Site Announcements
Συγχαρητήρια
Gladiolus
Gladiolus
Demi
Demi

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

λιπανση ελιάς σε γλάστρα

λιπανση ελιάς σε γλάστρα

Δημοσίευσηαπό lydias12 » Τετ Σεπ 14, 2011 8:17 pm

Γεια σας, έχω μια ερώτηση για τις ελιές μου. Έχω δυο μεγάλες ελιές σε γλάστρες. Έχω διαβάσει ότι λέει λιπαινουμε με υδατολιαλυτη αζωτουχο λιπανση απο τώρα μέχρι το Φλεβάρη.
1) ισχύει?
2) αν ναι, κάθε ποτε?
3) αυτο γινεται αφου πάρουμε τους καρπούς τους σε ένα δυο μήνες ή απο τώρα?
4) μήπως αντ' αυτού απλμανα ριξω καλο κόμποστ στη γλάστρα?
Άβαταρ μέλους
lydias12

Cash on hand: 8,810.05
Has thanked: 6 times
Have thanks: 66 times

Re: λιπανση ελιάς σε γλάστρα

Δημοσίευσηαπό sodia » Τετ Σεπ 14, 2011 8:28 pm

Εγώ και στίς δύο έλιές (την μικρή και την πολύ μεγάλη) εκτος απο 20-20-20 έχω βάλει μόνο βιοσολ και πάνε μιά χαρά.
Σοφία
Άβαταρ μέλους
sodia

Mood: Cool
Cash on hand: 47,092.80
Has thanked: 2002 times
Have thanks: 1637 times

Δημοσίευσηαπό cyleaf » Πέμ Σεπ 15, 2011 12:56 am

lydias12 έγραψε:Γεια σας, έχω μια ερώτηση για τις ελιές μου. Έχω δυο μεγάλες ελιές σε γλάστρες. Έχω διαβάσει ότι λέει λιπαινουμε με υδατολιαλυτη αζωτουχο λιπανση απο τώρα μέχρι το Φλεβάρη.
1) ισχύει?
2) αν ναι, κάθε ποτε?
3) αυτο γινεται αφου πάρουμε τους καρπούς τους σε ένα δυο μήνες ή απο τώρα?
4) μήπως αντ' αυτού απλμανα ριξω καλο κόμποστ στη γλάστρα?

Η απάντηση δεν είναι καθόλου απλή γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Θα προσπαθήσω να δώσω μια γενική απάντηση μιας και μιλάμε για ερασιτέχνες και όχι για επαγγελματίες

1)Αζωτούχο λίπανση μπορούμε να κάνουμε Αρχές του Φεβρουάριου μέχρι τέλος Μαρτίου.
Γιατί κάνουμε λίπανση τέτοια περίοδό?(Είναι η περίοδος που τα ελαιόδενδρα πρέπει να έχουν στην διάθεση τους άζωτο το οποίο βοηθάει στην καρποδεση , διαφοροποίηση των ανθοφόρων οφθαλμών , ανάπτυξη του φυτού για να έχουμε περισσότερη καρποφορία την επομένη χρονιά)
2)2 λιπάνσεις με διάστημα 1 μηνός .Μια αρχές Φεβρουάριου και μια αρχές Μαρτίου
4)Αποσο γνωρίζω υγρή κοπριά έχει καλά αποτελέσματα για ελιές, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει σε ελαιόδενδρα τα οποία βρίσκονται σε γλάστρα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κοπριά αλλά πρέπει να είναι απαραίτητα χωνεμένη και απαλλαγμένη από επικίνδυνα παθογόνα , σπόρους ζιζανίων κ.α (εγώ προσωπικά θα την απέφευγα)

ΥΓ Για καλιοφωσφορικές λιπάνσεις σε γενικές γραμμές γίνονται το φθινόπωρο .Αν εισαι Busy [cheer2] μπορείς μέχρι αρχές χειμώνα

For this message the author cyleaf has received thanks: 2
maria2512(Πέμ Σεπ 15, 2011 1:02 am), tsakalakos(Πέμ Σεπ 15, 2011 8:28 am)
Rating:11.11%

Άβαταρ μέλους
cyleaf

Mood: Happy
Cash on hand: 1,647.10
Bank: 0.00
Has thanked: 14 times
Have thanks: 44 times

Δημοσίευσηαπό lydias12 » Πέμ Σεπ 15, 2011 10:55 am

Ευχαριστω πολυ! Γιατί ρε παιδι μου είχα σημειώσει φωσφορο απο Φλεβάρη και μετα και αζωτο άσπονδοι Σεπτέμβρη μέχρι Φλεβάρη? το ακριβώς ανποδο απο αυτο που μου λες δηλαδή..
Άβαταρ μέλους
lydias12

Cash on hand: 8,810.05
Has thanked: 6 times
Have thanks: 66 times

Δημοσίευσηαπό asparagus » Πέμ Σεπ 15, 2011 1:42 pm

Σε γενικες γραμμες ειναι διαφορετικη η λιπασματικη προσεγγιση οταν εχουμε να κανουμε με δεντρα σε γλαστρα και με δεντρα στο χωμα. Περα απο τους περιορισμους και τις ιδιαιτεροτητες που γεννα η παρουσια της γλαστρας, διαφερουν επισης η φιλοσοφια και ο σκοπος της καλλιεργειας. Δηλαδη με αλλο τροπο και αλλη λογικη θα προσεγγισει κανεις τις δυο γλαστρες της Λυδιας και με αλλη τον ελαιωνα των 1000 δεντρων.

Θα ηταν εκ του περισσου να προσθεσω κατι σε οσα ειπε ο φιλτατος cyleaf , αλλα ελεω επιστημονικης διαστροφης σε ο,τι αφορα τη λιπασματολογια ας μου επιτραπει να προσθεσω 2-3 πραγματακια.

Πρωτα απο ολα να κανω τη "βλακωδη" οσο και ρητορικη ερωτηση αν ποτιζεις τις γλαστρες σου με τις ελιες. Φανταζομαι οτι η απαντηση ειναι καταφατικη οποτε θα θεωρησω τις ελιες σου αρδευομενες. Επισης τι ηλικιας ειναι τα δεντρα σου;

Η ελια εχει μεγαλες απαιτησεις σε αζωτο σε τρεις περιοδους. Κατα την περιοδο διαφοροποιησης των οφθαλμων(Φεβρουαριο-Μαρτιο),κατα την περιοδο της ανθοφοριας-καρποδεσης(Απριλιος-Ιουνιος) και σε μικροτερο βαθμο τον Ιουλιο-Αυγουστο οποτε και σκληραινει ο πυρηνας της ελιας.Μαλιστα οταν δεν εχει την απαιτουμενη ποσοτητα σε αζωτο τη δευτερη περιοδο ,σχηματιζονται πολλα αγονα ανθη και παρατηρειται πτωση των καρπων. Αντιθετα υπερβολικο αζωτο οδηγει στο να σχηματιστει μεγαλο καρπικο φορτιο , σε μικροκαρπια και παρενιαυτοφορια.Να θυμασαι οτι δεν κανουμε αζωτουχο λιπανση στην ελια κατα την περιοδο απο μεσα Οκτωβριου ως μεσα Ιανουαριου.

Σε ο,τι αφορα την πρωτη περιοδο αν το χωμα στη γλαστρα σου ειναι συνεκτικο (βαρυ)και δεν τις ποτιζεις πολυ τις ελιες σου, κανε τη λιπανση το Φεβρουαριο. Αν το χωμα ειναι ελαφρυ και ποτιζεις συχνα (ή αν βρεχει συχνα στην περιοχη σου και ειναι εκτεθιμενες και οι γλαστρες) ,τοτε ποτιζεις προς το τελος της περιοδου (Μαρτιο-αποφευγεις ετσι την εκπλυση του αζωτου).

Η ποσοτητα του αζωτουχου λιπασματος που θα ριξεις εξαρταται απο την ηλικια του δεντρου,την εδαφικη υγρασια,το υψος της βροχοπτωσης,την ποσοτητα του αρδευομενου νερου.Σε πολυ αδρες γραμμες να αναφερω οτι ανα ετος ηλικιας αυξανουμε κατα 100 γρ το αζωτο/δεντρο, ξεκινωντας απο δεντρο ηλικιας 1 ετους.

Να επαναλαβω για μια ακομα φορα οτι δεν υπαρχει λιπασματικη αγωγη εν γενει,αλλα εξειδικευμενη εξατομικευμενη ΛΙΠΑΣΜΑΤΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΗ. Πριν πουμε ο,τιδηποτε για τη λιπανση που πρεπει να γινει (ποσοτητα,εποχη,ειδος λιπασματος κλπ κλπ) πρεπει να εχουμε στοιχεια φυλλοδιαγνωστικης,εδαφοαναλυσης,εδαφικης υγρασιας,στοιχεια αρδευσης ,καλλιεργητικα δεδομενα,κλιματικα δεδομενα κλπ). Φυσικα ολα αυτα δεν αφορουν " δυο γλαστρες με ελιες" αλλα καταδεικνυουν τη λογικη που πρεπει να ακολουθειται απο οποιονδηποτε πριν εκστομισει τη μαγικη φραση "Το λιπασμα που θα βαλεις θα ειναι...". Ελαφρα τη καρδια λιπασματικες προτασεις και εδαφολογια ειναι δυο εννοιες που πορευονται παραλληλα.

Παμε ολοι μαζι "Soil science for the win"!!!! :D

YΓ: αν χρειαστεις πληροφοριες για καλιουχο και φωσφορικη λιπανση, στη διαθεση σου. Απλα τωρα εχω κατι συνεργασιες να κανω!
Soldats ! Faites votre devoir ! Droit au cœur mais épargnez le visage. Feu !

For this message the author asparagus has received thanks: 2
tsakalakos(Πέμ Σεπ 15, 2011 1:46 pm), Tsouknidas(Πέμ Σεπ 15, 2011 4:18 pm)
Rating:11.11%

Άβαταρ μέλους
asparagus

Mood: Cool
Cash on hand: 5,187.05
Has thanked: 81 times
Have thanks: 200 times

Επιστροφή στο Καρποφόρα: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy