Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Γιασεμι !

Συντονιστής: tsakalakos

Γιασεμι !

Δημοσίευσηαπό MariettaD » Πέμ Μαρ 31, 2011 8:10 pm

DSC01896.JPG
DSC01896.JPG (70.18 KiB) 7159 προβολές
Παιδιά καλησπέρα! Χρειάζομαι τα φώτα σας. Έχω ένα γιασεμί σε γλάστρα το οποίο κοντεύει να φτάσει στο ταβάνι της βεράντας μου. Βασικά απ οτι είδα εδω χιώτικο πρέπει να ειναι δεν τα ξερω και πολύ καλά ακόμα αλλα θα βαλω φωτο οποτε θα καταλαβετε.
Λοιπον το θεμα μου ειναι οτι τα περισσοτερα φυλλα του φυτου μου αρχισαν να ξεραινονται κι αυτο συνεβη τωρα τις 3 τελευταιες εβδομαδες.Ολο τον χρονο (γιατι ειναι ενα χρονο ακριβως στη βεραντα μου) ηταν καταπρασινο και ολο μεγαλωνε.Παιζει ρολο το κρυο? Μηπως πολυ η λιγο ποτισμα? Αθηνα μενω οποτε ειχαμε λιγες μερες παγο.Τα υπολοιπα φυτα της βεραντας τα ειχα σκεπασει στα κρυα τα βαρβαρα,αλλα αυτο δεν γινοταν λογω υψους και θεσης και ομως δεν επαθε κατι...Μηπως ειναι απο το λιπασμα που εβαλα? Δεν ειναι κατι εξειδικευμενο, απλο υγρο φαγητακι για αναπτυξη και ανθοφορια ειναι και το εβαζα ολη την ανοιξη-καλοκαιρι. Πριν μου παθει αυτο εβαλα σε ολα τα φυτα παλι πρωτη φορα μετα απο τα κρυα.Μηπως καποια αρρωστια? Πειτε μου τι να κανω εχω λυπηθει πολυ και συγνωμη αν σας ζαλισα με τις ερωτησεις μου!
Συνημμένα
DSC01898.JPG
εβαλα κι αλλη μια φωτο λιγο πιο φωτεινη
DSC01898.JPG (63.9 KiB) 7155 προβολές
Άβαταρ μέλους
MariettaD

Cash on hand: 110.10
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: Γιασεμι !

Δημοσίευσηαπό ayami » Παρ Απρ 01, 2011 4:51 pm

Γενικά το χιώτικο γιασεμί είναι πολύ παρεξηγησιάρικο: σοκάρεται συχνά από λάθος πότισμα (συνήθως λίγο), από απότομο και δυνατό κρύο ή από απότομη και δυνατή ζέστη. Κάθε φορά ξεραίνει το μεγαλύτερο μέρος των φύλλων του (ίσως και μερικά λεπτά κλαδάκια) και μετά ξαναπετάει από την αρχή. Το δικό μου αρκετές φορές το έχει κάνει και χωρίς εμφανή λόγο.

Αν δεν το άφησες θεόξερο για πολύ πιστεύω πως φταίει το τελευταίο κρύο που έκανε.
Ανέφερες ότι του έριξες λίπασμα. Ήταν ποτισμένο όταν το λίπανες; Αντέδρασε έτσι αμέσως μετά τη λίπανση;

Αν λοιπόν τίποτε από τα παραπάνω δεν ισχύει, θα έλεγα να του κάνεις ένα κλάδεμα και να περιμένεις.(απ' ότι κατάλαβα δεν το έχεις κλαδέψει ακόμα)
Το γιασεμί πάντως και ειδικά το χιώτικο το θέλει το νεράκι του και δεν αντέχει τη δίψα. Βέβαια δύσκολα θα πεθάνει, αλλά τα φύλλα τα ξεραίνει για ψύλλου πήδημα.
Άβαταρ μέλους
ayami

Cash on hand: 3,626.55
Has thanked: 55 times
Have thanks: 27 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Παρ Απρ 01, 2011 5:31 pm

Είναι πολύ πιθανόν τέτοια ζημιά να προέρχεται από άλατα, πιθανόν δηλαδή και από το λίπασμα που έβαλες. Σήκωσε τη γλάστρα με ένα-δύο στηρίγματα πάνω σε ένα μεγαλύτερο πιατάκι ώστε να στραγγίζει καλά και πότισε την ώστε να φύγει πιο εύκολα η αλατότητα που πιθανόν να δημιούργησε το λίπασμα. Ποιο λίπασμα έβαλες; Τα συμπτώματα είναι σε φύλλα της βάσης, ενδιάμεσα, της κορυφής ή είναι γενικευμένα;
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,991.10
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 805 times

Δημοσίευσηαπό MariettaD » Παρ Απρ 01, 2011 6:19 pm

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!. :D
Λοιπον το γιασεμι οπως και ολα τα λουλουδακια μου τα ποτιζω 3 φορες την εβδομαδα αναλογως και τον καιρο και το χωματακι τους δηλ. αν δω οτι ακομα ειναι υγρο η εχει πολυ κρυο το αφηνω 1-2 μερες,ενω αντιθετα σε ζεστες μερες μπορει και μερα παρα μερα η και ενα ψιλο δροσισμα καθημερινα απογευματακια στους καυσωνες.Το τηρω απο τοτε που τα εχω οποτε κ εχουν συνηθησει δεν αλλαξα δηλ κατι στη συχνοτητα ποτισματος.Αν βεβαια κανω κατι λαθος διορθωστε με οπωσδηποτε !!!
Τωρα οσον αφορα το λιπασμα σας γραφω ακριβως τι λεει το μπουκαλακι:
Λεγεται Verdino, ειναι γενικης χρησης υγρο λιπασμα που εφαρμοζεται με ριζοποτισμα για αναπτυξη και ανθοφορια ολων των φυτων.Αραιωνεις 2-3 καπακια σε 5 λιτρα νερο επαναλαμβανοντας καθε 15 μερες.Εδω πρεπει να σας πω οτι ολο το χειμωνα δεν εβαζα και πριν 1 μηνα εβαλα ξανα χωρις να ειναι ποτισμενα.
Τα συστατικα του ειναι : αζωτο 8%, φωσφορος 4%, καλιο 6% χηλικος σιδηρος 0,1%, χηλικα ιχνοστοιχεια (Β,Μn,Zn,Cn) 0,1%.
Οσον αφορα το κλαδεμα λιγο πηρα αυτα τα κλαρια που ξεφευγαν πολυ, ενω τα συμπτωματα ειναι σε ολο το φυτο ακομα και σε μικρα φυλλαρακια φρεσκα.
Εκανα αυτο που μου ειπατε παντως το σηκωσα και το ποτισα και αναμενω.Παντως μερα με τη μερα χειροτερευει...
Δειτε και ολοκληρες φωτο που καταφερα σημερα και πηρα και πειτε μου τι φταιει ελπιζω να σας βοηθησα για να με βοηθησετε!! :)
Συνημμένα
DSC01902.JPG
DSC01902.JPG (118.09 KiB) 7128 προβολές
DSC01901.JPG
DSC01901.JPG (123.24 KiB) 7128 προβολές
Άβαταρ μέλους
MariettaD

Δημοσίευσηαπό ayami » Παρ Απρ 01, 2011 6:32 pm

Μαριέττα, θα σου πουν και οι ειδικοί, αλλά πιστεύω ότι τη ζημιά την έκανε το λίπασμα σε ξερό χώμα ίσως σε συνδυασμό και με το κρύο (ο κανόνας είναι να λιπαίνονται μόνο ποτισμένα φυτά) Αν το φυτό ποτιστεί με άφθονο νερό που θα τρέχει από τις τρύπες της γλάστρας θα ξεπλυθεί ότι δεν πρόλαβε να απορροφηθεί.
Πάντως η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το φυτό θέλει ένα καλό κλάδεμα.
Άβαταρ μέλους
ayami

Δημοσίευσηαπό MariettaD » Παρ Απρ 01, 2011 6:53 pm

χμμ οκ αυριο που θα χω χρονο θα το σενιαρω! ευχαριστω πολυ!
Άβαταρ μέλους
MariettaD

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Παρ Απρ 01, 2011 9:02 pm

Πότιζε το τακτικά, με αρκετό νερό ώστε να στραγγίζει και να το πετάς, να ξεπλυθεί το χώμα. Μήπως το μπουκάλι πάει προς το τέλος και δεν ανακινούσες κάθε φορά πριν το χρησιμοποιήσεις και τώρα έχεις ένα λίπασμα πυκνότερο από ότι αρχικά; Αν όσο πάει και χειροτερεύει είναι μάλλον από το λίπασμα αλλά πιστεύω ότι θα την παλέψει το φυτό, έστω με απώλειες.

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό MariettaD » Σάβ Απρ 02, 2011 3:53 pm

Παιδια καλησπερα ! κλαδευοντας σημερα το γιασεμι βρηκα αυτο
DSC01904.JPG
DSC01904.JPG (63.71 KiB) 7093 προβολές

εχει κανεις ιδεα τι ειναι και τι πρεπει να κανω?Βεβαια δεν εμεινε φυλλο για φυλλο αλλα πρεπει να του ριξω φαρμακο?
επισης μια μικρη αραχνιτσα πεταχτηκε και ειχε λιγο ιστο σε κατι φυλλα τα οποια βεβαια ειναι στα σκουπιδια τωρα.
Μηπως εκανε ζημια κι αυτο?
Τι να κανω?..
Συνημμένα
DSC01907.JPG
DSC01907.JPG (57.24 KiB) 7093 προβολές
Άβαταρ μέλους
MariettaD

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Σάβ Απρ 02, 2011 4:52 pm

Μάζεψε τις νύμφες και κατέστρεψε τες. Η αραχνίτσα, μπορεί απλά να είναι μία αραχνίτσα. Μην ψεκάσεις οτιδήποτε στο φυτό, είναι σε κρίσιμη κατάσταση.

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό MariettaD » Κυρ Απρ 03, 2011 5:47 pm

Οκ ευχαριστω πολυ το κλαδεψα δεν εμεινε και τιποτα απο φυλλα μονο μερικα κλαρακια που ελπιζω να πεταξουν... τωρα το χω και ψηλα το ποτιζω συχνα και κατεστρεψα και τις νυμφες.Σας ευχαριστω πολυ ελπιζω να σωθει ρε γαμωτο
Άβαταρ μέλους
MariettaD

Δημοσίευσηαπό ayami » Δευτ Απρ 04, 2011 12:36 am

MariettaD έγραψε:Οκ ευχαριστω πολυ το κλαδεψα δεν εμεινε και τιποτα απο φυλλα μονο μερικα κλαρακια που ελπιζω να πεταξουν... τωρα το χω και ψηλα το ποτιζω συχνα και κατεστρεψα και τις νυμφες.Σας ευχαριστω πολυ ελπιζω να σωθει ρε γαμωτο

Πρόσεξε το πότισμα : τώρα που δεν έχει φύλλα δε χρειάζεται το ίδιο νερό, ούτε τόσο συχνά.
Άβαταρ μέλους
ayami

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Δευτ Απρ 04, 2011 11:30 am

Αφού κάνεις κάποια ποτίσματα με αρκετή ποσότητα νερού (ποτίζουμε για να ξεπλύνουμε τα άλατα) μπορείς να επανέλθεις όπως λέει η ayami σε κανονικό πότισμα, προσαρμοσμένο στις ιδιαίτερες ανάγκες φυτού (μειωμένες δόσεις άρδευσης). Τα πρώτα ποτίσματα στόχο έχουν να μειώσουν την αλατότητα αλλά δε χρειάζεται να το κάνουμε παρατεταμένα. Θα σωθεί αλλά θέλει υπομονή.

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό MariettaD » Τρί Απρ 05, 2011 8:46 pm

Ομορφα! Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!
Άβαταρ μέλους
MariettaD

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy