Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Απλη ερωτηση.

Απλη ερωτηση.

Δημοσίευσηαπό Panos0685 » Κυρ Σεπ 18, 2011 1:00 am

Τι αλλο εκτος απο βολβους μπορουμε να φυτευσουμε αυτην την περιοδο?Απο σπορους εννοω.

Γενικα ποσος χρονος χρειαζεται για να δουμε ενεργοποιηση των σπορων και ποσος για να μεταφυτευσουμε σε μεγαλυτερο γλαστρακι?Και ποσος για να δουμε το φυτο μας να ανθιζει.?Καταλαβαινω οτι η ερωτηση ειναι πολυ γενικη αλλα καντε οτι μπορειτε με τις γενικοτητες του αρχαριου για να εχω μια ιδεα τουλαχιστον.¨)

Π.χ. πηρα σπορους κυκλαμινου και το φακελακι λεει οτι τωρα ειναι η καταλληλη εποχη για σπορα?Ποιοι ειναι οι αντιστοιχοι χρονοι για το κυκλαμινο ας πουμε?
Επισης πριν 10 μερες φυτεψα σπορους απο πανσεδες και δεν εχω δει τπτ.Να συμπερανω οτι κατι πηγε λαθος και να ξαναπροσπαθησω?

Επειδη ειμαι αρχαριος ξερω οτι θα εχω μερικες αν οχι πολλες αποτυχιες στην αρχη αλλα δεν πτοουμαι.Με τι αλλο μπορω να πειραματιστω αυτην την εποχη?
Κακτους?Ορχιδεες?Σπορους?Βολβους οκ πηρα και φυτεψα καμια δεκαρια για αρχη και βλεπουμε!

Παρακαλω προτεινετε εχω πολυ ορεξη για πειραματισμους! Thx!!
Panos0685

Cash on hand: 160.10
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: Απλη ερωτηση.

Δημοσίευσηαπό orestis » Κυρ Σεπ 18, 2011 1:45 am

Πανο απο τωρα και μετα, μπορεις να φυτεψεις πολλους βολβους: ναρκισσους, αμαριλλιδες, φρεζιες, ζουμπουλια, τουλίπες, ανεμώνες,κρόκους, κ.τ.λ.
Απο σπορους γενικα δεν εχεις πολλές επιλογες μιας και ειναι λιγα αυτα που φυτρωνουν απο σπορο το χειμώνα. Οι πανσεδες ειναι μια καλη επιλογη για αυτη την εποχη, αν και δεν εχω βαλει ποτε και δεν ξερω ποσο ευκολα φυτρωνουν οι σποροι. Παντως λογο αυξημένης θερμοκρασιας για την εποχη, ισως αργήσουν να φυτρωσουν.
Τα κυκλαμινα απο την αλλη φυτρωνουν πολυ ευκολα απο σπορο. Ομως μιλαμε για φυτό που πρεπει να δημιουργησει βολβο, και αυτο απαιτει χρόνο για το μεγαλωμα του. Γενικα τα κυκλαμινα απο σπορο δεν προκειτε να ανθισουν αν δεν περασουν τουλαχιστον 2 χρονια. Μεχρι τοτε μονο φυλλα θα βγαζουν.
Οι κακτοι απο την αλλη ειναι καλοκαιρινα φυτα. Μορεις να παρεις και τωρα , απλα απο εδω και περα σταματανε την αναπτυξη και μπαινουν σε φαση αναπαυσης. Αν μιλας για σπορους κακτων, τοτε σιγουρα πρεπει να περιμενεις , μιας και χρειαζονται πολυ ζεστη για να φυτρωσουν. Αν και οι σποροι των κακτων δεν ειναι ευκολη υποθεση και το μεγαλωμα τους ειναι αρκετά αργό.
Ορχιδεες μπορεις να παρεις αυτη την εποχη. Ειναι μια καταλληλη περιοδος. Φανταζομαι οτι μιλας για ορχιδεες φυτα, γιατι για σπορους ουτε να το σκεφτεσαι.
δεν μου ερχετε κατι αλλο στο μυαλο να σου προτεινω. ισως σου πουν και τα αλλα παιδια.
Ριξε μια ματια και εδω σε λιγες μερες . www.supershop.gr δεν εχει βγαλει ακομα τον καταλογο με τα φυτα του φθινοπωρου, αλλα μιας και στον καταλογο παντα εχει σπόρους, μολις τον βγαλει θα μπορεις να παρεις μια ιδεα τι παιζει απο σπορους για αυτη την εποχη.
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 7,853.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 70 times
Have thanks: 967 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό lydias12 » Κυρ Σεπ 18, 2011 10:54 am

Εγω έβαλα πρώτη φορα σπορους απο πανσεδες φέτος, είμαι περίεργη αν θα πιάσουν.
Άβαταρ μέλους
lydias12

Cash on hand: 8,795.05
Has thanked: 6 times
Have thanks: 66 times

Δημοσίευσηαπό Panos0685 » Κυρ Σεπ 18, 2011 2:00 pm

Οκ για να ξεκαθαρισω κατι.

Εχω βρει εναν καταλογο με πληροφοριες για σπορους ανθεων και η ερωτηση ειναι η εξης,

Ο σπορος ενος μονοετους φυτου που πρεπει να σπαρει σεπτεμβρη / οκτωβρη δεν ανθιζει την επομενη ανοιξη?Χρειαζεται περισσοτεος χρονος π.χ. για μοσχομπιζελο , νυχτολουλουδο , πριμουλα , σελοσια?

Γιατι οκ ειπαμε εχουμε υπομονη αλλα οχι να περιμενουμε και 3 χρονια...¨)
Panos0685

Δημοσίευσηαπό orestis » Κυρ Σεπ 18, 2011 2:02 pm

Τα ετησια φυτα ανθιζουν μεσα στους επόμενους μηνες. Αυτα ομως που αναφερεις παραπανω τα σπερνεις την ανοιξη και οχι τωρα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό maria2512 » Κυρ Σεπ 18, 2011 2:14 pm

Πανσέδες έχω και μέσα στο φλοιό του σιμβίδιουμ.. μου έχουν γίνει ζιζάνια οι πανσέδες... angrfire angrfire
Παντού υπάρχει ένας πανσές και ένας αναρριχώμενος μαίδανός... αει στην ευχή...

Όταν απανθίσουν και κάνουν καρπό και σποράκια, τα σποράκια πέφτουν μέσα στην ίδια γλάστρα αλλά με τον αέρα και σε διπλανές... γέμισε ο τόπος.. Τα μοσχομπίζελα δεν νομίζω να προλάβουν να ανθίσουν τον χειμώνα, θα μεγαλώσουν, δεν παθαίνουν τίποτα από το χιόνι, και θα ανθίσουν την άνοιξη... θα μαζέψετε και τα φασολάκια που κάνουν για να τα κρατήσετε να τα ξανασπείρετε... Τα λατρεύω τα μοσχομπίζελα!!!
maria2512

Cash on hand: 22,639.60
Bank: 20,008,487.45
Has thanked: 759 times
Have thanks: 305 times

Δημοσίευσηαπό Panos0685 » Κυρ Σεπ 18, 2011 2:43 pm

Ορεστη εχω μπερδευτει , για τα ανθη που ανεφερα ο καταλογος της gemma λεει σπορα 8ο μεχρι 10ο και ανθοφορια 5ο με 9ο και τα χαρακτηριζει μονοετη.Ομολογω οτι εχω μπερδευτει.

Ασε που η κυρια στο φυτωριο μου ειπε οτι ολους τους σπορους μπορεις να τους σπειρεις και τωρα.Αυτο δεν το πολυ πιστευω οκ να πουλησει ηθελε.
Panos0685

Δημοσίευσηαπό orestis » Κυρ Σεπ 18, 2011 3:27 pm

Πανο ειναι καλοκαιρινα φυτα. Ειδικα το νυχτολουλουδο και το μοσχομπιζελο δεν τα φυτευουμε με τιποτα τωρα. Ακομα και να βγουν δεν προκειτε να αντεξουν το κρυο.
Συνηθως τα φακελακια γραφουν και για προστατευμενες σπορες, δηλαδη να τα εχεις μεσα σε θερμοκηπιο.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Σεπ 18, 2011 9:43 pm

Στα περισσότερα σακουλάκια των σπόρων λένε σπορά τον 8ο έως το 10ο μήνα, αλλά εννοούν ότι θα σπείρεις σε θερμοκήπιο.
Εκτός από ζέστη τα περισσότερα για να φυτρώσουν και να μεγαλώσουν θέλουν και πολύ φως. Έτσι αν μεταφέρεις τα σπορεία μέσα στο σπίτι τα περισσότερα θα κακομοιριάσουν από την έλλειψη ηλιακού φωτός.
Αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς με θερμαινόμενα σπορεία, και λάμπες, τότε καλό είναι να περιμένεις την άνοιξη.

Για τους σπόρους κυκλάμινου. Φέτος πέταξα κάτι κάψουλες με σπόρους από τα κυκλάμινά μου σε μια ζαρντινιέρα. Το έκανα γιατί θα καθάριζα σε λίγη ώρα όλη την ζαρντινιέρα από τα πεσμένα φύλλα κλπ. Μάλλον όταν μάζευα τις κάψουλες τους σπόρους, κάποιοι σπόροι έπεσαν στο χώμα και έτσι τώρα άρχισαν να φυτρώνουν κυκλαμινάκια. Άρα αυτή είναι η εποχή που φυτρώνουν (οι σπόροι πρέπει να ήταν κανα 2μηνο στο χώμα). Το πότε θα ανθίσουν δεν το ξέρω, νομίζω σε 2 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,758.65
Has thanked: 928 times
Have thanks: 2457 times

Δημοσίευσηαπό giannis vr » Πέμ Σεπ 22, 2011 2:24 am

Panos0685 έγραψε:Τι αλλο εκτος απο βολβους μπορουμε να φυτευσουμε αυτην την περιοδο?Απο σπορους εννοω.

Γενικα ποσος χρονος χρειαζεται για να δουμε ενεργοποιηση των σπορων και ποσος για να μεταφυτευσουμε σε μεγαλυτερο γλαστρακι?Και ποσος για να δουμε το φυτο μας να ανθιζει.?Καταλαβαινω οτι η ερωτηση ειναι πολυ γενικη αλλα καντε οτι μπορειτε με τις γενικοτητες του αρχαριου για να εχω μια ιδεα τουλαχιστον.¨)

Π.χ. πηρα σπορους κυκλαμινου και το φακελακι λεει οτι τωρα ειναι η καταλληλη εποχη για σπορα?Ποιοι ειναι οι αντιστοιχοι χρονοι για το κυκλαμινο ας πουμε?
Επισης πριν 10 μερες φυτεψα σπορους απο πανσεδες και δεν εχω δει τπτ.Να συμπερανω οτι κατι πηγε λαθος και να ξαναπροσπαθησω?

Επειδη ειμαι αρχαριος ξερω οτι θα εχω μερικες αν οχι πολλες αποτυχιες στην αρχη αλλα δεν πτοουμαι.Με τι αλλο μπορω να πειραματιστω αυτην την εποχη?
Κακτους?Ορχιδεες?Σπορους?Βολβους οκ πηρα και φυτεψα καμια δεκαρια για αρχη και βλεπουμε!

Παρακαλω προτεινετε εχω πολυ ορεξη για πειραματισμους! Thx!!

αδερφε εχω την ιδια απογοητευση με σενα..παρολο που πασπαλισα πολυ λιγο χωμα απο πανω τους...μονο 2 βλαστησαν κ σε 3 μερες μαραθηκαν!!!!γιατι ρε παιδια?
Να το μυστικό μου,είπε η αλεπού. Είναι πολύ απλό:Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά.Την ουσία δεν τη βλέπουν τα μάτια. Είναι ο χρόνος που ξόδεψες για το τριαντάφυλλο σου που το κάνει τόσο σημαντικό
Άβαταρ μέλους
giannis vr

Mood: Scream
Cash on hand: 3,090.75
Has thanked: 79 times

Δημοσίευσηαπό giannis vr » Πέμ Σεπ 22, 2011 2:29 am

ven έγραψε:Στα περισσότερα σακουλάκια των σπόρων λένε σπορά τον 8ο έως το 10ο μήνα, αλλά εννοούν ότι θα σπείρεις σε θερμοκήπιο.
Εκτός από ζέστη τα περισσότερα για να φυτρώσουν και να μεγαλώσουν θέλουν και πολύ φως. Έτσι αν μεταφέρεις τα σπορεία μέσα στο σπίτι τα περισσότερα θα κακομοιριάσουν από την έλλειψη ηλιακού φωτός.
Αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς με θερμαινόμενα σπορεία, και λάμπες, τότε καλό είναι να περιμένεις την άνοιξη.

Για τους σπόρους κυκλάμινου. Φέτος πέταξα κάτι κάψουλες με σπόρους από τα κυκλάμινά μου σε μια ζαρντινιέρα. Το έκανα γιατί θα καθάριζα σε λίγη ώρα όλη την ζαρντινιέρα από τα πεσμένα φύλλα κλπ. Μάλλον όταν μάζευα τις κάψουλες τους σπόρους, κάποιοι σπόροι έπεσαν στο χώμα και έτσι τώρα άρχισαν να φυτρώνουν κυκλαμινάκια. Άρα αυτή είναι η εποχή που φυτρώνουν (οι σπόροι πρέπει να ήταν κανα 2μηνο στο χώμα). Το πότε θα ανθίσουν δεν το ξέρω, νομίζω σε 2 χρόνια.

δε ξερω για ποιο λογο σταυρουλα μου αλλα παρολο που φυτεψα πανσεδες μονο 2 βλαστησαν..κ τις 3 επομενες μερες ...μαραθηκαν παρολο που τα χα στον ηλιο..σα να καηκαν..τι να πω?
δε ξερω αλλα εχω την εντυπωση τελικα οτι καποιοι σποροι θελουν ΑΥΣΤΗΡΑ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟ...γιατι δε κανω κατι λαθος ο κακομοιρης...
Να το μυστικό μου,είπε η αλεπού. Είναι πολύ απλό:Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά.Την ουσία δεν τη βλέπουν τα μάτια. Είναι ο χρόνος που ξόδεψες για το τριαντάφυλλο σου που το κάνει τόσο σημαντικό
Άβαταρ μέλους
giannis vr

Δημοσίευσηαπό giannis vr » Πέμ Σεπ 22, 2011 2:31 am

maria2512 έγραψε:Πανσέδες έχω και μέσα στο φλοιό του σιμβίδιουμ.. μου έχουν γίνει ζιζάνια οι πανσέδες... angrfire angrfire
Παντού υπάρχει ένας πανσές και ένας αναρριχώμενος μαίδανός... αει στην ευχή...

Όταν απανθίσουν και κάνουν καρπό και σποράκια, τα σποράκια πέφτουν μέσα στην ίδια γλάστρα αλλά με τον αέρα και σε διπλανές... γέμισε ο τόπος.. Τα μοσχομπίζελα δεν νομίζω να προλάβουν να ανθίσουν τον χειμώνα, θα μεγαλώσουν, δεν παθαίνουν τίποτα από το χιόνι, και θα ανθίσουν την άνοιξη... θα μαζέψετε και τα φασολάκια που κάνουν για να τα κρατήσετε να τα ξανασπείρετε... Τα λατρεύω τα μοσχομπίζελα!!!

λοιπον μαρακι εσενα σε καπαρωνω...τελος...χα χααα
εκκληση...ελα στην αυλη μου να τη γεμισεις νταλιες κ πανσεδες...γιατι εβαλα σπορο πανσε κ δε βγηκε.....ελα κ οτι θες...χα χαααα
τι στο καλο θελουν οι κολοπανσεδες?
Άβαταρ μέλους
giannis vr

Δημοσίευσηαπό giannis vr » Πέμ Απρ 12, 2012 3:18 am

παιδια μια ερωτηση....Πριν 15 μερες φυτεψα σπορους passiflora(ρολογια) αλλα ενω δεν σκεπαστηκαν με πολυ χωμα ακομη δεν εχουν βλαστησει...ξερει κανείς ποσες μέρες θέλει η ρολογιά να βλαστήσει??πολυ θα με βοηθουσατε αν ξερατε...εχω αρχισει κ πιστευω πως η σπορα πηγε χαμενη..... :( :(
Άβαταρ μέλους
giannis vr

Δημοσίευσηαπό sodia » Πέμ Απρ 12, 2012 10:40 am

giannis vr έγραψε:παιδια μια ερωτηση....Πριν 15 μερες φυτεψα σπορους passiflora(ρολογια) αλλα ενω δεν σκεπαστηκαν με πολυ χωμα ακομη δεν εχουν βλαστησει...ξερει κανείς ποσες μέρες θέλει η ρολογιά να βλαστήσει??πολυ θα με βοηθουσατε αν ξερατε...εχω αρχισει κ πιστευω πως η σπορα πηγε χαμενη..... :( :(

Θα σου πω την δική μου περίπτωση, γιατί δεν ξέρω τι φταίει... ειναι φυτεμένα σε σπορείο περίπου 12 σποροι πασσιφλόρας, απο 13/2/2012... τον χειμώνα μεσα και τώρα έξω στον ηλιο... ουτε ιχνος ζωής zzz religion ypnos :?:
Σοφία
Άβαταρ μέλους
sodia

Cash on hand: 47,062.80
Has thanked: 2001 times
Have thanks: 1634 times

Δημοσίευσηαπό lydias12 » Πέμ Απρ 12, 2012 11:12 am

Εμένα η quadrangularis φυτρωσε αμέσως αλλά η caerulea δε φυτρωσε ποτέ
Άβαταρ μέλους
lydias12

Cash on hand: 8,795.05
Has thanked: 6 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Πέμ Απρ 12, 2012 7:10 pm

Οι σποροι τις πασιφλοαρας θελουν τουλαχιστον 48 ωρες σε πολυ ζεστο νερο ή σε φυσικο χυμο πορτοκαλι. Μετα φυτεμα , αλλα θελουν θερμοκρασια απο 29 βαθμους και πανω.
Επισης παιζει ρολο και αν ειναι φρεσκιοι. Απο εκει και περα μπορει να φυτρωσουν γρηγορα , αλλα μπορει να κανουν και μηνες.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό sodia » Πέμ Απρ 12, 2012 7:18 pm

orestis έγραψε:Οι σποροι τις πασιφλοαρας θελουν τουλαχιστον 48 ωρες σε πολυ ζεστο νερο ή σε φυσικο χυμο πορτοκαλι. Μετα φυτεμα , αλλα θελουν θερμοκρασια απο 29 βαθμους και πανω.
Επισης παιζει ρολο και αν ειναι φρεσκιοι. Απο εκει και περα μπορει να φυτρωσουν γρηγορα , αλλα μπορει να κανουν και μηνες.

Δεν εβαλα τους σπόρους σε νερό A13 :oops: angrfire
Σοφία
Άβαταρ μέλους
sodia

Cash on hand: 47,062.80
Has thanked: 2001 times
Have thanks: 1634 times

Δημοσίευσηαπό biothanasis » Πέμ Απρ 12, 2012 8:44 pm

Το περίβλημά τους είναι πολύ κληρό, οπότε με πολύ πότισμα και επακόλουθο στέγνωμα του υποστρώματος, επομένως και των σπερμάτων, το περίβλημα αδυνατίζει, οπότε τα σπέρματα αρχίζουν και ενεργοποιούνται. Αν και περίεργη τακτική, νομίζω πως αποδίδει, αλλά απαιτείται χρόνος. Η πρόταση του Ορέστη είναι πιο καλή και ίσως πιο αποδοτική. Οι θερμοκρασίες παίζουν σίγουρα ρόλο...!

Πάντως για σπερματα πασιφλόρας μπορείτε να πάτε σε ντελικατέσεν μαγαζί και να αγοράσετε έτοιμο καρπο (το γνωστό passion fruit). Οπότε τα σπέρματα θα είναι πιο φρέσκα.

Πάνο εντόπισε/ξεχώρισε περίπου τι λουλούδια σου αρέσουν, τι χώρο έχεις, τι συνθήκες έχεις και μετά θα μπορέσεις πολύ πιο εύκολα να ασχοληθείς με τις σπορές τους. Πάντως έχω απογοητευθεί πολλές φορές που από τη λαχτάρα μου να αποκτήσω κάτι που μου άρεσε πολύ, το απέκτησα χωρίς να μπορώ να του προσφέρω τις κατάλληλες συνθήκες ώστε να ευδοκιμήσει. Καλή επιτυχια σε ότι κάνεις!!!!
όταν όλα φαίνονται να πηγαίνουν στραβά, απλά άλλαξε τα γυαλιά που φοράς...και τότε θα δεις τα πράγματα με άλλο μάτι :)
Άβαταρ μέλους
biothanasis

Cash on hand: 9,359.65
Have thanks: 585 times

Δημοσίευσηαπό giannis vr » Παρ Απρ 13, 2012 1:35 am

orestis έγραψε:Οι σποροι τις πασιφλοαρας θελουν τουλαχιστον 48 ωρες σε πολυ ζεστο νερο ή σε φυσικο χυμο πορτοκαλι. Μετα φυτεμα , αλλα θελουν θερμοκρασια απο 29 βαθμους και πανω.

ωωωωωωχχ σοβαραααα?ΔΕ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ, δε το γραφε στο σακουλακι και τα βαλα ετσι....γαμοτο...θα αφησω τη γλαστρα μπας κ βγουν δηλαδη ε??
Άβαταρ μέλους
giannis vr

Δημοσίευσηαπό giannis vr » Παρ Απρ 13, 2012 1:36 am

sodia έγραψε:
giannis vr έγραψε:παιδια μια ερωτηση....Πριν 15 μερες φυτεψα σπορους passiflora(ρολογια) αλλα ενω δεν σκεπαστηκαν με πολυ χωμα ακομη δεν εχουν βλαστησει...ξερει κανείς ποσες μέρες θέλει η ρολογιά να βλαστήσει??πολυ θα με βοηθουσατε αν ξερατε...εχω αρχισει κ πιστευω πως η σπορα πηγε χαμενη..... :( :(

Θα σου πω την δική μου περίπτωση, γιατί δεν ξέρω τι φταίει... ειναι φυτεμένα σε σπορείο περίπου 12 σποροι πασσιφλόρας, απο 13/2/2012... τον χειμώνα μεσα και τώρα έξω στον ηλιο... ουτε ιχνος ζωής zzz religion ypnos :?:

καταλαβα.....εχω δηλαδη πιθανοτητες 1/1000 να βγουν???/? τσαμπα η σποραααα?? A13 A13
Άβαταρ μέλους
giannis vr

Επιστροφή στο Σπορές - Πολλαπλασιασμοί - Μεταφυτεύσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy