Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Που αγοραζετε σπορους;

Συντονιστής: asparagus

Που αγοραζετε σπορους;

Δημοσίευσηαπό BASILISP » Τρί Απρ 26, 2011 11:25 pm

Γεια σας και παλι! Η ερωτηση μου αφορα τους σπορους λαχανικων και που τους βρισκετε. Τελευταια βρηκα καποιους απο τον Πελιτι (του χρονου εαν καταφερω να κρατησω σπορους θα δωσω σε οποιον ενδιαφερεται παρεπιπτωντος). Ενδιαφερομαι ειδικοτερα για βιολογικους,παραδοσιακης ποικιλιας αλλα θα μου αρεσε να ειχα και καποιον παραξενο/εξωτικο. Εχετε καποιο site Ελλαδας η εξωτερικου που εμπιστευεστε η "ολα ειναι καλα" και βλεπουμε; Επισης στα περισσοτερα δεν γραφουν κατι στο σακουλακι εκτος απο το ονομα,δηλαδη αν δεν γραφει f1 δεν ειναι υβριδιο; Πολλες ερωτησεις,λιγακι αναρχα τοποθετημενες αλλα ετσι μου ηρθαν... :) Ευχαριστω πολυ,Βασιλης!
BASILISP

Cash on hand: 295.15
Has thanked: 6 times
Have thanks: 1 time

Re: Που αγοραζετε σπορους;

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Τρί Απρ 26, 2011 11:30 pm

Βασίλη εγώ σπόρους αγοράζω από το σούπερ μάρκετ, τα γεωπονικα της γειτονιας μου χύμα, από το ebay, από διάφορα άλλα sites του εξωτερικού..
Υπάρχει κάπου ένα θέμα με λίνκ για διάφορα σημεία όπου μπορείς να αγοράσεις σπόρους, φυτά, υλικά κτλ..
Από το πελίτι δεν έχω πάρει διότι νομίζω ότι θα τους χαραμίσω. Αλλα παιδιά πήρανε.. Εξωτικά κτλ μόνο από το εξωτερικό βέβαια..
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό nugget » Τρί Απρ 26, 2011 11:56 pm

Μόλις πήρα από το ίντερνετ σπόρους Noire Russe, αλλά η τιμή τους ήταν αλμυρούτσικη (6ευρώ οι 10 σπόροι + έξοδα αποστολής) και δεν ξέρω πως θα τα πάνε... Αν πετύχει και δεν βιάζεσαι του χρόνου σου στέλνω :)
Αν βιάζεσαι βάλε στο google αναζήτηση: σπόροι ντομάτας και θα σου βγάλει κάμποσες σελίδες να διαλέξεις (και ελληνικές και πιο φτηνές απ΄ότι βρήκα εγώ...)
Κι ήθελε ακόμη πολύ φως να ξημερώσει
όμως εγώ δεν παραδέχτηκα την ήττα,...
Μιλάτε, δείχνετε πληγές, αλλόφρονες στους δρόμους.
Τον πανικό που στραγγαλίζει την καρδιά σας σαν σημαία....
nugget

Mood: Happy
Cash on hand: 480.60
Has thanked: 8 times
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Τετ Απρ 27, 2011 12:55 am

Το Πελίτι έχει λίγους σπόρους και όσους έχει στέλνει. Ως επί το πλείστον ψωνίζουμε από το εξωτερικό.
thompson & morgan
plant world seeds
sunshine seeds. de
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Mood: Sad
Cash on hand: 2,980.80
Bank: 255,900.00
Has thanked: 301 times
Have thanks: 279 times

Δημοσίευσηαπό BASILISP » Τετ Απρ 27, 2011 8:03 pm

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση σας και τα σαιτ που μου δωσατε! Θα ηθελα να μαθω λοιπον (γιατι δεν το εχω καταλάβει ακομα) αν οι π.χ. εξωτικοι σποροι η οι αλλοι σποροι (π.χ. ντοματας) που αγοραζουμε απο το ιντερνετ ειναι μεταλλαγμενοι; Ειναι υβριδια; Εν τελη μπορουμε να κρατησουμε σπορο για αλλες χρονιες; Τι πρεπει να αποφευγουμε στις αγορες με βαση αυτα τα κριτηρια (π.χ. f1 ); Ευχαριστω και παλι,Βασιλης! smartie
BASILISP

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Απρ 27, 2011 8:43 pm

Στο σημειο αυτο δε θελω να απαντησω για τα υβριδια κλπ κλπ κλπ ΑΛΛΑ επειδη μαρεσουν λιγο πολυ οι σωστοι χαρακτηρισμοι λεω το εξης:
Ο σωστος ορος ειναι ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ και οχι μεταλλαγμενοι. Τι θα λεγατε εαν σας ελεγα οτι στη μεταλλαξη (σα διαδικασια της φυσης ομως και οχι με την ανθρωπινη παρεμβαση), οφειλεται ενα μεγαλο ποσοστο για την εξελιξη των ειδων?????
Α και να μην ξεχαστω ενα αλλο κλασσικο μπερδεμα για μενα ειναι και αυτο : οταν μιλαμε για ΜΟΛΥΝΣΗ αναφερομαστε σε βιολογικους παραγοντες, πχ μολυνση απο βακτηρια κλπ κλπ. Τα μεταλλα και τα λοιπα ανοργανα υλικα ΡΥΠΑΙΝΟΥΝ, επομενως τα νερα μας και οι τροφες δεν ειναι μολυσμενες απο τα φαρμακα!!!!!!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!

For this message the author Tsouknidas has received thanks:
maria2512(Τετ Απρ 27, 2011 9:14 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,535.75
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1581 times
Have thanks: 1513 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό BASILISP » Πέμ Απρ 28, 2011 3:48 pm

Σε ευχαριστω Τσουκνιδα για την παρατηρηση. Φυσικα ειναι γνωστο οτι η φυση αλλαζει απο μονη της,το θεμα ειναι να μην εχει γινει απο ανθρωπους με σκοπο το κερδος! Τελικα ξερετε εαν μπορω να κρατησω σπορο απο αυτους που θα αγορασω απο site ; :?:
BASILISP

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Απρ 28, 2011 4:12 pm

Βασιλη, για να μην παρεξηγηθω, το σχολιο μου δεν ειχε να κανει με εσενα, απλα ηταν αφορμη αυτο που εγραψες και με ευχαριστει που το εκτιμας, γιατι ο σκοπος μας ειναι να μαθαινουμε :)
Τωρα σπορο μπορεις να κρατησεις απο το οτιδηποτε, ωστοσο οταν παιρνεις σπορο υβριδιου (μιλαμε για γεννεα F2 και μετα-δλδ εχεις σπειρει μια φορα το υβριδιο και εχεις κρατησει σπορο) θα ξαναπαρειςφυταρια απλα τα χαρακτηριστικα τους δεν θα ειναι ομοια με τα αρχικα. Τι μπορει να σημαινει αυτο, μπορει πχ να εχεις περιορισμενη παραγωγικοτητα ή μπορει να μην επεικρατει πια ενα χαρακτηριστικο για τον οποιο αγορασες το σπορο εξ αρχης (πχ ανθεκτικοτητα σε ενα αβιοτικο παραγοντα). Ισως με επαναλαμβανομενες σπορες καποια στιγμη να ξαναβγουν στην επιφανεια τα αρχικα χαρακτηριστικα αλλα θελει χρονο αυτη η διαδικασια και φυσικα εμπειρο ματι στην επιλογη φυταριων για βελτιωση! Γενικα οι εταιρειες που παραγουν πολλαπλασιαστικο υλικο μπορουν να παρεμβουν με πολλους τροπους ωστε να "προφυλασσουν" τα δημιουργηματα τους απο ανθρωπους που θελουν να κρατησουν σπορο για μετεπειτα χρηση λογου χαρη, μπορουν να κανουν ακομη και στειρες ποικιλιες. Σε πεισμα ολων αυτων των εξελιξεων η φυση παντα θετειτουςδικους της κανονες και να εισαι σιγουρος οτι βρισκει τροπους και υπερνικα τα οποια εμποδια βαζει ο ανθρωπινος παραγοντας με σκοπο το κερδος.
Επισης σε πεισμα των ανωθεν, εχουν ευαισθητοποιηθει οι ανθρωποι και κρατανε πλεον τους παραδοσιακους σπορους και ποικιλιες γιατι αναγνωρισαν οτι αυτο το πρωτογενες υλικο αποτελει γενετικο ρεζερβουαρ. Ετσι θα συναντησεις παντου ανα την υφηλιο ομαδες ανθρωπων που εχουν σα στοχο την ανταλλαγη, προωθηση και διατηρηση εγχωριων γενετικων υλικων. Ακομη και μεσα σε αυτο το φορουμ θα διαπιστωσεις πως απο καιρο σε καιρο υπαρχουν ανθρωποι που δινουν σπορους πχ λαχανικων, απο παραδοσιακες ποικιλιες με σκοπο ο καθενας μας να κρατησει και να μπορεσει να φαει κατι απο τα παλια!!!!!
Στην ελλαδα σπουδαια δουλεια θα βρεςι απο το Πελιτι, αλλα και απο το Σπορι Λημνου (νομιζω οτι το εγραψα σωστα) που δινουν πολλαπλασιαστικο υλικο σε μη επαγγελματιες.
Αν ψαξεις θα βρεις αναλογες κινησεις και στο εξωτερικο.
Τελος αν θες να αγορασεςι σπορους απο το εξωτερικο και θες να μαθεις απο που κραταει η σκουφια τους δεν εχεις παρα να τους ρωτησεις.
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!

For this message the author Tsouknidas has received thanks:
BASILISP(Πέμ Απρ 28, 2011 4:28 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,535.75
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1581 times
Have thanks: 1513 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό BASILISP » Πέμ Απρ 28, 2011 4:34 pm

Πολυ καλη η εξηγηση που εδωσες στο ερωτημα μου! :D Τωρα καταλαβαινω καποια πραγματα παραπανω. Το θεμα δεν ειναι να μην πληρωσω (ετσι και αλλιως τι αξια εχουν π.χ. 20-30 ευρω) αλλα να παρω κατι ποιοτικο που θα μπορεσω να το κρατησω για παντα. Οι επιλογες του Πελιτη και "το Σπόρι της λήμνου" ειναι πολυ καλες (η αληθεια ειναι οτι ειχα προβλημα στην βλαστικοτητα των σπορων του 2ου αλλα και οι δυο ηταν ευγενικοτατοι)...
BASILISP

Re: LIFO, 02_06_2011

Δημοσίευσηαπό Κωστας_2008 » Πέμ Ιουν 02, 2011 6:10 pm

Στο σημερινό free press LIFO στην σελίδα 26 έχει ένα αρθρο για εναν Ελληνολιβανέζο Αλεξ Οικμονομίδη, ο οποίος σκεπτόμενος όπως στο Πελίτι, οτι οι σπόροι διεθνώς είναι στα χέρια λίγων εταιρειών, μάζεψε σπόρους ποικιλιών και τους καλλιεργεί σε ατομικό μπαξέ.
Ομως γυρίζει και ντοκυμαντέρ για το θέμα αυτό που θα είανι έτοιμο σε λίγους μήνες. Υπάρχει και μία παραπομπή σε ένα σάιτ www.aseedforchange.com.
Tο θέμα το διάβασα απο την pdf μορφή του περιοδικού που υπάρχει στο www.lifo.gr.

Είμαι κι εγω φανατικός των ποικιλιών. Μόνο όπως έχω ξανασημειώσει είναι αρκετά δύσκολη η καλλιέργεια τους, ιδίως διότι οι ποικιλίες είναι ευάλωτοι στους μύκητες. Κι όπως διαβάζω οι μύκητες αναπτύσσουν μεγάλες άμυνες στα μυκητοκτόνα .Αυτό είναι κατανοητό διότι οι μύκητες είναι μέρος των διεργασιών της Φύσης.
Άβαταρ μέλους
Κωστας_2008

Mood: Sad
Cash on hand: 155.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Επιστροφή στο Λαχανικά - Κηπευτικά: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy