Site Announcements

Έαρ μικρό έαρ βαθύ έαρ συντετριμμένο
Νίκος Καρούζος

NEWS:

Προστασια δεντρων απο μυκητιασεις

Προστασια δεντρων απο μυκητιασεις

Δημοσίευσηαπό olma156 » Δευτ Ιαν 05, 2009 7:21 pm

Καθε ανοιξη και ειδικα πριν το Πασχα, βλεπουμε ολοι μας στην επαρχια να βαφουν με ασβεστη τους κορμους και μπρατσα των δεντρων που εχουν στην αυλη τους, αυτο δεν γινεται τυχαια αλλα ουτε μονο για ομορφια.

Κατα την διαρκεια του χειμωνα με τις πολλες υγρασιες κυκλοφορουν πολλοι μυκητες ειδικα στους κορμους των δεντρων, οι οποιοι τρυπωνουν στις σχισμες του φλοιου και δημιουργουν πολλα προβληματα.
Βλεπουμε πολλα δεντρα ειδικα ελιες να εχουν μεγαλες κουφαλες, αυτες εχουν δημιουργηθει απο μηκυτες οι οποιοι τρωνε τον φλοιο και ξυλο του δεντρου και επειδη οι ελιες ειναι ανθεκτικο δεντρο καταφερνουν να επιβιωνουν.

Μια παρα πολυ καλη συνταγη ειναι η παρακατω :

1) τσουβαλακι ετοιμο ασβεστη (αυτο που πουλανε στα οικοδομικα υλικα σε υγρη μορφη), για καθε 10 κιλα ασβεστη προσθεστε
2) Θεικος χαλκος (Γαλαζοπετρα) 150 γραμμαρια
3) Θεικος Σιδηρος 150 γραμμαρια

Ανακατεψτε τα παρα πολυ καλα και με μια στρογγυλη βουτσα (νταβανοβουρτσα) απλωστε/βαψτε το μιγμα αυτο στον κορμο και μπρατσα των δεντρων σας.
Εκτος που σκοτωνει τους μηκυτες προστατευει τα δεντρα απο τα διαφορα εντομα το καλοκαιρι ΚΑΙ τα προστατευει απο τις ακραιες θερμοκρασιες του καλοκαιριου.

ΜΗΚΥΤΙΑΣΕΙΣ ΡΙΖΩΝ

Διαλυστε Θεικο Χαλκο (Γαλαζοπετρα) σε ενα κουβα νερο και ριζοποτιστε το χωμα γυρω-γυρω απο καθε δεντρο.
Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 250 γραμ/ρια σε 10 κιλα νερο, αλλα καλυτερα ρωτηστε τον γεωπονο που θα την αγορασετε για την ποσοτητα.

Οταν λοιπον βλεπετε μηκητιασεις (μηκωσεις λεγονται) στα φυτα σας και στις ριζες τους σκεφθειτε και αυτες τις ανωδυνες-φτηνες και απο χρονια δοκιμασμενες συνταγες.
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό LAMAR » Δευτ Ιαν 05, 2009 7:50 pm

Ακριβως ετσι Γιαννη.
Καθε χρονο ασπριζω με ασβεστη και λιγη γαλαζοπετρα ολα τα δεντρα.
Αυτο γινεται οπως ειπες την ανοιξη.
Τον φεβρουαριο τα περναω ενα χερακι με ΧΑΛΚΟ και αμεσως μετα ενα καλο βρεξιμο με εκχυλισμα τσουκνιδας.
LAMAR

Cash on hand: 0.00
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Δευτ Ιαν 05, 2009 8:30 pm

θειικο χαλκο και θειικο σιδηρο που βρισκουμε;;; Πρεπει να παμε σε μεγαλο φυτωριο με αγροτικα ειδη η ειναι κοινα και σε πιο μικρα;;;
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 8 times

Δημοσίευσηαπό LAMAR » Δευτ Ιαν 05, 2009 8:52 pm

Τα βρισκεις σε ολους τους γεωπονους που πουλανε φυτοφαρμακα σπορους κλπ.
LAMAR

Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Ιαν 05, 2009 9:13 pm

η γαλαζόπετρα κάνει και για μηκυτιάσεις της τριανταφυλλιάς? Να την χρησιμοποιήσω στις ζαρντινιέρες για απολύμανση του εδάφους?

Φαντάζομαι ότι με το πότισμα περνάει από τις ρίζες στο ίδιο το φυτό (διασυστηματική προστασία).. Οπότε όσο παλαβή και αν ακουστεί η ερώτησή μου, ας μου απαντήσετε.
Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το χρώμα των λουλουδιών? Γιατί ο χηλικός σίδηρος που χρησιμοποιώ στη λίπανση μου προσθέτει κόκκινο στα τριαντάφυλλα.. Και από κίτρινα γίνονται ροζ και από μωβ, κοκκινωπά.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,027,057.15
Has thanked: 808 times
Have thanks: 2197 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Δευτ Ιαν 05, 2009 9:26 pm

Καλησπερα Λαζαρε,
εχω βρασει μερικες φορες τσουκνιδα και αφου κρυωσε ψεκασα τα φυτα, εαν δεν κανω λαθος εξολοθρευει την μελιγκρα, για τον τετρανυχο δεν το εχω ψαξει.
Εαν θελεις ανεβασε την εμπειρια σου καθως και σε ποιες περιπυωσεις κανει καλο.

Basscadet καλησπερα,
σε ποια περιοχη σε εξυπηρετει ? εαν μπορεις κεντρο ρωτησε τον Ρουμπουλακη 5222294-52222328 ή στον Γιανναρο Σωκρατους 26 τηλ.5228252 ή στην Αγια Ειρηνης (στο κεντρο τηλ. 3223220)
Εαν μενεις Ν.Αθηνα Αντεμισαρη, αρκει να σου δωσει Θεικο Χαλκο και Θεικο Σιδηρο 100% και οχι με προσμειξη με αλλα φυτοφαρμακα.
Εαν παλι περνας απο αρχες της Εθνικης στα δεξια και μεσα στον παραδρομο υπαρχει το φυτωριο ΑΓΡΟΚΗΠΟΣ τηλ. 3457421-3427645 ο γεωπονος Κωστας Θεωδορακοπουλος ειναι πολυ καλος και αξιοπιστος.

Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Δευτ Ιαν 05, 2009 10:13 pm

Γνωρίζει κανείς αν όλα αυτά (θεϊκός χαλκός, θεϊκός σίδηρος, ασβέστης, κλπ) είναι ασφαλή υλικά ή μπορεί να είναι τοξικά;
Σας παρακαλώ μη μου πείτε ότι όλα τριγύρω μας είναι καταστροφικά, το ξέρω. Απλά θα ήθελα να ξέρω αν είναι ακίνδυνα τα συγκεκριμένα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επίσης Γιάννη το μίνιο το χρησιμοποιείς και σε καρποφόρα ή μόνο σε καλλωπιστικά;
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Have thanks: 1 time

Δημοσίευσηαπό olma156 » Δευτ Ιαν 05, 2009 10:49 pm

Με ασβεστη βαφανε παλλια τα σπιτια για απολυμανση, και τα αλλα δυο τα χρησιμοποιουν και στην βιολογικη γεωργια..

Το μινιο το βαζουμε στα κλαδεματα ολων των δεντρων (ελιες-κερασιες-αχλαδιες κλπ).

Και για να σε πεισω περισσοτερο διαβασε και το παρακατω !!!!!! :

Ο βαφέας της βράκας, αποτελεί ένα από τα παραδοσιακά επαγγέλματα, που είναι άμεσα συνδεδεμένα με την παραδοσιακή φορεσιά. Η διάρκεια ζωής του επαγγέλματος, κρίθηκε καθοριστικά από τη εξέλιξη της ενδυμασίας και τη σταδιακή αντικατάσταση της βράκας, από το παντελόνι.

Η τέχνη βαψίματος της βράκας, ήταν γνωστή και σε ορισμένους από τους κατοίκους της Λινούς. Οι βαφείς της Λινούς, ενασχολήθηκαν κυρίως με το βάψιμο των βρακών των συγχωριανών τους. Το βάψιμο της βράκας απαιτούσε το πέρασμα μέσα από μια σειρά από στάδια, τα οποία για να πραγματοποιηθούν, χρειάζονταν συνολικά μια βδομάδα.

Προτού αρχίσει η διαδικασία βαφής της βράκας, πρωταρχικά έπλεναν καλά το ύφασμα της βράκας και έπειτα το χτυπούσαν με ένα κομμάτι ξύλινης πλάκας, γνωστή ως «φαούτα». Οι βράκες έπρεπε να «φαουτιστούν», ώστε να ανοίξουν οι ίνες του υφάσματος και να απορροφηθεί με ευκολία, αφενός το νερό, υπεύθυνο για την αφαίρεση των ακαθαρσιών :roll: και αφετέρου οι βαφικές ουσίες.

Οι βράκες τοποθετούνταν μέσα σε καζάνια, τα οποία περιείχαν εκχυλίσματα από διάφορα είδη ρόδων. Οι βράκες έπρεπε για δυο περίπου ώρες, να ζεσταίνονται στο καζάνι και αμέσως μετά να μεταφερθούν σ’ ένα αγγείο, γνωστό με το όνομα «ταάριν». Σ’ αυτό το αγγείο, οι βράκες έπρεπε να παραμείνουν για ένα ολόκληρο βράδυ ή διαφορετικά για οχτώ με δώδεκα ώρες.

To επόμενο πρωινό, οι βράκες ξεπλένονταν καλά και στη συνέχεια απλώνονταν στον ήλιο, για να στεγνώσουν. (Πριν απλωθούν ο βαφέας έβαζε ένα νούμερο στη βράκα, για να ξέρει ποιός ήταν ο ιδιοκτήτης της :oops: .) Το ίδιο βράδυ τοποθετούνταν πάλι στο πιθάρι, στο οποίο αυτή τη φορά υπήρχε διάλυμα «καλαγκαθιού» μ’ άλλα λόγια διάλυμα «θεϊκού σιδήρου». Μ’ αυτό τον τρόπο, αρχικά οι βράκες έπαιρναν ένα βαθύ γκρι χρώμα. Η διαδικασία αυτή επαναλαμβανόταν άλλες δύο με τρεις φορές, με τη μοναδική διαφορά πως μετά το ξέπλυμα και το στέγνωμα στον ήλιο τοποθετούνταν σε πιθάρι, στο οποίο δεν υπήρχε μόνο «καλαγκάθι», αλλά και εκχύλισμα από ροδοπέταλα. Στο συνδυασμό του «καλαγκαθιού» και του εκχυλίσματος από φύλλα ρόδων, όφειλαν οι βράκες το μαύρο τους χρώμα. Όσα περισσότερα ήταν τα βουτήγματα της βράκας στο πιο πάνω μείγμα, τόσο πιο βαθύ ήταν το μαύρο χρώμα της.

Μετά από την πιο πάνω διαδικασία, όταν οι βράκες έπαιρναν το επιθυμητό μαύρο χρώμα, τότε τις έστυβαν δυνατά, ώστε να αποστραγγιστούν εντελώς. Έπειτα τις έπλεναν καλά με καθαρό νερό, τις χτυπούσαν δυνατά ή αλλιώς τις «φαούτιζαν» και τέλος τις άπλωναν να στεγνώσουν. Η τελική διαδικασία, απαιτούσε τη σχολαστικότητα του βαφέα, εφόσον έπρεπε να σταθεροποιήσει το χρώμα, σε σημείο που να μην ξεβάφει στο σώμα του πελάτη.

Το κόστος της βράκας υπολογιζόταν από το βάρος του υφάσματός της, προτού να τύχει επεξεργασίας από το βαφέα. Οι κάτοικοι της Λινούς, αγόραζαν καινούριες βράκες κατά την περίοδο κυρίως σημαντικών γεγονότων, όπως κατά την περίοδο των εορτών του Πάσχα. Η οικονομική ευρωστία του κάθε κατοίκου, μετριόταν και από τη δυνατότητά του, ν’ ανανεώνει την ενδυμασία του.

Η τύχη των βαφέων της Λινούς, κρίθηκε καθοριστικά με την τάση της μόδας της δεκαετίας του’50, που επέβαλε τη χρήση των παντελονιών. Η τέχνη της βαφής της βράκας από τους κατοίκους της Λινούς, σταδιακά εγκαταλείφθηκε, εφόσον δεν θα μπορούσε πλέον να είναι προσοδοφόρα :lol:

πηγη http://www.linou.org.cy/tr_arts.shtml

Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Τρί Ιαν 06, 2009 1:05 pm

:?:

Το ότι κάτι χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια δεν νομίζω ότι λέει κάτι.
Δεν πολυκατάλαβα. Είμαι και λίγο αργή συν τοις άλλοις! :(
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Have thanks: 1 time

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Ιαν 06, 2009 1:30 pm

Στις δικές μου ερωτήσεις γιατί δεν απαντάει κανείς? Επειδή δεν έχω δέντρα και κήπο? :cry:

Σταυρούλα

Υ.Γ. Αυτό το υποπροϊόν του marketing της CocaCola, που ντύνεται σαν την κοκκινοσκουφίτσα ούτε βεράντα μου έφερε, ούτε άδεια γλάστρα.. άντε γιατί του τα έχω μαζεμένα!
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Τρί Ιαν 06, 2009 2:04 pm

Χολαργο μενω αλλα κεντρο βολευει αν το συνδιασω με αλλη δουλεια (αρκει να μην ειναι τιποτα σε τσουβαλι και αγκομαχαω στο metro). Merci.
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 8 times

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Ιαν 06, 2009 4:43 pm

Basscadet έγραψε:Χολαργο μενω αλλα κεντρο βολευει αν το συνδιασω με αλλη δουλεια (αρκει να μην ειναι τιποτα σε τσουβαλι και αγκομαχαω στο metro). Merci.

Πρόσεχε μην σε πιάσουν για οπλοκατοχή :)
Συνέλαβαν κάποιους γιατί είχαν μπουκαλάκια με βενζίνη. Επίσης, τα γκαζάκια για καφέ, θεωρούνται και αυτά όπλα..
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τετ Ιαν 07, 2009 2:48 pm

Σταυρουλα καλημερα,
Η γαλαζοπετρα Δεν εχει διασυστηματική δράση.

Δεν απολυμαινει το εδαφος με ριζοποτισμα αλλα σκοτωνει τους μυκητες της ριζας, κανει για τις μυκητιασεις των τριανταφυλλιων με διαφυλλικο ψεκασμα, εαν προσεξες οταν αγοραζουμε τριανταφυλλιες σε γλαστρα ή φυντανακια λαχανικων τα φυλλα τους εχουν μια μπλε σκονη/χρωμα πανω τους, αυτο ειναι απο Γαλαζοπετρα ή Θειοχαλκινη που τα εχουν ψεκασει

Υπαρχει σε σκονη και μικρα κομματια (τα οποια και προτιμω), και διαλυεται σε νερο,το χρωμα της ειναι μπλε και δεν εχω παρατηρησει για να ειμαι ειλικρινης εαν αλλαζει το χρωμα των λουλουδιων ( θα το ψαξω λιγο περισοτερο, παρ ολο που μενεις σε διαμερισμα οπως εγω !!!!!, αρα ειμαστε οι μη προνομιουχοι, αλλα και θα πρεπει να το διασταυρωσω πριν σου απαντησω, σε αυτο οφειλεται η καθυστερηση), γνωριζω ομως για χρωστικες ουσιες που χρησιμοποιουν ορισμενοι για αλλαξουν το χρωμα ορισμενων λουλουδιων.
Και η Θειοχαλκινη ειναι πολυ αποτελεσματικη για τις τριανταφυλλιες.

Αντι Για τον χηλικο σιδηρο μπορεις να χρησιμοποιησεις το Θειικο Μαγνησιο (Magnesium Sulfate-Epson Salt) που κανει την ιδια ακριβως δουλεια χωρις να χρωματιζει τα ανθη, γι αυτο το προτιμουν αυτοι που εχουν πλουμεριες με καταλευκο χρωμα. .

Μαριαννα καλημερα,
λογικο ειναι μια ουσια/προιον που δεν γνωριζουμε να εχουμε επιφυλαξεις στο αν ειναι ασφαλη και μη τοξικα για τον ανθρωπο, θεμιτες λοιπον οχι μονο οι αποριες αλλα και η κριτικη-διαφωνιες καλοδεχουμενες ειναι, εξ αλλου δεν μπορουμε να συμφωνουμε ολοι σε ολα.

Σχετικα με το κειμενο πιο πολυ δημοσιευθηκε πιο πολυ για να γελασουμε με τις μεθοδους που χρησιμοποιουσαν οι προπαπουδες μας, αυτα για αποφυγη καθε πιθανης παρεξηγησης.

Σε ξεχωριστο κεφαλαιο αναφερω για τα προιοντα αυτα και την ασφαλεια που εχουμε οταν τα χρησιμοποιουμε.

Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Επιστροφή στο Καταπολέμηση ασθενειών με φυσικά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy