Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Παρτέρι στον ακάλυπτο

Συντονιστής: Tsouknidas

Παρτέρι στον ακάλυπτο

Δημοσίευσηαπό Athina » Τρί Μάιος 17, 2011 4:34 pm

Καθώς το μπαλκόνι μου έχει πεπερασμένες διαστάσεις και δεν αρκεί για να εκδηλώσω το κηπουρικό μου μικρόβιο, εδώ και καιρό λιγουρεύομαι κάτι παρτέρια στον ακάλυπτο της οικοδομής. Έχουν φάρδος γύρω στα 60-70 εκατοστά και μήκος γύρω στα 8 μέτρα συνολικά, δημιουργώντας ένα Γ στη βάση του τοιχίου που χωρίζει τους ακάλυπτους των πολυκατοικιών μεταξύ τους. Είναι εκτεθειμένο στην βροχή αλλά έχει σχετικά λίγες ώρες που το χτυπάει άμεσα ο ήλιος. Στην παρούσα φάση είναι γεμάτο αγριόχορτα τελείως εγκαταλελειμμένο από όλους μας. Υπάρχει και μία Πορτοκαλιά που έχει ξεμείνει σε εκείνο το σημείο από τότε που υπήρχε η μονοκατοικία που γκρεμίστηκε για να γίνει η πολυκατοικία. Η πορτοκαλιά λοιπόν είναι σε άθλια κατάσταση, παρόλα αυτά ανθίζει κάθε χρόνο και βγάζει και μερικά πορτοκαλάκια που και που.
Σκεφτόμουν αν μπορούσα να συνεφέρω την πορτοκαλιά που σίγουρα θέλει κλάδεμα αλλά δεν ξέρω τίποτα από κλάδεμα δέντρων ούτε για το πότε πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο. Σκεφτόμουν επίσης να ξεχορταριάσω αρχικά ένα μέρος του παρτεριού και να φυτέψω κατιτίς. Θα ήθελα φυτά που να μην είναι ιδιαίτερα επεκτατικά, να είναι ανθεκτικά σε συνθήκες περιορισμένου ήλιου, να μην θέλουν καθημερινό πότισμα, να μην ρίχνουν τα φύλλα τους τον χειμώνα. Με λίγα λόγια θέλω φυτά που να χρειάζονται την λιγότερη δυνατή περιποίηση (γιατί δεν έχω σκοπό να ποτίζω κάθε μέρα το καλοκαίρι) και να προκαλούν την λιγότερη δυνατή ενόχληση στους γείτονες (πχ πεσμένα φύλλα). Ένα φυτό που σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό έτσι όπως το θέλω είναι το δεντρολίβανο ή κάποιο αειθαλές θαμνάκι. Στο ενδιάμεσο των θάμνων ίσως μπουν και κάποια λουλούδια κατά προτίμηση όχι ετήσια ή αν είναι ετήσια να ρίχνουν σπόρο ώστε να ξαναφορτώνουν την επόμενη χρονιά πχ σκυλάκια.
Φυσικά το όλο εγχείρημα θα το αναλάβω απολύτως μόνη μου καθώς ότι αναφορά έχω κάνει μέχρι τώρα στους γείτονες για την διαμόρφωση του χώρου πήγε στον βρόντο. Συμφωνούσαν σε γενικές γραμμές αλλά κανείς δεν έδειξε διάθεση να βοηθήσει.
Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:
1. πως μπορώ να συνεφέρω μια πορτοκαλιά που είναι παρατημένη για τουλάχιστον 10 χρόνια.
2. τι πρέπει να προσθέσω στο χώμα για να το εμπλουτίσω και να γίνει φιλικό προς τα νέα φυτά.
3. πως μπορώ να απαλλαγώ από τα αγριόχορτα
4. τι θαμνοειδή έχετε να προτείνετε και τι λουλούδια που να πληρούν τις προδιαγραφές που έχω αναφέρει
Ξέχασα να αναφέρω ότι όλα αυτά θέλω να τα κάνω με δικά μου έξοδα, οπότε σας παρακαλώ λάβετε το υπόψη σας όσον αφορά τις προτάσεις για φυτά. Ξέχασα να αναφέρω ότι βρίσκομαι στη θεσσαλονίκη και χρειάζομαι φυτά που να αντέχουν το κρύο.
Σόρυ για τις απανωτές ερωτήσεις και ευχαριστώ για τις όποιες προτάσεις σας!
Άβαταρ μέλους
Athina

Mood: Cool
Cash on hand: 2,130.75
Bank: 18,896.00
Has thanked: 47 times
Have thanks: 68 times

Re: Παρτέρι στον ακάλυπτο

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Μάιος 17, 2011 5:20 pm

λοιπον, καταρχην ευγε για τη σκεψη να διαμορφωσεις ενα χωρο που σου ενοχλει την αισθητικη! Χωρις να θελω να γινω μαντης κακων, μηπως βρεθει καποιος απο την πολυκατοικια και σε σταματησει? για τον οποιοδηποτε λογο? Επειδη κακεντρεχεις ανθρωποι υπαρχουν παντου!

Αλλα ας ελπισουμε οτι θα πανε ολα καλα οποτε ξεκινουμε. Πριν πουμε για φυτα και περιποιησεις, πες μου λιγο για την ηλιοφανεια. Θα ελεγες λογου χαρει οτι εχει 4 ωρες καθημερινα ηλιοφανεια? ή λιγοτερο?
Η πορτοκαλια παντως σε πρωτη φαση θελει τα εξης: θα κοψεις ολα τα ξεροκλαδα, καλο ειναι να μην παρεμβεις αυτη την εποχη σε καποιο δραστικο κλαδευμα αλλα απλα σε ενα καθαρισμο ξερων-εστιων μολυνσεων! Επισης θα σκαλισεις το χωματακι γυρω της για ναμπει φρεσκος αερας στο χωμα και φυσικα θα φροντισεις να την ταισεις καποιο λιπασματακι-σιδηρο κλπ και να δεις που θα τα παει περιφημα.
Ασχετο αλλα εισαι σιγουρη οτι ειναι πλεον πορτοκαλια? Εννοω μηπως καηκε καμια φορα με κανα παγο και πεταχτηκε το υποκειμενο δλδ η νεραντζια? Στο λεω γιατι την εχω πατησει!

Πριν μιλησουμε για τα φυτα που θες, πες μου λιγο για την ηλιοφανεια και θα συζητησουμε τα υπολοιπα!

υγ. Σαρεσουν τα φυτα εδαφοκαλυψης?
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 5,325.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1671 times
Have thanks: 1617 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Gladiolus » Τρί Μάιος 17, 2011 5:42 pm

Γεια σου Αθηνά :) Εφόσον έχεις κάποιες ώρες ήλιο, έχεις πολλές επιλογές από θάμνους που πληρούν τα κριτήριά σου. Αγγελικές (πιττόσπορο), ελαίαγνους, κουμαριές, μυρτιές, δάφνη, δεντρολίβανο, λεβάντες, αρμπαρόριζα...χαμαίροπες (φοινικάκια)...πολλά πολλά και διάφορα. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε κανα δυο φυτώρια να δω τιμές και τι μου αρέσει, για να σκεφτόμουν και τους πιθανούς συνδυασμούς. Κάποια απο αυτά που ήδη ανέφερα προσφέρουν και χρώμα αλλά και αρώματα.

Κάτι που μου πέρασε από το μυαλό σαν πειραματική σύνθεση είναι να φυτευτούν στη σειρά δυο τρεις ακόμα πορτοκαλιές, απο κάτω τους όλος ο χώρος να φυτευτεί με λαγομηλιές (Ruscus aculeatus) http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... 80&bih=638 και ρυγχόσπερμα http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... 29,r:1,s:0. Είναι μια απο τις άπειρες ιδέες που μπορείς να έχεις βέβαια. :)

Για την πορτοκαλιά, δεν μας βγάζεις μια φωτογραφία να δουμε γιατι πράγμα περίπου μιλάμε;;

Όσο για τα "αγριόχορτα", λόγο ιδεολογίας (και λόξας) μάλλον δεν θα τα πείραζα...εκτός αν ήταν τίποτα βλίτα! :twisted: Για να προσφέρω λίγο πιο πρόσφορο έδαφος στα νέα φυτά θα χρησιμοποιούσα απλά λίγο λίπασμα τοπικά.
Άβαταρ μέλους
Gladiolus

Cash on hand: 5,039.25
Has thanked: 84 times
Have thanks: 185 times

Δημοσίευσηαπό Athina » Τρί Μάιος 17, 2011 6:38 pm

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εν συντομία θα απαντήσω στις ερωτήσεις που τέθηκαν καθώς δεν έχω πολύ ώρα στην διάθεσή μου αυτήν την στιγμή.
1. Δεν πιστεύω κανείς από τους γείτονες να διαμαρτυρηθεί. Σε γενικές γραμμές είναι «βιοσυμβατοί» άνθρωποι και οικογενειάρχες και μέχρι τώρα δεν μου έχουν δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Θα ξεκινήσω με μικρές επεμβάσεις και αν δω ότι όλα είναι οκ θα συνεχίσω και ελπίζω να τους παρασύρω και αυτούς μαζί μου!
2. Σχετικά με την ηλιοφάνεια, τώρα το καλοκαίρι το βλέπει ο ήλιος κάνα 3ωρο, το χειμώνα λιγότερο. Αλλά από τη στιγμή που ζει ακόμη η πορτοκαλιά, φαντάζομαι ότι θα τα καταφέρουν και άλλα φυτά. Πάντως έχει αρκετό διάχυτο φως το σημείο όλη τη διάρκεια της ημέρας.
3. Όσον αφορά την πορτοκαλιά, λίγο με ενδιαφέρει αν είναι πορτοκαλιά ή νεραντζιά ή αν έχει μεταλλαχτεί σε μουσμουλιά :lol: ούτως ή άλλως δεν σκοπεύω να βγάζω παραγωγή πορτοκαλιών. Αν και δεν θυμάμαι να έχει πάθει τόσο μεγάλη ζημιά από το κρύο ώστε να παγώσει ολοσχερώς και να πετάξει από κάτω νέα κλαδιά. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να το ζωντανέψω λίγο το φυτό γιατί είναι πολύ ταλαιπωρημένο και το λυπάμαι. Εκτός αυτού έχει και μια μικρή συναισθηματική αξία καθώς το έχει φυτέψει δικός μου άνθρωπος.
4. Όταν λέμε φυτά εδαφοκάλυψης εννοούμε φυτά με χαμηλό ύψος που έχουν την τάση να επεκτείνονται όπως ας πούμε η γνωστή αγριάδα? Αν ναι, τότε μου αρέσουν και θα ήταν μια καλή λύση για να απαλλαγώ και από τα αγριόχορτα!!!
5. Ναι.. τα αγριόχορτα είναι τελείως αγριόχορτα και δεν λέει να τα διατηρήσω.

Ο χώρος είναι περιορισμένος καθώς κατά μήκους του παρτεριού υπάρχει το τοιχίο που έχει ύψος 2 μέτρα θα έλεγα και από την άλλη πλευρά παρκάρουμε τα αυτοκίνητα. Οπότε χρειάζομαι φυτά με περιορισμένο μέγεθος ή φυτά που να μπορώ εύκολα να ελέγξω το μέγεθός τους κυρίως το φάρδος-πλάτος τους. Δηλαδή δεν θα ήθελα να εξέχουν πολύ από το παρτέρι και να ενοχλούν όσους θέλουν να μπουν ή να βγουν από το αυτοκίνητό τους.

Θα βγάλω μερικές φωτογραφίες μόλις μπορέσω τόσο από το παρτέρι όσο και από την πορτοκαλιά-νεραντζιά και να της βάλω εδώ μέσα για να ξέρουμε ακριβώς για τι πράγμα μιλάμε..

Σας ευχαριστώ πολύ και θα επανέλθω το συντομότερο!!
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Μάιος 17, 2011 9:09 pm

καταρχην φανταζομαι τι θα μας εγραφες αν ειχες χρονο!!!! :)
κατα δευτερο δεν ειναι κατα αναγκη νεραντζια απλα λεω να το εχεις στο νου σου μπας και!
και κατα τριτο θα το ξανασυζητησουμε, παντως απο ηλιο μπορει να μην εχεις φουλ αλλα οκ κατι θα γινει! :)

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό lydias12 » Τετ Μάιος 18, 2011 12:40 am

Αθήνα, απο λουλούδια τα δυο πουεχω βρει που είναι πανέμορφα, πολύχρωμα και χρείαζονται σκιά είναι η αστιλβη και το ακονιτουμ
Άβαταρ μέλους
lydias12

Cash on hand: 8,795.05
Has thanked: 6 times
Have thanks: 66 times

Δημοσίευσηαπό Athina » Τετ Μάιος 18, 2011 4:52 pm

Tsouknidas έγραψε:καταρχην φανταζομαι τι θα μας εγραφες αν ειχες χρονο!!!! :)
κατα δευτερο δεν ειναι κατα αναγκη νεραντζια απλα λεω να το εχεις στο νου σου μπας και!
και κατα τριτο θα το ξανασυζητησουμε, παντως απο ηλιο μπορει να μην εχεις φουλ αλλα οκ κατι θα γινει! :)

Αυτή ίσως είναι η πρώτη φορά που κάποιος με έχει «κατηγορήσει» για πολυλογία αλλά δεν θα πτοηθώ, συνεχίσω ακάθεκτη με φωτογραφικό υλικό αυτήν την φορά! :lol:

Ο ακάλυπτος με το παρτέρι. Στη δεξιά πλευρά, το δεντράκι είναι η πορτοκαλιά.

Εικόνα

Η πορτοκαλιά σε πρώτο πλάνο!!

Εικόνα

Από χαμηλά στον κορμό έχει πετάξει κλαδιά, τα οποία φαντάζομαι ότι πρέπει να κόψω ε?
Εικόνα

Στα φύλλα της έχει κάτι δεν ξέρω πώς να το περιγράψω ασπρα ως καφετί στρογγυλά ζωύφια και μυρμήγκια.. άθλιο θέαμα. Φαντάζομαι ότι θέλει ένα ψέκασμα με κάτι αλλά με τι??

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και ένα μπόνους τρακ που λένε, τα σκυλάκια από τα οποία σκοπεύω να κρατήσω σπόρο και να γεμίσω το παρτέρι

Εικόνα

lydias12 έγραψε:Αθήνα, απο λουλούδια τα δυο πουεχω βρει που είναι πανέμορφα, πολύχρωμα και χρείαζονται σκιά είναι η αστιλβη και το ακονιτουμ

Έψαξα να βρω στο ιντερνετ τα λουλούδια που αναφέρεις. Για το πρώτο βρήκα πολύ ωραίες εικόνες και είναι όντως εντυπωσιακό φυτό αλλά δεν ξέρω κατά ποσο είναι εύκολο να το βρω στην αγορά. Για το δεύτερο δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω εικόνες.
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Μάιος 18, 2011 6:55 pm

λοιπον πολυλογου ( :) ) μια χαραειναι το παρτερακι σου!!! μπορεις να κανεις πολλα! Σε πρωτο βημα ξεκινα ενα ξεβοτανισμα στα ζιζανια! χερακι τραβηγμα, τσαπα-ξαρισμα (εννοω ελαφρυ σκαψιμο να τα βγαλεις συρριζα) επειτα με μια τσουγκρανιτσα θα στρωσεις το χωματακι σου! Το ζιζανι που εχεις λεγεται περδικουλι και δυστυχως για παρτη του δεινοπαθει πολυς πολυς κοσμος με αλλεργιες (μεταξυ αυτων και εγω) οποτε οταν θα το ξεβοτανιζεις βαλε καλου κακου και μια μασκουλα μιας χρησης (ισα ισα για τις σκονες κα ιτη γυρη)! Επιπλεον αν θες να βαλεις στο χωμα κατω και λιγο χωμα εμποριου (με οργανικη ουσια μεσα) δε θα του εκανες κακο, και ομορφο θα ηταν και θα επαιρνε εξτρα στοιχεια το παρτερακι σου!
Παμε τωρα στην πορτοκαλια , μια χαρα ειναι ισως να θελει καποιο κλαδευμα (αλλα περιμενε το επομενο Μαρτιο) τωρα παρε μονο τα ξεροκλαδα! Οσο για αυτα που βλεπεις στα φυλλα : ποσο δυσκολο σου ειναι να παρεις ενα λαστιχο και να τα πλυνεις? Ειναι μια λυση και αυτη πριν παμε σε καποιο ψεκασμο!!!
Απο φυτα μπορει να δοκιμασεις διαφορα πχ αγγελικες, πυξαρια, γερανια, ελαιαγνος, κλπ κλπ γενικα υπαρχουν φυτα για ολα τα γουστα, εγω απλα σου ανεφερα καποια και που ευκολα τα βρισκεις και που ειναι σκληροτραχηλα! Εσυ το μονο που μενει να κανεις ειναι να κοψεις βολτα σε ενα φυτωριο, να ρωτησεις , να δεις , να κρατησεις καμια σημειωση και να το ξανασυζητησουμε!

υγ. μαρεσε η ιδεα με το σπορο απο το σκυλακι!!!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Gladiolus » Τετ Μάιος 18, 2011 8:13 pm

Μμμμ τελικά το βλέπω αρκετά στενό.. :roll:

Αν με ρωτούσες τι θα έκανα

1η επιλογή: απλά θα έβαζα 2-3 ρυγχόσπερμα και θα τελείωνα. Θα κάλυπταν από κάτω μέχρι πάνω τα τοιχία χωρίς να φαίνονται άδεια χαμηλά. Αλλά θα χρειαζόταν να βάλω πρώτα ένα καφασωτό μπαμπού στα τοιχία http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... 9,r:17,s:0

2η επιλογή: θάμνοι μικροκαμωμένοι. Αν πας για αγγελικές και ελαίαγνους που λέει και ο Τσουκ, θα θέλουν κλάδεμα για να μη βγαίνουν προς τα αυτοκίνητα. Οι νάνες αγγελικές θα ήταν μια χαρά αλλά δεν ανθίζουν (και προσωπικά δεν τις συμπαθώ αφού δεν ανθίζουν). Μια καλή λύση θα ήταν και το Viburnum tinus Eve Price - η συγκεκριμένη ποικιλία Eve Price είναι μικρούλα. http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... 9,r:17,s:0 Το ζητάς και ως βιβούρνο το μικρόφυλλο ή βιβούρνο γαλλικό. Άλλα είδη και ποικιλίες βιβούρνων θα ήθελαν και αυτά κάθε τόσο κλάδεμα. Τα πυξάρια είναι επίσης φανταστικά και ότι πρέπει για την περίπτωση, (τσουχτερά στην τιμή βέβαια, οπότε παίρνεις σε μικρό μέγεθος και κάνεις επένδυση για το μέλλον)

3η επιλογή: συμπληρωματικά με τα προηγούμενα, για να γεμίσει τα κενά θα δοκίμαζα τη μικρή βίνκα (Vinca minor)

Τσουκνίδα το περδικούλι, εκτός απ ότι είναι ο "μαϊντανός της πόλης" και ότι φυτρώνει παντού, ήξερα οτι είναι και βότανο (διουριτικό και μαλακτικό :) . Αλήθεια προκαλεί αλλεργίες; :o Επίσης είναι και του ...σογιού σου! :wink: :D
Άβαταρ μέλους
Gladiolus

Cash on hand: 5,039.25
Has thanked: 84 times
Have thanks: 185 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Μάιος 18, 2011 9:23 pm

Gladiolus έγραψε:Τσουκνίδα το περδικούλι, εκτός απ ότι είναι ο "μαϊντανός της πόλης" και ότι φυτρώνει παντού, ήξερα οτι είναι και βότανο (διουριτικό και μαλακτικό :) . Αλήθεια προκαλεί αλλεργίες; :o Επίσης είναι και του ...σογιού σου! :wink: :D

Δυστυχως ειναι το μαυρο προβατο του σογιου μου!!!
Το περδικουλι λοιπον, ή περδικακι, φυτρωνει παντου ειλικρινα, σε σκια σε ηλιο σε χωμα σε χαραμαδες.

Σε παγκοσμια κλιμακα ειναι το Νο1 ΑΛΛΕΡΓΙΟΓΟΝΟ στοιχειο και μετα ερχεται το φυστικι το αραπικο!

Οποτε προσοχοι ειδικα οι ασθμενοντες και τα πιτσιρικια με αλλεργικο βηχαλακι!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό lydias12 » Τετ Μάιος 18, 2011 9:34 pm

Αστιλβες μέχρι και πριν δέκα μερες είχε ο αντεμισαρης (νομιζωτο πουλάνε σε βολβους) αλλα αυτο το Σάββατο του είχαν τελειώσει. Ίσως βρεις απο το Ίντερνετ όμως. Για το άλλο γράψε aconitum
Άβαταρ μέλους
lydias12

Cash on hand: 8,795.05
Has thanked: 6 times
Have thanks: 66 times

Δημοσίευσηαπό Athina » Τετ Μάιος 18, 2011 10:03 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Πολύ ωραίες όλες οι ιδέες!

Λοιπόν για να μην πολυλογώ και κατηγορηθώ αδίκως, μια μέρα μετά την δουλειά θα πάω σε ένα φυτώριο για τα απαραίτητα υλικά, από τσάπα, χώμα, λίπασμα κλπ (μη γελάτε.. :lol: μέχρι τώρα δεν χρειάστηκα τσάπα στο μπαλκόνι μου) και θα δω για τα φυτά που έχετε αναφέρει. Προσανατολίζομαι από θαμνάκια για αγγελικούλες, πυξάρια, βιβούρνο, από αρωματικά για δεντρολίβανο, αρμπαρόριζα, λεβάντα. και δεν με χάλασε καθόλου ως ιδέα η βίνκα. Είδατε? Τα ειπα όλα σε 5 γραμμές!!

Τώρα συνεχίσω με πολυλογία! Ώστε αυτό είναι το γνωστό περδικούλι ε? Δηλαδή θα επιτελέσω κοινωνικό έργο ξηλώνοντάς το! Ευτυχώς που δεν έχω αλλεργίες ή έτσι θέλω να πιστεύω. Θα δείξει σύντομα αν γονατίσω με το περδικούλι ή όχι.

Λυδία έψαξα για την αστίλβη και είδα ότι θέλει πολύ νερό, οπότε δεν νομίζω να τα καταφέρει όταν θα βαριέμαι μέχρι θανάτου να ποτίζω. Είδα και για το aconitum, πολύ θεαματικό φυτό αλλά λέει ότι είναι δηλητηριώδες, οπότε άστο μην πάρω κανένα παιδάκι που θα θέλει να δοκιμάσει τα ανθάκια του, στο λαιμό μου. :roll:
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Μάιος 18, 2011 10:09 pm

Σε ένα παρόμοιο παρτέρι με αντίστοιχες συνθήκες φωτισμού, έχουν στην διπλανή πολυκατοικία φυτέψει μπουκαμβίλιες. Έχουν ντύσει τους τοίχους και τα πάνε πάρα πολύ καλά!

Ίσως και καλύτερα από το αναμενόμενο, γιατί εκεί δεν τις ενοχλεί ο αέρας.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,708.65
Has thanked: 918 times
Have thanks: 2456 times

Δημοσίευσηαπό Athina » Τετ Μάιος 18, 2011 10:15 pm

ven, δυστυχώς οι μπουκαμβίλιες δεν αγαπούν το κλίμα της θεσσαλονίκης και είναι τόσο όμορφα φυτά τα άτιμα :evil:
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Μάιος 18, 2011 10:37 pm

Athina έγραψε:ven, δυστυχώς οι μπουκαμβίλιες δεν αγαπούν το κλίμα της θεσσαλονίκης και είναι τόσο όμορφα φυτά τα άτιμα :evil:

το ξέχασα οτι είσαι Θεσ/νίκη.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,708.65
Has thanked: 918 times
Have thanks: 2456 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Μάιος 19, 2011 7:57 am

Athina έγραψε:
Λοιπόν για να μην πολυλογώ και κατηγορηθώ αδίκως,

Τώρα συνεχίσω με πολυλογία!

Ελπιζω να καταλαβες οτι αυτο με την πολυλογια ειναι απλα ενα αστειακι! :oops: :oops: :lol:

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Athina » Πέμ Μάιος 19, 2011 7:26 pm

Tsouknidas έγραψε:
Athina έγραψε:
Λοιπόν για να μην πολυλογώ και κατηγορηθώ αδίκως,

Τώρα συνεχίσω με πολυλογία!

Ελπιζω να καταλαβες οτι αυτο με την πολυλογια ειναι απλα ενα αστειακι! :oops: :oops: :lol:

:lol: φυσικά και κατάλαβα ότι είναι αστείο! :D Δεν είμαι τόσο παρεξηγησιάρα [cheer2]

By the way, σήμερις πήγα και αγόρασα την πρώτη μου τσάπα :mrgreen: 80 λίτρα φυλλόχωμα (ξεμεσιάστηκα), ένα λίπασμα που λέει ότι έχει σύνθεση ΝPΚ 12-12-17 +2MgO + TE. Να πω την μαύρη αλήθεια το ΤΕ δεν κατάλαβα τι είναι αλλά δεν πειράζει...
Ακόμη πήρα ένα κουτί "Θεικό σίδηρο για πράσινα φυτά".
Από αύριο αρχίζει το ξεχωρτιάριασμα και περαστικά μου :roll:
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Παρ Μάιος 20, 2011 8:14 am

ελα δεν ειναι τπτ το ξεχορταριασμα! αλλα προσοχη στη μεση γενικα. κανε λιγο λιγο κομματα να δεις κα ιτις αντιδρασεις των γειτονων! επισης προσοχη στο θειικο σιδηρο βαφει επιφανειες (ειδικα μαρμαρα!!!!) καλη δυναμη

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Athina » Παρ Μάιος 20, 2011 8:35 pm

Σήμερα γυρνώντας από την δουλειά πέρασα από ένα φυτώριο της περιοχής και πήρα 2 αγγελικούλες 6€ έκαστη, ένα πυξάρι ύψους 15 πόντων 3€, 1 νυχτολούλουδο, 1δεντρολίβανο και 1 λεβάντα. Συνολικό κόστος 24€.
Ξεχορτάριασα τα 2/3 του συνολικού παρτεριού γιατί δεν άντεχα άλλο και τα φύτεψα όλα. Συνολικό κόστος 4-5 πονεμένοι σπόνδυλοι. Η συνέχεια το επόμενο σαββατοκύριακο! Αισθητικό αποτέλεσμα αμφίβολο αλλά σαφώς καλύτερο από την προηγούμενη κατάσταση. Με πέτυχε και ο διαχειριστής τον οποίο είχα προλάβει και ενημερώσει για τις προθέσεις μου και προθυμοποιήθηκε να ξεχορταριάσει το υπόλοιπο κομμάτι και επέμενε να μοιραστεί το κόστος των φυτών στα επόμενα κοινόχρηστα. Δέχθηκα ευχαρίστως την βοήθεια αλλά αρνήθηκα την χρηματική ενίσχυση γιατί ήταν δική μου πρωτοβουλία και δεν χρωστάν οι άλλοι να πληρώνουν τις δικές μου τρέλες, ειδικά από τη στιγμή που η «αναμόρφωση» του χώρου δεν ήταν κοινή απόφαση της πολυκατοικίας.
Από τα παρτέρια έβγαλα 3 μεγάλες σακούλες σκουπιδιών χόρτα, κλαδιά, πέτρες, τούβλα μπάζα, πλαστικά, πανιά, γύρω στα 50 μανταλάκια (!!) κλπ κλπ. Σιχάθηκα τον εαυτό μου με την βρώμα που υπήρχε κάτω από τα χόρτα! Αυτό που παρατήρησα και δεν μου άρεσε καθόλου είναι ότι βρήκα πλήθος σαλιγκαριών ακόμη και γυμνοσάλιαγκες. Αύριο το πρωί το καπάκι του κάδου θα είναι ανοιχτό και θα έχει γεμίσει το δρόμος σαλιγκάρια!! :lol:
Φαντάζομαι ότι θα δημιουργήσουν πρόβλημα στα νέα φυτά ή όχι; Τι τρόποι αντιμετώπισης υπάρχουν;
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Παρ Μάιος 20, 2011 8:48 pm

καταρχην ευγε αθηνα για την προσπαθεια!!! το αποτελεσμα ειναι σιγουρα καλυτερο απο πριν και πρεπει να εισαι χαρουμενη!!! να ξερεις πως το να βρισκεις μανταλακια σε κηπους και ακαλυπτους πολυκατοικιων ειναι must :)! ισως και να μην δημιουργησουν προβλημα μιας και ειχαν λουφαξει κατω απο τα ζιζανια!!! Μια μινι προταση καλλωπισμου, με μια τσουγκρανιτσα φυλλων, αν εχεις τσουγκρανισε ελεφρα το χωμα και θα καθαρισει πιο καλα και θα δειξει περιποιημενο, και να σε παιρνει οικονομικα παρε λιγο χωματακι τσουβαλιαστο και ριξτο απο πανω να αλλαξει οψη το κουρασμενο χωμα!!!

υγ. το πυξαρι για 15 ποντους ειναι ακριβο το ατιμο!!!
υγ2 τα σαλιγκαρια εκτιμω οτι θα την κοπανησουν απεκει!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Athina » Παρ Μάιος 20, 2011 9:00 pm

Και χωματάκι τσουβαλίσιο έριξα και τα έστρωσα όλα όμορφα όμορφα!! :P Άλλωστε έχω προϋπηρεσία στο σκάψιμο :mrgreen:
Άυριο με το καλό, αν μπορώ να κουνηθώ, θα βγάλω φωτογραφίες.
Το αμφίβολο αισθητικό αποτέλεσμα το είπα για την επιπολή των φυτών και την τοποθέτησή τους στον χώρο.. μιας και δεν φημίζομαι για το υπέροχο γούστο μου :lol:
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό Athina » Παρ Μάιος 20, 2011 9:08 pm

Αυτές ακριβώς τις αηδίες που βρήκε ο NikosR στην λεμονιά του, βρήκα και γω στην πορτοκαλιά angrfire
topic-t5741.html
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Παρ Μάιος 20, 2011 9:08 pm

οσο για το γουστο που λες.....αμα εσει το κανεις κεφι ας κουρευονται οι αλλες γνωμες!!! προσωπικα σε συμπαθησα τη στιγμη που ανεφερες οτι ηθελες να πληρωσεις απο μονη σου για το εγχειρημα..........(και λιγο νωριτερα με την πολυλογια σου :) ) γιατι ως γνωστον τα γουστα πλερωνονται!!!!!! αντε καλο βραδυ καλη ξεκουραση και φυσικα ανυπομωνω για φωτο!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Παρ Μάιος 20, 2011 9:11 pm

Athina έγραψε:Αυτές ακριβώς τις αηδίες που βρήκε ο NikosR στην λεμονιά του, βρήκα και γω στην πορτοκαλιά angrfire
topic-t5741.html

αυτα τα βρισκεις τετοια εποχη στα ξινα αλλα κυριως σε αγγελικες!!! μην αγχωνεσαι παρε το λαστιχο και πλυνε να ξεκολλησουν!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Athina » Παρ Μάιος 20, 2011 9:52 pm

καλό βράδυ και σε σένα Τσουκνίδα!!

είμαι πολυλογού αλλά συμπαθητική η άτιμη [cheer2] :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Athina

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις & Ιδέες για Φυτά - Διαμόρφωση - Κηποτεχνία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy