Site Announcements
Συγχαρητήρια
Anemona
Anemona

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ-ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΕΛΑΙΟΔΕΝΔΡΩΝ

ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ-ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΕΛΑΙΟΔΕΝΔΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τρί Δεκ 09, 2008 12:17 pm

Ενα απο τα φυτα που ασχοληθηκα εδω και αρκετα χρονια ηταν και ειναι οι ελιες και σε γλαστρα (κανονικες αλλα και σε μεγεθος νανες (τυπου μπονσαι).
Οι ποικιλιες που εχω ειναι Μανακι και Καλαμων ή Χοντροελιες και μια απο Ισπανια

ΠΟΛΛΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ
------------------------------

1. Μπολιασμα αγρελιων με μπολι επιλογης μας (Μανακι ή Καλαμων ή Αμφισσης κλπ) αυτες οι ελιες ειναι ανθεκτικες ειτε στο εδαφος ή σε γλαστρα, συνηθως αυτες πωλουνται στο εμποριο και αναλογα την ηλικια που εχει το μπολι ονομαζονται μονοετης ή διετης, δεν εχω εμπειρια μπολιασματος.

2. Γροθαρι : φυτευουμε σε ενα λακκο βαθους 0,5 εως 1μ ενα κομματο κορμου διαμετρου 30-40 εκ και μηκους εως 1μ και το τοποθετουμε στον λακκο, το σκεπαζουμε με ελαφρυ χωμα (χωμα με τυρφη η αποξηραμμεναφυλλα) , το ποτιζουμε το καλοκαιρι και μετα απο 2 χρονια περιπου αρχιζουν να φυτρωνουν (απο τον κορμο που ειχαμε φυτεψει) βλασταρια τα οποια με τον καιρο αρχιζουν να σκληραινουν και αποτελουν τον κορμο του νεου δενδρου μας, συγχρονως δε στο σημειο του κορμου που εχουν φυτρωσει δημιουργειται ενας κονδυλος.

Μετα 2-3 χρονια αποκτουν διαμετρο γυρω στα 5 εκ. σκαβουμε τον λακκο να βρουμε τον κονδυλο του καθε δενδρυλιου και με ενα τσαπι χτυπωντας με δυναμη αφαιρουμε απο τον κορμο την πατατα/κονδυλο μαζι με το δεντρακι, πολλες φορες ενας κονδυλος εχει 2 δεντρυλια, σε αυτην την περιπτωση διαιρουμε στα δυο τον κονδυλο ωστε καθε δενδρυλλιο να εχει τον δικο του κονδυλλο που αποτελει την τροφη του δεντρυλλιου μεχρι να βγαλει ριζες, αυτη η δουλεια της αφαιρεσης απο τον κορμο πρεπει να γινεται χειμωνα.

Καθε δεντρυλλιο το φυτευουμε σε βαθος 50εκ περιπου, το σκεπαζουμε με χωμα και το ποτιζουμε, επισης ποτισμα πρεπει να κανουμε καθε καλοκαιρι για 2 χρονια.
Με αυτην την μεθοδο δεν χρειαζεται μπολιασμα το δεντρακι μας αφου ειναι ημερο και της ιδιας ποικιλιας με αυτην του κορμου που ειχαμε παραχωσει.
Μπορουμε επισης να το φυτεψουμε σε μια μετρια γλαστρα ή σε ντενεκε, με αραια ποτισματα βγαζει ριζες και μετα απο 1-2 το φυτευουμε στοεδαφος ή σε μια μεγαλη γλαστρα.
Μπορουμε να αφησουμε και περισσοτερα χρονια το δεντρακι πανω στον κορμο, αυτο ψηλωνει χοντραινει ο κορμος του και αρχιζει να βγαζει και καρπους, πρεπει ομως καποτε να το βγαλουμε ωστε τις επομενες χρονιες να βγουν νεα γροθαρια.

Αυτην την μεθοδο την εφηρμοσα προσωπικα σε ενα κτημα που εχω με παρα πολυ καλα αποτελεσματα.

3. Το φθνινοπωρο Τυλιγουμε ενα βαμβακερο υφασμα με μειγμα χωματος που να κραταει υγρασια γυρω-γυρω ενα ισιο χοντρο κλαδι που θελουμε να το κανουμε νεο δεντρο, με τις βροχες του χειμωνα αρχιζουν και βγαινουν ριζες το κοβουμε τελος του χειμωνα και το φυτευουμε στον χωρο που θελουμε σε βαθος 50εκ περιπου , θελει ποτισμα το καλοκαιρι και σε αυτην την περιπτωση δεν χρειαζεται μπολιασμα αφου ειναι η ιδια ποικιλια με το μητρικο δεντρο, πολλοι μιλανε για τουλι αλλα σε αυτην την περιπτωση το χωμα στεγνωνει πολυ γρηγορα και δεν βγαινουν ριζες.
Αυτη ειναι η καλυτερη μεθοδος για παραγωγη αφου βγαζουν καρπο πολυ συντομα και δεν περιμενουμε 4-5 χρονια.

4, Μπορουμε να φυτεψουμε σπορους ελιας (ακατεργαστους δηλ να μην εχουν μπει σε αρμη-λαδι-ξυδι κλπ) τις αφηνουμε να σαπισει η σαρκα της ελιας και μετα αφαιρουμε τον σπορο, για την μετεπειτα επεξεργασια την κρατουσαν οι φυτωριουχοι καλα κρυμμενο το μυστικο της επεξεργασιας του σπορου πριν την σπορα, μετα απο πολυ ψαξιμο εμαθα και το εφαρμοσα και εγω με επιτυχια, οτι πολλοι φυτωριουχοι μουλιαζαν τον σπορο σε διαφορα υγρα με οξυ, προσωπικα χρησιμοποιησα χυμο πορτοκαλιου και λεμονιου και αφησα τα κουκουτσια 24-48 ωρες και μετα τα φυτεψα, στο εξωτερικο υπαρχουν ειδικα υγρα γι αυτην την δουλεια.
Φυσικα τα φυντανακια που βγαινουν ειναι αγριελιες που χρειαζονται μπολιασμα.

5. Περσι πηγα επισκεψη σε ενα φιλο και εξω απο το καταστημα του ο Δημος κλαδευε κατι ελιες που υπηρχαν στο πεζοδρομιο, μαζεψα κατι κλαδακια παχους 1 εκ περιπου τα εκοψα σε μηκος 20-30εκ το καθενα, τα μουλιασα ολο το βραδυ και την επομενη εβαλα ορμονη ριζοβολιας και τα φυτεψα και πιασανε oxi ολα αλλα μερικα.
Το ωραιο ειναι οτι ο κηπουρος του Δημου μου απεκλεισε την πιθανοτητα να ριζοβολησουν, και ομως, δευτερον, το ειπα σε ενα φιλο Γεωπονο σε επαρχια και δεν με πιστεψε, την επομενη Κυριακη πρωι-πρωι ηλθε σπιτι μου, του εδειξα τα μοσχευματα και εμεινε με το στομα ανοικτο.
Τι θελω να πω με αυτο, ΜΗΝ πιστευετε οτι σας λενε, δοκιμαζετε νεους τροπους/μεθοδους, το ιδιο συμβαινει και με τις πλουμεριες, μοσχευματα τους τα ειχα στο νερο, ειχαν αποκτησει πλουσιο ριζικο συστημα και μεγαλωναν κανονικα που για τις βγαλω απο το βαζακι, εξαναγκαστικα το εσπασα και τις φυτεψα σε γλαστρα οπου συνεχιζουν να αναπτυσονται κανονικα, παρ ολο μου το απεκλειαν ολοι, σε νερο επισης εβαλα φυντανακι πλουμεριας που δεν αναπτυσοταν (καθυστερημενη αναπτυξη), με τα ριζιδια του φυσικα και συνηλθε.
Δεν λεω οτι ειναι οι ενδεδειγμενοι τροποι πολλαπλασιασμου ή αναπτυξης, αλλα ειναι μια εναλλακτικη λυση πολλαπλασιασμου.

ΕΙΔΟΣ ΧΩΜΑΤΟΣ ΠΟΤΙΣΜΑ-ΛΙΠΑΝΣΗ ΣΕ ΓΛΑΣΤΡΑ κλπ
-----------------------------------------------------------------------------------

Παρ ολο που εχω τις δικες μου ελιες σε κοινο χωμα κηπου, δεν το συστηνω σε οποιον θελει να βαλει ελιες σε γλαστρα, ενα πολυ καλο μειγμα ειναι αυτο που χρησιμοποιει η Σταυρουλα για τις τρανταφυλλιες της (απο του Χορομιδη) αφου προσθεσουμε περλιτη και ελαφροπετρα, ειναι σημαντικο να αεριζονται οι ριζες της ελιας και να στραγγιζει πολυ καλα το χωμα της.

Στην καθε γλαστρα ανοιγω οσες περισσοτερες τρυπες αποστραγγισης μπορω και στον πατο βαζω καρβουνο και ελαφροπετρα 5-10εκ

Ποτισμα θελει οταν στεγνωνει το χωμα, ειδικα τον χειμωνα δεν πρεπει να υπαρχει πιατακι απο κατω εαν τις εχετε σε σημειο που τις πιανει η βροχη, γιατι με τα νερα που λιμναζουν θα σαπισουν οι ριζες της, οταν η ελια διψαει (που και τον χειμωνα συμβαινει αυτο οταν δεν βρεχει) τα φυλλα της στριβουν προς τα δεξια αυτη ειναι η ενδειξη οτι θελει ποτισμα,
Παρ ολο που εχω αυτοματο ποτισμα, προτιμω να ποτιζω ολη την επιφανεια της γλαστρας με το ποτιστηρι και οχι με σταγονες, οι σταγονες εχουν το μειονεκτημα να ποτιζουν πολυ καλα το χωμα απο την μεση και κατω της γλαστρας ενω η επιφανεια παραμενει στεγνη και τα ριζια διατροφης της ελιας σε γλαστρα ειναι στην επιφανεια του χωματος.

Λιπασμα βαζω συνθετο 20-20-20 υδατοδιαλυτο (παντα σε γλαστρες κρυσταλλικο χρησιμοποιω και οχι κοκκωδες) στην μιση απο την συνιστομενη δοση και συχνοτερα, εαν δω οτι κιτρινιζουν τα φυλλα βαζω Βοριο, οταν ειναι νεο φυτο και θελω να αναπτυχθει χρησιμοποιω αζωτουχο λιπασμα (Ν) που αυξανει την αναπτυξη και το φυλλωμα, απο τον Ιανουαριο μεχρι Μαρτιο χρησιμοποιω φωσφορουχο λιπασμα (P) που αυξανει τα ανθη τα οποια συνθως βγαινουν (στην Αθηνα τον Απριλιο) και τα οποια γινονται ελιες οι οποιες και παραμενουν στο δεντρο μεχρι τον Οκτωβριο.
Μπορουμε τον χειμωνα και μονο οταν εχει βροχες να βαλουμε ενα κουταλακι του γλυκου σε καθε μεγαλη γλαστρα και να ποτισουμε (ειναι πιο ενισχυμενη λιπανση)
Χρησιμοποιω και αυτοσχεδια ειδη οργανικων λιπασματων (γι αυτα θα μιλησουμε αργοτερα).

Γενικα η ελια ειναι πολυ ευκολο φυτο σε γλαστρα, αρκει να την εχουμε σε μερος που θα την βλεπει ηλιος, ειναι πολυ ανθεκτικη στο κρυο (στην Αττικη) αντεχουν και στο χιονι 1-2 ημερες , δεν προσβαλλεται ευκολα απο ασθενειες και ειναι ενα πολυ ωραιο διακοσμητικο φυτο, ειδικα εαν ειναι νανες (που χρειαζονται κλαδεμα να παρουν το σχημα μπαλας) μπορουμε να τις βαλουμε στο σαλονι μας, αλλα χρειαζεται και να τις αφηνουμε και εξω στην βεραντα μας καθε τοσο.

Σταδιακη μεταφυτευση σε μεγαλυτερη γλαστρα πρεπει να γινεται, γιατι αποκτουν πλουσιο ριζικο συστημα, οταν δουμε οτι οι ριζες βγαινουν απο τις τρυπες της γλαστρας, τοτε την μεταφυτευουμε σε μεγαλυτερη (παντα τον χειμωνα).

Μετα απο χρονια πιθανον η πλαστικη γλαστρα να σπασει απο την πιεση των ριζων, σε αυτην την περιπτωση ξαπλωνουμε το φυτο κατω αφαιρουμε την γλαστρα, αφαιρουμε 4-5 εκ χωμα απο το κατω μερος και απο τα πλαγια και κλαδευουμε τις ριζες που προεξεχουν απο την μπαλα του χωματος, αυτη η δουλεια γινεται οταν ειναι στεγνο το χωμα και παντα τον χειμωνα, η μπαλα του χωματος δεν πρεπει να σπασει.
Το κλαδεμα των ριζων αναζωογονει το φυτο, πεταει νεα βλασταρια και δυναμωνει, εγω το εφαρμοζω καθε 5-7 χρονια.

Ορισμενες φορες τα μπουμπουκια ή ανθη του καρπου πιανουν βαμβακαδα (σαν χιονι) ειδικα εαν καταβρεχουμε το φυλλωμα, σε αυτην την περιπτωση χρειαζεται ψεκασμα (προσωπικα χρησιμοποιω την αυτοσχεδια συνταγη σκορδου κλπ) μπορειτε ομως να προμηθευτειτε ενα φυτοφαρμακο απο ενα καταστημα για την βαμβακαδα.
Εαν δεν ψεκασετε, ξεραινονται και πεφτουν τα μπουμπουκια ή ανθη και ετσι χανουν την διακοσμητικη τους αξια (αλλο ειναι να βλεπεις ενα δεντρακι με ελιες)

Αλλες παλι φορες ξεραινονται οι ακρες των κλαδιων (ειδικα εαν ειναι τρυφερα) πολλες φορες συμβαινει οταν το χωμα μας κρατα υγρασια - ή γιατι ριξαμε παραπανω λιπασμα, σε αυτην την περιπτωση λυγιζουμε με το χερι μας το καθε κλαδακι και οποιο ειναι ξερο σπαει και το αφαιρουμε, οτι κλαδι λυγιζει ΔΕΝ το κοβουμε, αφου ξαναβγαινειν νεα φυλλα απο εκει.

Ποικιλιες υπαρχουν παρα πολλες , προσωπικα εχω μια προτιμηση στις Καλαμων γιατι εχουν μεγαλυτερο μεγεθος φυλλων, οπως επισης σε μια ποικιλια απο Ισπανια που εχουν λεπτα και μακροστενα φυλλα (CURNOZUALO)
Υπαρχει και μια ποικιλια που αντεχει στον παγετο-χιονι περισσοτερο απο τις δικες μας ποικιλιες, δεν το εχω ψαξει ακομη.
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Re: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ-ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΕΛΑΙΟΔΕΝΔΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Τρί Δεκ 09, 2008 5:01 pm

Γιάννη όλ'αυτά είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.

olma156 έγραψε:...Υπαρχει και μια ποικιλια που αντεχει στον παγετο-χιονι περισσοτερο απο τις δικες μας ποικιλιες, δεν το εχω ψαξει ακομη...

Στον κήπο μου, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε φυτεμένες ελιές που φέτος μας έδωσαν αρκετό καρπό. Ο καρπός είναι μικρός σε μέγεθος, καφέ χρώματος και πολύ νόστιμος (αν και νομίζω ότι προορίζεται για λάδι).
Αυτές οι ελιές δεν έχουν πάθει τίποτα ακόμα και σε πολύ βαρύ χειμώνα. Η χαμηλότερη θερμοκρασία ήταν -21 πριν από λίγα χρόνια. Εδώ παγετούς έχουμε πολύ συχνά. Μήπως είναι αυτή η ποικιλία που λες; Αν όχι μήπως μπορείς να καταλάβεις για ποια πρόκειται;
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Cash on hand: 0.00
Have thanks: 1 time

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τρί Δεκ 09, 2008 11:42 pm

καλησπερα Μαριαννα,
-21 δεν επιζουν οι λαδοελιες (αφου εχουν μικρο καρπο γι αυτες προκειται) αλλα και ουτε καμμια ποικιλια Ελληνικη, εαν μπορουσες να ανεβαζες μια φωτο θα ηταμ πολυ καλο, πιθανον να ειναι απ αυτες που αντεχουν στο κρυο.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Τετ Δεκ 10, 2008 12:51 am

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο; Έχουμε ένα κτηματάκι στην Ανάβυσσο με 11 ελιές μέσα που ποτέ δεν τις έχουμε κλαδέψει. Πριν χρόνια είχαμε δώσει το κλειδί σ ένα ντοπιο να τις μαζεύει κ να τις κανει οτι 8ελει για να μην πηγαινουν χαμενες. Αυτος εχει χαθει εδω και χρονια και σκεφτομαι φέτος να τις κλαδεψω και γενικά ν'αρχισω μια ψιλοπεριποιηση του χωρου με καμια πικροδαφνη στις ακρες κλπ. Ισχυει αυτο που ακουσα οτι την μια χρονια κλαδευεις τις ελιές και τη μεθεπόμενη έχεις καρπο; Οτι δηλαδη βγαζουν ανα 2 χρονια κι οχι καθε χρονο; Πρεπει να το κανω τωρα, μες το μηνα μια κυριακή...
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 10 times

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Τετ Δεκ 10, 2008 12:58 am

Aν και ο Olma είναι πιο ειδικός, θα σου πω ότι από παιδάκι άκουγα τους δικούς μου να λένε ότι οι ελιές μια χρονιά βγάζουν πολύ καρπό και την επόμενη λιγοστό. Τόσο στην Κρητη όσο και στην Αμφιλοχία. Ανεξαρτητως καρπου όμως, τις κλαδεύουν κάθε χρόνο.
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τετ Δεκ 10, 2008 2:10 am

Πραγματι την μια χρονια ειναι γεματες και την αλλη εχουν λιγες ελιες.

Basscadet, εαν θελεις να σου πω πως να τις μαζεψεις και κλαδεψεις, πες μου το, να σου πω.
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Τετ Δεκ 10, 2008 2:18 am

Ελεύθερα. Το μόνο που θυμαμαι είναι που τις ραβδίζαν μ'ενα μακρυ ξύλο μ'ενα σαν τσουγκρανάκι στην ακρη κι οσες ελιές έπεφταν κάτω τις μάζευαν σε μεγάλα απλωμένα πανιά / σεντόνια. Για κλάδεμα έχω δει διάφορα μηκη, πχ στο Ιόνιο τις κουτσουρεύουν εντελώς, αφήνουν μόνο τα 3-4 χοντρά μέρη του κεντρικού κορμού...

Έχω ηλεκτρικό πριόνι από φίλο (κι έχει και το μηχάνημα που αλέθει τα κλαδιά να τα βάλουμε δίπλα να γίνουν compost). Οποιοδήποτε tip ευπρόσδεκτο.
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τετ Δεκ 10, 2008 11:04 am

καλημερα Basscadet,
πες μου μονο εαν οι ελιες σου ειναι βρωσιμες ή εαν ειναι για λαδι.
Γιατι αλλο κλαδεμα και μαζεμα θελουν οι πρωτες και αλλο οι δευτερες.
Ο θραυσματοποιητης που αλεθει φυλλα και λεπτα κλαδια, πραγματι ειναι πολυ καλος για κομποστοποιηση.
Γιαννης

ΥΓ καπου εχω φωτογραφιες που εχω τραβηξει με ολη την διαδικασια, θα προσπαθησω μηπως τις βρω και τις ανεβασω.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Τετ Δεκ 10, 2008 12:05 pm

Γιάννη δεν αποκλειεται ο προηγουμενος ιδιοκτητης να ειχε καποιο ιδιαιτερο ειδις ελιας μιας και ο αδερφος του ηταν γεωπονος. Πάντως ντρεπομαι που το λεω αλλα εμενα όλες ιδιες μου φαινονται. :oops:
Εχουμε τρια ειδη. Το ενα δεν υπηρχε στο -21 αλλα υπηρχε περυσι στο -15.

Αυτο ειναι το ειδος που σου περιεγραψα με τους μικρους σχετικα καρπους και τα μικρα φυλλα.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τετ Δεκ 10, 2008 1:16 pm

Να μην ντρεπεσαι αφου οι ποικιλιες των δεντρων ξεχωριζονται πιο πολυ απο τον καρπο τους απ οτι απο τα φυλλα τους και ειναι παρα πολλες οι ποικιλιες.

Απειρες ειναι οι ποικιλιες, Καλαμων-Μανακι-Αμφισσης-Γαιδουροελιες και παρα πολλες αλλες εισαγομενες και μη.

Σημασια εχει ως προς την ανθεκτικοτητα στον παγετο, εκτος της ποικιλιας ειναι και το υποκειμενο που εχουν, οι περισσοτερες ειναι μπολιασμενες πανω σε αγρελιες.

Μακαρι να μπορουσες να ρωτησεις τον προηγουμενο ιδιοκτητη ή τον αδελφο του για τις ποικιλιες που εχεις.

Επισης στην Θεσσαλια (Τρικαλα) ενω στον καμπο δεν ευδοκιμουν, προς τα Μετεωρα υπαρχουν πολλες ελιες.
Το ιδιο και στην Πελλοπονησο, στην Τριπολη σε ορισμενα μερη ευδοκιμουν σε αλλα οχι.

Θα το ψαξω περισσοτερο για ποικιλιες που αντεχουν στην παγωνια-χιονι κλπ για μεγαλο χρονικο διαστημα γιατι με ενδιαφερει.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Τετ Δεκ 10, 2008 1:53 pm

Πάντως αφου σε ενδιαφερουν ποικιλίες ανθεκτικες σε παγετο-χιονι, αν θελεις και αφου τα καταφερνεις μπορω να τις κλαδεψω και να σου φερω κλαδια οταν βρεθουμε στην Αθηνα. Θα σου φέρω και ελίτσες ξυδατες να ξερεις περί τίνος πρόκειται ! :D
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Τετ Δεκ 10, 2008 3:23 pm

δυστυχως δεν εχω ιδεα ποιο ειδος είναι. Και ο ανθρωπος στον οποιο τις διναμε τοτε δεν ξερω τι τις έκανε, λάδι ή φαγητό...
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τετ Δεκ 10, 2008 7:50 pm

Busscadet, διαβασε το και οτι αποριες εχεις πες μου

ΚΛΑΔΕΜΑ ΕΛΙΑΣ
Λοιπόν είναι ο κορμός της ελιάς μετά ξεκινάνε τα πολύ χοντρά κλαδιά που λέγονται μπράτσα το σημείο αυτό λέγεται καρδιά ή σταύρωμα της ελιάς αυτό το σημείο πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ καθαρό χωρίς κλαράκια φρέσκα μέχρι μισο μέτρο στο καθε μπρατσο εάν είναι πολύ μεγάλες οι ελιές (και λιγότερο στις πιό νέες) δηλαδή καθαρίζουμε ότι φυτρώνει στο κάθε μπράτσο μέχρι μισο μέτρο απο το σταύρωμα, γιά να αερίζεται/λιάζεται η ελιά και να μην πιάνει διάφορες αρρώστιες.
2. οτιδήποτε ξερό κλαρί το κόβομε από την βάση του δηλ απο το σημείο του μπράτσου που ξεκινάει
3 Το σχήμα που διαλέγουμε πρέπει να είναι σαν την ομπρέλλα δηλ θα έχεις ΠΑΝΤΑ στο μυαλό σου όταν κλαδεύεις το σχήμα μιά ομπρέλλας ότι εύρωστο κλαρί ξεφεύγει προς τα επάνω λέγεται φαγουλιάρικο (τρέφεται χωρίς να δίνει καρπούς) και το κόβουμε.
4.μπράτσα δεν κόβουμε ποτέ εκτός αν διαπιστώσουμε ότι κάποιο είναι σάπιο εσωτερικά και το κόβουμε μέχρι το σημείο που δούμε ότι είναι υγιές, στο δε σημείο εκείνο αλοίφουμε το κομμένο με μίνιο.
5.ΠΟΤΕ δεν κόβουμε τα κλαριά που γέρνουν προς το χώμα, αυτά μας δίνουν τους περισσότερους καρπούς, και γεμίζουν με ελιές, τα τινάζουμε/ραβδίζουμε.
6.πάνω στα μπράτσα φυτρώνουν νέα κλαράκια πολύ κοντά το ένα με το άλλο,πολλές δε φορές μπλέκονται μεταξύ τους, κόβουμε το πιό αδύναμο γιά να αναπτυχθεί το άλλο
Ολα αυτά γίνονται Νάρτιο- Απρίλιο-Μάϊο μετά τις παγωνιές , εφ οσον οι δικες σου ελιες δεν ειναι σε περιοχη με εντονους παγετους καθαρισμα και συγκομιδη γινεται ταυτοχρονα απο Οκτωβριο μεχρι Δεκεμβριο.
Εγώ επειδή είμαι πολύ νότια και 2 χιλ/τρα απο την θάλασσα κάνω το καθαρισμα συγχρόνως όταν μαζεύω τις ελιές, η ποικιλία που εχω λέγεται ΜΑΝΑΚΙ και είναι λαδοελιές, έχω και μερικές Καλαμών ή χοντροελιές αλλά αυτές πρέπει να μαζεύονται πιό νωρίς.
Ενα άλλο θέμα που πρέπει να παρατηρήσεις είναι πότε θα μάζεύεις τις ελιές σου, αν είναι Καλαμών τις μαζεύουμε πράσινες μόλις αρχίζουν ελαφρά να μαυρίζουν (μεσα Οκτωβριου), εάν ειναι λαδοελιές τις μαζεύουμε όταν τα δύο τρίτα περίπου είναι πράσινες και το ένα τρίτο μαύρες(Νοεμβριο-Δεκεμβριο) , ρόλο παίζει η περιοχή καθώς και εάν είναι ξερικές ωριμαζουν αργοτερα και εαν ειναι ποτιστικές νωριτερα.
Τέλος αν κάνεις και κανενα λάθος σε κάτι απο αυτά που σου ανέφερα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ γιά τα δένδρα σου, επίσης καλό θα είναι να πάρεις κανέναν Αλβανό να σου κάνει την δουλειά αυτή την πρώτη φορά, αυτοί έχουν αποκτήσει εμπειρία, και θα μάθεις πολλά πρακτικά.

ΜΑΖΕΜΑ ΚΑΡΠΟΥ
χρειαζεται να εχεις μαζι σου αλυσοπριονο (βενζινη με λαδι - λαδι 30αρι για την αλυσιδα του αλυσοπριονου), 2 και περισσοτερα πανια ή διχτυα 6μ Χ 12 μ., Δεπλα (το μακρυ κονταρι ή ξυλινο γυρω στα 2,5μ, ή το μεταλλικο με την πλαστικη τριαινα μπροστα) με αυτο ραβδιζουμε απο το εδαφος την ελια, 2 ραβδια ξυλινα ή μεταλλικα για ραβδισμα κομμενων κλαριων, γυρω στο 1μ, σακκια ελιων χωριτηκοτητας 50 κιλων πλαστικα ή απο τσουβαλι, χοντρικα υπολοφισε 3 σακκια για καθε δεντρο (οταν ειναι στην πληρη παραγωγη) και εαν θα τις πας σε ελαιοτριβειο να εχεις μπετονια 50κιλα λαδιου για να βαλεις το λαδι σου,ενα πριονι χεριου και ενα τσεκουρι (κλαδεματος), 1 πλαστικη τσουγκρανα, σχοινι μετριο πλαστικο ή απο τζιβα για δεσιμο των σακκιων.

Οταν λοιπον πας στο κτημα σου, στρωνεις τα πανια ή διχτυα ενα δεξια του κορμου και ενα αριστερα αλλα το ενα να ειναι επανω στο αλλο εκει που συναντωνται, ενας εργατης ανεβαινει στο δεντρο με το αλυσοπριονο και κοβει τα κλαδια που ειναι γεματα ελιες καθως και αυτα που ξεφευγουν και πανε πολυ ψηλα (φαγουλιαρικα), αυτα πεφτουν πανω στα πανια και ο εργατης που ειναι κατω τα ραβδιζει ενα-ενα ωστε να πεσουν οι ελιες πανω στα πανια, τα αδεια κλαδια μετα τα βαζουμε εξω απο τα πανια.

Οταν ο πανω στο δεντρο ο εργατης τελειωσει με το αλυσοπριονο το κοψιμο, με το ραβδι αρχιζει να τιναζει/βαραει τις ελιες που απεμειναν πανω στα υπολοιπα κλαρια. (οταν ειναι αυτος πανω στο δεντρο ακομη).

Οταν τελειωσει ο πανω εργατης κατεβαινει τιναζει/ραβδιζει και αυτος τα υπολοιπα κλαρια που ειναι πανω στα πανια, αφου τελειωσουν με αυτα παιρνει ο ενας ττην δεπλα και απο εδαφος ραβδιζει τις ελιες που απεμεινα πανω στο δεντρο.

Οταν τελειωσουν και ριξουν τις ελιες πανω στα πανια απο 2-3 δεντρα, με μια πλαστικη τσουγκρανα μαζευουμε τα μικρα κλαρακια ωστε οι ελιες μας να ειναι καθαρες χωρις κλαρακια πανω στα πανια.

Μετα σακκιαζουμε (γεμιζουμε τα σακκια) με τις ελιες που εχουμε πανω στα πανια και δενουμε πολυ σφικτα τα σακκια.

Αυτο που παντα πρεπει να εχεις υπ οψιν σου ειναι χαμηλωνουμε το υψος των κλαριων, καθαριζουμε την καρδια του δεντρου και δεν κοβουμε τα κλαρια που λυγιζουν προς το εδαφος, ωστε να παρει το σχημα ομπρελλας..

Τα φυλλα και λεπτα κλαρια τα βαζουμε στο μηχανημα κομποστοποιησης για ροκανιδι/χουμος και τα πιο χοντρα τα κοβουμε σε κομματια 30 εκ. περιπου για το τζακι ή για την ψησταρια μας (εαν εισαι μερακλης βαζεις και κανενα παιδακι οποτε θελεις).

Εαν ψιλοβρεχει εχε υπ οψιν σου οτι γλιστραει πολυ ο κορμος και κλαδια της ελιας.

Σιγουρα θα εχεις αποριες, δεν ειναι δυσκολο, απλως σου φαινεται βουνο την πρωτη φορα, γραψε μου τις αποριες σου.

Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τετ Δεκ 10, 2008 7:55 pm

Για Αμφισσης μου φαινονται, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Ευχαριστω για τα μοσχευματα, θα σου πω αν και νομιζω οτι οι μπολιασμενες πανω σε αγριο ή ανθεκτικο στον παγετο υποκειμενο ειναι πιο ανθεκτικες.
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Τετ Δεκ 10, 2008 8:47 pm

το κτημα το πηραμε πριν 20-22 χρονια και δεν θυμαμαι ποσο μικρες η μεγαλες ηταν τοτε οπότε σαν ηλικία ξεκινάμε 20 ετών και πάνω. Από καρπό δεν είχα δει πολλά πράγματα, για να ειμαι ακριβης, έλεγα να τις κλαδέψω φέτος γιατι μου εκανε εντυπωση πόσο λίγο καρπό είχαν. Κλάδεμα αν είχε κάνει θα είχε κάνει εκείνος ο άνθρωπος την τελευταία φορά που μάζεψε ελιές πρίν 4-5 χρόνια αλλά πολύ αμφιβάλλω. Την όλη επιχειρηση θα την κανω με φιλο που έχει ξανακανει μαζεμα (δικο του ειναι το πριονι και το μηχανημα που μασαει τα κλαδια για compost) οπότε δεν παω εντελως στα τυφλα και δεν θα με παρει η νυχτα. Το θεμα ειναι, πως ξεχωριζω αν ειναι για λαδι η φαι; Ισως και να ειναι διαφορετικών ειδων (ειναι 11 συνολο) αλλά φαίνεται απίθανο ν ασχοληθηκε τοσο... Πιθανοτατα απλα θα τις κουρεψουμε γιατι εχουν τοσο λιγο καρπο που δεν θα μαζεψουμε και τιποτα (εκτος κι αν τις επιασε κατι και εβγαλαν στον τελευταιο 1μιση μηνα...

ευχαριστω για τα tips, τωρα μενει να δω ποια κυριακη προλαβαινω να κανω την ολη επιχειρηση ;-)
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Δημοσίευσηαπό Χαρά » Πέμ Δεκ 11, 2008 12:04 am

Σχετικά με τη λίπανσή τους όταν είναι σε έδαφος και τι άλλη περιποίηση χρειάζονται, ξέρεις τίποτα Γιάννη;
Άβαταρ μέλους
Χαρά

Mood: Cool
Cash on hand: 930.95
Has thanked: 1 time
Have thanks: 2 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Πέμ Δεκ 11, 2008 3:49 pm

καλημερα Χαρα.
για ελαιοδεντρα στο εδαφος, η λιπανση τους απο τα συστατικα που εχει το χωμα του καθε κτηματος και ειδικα ποια απο αυτα ειναι σε χαμηλο επιπεδο, αλλα τους λειπει ασβεστειο οποτε λιπαινουμε με ασβεστουχο συνθετο λιπασμα, αλλο ελλειψη Βοριου οποτε βαζουμε βοριο σκετο, αλλο τα θρεπτικα συστατικα ειναι χαμηλα οποτε βαζουμε ενα συνθετο, κοκ

Γι αυτο πριν την λιπανση κανουμε μια αναλυση εδαφους, ωστε το εδαφολογικο εργαστηριο να μας δωσει τον καταλληλο τυπο του συνθετου λιπασματος καθως ΚΑΙ της ποσοτητας που πρπει να βαλουμε σε καθε ριζα.

Υπαρχει το εδαφολογικο Τνστιτουτο Αθηνας
http://www.minenv.gr/3/33/332/33201/332 ... 042_5.html
οπου μπορει ο καθενας να πληροφορηθει που μπορει να κανει την παραπανω εδαφολογικη εξεταση στην περιοχη του.

Ο χρονος λιπανσης ειναι τελος φθινοπωρου οταν αρχισουν οι βροχες και ειναι το εδαφος υγρο.

Ο τυπος του λιπασματος ειναι κοκκωδες (βραδυας αποδεσμευσης), και αναλογα με την ηλικα των δεντρων ριχνουμε γυρω-γυρω και σε μια αποσταση απο τον κορμο 0,5 με 1 μετρο.
Μετα παραχωνουμε το λιπασμα με ενα τσαπι, ωστε με τις βροχες να διαλυεται σιγα-σιγα.

Η κυριοτερη ασθενεια των ελαιοδενδρων ειναι ο πυρηνοτριτης που δημιουργει μικρες τρυπουλες στον καρπο.
http://www.moa.gov.cy/moa/da/da.nsf/All ... enDocument.

Την ανοιξη (οταν τελειωσουν οι βροχες) πρεπει να κανουμε μια επαλειψη του κορμου με ασβεστη και γαλαζοπετρα ωστε να προστατεψουμε τον κορμο απο τους διαφορους μηκυτες και εντομα ΚΑΙ να προστατεψουμε τα δεντρα μας απο τον καυσωνα του καλοκαιριου.

Υπαρχουν και αρκετα αλλα μετρα προληψης και καταπολεμησης για προστασια των δεντρων, οποιος εχει καποιο συγκεκριμενο προβλημα ας μου το πει να τον ενημερωσω.
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό olma156 » Παρ Δεκ 12, 2008 5:51 pm

Basscadet καλησπερα,
σεχτικα με την ερωτηση σου πως ξεχωριζουμε τις ελιες σε βρωσιμες ή ελαιοποιησιμες, ενας γενικος κανονας ειναι οτι οι μεγαλες σε μεγεθος ελιες ειναι φαγωσιμες και οι μικρες για λαδι, αυτα σε πολυ γενικες γραμμες.

Απ εκει και περα υπαρχουν ποκιλιες που βγαζουν περισσοτερο λαδι (Μανακι-Νυχακι) και ποικιλιες πιο γευστικες (Καλαμων-Αμφισσης κλπ).

Παντως ολες οι ελιες ελαιοποιουνται και ολες ειναι βρωσιμες.
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Επιστροφή στο Καρποφόρα: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy