνεις λίπανση με κοπριά η να προσθέσεις άλλο χώμα.
Τα φυτά θα δυναμώσουν μόνα τους όταν καταπολεμηθεί ο περονόσπορος.

Για τον ιστό της αράχνης: μπορεί να οφείλεται στην έντονη υγρασία αλλά και στην παρουσία τετράνυχου καλό είναι να ψεκάσεις με ένα εντομοκτόνο από αυτά που έχουν Δραστική ουσία: Άλατα Λιπαρών οξέων με κάλιο

Βιολογικά εντομοκτόνα:

Δραστική ουσία: Άλατα Λιπαρών οξέων με κάλιο
Φυσικό εντομοκτόνο, εξοντώνει τα περισσότερα από τα συνηθισμένα έντομα, ελέγχει κοκκοειδή, αλευρώδεις, αφίδες, θρίπες, ψύλλα, τετράνυχους.
μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι και πριν τη συγκομιδή
Εμπορικά ονόματα:
1) SAVONA
2) ΑΛΑΤΑ ΚΑΛΙΟΥ ΛΙΠΑΡΩΝ ΟΞΕΩΝ – DUXON 13,9 SL

Δραστική ουσία: Φυσικές πυρεθρίνες
Αφίδες, αλευρώδεις
μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι και 2 ημέρες πριν τη συγκομιδή
Εμπορικά ονόματα:
1) PIRESAN EC
2) ΠΥΡΕΘΡΟ ΒΙΟΡΥΛ 5 SC
Υπάρχει και σε άλλα εμπορικά ονόματα.

Μυκητοκτόνα βιολογικής γεωργίας:

Σκευάσματα που έχουν σαν βάση των χαλκό.
Μέγιστος αριθμός εφαρμογών στα λαχανικά ανά καλλιεργητική περίοδο 4, Τομάτα 6.
Προσφέρουν προστασία από τον περονόσπορο δεν έχουν θεραπευτική δράση.
Ψεκάζουμε προληπτικά από την φύτευση των φυτών κάθε 15-20 ημέρες για να προστατεύουμε τα φυτά από τον περονόσπορο η συχνότερα αν έχουμε βροχοπτώσεις.

1) ΒΟΡΔΙΓΑΛΕΙΟΣ ΠΟΛΤΟΣ (Μεταλλικός χαλκός)
Υπάρχει σε πολλά εμπορικά ονόματα. Τελευταία επέμβαση πριν τη συγκομιδή (ημέρες) 7

2) Υδροξείδιο του χαλκού
Υπάρχει σε πολλά εμπορικά ονόματα. Τελευταία επέμβαση πριν τη συγκομιδή (ημέρες) 7

Σκευάσματα που έχουν σαν βάση το θειάφι.
Μέγιστος αριθμός εφαρμογών στα λαχανικά ανά καλλιεργητική περίοδο 4.
Προσφέρουν προστασία από το Ωίδιο δεν έχουν θεραπευτική δράση.
Ψεκάζουμε προληπτικά από την φύτευση των φυτών κάθε 15-20 ημέρες για να προστατεύουμε τα φυτά από το Ωίδιο η συχνότερα αν έχουμε βροχοπτώσεις.
Να μην χρησιμοποιείται το Βρέξιμο Θειάφι όταν η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από 28ºC. Μπορεί να προκαλέσει εγκαύματα σε φύλλα και καρπούς.
Ψεκάζουμε αργά το απόγευμα για να μην προκαλέσουμε εγκαύματα σε φύλλα και καρπούς.
1) Βρέξιμο Θειάφι
Υπάρχει σε πολλά εμπορικά ονόματα. Τελευταία επέμβαση πριν τη συγκομιδή (ημέρες) 5

Dim
DimRa

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy