Site Announcements
Συγχαρητήρια
Δημήτρης83
Δημήτρης83

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

άρρωστη Δάφνη

Συντονιστής: tsakalakos

άρρωστη Δάφνη

Δημοσίευσηαπό ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ » Τετ Φεβ 23, 2011 12:18 pm

Αυτή η δάφνη ήταν μπλεγμένη με την ρίζα μιας παλιάς τριανταφυλλιάς που έπρεπε να βγει. Προσπάθησα να σώσω την δάφνη και με λίγη ρίζα και ένα κλαδάκι με ένα φυλλαράκι πέρσι την μεταφύτεψα. Σιγά σιγά μεγάλωσε αλλά φέτος που πήγα να τσαπίσω και να αφρατέψω και να προσθέσω λίγο φυτόχωμα γύρω από τα λουλούδια μου είδα το φυτό έτσι. Το τσάπισα φρεσκάρισα και το χώμα γύρω του αλλά θέλω να ρωτήσω αν είναι αρρώστια το κιτρίνισμα των φύλλων ή του λείπει κάποιο λίπασμα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ

Cash on hand: 155.05
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: άρρωστη Δάφνη

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Φεβ 23, 2011 12:24 pm

Είναι τα παλιά φύλλα και πρέπει να είναι φυσιολογικό. Η δάφνη φαίνεται μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,643.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Φεβ 23, 2011 12:40 pm

Η δαφνη δεν έχει κατι, λιγο λίπασμα όμως θα τη βοηθούσε πολυ.
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,793.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 70 times
Have thanks: 960 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ » Τετ Φεβ 23, 2011 1:42 pm

τι λίπασμα προτείνετε γιατί στα γεωπονία δίνουν ότι έχει μεγαλύτερο κέρδος.
ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ

Cash on hand: 155.05
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό orestis » Τετ Φεβ 23, 2011 1:54 pm

Δεν θέλει κατι ιδιαίτερο, ενα ισορροπημένο.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Φεβ 23, 2011 4:24 pm

και εμεναμια χαρα μου φαινεται, καμια φορα βλεπουμε κιτρινα φυλλα στη δαφνη (κυριως παλια) αλλα γενικα ειναι σκληρο φυτο!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 5,280.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1670 times
Have thanks: 1612 times
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό asparagus » Τετ Φεβ 23, 2011 6:28 pm

Ειναι σύνηθες στη Δαφνη ,κυριως αυτην την εποχη , τα κατωτερα φυλλα να εινα κιτρινα. Τωρα , που ακομα ειναι χειμωνας,δε χρειαζεται να ριξεις καποιο λιπασμα, λαμβανωντας υποψη οτι βρεχει και συνεχεια τον τελευταιο καιρο.
Γυρω στα μεσα Μαρτιου αν θελεις μπορεις να εφαρμοσεις μια λιπανση. Μια και φαινεται απο τη φωτογραφια οτι η Δαφνη ειναι σε κηπο, μπορεις να ριξεις κοπρια αν εχεις φυσικα προσβαση. Η κοπρια να ειναι χωνεμενη . Καλο ειναι η κοπρια να μην ειναι απο κοτες (βρωμαει και μπορει να σου καψει το δεντρο) και απο γιδια,γιατι πιανει ψυλλους.
Τωρα για αλλο ειδος λιπασματος μπορεις να βαλεις ενα 30-10-10 (με ιχνοστοιχεια-προαιρετικα) ,δεδομενου οτι η ανοιξη ειναι περιοδος αναπτυξης και η δαφνη σου θα βγαζει νεα φυλλα. Αλλο ενα λιπασμα ειναι το 20-20-20. Ειναι πιο ισορροπημενο λιπασμα ,κατι για ολα τα σταδια του δεντρου θα λεγαμε.
Soldats ! Faites votre devoir ! Droit au cœur mais épargnez le visage. Feu !
Άβαταρ μέλους
asparagus

Cash on hand: 5,187.05
Has thanked: 81 times
Have thanks: 200 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Φεβ 23, 2011 10:28 pm

asparagus έγραψε:Ειναι σύνηθες στη Δαφνη ,κυριως αυτην την εποχη , τα κατωτερα φυλλα να εινα κιτρινα. Τωρα , που ακομα ειναι χειμωνας,δε χρειαζεται να ριξεις καποιο λιπασμα, λαμβανωντας υποψη οτι βρεχει και συνεχεια τον τελευταιο καιρο.
Γυρω στα μεσα Μαρτιου αν θελεις μπορεις να εφαρμοσεις μια λιπανση. Μια και φαινεται απο τη φωτογραφια οτι η Δαφνη ειναι σε κηπο, μπορεις να ριξεις κοπρια αν εχεις φυσικα προσβαση. Η κοπρια να ειναι χωνεμενη . Καλο ειναι η κοπρια να μην ειναι απο κοτες (βρωμαει και μπορει να σου καψει το δεντρο) και απο γιδια,γιατι πιανει ψυλλους.
Τωρα για αλλο ειδος λιπασματος μπορεις να βαλεις ενα 30-10-10 (με ιχνοστοιχεια-προαιρετικα) ,δεδομενου οτι η ανοιξη ειναι περιοδος αναπτυξης και η δαφνη σου θα βγαζει νεα φυλλα. Αλλο ενα λιπασμα ειναι το 20-20-20. Ειναι πιο ισορροπημενο λιπασμα ,κατι για ολα τα σταδια του δεντρου θα λεγαμε.

Κωστα μιας και γραφεις για τα λιπασματα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Αν θεωρησουμε οτι ριχνουμε ενα κοκκωδες λιπασμα αυτη την εποχη θα ηταν κακο? (μην αναφερθεις στη συγκεκριμενη περιπτωση με τη δαφνη-δες το γενικα). Ο λογος που σε ρωτω ειναι γιατι στην κηπουρικη ,σε δενδρα το κοκκωδες λιπασμα χρειαζεται χρονο απο το να λιωσει εως το να απορροφηθει ή εμπασει περιπτωσει δεσμευτει. Δλδ αν καποιος ριξει μια χουφτα (2,3 όσες κρινει αναγκαιο τελος παντων) κοντα σε ενα φυτο, αυτο δεδομενων των συνθηκων απαιτει ενα ευλογο χρονικο διαστημα να φτασει στη ριζοσφαιρα την ενεργη. Αν το ριξουμε μαρτη, μιλαμε για καλο απριλη οσον αφορα την αποροφηση! Νομιζω καταλαβες τι θελω να πω

For this message the author Tsouknidas has received thanks:
ven(Παρ Φεβ 25, 2011 2:23 am)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό asparagus » Πέμ Φεβ 24, 2011 11:15 pm

Αγαπητε Γιωργο, η οποιαδηποτε ερωτηση σχετικα με τη λιπανση εχει ως μοναδικη και αντανακλαστικη απαντηση το μονολεκτικο "Εξαρταται" (οπως λεει και η Χαρουλα).

Και αυτο γιατι πρεπει να ληφθουν υποψη ενα σωρο παραγοντες που πολλες φορες ειναι και αντικρουομενοι μεταξυ τους. Ετσι, οποιαδηποτε προσπαθεια για συσταση μιας λιπασματικης συνταγης , η οποια δε συνυπολογιζει πχ το ειδος της καλλιεργειας,την αντιδραση του εδαφους,την κοκκομετρικη συσταση,την εποχη του ετους, τις οικονομικες παραμετρους κλπ κλπ ειναι καταδικασμενη σε γενικοτητες που την καθιστουν οχι μονο κενο γραμμα αλλα αστοχη και επιζημια.

Με τη λογικη αυτη και η ερωτηση σου σχετικα με το αν ειναι καλη ή κακη η χρηση κοκκωδους λιπασματος σε κηπευτικο ή δεντρο ,αυτη την εποχη, δεν μπορει παρα να εχει την ιδια απαντηση. "Εξαρταται".
Καμμια λιπανση δεν μπορει να χαρακτηρισθει a priori "κακη". Ουτε μπορει να προεξοφληθει το ειδος της λιπανσης και ο τροπος εφαρμογης της. Αλλη λιπανση κανουμε και με αλλο τροπο ,οταν εχουμε κηπευτικα αλλη οταν εχουμε δενδρωδεις καλλιεργειες. Αλλη η λογικη μας οταν εχουμε 10 ντοματιες στον κηπο και αλλη οταν μιλαμε για τελευταιας τεχνολογιας θερμοκηπιο. Αλλη η προσεγγιση μας οταν εχουμε 150 ελιες ξηρικες,αλλη οταν ειναι αρδευομενη η καλλιεργεια.Διαφορετικη η λιπανση για επαγγελματιες παραγωγους και διαφορετικα για μια απλη δαφνη στη βεραντα. Οπως επισης αλλη ειναι η βαση της συζητησης οταν μιλαμε για δεντρα ή φυτα στο χωμα και διαφορετικα οταν μιλαμε για καλλωπιστικα σε γλαστρες οπως οι Phal (σωστα τις εγραψα ven; :D ).Διαφορετικα θα σκεφτουμε οταν το νερο αρδευσης ειναι πλουσιο σε ασβεστιο ,διαφορετικα αν δεν εχουμε συστημα αρδευσης και διαφορετικα αν πχ μας εχουν περισσεψει 10 σακκια μη υδατοδιαλυτα κοκκωδη λιπασματα.
Αυτο που θελω να πω ειναι πως οι συνθηκες ειναι αυτες που επιβαλλουν και χαρακτηριζουν τελικα τη λιπανση που θα ακολουθησουμε.Τωρα για να επανελθω στην ερωτηση σου ,πολυ πολυ γενικα και σε ιδιαιτερα αδρες γραμμμες θα σου πω τα εξης:
Αυτη την εποχη και οσο πλησιαζουμε προς την ανοιξη ,τα δεντρα (για τα λαχανικα δε θα σου απαντησω γιατι ειναι τοσο διαφορετικη η προσεγγιση για το καθε ειδος που θα χασουμε τη μπαλλα) μπαινουν σε φαση εντονης βλαστησης μετα απο μια περιοδο αναπαυσης. Αρα χρειαζεται ενα φορτσαρισμα με αζωτουχο λιπασμα και ιδιαιτερα με την αμεσα αφομοιωσιμη νιτρικη μορφη.Προς την κατευθυνση αυτη ειναι γεγονος οτι η υδρολιπανση προσφερει σημαντικες υπηρεσιες. Εχουμε μεγαλη αφομοιωση του λιπασματος μια και τα λιπασματικα στοιχεια πηγαινουν κατευθειαν στην περιοχη της ριζοσφαιρα,ιδιαιτερα καλη κατανομη και εξοικονομηση λιπασματος. Τα τελευταια χρονια η υδρολιπανση κερδιζει σημαντικο εδαφος μιας και η πολιτικη που ακολουθειται πλεον ειναι αυτη της θρεψης του φυτου και οχι του εδαφους. Βεβαια η εφαρμογη της υδρολιπανσης δεν ειναι παντα ευκολη. Πρεπει να εκπληρουνται καποιες προϋποθεσεις, κυριως τεχνικης και οικονομικης φυσεως αλλα και αλλες που εχουν να κανον πχ με το νερο αρδευσης.
Οταν λοιπον δεν μπορει να εφαρμοστει υδρολιπανση ή για να μην το κανω πολυπλοκο οταν βρε αδερφε εχω 10 ελιες ξερικες τοτε θα παω σε εφαρμογη κοκκωδων λιπασματων στο εδαφος με την "παραδοσιακη" μορφη. Με δεδομενο οτι ο φωσφορος και δευτερευοντως το καλιο προστιθενται κυριως με τη βασικη λιπανση, θα επιλεξουμε ενα επιφανειακο αζωτουχο λιπασμα καταλληλο για συμπληρωματικες λιπανσεις. Η μορφη του αζωτου,νιτρικη ή αμμωνιακη, επιλεγεται αναλογα με την αντιδραση του εδαφους. Εφαρμοζουμε το λιπασμα οχι κοντα στο δεντρο, περιμετρικα στη ζωνη της ριζοσφαιρας. Καλο θα ειναι να το ενσωματωσουμε προκειμενου να μειωσουμε καποιες απωλειες. Ισως να υπαρξει βραδυτερη ανταποκριση του δεντρου στη λιπανση αυτη αλλα αυτο ειναι κατι που αμβλυνεται με καποιες καλλιεργητικες πρακτικες και με διαφυλλικες λιπανσεις (πλην καλιου).Απο την αλλη ναι μεν μπορει να μην εχουμε αμεση αντιδραση ,αλλα θα εχουμε μια πιο διαρκη πηγη αζωτου. Να σημειωσω εδω οτι τα κοκκωδη λιπασματα δεον ειναι να αποφευγονται σε φυτα σε γλαστρες γιατι λογω διαταραχης της oσμωσης προκαλουνται συνθηκες τεχνητης μαρανσης στα φυτα.
Φιλε Γιωργο παρολα αυτα η απαντηση μου παραμενει απελπιστικα γενικολογη και ανεπαρκης και αυτο γιατι δεν εχω λαβει υποψη ολους αυτους τους παραγοντες που σου περιεγραφα. Καμμια λιπασματικη αγωγη δεν ειναι πληρης και καμμια λυδια λιθος δεν υπαρχει ωστε να μετατρεψει ενα λιπασμα σε καταλληλο για ολα τα φυτα,τα εδαφη,τις κλιματικες συνθηκες κλπ κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από asparagus και Πέμ Φεβ 24, 2011 11:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

For this message the author asparagus has received thanks:
Tsouknidas(Πέμ Φεβ 24, 2011 11:37 pm)

Άβαταρ μέλους
asparagus

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Πέμ Φεβ 24, 2011 11:35 pm

asparagus έγραψε: Να σημειωσω εδω οτι τα κοκκωδη λιπασματα δεον ειναι να αποφευγονται σε φυτα σε γλαστρες γιατι λογω διαταραχης της ωσμωσης προκαλουνται συνθηκες τεχνητης μαρανσης στα φυτα.

Το κοκκώδες προκαλεί διαταραχή στην ώσμωση? Και δηλαδή πόσο κοκκώδες μπαίνει σε μία γλάστρα ώστε να γίνει αυτό??? (μην μου πεις εξαρταται pleas.e)
Άλλωστε λένε ότι τα κοκκώδη απελευθερώνουν τις ουσίες με το πότισμα..

Επιπλέον μου είπαν από φυτώριο, ότι βάζουν το κοκκώδες για σταδιακή και σταθερή λίπανση και ενδιάμεσα κάνουν και πότισμα με υδατοδιαλυτό...
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Φεβ 24, 2011 11:42 pm

Κώστα,
Εμένα προσωπικά με κάλυψες στο εξαρταται. ΑΛΛΑ υπάρχει πολυς κοσμος που δεν καταλαβαινει απολυτα τη φιλοσοφια των λιπασματων (σαφως αντιλαμβανεται την αναγκαιοτητα τους) και των διαφορων κατηγοριοποιησεων τους. Θα ελεγα καποια στιγμη να γραφτει ενα θεμα γυρω απο τα λιπασματα (οχι μονο για τα βασικα στοιχεια που μεχρι τωρα αναφερεις θαυμασια) σε μια πιο γενική κουβεντα.

Θα ηθελα μονο να σταθω στην απαντηση σου στο σημειο της διαφυλλικης λιπανσης και στο καλιο. καπου γραφεις <<Ισως να υπαρξει βραδυτερη ανταποκριση του δεντρου στη λιπανση αυτη αλλα αυτο ειναι κατι που αμβλυνεται με καποιες καλλιεργητικες πρακτικες και με διαφυλλικες λιπανσεις (πλην καλιου)>> γτ οχι καλιο?
ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Φεβ 24, 2011 11:47 pm

maria2512 έγραψε:
asparagus έγραψε: Να σημειωσω εδω οτι τα κοκκωδη λιπασματα δεον ειναι να αποφευγονται σε φυτα σε γλαστρες γιατι λογω διαταραχης της ωσμωσης προκαλουνται συνθηκες τεχνητης μαρανσης στα φυτα.

Το κοκκώδες προκαλεί διαταραχή στην ώσμωση? Και δηλαδή πόσο κοκκώδες μπαίνει σε μία γλάστρα ώστε να γίνει αυτό??? (μην μου πεις εξαρταται pleas.e)
Άλλωστε λένε ότι τα κοκκώδη απελευθερώνουν τις ουσίες με το πότισμα..

Επιπλέον μου είπαν από φυτώριο, ότι βάζουν το κοκκώδες για σταδιακή και σταθερή λίπανση και ενδιάμεσα κάνουν και πότισμα με υδατοδιαλυτό...

Μαρια αυτο που νομιζω οτι λεει ο Κωστας (ελπιζω να με διορθωσει αν κανω λαθος) ειναι οτι τα κοκκωδη ανοργανα λιπασματα ειναι σαν αλατα, οποτε η προσθηκη τους σε μια γλαστρα η οποια εχει περιορισμενο εδαφικο ογκο σημαινει και επιπλεον επιβαρυνση ως προς την αλατοτητα. Η ποσοτητα, η συχνοτητα και το ειδος της λιπανσης θελει προσοχη!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Πέμ Φεβ 24, 2011 11:48 pm

κατάλαβα.. αυτό που μου έλεγες το απόγευμα ουσιαστικά γιώργο... σωστα?
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Φεβ 24, 2011 11:53 pm

ετσι καταλαβα, αλλα κοντος ψαλμος αλληλουϊα θα μας το επαληθευσει ο aspar.

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό asparagus » Παρ Φεβ 25, 2011 12:00 am

Tsouknidas έγραψε:ετσι καταλαβα, αλλα κοντος ψαλμος αλληλουϊα θα μας το επαληθευσει ο aspar.

Aκριβως ετσι ειναι. Αυξανεται η συγκεντρωση του εδαφικου διαλυματος , αρα εχουμε μετακινηση νερου απο το φυτικο κυτταρο προς το διαλυμα μεσω της κυτταρικης μεμβρανης.Το κυτταρο υφισταται πλασμολυση (ετσι δε λεγεται;) και χανει τη σπαργη του.
Γιωργο το καλιο σε διαφυλλικες εχει παρατηρηθει οτι προκαλει εγκαυματα. Ναι να γινει συζητηση για τα λιπασματα,οποτε θελετε!

ΥΓ: Μαρια οσο για την ποσοτητα του κοκκωδους λιπασματος ,η απαντηση ειναι "Εξαρταται" :D .
ΥΥΓ:Ο aspar παει να φαει κανενα κοψιδι τωρα γιατι αν συνεχισει να γραφει στο φορουμ και οχι να ασχολειται με τους καλεσμενους θα πεσει παντοφλα.
Άβαταρ μέλους
asparagus

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Φεβ 25, 2011 2:30 am

όσο καιρό ασχολούμαι με τα φυτά, χρησιμοποιώ μόνο υδατοδιαλυτά λιπάσματα, συνήθως με ριζοποτίσματα και πολύ σπάνια διαφυλλικά. (Στις ορχιδέες παίζει αλλιώς το σύστημα, αλλά μιλάμε για φυτά με διαφορετικές ανάγκες που φωτοσυνθέτουν ακόμα και από τις ρίζες).
Και μιας και τα δοχεία είναι μικρότερα των προσδοκιών των φυτών μου, κάνω συχνές λιπάνσεις, αλλά ταυτόχρονα είμαι και από αυτούς που τους αλλάζω τα φώτα στο νερό και είναι κακομαθημένα μέχρι σε σημείο που αν δεν ποτιστούν στην ώρα τους πέφτουν να πεθάνουν.

Όμως, το να τρέχω με τον κουβά που έχω διαλύσει λίπασμα και σίδηρο κάθε 7 ή 10 μέρες είναι κουραστικό γιατί δεν μιλάμε για 20-30 λίτρα νερού με λίπασμα, αλλά για 130 (για τα φυτά της βεράντας, όταν είχα και τα δέντρα στην ταράτσα ήθελα πάνω από 300 λίτρα.
Υπάρχει τελικά άλλος τρόπος λίπανσης, χωρίς τον κίνδυνο να τα στείλω στον άλλο κόσμο?
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό asparagus » Παρ Φεβ 25, 2011 4:21 pm

Ven , η υδρολιπανση σε φυτα και δη καλλωπιστικα που βρισκονται σε γλαστρες ,τολμω να πω οτι εχει τα καλλιτερα αποτελεσματα. Η αμεση εφαρμογη κοκκωδων λιπασματων στο χωμα καλο ειναι να αποφευγεται. Επισης τα υγρα λιπασματα δε δινουν πειστικη απαντηση στο θεμα της λιπανσης,ο ρολος τους ειναι επικουρικος.
Κατι που θα μπορουσες υπο προϋποθεσεις να εφαρμοσεις ειναι το εξης. Εγω στο κτημα προκειμενου να κανω υδρολιπανση εχω συνδεσει με το συστημα αρδευσης ενα υδρολιπαντηρα(κατι σαν δεξαμενη ειναι ) με αντλια και δοσομετρητες. Φτιαχνω το θρεπτικο διαλυμα στον υδρολιπαντηρα και αυτος το διοχετευει στο συστημα ποτισματος. Ισως το αυτοματο ποτισμα στη βεραντα σου να εχει συστημα υδρολιπανσης. Λεω ισως ,γιατι δεν εχω ασχοληθει με δικτυα αυτοματου ποτισματος σε επιπεδο βεραντας. Αν δε διαθετει κατι τετοιο, θα μπορουσες να κανεις μια πατεντα. Δηλαδη με καποιο τροπο το δοχειο στο οποιο εχεις διαλυσει το λιπασμα να το συνδεσεις με το αυτοματο ποτισμα. Δεν ξερω αν γινεται ,απλα μια ιδεα καταθετω με τη λογικη οτι αφου γινεται σε ενα κτημα ,γιατι να μη γινεται και σε κλιμακα βεραντας.
Αλλιως συνεχιζεις την αρση κουβα, η οποια και γυμναζει και ισως ενταχθει και στους Ολυμπιακους Αγωνες.

ΥΓ: να ρωτησεις και καποιον ειδικο σε γλαστρικα φυτα, σχετικα με μεθοδο λιπανσης τους πλην της υδρολιπανσης. Τα καλλωπιστικα και γενικα τα φυτα σε γλαστρες δεν ειναι ο τομεας μου και δε θελω να σου πω καμμια μπαρουφα που θα τα στειλει στον Αγιο Πετρο. Δεν ειναι εποχες τωρα να με επικηρυξεις και να με κυνηγας μεχρι τη Λαρισα.

For this message the author asparagus has received thanks:
Antonis_Rho(Παρ Φεβ 25, 2011 4:34 pm)

Άβαταρ μέλους
asparagus

Δημοσίευσηαπό orestis » Παρ Φεβ 25, 2011 4:34 pm

Το συστημα που αναφέρεις υπάρχει και για αυτόματο πότισμα σε επίπεδο βεράντας.
Δεν ξέρω μόνο αν μπορείς να πάρεις το δοχείο και να το προσαρμόσεις στο ηδη υπαρχον , ή αν πρέπει εξαρχής να έχει παροχή για αυτό το συστημα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Παρ Φεβ 25, 2011 4:52 pm

orestis έγραψε:Το συστημα που αναφέρεις υπάρχει και για αυτόματο πότισμα σε επίπεδο βεράντας.
Δεν ξέρω μόνο αν μπορείς να πάρεις το δοχείο και να το προσαρμόσεις στο ηδη υπαρχον , ή αν πρέπει εξαρχής να έχει παροχή για αυτό το συστημα.

προσωπικά δεν το χω δει ουτε το χω εφαρμοσει καπου, ομως με ιντριγκαρες και θα ρωτησω. Στην περιπτωση της ven νομιζω οτι είναι μια λύση ΑΛΛΑ θα πρεπει ολα της τα φυτα να παιρνουν απο το ιδιο θρεπτικο διαλυμα ανεξαρτητως των ατομικων (των φυτων παντα) αναγκων.

Γενικά μπορω να πω οτι εχω χρησιμοποιησει αρκετα κοκκωδη ανοργανα λιπασματα, οργανικά, υγρα ειτε ριζοποτιστα ειτε διαφυλλικα, κρυσταλικα υδατοδιαλυτα παλι ειτε διαφυλλικα ειτε ριζοποτιστα, ιχνοστοιχεια, σιδηρα κλπ. Τελικα καταληγω στο εξης : 1) η λιπανση ναι μεν ειναι ουσιαστικη για την αναπτυξη των φυτων και διεπεται απο καποιους κανονες ομως αναλογα τις παραμετρους (αναφερθηκε σωστα ο aspar πιο πανω) διαφοροποιειται.....το σημειο που κανει τη διαφορα το βρισκει ο καθενας μας μετα απο πολλες εφαρμογες και παρατηρησεις και λεγεται εμπειρια. 2) ουκ εν τω πολλω το ευ, αλλα εν το ευ το πολυ!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό orestis » Παρ Φεβ 25, 2011 5:04 pm

Εχω δει σε πολλά ξενα site προγραμματιστες που εχουν ξεχωριστη υποδοχή για δοχείο λίπανσης, και ειναι για αυτοματο ποτισμα βεράντας. Δεν ξέρω αν κυκλοφορουν και εδω.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό orestis » Παρ Φεβ 25, 2011 5:41 pm

Ριξε μια ματια στα παρακάτω. Δεν μπορεσα να εντοπίσω αυτα που ειχα δει, αλλα κατι τέτοιες πατέντες είναι. Είτε για να τις προσαρμόζεις στον προγραμματιστη, είτε στο λαστιχο ποτίσματος.
http://www.organicgardengrower.com/stor ... y/19369497
http://www.learn2grow.com/gardeningguid ... alize.aspx
http://www.organicgardengrower.com/stor ... ct/SP-136A
http://www.b2b-trade.net/shops/product/ ... ystem.html
http://www.b2b-trade.net/shops/product/ ... ystem.html

For this message the author orestis has received thanks:
Antonis_Rho(Παρ Φεβ 25, 2011 5:46 pm)

Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Φεβ 25, 2011 6:34 pm

δεν θέλω να βάλω δοχείο λίπανσης στην βεράντα μου, έχω και μια ευαισθησία με την εμφάνιση του χώρου.

Συνεχίζω με τον κουβά λοιπόν, τόσα χρόνια καλά τα πήγαμε, γιατί να χαλάσω μια καλή συνταγή.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κωστή, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με συμβουλεύσει σωστά για την λίπανση φυτών σε δοχεία. Όπου και να ρωτήσω μου λένε για εκείνα τα τύπου κομπλεσάλ με μπλε και πράσινους κόκκους που μόνο που τα βλέπω με πιάνει ένα κάτι..
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό asparagus » Παρ Φεβ 25, 2011 7:05 pm

Σταυρουλα,δε χρειαζεται να εγκαταστησεις μια ολοκληρη δεξαμενη στη βεραντα σου. Μπορεις να συνδεσεις το δοχειο που θα κανεις την αναμειξη και διαλυτοποιηση με το αυτοματο ποτισμα και οταν τελειωνεις να το αποσυνδεεις και να το παιρνεις απο τη βεραντα. Δεν εινα απαραιτητο να ειναι ογκωδες, εξαλου κι αυτα που εδωσε ο Ορεστης στα link ειναι μικρα σε μεγεθος. Σαν να συνδεεις τον κουβα που χρησιμοποιεις τωρα και μετα το περας της λιπανσης να τον βαζεις παλι στην αποθηκη.
Άβαταρ μέλους
asparagus

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Φεβ 25, 2011 7:12 pm

asparagus έγραψε:Σταυρουλα,δε χρειαζεται να εγκαταστησεις μια ολοκληρη δεξαμενη στη βεραντα σου. Μπορεις να συνδεσεις το δοχειο που θα κανεις την αναμειξη και διαλυτοποιηση με το αυτοματο ποτισμα και οταν τελειωνεις να το αποσυνδεεις και να το παιρνεις απο τη βεραντα. Δεν εινα απαραιτητο να ειναι ογκωδες, εξαλου κι αυτα που εδωσε ο Ορεστης στα link ειναι μικρα σε μεγεθος. Σαν να συνδεεις τον κουβα που χρησιμοποιεις τωρα και μετα το περας της λιπανσης να τον βαζεις παλι στην αποθηκη.

200 λίτρα, είναι όγκος. Τόσο χρειάζομαι. Δεν υπάρχει χώρος στην αποθήκη για αυτό, και ούτε μπορώ μία φορά την εβδομάδα να το πηγαίνω βόλτα. Δυστυχώς τα διαμερίσματα δεν έχουν χώρους για αποθήκες και τέτοια πράγματα. Έχω 2 αποθήκες και οι δύο είναι φίσκα, η μία με εργαλεία και η άλλη με ότι πράγμα δεν μπορεί να πάει αλλού.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Παρ Φεβ 25, 2011 7:15 pm

ελα ο κουβας.............!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Επόμενο

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy