Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Η αγωνια ενος αρχαριου..

Συντονιστής: Tsouknidas

Re: Η αγωνια ενος αρχαριου..

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:44 pm

καλα δεν προλαβα να βαλω μια μπουκια σστο στομα μου αμεσως εγινε χαμος!!! μα τοση φιλομαθεια πια?????? χαχαχα
Στελλα βλεπω οτι μετα απο αυτη την παροιμια ανεβηκες ενα σκαλι στη κλιμακα της γνωσης!!! χαχαχαχα
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 5,315.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1670 times
Have thanks: 1616 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό Στέλλα » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:51 pm

Tσουκ , το ξερεις οτι σου έχω αδυναμία !!!! :mrgreen:
Πάντα κάτι έχω να μάθω απο τα κείμενά σου !!!! [cheer2] [cheer2] [cheer2]
Dream on .......
Dream until your dream come true ....

http://www.youtube.com/watch?v=7g8_Nt8Q6Gs

For this message the author Στέλλα has received thanks:
Tsouknidas(Πέμ Ιούλ 21, 2011 6:55 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
Στέλλα

Mood: Tired
Cash on hand: 1,978.75
Bank: 0.00
Has thanked: 504 times
Have thanks: 544 times

Δημοσίευσηαπό christos65 » Πέμ Ιούλ 21, 2011 4:51 pm

A9 A9 εισαστε απιστευτοι ολοι σας A9
Άβαταρ μέλους
christos65

Cash on hand: 3,196.55
Has thanked: 50 times
Have thanks: 23 times

Δημοσίευσηαπό vTr » Πέμ Ιούλ 21, 2011 8:26 pm

Καλησπερα σε ολα τα παιδια , ειμαι χαρουμενος που επιτελους βρηκα λιγο χρονο για να συνεχισω...δεν σας κρυβω πως βρισκομαι ηδη σε αδεια και για πρωτη φορα κανω διακοπες
στο μικρο εξοχικο μου! ....ετσι βρισκομαι καθημερινα κοντα στα αγαπημενα μου φυτα , και μερικες φορες ειμαι τοσο πολυ απασχολημενος που δεν εχω χρονο να απαντησω...φυσικα εχω το laptop κοντα μου και ενημερωνομαι συνεχεια ...
..ακομα επειδη το εξοχικο μου βρισκεται πολυ κοντα στη μονιμη κατοικια μου στο Αιγαλεω , βρισκω την ευκαιρια και "πεταγομαι" για καμμια δουλεια και ετσι σημερα σας γραφω απο
το σπιτι μου...μα! θα μου πειτε εισε σε διακοπες και ερχεσαι στην Αθηνα!...ναι παιδια απολαμβανω το αισθημα της ελευθεριας να συνδυαζω τα παντα..ετσι βρισκομαι παντου οποτε
θελω αρκετα ευκολα...ενας απο τους πολυ σοβαρους λογους που αποφασισα να αναπαλαιωσω το εξοχικο..ευχομαι σε οσους ειναι επισης σε διακοπες "καλη ξεκουραση και καλα να
περνανε" , και σε οσους περιμενουν την αδεια τους καλο κουραγιο!..

μπαινουμε ομως κατ ευθειαν στο "ψητο" γιατι και απαντησεις εχουμε αλλα και την συνεχεια ...αντε να δουμε αν θα τα προλαβω ολα σημερα....

maria2512 ...ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για την ενθαρρυνση , με ρωτας ποιο εναι το προβλημα αφου το γκαζον φαινεται μια χαρα....λοιπον τα βασικο του προβλημα ειναι πως δεν μπορω να χρησιμοποιησω χλοοκοπτικη μηχανη , λογω των λουλουδιων σε καποια τυχαια σημεια του , με αποτεσμα να με πονανε τα ποδια μου απο το ψαλιδισμα ...θα μου πεις τωρα γιατι δεν τα βγαζεις;...ο βασικος λογος ειναι επειδη μου αρεσουν ετσι οπως ειναι φυτεμενα τυχαια , πιστευω ειναι και αρκετα προτοτυπα και αν και καταλαβαινα απο την αρχη πως θα χρειαζομουνα ψαλιδι , ελεγα πως θα αξιζε ισως τον κοπο ....αλλα δεν φανταζομουνα ομως πως θα χρειαζοταν να ψαλιδιζω ολο το γκαζον!.. φυσικα ηταν λαθος που το αφησα να μεγαλωσει τοσο πολυ και ετσι το κουρευω λιγο -λιγο αλλα ακομα και οταν θα το εχω φερει ολο στο ιδιο υψος , και παλι θα ειναι δυσκολο να βαλω μεσα μηχανημα..

..επισης ενας αλλος λογος ειναι πως οπως φαινεται ο τυπος του γκαζον (δεν ειχα ιδεα τι γκαζον ηταν οταν το αγορασα) ειναι πολυ ευπαθης σε "πατηματα" οποτε νομιζω οτι στο περασμα το μηχανημα θα δημιουργουσε ανεπανορθωτα προβληματα...αλλοι λογοι ανησυχιας περα απο το κουρεμα ειναι πως σε μερικα του σημεια δεν εχει αναπτυχθει οπως θα επρεπε , η και καθολου ..θα δω μηπως προλαβω να δημοσιευσω και σημερα καποιες πιο διαφωτιστικες φωτο.. παντως σε ευχαριστω για ολα , αλλα οπως βλεπω θα ειναι πολυ δυσκολο να χρησιμοποιησω χλοοκοπτικο μηχανημα , κατι που θα αποκτησω βεβαια ουτως η αλλως γιατι υπαρχει και συνεχεια με ενα μεγαλυτερο χωρο ....ελεγα μηπως υπηρχε στο εμποριο κατι αλλο ισως αυτο ........http://www.gardena.com/gr/lawn-care/grass-shears/...αυτο που ονομαζετε επαναφορτιζομενο ψαλιδι χλοης.. τι λετε;...πατηστε στο λινγκ αριστερα "ψαλιδι για τις ακρες του γκαζον"
φιλε Γιωργο ....σου στελνω φωτο με τον υπολογιστη της μπαταριας αυριο (ειμαι Αθηνα σημερα)...παντως το μοντελο ειναι Hunder το θυμαμε αυτο , οπως επισης και φωτο απο τα pop up ...νομιζω πως μπορουμε παντως να υπολογισουμε ποσο νερο δεχεται καθε σημειο του κηπου....τα περιμετρικα φυτα που ρωτας ποτιζονται απο τα ιδια μπεκ....χαιρομαι πολυ που βρισκεις ενταξει το γκαζον αλλα ισως ειμαι και καπως "τελειωμανης" και θα ηθελα να δωσω στο κηπακι οτι καλλυτερο μπορω...πιστευω με την βοηθεια σου αλλα και με τη βοηθεια ολων να φτασω σε ενα επιπεδο που θα με ικανοποιει περισσοτερο...αυριο στελνω φωτο.. ευχαριστω για ολα επισης

sodia...ευχαριστω για την προταση αλλα και την συμμετοχη σου.Θα ελεγα ομως πως οχι γιατι θελω τα φυτα να φαινονται τυχαια διασπαρτα μεσα στο γκαζον , ετσι και θα δινουν στο "ματι" μια ενιαια εικονα αλλα και ολα μαζι ενα ενιαιο συνολο οπου το ενα συμπληρωνει το αλλο ...επισης ενας αλλος σοβαρος λογος που ηθελα τα λουλουδια αναμεσα ειναι για να δωσω "χρωμα" στο πρασινο...οσο για την οριοθετηση που λες υπαρχει ηδη ετοιμο σχεδιο για να βαλω ενα μικρο πετρινο διαδρομο που θα διασχιζει το γκαζον και απο την μια πλευρα του παλι θα υπαρχει μια τυχαια "νησιδα" απο φυτα-λουλουδακια με διαφορα χρωματα. Δεν εχει ετοιμαστει ακομα αλλα σχεδον το εχω ετοιμο στο μυαλο μου..

φιλε christos65...καλως ορισες και χαιρομαι πολυ για την γνωριμια!...πιστευω οτι πραγματι εχουμε κοινα οραματα , ας μεινουμε κοντα να στηριζουμε ο ενας τον αλλο.. αν καταλαβα καλα εχεις αποφασισει να μεινεις μονιμα εκει; ....ευχαριστω και για τα γνωμικα , μου αρεσε ιδιαιτερα το .."where is the will there is a way" το βρισκω πολυ σωστο!....

τελος γενικα ευχαριστω ολους σας για την συμμετοχη σας και για την υποστηριξη σας ...φαινεσται μια απιθανη παρεα που περνατε πολυ καλα και χαιρομαι πολυ που σας

γνωρισα...ελπιζω καποια στιγμη να γνωριστουμε και απο κοντα..

τωρα θα ηθελα να προχωρησω στην συνεχεια του thread , αλλα και παλι εχω γραψει αρκετα υποσχομαι ομως αυριο να επανελθω δριμυτερος και με πολλες φωτο

ναστε ολοι καλα και να προσεχετε τον εαυτο σας...

φιλικα Αντωνης
Άβαταρ μέλους
vTr

Cash on hand: 530.30
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό sodia » Πέμ Ιούλ 21, 2011 9:24 pm

Φίλε μου Αντώνη, σίγουρα φαίνονται ομορφότερα (πιό "φυσικά") τα λουλούδια σκόρπια ανάμεσα στο γκαζόν, όμως επιμένω οτι θα ειναι "πνιγμένα" (δεν θα αναδεικνύονται σωστά, πολλα ζιζάνια κοντά στις ρίζες - την καραφατμέ την ξέρεις;) και φοβάμαι οτι δεν θα ειναι εύκολο (θα κουράζεσαι διπλά) να περιποιηθείς το γκαζόν που θα μεγαλώνει τόσο κοντά τους.
Πάνω απ΄ όλα δεν σου κρύβω οτι φοβάμαι τα ατυχήματα με τις χλοοκοπτικές κλπ μηχανήματα του κήπου.
Αλλα και πάλι εσύ ξέρεις... στο κάτω κάτω δοκιμάζεις κι αν δεν πετύχει έτσι ... "πάρ΄το αλλιώς".
Σοφία
Άβαταρ μέλους
sodia

Mood: Cool
Cash on hand: 46,797.60
Has thanked: 1967 times
Have thanks: 1609 times

Δημοσίευσηαπό christos65 » Πέμ Ιούλ 21, 2011 9:27 pm

Ναι μονιμα πλεον εδωΚουραστηκα βαρεθηκα πια να βλεπω τους καρπουσ των κοπων μου τους γευονται αλλοι κ χωρις να τους εχω καλεσει για τραπεζι κιολαςκ να μου λενε κιολας:ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΜΑΖΙ.Οτι παραγω εγω τα γευομαι εγω κ τα μοιραζομαι με αυτους που θελω την στιγμη που θελω.
Άβαταρ μέλους
christos65

Cash on hand: 3,196.55
Has thanked: 50 times
Have thanks: 23 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Ιούλ 21, 2011 9:34 pm

Αντώνη,
καλές διακοπες λοιπον και να χαλαρωνεις όπως εσυ το προτιμας!!!
Το ψαλιδ ιγια τις ακρες του γκαζον οπως το λεει κιολας ειναι για τις ακρες δλδ τα περιγραμματα, αλλα απο τη στιγμη που εχεις τη μεσινεζα το ξεχνας! Αυτο με το διασπαρτο των φυτων μεσα στο γκαζον ειναι ενα θεμα δυσκολο, αλλα δεν αφηνει κανενα διαδρομο να περασεις μτ η μηχανη?
Επισης καλο ειναι να εχουν και ενα μικρο λακακι τα φυτα σου, προσπωικα μαρεσειη αντιθεση χωματος μεσα στην πρασινιλα του γκαζον-με εξαιρεση καποια λειτουργιακ θεματα -ο καθεις μας εχει την αποψη του περι αισθητικης!
Αυτο που αναφερθηκε περι καραφατμε απο τη sodia ειναι σωστο εν μερει, δλδ η καραφατμε υφισταται σαν εχθρος αλλα ειναι πιο ουσιαστικοςγια το γκαζον παρα για τα αλλα φυτα (του ειναι πιο ευκολο να φαει γκαζον δλδ) αλλα επειδη ανεφερες σε παλαιοτερο θεμα οτι εχεις ριξει εντομοκτονο, φανταζομαι οι σκονες που ανεφερες θα καλυπταν και την καραφατμε γιαυτο και δεν ειπα κατι μεχρι τωρα!
Ας εισαι οσο τελειωμανης γυσταρεις, εμεις εδω ειμαστε οπως βλεπεις ενα παρεακι και το καλαμπουριζουμε που και που κανοντας ,μπαχαλο το θρεντ, ομως ολα ειναι στη ζωη!
Το λοιπον καλο βραδυ και ανεβασε μας φωτο, οσες περισσοτερες μπορεις!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό vTr » Σάβ Ιούλ 23, 2011 9:52 pm

καλησπερα σε ολους και ολες , ελπιζω να ειστε ολοι καλα...εγω οπως ξερετε διακοπες στο εξοχικο , ο κηπος η μαλλον οι κηποι ( γιατι δεν ειναι μονο αυτος που αναφερομαι μεχρι τωρα) συνεχιζουν να ειναι υπο διαμορφωση , και σε διαρκη αναζητηση για οτι καλλυτερο ....δεν μπορω να πω εμπνευση υπαρχει αλλα καμμια φορα σε υπερβολικη θα ελεγα δοση με ωθει να βαζω πολυ ψηλα τον πηχυ φοβαμαι....δεν ξερω αν αυτο θα μου βγει σε καλο στην συνεχεια ...
..υπαρχουν φορες που βλεποντας τι εχει γινει μεχρι τωρα αισθανομαι αρκετα ικανοποιημενος αλλες παλι φορες οχι και τοσο....εν πασει περιπτωσει θα δειξει στην συνεχεια , παντως σιγουρα εχω βαλει τα δυνατα μου που λεμε , και με τις ελαχιστες γνωσεις μου προσπαθω για το καλλυτερο...θα μου πειτε σιγα τωρα χαλαρωσε δεν εγινε και τιποτα ...αυτο σκεφτομαι και εγω μερικες φορες εδω καραβια χανονται βαρκουλες αρμενιζουν , και εννοω την κριση και ολα τα σχετικα , αλλα δεν θελω να το πολυσκεφτομαι ετσι γιατι ξερω καλα τον εαυτο μου πως δεν θελει και πολυ για να μου την "δωσει" και να τα παρατησω ολα...θα μου πειτε τωρα τι σας νοιαζουν ολα αυτα τα προσωπικα μου...ελα ντε βουρ λοιπον για το θεμα μας , που αυτη τη φορα θα εχει ελπιζω περισσοτερο ενδιαφερον αφου οπως υποσχεθηκα εχω αρκετες φωτο που περιμενουν...

...λοιπον ας αρχισω με τα πιο "καυτα" φρεσκα νεα για το γκαζον που αναζητουν πιθανες λυσεις...σιγουρα ηταν ευχαριστη εκπληξη για μενα πως γενικα σας αρεσε το γκαζον μου , αλλα επιτρεψτε μου να εχω τις ανησυχιες μου , και ιδου κατι ανησυχητικο που προεκυψε αυτες τις μερες .....

Εικόνα

...ελπιζω φαινεται καθαρα το προβλημα (καφε αποχρωση σε σημειο) και δεν ειναι μονο σε ενα σημειο οπως ισως φαινεται στην επομενη φωτο....

Εικόνα

...δεν ξερω αν ειναι η καραφατμε η κατι αλλο προσωπικα υποψιαζομαι μηπως σε εκεινα τα σημεια επαθε κανενα σοκ επειδη το παρακουρεψα;

και τωρα μια σειρα απο φωτο οπου φαινεται το γκαζον σε ολη του την εκταση ..tsouknidas με ρωτας οτι θες..

Εικόνα

στα σημειο που φαινεται ελαχιστο το γκαζον προκειται να γινει πετρινος διαδρομος ...

Εικόνα

Εικόνα

κατι αλλο τωρα που ηθελα απο καιρο να ρωτησω και δεν εχει σχεση με το γκαζον ...οπως φαινεται στις δυο επομενες φωτο υπαρχουν διμορφοθηκες μαργαριτες σε μια νησιδα διπλα στο γκαζον ..η ερωτηση ειναι πως αυτα τα φυτα μεγαλωνοντας εχουν γυρει και "σερνονται" κατα καποιο τροπο στο χωμα ..ετσι ειναι το φυσιολογικο τους η θα πρεπει να τα στηριξω; με αφορμη αυτο να ρωτησω και κατι ακομα που δεν εχω καταλαβει; οταν λεμε πως ενα φυτο ειναι εδαφοκαλυψης τι ακριβως εννοουμε; οτι γερνει και αναπτυσονται οι ριζες του σε πλατος η οτι απλα γερνει και σερνεται στο χωμα καταλαμβανοντας μεγαλυτερο πλατος;

Εικόνα
Εικόνα

..ακολουθουν δυο φωτο με τα pop up εν πληρη δραση....φιλε Γιωργο ελπιζω να φαινεται καλα..

Εικόνα
Εικόνα

αντε και αλλη μια με το ποτιστικο ..ετσι να δροσιστουμε λιγο!..
Εικόνα

στην επομενη φωτο...οχι δεν προκειται για καπου στη ζουγκλα!... αλλα το γκαζον μου ακουρευτο σε καποια γωνιακα σημεια που θελει ψαλιδι...

Εικόνα

..αντε και μια τελευταια σε ενα απο τα "δυνατα" σημεια με το σωστο του υψος..

Εικόνα

υπ οψιν οι φωτο ειναι μολις χθεσινες και το επισημαινω αυτο γιατι απο σημερα ξεκινησα να φτιαχνω τον πετρινο διαδρομο οποτε εχει ηδη αρχισει να αλλαζει η εικονα..
ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας...στο επανιδειν πολυ συντομα ελπιζω
ναστε ολοι καλα
φιλικα Αντωνης
Άβαταρ μέλους
vTr

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Σάβ Ιούλ 23, 2011 11:11 pm

Αντωνη,
Να τον χαιρεσαι τον κηπακο σου και φτου του! Το λοιπον ξεκιναμε, βασικα το γκαζον σου θελει κουρεμα, το καφε σημειο δε με ανησυχησε, φαινεται τραυτισμος στα φυλλα απο τον τροπο που το εκοψες αλλα οκ! εκει που θες να βαλεις πετρες και το γκαζον δεν πολυψιλωσε τι εγινε?
Επισης θα ηθελα και μια φωτο απο το κουτι των ηλεκτροβανων που εχειςστον κηπο, ανοιξε το και τραβα μια καλλιτεχνικη.
Παμε τωρα στην καραφατμε, βασικα ψαχουλευεις το γκαζον και βρισκεις καμπιες (αν κανεις αναζητηση για καραφατμε θα δεις κα ιφωτο) και αναλογα μετην ποσοτητα των καμπιων προχωρας σε χημικη αντιμετωπιση.
Οι διμορφοθηκες τωρα, γενικα υπαρχουν ας πουμε, 2 ειδη . Το ενα κανει φουντα σα θαμνακι, και το αλλο εδαφοκαλυπτει. Η εδαφοκαλυψη σημαινει οτι ενα φυτα με οριζοντια οργανα (υπογεια ή υπεργεια) καταλαμβανει τον τριγυρω χωρο του-ο ορισμος δεν ειναι ακριβης , αλλα πιανεις το νοημα. ΟΙ διμορφοθηκες σου κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστουν ελεγχο γτ αν πανε πανω στο γκαζον και μεινουν πολυ καιρο εκει τοτε απο κατω το γκαζν θα εξαφανιστει μιας και δε θα δει ποτε τον ηλιο! επισης μεσα σε 1 ετος οι διμορφοθηκες σου εινια ικανες να πιασουν ολη την εκταση που εχεις, αν τις ταιζεις και τις ποτιζεις!!!!!!!!
Τα μπεκ ομορφα ειναι, βλεπω εχεις2 360 μοιρων, νομιζω οτι δνε υπαρχει καλη διαβροχη! Εγω θα εβαζα ισως στις 4 γωνιες! Τες πα αυτο που σου λεω ισως να μην ειναι απολυτα ακριβες μιας και δεν εχω εικονα χωροταξικη, ωστοσο δεν υπαρχει επαρκης αλληλοκαλυψη των ακτινων διαβροχης (μη με ρωτησεις τι ειναι αυτο-αν (τονιζω αν-γτ τη γνωμη μου δε τη λεω με σιγουρια) ποτε υπαρξει προβλημα με το ποτισμα θα το αναλυσουμε)

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό vTr » Τετ Ιούλ 27, 2011 12:02 am

φιλε Γιωργο , ευχαριστω κατ αρχας για την υποστηριξη..ευχαριστω και για τα καλα σου λογια για το κηπακο , προσωπικα πιστευω πως εχω δρομο να διανυσω μεχρι οτου φθασω σε ενα αποτελεσμα που θα με ικανοποιει αρκετα.. μαλιστα εχουν αρχισει φοβαμε να αυξανονται τα προβληματα αντι να λιγοστευουν και για αυτο προτεινω να ξεκινησω με το υπ αριθμ 1 προβλημα αυτη τη στιγμη . Ειχα ηδη αναφερθει σε αυτο την προηγουμενη φορα και συγκεκριμενα για τα καφε στιγματα που τις τελευταιες μερες εχουν αυξησει την περιοχη τους και φοβαμε πως επεκτεινονται ολο και περισσοτερο...
ΕικόναΕικόνα

οπως φαινεται στις δυο ανω φωτο το προβλημα ειναι πολυ ορατο...ωστοσο εγραψες πως δεν σε ανησυχει γιατι μαλλον προερχεται απο τον τραυματισμο των φυλλων απο το βαθυ κοψιμο ..το ερωτημα που προκυπτει ειναι -αν η υποθεση ειναι σωστη- τι προκειται να συμβει στη συνεχεια ; γιατι οπως βλεπεις και εσυ μεχρι τωρα τα πραγματα χειροτερευουν!...θα επανακαμψει δηλαδη το γκαζον στα τραυματισμενα σημεια του;...παντως παρατηρωντας το γκαζον εχω την εντυπωση χωρις να ειμαι και απολυτα σιγουρος πως στα σημεια οπου εχω ψαλιδισει ελαχιστα το γκαζον δεν εμφανιζεται κανενα προβλημα με καφε στιγματα και το αντιστροφο..

με ρωτησες τι εγινε στα σημεια οπου το πρασινο δεν πολυψηλωσε και εκει σκοπευω να βαλω πετρινο διαδρομο...λοιπον δεν ξερω γιατι δεν ψηλωσε οπως στα αλλα σημεια , να πιθανολογησω δυο εκδοχες; η μια ειναι να μην ποτιζοταν σωστα και η αλλη μηπως επειδη περιπου στα σημεια αυτα οταν εβρεχε, επεφτε το βροχινο νερο απο την κεραμοσκεπη στα ιδια σημεια και ολο και σχηματιζε καμμια λιμνουλα;

τις φωτο με το κουτι με τις ηλεκτροβανες το εχεις...ιδουΕικόνα

Εικόνα

για την ..καραφατμε τωρα δεν νομιζω να τιθεται θεμα , μεχρι τωρα ψαχουλευοντας εχω βρει μονο μια...

για τις διμορφοθηκες ομολογω δεν τα πολυκαταλαβα..οι δικες μου τι τυπου ειναι;..στην δικη μου περιπτωση παντως μεχρι τωρα εχουν απλα γυρει απο το βαρος και ακουμπανε πανω στο γκαζον , αναρωτιεμαι πως θα πιασουν ολη την εκταση του γκαζον οπως λες μεσα σε 1 χρονο!!..μηπως θα πρεπει να τις στηριξω με σχοινι περασμενο απο καλαμια για να τις στηριξω να μην πεφτουν στο γκαζον; η ετσι ειναι το φυσιολογικο τους;....επι τη ευκαιρια να ρωτησω και κατι σχετικο...τα φυτα γυρω γυρω και αναμεσα στο γκαζον περιοριζονται στην αναπτυξη τους απο το γκαζον; η το αντιθετο;

...αλλα ιδιαιτερα προβληματα δεν υπαρχουν με το γκαζον περα του οτι υπαρχουν κενα σημεια χωρις καθολου γκαζον στις γωνιες κυριως (ελπιζω στην επισπορα οπως εγραψες) και πισω απο τους θαμνους, ενω συνεχιζει να ειναι πολυ ψηλο σε μερικα σημεια που θα πρεπει να πατησω πανω και το χαμηλωνω σιγα-σιγα οπως εχω γραψει..επειδη καθυστερω να παρω μια αποφαση για το πως ακριβως θα γινει ο πετρινος διαδρομος μοιραια καθυστερει και το κοψιμο τους ..εδω αν εχει να προτεινει καποιος οτιδηποτε θα ηθελα να το διαβασω γιατι ομολογω εχω μπλοκαρει αρκετα με αυτο το θεμα...αλλωστε και ο τιτλος του forum ειναι σχετικος με την ολη διαμορφωση ενος κηπου.

θα ηθελα να προχωρησω παρα περα απο το γκαζον και τα προβληματα του γιατι υπαρχουν πολλα θεματα και αποριες , αλλα ειπαμε να μην αγχωνομαστε και στο κατω κατω οτι κανουμε το κανουμε για να το διασκεδαζουμε και να περναμε ευχαριστα , ετσι δεν ειναι; ..δεν ξερω μηπως θα ηταν προτιμωτερο να ανοιξω κανενα αλλο thread , για το καθε θεμα ξεχωριστα μιας και εχουμε ηδη φθασει αισιως στην 4η σελιδα και ακομα μιλαμε για το γκαζον και το χωμα πριν...τεσπα ιδωμεν.. :?

ναστε ολοι καλα
φιλικα Αντωνης

...
Άβαταρ μέλους
vTr

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Ιούλ 27, 2011 1:34 pm

Αντωνη,
νομιζω πως το καφετιασμα δε σχετιζεται εμ το κοψιμο, το ειχα αντιληφθει διαφορετικα και οι νεες φωτο δειχνουν το καφετιασμα σε εκταση. Γιαυτο το καφετιασμα δνε μπορω να σου πω απο τι προερχεται, εννοω πως δεν μπορω να καταλαβω απο τη φωτο. Ομως θα εψαχνα πιο εντατικα για καραφατμε και αν εβρισκα πιο πολλες θα εριχνα εντομοκτονο, και προληπτικα μυκητοκτονο και αυτο γτ βλεπω πυκνα φυταρια γκαζον! Αυτο που σου λεω δε σημαινει ουτε το ενα ουτε το αλλο οτι μπορει να ειναι, ομως απλα λεω τι θα εκανα εγω!
Οι διμορφοθηκες αν σουτη σπανε που χυνονται, βαλε καλαμι και δεστες! καποια στιγμη θα τις ψαλιδισεις κα ιαυτες ετσι κα ιαλλιως, αν παλι σαρεσει οπως κρεμουν κανενα προβλημα αρκει να μην πεφτουν πανω στο γκαζον γτ τοτε θα το εξαφανισουν! ως προς το πατημα του γκαζον το βλεπω μια χαρα να το πατησεις για να κανεις τη δουλεια σου!
και μιας κα ιαναφερθηκες στην 4 σελιδα που μιλαμε για το γκαζον και το χωμα, σε τι αλλο θες να αναφερθεις? και φυσικα γτ δεν το κανεις?

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό vTr » Τρί Αύγ 02, 2011 6:56 pm

καλησπερα σε ολους και μπαινω κατ ευθειαν στο θεμα μιας και υπαρχουν σπουδαια νεα!....γκαζον προβληματα συνεχεια αλλα και νεες εξελιξεις..

φιλε Γιωργο μαλλον εχεις δικιο για την καραφατμε η οπως αλλιως λεγετε αυτο......

Εικόνα

βρεθηκαν σε περιοχη του γκαζον με εντονο καφετιασμα και ενω εσκαβα σε βαθος κοντα στις ριζες. Η εκταση που βρεθηκαν αυτα ειναι πολυ μικρη οσο η εκταση και στις δυο μου παλαμες οπως φαινεται και στην επομενη φωτο..Εικόνα

-το αποτελεσμα; αμεσως υποψιαστηκα την καραφατμε , και απευθυνθηκα σε ενα φυτωρειο εδω κοντα ...μου ειπε ο γεωπονος η εμπορος πως ειναι σκουληκια τον ρωτησα αν ειναι καραφατμε μου ειπε ναι , και μου εδωσε (αγορασα) ενα κουτι Chloract 5 GR σε σκονη να το ριχνω με την χουφτα (2 ,3 χουφτες ) σε ολο το γκαζον και μετα ποτισμα και μετα το ποτισμα Echo 48 EC σε μπουκαλακι σε υγρη μορφη (3 κουταλιες της σουπας σε 10 λιτρα νερο) για ραντισμα...

ακομα σε ερωτησεις μου , μου ειπε πως το χαλασμενο γκαζον δεν επανερχετε αλλα χρειαζεται επισπορα στα μεσα Σεπτεμβριου και μετα , οπως επισης πως τα φαρμακα απλα σκοτωνουν το σκουληκι και δεν θεραπευουν....

αυτα τα ολιγα , με αγωνια περιμενω απαντηση σας , δεν εχω ακομα κανει οτιδηποτε
φιλικα Αντωνης
Τελευταία επεξεργασία από vTr και Τρί Αύγ 02, 2011 7:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
vTr

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Αύγ 02, 2011 6:59 pm

καραφατμε........................εντομοκτονο ειτε ραντισμα ειτε με σκονη διασπορα αναλογα τι θα σου δωσουνε στο μαγαζι που θα ρωτησεις!!!
κανει μεγαλη ζημια κυριολεκτικα σε μια -δυο νυχτες αμα δεν τοπρολαβεις, αντιμετωπιζεται "σχετικα" (με εξαιρεση το μπαχαλο που δημιουργηθηκε το προηγουμενο φθινοπωρο) ευκολα!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Τρί Αύγ 02, 2011 7:20 pm

Αυτό δεν είναι καραφατμέ (λεπιδόπτερο) αλλά προνύμφη κολεόπτερου (σκαθάρι)!
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,981.10
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 801 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Αύγ 02, 2011 7:30 pm

χρηστο νομιζω οτι ειναι καραφατμε!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό vTr » Τρί Αύγ 02, 2011 7:45 pm

φιλε tsakalakos , οτι και να ειναι και οπως και να λεγετε , ειναι πραγματι η αιτια για το καφετιασμα του γκαζον;

φιλε tsouknidas , πως σου φαινονται τα φαρμακα , γιατι ειχες ηδη απαντησει προτου ολοκληρωσω , και πως σου φαινεται και η δοσολογια ; μαλιστα ξεχασα να αναφερω πως οι ανωτερω ενεργειες μου ειπαν πως θα πρεπει να γινονται ανα 10 το πολυ 20 μερες...τι λες;
Άβαταρ μέλους
vTr

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Αύγ 02, 2011 7:52 pm

ως προς τα φαρμακα και τις δοσολογιες οι ερωτησεις σου ειναι πιο σωστες να απευθυνονται στον τσακαλακο μιας και αυτος ειναι ειδικοτερος επι των δραστικων ουσιων! παρολα αυτα σου εχουν δωσει φαρμακα η δραστικη των οποιων πιανει αυτους τους εχθρους. μονο προσοχη στην εφαρμογη τους να παρεις ολα τα απαραιτητα μετρα προστασιας!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Αύγ 02, 2011 9:42 pm

έχω βρει κατά καιρούς τέτοια στις γλάστρες μου, έχω την εντύπωση ότι είναι χρυσαλίδες. Μάλιστα κάποιες που έφαγαν καταλάθος χτύπημα με το σκαλιστήρι, έχουν μέσα ένα λευκό ζουμί σαν γάλα. puke (καλά κάνω και δεν πίνω γάλα).

Φέτος που η καταφατμέ έκανε πάρτυ στη πρασινάδα στην βάση του κορμού, εκτός από τις κάμπιες, βρήκα και τέτοια όταν σκάλισα.

Αν δεν είναι καταφατμέ τι στο καλό είναι? Νόμιζα ότι τις ξεφορτώθηκα, να το ξαναρίξω στο ψάξιμο?
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,668.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό NikosR » Τρί Αύγ 02, 2011 9:46 pm

νοστιμότατος μεζές στο σουβλάκι. Στην Ταιλάνδη.....
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Τρί Αύγ 02, 2011 10:34 pm

Συνάδελφε μάλλον έχεις δίκιο, για καραφατμέ το κόβω και εγώ! Τώρα επειδή το χλοοτάπητα τον πατάνε και άνθρωποι δε θα μπορούσα να συστήσω κάτι εξ' αποστάσεως διότι θα έπρεπε να μιλήσω και από κοντά με αυτό που έχει τον κήπο.Το chlorpyrifos πάντως είναι αρκετά δυνατό και μυρίζει κιόλας... Την επέμβαση θα την κάνεις βραδινές ώρες αλλά προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα και chlorpyrifos σε υγρό για ψεκασμό-ριζοπότισμα και chlorpyrifos κοκκώδες ταυτόχρονα. Τεσπα αυτός που έδωσε τα φάρμακα κάτι παραπάνω θα ξέρει, αφού μίλησε από κοντά μαζί σου και του εξήγησες τι συμβαίνει.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs

For this message the author tsakalakos has received thanks:
Tsouknidas(Τρί Αύγ 02, 2011 10:49 pm)
Rating:5.56%

tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,981.10
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 801 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Αύγ 02, 2011 10:52 pm

η αληθεια ειναι οτι οι πουπες του agrostis και ορισμενων σκαθαριων μοιαζουν! ωστοσο δεδομενης της εποχης και του ταπητα τεινουμε προς την καραφατμε! 100% εξακριβωση μονο απο κοντα ομως οι πιθανοτητες λενε καραφατμε! Προσωπικα θα χρησιμοποιουσα ντεσις που ειναι και πιο ηπιο φαρμακο και το ευρος δρασης της καλυπτει τον εχθρο αυτο! ομως οπως ειπες Χρηστο, αυτος που εδωσε τα φαρμακα και το ειδε απο κοντα κατι παραπανω θα ξερει!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό vTr » Τετ Αύγ 03, 2011 6:57 am

παιδια μια διευκρινηση....ο γεωπονος (αν ειναι γεωπονος) που απευθυνθηκα δεν ειδε κανενα γκαζον απο κοντα!..οταν του ειχα αναφερει για το καφετιασμα λιγες μερες πριν μου ειχε δωσει λιγο λιπασμα σε μια σακκουλα χυμα , τοτε ειχα ριξει λιγο σε μια μικρη περιοχη δοκιμαστικα εκει που υπηρχε καφετιασμα , χωρις αποτελεσμα..
οταν μολις χθες πηγα και του εδειξα αυτα που βρηκα , απαντησε "σκουληκια" και οταν επεμεινα και τον ρωτησα αν ειναι καραφατμε που απαντησε καταφατικα..εν πασει περιπτωση μου εδωσε αυτα που εγραψα πιο πανω , δεν μου συστησε τιποτα για βραδινες ωρες , και η "επιχειρηση" ξεκινησε μαλιστα απο χθες το βραδυ...περιμενω -συμφωνα με αυτα που ειπε- να μην δω το γρασιδι να χειροτερευει αλλο , οσο για τις "καφε" περιοχες που στα ματια μου φαινονται σαν "νεκρες" περιοχες μου , επαναλαμβανω μου ειπε πως δεν επανερχονται αλλα θελουν απομακρυνση και επισπορα οχι τωρα αλλα απο μεσα Σεμπτεμβρη..ιδωμεν λοιπον αν αυτη ηταν η αιτια... :?:
Άβαταρ μέλους
vTr

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Αύγ 03, 2011 11:25 am

οτι εχεις καραφατμε βασει των καφε "πραγματων" (= πουπα) που μας εδειξες ισχυει! η καραφατμε ειναι νυχτοβιο εντομο οποτε τις βραδυνες ωρες που εχει εξαρση ειναι καλυτερο να γινεται καταπολεμηση.....! εκει που νεκρωθηκε το γκαζον μαλλον δε θα ξαναβγει το υπαρχον γκαζον, εκτος και αν εχουν επιζησει καποια φυταρια. εγω παντως θα σου προτεινα να εχεις το νου σου αν βγουν ζιζανια να τα βγαζεις για να μην απλωσουν και πολυ! επισης προσοχη στα φαρμακα που σου εδωσε γτ δεν ειναι αθωα, η δραστικη τους ουσια ανηκει στα οργανοφωσφορικα εντομοκτονα και προσωπικα τα θεωρω -αν και αποτελεσματικα- επικινδυνα! αν το αιτιο του καφετιασματος προκληθηκε απο καραφατμε με τη χρηση του εντομοκτονου θα την πιασεις και θα σταματησει! οσο για την επισπορα μπορεις να δοκιμασεις και προς τα τελη αυγουστου αρκει να μην πιασει τρελλα σαρανταρια τον σεπτεμβιο και χρειαζεται να ποτιζεις ολη την ωρα!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Τετ Αύγ 03, 2011 2:19 pm

πούπα είναι η χρυσαλίδα?
Γιατί αυτά τα καφέ τα αντιλαμβάνομαι ως το στάδιο μεταμόρφωσης της κάμπιας σε νυχτοπεταλούδα. Σωστό?
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,668.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τετ Αύγ 03, 2011 2:28 pm

σωστο δες και αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Pupa

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις & Ιδέες για Φυτά - Διαμόρφωση - Κηποτεχνία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy