Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Ελεαγνος, φωτεινια ή λιγούστρα

Συντονιστής: Tsouknidas

Ελεαγνος, φωτεινια ή λιγούστρα

Δημοσίευσηαπό toure7 » Πέμ Σεπ 01, 2011 3:21 am

Χτίσαμε σπίτι πρόσφατα σε οικόπεδο στην Κερατέα και δυστυχώς δεν υπάρχουν χρήματα για μάντρα απο μπετόν,αλλα και το συρματόπλεγμα που υπαρχει τωρα ειναι μια αηδία σκετη. Μου πρότεινε κάποιος για μάντρα απο φυτά και εντυπωσιάστηκα απο κάποιες φωτογραφίες που ειδα. Τα κυπαρισσοειδή οπως το Λειλαντ μου είπαν οτι δεν ειναι καλά, γιατι θέλουν πολυ φροντίδα, στα 5 χρόνια ξεραίνονται και αρρωσταίνουν εύκολα κ.τ.λ.

Αντιθέτως τα φυτά οπως αυτα στον τιτλο μου ειναι πιο ανθεκτικα. Ισχυει αυτο? Θελω τις γνωσεις σας. Γενικα η τοποθετηση λιγουστρας για παραδειγμα για να καλυφθει περιμετρικα ενα οικοπεδο 750τμ ποσο θα κοστισει?
toure7

Cash on hand: 85.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: Ελεαγνος, φωτεινια ή λιγούστρα

Δημοσίευσηαπό papitsa » Πέμ Σεπ 01, 2011 9:43 am

Το λιγούστρο είναι η πιο φτηνή λύση από όλα αυτά που προτείνεις. Μπορείς να τα βρεις το χειμώνα γυμνόριζα, ακόμη πιο φτηνά. Είναι και τα τρία πολύ εύκολα και ανθεκτικά.
Η φωτίνια και το λιγούστρο έχουν πολύ γρήγορη ανάπτυξη. Η φωτίνια είναι πιο ακριβή.
Για να γίνει ο φράχτης σου συμπαγής και πυκνός ώστε να καλύπτει ανάγκες περίφραξης και να σου παρέχει ασφάλεια, να ξέρεις ότι πρέπει να περάσουν 3 χρόνια μέσα στο νερό.
Άβαταρ μέλους
papitsa

Cash on hand: 3,405.55
Has thanked: 20 times
Have thanks: 107 times

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Σεπ 01, 2011 9:57 am

μπαίνω και εγώ στο θέμα να κάνω παρόμοια ερώτηση.

Μια από τα ίδια με την μάντρα στο κτήμα. Η περίφραξη είναι μαύρα χάλια και θα αλλαχθεί, ακόμα δεν έχω αποφασίσει με τι μιας και το κόστος είναι καθοριστικό και μόνο η πρόσοψη του κτήματος είναι σχεδόν 60 μέτρα (56). Στα 48 από αυτά υπάρχει πυκνή φύτευση (και έχουν κάνει απροσπέλαστο φράκτη) αγγελικές, πικροδάφνες και γαζίες (που από το στρίμωγμα έχουν αναπτυχθεί σαν θάμνοι).
Τα συγκεκριμένα φυτά παρέχουν privacy (δεν σε βλέπουν από το δρόμο), σχετική ασφάλεια (δεν μπορεί κάποιος να πηδήξει πάνω από το πλέγμα), κάνουν τον κυμματοθραύστη στον αλατισμένο αέρα που έρχεται από τη θάλασσα και έστι προφυλλάσουν τα άλλα φυτά που είναι φυτεμένα πίσω από αυτά.
Ταυτόχρονα όμως δημιουργούν προβλήματα, είναι τόσο πυκνοφυτεμένα που η περιποίησή τους είναι τρομερά δύσκολη, γίνονται πολύ ψηλά που από την βεράντα δεν μπορούμε να δούμε την θάλασσα κλπ κλπ.

Με τι μπορώ να τα αντικαταστήσω? Θέλω θάμνους που να γίνονται πυκνοί, να αντέχουν σε παραθαλλάσια περιοχή (ούτε 20 μέτρα από τη θάλασσα), να μην τα κυνηγάω με το κλαδευτήρι στο χέρι για να τα κρατάω σε ύψος γύρω στο 1 μ. - 1.20 μ. και να είναι σχετικά όμορφα και όχι αυτό το χάλι πράγμα που είναι οι αγγελικές (ειδικά την εποχή που σποριάζουν).
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,030,488.15
Has thanked: 843 times
Have thanks: 2343 times

Δημοσίευσηαπό NikosR » Πέμ Σεπ 01, 2011 10:10 am

Με το εμβαδόν δεν βγάζεις άκρη εκτός κι αν είναι κανονικού σχήματος. Μέτρησε τα μέτρα της περιμέτρου και υπολόγισε ενα φυτό ανά 50-60 εκατοστά ανάλογα το φυτό. Στο κόστος να υπολογίσεις και το αυτόματο πότισμα. Η άλλη λύση αν το συρματόπλεγμα δεν είναι αρχαίο, είναι να βάλεις ελαφρά αναριχώμενα στο υπάρχον συρματόπλεγμα. Αλλά αυτή η λύση έχει ημερομηνία λήξης.
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό NikosR » Πέμ Σεπ 01, 2011 10:14 am

ven έγραψε:μπαίνω και εγώ στο θέμα να κάνω παρόμοια ερώτηση.

Μια από τα ίδια με την μάντρα στο κτήμα. Η περίφραξη είναι μαύρα χάλια και θα αλλαχθεί, ακόμα δεν έχω αποφασίσει με τι μιας και το κόστος είναι καθοριστικό και μόνο η πρόσοψη του κτήματος είναι σχεδόν 60 μέτρα (56). Στα 48 από αυτά υπάρχει πυκνή φύτευση (και έχουν κάνει απροσπέλαστο φράκτη) αγγελικές, πικροδάφνες και γαζίες (που από το στρίμωγμα έχουν αναπτυχθεί σαν θάμνοι).
Τα συγκεκριμένα φυτά παρέχουν privacy (δεν σε βλέπουν από το δρόμο), σχετική ασφάλεια (δεν μπορεί κάποιος να πηδήξει πάνω από το πλέγμα), κάνουν τον κυμματοθραύστη στον αλατισμένο αέρα που έρχεται από τη θάλασσα και έστι προφυλλάσουν τα άλλα φυτά που είναι φυτεμένα πίσω από αυτά.
Ταυτόχρονα όμως δημιουργούν προβλήματα, είναι τόσο πυκνοφυτεμένα που η περιποίησή τους είναι τρομερά δύσκολη, γίνονται πολύ ψηλά που από την βεράντα δεν μπορούμε να δούμε την θάλασσα κλπ κλπ.

Με τι μπορώ να τα αντικαταστήσω? Θέλω θάμνους που να γίνονται πυκνοί, να αντέχουν σε παραθαλλάσια περιοχή (ούτε 20 μέτρα από τη θάλασσα), να μην τα κυνηγάω με το κλαδευτήρι στο χέρι για να τα κρατάω σε ύψος γύρω στο 1 μ. - 1.20 μ. και να είναι σχετικά όμορφα και όχι αυτό το χάλι πράγμα που είναι οι αγγελικές (ειδικά την εποχή που σποριάζουν).

Ρίξε μια ματιά στο θέμα που έχει παίξει με τον φίλο που έψαχνε τα ίδια + κατσικοαντοχή. Αν τα κρατάς τόσο χαμηλά δεν θα καλύπτεις την ανάγκη για ανεμοθράυστη, ούτε για αποφυγή των ξένων βλεμμάτων ΙΜΟ
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό mkarataraki » Πέμ Σεπ 01, 2011 10:37 am

ven έγραψε:μπαίνω και εγώ στο θέμα να κάνω παρόμοια ερώτηση.

Η περίφραξη της μαμάς μου πάντως στο χωριό, αποτελείται από πυξάρι. Τα έχει τουλάχιστον 25 χρόνια φυτεμένα, δεν έχουν πάθει τίποτα, είναι συμπαγή και είναι σκυλιά ακόμα!!!!! και νομίζω ότι και για το 1μ. ύψος που τα θέλεις είναι ότι πρέπει! :)
Σεβασμός & αξιοπρέπεια...!!!
mkarataraki

Cash on hand: 300.00
Has thanked: 12 times

Δημοσίευσηαπό toure7 » Πέμ Σεπ 01, 2011 1:08 pm

papitsa έγραψε:Το λιγούστρο είναι η πιο φτηνή λύση από όλα αυτά που προτείνεις. Μπορείς να τα βρεις το χειμώνα γυμνόριζα, ακόμη πιο φτηνά. Είναι και τα τρία πολύ εύκολα και ανθεκτικά.
Η φωτίνια και το λιγούστρο έχουν πολύ γρήγορη ανάπτυξη. Η φωτίνια είναι πιο ακριβή.
Για να γίνει ο φράχτης σου συμπαγής και πυκνός ώστε να καλύπτει ανάγκες περίφραξης και να σου παρέχει ασφάλεια, να ξέρεις ότι πρέπει να περάσουν 3 χρόνια μέσα στο νερό.

Mπορείς να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμενος για την φροντιδα λιγουστρας και φωτινιας? Καθε ποτε θελουν ποτισμα, τι ποσοτητα νερου κ.τ.λ
toure7

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Σεπ 01, 2011 3:56 pm

Για τη φωτίνια ρίξε μια ματιά εδώ:

photinia-x-fraseri-t6442.html
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Σεπ 01, 2011 4:03 pm

NikosR έγραψε:Ρίξε μια ματιά στο θέμα που έχει παίξει με τον φίλο που έψαχνε τα ίδια + κατσικοαντοχή. Αν τα κρατάς τόσο χαμηλά δεν θα καλύπτεις την ανάγκη για ανεμοθράυστη, ούτε για αποφυγή των ξένων βλεμμάτων ΙΜΟ

θέλω να βλέπω τη θάλασσα από τη βεράντα, όχι μόνο να την ακούω, για αυτό το χαμηλό ύψος (η άδεια του σπιτιού έχει περιορισμό τελικού ύψους τα 5 μέτρα, έτσι η υπερύψωση της βεράντας είναι μόνο 1 μέτρο και κάτι ψηλά, και κλίση δεν έχει η περιοχή).
Το θυμάμαι το θέμα για την κατσικοαντοχή, αλλά και εκεί είχαμε πει πικροδάφνες και πυράκανθους. Αν το σκεφτώ καλύτερα μάλλον θα πρέπει να ψάξω για φυτά που μπορούν να παίξουν τένις.
Κάθε π@π@ρ@ς που περνάει με το αυτοκίνητο έξω από το κτήμα, πετάει (εύστοχα) ότι κουτάκι αναψυκτικού και μπουκαλάκι νερού έχει άδειο μέσα στο αμάξι του μέσα στο κτήμα. Κάθε μέρα μαζεύω σκουπίδια και κάθε μέρα έχει φρέσκα. angrfire
Αφού έχω ορκιστεί ότι θα την στήσω και όπου τον δω να παρκάρει (όποιον πετύχω) θα πάω να του σπάσω το τζάμι στο παλιάμαξό του και θα του το γεμίσω κουτάκια αναψυκτικών και μπάζα. angrfire Μπορεί να του ρίξω και κανα κυβικό αφρό πολυουρεθάνης, να έχει να παίζει!
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Σεπ 01, 2011 6:38 pm

καλο αυτο με την πολυουρεθανη....το χω σκεφτει και εγω!!
Παμε τωρα στο θεμα μας! Καταρχην για το φιλο toure7! Τα κυπαρισσοειδη θα σου δημιουργησουν θεματακια στο μελλον. θελουν το νερακι τους και φυσικα τα κλαδεματα τους. Υποψιν ολα τα φυτα σχεδον προκειμενου να πυκνωσουν καλα θελουν τριμαρισματα, δλδ ψιλοκλαδευματακια....αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Καλος ο ελεαγνος δυνατος και ανθεκτικος σε αμεσο φως ειδικα του καλοκαιριου μας. δε μασαει αλλα το νερακι του το θελει που και που. Η φωτινια παρολο που την αποζητα ολος ο κοσμος σαν τρελλη κα ιτη θεωρει φυτο αντοχης ....
σε μενα βγαζει προβληματα, την εχω πετυχει ουκ ολιγες φορες να ξεραινεται χωρις λογο κα ιαιτια, αλλες φορες να ασπριζουν τα φυλλα της αντι να κοκκινιζουν και αλλα αρκετα. Οποτε θα σου πω οτι σαν επιλογη την βαζω τελευταια γτ εγω-το ξανατονιζω- εγω δεν τα εχω βρει μαζι της επιπροσθετα ειναι ακριβο υλικο!!
Το λιγουστρο ηταν ειναι και θα ειναι υλικο σταθερης αξιας. προσωπικα δε μαρεσει γτ θελει συχνα κοψιμο-τριμαρισμα εαν επιζητεις φραχτες που να τους εχεις απολυτα τετραγωνισμενους. Επισης οσο ψηλωνουν τεινουν να αδειαζουν το φυλλωμα στη βαση τους. Οποτε παρεμβαινεις με αυστηρο κλαδεμα με αλυσοπριονο οταν σου ζαλισουν τα νευρα κα ι ξαναρχιζουν απο την αρχη! Παντως η ανθεκτικοτητα κα ιη αντοχη τους ειναι αξιοθαυμαστη. ειναι για τυπους με μπορντουροψαλιδο στα χερια και απωθημενα....σαν και εμενα ενα πραγμα!!!
Θα σου ελεγα να δεις πικροδαφνες, ραμνους, πυρακανθους, βιβουρνα κοινα, αγγελικη κοινη. Επισης φυτα για φραχτη και φτηνα (υποψιν το πιο φτηνο που θα βρειςθα ειναι μαλλον το λιγουστρο σε σακουλακι ή γυμνοριζο οπως ειπε το παπι-αν και εγω γυμνο ουδεποτε το ειδα). Προκειμενου να πετυχεις καλο φραχτη θα πρεπει να κανεις σχετικα πυνκη φυτευση , υπολογιζε 3 φυτα (μεγεθος σε σακουλακι) στο μετρο, θα πρεπει να ποτιζεις να λιπαινεις και σιγουρα θες κοντα στα 2 χρονια για να εχεις μια πρωτη εμφανιση φραχτη!

Παμε τωρα στη Ven.
Σταυρουλα η δικη σου η περιπτωση ειναι λιγο πολυ ιδια αλλα εσυ θες φραχτη για prive καταστασεις χωρις πολλες φροντιδες μιας και θα εισαι μακρια τον περισσοτερο καιρο. Εγω θα προτεινα να κανεις το εξης. Δοκιμασε σε ενα κομματι του ηδη υπαρχοντος φραχτη σου να το περιποιηθεις! Πως? Με τριμαρισμα, πιασεπριονι και ψαλιδι και χαμηλωσε τον σε υψος και σε πλατος, δωστου δλδ μια οντοτηα σχηματος. Επισης προσπαθησε να αραιωσεις τα κλαδια....εκει θες αλυσοπριονο. Τη γαζια μπορει να την εδιωχνα αλλα και παλι δεν εχω εικονα να σου πω τι καλυπτει και τι οχι. Γενικα οπως το περιγραφεις ειμαι της γνωμης να δουλεψεις στο υπαρχον υλικο. Για ποιο λογο? Πρωτον ειναι ετοιμα φυτα, δευτερον ειναι προσαρμοσμενα, τριτον διωχνοντας τα θες χρονο χρηματα ο φραχτης θα μεινει γυμνος και τα νεα φυτα που θα παρεις μικρα θελουν και χρονο να εγκατασταθουν και φροντιδα οποτε ταλαιπωρια. ασε που σιγουρα θα εχεις απωλειες. Προτεινω λοιπον να παρεμβεις για αρχη σε ενα μικρο κομματι. Δεςαν μπορεις να το φερεις σε καποιο μετρο που γουσταρεις, Αν δεις οτι γινεται μετα η υποθεση ειναι ευκολη 2 αντρες με τα εργαλεια τους θα στον κανουν κουκλα σεμια μερα! Νομιζω πως ειναι και η πιο φτηνη λυση και ισως απο τις καλες!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,415.75
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1560 times
Have thanks: 1502 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό toure7 » Πέμ Σεπ 01, 2011 6:49 pm

Σε ευχαριστω για την απαντηση tsouknidas. Εσυ δηλαδη αν διαλεγες ενα φυτο αυτο θα ηταν ο ελεαγνος? Aυτο βρηκα απο ενα προχειρο ψαξιμο και μου φαινεται ωραιο.

Εικόνα

Αυτο ειναι λιγουστρα?
Εικόνα
toure7

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Σεπ 01, 2011 6:54 pm

εγω θα διαλεγα ειτε πυρακανθο ειτε πικρδαφνη. το ενα εχει αγκαθια το αλλο εινια δηλητηριωδες. Ομως δεν θελουν πολυ νερο! Μιας και το προβλημα που θα βρεις στο μελλον θα ειναι αυτο! Επισης δεν εχω δει καομα πικροδαφενς και πυρακανθο να πεθαινει!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό toure7 » Πέμ Σεπ 01, 2011 7:03 pm

Tsouknidas έγραψε:εγω θα διαλεγα ειτε πυρακανθο ειτε πικρδαφνη. το ενα εχει αγκαθια το αλλο εινια δηλητηριωδες. Ομως δεν θελουν πολυ νερο! Μιας και το προβλημα που θα βρεις στο μελλον θα ειναι αυτο! Επισης δεν εχω δει καομα πικροδαφενς και πυρακανθο να πεθαινει!

Η πικροδαφνη αποκλειεται επειδη ειναι δηλητηριωδες. Ο πυρακανθος σε τι υψος φτανει και γενικα δεν βρηκα φωτογραφιες στο ιντερνετ για φραχτες. Μπορεις να ποσταρεις καμια? Ενταξει ειπαμε να μην βαλουμε λειλαντ γιατι θελουν πολυ φροντιδα ,αλλα μην βαλουμε και οτι να ναι :lol:
toure7

Δημοσίευσηαπό papitsa » Πέμ Σεπ 01, 2011 7:03 pm

Tsouknidas έγραψε:εγω θα διαλεγα ειτε πυρακανθο ειτε πικρδαφνη. το ενα εχει αγκαθια το αλλο εινια δηλητηριωδες. Ομως δεν θελουν πολυ νερο! Μιας και το προβλημα που θα βρεις στο μελλον θα ειναι αυτο! Επισης δεν εχω δει καομα πικροδαφενς και πυρακανθο να πεθαινει!

Χα! Το αγαπημένο μου θέμα των τελευταίων 4 μηνών. Μόλις βγήκε η άνοιξη, κάπου Απρίλιο - Μάιο, παρατήρησα ότι όλες (όλες λέμε) οι πικροδάφνες στην ΠΑΘΕ από Θεσνίκη μέχρι και Βόλο, και στις επαρχιακές εδώ γύρω τριγύρω, π.χ. Πέλλα, δηλαδή στους δρόμους εμβέλειας του παπιού, οι πικροδάφνες ξεράθηκαν. Όλο το φύλλωμα τους είχε γίνει σκούρο μπεζ - καφεέ, δλδ, ξερό. Μετά από λίγο, η συντήρηση πέρασε και τις ξούρισε και με τον ερχομό του καλοκαιριού πέταξαν δειλά αλλά σταθερά, φρέσκα πράσινα φύλλα.

Γιατί ξεράθηκαν οι πικροδάφνες; Δεν μπορώ να πω ότι πάγωσαν. Σιγά τον παγετώνα που είχε φέτος...
Άβαταρ μέλους
papitsa

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Σεπ 01, 2011 7:09 pm

κοιτα σε δρομο εχω δει και εγω ταλaιπωρημενες αλλα καφετιασμενες pote!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό papitsa » Πέμ Σεπ 01, 2011 7:18 pm

Tsouknidas έγραψε:κοιτα σε δρομο εχω δει και εγω ταλaιπωρημενες αλλα καφετιασμενες pote!!!!!!!!!!!!!!!!

Σου λέω τέζα! Πάνω στις νησίδες και στα πρανή, που ποτίζονται. Καλά, υποτίθεται μετά το γιούκα, η πικροδάφνη δεν είναι η πιο σκληραγωγημένη;
Άβαταρ μέλους
papitsa

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Σεπ 01, 2011 7:29 pm

ναι!!!!!!!!! ειναι καπως εφιαλτικο αυτο που περιγραφεις!!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Σεπ 01, 2011 7:41 pm

toure7 έγραψε:

Η πικροδαφνη αποκλειεται επειδη ειναι δηλητηριωδες. Ο πυρακανθος σε τι υψος φτανει και γενικα δεν βρηκα φωτογραφιες στο ιντερνετ για φραχτες. Μπορεις να ποσταρεις καμια? Ενταξει ειπαμε να μην βαλουμε λειλαντ γιατι θελουν πολυ φροντιδα ,αλλα μην βαλουμε και οτι να ναι :lol:

η πικροδάφνη είναι δηλητηριώδης μόνο αν αποφασίσεις να αρχίσεις να την μασουλάς. Κατά τα άλλα, αν δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα αλλεργίας (σε πολλά και διάφορα), ακόμα και να την κόβεις με τα χέρια δεν παθαίνεις τίποτα.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Σεπ 01, 2011 7:52 pm

σωστη ven επρεπε να το ειχα εξηγησει , μην τρομοκρατω τζαμπα τον κοσμο!:D

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Σεπ 01, 2011 8:06 pm

Τσουκ, είχα βάλει κάποιες φωτός του φράκτη, τις βάζω ξανά, για να δεις τι τρελάδικο είναι και αν αποφασίσω να τα κρατήσω τότε πρέπει να βρω έναν τρόπο να τα συμμαζέψω.
Το τμήμα του φράκτη που είναι φυτεμένος με Αγγελικές, πικροδάφνες, γαζίες και ακακίες είναι 48 μέτρα.

Εδώ βλέπεις ένα τμήμα του

Εικόνα

Για να καταλάβεις η πόρτα της περίφραξης πρέπει να μετακινηθεί δεξιά, γιατί είναι στραβά σε σχέση με την σκάλα του σπιτιού. Οι πικροδάφνες από εκεί θα πρέπει να φύγουν, γιατί πως θα καταφέρω να κρατάω αυτά τα θηρία χαμηλά?

Εδώ φαίνεται πόσο πυκνά φυτεμένα είναι όλα και τι αχταρμάς είναι. Υπάρχουν αγγελικές, πικροδάφνες και γαζίες. έχουν γίνει όλα ένα σώμα.

Εικόνα

Εικόνα

εδώ υπάρχει και μια ακακία.

Εικόνα

Εικόνα

Ας πάρουμε λοιπόν το σενάριο ότι θα κρατήσω αυτά τα φυτά στη μάντρα.
Κάπως θα πρέπει να τα συμμαζέψω, και να τα φέρω σε ευθεία, να μην είναι σαν να τα έχει πετάξει κάποιος εκεί.

Αν το χειμώνα κλαδέψω πολύ χαμηλά τις πικροδάφνες και τις αγγελικές, την άνοιξη αν τις περιποιηθώ θα φουντώσουν πάλι ή θα μείνουν κούτσουρα (οι πικροδάφνες θα πετάξουν σίγουρα, το πείραμα το έχω κάνει)?. Αν τις κλαδέψω χαμηλά θα είναι εύκολο (σχετικά) να εξοντώσω τις γαζίες που δεν προκόβουν.
Επίσης θα μπορώ να διαμορφώσω την νέα βλάστηση, και να μην είναι άναρχη.

Αν κλαδεύω συχνά για διαμόρφωση αγγελικές και πικροδάφνες, θα ανθίσουν ποτέ? Είδα στο πάρκινγκ του Ελ. βενιζέλος πικροδάφνες κλαδεμένες σε σχήμα κύβου και κοντές, αλλά νομίζω ότι αυτές δεν θα ανθίζουν ποτέ.

Για να μην χάσω και τα δύο μου χέρια (έχουμε και σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα) με το ψαλίδι, εκτός από το αλυσοπρίονο (έχω 3 από αυτά, 2 ηλεκτρικά και 1 βενζινοκίνητο) υπάρχει κανένα εργαλείο που να κάνει τη δουλειά του ψαλιδιού (για τη διαμόρφωση του σχήματος)?

toure7, δες τι πρόβλημα είναι αν οι αρχικές φυτεύσεις είναι λάθος!
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό toure7 » Πέμ Σεπ 01, 2011 8:31 pm

Αμαν, χαμος γινεται. Ουτε στην ζουγκλα να ησουν ρε συ :lol:

Υποθετω οτι και στον ελεαγνο και σε οτιδηποτε αλλο φυτο το ιδιο θα γινεται ,οποτε απ'οτι καταλαβαινω θελει πολυ δουλεια και κλαδεμα για να τα εχεις σε ευθεια :(
toure7

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Σεπ 01, 2011 8:36 pm

toure7 έγραψε:Αμαν, χαμος γινεται. Ουτε στην ζουγκλα να ησουν ρε συ :lol:

Υποθετω οτι και στον ελεαγνο και σε οτιδηποτε αλλο φυτο το ιδιο θα γινεται ,οποτε απ'οτι καταλαβαινω θελει πολυ δουλεια και κλαδεμα για να τα εχεις σε ευθεια :(

Jurassic park είναι! Αυτό το χάλι το κληρονόμησα, δεν το έκανα εγώ. Άντε να δω πότε θα το μαζέψω.

Με όλα τα φυτά γίνεται χαμός αν δεν είσαι με το ψαλίδι και το κλαδευτήρι στο χέρι. Ετοιμάσου να κάνεις μπράτσα! :lol:
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Σεπ 01, 2011 8:37 pm

τα κλαδεματα μπορεις να ξεκινησεις να τα κανειςκαι απο τωρα σχεδον φθινοπωρο. Για τα σχηματα αλλα και περιορισμο κλαδιων εως 3 εκ παχος με ενα μπορντουροψαλιδο κανεις δουλεια. δεν ξερω τα ηλεκτρικα ποσο καλα ειναι-αν και εχω ακουσει καλα σχολια, εγω εχω βενζινης husqvarna και ειμια χαρουμενος. οι πικροδαφνες δε χρειαζεται να κλαδευονται τοσο αυστηρα, με ενα κλαδευμα το χρονο ερχονται στα ισα τους, ασε που θα τις προλαβαινεις να ανθιζουν. Στην αρχη τα κλαδεματα σου θα εινια δραστικα και μετα 1-2 φορες το χρονο θα τα επαναφερεις. Οι αγγελικες να σου πω δεν ξερω πως αντιδρουν αμα τις κοψεις πολυ χαμηλα. παντως μια που εχω σπιτι την χτυπαω αλυπητα με οτι εργαλιεο εχω και ειλικρινα δεν νιωθει!!! προτεινω παντως να δοκιμασεις σε ενα περιορισμενο σημειο του φραχτη και αμα σαρεσει που πιστευω οτι θα σαρεσει θα το συνεχισεις σε ολη τη μαντρα!
οσο για το αλυσοπριονο........... λατρεμενο εργαλειο!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Πέμ Σεπ 01, 2011 8:44 pm

Άρα τους αλλάζω τα φώτα τώρα το φθινόπωρο με το αλυσοπρίονο (το βενζινοκίνητο μου αρέσει περισσότερο από τα ηλεκτρικά). Πετσοκόβω τα κλαδέματα και τα πάω για κομπόστ (200 κυβικά κομπόστ θα φτιαξω).
Κόβω τις πικροδάφνες πολύ αυστηρά για αρχή, το ίδιο και τις αγγελικές και ξεπαστρεύω τις γαζίες.
Προσπαθώ να τα αραιώσω.
Μετά το κλάδεμα τους ρίχνω και ένα ψέκασμα με απόλα.

Την άνοιξη παίρνω ένα μπορντουροψάλιδο ηλεκτρικό (αυτό που μοιάζει με μύτη ξιφία δεν είναι?) και προσπαθώ να τα κρατάω συμμαζεμένα και τετράγωνα.

Αν δεν τους αρέσει, θα είναι κουρεμένα και κάπως πιο βολικά για να φάνε ένα ξερίζωμα. Γιατί τώρα όπως τα βλέπω θέλω να βάλω μια θηλιά το πιο ψηλό κλαδί φιστικιάς και να κρεμαστώ!
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Πέμ Σεπ 01, 2011 8:49 pm

χαχαχα σωπα βρε μη ζοριζεσαι!!! και ναι το μπορντουρο ειναι εκεινο του ξιφια!! εγω παντως σου λεω δοκιμασε το σε μικρη εκταση και τσεκαρε το και μετα βαλε δυο εργατικα για μια μερα! ειναι πιο ευκολο! τα ψεκασματα μη σε τρελλαινουν δεν εχουν προβλημα!!!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις & Ιδέες για Φυτά - Διαμόρφωση - Κηποτεχνία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy