Site Announcements
Συγχαρητήρια
Anemona
Anemona

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

ΑΡΡΩΣΤΟ ΧΩΜΑ - ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΛΥΦΑ !!!

Συντονιστής: Tsouknidas

ΑΡΡΩΣΤΟ ΧΩΜΑ - ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΛΥΦΑ !!!

Δημοσίευσηαπό BIVIS » Κυρ Σεπ 26, 2010 1:08 am

Παιδιά για να σας βάλω στο κλίμα...

το κτήμα αυτό είναι το εξοχικο των κουμπάρων μου... οι φουκαράδες αναγκαστήκανε να φέρουν 10 πλατφόρμες φορτηγά και να ρίξουν πάνω απο το υπάρχουν μπάς και φτιάξουν τα πράγματα σχετικά με την ποιότητα του χώματος που έχουν και καλλιεργούν τα ζαρζαβάτια αλλά και τα δέντρα τους !

Το νέο χώμα που φέρανε δέν είναι αγορασμένο αλλα΄απο τον δρόμο που φτιάχνανε λιγα χιλιόμετρα ποιο πέρα αντί να τα πετάνε τα φορτηγά ... εκεί που τα πετάνε τα φέρνανε και τα αδειάζανε στου κουμπαρούλη μου την αυλή !

Απο ότι ξέρω η περιοχή έχει πάρα πολύ υψηλά ποσοστά ασβεστίου στο χώμα... δέν μπορώ να πώ όμως τίποτε με σιγουριά!

έχω κάποιες φωτογραφίες άν μπορεί να βγάλει κανείς κάποιο πόρισμα και να μου πεί τι να κάνω !

πήρα και ένα βαζάκι χώμα απο εκεί με σκοπό να το στείλω για ανάλυση... σωστά ? (πόσο κοστίζει ρε παιδιά αυτό και πού πρέπει να το στείλω?)

Τελικώς ποιός θα μου πεί τι να κάνω... τα αποτελέσματα της ανάλυσης ? Διορθώνεται αυτό το πράγμα ?

Στις φώτο θα δείτε (άν διακρίνεται) ότι όσο ποιο ψηλά είναι τα δέντρα τόσο ποιο αδύναμα είναι... φτάνουν σε ανάπτυξη ώς ένα βαθμό και μετά σταματούν !!!

ο μπαχτσές επίσης δέν αποδίδει !!!

ΤΟ ΣΚΑΡΤΟ ΧΩΜΑ:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

ΤΟ ΧΩΜΑ ΠΟΥ ΦΕΡΑΝΕ ΜΕ ΦΟΡΤΗΓΑ:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟ:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BIVIS

Cash on hand: 585.30
Has thanked: 14 times
Have thanks: 6 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Κυρ Σεπ 26, 2010 9:35 am

Το χωμα που βλεπω στις φωτογραφιες με τις πρωτες βροχες πρεπει να λασπιαζει, πιθανον να ειναι και νεκρο χωμα (απο εσκαφη πανω απο 0,50 εκ δεν κανει για λαχανοκηπο, τωρα τι πρεπει να κανεις.

1.Ενα βαθυ οργωμα
2.Ριξε οοη περισσοτερη κοπρια (απο γιδια ή προβατα) μπορεις,
αστο ετσι ολο τον χειμωνα.

3.Την ανοιξη κανε ενα φρεζαρισμα και φυτεψε Μηδικη (πολυετες τριφυλλι)
4.Οταν φυτρωσει και μεγαλωσει (πριν σποριασει) κανεις ενα φρεζαρισμα να ανακατευθει χωμα και το κομμενο τριφυλλι

5.Μετα κανεις μια εδαφολογικη εξεταση στο
Π.Ε.Γ.Ε.Α.Λ Κοζάνης Κοζάνη 24610 26278 501 00 ΚΟΖΑΝΗ
και να τους πεις οτι προοριζεται για λαχανοκηπο, αυτοι θα σου πουν πως-ποσο χωμα/δειγμα να παρεις και απο ποσα σημεια του οικοπεδου.
Υπαρχουν και Ιδιωτικα εδαφολογικα εργαστηρια.
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό BIVIS » Κυρ Σεπ 26, 2010 10:05 am

Σε ευχαριστώ, θα μεταφέρω άμεσα τις οδηγίες σου...

έχε υπ' όψην σου ότι περίπου 1 μέτρο χώμα έχει ρίξει ο άνθρωπος απο πάνω ήδη !

Η εδαφολογική διαφορά με τον δίπλα του είναι 1 ολόκληρο μέτρο σε ύψος το οποίο αυτός το δημιούργησε λόγω του ότι έφερε χώμα απο εκσκαφές !

αν δείς στις φωτογραφίες έχει σάν 2 βουναλάκια απο χώμα στο πίσω μέρος του οικοπέδου. Εκεί του τα ρίχνανε και τα έστρωνε ώς μπροστά στο οικόπεδό του !

Υ.Γ.: Την άνοιξη υπήρχε ένα πεύκο ΘΕΟΡΑΤΟ μπροστά στις σκάλες... το οποίο μία μέρα με αέρα ΕΠΕΣΕ... και κόντεψε να σκοτώσει τα πεθερικά μου που εκείνη την στιγμή φεύγανε απο εκεί ! ΤΥΧΑΙΟ ? Δέν νομίζω...:)))

πέρα απο την πλάκα, σκέφτομαι μήπως το υπέδαφος είναι πολύ σκάρτο ?

μήπως κανας βράχος ?
Άβαταρ μέλους
BIVIS

Δημοσίευσηαπό olma156 » Κυρ Σεπ 26, 2010 10:16 am

εαν το εχει σηκωσει 1 μετρο τοτε δεν χρειαζεται βαθυ οργωμα, πες του να το στρωσει πριν πετρωσει, σε ολο του το οικοπεδο και να κανει τα υπολοιπα που σου ειπα παραπανω.

Πιθανον να χριεαστει και προσθηκη ποταμισσιας αμμου, αλλα καλυτερα να σου πει το εδαφολογικο εργαστηριο.
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Σεπ 26, 2010 11:30 am

Αν έχει υψομετρική διαφορά 1 μέτρο από τα διπλανά οικόπεδα, πως συγκρατεί το χώμα? Έχει φτιάξει μάντρα γύρω - γύρω? Γιατί δεν αφαίρεσε χώμα πριν φέρει το καινούριο?
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,633.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2453 times

Δημοσίευσηαπό BIVIS » Τρί Οκτ 26, 2010 9:38 pm

ven έγραψε:Αν έχει υψομετρική διαφορά 1 μέτρο από τα διπλανά οικόπεδα, πως συγκρατεί το χώμα? Έχει φτιάξει μάντρα γύρω - γύρω? Γιατί δεν αφαίρεσε χώμα πριν φέρει το καινούριο?

πω πωωω... τώρα είδα το πόστ.. σόρρυ ρε συ Σταυρούλα...!!!

το χώμα το συγκράτησε με μαντρότοιχο, δέν αφαίρεσε χώμα μάλλον γιατί ήθελε την υψομετρική διαφορά... προστέθηκε το χώμα απο πάνω χωρίς καμία άλλη ενέργεια !

έχω δείγμα αλλά λέω να του προτείνω πρώτα να κάνει όσα λένε τα παιδιά πιο πάνω.. και στο τέλος να στείλω για ανάλυση εδάφους... τι λές ?
Άβαταρ μέλους
BIVIS

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Οκτ 26, 2010 10:06 pm

τι να σου πω Bivis, δεν ξέρω και πολλά από χώματα. Έτοιμο χωμα παίρνω για τις γλάστρες.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,633.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2453 times

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Τρί Οκτ 26, 2010 11:38 pm

μη ξεχνάς Νίκο, οτι η Γλύφα είναι παραθαλλάσιο μέρος δίπλα σε μια σάπια θαλασσα, το Μαλιακό κόλπο. Και σε μια περιοχή της οποίας οι πόροι έχουν εξαντληθεί από την υπερ-καλλιέργεια, υπερ-άρδευση κλπ υπερ.
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Mood: Sad
Cash on hand: 2,980.80
Bank: 255,900.00
Has thanked: 301 times
Have thanks: 279 times

Επιστροφή στο Υποστρώματα - Εργαλεία - Αυτόματο Πότισμα - Προστασία: Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy