Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Η αγωνια ενος αρχαριου..

Συντονιστής: Tsouknidas

Re: Η αγωνια ενος αρχαριου..

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Παρ Ιούλ 15, 2011 4:45 pm

Το έδαφος αποτελείται από διάφορους ορίζοντες που γίνονται εμφανείς αν γίνει μια εδαφοτομή. Το πιο γόνιμο κομμάτι ενός παρθένου εδάφους είναι τα πρώτα 40-50 εκατοστά, ακολουθεί άλλοι ορίζοντες λιγότερο γόνιμοι. Αφενός αυτό πρέπει να το λαμβάνουμε υπ' όψιν όταν προσθέτουμε χώμα αφετέρου να ξέρουμε τι γίνεται. Η προέλευση του χώματος παίζει καθοριστικό ρόλο όπως και το περιεχόμενό του. Πχ αν περιέχει σπόρους ή βολβούς, ριζώματα ζιζανίων, νηματώδεις, άλατα κτλ. Ακόμα και ο πιο έμπειρος μπορεί να την πατήσει έτσι. Αφού ρίξουμε το χώμα, καλό είναι να ρίξουμε και μια ποσότητα οργανικής ουσίας (πχ κοπριά) ή έστω να λιπαίνουμε τοπικά τα φυτά με χωνεμένη κοπριά πουλερικών κτλ. Αυτό γίνεται για να κρατιέται συνάμα μαλακό το χώμα και λιγότερο για λίπανση. ΥΓ Δικράνι λέμε το εργαλείο με μυτερές άκρες που χρησιμοποιείται για το φόρτωμα χόρτων, αχύρου κτλ. Το άλλο που έχει χοντρές άκρες δεν ξέρω πως λέγεται. Τη βασική προετοιμασία του κήπου μου την κάνει τρακτέρ και μετά σκάβουμε μόνο μερικά κομμάτια όταν παραστεί ανάγκη και ο κήπος είναι φυτεμένος και δε μπορεί να μπει τρακτέρ.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,736.00
Bank: 16,236.40
Has thanked: 142 times
Have thanks: 785 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Παρ Ιούλ 15, 2011 9:57 pm

NikosR έγραψε:
Ας πουμε πως μερικές φορές δε μπορεις να χρησιμοποιήσεις τσάπα η φτυάρι λόγω υπαρξης φυτών και ριζών. Αμα ρίξεις ας πουμε κομπόστ ή κάποιο εδαφοβελτιωτικό, αντί να το αφήσεις πάνω πάνω που θα αργήσει πολύ να ενσωματωθεί , το ενσωματώνεις ελαφρώς με το δικράνι. Το έχω χρηιμοποιήσει πολλάκις ότα νπ.χ. από άγνοια είχα φυτέψει στο κοκκινόχωμα και ήθελα να πετύχω μια κάποια βελτίωση. Με το χρόνο το οργανικό υλικό αποδομείται και προχωράει πιο βαθειά αλλά το βοηθάς με τις τρύπες και την ανάδευση χωρίς να τσακίζεις πολύ τα φυτά. Αν δεν το έχεις δοκιμάσει θα εκπλαγείς με το πόσο βαθειά μπορεί να πάει με αυτόν τον τρόπο (που είναι και πιο ξεκούραστος). Δε τρυπάς μόνο, τρυπάς και σπρώχνεις μπρός πίσω. Πόσο? Οσο νιώθεις.. πάιζει ρόλο και η σύσταση και η υγρασία. Αλλο χώμα θα κουνηθεί πολύ και άλλο λίγο.

Προσωπικά ειμαι της αποψης οτι τα χωματα οταν ειναι φυτεμενα φυτα πρεπει να σκαλιζονται στην επχη τους και να αεριζονται! πρεπει ο αερας να περασει για να οξυγωνωθει η ριζα και να παρει τα πανω της! Ωστοσο επειδη ειναι δυσκολο να σκαβεις βαθεια το κανεις περιφερειακα του φυτου. Η οργανικη υλη πχ κοπρια οπως ομορφα ανεφερε και ο τσακαλακος πιο πανω, για μενα ειναι υψιστης σημασιας γτ περα απο το θρεπτικο του θεματος, βοηθα μηχανικά την αεροδομη ου εδαφους και την υδατοχωρητικοτητα (ικανοτητα να συγκρατει νερο ενα εδαφος), ενισχυει το πορωδες κλπ κλπ. Το πιο σημαντικο ομως για μενα ειναι οτι κινητοποιει εναν ολοκληρο μηχανισμο μικροοργανισμων που επωφελουν τη ριζα ετε γιατι ανταγωνιζονται παθογονα, ειτε γτ δρουν συνεργιστικα με τη ριζα ειτε γτ παραγουν ουσιες (οι μικροοργανσμοι) στο εδαφος που ευνοουν την αναπτυξη του ριζικου. Το συστημα ειναι γενικα μεγαλο δυναμικο και υπεροχο! Επισης να μην παραλειψω νααναφερθω στους γαιωσκωληκες οι οποιοι σουλατσαρουν σε τετοια χωματα (εκει που υπαρχει δραστηριοτητα μικροβιακη δλδ-αρα οχι στειρο χωμα) και με τις κινησεις τους ανοιγουν μακροπορους που στη συνεχεια βοηθουν στον αερισμο του εδαφους κα ιστην εξαπλωση της ριζας! Το να πηγαινει η οργανικη ουσια στο εδαφος οσο πιο βαθεια γινεται, ναι μεν εχει καποια καλα κυριως σε θεματα μηχανικα. ομως και η παρουσια της εστω και επιφανειακα επιφερει ακομα πιο πολλα! Σιγουρα για μενα ο αερισμος των εδαφων και η προσθηκη οργανιης υλης ειναι το συστατικο επιτυχιας για το οποιοδηποτε χωμα, ακομα και εκεινο τηςβαθειας εκσκαφης!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,415.75
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1558 times
Have thanks: 1502 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Παρ Ιούλ 15, 2011 10:32 pm

συμφωνώ απολύτως. Με την κοπριά τα έχω σπάσει λόγω ζιζανίων κλπ, και το εχω ρίξει στο αποστειρωμένο κομπόστ (ακριβότερο αλλά γλιτώνεις μπελάδες).
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Παρ Ιούλ 15, 2011 10:34 pm

οπως θα εχεις παρει πρεφα, τελευταια επαιξε εδω στο φορουμ το biosol το οποιο για μενα ειναι απιθανο υλικο! επισης εχω χρησιμοποιησει και υλικο απο φυκια

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Παρ Ιούλ 15, 2011 11:07 pm

ναι για το biosol διάβαζα, όμως θα το χαρακτήριζα οργανικό λίπασμα παρά οργανικό εδαφοβελτιωτικό. Λάθος είμαι? Ειναι ασαφής η διαφορά, για μένα το εδαφοβελτιωτικό θα πρέπει να είναι και σχετικά φθηνό και να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε ποσότητες για μηχανική βελτίωση.

Φύκια είχα βάλει και εγώ, μέχρι που διάβασα κάτι για βαρέα μέταλλα.

Εχω καταλήξει να χρησιμοποιώ τυρφόχωμα ή τύρφη αναλόγως + κομπόστ + οργανικό λίπασμα βραδείας σε pelllets και να τα ανακατεύω με το χωμα. Ικανοποιημένος είμαι, η πείρα μου είναι βέβαια ερασιτεχνική και άρα περιορισμένη.
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό vTr » Δευτ Ιούλ 18, 2011 8:53 pm

καλησπερα σε ολους και ολες φιλους και φιλες..

ειναι αληθεια πως η απουσια μου για κανα δυο μερες , οφειλετε στον προβληματισμο μου για την εξελιξη του thread ...οπως ειναι αληθεια πως καπως αλλιως το ειχα φανταστει στον μυαλο μου , αλλα βλεπω οτι εχει ηδη ξεφυγει απο το σκοπο του...τελος παντων μετα απο σκεψη αποφασισα να ολοκληρωσω σημερα , και αν υπαρξει ανταποκριση για συνεχεια εδω ειμαστε και συνεχιζουμε στο ιδιο thread....

θα προσπαθησω με λιγες απλες πινελιες να δωσω την συνεχεια του στορυ και να φθασω μεχρι σημερα...

-Λοιπον ειχαμε γραψει μεχρι τωρα για το χωμα , οτι ηταν αμφιβολης ποιοτητας κλπ κλπ....η ουσια ειναι οτι οπως εγραψα οτι το καινουργιο χωμα μπηκε πανω απο το παλιο σε ενα μεσαιο χωρο ( περιπου 20 τετρ) που προοριζονταν να μεταμορφωθει σε κατι ομορφο τελος παντων , και που δεν θα προχωρουσα παρα κατω αν δεν τελειωνε πρωτα αυτος ο χωρος... η εικονα που ειχα στο μυαλο μου φανταστει ηταν αναρρηχιτικα φυτα στην βορεινη πλευρα του οπου υπαρχει ενας τοιχος (μανδρα) γυρω στα 2,5 μετρα , και για να μην τα πολυλογω γυρω γυρω θαμνωδη φυτα ( βιβουρνο , αγγελικη, λιγουστρινι πανασε κλπ)... απο μεσα γκαζον και λιγα λουλουδακια διασπαρτα ...στην μεση του χωρου προεκυψε ενα οπωροφορο δενδρακι (μανταρινια) τωρα γιατι μανταρινια ετσι απλα προεκυψε....βεβαια το κερασακι στην τουρτα θα ηταν το αυτοματο ποτισμα ....και εκει χωρις και παλι να πολυλογω, και με ελαχιστες γνωσεις ανοιχτηκαν δυο διαδρομοι στο χωμα οπου μπηκαν οι σωληνωσεις που κατεληγαν σε δυο (2) ΠΟΠ-ΑΠ....μετα απο καποιες δοκιμες που εγιναν καταληξαμε πως τα 2 αυτα pop-up , ηταν αρκετα για να ποτιζουν ολο το χωρο...αφου λοιπον εγινε και αυτο (σημειωτεον χωρις να συνδεθει με το ρευμα) προχωρησαμε στη τακτοποιηση του χωματος δινοντας μαλιστα και μια ελαφρια κλιση στο μεσον του χωρου (κατι σαν ενα ελαφρυ λοφακι..) και δια της μεθοδου του πατηματος σπειραμε επιτελους τον σπορο που αγορασα απο φυτωριο και ηταν εντελως αγνωστο ακομα και το ονομα του....το μονο που εμαθα λιγο αργοτερα απο το φυτωριο που το πηρα ηταν πως ειναι "ψιχροφυλλο"...
...απο εκει και υστερα προεκυπταν αλλες τραγελαφικες καταστασεις... οπως επιδρομη απο μυρμηγκια που ετρωγαν τον σπορο , παρ ολο που ειχαμε ριξει καποιο υγρο φαρμακο που ειχα επισης αγορασει απο το ιδιο φυτωρειο ...απευθυνθηκα σε αλλο φυτωριο που μου συστησαν και εριξα αλλο φαρμακο αυτη τη φορα σε στερεη μορφη (σαν σκονη) ...οπως ακομη εκεινη την περιοδο ειχαμε πολλες βροχες αν θυμαστε που "ταξιδευαν" καποιους σπορους ... οσον αφορα το ποτισμα γινονταν 2 φορες την ημερα πρωι-βραδυ και βεβαια περιμενα ανυπομονα πλεον να αρχισω να βλεπω επιτελους να βγαινει λιγο πρασινο....και ναι! ..δεν ξερω αν γελαγατε μεχρι τωρα αλλα η αληθεια ειναι πως μολις 9 μερες μετα το πρωτο πρασινο εσκασε δειλα δειλα μυτη!....πηρα μεγαλη χαρα φυσικα , και αντε απο εκει και περα να αρχισει να πυκνωνει και να μεγαλωνει σιγα - σιγα ..οι μερες περνουσαν το γκαζον οσο πηγαινε και μεγαλωνε , που και που πυκνωνε κιολας , εμεις δεν καναμε τιποτα αλλο απο το να το παρατηρουμε αφου δεν μπαιναμε μεσα πλεον στον χωρο για να μην το πατησουμε...

....μετα απο καμποσες μερες , το γκαζον ειχε παραψηλωσει!...( σε καποια σημεια σιγουρα πανω απο 20 ποντους!...) αλλα και παλι δεν αποφασισα να μπω μεσα να το κουρεψω γιατι υπηρχαν αρκετα κενα σημεια που ειχε πολυ λιγο η και καθολου γκαζον ....και αυτο επεμενε να μην καλυτερευει ωσπου ρωτησα σε καποιο φυτωριο και μου ειπαν τα κακα νεα...πως δηλαδη θα επρεπε να το ειχα ηδη κουρεψει και πως ηταν πολυ κακο που το ειχα αφησει να ψιλωσει τοσο πολυ...τι να εκανα ; ...αγορασα αρον -αρον και χωρις να το εχω ψαξει καθολου ενα κουρευτικο ηλεκτροκινητο μηχανακι που εχει μια πετονια για κοψιμο , και ενα μετριο ψαλιδι ...και βουρ για κουρεμα!....επισης μου συστηθηκε να βαλω ενα λιπασμα το οποιο ουδεποτε χρησιμοποιησα παρα μονο σε ενα πολυ μικρο χωρο πρασινου για να δω πως θα παει , και επισης μου συστηθηκε να αραιωσω τα ποτισματα απο δυο σε ενα την ημερα φυσικα....προσπαθησα αν και ασχετος τελειως ακολουθωντας οδηγιες προσπεκτους να χρησιμοποιησω το χορτοκοπτικο με την πετονια , αλλα πολυ γρηγορα καταλαβα πως κατι τετοιο ηταν πολυ δυσκολο για να υπολογιζω το υψος που θελω να κοψω , ασε που οπως εγραψα υπηρχαν και καποιες νησιδες ( ας το πουμε ετσι) απο λουλουδακια που ηθελαν ιδιαιτερη προσοχη να μην κοπουν και αυτα...α! ξεχασα να γραψω πως επισης μου συστηθηκε να κοβω μολις το 1/3 απο το μηκος του γκαζον καθε φορα , πραγμα που σημαινε πως εφ οσον δισταζα να χρησιμοποιω το χορτοκοπτικο μου απομενε μονο το ψαλιδι....οπερ και εγενετο και περιττο να σας πω πως εχουν πιαστει τα ποδια μου απο τους αστραγαλους , να προσπαθω με βαθυ καθισμα να κοβω με ενα μετριο ψαλιδι ποντο-ποντο ολο το γκαζον και να διατηρω τον συσχετισμο του 1/3 σε ολο το μηκος και πλατος του....προσπαθουσα παντοτε να ειμαι πολυ προσεκτικος και να παταω οσο το δυνατον λιγωτερο το γκαζον μιας και εκει που πατουσα εβλεπα οτι το γκαζον δεν επανερχοταν στην προτερη του μορφη σχεδον καθολου...αυτο ισχυει μεχρι σημερα ...το δε υψος που δεν κοβω παραπανω ειναι στους 5 ποντους περιπου...
....δυστυχως βλεπω με εχει ηδη παρει πολυ και αυτο το ποστ , και φοβαμε σας εχω ζαλισει κιολας ..οποτε καλλυτερα να σταματησω εδω και να συνεχισω και ελπιζω να τελειωσω την επομενη φορα
ευχαριστω πολυ και φυσικα αναμενω βοηθεια σας...
Άβαταρ μέλους
vTr

Cash on hand: 530.30
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Δευτ Ιούλ 18, 2011 9:28 pm

Εντάξει συμβαινουν αυτά όταν δεν ξέρεις... αν αρχίσω κι εγω να λέω ιστορίες θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι..
και από κηπουρό που θεωρούσα ας το πούμε φίλο και ηταν ο χειρότερος επαγγελματιας που εχω δει ποτε μου...
θα αρχισω να λεω το ονομα του μην την πατήσει και κανένας άλλος...
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Δευτ Ιούλ 18, 2011 9:47 pm

Αντωνη καλησπερα,
Καταρχην θα σου πω οτι η εξελιξη στο θρεντ οπως λες παιρνει αλλη τροπη, αλλα ετσι γινεται συνηθως. αν ανοιξεις καποια αλλα θεματα θα καταλαβεις οτι συχνα απο αλλου ξεκινουμε την κουβεντα και αλλου την καταληγουμε οποτε μην το παρεξηγεις....απλα απολαυσε το ειναι κομματι καθαρσης και αυτο!
παμε ομως στους προβληματισμους σου! θα ηθελα καποιες πληροφοριες περισσοτερες για το αρεδευτικο με τα ποπ απ, 2 μου ακουγονται λιγα μιας και δε μου φαινεται ικανοποιητικη η αλληλοκαλυψη τους. επισης τι ηταν αυτο με το ρευμα? σε παρακαλω πρις φτασουμε να μιλαμε για το γκαζον θα ηθελα να μεινουμε στο ποτισμα γτ το θεωρω σημαντικο!
αφου λοιπον οργανωσες το χωμα, τα φυτεματα, το ποτισμα αφησε τελευταιο το σπορο του γκαζον. Οκ αγορασες μια φεστουκα κατα βαση 'η εναμμειγμα ψυχροφιλων! μια χαρα εως εδω! μυρμηγκια ναι υπαρχουν δε τα αποφευγεις....και αν διαβασες το θεμα "λιγα λογια για το γκαζον" θα δεις τι τα εξυμνω! δεν μας ειπες επισης τι εποχη εσπειρες? κ γτ ποτισμα 2 φορες την ημερα και απο ποσο χρονο!
παντως μου φανηκε απο την περιγραφη σου οτι θες μια επισπορα. μη σε τρομαζει το υψος κοπης θα το βρεις, αλλωστε οι 5 ποντοι ειναι μια χαρα. ομως γτ αγορασες ηλεκτρικη μεσινεζα? ή αλλιως τριχα? βολευει να κοβεις τις ακρες με δαυτο οπως στις νησιδες που ανεφερες και οχι το γκαζον! μπορεις να κοψεις γκαζον με τριχα αλλα πρωτον θελει εμπειρια και δευτερον δε το συνιστω για νεοεγκατεστημενο ταπητα μιας και τα φυταρια δεν εχουν προλαβει να αδελφωσουν και μπορει να τα ξηλωσεις!! το ψαλιδι οπως ειπες....κανει μπουτια για αρσιβαριστες!
λοιπον δωσε μας καποιες πληροφοριες και εδω ειμαστε! πιστευω οτι θα το φτιαξεις το γκαζονακι ου κια το κηπακι σου οπως αγαπας και μαλιστα μονος σου με λιγη βοηθεια απο εμασ!

υγ μη δυσανασχετεις με την τροπη που παιρνει η κουβεντα καθε φορα, αν το δεις πιο χαλαρα θα γελας με τα οσα γραφουμε!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό vTr » Τρί Ιούλ 19, 2011 1:10 am

μια γρηγορη απαντηση για τον φιλο Tsouknida , μιας και εχω την εντυπωση οτι ειναι στο στοιχειο του με το γκαζον , και μαλλον εχω αναγκη απο επειγουσες συμβουλες....

παμε στο αρδευτικο πρωτα με τα 2 ποπ-απ .. ειλικρινα δεν ξερω ακομα αν ειναι αρκετα αλλα εχω την εντυπωση (απ οτι εχω διαβασει σχετικα στο διαδικτυο) πως υπαρχει τροπος η και τροποι για να υπολογισεις ποσο νερο δεχεται καθε σημειο του χωρου

...σχετικα με το ρευμα εννοω οτι ποτε δεν ενωθηκε η βανα με το ρευμα επειδη ηθελα εγκατασταση απο ηλεκτρολογο και θα επρεπε να σκαψω παλι , οποτε αποφασισω να λειτουργει αυτος ο κηπος αυτονομα με προγραμματιστη συνδεμενο με μπαταρια (100 ευρω πουλιεται μαζι με την βανα) διαρκεια μπαταριας 1 χρονου οπως μου ειπανε απο εκει που το αγορασα..πες μου τι αλλο θελεις να ξερεις για το ποτισμα

...λοιπον παρακατω , η εποχη που εσπειρα ηταν προ διμηνου περιπου , για το ποτισμα απο την αρχη 2 φορες την μερα μεχρι προχθες (δηλαδη περιπου 2 μηνες ) και το κυριωτερο πριν πιασουν οι πολλες ζεστες τελευταια που το εκανα 1 μια φορα την μερα το βραδακι κατα τις 9

ειπες επισπορα; τι ειναι αυτο; αν ειναι να ξαναριξω σπορο να σου πω προς τα εκει κινουμαι , αλλα χρειαζομαι γνωμες ειδικου..

...το υψος κοπης οπως λες ισως το βρω , αλλα μεχρι τοτε θα χασω ..τα ποδια μου! ..ηδη με πονανε και ειναι πιασμενα... τωρα οσον αφορα το ερωτημα γιατι αγορασα ηλεκτρικη μεσινεζα η απαντηση ειναι πολυ απλη....οταν εμαθα τα κακα νεα απο το φυτωριο , ετρεξα αμεσως να παρω οτι βρω μπροστα μου και να αρχισω να κουρευω!...ρωτησα σε ενα αλλο φυτωριο και μου υπεδειξαν την μεσινεζα και το ψαλιδι...οταν το εψαξα λιγο αργοτερα στο διαδικτυο βρηκα την εταιρια που το κατασκευαζει και διαβασα πως ειναι για κοψιμο χλοοταπητα...ετσι καπως ησυχασα....φυσικα οπως εξηγησα πιο πανω δεν το εχω χρησιμοποιησει παρα πολυ ελαχιστα , μιας και χρησιμοποιω αποκλειστικα το ψαλιδι λες και κουρευω ανθρωπο!......δεν λεω πως δεν μου αρεσει να περιποιουμαι το γκαζον μου αλλα με πονανε αφορητα τα ποδια.....α! και κατι αλλο σημαντικο που δεν εχω πει μεχρι τωρα ...απο την αρχη που τα πρωτοκουρεψα παρατηρουσε κανεις ευκολα πως στα σημεια που κοβοταν το γκαζον εμοιαζε σαν να το ειχαν σχισει και ασπριζε στο σημειο αυτο της κοπης...ελπιζω να το περιεγραψα καλα...αυτο συνεχιζεται μεχρι σημερα αν και οταν χρησιμοποιω ψαλιδι δεν φαινεται τοσο πολυ εντονα οσο με την μεσινεζα..

...εσυ τι θα συνιστουσες σαν εργαλειο για το κουρεμα , ποσο μαλλον ενος νεοεγκατεστημενου γκαζον; ..μπας και σωσω τα ποδαρακια μου...αναφερεις πως τα φυταρια δεν εχουν προλαβει να αδελφωσουν και κινδυνευουν να ξηλωθουν .. αυτο σχετικα με το αδελφωμα θα ηθελα να το καταλαβω γιατι μου το ανεφεραν και στο φυτωριο , βεβαια δεν μου το ειπε ακριβως ετσι αλλα εννοουσε πως θα επρεπε να παταω (ναι παταω) λεει το γκαζον για να αδελφωσουν τα φυταρια μεταξυ τους μαλιστα το χαρακτηρισε σαν δευτερο κυλινδρισμα ... οταν το εκανα μολις επεστρεψα στον κηπο , αυτο που ειδα ηταν οτι οπου πατουσα πολυ δυσκολα το γκαζον επανερχοταν και μη σας πω οτι εμενε και μια αρκετα φανερη υποψια καραφλιασματος !... στο γκαζον εε; ...LOL
το ανεφερα αυτο και η απαντηση ηταν να συνεχισω να το παταω και να εμπιστευομαι αυτα που μου λενε , αλλα εγω φυσικα δεν το ξαναπατησα !...

φιλε tsouknida , μου ζητας περισσοτερες πληροφοριες ....μπορω να σου απαντησω σε οτι πληροφορια θες , φωτο υπαρχουν και τραβαω και αλλες αν χρειαστει..παρε μια γευση..
Εικόνα

..σε ευχαριστω για την ενθαρρυνση και για τα καλα σου λογια , φοβαμαι πως ειμαι αρκετα αγχωμενος γιατι δεν θα ηθελα να πανε χαραμι ολες μου οι προσπαθειες .....πιστευω εχω χιουμορ και θα φανει μολις νοιωσω περισσοτερο ανακουφισμενος

φιλικα Αντωνης
Άβαταρ μέλους
vTr

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Τρί Ιούλ 19, 2011 9:59 am

Αντωνη μια χαρά καταπράσινο είναι το κηπάκι σου!!! Ενα κουρεματάκι το γκαζόν επειγόντος..
Μια μικρούλα μηχανή και θα ειναι ολα τελεια.. το αγχος σου δεν κατάλαβα και την στεναχώρια... ποιο είναι το πρόβλημα?
maria2512

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Ιούλ 19, 2011 6:40 pm

Φιλε Αντωνη,

Καταρχην γιατι να πανε χαραμι οι προσπαθειες και ο κοπος σου!!! Αλλωστε θα συμφωνησω με τη Μαρια οτι το κηπανκι σου δειχνει ολοζωντανο φτου φτου να μη το ματιασω!!!! Απορω που αγχωνεσαι κιολας!! Δεν ξερω αν ειναι θεμα φωτο αλλα ειλικρινα δε βλεπω καν σημειο που να θελει επισπορα (δλδ σε ηδη εγκατεστημενο γκαζον ξανασπερνειςοχι ολη την εκταση αλλα διαφορα σημεια. α΄λλιως αν ηταν σολη η εκταση θα σου ελεγα επανασπορα).
Παμε στα απλα σαν εργαλειο κοπης γκαζον θες Μηχανη Κουρεματος Γκαζον, ευκολα θα βρεις στα μαγαζια που πουλανε ηλεκτρικες. Ημεσινεζα πολυ καλο εργαλειο αλλα με αυτο θα κανεις τα φινιρισματα στους διαδρομους και στις ακρες εκει δλδ που δε θα μπαινει η μηχανη σου!
Προσωπικα θα εκανα χωρο πιο πολυ στα φυτα, να μην ειναι τοσο περικυκλωμενα απογκαζον αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου τωρα και μικρης σημασιας! Παντως με τη μηχανη του γκαζον θα νιωσεις αλλη εμπειρια....πιο καλη και οχι κουραστικη! Φαντασου ενα κοστος κοντα στα 80 (?) ευρω!

Ως προς το ποτισμα θα επιμεινω, θελω φωτο απο τον υπολογιστη μπαταριας (μοντελο να μαθουμε κιολας) και απο τα μπεκ! επισης να καταλαβω που περιπου βρισκονται χωροταξικα γτ δνε ειμαι σιγουρος οτι ποτιζονται ολα με δυο μονο μπεκ, αν φανταστηκα καλα μιλαμε για ενα ορθογωνιο παραλληλογραμμο σχημα? εγω πχ θα τοποθετουσα μπεκ στις 4 γωνιες αλλα και παλι αυτο που σου λεω ισως να μην εχει νοημα αν δε δω το σχημα! Ο λογος που κολλαω στο ποτισμα ειναι γτ αο αυτο εξαρταται η μετεπειτα υπαρξη του κηπου, αν παντως μεσα στο καλοκαιρι δεν εχεις προβλημα με το νερο παει να πει οτι μπηκε μια χαρα!
θα ηθελα και αλλες φωτο παντως!

υγ. αφου ολο σου το ποτισμα ειναι μια στάση γτ ήθελες να βαλεις ρευμα? ο υπολογιστης μπαταριας ακουγεται πιο καλη λυση
υγ2. τα περιμετρικα φυτα πως ποτιζονται

υγ3 μην αγχωνεσαι ολα δειχνουν μια χαρα

υγ4 το γκαζον δεν ειναι το στοιχειο μου , απλα εχω σπειρει αρκετα και πιστεψε με σε αλλα εχω πετυχει κα ισε αλλα οχι!

Φιλικα Γιωργος

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό vTr » Τρί Ιούλ 19, 2011 7:22 pm

μια γρηγορη απαντηση σχετικα με την μηχανη κουρεματος που αναφερεσε.. εννοεις κατι τετοιο οπως στο λινγκ;.. http://www.praktiker.gr/Catalog/ergalei ... lookoptika ....αν ναι ο λογος που δεν αγορασα κατι τετοιο ηταν γιατι δεν θα χωρουσε να περναει αναμεσα απο τα λουλουδια και γυρω απο τους θαμνους περιμετρικα ...Εικόνα

οπως φαινεται στην φωτο...θα επανελθω για απαντησεις στα υπολοιπα και συνεχεια
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
vTr

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Τρί Ιούλ 19, 2011 8:27 pm

Αντώνη θα πάρεις την πιο μικρή.. και το πρακτικερ να μην εχει, υπάρχουν και σε άλλα μαγαζιά..
Το θεμα ειναι να σου κόβει τουλάχιστον τα πολλά μην κουράζεσαι με το ψαλίδι.. Θα ρωτησω κι εγώ στην γειτονιά μου να σου πω αν θέλεις..
Ποσο περίπου πλάτος εχει ενα ανοιγμα απ όπου θα περναει η μηχανη???
maria2512

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Ιούλ 19, 2011 9:06 pm

εγω σου λεω οτι μια μικρη θα εχει ενα πλατος γυρω στους33 ποντους! ειναι μια χαρα. κατεμε δε χρειαζεσαι γκαζον τοσο κοντα στα φυτα γτ οπωςειδες δυσκολευεσαι! εκει με πολυ προσοχη μπορεις να κανεις θαυματα με την τριχα σου! αλλα θελει εμπειρια και ποροσοχη!!! και μεχρι τωρα βλεπω ενα ωραιο καταπρασινο κηπακι!!! κανω λαθος ρε παιδια?

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό sodia » Τρί Ιούλ 19, 2011 9:19 pm

Πραγματικά ο κηπάκος φαίνεται μια χαρά. Μόνο που το γκαζόν "πνίγει" τα φυτά. Μήπως θα ηταν καλύτερο να σχηματίσεις ενα είδος παρτεριού (ξύλινος χαμηλός φράχτης;;;) ωστε τα φυτά να "οριοθετηθούν" σε σχέση με το γκαζόν; louloudi>__

For this message the author sodia has received thanks:
Tsouknidas(Τρί Ιούλ 19, 2011 9:27 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
sodia

Mood: Cool
Cash on hand: 45,187.20
Has thanked: 1747 times
Have thanks: 1444 times

Δημοσίευσηαπό apetroul » Πέμ Ιούλ 21, 2011 12:09 am

για τσεκαρε και το μικροτερο μοντελο (ηλεκτρικο ) της Oleo-Mac πρεπει να σου κανει?
apetroul

Cash on hand: 735.70
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό christos65 » Πέμ Ιούλ 21, 2011 12:47 pm

:welcome Αντωνη κ απο μενα,κ εγω καινουργιος στο φορουμ ειμαι κ νεος καλλιεργιτης επισης.Παιδι της τσιμεντουπολης κ εγω Κερατσινι-Νικαια κ καποιας ηλικιας επισης.Το ιδιο ονειρο μοιραζωμαστε κ οι 2 Αντωνη κ απο το καταλαβαινω τις ιδιες δυσκολιες(ασχετοσυνη-ακαταλληλο εδαφος).Εχω μετακομισει απο τον Μαρτη στο κρανιδι σε ενα κτημα 4στρμ(2 1/2 στρμ καθαρο καλλιεργισιμο) με αργιλλοπηλοδες εδαφος πολυ σκληρο οταν ειναι στεγνο λασπη σκετη οταν βρεχετε.Να προσθεσω οτι δεν ειμαι συνδεμενος με το δικτυο υδρευσης καθως απεχω 1,5χιλ απο τα τελευταια σπιτια του χωριου κ αναγκαζομε καθε 2η μερα να κουβαλαω 600λιτρα νερο σε κουβαδες με τα χερια απο διπλανο εγκατελειμενο κτημα που εχει καλη γεωτρηση(η δικη μου δινει μονο 200-300 λιτρα/2 μερες).Οταν ηρθα εδω δεν ηξερα καν πωσ σπερνουν πως τσαπιζουν πως καταπολεμουν ασθενειες αυτη την στιγμη ειμαι στην ευχαριστη θεση να πω οτι με αυτα που μου προσφερι η γη εχω περιορισει το λογαρισμο διατροφης απο σουπερμαρκετ για 2 ατομα στα 55-60 ευρο/μηνα.πως τα καταφερα απο τεχνικης αποψης δεν εχει τοση μεγαλη σημασια(αλλωστε υπαρχουν στο φορουμ ατομα με περισσοτερες γνωσεις)2 γνωμικα θα μοιραστω μαζι σου που με βοηθησαν:το ελληνικο:το ταβλι θελει υπομονη κ η γκομενα κυνηγι(sorry απο ολες τισ γυναικες του φορουμ :P )κ το αγγλικο:where is the will there is a way(εκει που υπαρχει η καθαρη προθεση υπαρχει κ η καταλληλη λυση).Αυτα.....
Άβαταρ μέλους
christos65

Mood: Tired
Cash on hand: 3,196.55
Has thanked: 50 times
Have thanks: 23 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:02 pm

ας με συγχωρεσει και εμενα το φορουμ, εγω θα προσθεσω αλλη μια παροιμια (τουλαχιστον τη μιση....)

με σαλιο και υπομονη.....................

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Στέλλα » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:08 pm

Tsouknidas έγραψε:ας με συγχωρεσει και εμενα το φορουμ, εγω θα προσθεσω αλλη μια παροιμια (τουλαχιστον τη μιση....)

Οχι ρε γ@μωτο .....ίσως είναι η μόνη παροιμία που δεν ξέρω :evil:
Τσουκ , για στειλτο με πμ happ3 happ3 happ3

Κριμα δεν είναι να την αγνοώ ????[cheer2] [cheer2] [cheer2] [cheer2]
Τελευταία επεξεργασία από Στέλλα και Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:18 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Dream on .......
Dream until your dream come true ....

http://www.youtube.com/watch?v=7g8_Nt8Q6Gs
Άβαταρ μέλους
Στέλλα

Cash on hand: 1,978.75
Bank: 0.00
Has thanked: 504 times
Have thanks: 544 times

Δημοσίευσηαπό Gladiolus » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:11 pm

χαχαχα
μα τι πλάκα
Άβαταρ μέλους
Gladiolus

Cash on hand: 5,039.25
Has thanked: 84 times
Have thanks: 184 times

Δημοσίευσηαπό Gladiolus » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:11 pm

ελπίζω να μη την έστειλες Γιώργο ! χαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
Gladiolus

Cash on hand: 5,039.25
Has thanked: 84 times
Have thanks: 184 times

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:15 pm

Στέλλα έγραψε:
Tsouknidas έγραψε:ας με συγχωρεσει και εμενα το φορουμ, εγω θα προσθεσω αλλη μια παροιμια (τουλαχιστον τη μιση....)

Στέλλα είσαι σίγουρη πως θέλεις να την μάθεις??? :roll:
maria2512

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:18 pm

Gladiolus έγραψε:ελπίζω να μη την έστειλες Γιώργο ! χαχαχαχα

:damnfunny :damnfunny
maria2512

Δημοσίευσηαπό Στέλλα » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:20 pm

Στέλλα έγραψε:

Αστο Τσουκ , το βρηκα μόνη μου :damnfunny :damnfunny :damnfunny

Βρε τί είσαστε εσείς , μη δείτε χαζό παιδί , αμεσωσς να το κοροϊδεψετε !!!!!
Dream on .......
Dream until your dream come true ....

http://www.youtube.com/watch?v=7g8_Nt8Q6Gs
Άβαταρ μέλους
Στέλλα

Cash on hand: 1,978.75
Bank: 0.00
Has thanked: 504 times
Have thanks: 544 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:40 pm

Ούτε εγω την ήξερα, αλλα ας ειναι καλα ο φιλος μου ο γούγλης. Ολα τα ξερει αυτό το παιδι. 8)
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 7,422.95
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 68 times
Have thanks: 922 times
Ε.Γ. (1)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις & Ιδέες για Φυτά - Διαμόρφωση - Κηποτεχνία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy