Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Ασθένεια σε λεμονιά

Συντονιστής: tsakalakos

Ασθένεια σε λεμονιά

Δημοσίευσηαπό ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ » Δευτ Φεβ 28, 2011 11:24 pm

Στις παρακάτω φωτογραφίες φαίνονται τα συμτώματα στα φύλλα της λεμονιάς μου. Ξεκινάει από την κάτω μεριά των φύλλων κάτι σαν κιτρινίλα, σαν σκουριά. Σιγά σιγά εξαπλώνεται και το φύλλο από επίπεδο καμπουριάζει. Σε προχωρημένο στάδιο το φύλλο γεμίζει με καφετί κηλίδες και τρυπάει προτού τελικά πέσει. Παρακαλώ δώστε μου μια γνώμη τι μπορεί να είναι.

Ευχαριστώ πολύ!

Εικόνα
Εικόνα
ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

Cash on hand: 60.05
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: Ασθένεια σε λεμονιά

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Μαρ 01, 2011 12:44 am

Μήπως μπορείτε να βάλετε λίγο καλύτερες φωτογραφίες? Αυτές είναι νεταρισμένες πίσω από τα φύλλα και τα φύλλα είναι θολά.
Το στρίψιμο των φύλλων μου κάνει για φυλλοκνίστης, αλλά χωρίς να μπορώ να δω τα φύλλα δεν είμαι και σίγουρη.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,478.65
Has thanked: 911 times
Have thanks: 2442 times

Δημοσίευσηαπό asparagus » Τρί Μαρ 01, 2011 1:01 am

Η δια του internet και εκ του μακροθεν διαγνωση ειναι κατι αρκετα παρακινδυνευμενο. Οποτε αν μπορουσες,Παναγιωτα, να δωσεις καποια περαιτερω στοιχεια θα ηταν πολυ χρησιμο.

Για παραδειγμα μπορεις να μας πεις αν εχουν ξεραθει νεαροι βλαστοι και εχουν χρωμα τεφρο; Αν ναι ,κοψε εναν τετοιο βλαστο σε δυο επιμηκη τεμαχια και βγαλε μια φωτογραφια απο το εσωτερικο. Κανοντας την υποθεση οτι υπαρχουν ξερα κλαδια, παρατηρεις λαιμαργους βλαστους(πρασινα ορθια ζωηρα κλαδια) στη βαση των ξερων κλαδιων;Βλεπεις επισης μαυρες κουκιδες στα ξερα κλαδια; Το φαινομενο ξεκινησε απο την κορυφη του δεντρου και πηγε προς τα κατω; Μηπως το παρατηρεις μονο στη μια πλευρα του δεντρου; Στις κηλιδες των φυλλων παρατηρεις τιποτα μικρα μαυρα στιγματα;

Σε κουραζω το ξερω,αλλα για να μπορεσουμε να βγαλουμε ενα συμπερασμα καλο θα ειναι να εχουμε παραπανω δεδομενα. Υποθεσεις μπορουνε να γινουνε ελαφρα τη καρδια,αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο ουτε για σενα ουτε για τη λεμονια σου.

ΥΓ: μια και αναθερθηκε η Σταυρουλα σε φυλλοκνιστη, μηπως Παναγιωτα βλεπεις στα φυλλα σου τιποτα ασημενιες-λευκες γραμμες(σαν στοες) σαν αυτες που κανουνε τα σαλιγκαρια οταν ερπουν στο εδαφος; Μακαρι να ειναι φυλλοκνιστης και οχι καμμια κορυφοξηρα ή και ανθρακωση.
Soldats ! Faites votre devoir ! Droit au cœur mais épargnez le visage. Feu !
Άβαταρ μέλους
asparagus

Cash on hand: 5,187.05
Has thanked: 81 times
Have thanks: 200 times

Δημοσίευσηαπό ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ » Τρί Μαρ 01, 2011 2:20 am

Δίκιο έχετε παιδιά. Θα το ψάξω λίγο, θα σας δώσω περισσότερες πληροφορίες, θα βγάλω καλύτερες φωτογραφίες και τα ξαναλέμε.
Την καλησπέρα μου σε όλους.
ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

Δημοσίευσηαπό ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ » Τρί Μαρ 29, 2011 9:16 pm

Καλησπέρα, επιστρέφω με το θέμα της λεμονιάς και παραθέτω τις παρακάτω απαντήσεις στις ερωτήσεις σας.

Εχουν ξεραθει νεαροι βλαστοι και εχουν χρωμα τεφρο; Αν ναι ,κοψε εναν τετοιο βλαστο σε δυο επιμηκη τεμαχια και βγαλε μια φωτογραφια απο το εσωτερικο. Υπήρχαν πολλά τέτοια (φωτό 1) αλλά τα έκοψε η μάνα μου και τώρα δεν έχει άλλα για να τα φωτογραφήσω μέσα

Κανοντας την υποθεση οτι υπαρχουν ξερα κλαδια, παρατηρεις λαιμαργους βλαστους(πρασινα ορθια ζωηρα κλαδια) στη βαση των ξερων κλαδιων; Ναι

Βλεπεις επισης μαυρες κουκιδες στα ξερα κλαδια; Οχι

Το φαινομενο ξεκινησε απο την κορυφη του δεντρου και πηγε προς τα κατω; Ναι

Μηπως το παρατηρεις μονο στη μια πλευρα του δεντρου; Όχι παντού

Στις κηλιδες των φυλλων παρατηρεις τιποτα μικρα μαυρα στιγματα; Ναι (φωτό 4)

Μηπως βλεπεις στα φυλλα σου τιποτα ασημενιες-λευκες γραμμες(σαν στοες) σαν αυτες που κανουνε τα σαλιγκαρια οταν ερπουν στο εδαφος; Δεν ξέρω να πω με σιγουριά, ότι φαίνεται είναι στη φωτό 4. Γενικά το φυτό φαίνεται να αναπτύσσεται κανονικά (φωτό 2) , δηλαδή βγάζει νέα φύλλα, πράσινους βλαστούς, μπουμπούκια, αλλά πολλά νεαρά φύλλα είναι ήδη κοκκινωπά (φωτό 2+3). Αργότερα τα φύλλα γίνονται όπως στη φωτό 1+4 και καταλήγουν πριν πέσουν όπως στη φωτό 5. Ελπίζω να βοηθήσουν οι παρατηρήσεις μου. Να σημειωθεί ότι η λεμονιά αυτή μεγαλώνει σε βαρέλι πολλά χρόνια τώρα το οποίο ίσως και να μην της φτάνει πια και να θέλει μεγαλύτερο χώρο. Ευελπιστώ στη βοήθειά σας.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

Ασθένεια σε λεμονιά

Δημοσίευσηαπό ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ » Κυρ Απρ 10, 2011 12:50 pm

Καλησπέρα,

Έχω εδώ και αρκετό καιρό πρόβλημα με τη λεμονιά μου. Μετά από ένα πρώτα θέμα που δημοσίευσα και τις πρώτες απαντήσεις που έλαβα επανήλθα με νέες φωτό και διαπιστώσεις αλλά μάλλον αυτό δεν έγινε αντιληπτό και έτσι δεν έχω λάβει καμία απάντηση. Μήπως θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει (ειδικά η ven και ο asparagus που τότε μου είχαν απαντήσει σε πρώτη φάση) να κοιτάξει το θέμα από τις 29 Μαρτίου και να μου πει κάποια γνώμη;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Γιώτα
ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Κυρ Απρ 10, 2011 6:09 pm

Η λεμονιά έχει πρόβλημα με κοκκοειδή και πιθανόν με φυλλοκνίστη (αν δεν έχει θα αποκτήσει). Ψεκασμός με θερινό πολτό μαζί με Confidor και παράλληλα χορήγηση λιπάσματος πλήρους κοκκώδους (πχ Complesal ή Yara Mila Complex κτλ) με ιχνοστοιχεία διότι υπάρχουν και τροφοπενίες.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,891.05
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 793 times

Δημοσίευσηαπό cult » Δευτ Σεπ 03, 2012 10:36 pm

Γεια χαρα σε ολους και συχ=γχαρητηρια για το φορουμ.
Σας παραθετω τις φωτο της δικης μου λεμονιτσας

[http://postimage.org/image/r40jg864r/full/]Εικόνα[/url]
[url=http://postimage.org/]free image hosting
http://postimage.org/image/sslp7ok71/full/]Εικόνα[/url]
[url=http://postimage.org/]picture hosting
http://postimage.org/image/pr4k86i3f/full/]Εικόνα[/url]
[url=http://postimage.org/]photo hosting

NA υποθεσω οτι μιλαμε για την ιδια περιπτωση η για κατι διαφορετικο (αρα διαφορετικη θεραπεια).
Τελευταία επεξεργασία από cult και Τρί Σεπ 04, 2012 12:30 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
cult

Cash on hand: 70.50

Δημοσίευσηαπό NikosR » Δευτ Σεπ 03, 2012 10:45 pm

Φιλε μου οι φωτό σου δεν είναι καλές. ΑΠό τη μια που κάτι φαίνεται, έχουν φάει τα φύλλα μάλλον ακρίδες.
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό cult » Τρί Σεπ 04, 2012 12:33 am

Ευχαριστω για την απαντηση.
Διορθωσα τις φωτο .Δε μιλαω για το φαγωμα των φυλλων (προφανως ακριδες) αλλα για το γεγονος οτι εχουν "μαζεψει" και το ξεραμα καποιων.Στο μεταξυ τα ιδια συμπτωματα παρουσιαζει και αλλη μια λεμονια που εχω φυτεψει πολυ μικροτερη απο την πρωτη.
cult

Δημοσίευσηαπό NikosR » Τρί Σεπ 04, 2012 6:41 am

Σε φυλλοκνίστη οφείλονται αυτά κυρίως, δευτερογενώς μπορει να τα εχει ταλαιπωρήσει και άλλο έντομο. Αν δεν έχουν τα δεντρα αυτή τη στιγμη τρυφερά, δεν έχει έννοια να κανεις τίποτα τώρα. Μπορείς να αφαιρέσεις τα πολύ βλαμμένα αλλά μόνο αυτά. Μιλώ για τη δεύτερη φωτό, στις άλλες δε μπορώ να διακρίνω κατι (περα απο τα φαγωμένα φύλλα).
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό cult » Τρί Σεπ 04, 2012 11:04 am

Αρα να βγαλω ολα τα ταλαιπωρημενα."ζαρωμενα" φυλλα και να αφησω τα υγιη σωστα?
cult

Δημοσίευσηαπό NikosR » Τρί Σεπ 04, 2012 11:15 am

Να κόψεις μόνο αυτά που είναι πολύ χάλια. Τα άλλα συνεχίζουν να φωτοσυνθέτουν. Αυτό ειναι σημαντικό (να μην αφαιρέσεις πολ΄λά φυλλα) κυρίως στα νεαρά δενδρα. Εκτός κι αν θέλεις να το κάνεις για αισθητικούς λόγους. Αν έχει στο μεγάλο δενδράκι ολόκληρες κορφές πολύ χάλια, μπορείς να τις αφαιρέσεις κατά τον Οκτώβρη. Δε κλαδεύουμε ποτέ σε βροχερό καιρό.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό cult » Τρί Σεπ 04, 2012 12:20 pm

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου θα κανω παραυτα οσα μου ειπες.Για λιπασμα τι προτεινετε (για να παρει τα πανω της η λεμονιτσα μου).
Τελευταία επεξεργασία από cult και Τρί Σεπ 04, 2012 2:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
cult

Δημοσίευσηαπό NikosR » Τρί Σεπ 04, 2012 12:41 pm

ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ έγραψε:Γενικά το φυτό φαίνεται να αναπτύσσεται κανονικά (φωτό 2) , δηλαδή βγάζει νέα φύλλα, πράσινους βλαστούς, μπουμπούκια, αλλά πολλά νεαρά φύλλα είναι ήδη κοκκινωπά (φωτό 2+3).

Είναι παλιό το ποστ αλλά απαντώ για το συγκεκριμένο σημείο για να μην μπερδεύονται και άλλοι. Είναι φυσιολογικό τα νεαρα φύλλα της λεμονιάς (όπως και άλλων αλλά όχι όλων των ξινών) να βγαίνουν στην αρχή με μια κοκκινομωβ απόχρωση, όπως και τα καρπίδια.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό gioko » Τετ Ιουν 19, 2013 3:59 pm

tsakalakos έγραψε:Η λεμονιά έχει πρόβλημα με κοκκοειδή και πιθανόν με φυλλοκνίστη (αν δεν έχει θα αποκτήσει). Ψεκασμός με θερινό πολτό μαζί με Confidor και παράλληλα χορήγηση λιπάσματος πλήρους κοκκώδους (πχ Complesal ή Yara Mila Complex κτλ) με ιχνοστοιχεία διότι υπάρχουν και τροφοπενίες.

Καλησπέρα οταν λες θερινο πολτο μαζι με confidor τι εννοείς μαζί στον ίδιο ψεκαστήρα ή πρώτα τον θερινό και μετά confidor αλπά να είναι την ίδια ημέρα;
gioko

Cash on hand: 210.10
Has thanked: 4 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Τετ Ιουν 19, 2013 5:15 pm

Μαζί, στον ίδιο ψεκαστήρα.

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό gioko » Τετ Ιουν 19, 2013 7:16 pm

Και την ίδια ημέρα και λίπασμα;Μπορείς να μου πείς δόση για confidor και Θερινό για μια λεμονιά που έχω σε γλάστρα;
gioko

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Τετ Ιουν 19, 2013 9:04 pm

Όχι λίπασμα διαφυλλικά, θα το κάνεις από το έδαφος οπότε μπορείς να το κάνεις και την ίδια μέρα. 0,75mL imidacloprid 20% (Confidor κτλ) μαζί με 5mL θερινό πολτό σε ένα λίτρο νερό, τώρα που έχει πολύ ζέστη, Ραντίζεις αργά το απόγευμα, όταν πέσει καλά ο ήλιος.

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό gioko » Τετ Ιουν 19, 2013 11:56 pm

Σε υπερ ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και δύο τελευταίες ερωτήσεις .Αν χρειάζεται επανάληψη στον ψεκασμό μετά απο πόσες ημέρες μπορώ να ξαναψεκασω και τι μου προτείνεις για λίπασμα(μάρκα,βιολογικό, υδατοδιάλυτο,κοκκώδη)θέλω το καλύτερο για το δέντρο μου.Αν δεν μπορείς να γράψεις μάρκα αν θέλεις στειλτο μου με pm.Σ'ευχαριστώ και πάλι.
gioko

Δημοσίευσηαπό ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ » Πέμ Ιουν 20, 2013 10:39 am

Αφού κάναμε όλα αυτά που προτείνατε και αφού στο μεταξύ της αλλάξαμε και βαρέλι και τη βάλαμε σε πολύ μεγαλύτερο, με νέο χώμα, κλπ, πάει περίφημα. Το μόνο περίεργο είναι ότι δεν άνθισε φέτος καθόλου κάτι που δεν το έχει ξανακάνει. Είναι φυσιολογικό λόγω της αλλαγής ή της ταλαιπωρίας που πέρασε; Σας ευχαριστώ για όλα
ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

Δημοσίευσηαπό gioko » Δευτ Ιούλ 08, 2013 3:55 pm

Καλησπέρα και πάλι.Απο την στιγμή που ψέκασα με θερινό πολτό και confidor η λεμονιά μου εχει πάρει τα πάνω της.Θα ήθελα να μου απαντήσετε αν θα πρέπει να επαναλάβω τον ψεκασμό κάποια στιγμή.
gioko

Δημοσίευσηαπό gioko » Τρί Ιούλ 09, 2013 4:07 pm

12530 προβολές και ενας δεν μπορεί να γράψει ναι πρέπει ή οχι δεν πρέπει να κάνεις επανάληψη ψεκασμού.
gioko

Δημοσίευσηαπό sodia » Τρί Ιούλ 09, 2013 4:20 pm

gioko έγραψε:12530 προβολές και ενας δεν μπορεί να γράψει ναι πρέπει ή οχι δεν πρέπει να κάνεις επανάληψη ψεκασμού.

Εμεις εδω μεσα, ειμαστε περιεργοι τυποι! :D μπορει να εχουμε δει το θεμα 12.000 φορες, αλλα αν δεν ξερουμε, δεν απανταμε στην τυχη... περιμενε λιγο να δουν την ερωτηση οι ειδικοι και θα ελθει και η σωστη απαντηση ... :D
Σοφία
Άβαταρ μέλους
sodia

Cash on hand: 46,142.40
Has thanked: 1851 times
Have thanks: 1541 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Τρί Ιούλ 09, 2013 4:38 pm

Θα παρακολουθήσεις το δένδρο και ανάλογα θα επαναλάβεις. Το πιο εύκολο πράγμα είναι να σου πει κάποιος επανέλαβε τον ψεκασμό ελαφρά τη καρδία.

tsakalakos

Επόμενο

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy