Site Announcements
Συγχαρητήρια
Μποστανάρης
Μποστανάρης

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Άδεια παρτέρια,κήποι,γλάστρες ψάχνουν κηπουρούς-νονούς:)

Συντονιστής: Tsouknidas

Άδεια παρτέρια,κήποι,γλάστρες ψάχνουν κηπουρούς-νονούς:)

Δημοσίευσηαπό Absinthe » Σάβ Δεκ 06, 2008 8:42 pm

Καλησπέρα,
Ίσως ανοίγω μεγάλο θέμα, ίσως δύσκολο μπορεί όμως και εύκολο θα δείξει.
Αν κάποιος έχει κήπο ή παρτέρια ή αν θέλει να έχει το μπαλκόνι του όλο το χρόνο ανθισμένο ή απλώς πράσινο, τι φυτά πρέπει να επιλέξει? Παράδειγμα έχω δύο παρτέρια (όπως έχω ξαναπεί) το σίγουρο είναι ότι θα έχουν: τριανταφυλλιές, τουλίπες, ζουμπούλια, λεβάντα, πανσέ κλπ.
Α και σκόρδα (πολλά σκόρδα):lol: αυτά όλα όμως ανθίζουν την άνοιξη ως το φθινόπωρο άντε και λίγο παραπάνω. Τι θα μπορούσα να βάλω που αντέχει και το χειμώνα ? Καλά θα ήταν να έχουν άνθη αλλά και σκέτη πρασινάδα δεν θα ήταν άσχημα αρκεί να κάνουν κύκλο να κοιμούνται κάποια, να ξυπνούν άλλα ,φρέσκα και δροσερά. Λοιπόν έχετε κάτι να προτείνετε? Κάθε πρόταση δεκτή γιατί ψάχνω και ψάχνω και πιο πολύ μπερδεύομαιΕικόνα
-Τη γη δεν την κληρονομήσαμε από τους γονείς μας,τη δανειστήκαμε από τα παιδιά μας
-Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα
Absinthe

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Δεκ 07, 2008 2:19 am

Πάρε λαντάνες μικρές. Έχουν αρωματικό φύλλωμα ανθίζουν συνέχεια είναι πανέμορφες και βγαίνουν σε μωβ , άσπρο , κίτρινο,,, τα μωβ ανθάκια σε ένα απο τα παρτέρια μου είναι λαντάνες.
Άβαταρ μέλους
Leonidas

Re: Άδεια παρτέρια,κήποι,γλάστρες ψάχνουν κηπουρούς-νονούς:)

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Κυρ Δεκ 07, 2008 10:04 am

Absinthe έγραψε:Καλησπέρα,
... το σίγουρο είναι ότι θα έχουν: τριανταφυλλιές, τουλίπες, ζουμπούλια, λεβάντα, πανσέ κλπ.
Α και σκόρδα (πολλά σκόρδα):lol:...

Επειδή έχω κι'εγώ μια μεγάλη χτιστη ζαρντινιέρα θα σου δώσω μια συμβουλή που θα ήθελα να μου την είχε δώσει κάποιος όταν ξεκινούσα να φυτεύω εκεί. Φυτεψε ότι φυτα σου αρεσουν, αλλά φροντισε να έχουν περίπου τις ιδιες απαιτησεις ποτισματος. Πχ. αν βαλεις βολβους και διπλα πετουνιες που θελουν πολύ νερο,πιθανον να τους σαπισεις. Όπως έγραψε κι'η Σταυρούλα, δεν ειναι καθολου ευκολο να ελεγχεις την υγρασια της ζαρντινιερας. Ξεκίνα μ'αυτό το σκεπτικό και καλή επιτυχία.
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Have thanks: 1 time

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Δεκ 07, 2008 3:12 pm

Ήδη έχω πρόβλημα με τη στεφανωτή. Τώρα το χειμώνα δεν θέλει νερό, οι τριανταφυλλιές όμως θέλουν.. Οπότε η στεφανωτή κιτρινίζει τα φύλλα της, αν δεν ποτίσω κιτρινίζουν οι τριανταφυλλιές τα φύλλα τους.
και γενικά μια αδικώ το ένα φυτό και μια το άλλο...
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,668.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό stoixaki » Δευτ Δεκ 08, 2008 2:30 pm

Λοιπόν στο μεγάλο παρτέρι μου έχω απ' όλα.... μπουκαμβίλιες, ευώνυμο, χρυσάνθεμα φωτιές, τριανταφυλλιές, ρυγχοσπέρματα, άλυσσο, κέντρο γλαδιόλες, φρέζιες, λίλλιουμ άλλα που δεν ξέρω πως τα λέμε....(είναι μεγάλο παρτέρι). Το θέμα είναι ότι απ' όλα αυτά το μόνα που δεν θα μπορέσουν να βρουν την άκρη με το νερό είναι οι βολβοί. Γι αυτό αν κάθε φορά τους φυτεύεις και όταν περνάει η εποχή τους καλό είναι να θυμάσαι που τους έχεις για να τους ξεθάβεις. Όλα τα άλλα την έχουν βρει την άκρη τους και το παρτέρι είναι μονίμως καταπράσινο και όλο και κάποιο φυτό είναι γεμάτο λουλούδια.
Το άλλο όμως παρτέρι που είναι μικρότερο κοίταξα να μην βάλω πολλά διαφορετικά φυτά (νάνες τριανταφυλλίτσες, μια στρελλίτσια και δυο γαρουφαλίτσες, ααα και δυο βιολέτες μάλλον :? ) που πάνω κάτω οι απαιτήσεις τους είναι παρόμοιες.
Άβαταρ μέλους
stoixaki

Cash on hand: 20.00

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Δευτ Δεκ 08, 2008 2:38 pm

μπορεις να βάλεις ένα λεπτό χώρισμα απο plexiglass με λίγη σιλικόνη στις άκρες και στην ουσία να απομονώσεις 2,3 ή 4 χώρους στη ζαρντινιέρα.
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 10 times

Δημοσίευσηαπό Absinthe » Δευτ Δεκ 08, 2008 2:40 pm

Καλημέρα
Leonidas έγραψε:Πάρε λαντάνες μικρές. Έχουν αρωματικό φύλλωμα ανθίζουν συνέχεια είναι πανέμορφες και βγαίνουν σε μωβ , άσπρο , κίτρινο,,, τα μωβ ανθάκια σε ένα απο τα παρτέρια μου είναι λαντάνες.

Οι λαντάνες απλώνονται πολύ?γιατι έτσι φαίνεται στη φωτο που έχεις.Περιορίζονται με κλάδεμα?

Μαριάννα και Σταυρούλα το έχω πάθει και εγώ ίσως γιατί η ζαρντινιέρα ήταν 1mx0,40 και φυσικό είναι σε τόσο μικρό χώρο αν τα φυτά δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις να χάσουμε κάποια.Δεν ήξερα και έγινε ότι έγινε.
Τώρα όμως μετά από μία διαμόρφωση που κάναμε στην αυλή φτιάξαμε 2 παρτέρια, το ένα 7m μήκοςx0,50(καθαρό)πλάτος και τ'άλλο 2μήκοςx0,80.Από την επιφάνεια της αυλής έχουν 0,50ύψος αλλά υπάρχει παλιότερο χώμα πιο κάτω ως τα έγκατα της γης:lol:
Τουλάχιστον στο ένα αν βάλω κατά μήκος τριανταφυλλιές δεν μπορώ να βάλω διάσπαρτα διάφορα φυτά? icon... Έστω και με διαφορετικές απαιτήσεις αφού θα έχουν κάποια απόσταση,θα τραβάνε λέτε οι ρίζες τους νερό?
Να σας ρωτήσω και για κάποι φυτά που βρήκα να μου πείτε την γνώμη σας.Διάβασα οτι αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Καλεντούλα(ανθίζει από Δεκέμβριο ως τέλος άνοιξης), Χοντρό μπουζί(Carpobrotus acinaciforme) έως -4C, Ο γνωστός Κρόκος,Δεντρολίβανο,Λεβάντα κάτι που βρήκα και μου φαίνεται περίεργο με τη λεβάντα είναι οτι αντέχει εως – 20C
:shock: ισχύει?
-Τη γη δεν την κληρονομήσαμε από τους γονείς μας,τη δανειστήκαμε από τα παιδιά μας
Absinthe

Δημοσίευσηαπό Absinthe » Δευτ Δεκ 08, 2008 2:47 pm

stoixaki ευχαριστώbowdowπάω να κοιτάξω φωτογραφίες σου νομίζω οτι τα έχεις τα παρτέρια.

Basscadet :thumbsup καλό!!! Γλάστρα μέσα στη γλάστρα :D
Absinthe

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Δευτ Δεκ 08, 2008 2:57 pm

Absinthe έγραψε:Καλημέρα
Οι λαντάνες απλώνονται πολύ?γιατι έτσι φαίνεται στη φωτο που έχεις.Περιορίζονται με κλάδεμα?...

...Να σας ρωτήσω και για κάποι φυτά που βρήκα να μου πείτε την γνώμη σας.Διάβασα οτι αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Καλεντούλα(ανθίζει από Δεκέμβριο ως τέλος άνοιξης), Χοντρό μπουζί(Carpobrotus acinaciforme) έως -4C, Ο γνωστός Κρόκος,Δεντρολίβανο,Λεβάντα κάτι που βρήκα και μου φαίνεται περίεργο με τη λεβάντα είναι οτι αντέχει εως – 20C
:shock: ισχύει?

Nαι οι λαντάνες κλαδεύονται. Ευτυχώς γιατί, στην αρχή τουλάχιστον, έχουν μια τάση να μεγαλώνουν κάπως αχαρα.
Το μπούζι που έχω, ο κρόκος, τα δεντολίβανα και οι λεβάντες δεν παγώνουν. Και να φανταστείς ότι πέρυσι, εδώ έφτασε έως και -15! Τα δεντρολίβανα όμως και η λεβάντα θα πρέπει να ξέρεις ότι γίνονται πολύ μεγάλοι θάμνοι. Καλέντουλα πρώτη φορά έβαλα φέτος αλλά ηταν άνοιξη οπότε θα δούμε. Δεν παγώνουν επίσης τα πανσεδάκια, τα καλλωπιστικά λάχανα και η πρίμουλα. Καλή επιτυχία.
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Δημοσίευσηαπό Absinthe » Δευτ Δεκ 08, 2008 3:12 pm

Ευχαριστώ Μαριάννα θα προσθέσω αυτά που μου προτείνεις στο σχέδιο.Για να δω τι θα βγεί, είναι τόσα που θέλω να βάλω που στο τέλος μου φαίνεται οτι θα τα πνίξω ή θα πάρουν τις ριζούλες τους και θα την κοπανίσουν:lol:

Το μπούζι που έχεις είναι αυτό που προανέφερα ή άλλο?
Absinthe

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευτ Δεκ 08, 2008 5:11 pm

Οι λαντάνες κλαδεύονται αρκετά , οι δικές μου έχουν απλώσει πολύ επειδή είναι στο χώμα και τις κλαδεύω ελάχιστα.
Άβαταρ μέλους
Leonidas

Δημοσίευσηαπό xristina » Δευτ Δεκ 08, 2008 11:47 pm

kαι εγώ τις κλαδεύω τις Λαντάνες...
xristina

Δημοσίευσηαπό Absinthe » Τετ Δεκ 10, 2008 3:53 pm

stoixaki έγραψε:....Το θέμα είναι ότι απ' όλα αυτά το μόνα που δεν θα μπορέσουν να βρουν την άκρη με το νερό είναι οι βολβοί. Γι αυτό αν κάθε φορά τους φυτεύεις και όταν περνάει η εποχή τους καλό είναι να θυμάσαι που τους έχεις για να τους ξεθάβεις....

Έχω μία απορία σχετικά με τους βολβούς.Γιατί πρέπει να τους ξεθάβουμε?Απο θέμα νερού, για να μην σαπίζουν? Στο φυσικό τους περιβάλλον ανθίζουν στη συνέχεια επιβιώνουν ως βολβοί ως την επόμενη άνθιση έτσι δεν είναι? icon...
Στις γλάστρες τους αφαιρούσα για να φυτεψω άλλα απλώς για να μην είναι άδειες αλλά σε μεγάλο παρτέρι όταν θα υπάρχουν διάφορα φυτά είναι απαραίτητο να αφαιρεθούν?
Absinthe

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Τετ Δεκ 10, 2008 4:08 pm

Absinthe έγραψε:
stoixaki έγραψε:....Το θέμα είναι ότι απ' όλα αυτά το μόνα που δεν θα μπορέσουν να βρουν την άκρη με το νερό είναι οι βολβοί. Γι αυτό αν κάθε φορά τους φυτεύεις και όταν περνάει η εποχή τους καλό είναι να θυμάσαι που τους έχεις για να τους ξεθάβεις....

Έχω μία απορία σχετικά με τους βολβούς.Γιατί πρέπει να τους ξεθάβουμε?Απο θέμα νερού, για να μην σαπίζουν? Στο φυσικό τους περιβάλλον ανθίζουν στη συνέχεια επιβιώνουν ως βολβοί ως την επόμενη άνθιση έτσι δεν είναι? icon...

Οι βολβοί αν είναι φυτεμένοι σε εδαφος με καλη αποστραγγιξη και δεν ποτιζονται επιπλεον δεν εχουν φοβο. Η πεθερα μου εχει φυτεμενους βολβους κρινων εδω και μια δεκαετια και ανθιζουν καθε χρόνο. Σχετικα με το μπουζι το δικο μου, τωρα ειναι φυτεμενο στο χωμα. Αυτο ειναι οταν ηταν ακομα στη γλαστρα:

Εικόνα

Νομιζω οτι ειναι αλλο ειδος. Λεγεται mesembryanthemum lampranthus ή οπως λέμε "λεπτό μπούζι".
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Δημοσίευσηαπό Absinthe » Τετ Δεκ 10, 2008 4:14 pm

Αρα δεν πειράζει να τους αφήσω :D Ευχαριστώ.
Πανέμορφο είναι ,αν σου πω οτι στις φωτο που έχω βρεί αυτό το βαθύ κόκκινο μου έκατσε στο μάτι :D Το μπούζι αφού το έχεις στο χώμα και δεν το μεταφέρεις τι συμπεριφορά έχει το χειμώνα με τα κρύα?
Absinthe

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Τετ Δεκ 10, 2008 5:00 pm

Absinthe έγραψε:...αν σου πω οτι στις φωτο που έχω βρεί αυτό το βαθύ κόκκινο μου έκατσε στο μάτι :D Το μπούζι αφού το έχεις στο χώμα και δεν το μεταφέρεις τι συμπεριφορά έχει το χειμώνα με τα κρύα?

Πέρυσι το ειχα τη γλαστρα αλλα οχι προστατευμενο. Ήταν εκτεθειμενο στο κρυο. Δεν καταλαβε τιποτα. Φετος που ειναι στη γη, απλα δεν το ποτιζω. Κατσε να μπει ο βαρυς χειμωνας και θα δουμε. Μην βιαστεις. Περιμενε να δουμε αν θα παγωσει το δικο μου και μετα φυτεψε το! :D
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Δημοσίευσηαπό stoixaki » Τετ Δεκ 10, 2008 6:14 pm

Absinthe έγραψε:

Στις γλάστρες τους αφαιρούσα για να φυτεψω άλλα απλώς για να μην είναι άδειες αλλά σε μεγάλο παρτέρι όταν θα υπάρχουν διάφορα φυτά είναι απαραίτητο να αφαιρεθούν?

Το θέμα είναι όμως ότι το δικό μας παρτέρι δεν είναι σαν το λιβάδι που βγαίνουν οι βολβοί ούτε οι βολβοί των λίλιουμ και οι γλαδιόλες που αγοράζουμε είναι πλέον τα σκληραγωγημένα φυτά που ίσως να βρούμε στη φύση (και σίγουρα όχι στα δικά μας λιβάδια).

Το θέμα είναι ότι σε ένα πυκνοφυτεμένο παρτέρι με λουλούδια που χρειάζονται νερό όλο το καλοκαίρι ανάμεσα υπάρχουν και βολβοί τουλίπας ας πούμε και κρόκων δεν νομίζω ότι θα τους βρούμε για τον επόμενο χειμώνα αφού με το νερό που θα δέχονταν το παρτέρι για να ποτίσουμε τριανταφυλλιές πχ και τις μπουκαμβίλιες θα εξαφανίζονταν.

Πάντως στα δικά μου παρτέρια τους περισσότερους βολβούς τους έχω βγάλει και τώρα που ήρθε η εποχή, τους έχω βάλει όλους σε γλάστρες στις οποίες και θα παραμείνουν και όλοι πλέον έχουν πετάξει φύλλα. Κατά το ξεφύτεμα όμως μου βγήκαν λιγότεροι βολβοί από φρέζιες τους οποίους και βρήκα τώρα που έχουν πετάξει φύλλα και φαίνονται. Από τις τουλίπες και τους κρόκους όμως που ξεχάστηκαν μέσα δεν βρέθηκε τίποτα.....!!! Τώρα εκτελώ το πείραμα και με τις γλαδιόλες και τις ντάλιες. Φύτεψα τους βολβούς την άνοιξη άνθισαν τους άφησα στη θέση τους χωρίς να τους βγάλω και τώρα περιμένω να δω αν θα βγούνε και την επόμενη άνοιξη.
Άβαταρ μέλους
stoixaki

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Δεκ 10, 2008 6:47 pm

Όταν απάνθισαν και ξεράθηκαν οι βολβοί μου τους έβγαλα από τις γλάστρες και τους φύλαξα σε πάνινες σακούλες στο πατάρι. Μόνο τις αμαρρυλίδες άφησα στις γλάστρες τους. Πριν λίγους μήνες που τους αναζήτησα για να τους φυτέψω ξανά είδα ότι οι βολβοί (τουλίπες, φρέζες, ίριδες, μανουσάκια και κρόκοι), είχαν αφυδατωθεί και είχε μείνει μόνο το εξωτερικό τους που μοιάζει με το εξωτερικό του κρεμμυδιού. Καταστράφηκαν όλοι.
Κάποιος είπε ότι πρέπει να τους αποθηκεύουμε στο ψυγείο. Αλλά πόσα φυτά μπορώ να αποθηκεύω στο ψυγείο? υπάρχουν σπόροι, υπάρχουν γλάστρες ολόκληρες, υπάρχουν σπορεία. Δεν μπορώ να αποθηκεύω 60-70 βολβούς, οπότε φέτος θα παραμείνουν στο χώμα.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Τετ Δεκ 10, 2008 7:15 pm

εγω κατι βολβούς που ειχε η γιαγια μου στις γλαστρες δεν τους πειραζω, εδω και 2μισυ χρονια ανθιζουν συνεχως. Δεν τους εχω μετρησει να δω αν λιγοστευουν αν κ φαινεται να γινεται το αντιθετο γιατι και χωμα εχω αλλαξει και δεν τους εχω δωσει οποιαδηποτε φροντιδα περα απ το ποτισμα που παιρνουν μαζι με τ αλλα...
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 10 times

Δημοσίευσηαπό stoixaki » Τετ Δεκ 10, 2008 9:21 pm

Δεν μιλάω για τους βολβούς που έχουμε τις γλάστρες. Αυτούς που έχω τις γλάστρες τους αφήνω στη μεριά τους. Μιλάω για τους βολβούς που φυτεύουμε ανάμεσα στα άλλα φυτά μέσα στα παρτέρια που ανθίζουν τις υπόλοιπες εποχές και χρειάζονται τις περιόδους εκείνες πολύ νερό (σε αντίθεση με τους βολβούς που εκείνες τις περιόδους δεν χρειάζονται καθόλου νερό).
Άβαταρ μέλους
stoixaki

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Δεκ 10, 2008 10:05 pm

Εγώ τους έχω παραχώσει στις ζαρντινιέρες ανάμεσα σε άλλα φυτά.
Έχω μια μανία να χώνω μέσα στις ζαρντινιέρες ότι φυτό έχω, κάποια φυσικά δεν αντέχουν με τα άλλα και δεινοπαθούν, αλλά συνήθως συνηθίζουν..
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Absinthe » Πέμ Δεκ 11, 2008 3:21 pm

Καλησπέρα
Είχα κάποιες δουλειές και σήμερα διάβασα και τα υπόλοιπα.Να σας πω πως το σκεφτομαι και να μου πείτε την γνώμη σας.Μετά την παρακάτω πρόταση και κατά εμένα φοβερή ιδέα αν καταφέρω να την πραγματοποιήσω,
Basscadet έγραψε:μπορεις να βάλεις ένα λεπτό χώρισμα απο plexiglass με λίγη σιλικόνη στις άκρες και στην ουσία να απομονώσεις 2,3 ή 4 χώρους στη ζαρντινιέρα.

έχουμε και λέμε χωρίζω τις τριανταφυλλιές που θα είναι κατα μήκος με plexiglass απο τα υπόλοιπα φυτά.Οι βολβοί (τουλίπες,υάκινθοι,λίλλιουμ,κλπ)δεν κάνουν μεγάλη ρίζα εις βάθος έτσι δεν είναι?Οπότε αν το plexiglass έχει 50εκ βάθος δεν θα πηγαίνει το νερό, σωστά?
Ένα πρόβλημα παραμένει.Θέλω να βάλω βολβούς μαζί που όταν στο ένα θα έχει τελειώσει η άνθιση του να ανθίζει το άλλο και ταυτόχρονα πχ τουλίπες-υάκινθοι και Γκαζάνια-Κρόκος.Το πότισμα από εμένα θα είναι ελεγχόμενο αλλά όταν μείνει μόνο ο βολβός πχ τουλίπα και ποτίζω για τον κρόκο μπορεί να σαπίσει?Και με τις βροχές τι γίνεται?
Συγνώμη που σας ζαλίζω και ελπίζω εκφράζοντας τις σκέψεις μου να μην τα διατύπωσα κινέζικα και να βγάλετε κάποιο νόημα :D
Αυτά προς το παρόνΕικόνα
Absinthe

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Δεκ 11, 2008 3:38 pm

Καλημέρα,

για να δουλέψει η ιδέα του bass με το plexiglass, το plexiglass θα πρέπει να φτάσει μέχρι τον πάτο, και να χωρίσει την ζαρντινιέρα σε μονωμένα δοχεία που δεν επικοινωνούν. Αλλιώς θα έχεις συγκοινωνούντα δοχεία οπότε θα ποτίζεις το ένα και θα πηγαίνει νερό και στο άλλο.

Δεν ξέρω, αν ο χώρος στον οποίο αναφέρεσαι και θέλεις να φυτέψεις είναι παρτέρια χωρίς χτιστό πάτο.. Αυτή η διευκρίνηση θα μας βοηθήσει.

Αν είναι γλάστες ή κλειστά παρτέρια, και στο ένα τμήμα τους, αφού τα χωρίζεις ρίχνεις νερό, τότε αν δεν είναι καλά απομονωμένο το άλλο τμήμα και πήγαίνει και νερό εκεί, το νερό θα πηγαίνει χαμηλά κυρίως. Αν το φυτό που θα βρίσκεται στο τμήμα που δεν θέλεις να ποτίζεται δεν έχει μεγάλο ριζικό σύστημα, τότε το χώμα στον πάτο του παρτεριού δεν θα στεγνώνει σχεδόν ποτέ και θα έχεις σάπισμα χώματος, μήκυτες εδάφους και φυτά με πρόβλημα.

Με ένα κομμάτι πλαστικό χωρίζω αρκετά συχνά γλάστρες στις οποίες φυτέυω 2 σπορόφυτα. Το κάνω όμως γιά ένα μικρό διάστημα, μέχτι να μεταφυτεύσω τα σπορόφυτα στην κανονική γλάστρα..

Στα παρτέρια θα μπορούσες να κάνεις το εξής.. Να κάνεις λάκους γύρω από τις τριανταφυλλιές, έτσι ώστε να ποτίζεις μέσα στο λάκο.. Στις άκρες των παρτεριών μπορείς να φυτεύσεις βολβούς και να προσέχεις κατά το πότισμα να μην ποτίζονται..

Τέλος για αυτό που ρωτάς για τους βολβούς. Πολλοί φυτεύουν στην ίδια γλάστρα χειμερινούς και ανοιξιάτικους βολβούς. Οπότε όταν απανθίζουν οι μεν να εμφανίζονται οι δε. Δεν έχω παρατηρήσει να έχουν κάποιο πρόβλημα.. Οι ίδιες γλάστρες είναι, στα ίδια μπαλκόνια, και κάθε σεζόν βλέπω να εμφανίζονται τα λουλούδια που πρέπει, ενώ υπάρχουν ακόμα φύλλα από τα προηγούμενα..
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Absinthe » Πέμ Δεκ 11, 2008 3:55 pm

Σ'ευχαριστώ Σταυρούλα για την άμεση απάντηση.Τα παρτέρια όπως ανέφερα στην αρχή δεν έχουν πάτο γιατι παλιότερα υπήρχε κήπος. Πάνω από το χώμα αυτό χτίσαμε σε Π με τσιμεντότουβλα και προσθέσαμε χώμα.Το νερό φαντάζομαι θα το τραβάει το παλιότερο χώμα.Κάποια στιγμη θα ανεβάσω φωτογραφία.
Absinthe

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Δεκ 11, 2008 4:06 pm

Absinthe έγραψε:Σ'ευχαριστώ Σταυρούλα για την άμεση απάντηση.Τα παρτέρια όπως ανέφερα στην αρχή δεν έχουν πάτο γιατι παλιότερα υπήρχε κήπος. Πάνω από το χώμα αυτό χτίσαμε σε Π με τσιμεντότουβλα και προσθέσαμε χώμα.Το νερό φαντάζομαι θα το τραβάει το παλιότερο χώμα.Κάποια στιγμη θα ανεβάσω φωτογραφία.

Αφού λοιπόν είναι παρτέρια στη γη, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα με τους βολβούς. Σκέψου την ιδέα με τους λάκους γύρω από τα φυτά που θέλουν πολύ νερό και βάλε τους βολβούς στις γωνίες του παρτεριού.

Πως θα ποτίσεις τα φυτά? Με αυτόματο πότισμα? Αν ναι, τότε μπορείς να κάνεις τα πράγματα πιο εύκολα.. Βάζεις μπεκάκια στάλαξης στις τριανταφυλλιές που θέλουν σιγανό και βαθύ πότισμα και βάζεις μπεκ ψεκασμού στα άλλα φυτά. Φυσικά, ανάλογα την εποχή τα μπεκ μπορείς να τα ανοιγοκλείνεις, οπότε να ποτίζεις τμήματα του παρτεριού και να αφήνεις απότιστα άλλα τμήματα.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις & Ιδέες για Φυτά - Διαμόρφωση - Κηποτεχνία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy