Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΑΣ

ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Δεκ 13, 2008 10:09 am

Εχοντας μια προτιμηση να αποκτω φυτα δημιουργωντας τα απο σπορους-μοσχευματα κλπ, δεν με συγκινει να αγοραζω ετοιμα φυτα οσο ωραια και να ειναι, πριν μερικα χρονια ενας φιλος μου, μου εστειλλε σπορους διαφορων ετησιων φυτων και με συμβουλεψε να τους φυτεψω πριν την νεα Σεληνη, τοτε μου φανηκε οτι ηταν προληπτικος ή οτι ειχε σχεση με την αστρολογια.
Ανταλλαξαμε πολλα μηνυματα και μου εξηγησε τους λογους που η σεληνη επιδρα πανω στα φυτα σε ολη τους την φαση (σπορα-κλαδεμα-μεταφυτευση και πολλα αλλα).

Το 1922 ενας Αυστριακος διαβαζοντας παλαιοτερα βιβλια διαπιστωσε οτι σε πολλα μερη της γης οι αγροτες ειχαν την παραδοση να κανουν ολες τις γεωργικες τους εργασιες συμφωνα με τις φασεις της σεληνης, μετα απο πολλα πειραματα που εκανε διαπιστωσε οτι η σεληνη επιδρα και στην κηπουρικη, ετσι την ονομασε. "Βιοδυναμικη κηπουρικη"

Αρχισα τοτε να το ψαχνω περισσοτερο και διαπιστωσα οτι και οι ξυλοκοποι της Β.Ευρωπης και Καναδα εκοβαν τα δεντρα για ξυλεια συμφωνα με τις φασεις της σεληνης, ταυτοχρονα εμαθα και απο τον πεθερο μου που ηταν πολυ εμπειρος στους μπολιασμους διαφορων δεντρων οτι και αυτος μπολιαζε συμφωνα με συγκεκριμενη φαση της σεληνης και οτι γι αυτο ειχε μεγαλο ποσοστο επιτυχιας.μιλωντας με υπερηλικες αγροτες στην επαρχια μου επιβεβαιωσαν οτι οι πατεραδες τους εφαρμοζαν την πρακτικη αυτη αλλα απο τον καιρο που βγηκαν οι υβριδιακοι σποροι και τα χημικα λιπασματα καταργηθηκε η πρακτικη αυτη.

Εφαρμοζοντας αυτα που μαθαινα, διαπιστωσα οτι πραγματι μου φυτρωναν περισσοτεροι σποροι - τα ποσοστα μεταφυτευσης που εκανα ειχαν σχεδον 100% ποσοστο επιτυχια -.τα μικρα ελαιοδενδρα που φυτευα στο κτημα και διχως να ποτιζονται το πρωτο καλοκαιρι επιαναν ολα - το κλαδεμα επισης που γινοταν τον χειμωνα των ελαιοδεντρων δεν παθαιναν τιποτε εστω και εαν μετα εριχνε χιονι και παρα πολλα αλλα.

Απο τοτε εφαρμοζω και εγω ολες μου τις κηπουρικες εργασιες συμφωνα με τις φασεις τι σεληνης.
Αυτην την εμπειρια θελω να μεταφερω στους φιλους του φορουμ και οσοι θελουν ας το εφαρμοσουν και αυτοι, καταθετοντας και την δικη τους εμπειρια/αποψη.

Δυο ειναι οι φασεις της σεληνης που γινονται οι παρακατω εργασιες, η μεν πρωτη 2-3 ημερες πριν ΠΡΙΝ την Νεα Σεληνη και η δε δευτερη στην ΧΑΣΗ της Σεληνης δηλ.2-3 ημερες μετα την πανσεληνο, οι εργασιες που γινονται σε αυτες τις δυο φασεις της Σεληνης ειναι οι παρακατω :

ΠΡΙΝ την Νεα Σεληνη 2-3 ημερες
-----------------------------------------------

Ειναι η περιοδος που μπορουμε να :
1.Φυτεψουμε σπορους-βολβους-κονδυλους.
2.Φυτεψουμε ετοιμα φυτα που αγοραζουμε (ανθοφορα-δεντρα-Θαμνους-φυντανακια Λαχανικων κλπ)
3.Φυτεψουμε μοχευματα-ξεμουσκλιασμενα ριζωματα κλπ
4.Οτιδηποτε μεταφυτευουμε
5.Μπολιασματα
6. και γενικοτερα οτι εργασια εχει σχεσει με την αναπτυξη ριζων

ΜΕΤΑ την πανσεληνο 2-3 ημερες
-----------------------------------------------

Ειναι η περιοδος για :
1.Κοψιμο χορταριου.
2,Κοψιμο ζιζανιων - καθαρισμα γλαστων κλπ
3.Κλαδεμα.
4.Συγκομιδη καρπων-λουλουδιων-σπορων κλπ
5.Σκαλισμα-Βοτανισμα
6.Ακομη και τα κομμενα κλαρια καιγονται ευκολοτερα.

Κυκλοφορησε η φημη, οτι στο Καστελοριζο, εγινε μια ερευνα σχετικα με την σχεση Σεληνης και Φυτων απο το Υπουργειο Γεωργικης Αναπτυξης ή απο το Γεωπονικο Πανεπιστημιο Αθηνας, δεν γνωριζω εαν πραγματι εγινε η ερευνα αυτη καθως και τα αποτελεσματα της, το ψαχνω λιγο περισσοτερο.

Γιαννης
olma156@yahoo.gr
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Σάβ Δεκ 13, 2008 11:28 am

Είχα διαβάσει κάποτε ένα άρθρο που έλεγε ότι είναι μύθος και πρόληψη που μας έρχεται απ τα παλιά, αλλά δυστυχώς τώρα που το ψάχνω πέφτω συνεχώς σε new age sites που δίνουν διάφορες εσωτεριστικές/μεταφυσικές συμβουλές.

Αν θυμαμαι καλά οι δύο επιρροές που έχουμε απ τη σελήνη είναι η βαρυτική έλξη και το φώς της. Η βαρυτική έλξη έχει νόημα σαν διαφορά βαρύτητας μεταξύ δύο σημείων γι αυτό κι έχουμε παλίρροια που είναι ροή νερού μεταξύ δύο σημείων με αρκετά μεγάλη απόσταση μεταξύ τους και δεν έχουμε παλίρροια με το αίμα που κυλάει μέσα μας. Ανάλογα δεν πρέπει να επηρρεάζονται και τα φυτά. Όσον αφορά το φως, με τόσο τεχνητό φωτισμό γύρω μας, έχει πανσέληνο κάθε βράδυ για όλα τα έντομα που χρησιμοποιουν τη σελήνη για να καθοδηγούνται (και γι αυτο κουτουλανε επίμονα τις λαμπες).

Γενικά είμαι πολύ καχύποπτος με πολλές προτάσεις των παλιών, πολλές φορές έχουν επιστημονική βάση αλλά θέλει προσοχή να μην εφαρμοζουμε παλιες προληψεις. Τη πρωτη φορα που το ειχα ακουσει μου ειχε κανει κι εμενα εντυπωση μεχρι που μια γιαγιακα σ ενα φυτωριο μου ειπε οτι στην χ φαση της Σεληνης δεν πρεπει να κοβει κανεις ουτε τα μαλλιά του. Κάτι άλλο που μου φάνηκε περίεργο τότε είναι ότι πολλοί δίνουν διαφορετικές εως και αντικρουομενες συμβουλές αλλά όλοι δηλωναν ότι κάνουν κηπουρική με τις φάσεις της Σελήνης.

Σιγουρα δεν κανει κακό αλλά μου μοιάζει πιο πολύ για πρόληψη...

Edit: Εδω αναφερει τον Steiner και τη βιοδυναμική γεωργία
http://www.csicop.org/si/2007-06/smith.html
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 10 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Δεκ 13, 2008 12:48 pm

Basscadet καλημερα,
πραγματι και εμενα μου φαινοταν στην αρχη σαν προληψη, το δοκιμασα ομως 3 φορες, φυτεψα τους μισους σπορους ΠΡΙΝ και τους μισους ΜΕΤΑ (την πανσεληνο), στο ιδιο χωμα-ιδιες συνθηκες κλπ, ας το δοκιμασουν οσοι φυτευουν σπορους και ας μας πουν και αυτοι τις εντυπωσεις τους, σε μενα παντως ειχε θετικο αποτελεσμα (και δεν πιστευω στην αστρολογια-προληψεις κλπ), εξ αλλου δεν χανω και τιποτε, αντιθετως μαλιστα.
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό mario » Σάβ Δεκ 13, 2008 2:56 pm

Οι πρώτοι άνθρωποι στον πλανήτη μέτραγαν τον χρόνο βάση των φάσεων και των θέσεων του φεγγαριού και αργότερα, στην γεωργική περίοδο, στην φάση δηλαδή που ο άνθρωπος άρχισε να οργώνει και να καλλιεργεί την γη, αυτό του φάνηκε πολύ χρήσιμο στην σπορά στην συγκομιδή και γενικά στην καλλιεργητική φροντίδα του χωραφιού του.
Το φεγγάρι ήταν σαν μπούσουλας στους τότε ανθρώπους και ίσως (δικιά μου υπόθεση, ίσως αυθαίρετη) αυτό πέρασε στους μετέπειτα ανθρώπους σαν κάποια πρόληψη ή προκατάληψη.
Από την άλλη.....
Απ'ότι έχω διαβάσει η σελήνη σίγουρα επηρεάζει μεγάλο μέρος του ζωικού βασιλείου .... γιατί όχι και του φυτικού ?
Και κάποιους ανθρώπους λέγετε πως τους επηρεάζει η πανσέληνος, στον εαυτό μου πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο :)
εκτός ίσως της χάρης και ομορφιάς της, και κάποιες φορές της περιέργειας που μου εξάπτει την φαντασία.
Άβαταρ μέλους
mario

Cash on hand: 0.00
Have thanks: 1 time

Δημοσίευσηαπό teoiro » Σάβ Δεκ 13, 2008 9:06 pm

Παιδια αυτο οσο και να ακουγετε περιεργο ειναι η πραγματικοτιτα ,,,οταν ημουν στο χωριο θυμαμαι συζητησεις μεγαλων ανθρωπων να λενε και να κανουν εργασιες στα χωραφια τους συμφωνα με την φαση της σεληνης,,ασχετα σημερα αν δεν δινει κανεις βαση σε αυτο.....
Άβαταρ μέλους
teoiro

Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό Niki » Τρί Δεκ 16, 2008 11:51 am

Συμφωνω και εγω με τον Γιαννη, οχι γιατι εχω γνωσεις αλλά γιατι μεγαλωσα με γιαγια και παππου, οι οποιοι εχουν έναν υπεροχο κήπο λίγο εξω από την Αθήνα και πάντα τους ακουγα να μιλουν για το φεγγαρι όταν ηταν να φυτεψουν ή να ξεχωρταριασουν, κλαδεψουν ή σκαλίσουν.
Δεν εχουν σχέση με παγανιστες , ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι που τα χρονια και οι εμπειριες τους, τους εκαναν να ακολουθουν τα σημαδια της φυσης. :roll:
''Ρωτώ για να μαθαίνω''
Άβαταρ μέλους
Niki

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Τρί Δεκ 16, 2008 1:30 pm

δεν ειπα οτι ειναι παγανιστες, απλά πολλές προλήψεις που δεν εχουν επιστημονική εξήγηση ή δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν με πειράματα από ερευνητές είναι απλά... προλήψεις που επαναλαμβάνει η μία γενιά στην άλλη χωρίς να ερευνήσουν το γιατί.

Αν δεν κάνω λάθος ο Dawkins ελεγε σ ενα βιβλιο του ότι όταν ηταν μικρός οι γονεις του του ελεγαν οτι τα racoon βουτάνε το φαγητό τους στο νερο πριν φανε γιατι δεν εχουν σιελογονους αδενες και δεν κατεβαζουν σάλιο. Μεγάλωσε με την εντυπωση αυτη μεχρι που οταν πηγε να ταισει κατι racoon στον πισω κηπο του εμεινε καγκελο καθως τα ειδε να τους τρεχουν τα σαλια επειδη περιμεναν φαγητο. Και η γιαγια μου ελεγε να μην αφηνω ανοιχτα τα ψαλιδια γιατι θα με κουτσομπολευουν οι γειτονες.

Δυστυχως δεν εχω βρει εστω και μια ερευνα να ανακοινωνει θετικα η αρνητικα αποτελεσματα, το μονο που βρηκα ειναι μια οχι και τοσο κολακευτικη αναφορα στον Steiner:

http://www.csicop.org/si/2007-06/smith.html

γενικά μια κριτικη της βιοδυναμικης θεωριας ειναι εδω:
http://www.puyallup.wsu.edu/~Linda%20Ch ... ulture.pdf

κι εδω (δυστυχως δεν ειναι δωρεαν):
http://www.springerlink.com/content/c46 ... c80f1&pi=2

Τα παραπανω λενε οτι πρακτικες της οργανικης γεωργιας (που εχει αποδεδειγμενα θετικα αποτελεσματα) ανακατευονται στα πνευματιστικα της βιοδυναμικης αλλα αν τα παρεις ξεχωριστα δεν εχουν καμια πρακτικη εφαρμογη. Δυστυχως δεν αναφερουν τιποτα, θετικο η αρνητικο, για τη σεληνη, το μονο που βρηκα σαν επιρροη των φυτων απ την σελήνη ειναι μια μικρη αλλαγη στη θερμοκρασια.

http://skepdic.com/fullmoon.html

Το μονο που θα δεχομουν ειναι το φως που παιρνουν απο τη σεληνη, αλλά και πάλι με τόσο φως που υπάρχει διαχυτο στις πολεις (και σε αρκετα μερη της επαρχιας) δεν διαταράσσεται αυτο; Πόσο μπορεί να επιδρασει σε σπορους (ειδικα σε αυτους που ειναι θαμμενοι);

ισως κι αυτο να δινει αρκετο φως;
http://www.popsci.com/scitech/article/2 ... ight-magic
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 10 times

Δημοσίευσηαπό Niki » Τρί Δεκ 16, 2008 1:41 pm

Basscadet δεν ειπα οτι υπονοησες κάτι.Το είπα γιατι υπάρχει πολύς κόσμος που θεωρει παγανιστηκες αυτες τις απόψεις και μιλάω μόνο για αυτες που σιγά σιγά αρχιζουν και βρίσκουν επιστημονό ενδιαφέρον.
''Ρωτώ για να μαθαίνω''
Άβαταρ μέλους
Niki

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Δεκ 16, 2008 2:52 pm

Niki έγραψε:Basscadet δεν ειπα οτι υπονοησες κάτι.Το είπα γιατι υπάρχει πολύς κόσμος που θεωρει παγανιστηκες αυτες τις απόψεις και μιλάω μόνο για αυτες που σιγά σιγά αρχιζουν και βρίσκουν επιστημονό ενδιαφέρον.

Οι απόψεις αυτές είναι όντως παγανιστικές.
Όμως έχουμε εντελώς λανθασμένη αντίληψη για τον παγανισμό.
Ο παγανισμός δεν είναι μαγεία, είναι βαθιά γνώση της φύσης.
Οι πρώτοι παγανιστές ήταν οι αγρότες έξω από την Ρώμη, οι οποίοι φρόντιζαν τις σοδειές τους παρακολουθώντας τις αλλαγές των εποχών και τις φάσεις τις σελήνης.
Οι παγανιστικές γιορτές ήταν γιορτές για το τέλος του χειμώνα και την αναγέννηση της φύσης και του ανθρώπου με τον ερχομό της άνοιξης. Όλες οι γιορτές τους ήταν γιορτές που είχαν σχέση με τις σοδιές τους, πχ. θερισμός, σπορά κ.α.
Σιγά σιγά ο παγανισμός απόκτησε θεότητες που λατρεύονταν. Ποιες ήταν αυτές? Κυρίως η Μεγάλη Μητέρα, η οποία είναι η Γαία (Γη) ή η Σελήνη και είχε 3 μορφές. Οι δύο προέρχονταν από τα πρόσωπα της Σελήνης, το φωτεινό και το σκοτεινό, το πρώτο έφερνε καλά, το δεύτερο κακά (το νέο φεγγάρι φέρνει, το φεγγάρι μετά τη πανσέληνο, παίρνει. Όλα αυτά έχουν σχέση με τις παλλίριες της σελήνης, το νέο φεγγάρι κάνει τους ζωμούς των φυτών να φουσκώνουν και να ανεβαίνουν προς τα πάνω)

Η πίστη τους είχε σχέση με την φύση, τη γη, την καλλιέργεια. Γνώριζαν τη φύση πολύ καλά, ήταν δεμένοι με όλα τα πλάσματα του κόσμου. Άφηναν μικρές θυσίες όταν έκοβαν ένα φυτό (πχ ψίχουλα) νιώθοντας ότι κόβοντάς το, το στερούσαν από άλλα πλάσματα που τρέφονταν από αυτό.

Τώρα γιατί μία τόσο ωραία θρησκεία και τρόπος ζωής, σήμερα είναι συνόνυμη με τη μαγεία, ενώ ποτέ δεν είχε σχέση?
Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσουμε τους παπάδες, που φρόντισαν να συνδέσουν οτιδήποτε δεν ταίριαζε με τις δικές τους διδαχές και οτιδήποτε ήταν μητριαρχικό με τη μαγεία και το σατανά..
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,343.60
Has thanked: 889 times
Have thanks: 2430 times

Δημοσίευσηαπό Absinthe » Τρί Δεκ 16, 2008 3:15 pm

Εγώ για να πω την αλήθεια μου, ενω έχω διαβάσει σχετικές αναφορές για την φύση,φυτά και την επιρροή της σελήνης σε αυτά, ποτέ δεν το είχα συνδυάσει με το τι μπορώ να κάνω για τα δικά μου φυτά.Και γιατί να μην το δοκιμάσουμε? τι θα χάσουμε icon... Πολύ απλά εαν έχουμε να κάνουμε κάποιες από τις εργασίες που ανέφερε ο Γιάννης ας τις κάνουμε τότε.Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.Το Σάββατο έρχονται οι τριανταφυλλιές μου 2bou και θα πάρω κι αλλά φυτά για τον κήπο οπότε αν κατάλαβα καλά νέα σελήνη έχουμε στις 27/12 θα τα φυτεύσω κατα τις 23 με 24 σωστά?
Καλά έλεγα μέχρι τώρα οτι τα φυτά μου είναι σεληνιασμένα τώρα θα είναι όντως :lol:
Με τις ασθένειες των φυτών υπάρχει κάποια αναφορά σχετικά με την σελήνη?(άσχετο ε? :oops: )Κάποιος τρόπος να στείλουμε τον τετράνυχο στο φεγγάρι μήπως? :lol:

Σας παραθέτω και μια σελίδα για όσους θέλουν να ακολουθήσουν την συμβουλή του Γιάννηhttp://www.astro.gr/galaxy/orbits/years.htm
-Τη γη δεν την κληρονομήσαμε από τους γονείς μας,τη δανειστήκαμε από τα παιδιά μας
-Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα
Absinthe

Δημοσίευσηαπό Niki » Τρί Δεκ 16, 2008 11:57 pm

Λυπαμαι αλλά δεν συμφωνω.Γενικά δεν μου αρέσουν οι ΄΄ταμπελες΄΄.Στο λεξικό τη λέξη παγανισμο την μεταφραζει ως ειδωλολατρια.Ειμαι σίγουρη οτι ο Γιαννης δεν μιλησε για κάτι τέτοιο.Οι παπουδες μου αλλά και όλοι οι παπούδες λειτουργουν συμφωνα με αυτό που ΄΄βλέπουν΄΄ τα μάτια τους και οχι με θεωρίες και μεχρι στιγμης τα εχουν καταφερει αψογα.
''Ρωτώ για να μαθαίνω''
Άβαταρ μέλους
Niki

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Δεκ 17, 2008 12:10 am

Η λέξη pagan είναι από τη λατινική "paganus", που σημαίνει άνθρωπος της φύσης, αγρότης.

παραθέτω από τη Wikipedia:

"The term pagan is from the Latin paganus, an adjective originally meaning "rural", "rustic" or "of the country." As a noun, paganus was used to mean "country dweller, villager.""

επίσης παραθέτω και ένα link, στο οποία η συγγραφέας εξηγεί τι είναι παγανισμός.

http://www.geocities.com/artofwise/Paganism.html

τέλος, μιας και το λεξικό λέει ότι είναι ειδωλολατρεία ;), (πως μπορεί να ήταν ειδωλολάτρες αυτοί που δεν είχαν ναούς μιας και ναός τους ήταν η ίδια η φύση), φαντάζομαι αν ψάξω σε κανένα εκκλησιαστικό site, θα λέει ότι παγανισμός είναι ο σατανισμός..
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,343.60
Has thanked: 889 times
Have thanks: 2430 times

Δημοσίευσηαπό Niki » Τετ Δεκ 17, 2008 12:25 am

ven έγραψε:Η λέξη pagan είναι από τη λατινική "paganus", που σημαίνει άνθρωπος της φύσης, αγρότης.

παραθέτω από τη Wikipedia:

"The term pagan is from the Latin paganus, an adjective originally meaning "rural", "rustic" or "of the country." As a noun, paganus was used to mean "country dweller, villager.""

επίσης παραθέτω και ένα link, στο οποία η συγγραφέας εξηγεί τι είναι παγανισμός.

http://www.geocities.com/artofwise/Paganism.html

τέλος, μιας και το λεξικό λέει ότι είναι ειδωλολατρεία ;), (πως μπορεί να ήταν ειδωλολάτρες αυτοί που δεν είχαν ναούς μιας και ναός τους ήταν η ίδια η φύση), φαντάζομαι αν ψάξω σε κανένα εκκλησιαστικό site, θα λέει ότι παγανισμός είναι ο σατανισμός..

Επειδή μιλάμε για την δική μου αποψη, λυπάμαι αλλά συνεχίσω να πιστευω οτι η ενέργεια αυτή
των μεγαλύτερων ανθρώπων να λειτουργουν με τα σημάδια που αντιλαμβανονται από το περιβάλον τους δεν εχει σχέση με καμία θρησκεία.
Αν και εμας μας αφηνε κάποιος ξαφνικά σε ένα ερημο νησι, θα λειτουργουσαμε κοιτοντας τις αντιδρασεις του φυσικού μας περιβάλοντος για να επιβιωσουμε και να εξελιχθουμε.Αυτό δεν μας κατατασει σε καμια θρησκεια ή ομάδα.....ουτε μας δίνει ταμπέλα...
''Ρωτώ για να μαθαίνω''
Άβαταρ μέλους
Niki

Δημοσίευσηαπό andreas » Πέμ Αύγ 12, 2010 10:24 am

είχα ακούσει ότι σύφωνα με τις αρχές της βιοδυναμικής ποτίζουμε πάντα το απόγευμα/βράδυ διότι αυτές τις ώρες το έδαφος στο βόρειο ημισφαίριο που βρισκόμαστε η γη εισπνέει και έτσι αποροφάται και κατακρατείται καλύτερα το νερό ενώ τις πρωινές ώρες η γη εκπνέει και έτσι μένει περίσσότερο στην επιφάνεια και εξατμίζεται....εκείνο βέβαια που διαπίστωσα είναι ότι η βιοδυναμική είναι μακράν πιο περίπλοκο σύστημα για να το κατανοήσουμε και σίγουρα σε ερασιτεχνικό επίπεδο δεν θα κοιτάω τον ανάδρομο Ερμή και τις φάσεις της σελήνης πριν φυτέψω ένα σπόρο.

Ωστόσο για κάποιους ίσως είναι ενδιαφέρον

http://users.lak.sch.gr/babaroutsoup/oi ... kipos.htm#Βιοδυναμική_κηπουρική._Φυτεύοντας_παρέα_με_το_φεγγάρι.
andreas

Cash on hand: 140.20
Has thanked: 2 times
Have thanks: 4 times

Επιστροφή στο Σπορές - Πολλαπλασιασμοί - Μεταφυτεύσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy