Site Announcements

Έαρ μικρό έαρ βαθύ έαρ συντετριμμένο
Νίκος Καρούζος

NEWS:

Στηριξη φυτων

Στηριξη φυτων

Δημοσίευσηαπό DimiGian » Πέμ Αύγ 04, 2011 10:36 pm

Καλησπέρα
Ελπίζω το θέμα που θα αναφέρω να ταιριάζει σε αυτή την ενότητα.

Χρειάζομαι μάθημα στήριξης των φυτών. Έχω ένα λατρεμένο μπλε γιασεμί και μια πετουνια (σύμφωνα με την αναγνώριση που κάνατε πρόσφατα). Σημειώστε ότι τα έχω σε ζαρντινιέρες σε βεράντα, όχι κήπο.

Το μπλε γιασεμί αναπτύχτηκε ραγδαία και πρέπει να το στηρίξω σωστά.

Η πετουνια φυτεύτηκε σε άλλη ζαρντινιέρα που ήδη περιλαμβάνει μια φωτινια νανα (την απώλεσα πρόσφατα για άγνωστο λόγο), πολύσπερμο που δεν ξέρω αν είναι πολύ καλά, ωραιοφυλλο και λεβάντα. Βεβαία δεν περίμενα το τέρας που έγινε η πετουνια. Εγώ για χρώμα την έβαλα. Προσπάθησα ήδη μια φόρα να την στηρίξω αλλά έσπασα 2-3 βλαστούς. Ίσως και να έπρεπε να την βγάλω από αυτή τη ζαρντινιέρα. Δεν ξέρω.

Θα ήθελα, λοιπόν, οδηγίες για το πώς υποστυλώνουμε – στηρίζουμε κλπ. Έχω δει πως φτιάχνεις την καλαμωτή. Πως ξεχωρίζεις τι θα δέσεις που δεν έχω καταλάβει. Και σχεδιαγράμματα θα βοηθούσαν ή link σε ελληνικές και ξένες ιστοσελίδες. Αλλά και οποιαδηποτε άλλη παρεμβαση συμβουλή βασει των φωτο που θα δειτε.

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κουράζω πολύ.
Συνημμένα
Πετουνια.jpg
Πετουνια.jpg (74.59 KiB) 590 προβολές
DimiGian

Cash on hand: 520.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: Στηριξη φυτων

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Αύγ 04, 2011 10:51 pm

H πετούνια δεν είναι αναρριχώμενο φυτό και του αρέσει να κρέμεται. Μιας και την φύτεψες στην ζαρντινιέρα και όχι σε κρεμαστή γλάστρα, απλά φρόντισε βάλεις την ζαρντινιερούλα ψηλα (πχ. πάνω σε σκαμνί ή στα κάγκελα) και άσε την πετούνια να κρέμεται.
Ανάλογα την περιοχή και το πόσο βαρύς είναι ο χειμώνας η πετούνια μπορεί να ζήσει από 1 χρόνο (συνήθως) έως αρκετά χρόνια. οι περισσότερες που είχα έζησαν 1 χρόνο, το χειμώνα χάλασαν, αλλά κάποιες κατάφεραν να επιβιώσουν.

Το πλουπάγκο (μπλε γιασεμί) δεν θα έλεγα ότι είναι ακριβώςς αναρριχώμενο, νομίζω ότι η ανάπτυξή του μοιάζει αρκετά με θάμνος. Συνήθως το στηρίζουμε σε μάντρες, πέργκολες, κάγκελα. Όπου θέλουμε δηλαδή να κάνουμε φράχτη.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες ότι θέλεις πληροφορίες για το τι στηρίζουμε και τι όχι και πως και που το στηρίζουμε.
Όλα βασίζονται πάνω στον τρόπο που αναπτύσσεται καθε φυτό. Πχ υπάρχουν αναρριχώμενα που πιάνονται μόνα τους όπου βρουν (πχ πασιφλόρες, ιπομέες, κισσοί), αναρριχώμενα που θέλουν βοήθεια για να στηριχθούν (τριανταφυλλιές, μπουκαμβίλιες κλπ), θάμνοι που γίνονται φράκτες κλπ.
Το υλικό στήριξης είναι ανάλογα του δικού μας γούστου. Πλέγμα, σύρμα, σχοινί, καλαμωτές, κάγκελα, μπαμπού κλπ.

Στο forum υπάρχουν οδηγίες για πέργκολα από μπαμπού.

bamboo-poles-t124.html
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,027,007.15
Has thanked: 808 times
Have thanks: 2192 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Πέμ Αύγ 04, 2011 11:18 pm

Η πετουνια όπως ειπε και η Σταυρούλα δεν χρειάζεται καμια στήριξη. Ακομα και αν την δέσεις ψηλά, αυτη μεγαλώνοντας θα γυρισει παλι προς τα κάτω.Δεν της αρεσει καθόλου να αναρριχάται.
Το πλουπαγκο παλι, μπορει να δεθει, αλλα είναι ημιαναρριχώμενο. Κατα την αποψη μου ειναι καλύτερα να κλαδεύετε, και να διατηρείτε σαν θαμνος. Αυτό βεβαια ειναι θεμα αισθητικής του καθένα.
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 6,451.80
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 66 times
Have thanks: 878 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό DimiGian » Πέμ Αύγ 04, 2011 11:37 pm

Μπορω να βγαλω την πετουνια απο τη ζαρντινιερα τετοια εποχη και να την μεταφυτευσω σε αλλη που εχω σε πιο ψηλο σημειο? Ή να το αφησω για ανοιξη, αν βγαλει το χειμωνα?
DimiGian

Cash on hand: 520.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Αύγ 04, 2011 11:42 pm

DimiGian έγραψε:Μπορω να βγαλω την πετουνια απο τη ζαρντινιερα τετοια εποχη και να την μεταφυτευσω σε αλλη που εχω σε πιο ψηλο σημειο? Ή να το αφησω για ανοιξη, αν βγαλει το χειμωνα?

καλύτερα να μην την πειράξεις. ΟΙ δικές μου είναι σε κάτι ψηλές γλάστρες με τριανταφυλλιές και ενώ είναι περίπου 60 εκ ψηλότερα από το πάτωμα, πάλι σαν ξεμαλλιασμένες είναι. Άστην όπως είναι τώρα και αν βγάλει το χειμώνα, την κλαδεύεις και την μεταφέρεις σε άλλη γλάστρα.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,027,007.15
Has thanked: 808 times
Have thanks: 2192 times

Επιστροφή στο Αναρριχώμενα: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy