Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Πως θα καταπολεμησω την υπερβολικη αγριαδα;

Συντονιστής: tsakalakos

Πως θα καταπολεμησω την υπερβολικη αγριαδα;

Δημοσίευσηαπό sv7jke » Παρ Φεβ 17, 2012 12:52 am

Θεωρω οτι αυτο το topic κανει για τον προβληματισμο μου..(εαν κανω λαθος ζητω συγγνωμη)
Εικόνα
Εικόνα
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Πως θα μπορουσα να καταπολεμησω αυτην την αγριαδα;
Σημειωτεον οτι τωρα ειναι σ αυτην την φαση μετο κουρεμα με χλοοκοπτικο τυπου μεσινεζα :
Εικόνα
Εικόνα

Αφου λοιπον τα εκοψα εμειναν να ξεπροβαλουν εξω απο το χωμα οι κορμοι της αγριαδας..
Ο προβληματισμος λοιπον...:
Ηξερα οτι επρεπε να τσαπισω το χωμα ή να κανω πατοφτυαρο ...ομως μου ειπανε να μην το κανω διοτι με το τροπο αυτον θα σκορπισω παντου ριζιδια με αποτελεσμα να γεμισω ακομη πιο πολυ
τον μελλοντικο αυτον μπαξε..ο οποιος παρεπιπτωντος ξεχασα να σας πω..οτι πριν αρκετα χρονια ητανε μπαξες..
Ομως η αποχη απο τον χωρο αυτον με τα χρονια τον καταντησε ετσι..
Τα εκοψα λοιπον..με τσουγκρανα μαζεψα το κομενα τα εκαψα και ειπα σε ενα σημειο να τσαπισω λιγο να δω πως και τι..
Οντως απο κατω υαπρχει ενα ολοκληρο πλεγμα με ριζες απο την αγριαδα..
Τι πρεπει να κανω λοιπον;
Oταν το δάχτυλο μου δείχνει τους υπευθύνους....
Οι ηλίθιοι κοιτάνε το δάχτυλο !!!!
Άβαταρ μέλους
sv7jke

Cash on hand: 571.40
Has thanked: 25 times
Have thanks: 2 times

Re: Πως θα καταπολεμησω την υπερβολικη αγριαδα;

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Φεβ 17, 2012 10:01 am

σαν να βλέπω τμήματα στο κτήμα στο Άστρος. :(
θα σου τι πω σκέφτομαι να κάνω, ίσως να μην είναι το πιο σωστο, αλλά μου φαίνεται το πιο λογικό.

Σκεφτόμουν να κόψω με κάποιο τρόπο την αγριάδα, να την μαζέψω και μετά να οργώσω. Φυσικά με αυτόν τον τρόπο θα την πολλαπλασιάσω, αλλά έτσι και αλλιώς αυτή πολλαπλασιάζεται ανεξέλγκτα ακομα και από τους σπόρους. Θα μάζευα μετά το όργωμα όσο περισσότερα ριζίδια θα μπορούσα και θα τα πετούσα.
Στη συνέχεια θα περίμενα να φυτρώσει η καινούργια και μόλις αποκτούσε ικανοποιητικό αριθμό φύλλων θα της έριχνα εναν καλό ψεκασμό με ζιζανιοκτονο.
Σίγουρα, δεν θα την κατέστρεφα με την πρώτη φορά, αλλά θα την μείωνα αισθητά.
Από εκεί και πέρα, θα προσπαθούσα να κάνω συχνά ξεβοτάνισμα με την τσάπα, μιας και το χώμα θα ήταν πιο μαλακό από το όργωμα και θα μπορούσα να σκάψω (θα παρατήρησες ότι αυτό το πλέγμα από ρίζες μαζί με το αδούλευτο χώμα κάνει τσάπες και γκασμάδες να γκελάρουν και δεν μπορείς να σκάψεις) και αν χρειαζόταν θα ψέκαζα επιλεκτικά με ζιζανιοκτόνο όπου υπήρχε σοβαρό πρόβλημα.

Σίγουρα θα μου πάρει καιρό για να δω σοβαρό αποτέλεσμα, αλλά μετά από τόσα χρόνια εγκατάλειψης δεν περιμένω να διορθώσω τα πάντα σε λίγους μήνες.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,030,548.15
Has thanked: 855 times
Have thanks: 2355 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Παρ Φεβ 17, 2012 10:32 am

Θα κάψεις ότι μπορείς και θα περιμένεις το Μάιο-Ιούνιο όταν θα αναπτυχθεί η βλάστηση και θα τα ραντίσεις με glyphosate. Αφού περάσουν τουλάχιστον 3 εβδομάδες και ξεραθεί η βλάστηση, θα αφαιρέσεις με κοπή ή κάψιμο τα ξερά θα ποτίσεις και θα περιμένεις να επαναβλαστήσουν τα ριζώματα που έχουν επιβιώσει. Έπειτα θα ξαναραντίσεις και θα αφαιρέσεις εκ νέου τα ξερά και μετά μπορείς να το σκάψεις. Αν ξαναβγεί κάτι, το ραντίζεις τοπικά. Μπορείς αν δε θέλεις να ραντίσεις να βγάλεις με ένα δικέλι (κάτι σαν δικράνι με λιγότερα δόντια αλλά πολύ πιο χοντρά) ότι μπορείς, να ποτίσεις, να περιμένεις εκ νέου να βλαστήσουν και ξανά το ίδιο αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο, αυτό θα μπορούσε να γίνει καλύτερα με μεγάλο τρακτέρ αν τα περάσει με ρίπερ (νύχι ή βαρύ καλλιεργητή όπως αλλιώς λέγεται).
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,756.00
Bank: 16,236.40
Has thanked: 143 times
Have thanks: 786 times

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Παρ Φεβ 17, 2012 10:34 am

Βάζεις ιδέες στη Ven Χρήστο. Θα ψάχνεται και για άλλα μηχανήματα :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Mood: Sad
Cash on hand: 2,980.80
Bank: 255,900.00
Has thanked: 301 times
Have thanks: 279 times

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Φεβ 17, 2012 11:03 am

lmpgs έγραψε:Βάζεις ιδέες στη Ven Χρήστο. Θα ψάχνεται και για άλλα μηχανήματα :lol: :lol: :lol:

μου τα έχει πει αυτά τα μηχανήματα, αλλά που να τα βρω. Τα έχω πάντως στο wish list μου :lol:
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Παρ Φεβ 17, 2012 11:05 am

Μη με βλέπεις έτσι... Πίσω από το μανδύα του μέλους ενός φόρουμ, κρύβεται ένα αδίστακτος άνθρωπος που ωθεί τους άλλους σε αγορές... :lol:
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,756.00
Bank: 16,236.40
Has thanked: 143 times
Have thanks: 786 times

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Φεβ 17, 2012 11:14 am

Tractors Are a Girl's Best Friend!!! icon love
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy