Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Σγουρομάλλα ντοματιά

Συντονιστής: asparagus

Σγουρομάλλα ντοματιά

Δημοσίευσηαπό Athina » Πέμ Μάιος 19, 2011 7:44 pm

Τέλη Μαρτίου, αγόρασα μία ντοματιά κανονική και μία τσέρι. Την κανονική ντοματιά την φύτεψα σε μία γλάστρα ενώ την τσέρι σε μία ζαρντινιέρα παρέα με 2 πιπεριές. Χρησιμοποίησα φυλλόχωμα και κοπριά. Και τα δύο φυτά έχουν σχεδόν την ίδια ανάπτυξη αλλά στην κανονική ντοματιά παρατήρησα ότι τα νέα κλαδάκια και φύλλα που βγάζει είναι «κατσαρά». Δεν είναι επίπεδα και πλατιά όπως τα παλιά αλλά κυρτώνουν προς τα κάτω.
Θα βάλω μερικές φωτογραφίες για να δείτε και να μου πείτε αν είναι φυσιολογικό ή όχι.

Η ντοματιά τσέρι

Εικόνα

Και από πιο κοντά

Εικόνα

Η κανονική ντοματιά

Εικόνα

Ένα από τα μεγαλύτερα και παλαιότερε κλαδιά της με επίπεδα φύλλα.

Εικόνα

Τα κλαδιά της κορυφής όπου διακρίνεται το «κατσάρωμα»

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και τα δύο φυτά φαίνονται ότι αναπτύσσονται φυσιολογικά και μάλιστα η τσέρι έχει αρκετά μπουμπούκια ενώ η κανονική λιγότερα.
Κάπου διάβασα ότι οι ντομάτες σε γλάστρες μπορεί να υποφέρουν από έλλειψη ασβεστίου, λέτε αυτό να έχει παίξει κάποιο ρόλο στο κατσάρωμα των φύλλων; Συνίσταται η προσθήκη ασβεστίου και αν ναι, σε τι μορφή και πως το ζητάω από το φυτώριο; Επίσης θα πρέπει να κάνω τίποτα προληπτικά ραντίσματα με κάποιο σκεύασμα για να αποφύγω τυχόν προσβολές από παράσιτα; Ο πατέρας μου, μου λέει να τις ραντίζω που και που με διαλυμένη γαλαζόπετρα. Από τί τα προστατεύει η γαλαζόπετρα και είναι ασφαλής;
Σόρυ για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη μου «φυτεία» και δεν σκαμπάζω από πολλά!!
Άβαταρ μέλους
Athina

Mood: Cool
Cash on hand: 2,130.75
Bank: 18,896.00
Has thanked: 47 times
Have thanks: 68 times

Re: Σγουρομάλλα ντοματιά

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Πέμ Μάιος 19, 2011 7:54 pm

Δεν έχει τίποτα η τομάτα, μπορεί να είναι και από το κρύο. Η έλλειψη ασβεστίου παρουσιάζεται κυρίως στον καρπό υπό τη μορφή μαύρης κηλίδας, τότε κάνουμε επεμβάσεις διαφυλλικά με ειδικά σκευάσματα ασβεστίου ή ρίχνουμε ένα ασβεστούχο λίπασμα από κάτω. Το ασβέστιο σαν ασβέστης λίγο έως καθόλου βοηθάει. Για ψεκασμούς μπορείς να πάρεις έτοιμο βορδιγάλειο πολτό (γαλαζόπετρα μαζί με ασβέστη έτοιμο για ράντισμα) υπό μορφή σκόνης. Η γαλαζόπετρα χρησιμοποιείται για την παρασκευή βορδιγαλείου πολτού, αν χρησιμοποιηθεί ως έχει δρα ως ζιζανιοκτόνο και καίει τα φυτά, μην ασχοληθείς λοιπόν με την παρασκευή αλλά πάρε έτοιμο. Μπορείς επίσης να πάρεις mancozeb (Dithane κα) ή propineb (Antracol) όπως και πολλά άλλα σκευάσματα που δεν είναι τόσο συνηθισμένα στους ερασιτέχνες. Τα παραπάνω μυκητοκτόνα (βορδιγάλειος πολτός, mancozeb, propineb) δρουν προληπτικά στον περονόσπορο, αλτερνάρια κτλ Για το ωίδιο ψεκασμοί με βρέξιμο θείο ή θειαφίσματα.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,846.05
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 789 times

Δημοσίευσηαπό Athina » Πέμ Μάιος 19, 2011 8:07 pm

Thanks Τσακαλάκο! :P
Βουρ για βορδιγάλειο πολτό λοιπόν που μου φαίνεται πιο αθώο από τα υπόλοιπα που ενέφερες! :lol:
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Πέμ Μάιος 19, 2011 10:52 pm

Δεν είναι πιο αθώος γιατί είναι χαλκούχο και ο χαλκός είναι βαρύ μέταλλο που συσσωρεύεται με τον καιρό. Δεν είναι αθώα τα χαλκούχα.

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Μάιος 19, 2011 11:59 pm

tsakalakos έγραψε:Δεν είναι πιο αθώος γιατί είναι χαλκούχο και ο χαλκός είναι βαρύ μέταλλο που συσσωρεύεται με τον καιρό. Δεν είναι αθώα τα χαλκούχα.

να υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει και για το mancothane? ευτυχώς που βάφει μπλε και με ενοχλεί το χρώμα και δεν ψεκάζω συχνά.. :D
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,328.60
Has thanked: 889 times
Have thanks: 2428 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Παρ Μάιος 20, 2011 10:07 am

Όχι το mancozeb περιέχει ελάχιστο μαγγάνιο μέσα που βοηθά και στη θρέψη του φυτού! Όποιο μυκητοκτόνο είναι μπλε, δε σημαίνει ότι περιέχει χαλκό!

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό nepenthe » Παρ Μάιος 20, 2011 12:25 pm

τέτοια κατσαρώματα σε φύλλα έχω παρατηρήσει και εγώ στα φυτά μου, αλλά θεώρησα πως ήταν από υπερβολική λίπανση.....

αν κατάλαβα καλά η ντοματιά σου δεν λιπάνθηκε ακόμα... μήπως όμως η κοπριά που έβαλες στο χώμα ήταν υπερβολική και γιαυτό έχεις σημάδια καψίματος από λίπασμα ? ή μήπως είναι τόσο ίδια τα συμπτώματα της υπερβολικής λίπανσης με την έλλειψη κάποιου στοιχείου ........
Άβαταρ μέλους
nepenthe

Cash on hand: 1,895.45
Bank: 1.00
Has thanked: 9 times
Have thanks: 29 times

Δημοσίευσηαπό Κανάρης » Παρ Μάιος 20, 2011 12:35 pm

Αν επιτρέπεται, εγώ έχω πάρει μια ντοματιά τσερι η οποία έχει δέσει καρπούς αλλά είναι σε ενα πάρα πολύ μικρό δοχείο, έτσι όπως την είχα αγοράσει και μου δείχνει οτι θέλει μεταφύτευση. Να τη μεταφυτέψω ;
Άρρωστος με τα τριαντάφυλλα...
Άβαταρ μέλους
Κανάρης

Mood: Tired
Cash on hand: 7,162.60
Bank: 0.00
Has thanked: 450 times
Have thanks: 723 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Παρ Μάιος 20, 2011 3:42 pm

Να έχουμε όλοι υπόψιν μας ότι μεταφύτευση σε φυτά με καρπούς δε συνιστάται γιατί τα φυτά σοκάρονται πολύ. Καλό ήταν ήδη να τα είχες μεταφυτεύσει αλλά αν το δοχείο είναι μικρό αναγκαστικά θα κάνεις τώρα μεταφύτευση.

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό Κανάρης » Παρ Μάιος 20, 2011 4:07 pm

tsakalakos έγραψε:Να έχουμε όλοι υπόψιν μας ότι μεταφύτευση σε φυτά με καρπούς δε συνιστάται γιατί τα φυτά σοκάρονται πολύ. Καλό ήταν ήδη να τα είχες μεταφυτεύσει αλλά αν το δοχείο είναι μικρό αναγκαστικά θα κάνεις τώρα μεταφύτευση.

Έτσι την πήρα, με μικρό γλαστράκι και καρπούς :cry:
Άρρωστος με τα τριαντάφυλλα...
Άβαταρ μέλους
Κανάρης

Mood: Tired
Cash on hand: 7,162.60
Bank: 0.00
Has thanked: 450 times
Have thanks: 723 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Παρ Μάιος 20, 2011 4:18 pm

Μη στεναχωριέσαι, εδώ εγώ την πάτησα φέτος και πως αποφάσισα και αγόρασα και 5 φυτά τομάτας Arletta F1 με καρπούς και χλωρωτικά αφού καθυστέρησαν να μεταφυτευθούν! :oops:

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό Athina » Παρ Μάιος 20, 2011 8:41 pm

nepenthe έγραψε:τέτοια κατσαρώματα σε φύλλα έχω παρατηρήσει και εγώ στα φυτά μου, αλλά θεώρησα πως ήταν από υπερβολική λίπανση.....

αν κατάλαβα καλά η ντοματιά σου δεν λιπάνθηκε ακόμα... μήπως όμως η κοπριά που έβαλες στο χώμα ήταν υπερβολική και γιαυτό έχεις σημάδια καψίματος από λίπασμα ? ή μήπως είναι τόσο ίδια τα συμπτώματα της υπερβολικής λίπανσης με την έλλειψη κάποιου στοιχείου ........

Δεν ξέρω αν το κατσάρωμα της ντοματιάς τσέρι οφείλετε στην υπερβολική λίπανση..
Ακριβώς το ίδιο μείγμα χώματος - κοπριάς χρησιμοποίησα και στην κανονική ντοματιά η οποία δεν έχει αυτό το κατσάρωμα.
Αφού όμως το φυτό κατά τα άλλα αναπτύσεται κανονικά θα πάψω να ανησυχώ και θα περιμένω υπομονετικά να φάω ντομάτες :P
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό maria-kriti » Σάβ Μάιος 21, 2011 1:05 pm

Αθηνά, κι εμένα έτσι εμφανίζονται τα καινούρια φύλλα στις ντοματιές, δε νομίζω ότι είναι κάποιο πρόβλημα. Μάλλον λόγω θερμοκρασίας που ακόμα ο καιρός μας κάνει ναζάκια.
maria-kriti

Cash on hand: 315.15
Has thanked: 0 time
Have thanks: 6 times

Δημοσίευσηαπό Athina » Δευτ Μάιος 23, 2011 9:34 pm

maria-kriti έγραψε:Αθηνά, κι εμένα έτσι εμφανίζονται τα καινούρια φύλλα στις ντοματιές, δε νομίζω ότι είναι κάποιο πρόβλημα. Μάλλον λόγω θερμοκρασίας που ακόμα ο καιρός μας κάνει ναζάκια.

Ευχαριστώ Μαρία για την ευησύχαση!! :lol:
Απλά είναι η πρώτη μου απόπειρα με ζαρζαβάτια και είμαι λίγο ψαρούκλα :oops:
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό asparagus » Τρί Μάιος 24, 2011 2:20 pm

Σε ο,τι αφορα τη λιπανση της ντοματας ας πουμε επιγραμματικα λιγα πραγματα.

Πρωτα απο ολα το ΑΣΒΕΣΤΙΟ μιας και εγινε σχετικη ερωτηση ειναι ενα στοιχειο το οποιο ειναι υπευθυνο για την αυξηση των μεριστωματικων ιστων. Τωρα θα μου πειτε τι ειναι μεριστωματικος ιστος και με το δικιο σας.Ο μεριστωματικος ειναι ενας ιστος ο οποιος βρισκεται στα επακρια σημεια και με το συνεχη σχηματισμο νεων κυτταρων συνεχιζει την επεκταση του βλαστου ή των ριζων. Το ασβεστιο ειναι ενα στοιχειο το οποιο ειναι αφθονο στα ελληνικα εδαφη και ετσι ασβεστουχος λιπανση κρινεται εκ του περισσου μιας και τα φυτα δεν αντιδρουν σε αυτη.

Η αζωτουχος λιπανση κρινεται ιδιαιτερα σημαντικη και επιδρα στο φυλλωμα αλλα και στον αριθμο των καρπων (οχι στο βαρος αυτων).Υπερβολικη αζωτουχος λιπανση οδηγει σε ιδιαιτερη οψιμιση της παραγωγης ,σε ανομοιομορφιες στο χρωματισμο των καρπων,σε μειωση της παραγωγης. Απο τις δυο μορφες του αζωτου ητοι νιτρικη και αμμωνιακη καλο θα ειναι να προτιμαται η πρωτη.Η αμμωνιακη προκαλει ελλειψη σε καλιο στα νεαρα φυτα ,ενω στα ωριμα δρα ανταγωνιστικα με ασβεστιο και μαγνησιο. Μαλιστα ,λογω της προκαλουμενης ελλειψης ασβσετιου παρατηρειται το φαινομενο της ξηρης κορυφης στους καρπους. Αρα για αζωτουχο λιπανση προτιμαμε νιτρικη αμμωνια,νιτρικο καλιο κλπ.Παντα βεβαια ελεγχουμε το εδαφος για το τι ph εχει και για το τι θρεπτικα στοιχεια περιεχει.

Ο φωσφορος επιδρα κυριως στη δημιουργια ισχυρου ριζικου συστηματος αλλα και στην καρποφορια. Το καλιο με τη σειρα του επιδρα στα ποιοτικα χαρακτηριστικα.Επαρκης λιπανση με καλιο ακομα και σχετικα μεγαλυτερη απο το κανονικο μάς δινει ντοματες με συνεκτικοτητα σαρκας,καλη γευση,καλο σχημα,σωστη οξυτητα κλπ.

Για να μη σας ζαλιζω με πολλες λεπτομερειες και επειδη μιλαμε για τοματιες σε γλαστρα ,ενα λιπασματακι 20-20-20 θα κανει τη δουλεια του. Αν θελετε κατι πιο εξελιγμενο,τοτε μιλαμε για αλλες λυσεις!
Soldats ! Faites votre devoir ! Droit au cœur mais épargnez le visage. Feu !
Άβαταρ μέλους
asparagus

Cash on hand: 5,187.05
Has thanked: 81 times
Have thanks: 200 times

Δημοσίευσηαπό Athina » Τετ Μάιος 25, 2011 11:28 am

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες Asparagus! Συγκεντρωμένες και ταυτόχρονα όσο αναλυτικές πρέπει! Αλλά επειδή είμαι στραβάδι και επειδή νομίζω ότι και άλλος κόσμος θα έχει όμοιους προβληματισμούς, θα κάνω μερικές ακόμη ερωτήσεις.
1.οι ντομάτες είναι φυτεμένες σε γλάστρες με καινούριο χώμα αναμειγμένο με κοπριά. Κρίνεται απαραίτητο να γίνει έξτρα λίπανση ή το χώμα ως νέο και ακούραστο μπορεί να παρέχει τα απαραίτητα στο φυτό; Θα μου πεις τσιγκουνεύεσαι το λίπασμα; Όχι δεν το τσιγκουνεύομαι απλά δεν θέλω να φορτώσω το φυτό που στοιχεία που είναι περιττά και ίσως του κάνουν και κακό αν έχουν παραπάνω συγκέντρωση από το κανονικό. Το λίπασμα που έχω είναι 12-12-17. Είναι ικανοποιητικό για τις ντομάτες;

2. Η ίδια ερώτηση και για το ασβέστιο. Το χρειάζονται όλες οι ντομάτες σε γλάστρες ανεξάρτητα από την ποιότητα του χώματος; Κάπου διάβασα για μαρμαρόσκονη. Όντως βοηθάει ή είναι μούφα; Να προσθέσω καλού κακού ή όχι;
Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστική :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό asparagus » Πέμ Μάιος 26, 2011 2:20 pm

Στραβαδια ειμαστε ολοι μας. Κανενας δεν ειναι κατοχος της απολυτης γνωσης και ολοι πειραματιζομαστε και υποβαλλουμε τα φυτα μας σε διαφορα βασανιστηρια.Αν τα δικα μου ειχαν φωνη ,τοτε δε με ξεπλενε ουτε ο Πηνειος. Αρα μη δισταζεις ουτε στιγμη να ρωτας , ο,τιδηποτε και αν ειναι αυτο!

Αν μου επιτρεπεις να θεωρητικολογησω πρωτα λιγο! Στη γεωπονια,μια συμβουλη-οδηγια δεν ειναι απολυτη,παντα! Κατα την ταπεινη προσωπικη μου αποψη πρεπει να συμβαδιζει με τις απαιτησεις του καλλιεργητη και κυριως με τις ειδικες συνθηκες σε ο,τι αφορα τα φυτα που καλλιεργει.Με αλλα λογια,ειναι διαφορετικες οι οδηγιες που θα δοθουν σε εναν επαγγελματια καλλιεργητη και διαφορετικες σε εσενα πχ Αθηνα που εχεις βαλει 4-5 γλαστρες με ζαρζαβατικα. Αυτο που αλλαζει κυριως ειναι τα μεσα που διαθετει ο καθενας!

Επισης,το περιττο δεν ειναι παντα και χρησιμο. Δηλαδη η παροιμια "εχουμε πολυ πιπερι ριχνουμε και στα λαχανα" ειναι απολυτα ταιριαστη οταν εχουμε να κανουμε με φυτα. Παντα λειτουργουμε με την αρχη της οικονομικοτητας,παντα χρησιμοποιουμε τα διαθεσιμα μεσα και οσα μπορουμε επιπλεον αρκει να μην καθιστα την καλλιεργεια μας ασυμφορη! Στην περιπτωση σου για παραδειγμα ,με τις χαριτωμενες ντοματιες στα γλαστρακια δεν εχει κανενα νοημα να σου προτεινω ακριβα λιπασματα,εξειδικευμενα φυτοφαρμακα κ.α που θα εκτοξευσουν το κοστος ή που θα σε κανουν να μπερδευτεις. Σε εναν που οδηγει παπακι και του αρκει δεν προτεινεις χιλιαρα!

Αρκετα φλυαρησα,ας επικεντρωθω σε αυτα που ρωτησες. Συνηθως σε ερασιτεχνικες προσπαθειες η κοπρια αρκει να καλυψει τις λιπασματικες αναγκες. Υπαρχουν ομως καποια αλλα ,οπως το να ειναι χωνεμενη και κυριως το οτι αποφευγουμε σε γλαστρες στο μπαλκονι μας να βαζουμε κοπρια. Τωρα αν ειναι σε κηπο αλλαζει καπως το πραγμα. Η κοπρια ακομα και χωνεμενη να ειναι ,οταν τοποθετειται σε βεραντα, βρωμαει ενω ελλοχευει και ο κινδυνος να εχεις απροσκλητους μουσαφιρηδες (πχ ψυλλους). Πολυ καλα σκεφτεσαι στο οτι δε θελεις να κανεις υπερβολικη λιπανση ,γιατι θα εχεις ανεπιθυμητες παρενεργειες. Το λιπασμα που αναφερεις το 12-12-17 ειναι ενα απο τα πιο γνωστα λιπασματα και τα πιο διαδεδομενα αναμεσα στους ερασιτεχνες και οχι μονο. Περιεχει αζωτο,φωσφορο,καλιο ητοι τα τρια κυρια λιπασματικα στοιχεια που το καθενα συντελει και διαφορετικα στο φυτο(βλαστηση,ριζες,ποιοτητα-αντοχη),ενω συνηθως εχει και ποσοτητες ψευδαργυρου,μαγνησιου και βοριου. Σε γενικες γραμμες ειναι ενα λιπασμα που καλυπτει τις αναγκες ενος καλλιεργητη της βεραντας. Ομως δε θα σου πω να ριξεις τετοιο λιπασμα. Ολα τα σχετικα με τα λιπασματα ειναι πολυ σχετικα και συναρτηση αρκετων παραγοντων. Η κολαση των εδαφολογων ειναι γεματη απο γεωπονους που προτεινουν λιπασματα ελαφρα τη καρδια ,χωρις να εξεταζουν τη θρεπτικη καταασταση του εδαφους,το ειδος και τις απαιτησεις της καλλιεργειας,το μικροκλιμα της περιοχης κ.α. Οχι Αθηνα,εσυ μην τρομαζεις δε θα σε στειλω για εδαφολογικη αναλυση! Απλα εσυ κοιτα πώς ανταποκρινονται τα φυτα σου σε σχεση με το εδαφικο υποστρωμα που εχουν και την κοπρια. Αν ειναι ευρωστα,με καλο φυλλωμα,αρχισουν να δενουν λουλουδια κλπ. εισαι μια χαρα. Αν τα δεις καχεκτικα και δεν οφειλεται σε καποια ασθενεια ή ελλειψη νερουμ,τοτε κανε μια προσθηκη σε λιπασμα. Α να τονισω πως τα κοκκωδη λιπασματα μετα μεγιστης προσοχης να χρησιμοποιουνται σε γλαστρες και ειδικα Ιουλιο-Αυγουστο ουτε να το συζηταμε. Τωρα τελευταια γινεται πολυ συζητηση για το οργανικο λιπασμα biosol,απο το οποιο εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος σε σχεση με τα κηπευτικα μου. Πραγματι ηταν θαυματουργο.

Για το ασβεστιο,τωρα,η απαντηση ειναι οχι δεν το χρειαζονται a priori οι ντοματιες. Κοιτα αν θελεις τη συσκευασια του υποστρωματος που χρησιμοποιησες για να δεις τι συσταση εχει. Η τροφοπενια ασβεστιου εκδηλωνεται κυριως στους καρπους με τη μορφη ξηρης κορυφης(δερματωδης υφη στην κορυφη των καρπων).Προσοχη ,ομως,τροφοπενια ασβεστιου δε σημαινει κατ'αναγκη και ελλειψη ασβεστιου! Ισα ισα ,πολλες φορες υπαρχει η απαραιτητη και πλεον ποσοτητα ασβεστιου και λογω ανταγωνισμου με καποια κατιοντα (πχ λογω υπερβολικης αζωτουχου-καλιουχου λιπανσης),μπορει να υπαρχει ζημια στις ριζες,μπορει να υπαρχει μειωμενη αρδευση κ.α. Πραγματικα μου τη βιδωνει,οταν καποιος λεει πχ τροφοπενια ασβεστιου,το βαφτιζει ελλειψη και προτεινει ασβεστουχο λιπανση σε ηδη ασβεστουχο εδαφος ,χωρις να εξετασει αλλες παραμετρους! Πληροφοριακα η ντοματα θελει ph γυρω στο 6 με 7,5!

Η μαρμαροσκονη ειναι στην ουσια ασβεστολιθος και εχω δει να συνιστάται για προσθηκη ασβεστιου στο εδαφος.Ιδία αποψη δεν εχω!

For this message the author asparagus has received thanks:
Athina(Πέμ Μάιος 26, 2011 6:26 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
asparagus

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Πέμ Μάιος 26, 2011 3:22 pm

asparagus έγραψε: Α να τονισω πως τα κοκκωδη λιπασματα μετα μεγιστης προσοχης να χρησιμοποιουνται σε γλαστρες και ειδικα Ιουλιο-Αυγουστο ουτε να το συζηταμε.

Γιατί όχι?????? Από το κοκκώδες που βάλαμε στα λέυλαντ μπήκε και στις γλάστρες... όλες... Και ο γεωπόνος που μου το έδωσε είπε όχι στις γλάστρες, αλλά όταν έχει κόσμο βαριέται να μου εξηγεί... :( :lol:
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Πέμ Μάιος 26, 2011 3:23 pm

Κανάρης έγραψε:Αν επιτρέπεται, εγώ έχω πάρει μια ντοματιά τσερι η οποία έχει δέσει καρπούς αλλά είναι σε ενα πάρα πολύ μικρό δοχείο, έτσι όπως την είχα αγοράσει και μου δείχνει οτι θέλει μεταφύτευση. Να τη μεταφυτέψω ;

Γιώργο εγώ πήρα 3 μικρά που τα λέει Σαντορίνης και δεν πρέπει να τα ποτίζω ούτε να τα μεταφυτεύσω...
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό Athina » Πέμ Μάιος 26, 2011 6:26 pm

Asparagus είσαι θησαυρός!! Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σου και για τη διάθεση να βοηθήσεις εμένα και τις ντοματούλες μου!

Όσον αφορά την κοπριά που ανέφερα, μάλλον δεν χρησιμοποίησα την σωστή ορολογία.. Αγόρασα μία συσκευασία bio-compost με την εξής περιγραφή (αντιγράφω κατά λέξη):

«Βιολογικό οργανικό πιστοποιημένο λίπασμα γαιοσκωλήκων.
Καλλωπιστικά, γκαζόν, οπωροφόρα, λαχανικά.
Εμπλουτίζει και αναζωογονεί άμεσα τα εξασθενημένα εδάφη.
Εμβολιάζει το έδαφος με γονιμότητα και γόνο γαιοσκωλήκων.
Χρησιμοποιείται και σε περιόδους στρες όπως παγετός, καύσωνας, έλλειψη νερού, προσβολές κλπ ανακουφίζοντας τα φυτά»

το οποίο και ανάμειξα με ένα δεν θυμάμαι τι χώμα τσουβαλίσιο σε αναλογία 1-10 σύμφωνα με τις οδηγίες, εντάξει ίσως έβαλα και λίγο παραπάνω. Σε αυτό το μείγμα παρατηρώ ότι τα φυτά αναπτύσσονται με γοργούς ρυθμούς, έχουν ανθάκια και μάλιστα έχουν δέσει και τα πρώτα ντοματάκια, οπότε εικάζω ότι όλα βαίνουν καλώς και πως δεν χρειάζονται πρόσθετη λίπανση. Αν στην πορεία δω ότι κάτι αλλάζει, θα ρίξω λίγο λιπασματάκι.
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Μάιος 26, 2011 6:45 pm

ενταξει δεν ειναι κοπρια, ειναι κομποστα! για μενα εφοσων το βαλες και παρατηρεις καλες εξελιξεις ορμα του!!! :)
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,845.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1626 times
Have thanks: 1556 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Athina » Πέμ Μάιος 26, 2011 6:58 pm

Θα κάνω υπομονή να ωριμάσουν οι ντομάτες, να ορμίσω σε αυτές [cheer2]
Άβαταρ μέλους
Athina

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Μάιος 26, 2011 7:04 pm

ετσι μπραβο!!! :)

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό asparagus » Πέμ Μάιος 26, 2011 7:47 pm

Athina έγραψε:Θα κάνω υπομονή να ωριμάσουν οι ντομάτες, να ορμίσω σε αυτές [cheer2]

Περιμενουμε με τον Τσουκ,τη νομιμη προμηθεια!
Άβαταρ μέλους
asparagus

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Μάιος 26, 2011 7:48 pm

ναι φυσικα!!!!!!!!!! τριβω χερια τωρα!!! ετοιμασε τσιπουρα Κωστη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Επόμενο

Επιστροφή στο Λαχανικά - Κηπευτικά: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy