Site Announcements
Συγχαρητήρια
armennisa

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Τι δέντρα μου προτείνετε να βάλω;

Τι δέντρα μου προτείνετε να βάλω;

Δημοσίευσηαπό Sakmil » Κυρ Οκτ 24, 2010 9:52 am

Έχω ένα χωράφι 14 στρέμματα στο δρόμο Θεσσαλονίκης - Κιλκίς στο ύψος της νέας σαντας και θέλω να το φυτεψω όλο με διάφορα καρποφόρα δέντρα.Δεν θέλω να γίνω αγρότης και να τα πουλαω , τα θέλω για προσωπική μου χρήση γιαυτο θέλω να φυτεψω όσο περισσότερα διαφορετικά καρποφόρα γίνετε.Η περιοχή είναι πεδιάδα αλλά το χειμώνα ποιανει παγωνιες.Τι δέντρα μου προτείνετε να φυτεψω;
Sakmil

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό olma156 » Κυρ Οκτ 24, 2010 1:39 pm

Sakmil καλωσορισες στο φορουμ
14 στρεμματα με καρποφορα για προσωπικη χρηση, ειναι παρα πολυ μεγαλο και για να εχεις επιτυχια θα πρεπει να ξεκινησεις σωστα απο την αρχη.

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις, πριν ξεκινησεις το φυτεμα ειναι, να κανεις μια εδαφολογικη εξεταση για να μαθεις τα συστατικα που εχει το χωμα καθως και τις θρεπτικες ουσιες, αυτο θα σε βοηθησει για το τι λιπασματα και ποσο θα βαζεις στο καθε δεντρο
Εδαφολογικη εξεταση μπορεις να κανεις στο
Π.Ε.Γ.Ε.Α.Λ Θεσσαλονίκης Σίνδος 031 795715 031 796352 574 00 ΣΙΝΔΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ή σε ενα Ιδιωτικο εδαφολογικο εργαστηριο, ενημερωνοντας τους οτι θα φυτεψεις καρποφορα.

αν θελεις απαντησε στις παρακατω ερωτησεις που ειναι βασικες για το ποια δεντρα μπορεις να βαλεις.

1. ειναι ποτοστικο το χωραφι ? διαθετει παροχη υδρευσης ? Ρευμα ?
2. λιμναζει (μαζευει νερα) τον χειμωνα οταν βρεχει πολυ ?
3.ποια ηταν η τελευταια καλλιεργεια και πότε ? ή ειναι ακαλλιεργητο για χρονια ?
4.το καλοκαιρι καθε ποσες ημερες θα μπορεις να το επισκεπτεσαι για το περιποιεισαι ? (ποτισμα-ψεκασματα-κλαδεματα κλπ)
5.Τι υψομετρο εχει απο την επιφανεια της θαλασσας? .
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό Sakmil » Κυρ Οκτ 24, 2010 3:32 pm

Όντως είναι μεγάλο για προσωπική χρήση αλλά έχω σκοπό σε μερικά χρόνια να φτιάξω ένα σπίτι εκεί γιατί είναι κολλητα με το χωριό.Τώρα όσον αφορά τις ερωτήσεις:
1)Δεν είναι ποτιστικο αλλά αυτό το πρόβλημα λυνετε εύκολα μιας και μπορώ να ποτίζω με δεξαμενές η χτυπώντας μια αριδα μιας και υπάρχει νερό από κάτω.όσο για το ρεύμα ούτε και αυτό υπάρχει μέχρι στιγμής.
2)Όταν βρέχει δεν μαζεύει νερό.
3)μέχρι πέρυσι το σπερνανε σιτάρι.
4)Μια φορά στις 15 μέρες.
5)Υψωμετρο δεν γνωρίζω αλλά πιστεύω είναι στο ίδιο ύψος με το Κιλκίς.
Sakmil

Δημοσίευσηαπό olma156 » Κυρ Οκτ 24, 2010 6:40 pm

Μεχρι τα Χριστουγεννα πρεπει το χωραφι να οργωθει (βαθυ οργωμα) για ενσωματωθουν οι ριζες του σιταριου με το χωμα.
Την ανοιξη ενα φρεαζαρισμα για ισιωσει και να γινει αφρατο το χωμα.

"χτυπώντας μια αριδα" εννοεις αρτεσιανο ή γεωτρηση με υποβρυχια πομόνα ?(αυτη χρειαζεται ρευμα αλλα θα βγαζει πολυ νερο που το χρειαζεσαι για τοσα πολλα δεντρα), νερο πρεπει να υπαρχει στο χωραφι το επομενο καλοκαιρι που θα εχεις φυτεψει τα δεντρα, εαν το φυτεψεις ολο υπολογισε για 450-500 δεντρα, αρα χρειαζεσαι 4-5 ιντσες νερο, δεξαμενες δεν θα σε εξυπηρετησουν (ειναι πολλα τα δεντρα).

Στην περιοχη που ειναι το χωραφι μπορεις να φυτεψεις
Κερασιες-Βυσσινιες-Δαμασκηνιες-Αχλαδιες-Μηλιες-Βερυκοκκιες-Ροδακινιες-Κορομηλιες-Αμυγδαλιες-Κυδωνιες-Μουσμουλιες-Μουριες.

Η Διευθυνση Γεωργιας της περιοχης που ειναι το κτημα μπορει να σου πει εαν ευδοκιμουν στην περιοχη Συκιες -Καστανιες-Καρυδιες.

Το εδαφολογικο εργαστηριο μπορει να σου πει εαν το εδαφος ειναι καταλληλο για Ακτινιδια και κληματα (σταφυλλια επιτραπεζια και κρασοσταφυλλα)

Αφου στα σχεδια σου ειναι να φτιαξεις σπιτι μελλοντικα, υπολογισε να αφησεις ελευθερο χωρο 1,5-2 στρεμματων για να φτιξεις τοτε την αυλη σου (με λουλουδια ) - τον λαχανοκηπο -γκαραζ και μια αποθηκη.

Παντως χρειαζεται πολυ μερακι για να δημιουργησεις το περιβολι και χρονο για να το συντηρεις.
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό Sakmil » Κυρ Οκτ 24, 2010 11:06 pm

Ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή απάντηση.Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.διάβασα και αλλά θέματα που έχετε στο φόρουμ και πραγματικά κάνετε πολύ καλή δουλειά εδώ.Συγχαρητήρια σε όλους σας.
Sakmil

Επιστροφή στο Καρποφόρα: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy