Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Τι είναι? Μήπως μπενζαμίν??

Συντονιστής: orestis

Τι είναι? Μήπως μπενζαμίν??

Δημοσίευσηαπό Ζωή » Δευτ Μαρ 21, 2011 4:30 pm

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Χαίρεται, ειμαι καινούρια φίλη του side και θέλω και ΄γω να ρωτήσω σχετικά με το φυτό στη φώτο που ξαφνικα αρχισε να κιτρινίζει τα φύλλα του. καταρχήν τι φυτό ειναι και καταδευτερον τι έπαθε? το εχω περιπου 3,5 χρόνια. στο παρελθον είχε ξεραθει και λιγο πριν το πετάξω αναστηθηκε, μεγάλωσε, φουντωσε και ήταν μια κουκλα. τωρα γιατι έτσι? το χειμωνα το έχω στην μέσα στην οικοδομή και το καλοκαιρι στο μπαλκόνι. ποτε μπορω να τα βγαλω τα φυτά μου πάλι στο μπαλκόνι? μήπωσ φταιει που το κλάδεψα (ερασιτεχνικά και κουτουρου) περιπου μια βδομάδα πριν κιτρινίσει?? να σημειώσω οτι τα κιτρινα φυλλα που βλέπετε τα καθαρισα, αλλα τωρα βγηκαν ακομα περισότερα και το φυτό μου αραίωσε... ευχαριστώ.
Ζωή

Cash on hand: 1,100.25
Has thanked: 1 time
Have thanks: 0 time

Re: Τι είναι? Μήπως μπενζαμίν??

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Μαρ 21, 2011 4:39 pm

Μπέντζαμιν ειναι. Ο βασικός λόγος που κιτρίνησαν τα φύλλα του ειναι οτι δεν εχει πολύ φως. Γενικά κάθε χρόνο κιτρινίζουν και ρίχνουν κάποια φύλλα , αλλά όχι σε τέτοια εκταση.
Το φυτό είναι πολύ ανθεκτικό, και δεν χρειάζεται να το έχεις μέσα το χειμώνα. Το μόνο που δεν αντέχει και χρειάζεται προστασία είναι το χιόνι.
Τα πήγαινε έλα , μέσα έξω, κακό του κάνουν, όχι καλό.
Βγαλτο έξω, όχι αποτομα σε πολύ ήλιο, σιγα σιγά μέχρι να συνηθήσει, και μετα τοποθετησε το σε μια ηλιολουστη θέση και θα πάρει τα πάνω του.
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 7,828.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 70 times
Have thanks: 962 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Ζωή » Δευτ Μαρ 21, 2011 4:48 pm

Σε ευχαριστώ πολύ... Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου straight ahead!!!
Ζωή

Δημοσίευσηαπό Ζωή » Δευτ Μαρ 21, 2011 4:53 pm

Στάσου λίγο... τώρα που το σκέφτομαι τη χρονια που μου είχε κατασταφεί σχεδόν ολοσχερως το είχα, μεταξύ άλλων, στο μπαλκόνι όλο το χειμώνα, (5ος ορ., αρκετος αέρας ) και ειχα αποδόσει έκει τη ζημια. στο οτι έμειναν έξω. Εχασα και άλλα φυτά τότε...
Ζωή

Δημοσίευσηαπό kixem » Δευτ Μαρ 21, 2011 5:04 pm

και χειλικός σίδηρος θα βοηθούσε. Τα Benjamin τον χρειάζονται...
Πρόσεξε το πότισμα με τον φίκο σου. Δεν πρέπει να υπερβάλλεις, ποτίζεις όταν το χώμα είναι ξηρό μέχρι 2 εκ. από την επιφάνεια.
Φωτεινό σημείο, όχι κρύο, όχι κοντά σε καλοριφέρ. Ορέστη για το ηλιόλουστο σημείο έχω επιφυλάξεις, όπως και για το να βγει στο κρύο. Τα Benjamin είναι καλά φυτά για εσωτερικό χώρο.
Άβαταρ μέλους
kixem

Cash on hand: 2,665.65
Has thanked: 7 times
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Μαρ 21, 2011 5:17 pm

Διαφωνώ κάθετα. :D
Τα μπέντζαμιν οσο πιο πολύ ήλιο έχουν τοσο πιο πυκνά γινονται, και πιο πλουσιο φύλλωμα βγάζουν. Δεν ειναι καθόλου φυτά εσωτερικού χώρου. Απλά επειδή προέρχονται απο ζεστές χώρες, δεν τους αρέσει καθόλου η παγωνιά, το χιόνι, και οι υπερβολικά δυνατοί άνεμοι.
Εκει που έχουν πρόβλημα, είναι συνήθως το χειμώνα στις βόρειες περιοχές της ελλάδας.
Όταν το φυτό τοποθετήτε σε εσωτερικό χωρο, αναπτύσει πιο μικρά και πιο λεπτά φύλλα, και μειώνεται αισθητά η πικνότητά τους.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό kixem » Δευτ Μαρ 21, 2011 5:44 pm

Μ᾽ αρέσουν οι διαφωνίες... 8) αλλά δεν διαφωνούμε πολύ!
Είπα ότι είναι καλά για εσωτερικούς χώρους, όχι ότι δεν πρέπει να βρίσκονται έξω. Η επιφύλαξη με το έξω, έγκειται στο ότι δεν τους αρέσει η πολύωρη ηλιοφάνεια.
Έχω δει Benjamin εντός σπιτιού και πραγματικά εντυπωσιάστηκα με την ανάπτυξη του.
Δεν ανέχονται αυτά που πολύ ωραία είπες παραπάνω όπως και το ότι απεχθάνονται τις μετακομίσεις.
Δεν διαφωνείς πολύ κάθετα λοιπόν... smartie
Άβαταρ μέλους
kixem

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Μαρ 21, 2011 5:54 pm

Βασικά δεν εχουμε μεγάλη διαφωνία, ας πουμε μια τόση δα. :D αλλά επειδη ειναι φυτά που στην ουσία γινονται δέντρα, γενικά προτιμούν να ειναι φυτεμένα κάτω. Τωρα επειδη τα εχω παρατηρήσει παρα πολύ, τουλάχιστον όσα βρισκονται σε κήπους, εχω δει ότι όσα ειναι σε σκιά εχουν πολύ αραιό φύλλωμα και πολύ πιο αργή ανάπτυξη, σε αντίθεση με όσα βρισκονται σε πολύ ήλιο, που μεγαλώνουν πολύ πιο γρήγορα και εχουν παρα πολύ πυκνό φύλλωμα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό kixem » Δευτ Μαρ 21, 2011 6:11 pm

Εμείς ψιλοδιαφωνούμε κι η Ζωή βαρέθηκε... :lol:
Άβαταρ μέλους
kixem

Δημοσίευσηαπό alexandra » Δευτ Μαρ 21, 2011 10:07 pm

Η Ζωή δε μας είπε πού βρίσκεται... Σε κλίμα Αθήνας είναι μια χαρά έξω τα μπέντζαμιν (με προστασία σε περίπτωση χιονιού)... Στον αέρα νομίζω δεν έχουν και τόσο πρόβλημα... Τουλάχιστον ο δικός μου δε δείχνει να τον πειράζει...(και τώρα τούμπα είναι και μετά από δυο φορές που τον σήκωσα θα μείνει κάτω μέχρι να στρώσει ο αέρας! :lol:)

Για πιο βόρεια, δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι θα είναι οκ έξω...
Άβαταρ μέλους
alexandra

Cash on hand: 0.00
Bank: 0.00
Have thanks: 14 times

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Δευτ Μαρ 21, 2011 10:27 pm

Εγώ μέσα τους έχω και τους δύο... (το περιμένατε ε?)
Οι δύο δικοί μου είναι καλά, αλλά όπως ειπώθηκε, δεν τους αρέσει το πέρα δώθε..
Τροφοπενία δεν πρέπει να είναι.. Τόσο ταχύ κιτρίνισμα και πέταγμα φύλλων ή είναι "δυσφορία" ή επίσης σκέφτομαι και σκουλήκια στις ρίζες..
Το σημείο που φαίνεται στην φώτο έχει κάποιο φως και δεν νομίζω να ρίχνει τα φύλλα λόγω μη φωτός..
Να μας πει, (εγώ δεν το κατάλαβα) εάν τον έχει μετακινήσει πρόσφατα εκτός από το κλάδεμα..
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Τρί Μαρ 22, 2011 3:08 pm

Eπισης, μηπως υπαρχει πιθανότητα να ειναι απ το πολυ νερο?? :roll: Μηπως το ποτιζει πιο πολυ απ οτι πρεπει??? Για τα υπολοιπα που λετε, η εμπειρια μου ειναι πως πραγματικα, τουλαχιστον στο δικο μας το κλιμα εδω, το μονο που "ενοχλει" τον μπενζαμιν ειναι το χιονι, μια και τα δυο μπενζαμιν που περασαν απ τα χερια μου, τη βγαλανε στη βεραντα, (6ος οροφος, δυτικη, που ομως αμα φυσαει του δίνει και καταλαβαινει, πετάνε οι γλαστρες) και μαλιστα περισσοτερο εκτεθειμενοι απο οποιοδηποτε αλλο φυτο μου.... Ο πρωτος μου καηκε ολοκληρωτικα στον πρωτο χιονια πριν 2-3 χρόνια, που επεσε πανω του χιονι, και δεν πηρε τα πανω του οτι και να κανα και οσο κι αν περιμενα (προσαναμα ο φικος :? )... Στην ιδια θεση εβαλα το δευτερο, σχετικα μικρό τοτε δεντρακι, ηταν δεν ηταν ενα μετρο και κατι.... Τωρα, ειναι ενα τεραστιο, πολυ πυκνο φυτο, που κοντευει να πιασει ταβανι.... Τι να πεφτει κατω απ τον αερα, τι να ξεμαδιεται, τι να ειναι διπλα στη brug που εχει κατα καιρους περασει τα πανδεινα ζουζουνοπροβληματα, δεν καταλαβαινει τιποτα... oeo
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Mood: Scream
Cash on hand: 3,935.80
Has thanked: 231 times
Have thanks: 71 times

Δημοσίευσηαπό Ζωή » Τρί Μαρ 22, 2011 3:47 pm

kixem έγραψε:Εμείς ψιλοδιαφωνούμε κι η Ζωή βαρέθηκε... :lol:

Οχι δε βαρέθηκα. Σας παρακολουθώ....
Ζωή

Δημοσίευσηαπό Ζωή » Τρί Μαρ 22, 2011 3:54 pm

alexandra έγραψε:Η Ζωή δε μας είπε πού βρίσκεται... Σε κλίμα Αθήνας είναι μια χαρά έξω τα μπέντζαμιν (με προστασία σε περίπτωση χιονιού)... Στον αέρα νομίζω δεν έχουν και τόσο πρόβλημα... Τουλάχιστον ο δικός μου δε δείχνει να τον πειράζει...(και τώρα τούμπα είναι και μετά από δυο φορές που τον σήκωσα θα μείνει κάτω μέχρι να στρώσει ο αέρας! :lol:)

Για πιο βόρεια, δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι θα είναι οκ έξω...

είμαι Θεσσαλονίκη.. και εχω δυτικό μπαλκόνι με εντονη ηλιοφάνεια απο το μεσημέρι... βεβαια αυτό το καιρο έχει ακομα κρύο και βροχεσ αλλα απο οτι κατάλαβα δεν τον ενοχλεί αυτό.
Ζωή

Δημοσίευσηαπό Ζωή » Τρί Μαρ 22, 2011 3:56 pm

maria2512 έγραψε:Εγώ μέσα τους έχω και τους δύο... (το περιμένατε ε?)
Οι δύο δικοί μου είναι καλά, αλλά όπως ειπώθηκε, δεν τους αρέσει το πέρα δώθε..
Τροφοπενία δεν πρέπει να είναι.. Τόσο ταχύ κιτρίνισμα και πέταγμα φύλλων ή είναι "δυσφορία" ή επίσης σκέφτομαι και σκουλήκια στις ρίζες..
Το σημείο που φαίνεται στην φώτο έχει κάποιο φως και δεν νομίζω να ρίχνει τα φύλλα λόγω μη φωτός..
Να μας πει, (εγώ δεν το κατάλαβα) εάν τον έχει μετακινήσει πρόσφατα εκτός από το κλάδεμα..

Το σημείο ειναι φωτεινό αλλα δεν το βλέπει καθόλου ήλιος χειμώνα καλοκαίρι. Το έχω έκει απο περισυ μόλισ αρχισαν τα κρύα..
Ζωή

Δημοσίευσηαπό Ζωή » Τρί Μαρ 22, 2011 4:01 pm

Aggeliki έγραψε:Eπισης, μηπως υπαρχει πιθανότητα να ειναι απ το πολυ νερο?? :roll: Μηπως το ποτιζει πιο πολυ απ οτι πρεπει??? Για τα υπολοιπα που λετε, η εμπειρια μου ειναι πως πραγματικα, τουλαχιστον στο δικο μας το κλιμα εδω, το μονο που "ενοχλει" τον μπενζαμιν ειναι το χιονι, μια και τα δυο μπενζαμιν που περασαν απ τα χερια μου, τη βγαλανε στη βεραντα, (6ος οροφος, δυτικη, που ομως αμα φυσαει του δίνει και καταλαβαινει, πετάνε οι γλαστρες) και μαλιστα περισσοτερο εκτεθειμενοι απο οποιοδηποτε αλλο φυτο μου.... Ο πρωτος μου καηκε ολοκληρωτικα στον πρωτο χιονια πριν 2-3 χρόνια, που επεσε πανω του χιονι, και δεν πηρε τα πανω του οτι και να κανα και οσο κι αν περιμενα (προσαναμα ο φικος :? )... Στην ιδια θεση εβαλα το δευτερο, σχετικα μικρό τοτε δεντρακι, ηταν δεν ηταν ενα μετρο και κατι.... Τωρα, ειναι ενα τεραστιο, πολυ πυκνο φυτο, που κοντευει να πιασει ταβανι.... Τι να πεφτει κατω απ τον αερα, τι να ξεμαδιεται, τι να ειναι διπλα στη brug που εχει κατα καιρους περασει τα πανδεινα ζουζουνοπροβληματα, δεν καταλαβαινει τιποτα... oeo

Όχι δεν ειναι απο πολύ νερό. δεν το ποτίζω συχνά.. τι να πώ θα δοκιμάσω να τον βγάλω έξω και οτι γίνει.... δεν θα τον ξαναμετακινήσω. μονο στα χιόνια. αλήθεια το ψεκασμα με χλυαρο νερο που λένε βοηθάει? το έκανα μια φορα... αααααααα!!!!!!!! τώρα που θυμήθηκα το έχω ψεκάσει λίγο πριν αρχισει να κιτρινίζει με το γυαλιστικό φύλλων που ψέκασα τον φύκο.. αραγε να φταίει αυτο?
Ζωή

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Τρί Μαρ 22, 2011 4:13 pm

Ζωή βγάλτο στον ήλιο όπως είπε ο Ορέστης, ή μετακίνησε το πιο κοντά στο παράθυρο που φαίνεται στην ΄φωτο ώστε να το πιάνει ο ήλιος.. Το ντουσάκι απ όσο ξέρω αρεσει στους μπέντζαμιν.. Εγώ τους ψεκάζω κάθε μέρα με νεράκι.. Το γυαλιστικό δεν ξέρω τι επίδραση μπορεί να είχε..
Δεν έχω άλλη ιδέα.. έχω χάσει έναν πολλά χρόνια πριν, αλλά αυτός είχε τραβήξει του χίλια μύρια...
Και λίγο λίπασμα και σίδηρος ίσως θα έπρεπε..
maria2512

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Τρί Μαρ 22, 2011 4:14 pm

Γυαλιστικά φύλλων μην χρησιμοποιείτε! Ούτε να ψεκάζετε με χλιαρό νερό τα φυτά, εκτός και αν υπάρχει σαφής οδηγία! Αν θέλετε να γυαλίζουν τα φυτά, μπορείτε περιοδικά να τα ψεκάζετε με θερινό πολτό (ορυκτέλαιο ή παραφινέλαιο), καταπολεμείτε ταυτόχρονα και ακάρεα, κοκκοειδή. Στη Βόρεια Ελλάδα πάντως δεν την βγάζουν καθαρή αν μείνουν έξω οι benjamin εκτός και αν μιλάμε για κάποια παραθαλάσσια περιοχή.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,991.10
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 805 times

Δημοσίευσηαπό lydias12 » Τρί Μαρ 22, 2011 4:31 pm

εγώ πάντως το μπέντζαμιν μου το έχω έξω 7 χρόνια τώρα και μια χαρά το βλέπω! Φουντωτό κι ωράιο
Άβαταρ μέλους
lydias12

Cash on hand: 8,795.05
Has thanked: 6 times
Have thanks: 66 times

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Τρί Μαρ 22, 2011 4:55 pm

tsakalakos έγραψε:Γυαλιστικά φύλλων μην χρησιμοποιείτε! Ούτε να ψεκάζετε με χλιαρό νερό τα φυτά, εκτός και αν υπάρχει σαφής οδηγία! Αν θέλετε να γυαλίζουν τα φυτά, μπορείτε περιοδικά να τα ψεκάζετε με θερινό πολτό (ορυκτέλαιο ή παραφινέλαιο), καταπολεμείτε ταυτόχρονα και ακάρεα, κοκκοειδή. Στη Βόρεια Ελλάδα πάντως δεν την βγάζουν καθαρή αν μείνουν έξω οι benjamin εκτός και αν μιλάμε για κάποια παραθαλάσσια περιοχή.

Χρήστο εγώ τα ψεκάζω με νερό βρύσης όχι χλιαρό.. για να δημιουργώ υγρασία..
Δεν κάνει?
maria2512

Δημοσίευσηαπό Ζωή » Πέμ Μαρ 24, 2011 12:13 pm

Πάντως συμφωνούμε όλοι οτι είναι μπένζαμιν. Σωστα? τοτε το παρακάτω τι είναι? έχει ωραία διχρωμα φυλλαράκια, αλλα μου αραίωσε και αυτό χωρίς όμως να κιτρινήσει όπως το άλλο. Και τα δύο μαζί πάνε πακέτο στις μετακινήσεις.
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Ζωή

Δημοσίευσηαπό Aggeliki » Πέμ Μαρ 24, 2011 12:27 pm

Zωή και τα δυό φυτά σου είναι μπενζαμιν, απλα δυο διαφορετικά ειδη, το ενα πρασινο και το αλλο διχρωμο! (δεν ξερω αν υπαρχουν λατινικες ονομασιες ξεχωριστες για το καθενα)... Παντως και τα δυό μπενζαμιν ειναι, αρα χρειαζονται την ιδια φροντιδα.... :D
Τελευταία επεξεργασία από Aggeliki και Πέμ Μαρ 24, 2011 10:33 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Aggeliki

Mood: Scream
Cash on hand: 3,935.80
Has thanked: 231 times
Have thanks: 71 times

Δημοσίευσηαπό papitsa » Πέμ Μαρ 24, 2011 9:17 pm

tsakalakos έγραψε:Γυαλιστικά φύλλων μην χρησιμοποιείτε! Ούτε να ψεκάζετε με χλιαρό νερό τα φυτά, εκτός και αν υπάρχει σαφής οδηγία! Αν θέλετε να γυαλίζουν τα φυτά, μπορείτε περιοδικά να τα ψεκάζετε με θερινό πολτό (ορυκτέλαιο ή παραφινέλαιο), καταπολεμείτε ταυτόχρονα και ακάρεα, κοκκοειδή. Στη Βόρεια Ελλάδα πάντως δεν την βγάζουν καθαρή αν μείνουν έξω οι benjamin εκτός και αν μιλάμε για κάποια παραθαλάσσια περιοχή.

Ακριβώς. Τα μαζεύω και γω.
Άβαταρ μέλους
papitsa

Cash on hand: 3,530.55
Has thanked: 26 times
Have thanks: 114 times

Επιστροφή στο Αναγνώριση Φυτών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy