Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Λέιλαντ στο φρακτη

Λέιλαντ στο φρακτη

Δημοσίευσηαπό ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ » Κυρ Σεπ 12, 2010 10:04 pm

Αγαπητοι μου φιλοι καλησπερα,

θα αγορασω τον επόμενο μηνα 35 περιπου λέιλαντ για να τα φυτεψω στο φρακτη του εξοχικού μου. Βρηκα διαφορες τιμες αναλογα το υψος κλπ.... εκει που μπερδευτηκα περισσοτερο ηταν στην προετοιμασια του εδαφους πριν το φυτεμα, αλλος μου ειπε να βαλω ILLI (κομποστ), άλλος κοπρια, αλλος λιπασμα και κοπρια μαζι....

Μήπως ξερει κανεις να μου δωσει χρησιμες πληροφοριες σχετικα με το πως θα πρεπει να προετοιμασω καταλληλα το χωμα, πριν τα μεταφυτεψω απο τη γλαστρα στο χωμα, γιατι ειναι κριμα να κανω τοσο κοπο και να μη μου πιασουν απο αγνοια και μονο.....?

ευχαριστω πολυ !!!
Άβαταρ μέλους
ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό papitsa » Κυρ Σεπ 12, 2010 11:34 pm

Έυα,
το πιο σημαντικό από όλα είναι για να έχεις ακόμη μεγαλύτερη επιτυχία να τα φυτέψεις από Νοέμβριο και μετά. Βλέπω ότι είσαι και στην Αθήνα, άρα έχετε ακόμη ζέστη σε σχέση με εδώ.

Θα ανοίξεις πρώτα τους λάκκους σε ίσες αποστάσεις μεταξύ τους και σε ίσες αποστάσεις από τον τοίχο / φράχτη σου και θα ρίξεις μέσα 4-5 χούφτες φυτόχωμα. Αυτό που που πουλάν συσκευασμένο σε σακιά των 20 - 40 - 70 λίτρων και έχουν μέσα από όλα (και τύρφη, και λίπασμα και απόλα) είναι η καλύτερη περίπτωση. Π.χ. της αγροχούμ τα χώματα είναι εγγύηση. Θα βλέπεις όταν ρίχνεις μέσα στο λάκκο φυτόχωμα να "μαυρίζει" όλος ο πάτος του λάκκου και γύρω γύρω τα τοιχώματα. Και μετά τσουπ μέσα το δέντρο σου και σκέπασμα με το χώμα που έβγαλες σκάβοντας. Καλό θα ήταν να κάνεις με το φτυάρι σου λεκάνη στο κάθε φυτό και αν είναι πολύ ψηλά και τα δέρνει ο αέρας να τα δέσεις σε πασσαλάκια το κάθε δεντράκι σου.

Δεν θέλεις πολλά δέντρα, άρα πιστεύω ότι αξίζει να αγοράσεις δέντρα ύψους 125-150 cm. που τα βρίσκεις περίπου 6 ευρώ. Τα μικρότερα του μέτρου δέντρα θα αργήσεις να τα χαρείς και τα μεγαλύτερα πιστεύω είναι τσάμπα έξοδα.
Άβαταρ μέλους
papitsa

Cash on hand: 3,495.55
Has thanked: 26 times
Have thanks: 112 times

Δημοσίευσηαπό ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ » Δευτ Σεπ 13, 2010 3:57 pm

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Η αλήθεια είναι οτι μπερδευτηκα ακούγοντας διάφορα, αλλά φανταστηκα οτι θέλουν να μου πασάρουν και αλλα διαφορα ( κομποστ κλπ) μαζί με τα δεντρακια.
Για το 1,5 μετρο δεντρα δεν βρηκα κατω απο 10 ευρω πουθενα. Μαλλον ακριβα τα βρηκα απο οτι μου λες.
Δε θα τα φυτεψω εδω στην Αθηνα (εδω δυστυχως μενω σε πολυκατοικια), θα τα φυτεψω στο εξοχικο μου στο Σχοίνο Κορινθίας, περιπου 800 μετρα απο θαλασσα.

Και παλι ευχαριστώ !!!
Άβαταρ μέλους
ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ

Δημοσίευσηαπό artemis » Τρί Σεπ 21, 2010 9:29 am

ΕγΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΤΕΨΩ ΛΕΙΛΑΝΤ αλλα σε υψομετρο 600 μετρων στο βουνο.
Ποτε θα ηταν η καλυτερη εποχη?
ευχαριστω
artemis

Δημοσίευσηαπό papitsa » Τρί Σεπ 21, 2010 9:32 am

Και πάλι δεν είσαι και πάρα πολύ ψηλά. Και γω που είναι να φυτέψω κάποια σε παρόμοιο υψόμετρο περιμένω το Νοέμβριο.
Σκέψου ότι αν τα αγοράσεις τα φυτά από υψόμετρο μηδέν με την ζέστη που έχει τώρα , θα είναι συνηθισμένα σε εκείνες τις συνθήκες και έτσι θα είναι ακόμη πάνω στην ανάπτυξη.
Σου προτείνω μετά τα μέσα Οκτώβρη.
Άβαταρ μέλους
papitsa

Cash on hand: 3,495.55
Has thanked: 26 times
Have thanks: 112 times

Δημοσίευσηαπό ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ » Τρί Σεπ 21, 2010 4:23 pm

τελικα κι εγω θα περιμενω το Νοεμβριο να τα φυτεψω...

εκτος απο φυτοχωμα δεν πρεπει να κανω καμια αλλη προετοιμασια στο χωμα? θελω να δημιουργησω τις ευνοϊκοτερες συνθηκες αναπτυξης για να εχω τις λιγοτερες δυνατον απωλειες.
Άβαταρ μέλους
ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ

Δημοσίευσηαπό giwrgos » Πέμ Οκτ 21, 2010 3:47 pm

Εγω εχω την ιδια περιπτωση και φυτεψα καπου 80 λεηλαντ για ανεμοφρακτη.Ωστοσο αυτα τα λεηλαντ ειναι μπολιασμενα με ριζα κυπαρισιου για ν ειναι πολυ πιο ανθεκτικα.Τα φυτεψα Φλεβαρη με Μαρτη.εριξα κατω απο την ριζα κοπρια ανακατεμενη με το υπαρχων χωμα..Σημερα εχουν μεγαλωσει οχι ομως εντυπωσιακα..ο πρωτος χρονος ειναι παντα περιεργος.η Περιοχη ειναι Νοτια Ευβοια
giwrgos

Cash on hand: 70.00

Δημοσίευσηαπό ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ » Παρ Οκτ 22, 2010 9:29 am

Γιώργο σ' ευχαριστω για την απάντηση σου,

υπολογίζω στο τέλος αυτού του μήνα να τα αγοράσω, ωστόσο κανείς δεν μου είπε για μπολιασμένα δεντράκια. Εσύ τα πήρες από Αθήνα ή από Εύβοια? Έριξες κανένα λιπασματάκι κατά τη διάρκεια να τα βοηθήσεις να αναπτυχθούν? Πόσο ψηλά τα αγόρασες?
Άβαταρ μέλους
ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ

Δημοσίευσηαπό giwrgos » Παρ Οκτ 22, 2010 11:21 am

1m υψος περιπου ειναι. Λιπασμα δεν εχω ριξει απο τοτε, θα ριξω ομως αυτες τις μερες που θα παω.Απο Μαραθωνα τα αγορασα αλλα δν εχει σημασια αυτο. Αν ψαξεις θα τα βρεις μπολιασμενα,μην τα παρεις χωρις μπολιασμα, τα λεηλαντ ειναι πολυ ευαισθητα σε ασθενιες και αρρωσταινουν μετα απο χρονια και ξεραινονται.
giwrgos

Δημοσίευσηαπό ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ » Παρ Οκτ 22, 2010 11:26 am

υπαρχει καποιος τροπος να ξεχωρισω μονη μου αν ειναι μπολιασμένα ή όχι?

γιατι δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη σε οτι πλασσαρει ο καθενας...
Άβαταρ μέλους
ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ

Δημοσίευσηαπό Nemesios » Παρ Οκτ 22, 2010 12:50 pm

Αν είναι μπολιασμένα θα έχουν έναν κεντρικό κορμό , αν όχι μπορεί να έχουν 2 ή και τρείς κάθετους κορμούς.
Nemesios

Δημοσίευσηαπό ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ » Σάβ Οκτ 23, 2010 11:37 pm

σ΄ευχαριστω θα το προσεξω :D
Άβαταρ μέλους
ΕΥΑ ΠΕΣΜΑ

Δημοσίευσηαπό giwrgos » Σάβ Νοέμ 06, 2010 5:46 pm

Στην αρχη του κορμου θα φαινεται να ξεκιναει νεος κορμος..ετσι ηταν αυτα που πηρα.
giwrgos

Επιστροφή στο Κωνοφόρα: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy