Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Λεμονια

Συντονιστής: tsakalakos

Λεμονια

Δημοσίευσηαπό silver_21 » Σάβ Μαρ 03, 2012 6:23 pm

Καλησπέρα σας, Γιώργος ονομάζομαι καταρχήν συγχαρητήρια για το sait :)
Tώρα επί του θέματος.. έχω μια λεμονια πάνω από 30 χρόνον είναι.. πριν 1.5 χρονο άρχισε να μου ξεραίνονται τα φυλλα και τα κλαδιά τα μικρά.. με τα πολλά πήγα σε όλους τους γεωπόνους τους άχρηστους μου δώσανε ο καθένας διαφορετικά φάρμακα να τα ψεκάσω.. και λιπάσματα.. στο τέλος μου είπαν να την κόψω τελείως και ότι δεν φτιάχνει λόγο το ότι είναι πολλή μεγάλη σε ηλικία και ότι θα ξεραθεί τελείως από μονη τις.. κάτι τέτοιο μου είπαν και να την κόψω επειδή έχω διπλα μανταρινιές να μη κολλήσουν και αυτές... την έκοψα.. και μετά από μήνες μου πέταξε βλάστηση..
Tο θέμα είναι πως ενώ έχει φτάσει στο ένα μετρο.. μου ξανά άρχισε να αρρωσταίνει.. ξανά άρχισα να πηγαίνω σε γεωπόνους φυλλα.. και μου δίνουν πάλλη τα δικά τους χωρίς κανένα αποτέλεσμα.. αν μπορεί κανεις να με βοηθήσει.. ας το κάνει.. γιατί είναι αμαρτία..

Φωτογραφίες:

silver_21

Cash on hand: 110.80
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: Λεμονια

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Μαρ 03, 2012 7:37 pm

silver_21 έγραψε:Καλησπέρα σας, Γιώργος ονομάζομαι καταρχήν συγχαρητήρια για το sait :)
Tώρα επί του θέματος.. έχω μια λεμονια πάνω από 30 χρόνον είναι.. πριν 1.5 χρονο άρχισε να μου ξεραίνονται τα φυλλα και τα κλαδιά τα μικρά.. με τα πολλά πήγα σε όλους τους γεωπόνους τους άχρηστους μου δώσανε ο καθένας διαφορετικά φάρμακα να τα ψεκάσω.. και λιπάσματα.. στο τέλος μου είπαν να την κόψω τελείως και ότι δεν φτιάχνει λόγο το ότι είναι πολλή μεγάλη σε ηλικία και ότι θα ξεραθεί τελείως από μονη τις.. κάτι τέτοιο μου είπαν και να την κόψω επειδή έχω διπλα μανταρινιές να μη κολλήσουν και αυτές... την έκοψα.. και μετά από μήνες μου πέταξε βλάστηση..
Tο θέμα είναι πως ενώ έχει φτάσει στο ένα μετρο.. μου ξανά άρχισε να αρρωσταίνει.. ξανά άρχισα να πηγαίνω σε γεωπόνους φυλλα.. και μου δίνουν πάλλη τα δικά τους χωρίς κανένα αποτέλεσμα.. αν μπορεί κανεις να με βοηθήσει.. ας το κάνει.. γιατί είναι αμαρτία..

Καλώς ήρθες Γιώργο,

κατανοώ τα νεύρα σου με αυτούς που σου έδωσαν τις λανθασμένες συμβουλές και φάρμακα (κατά καιρούς έχω πλακωθεί με διάφορους "γεωπόνους" για παρόμοιο θέμα), όμως ας μην ξεχνάμε, γιατί όταν ξεχνάμε γινόμαστε άδικοι, οι υπάλληλοι των καταστημάτων με τα φυτοφάρμακα δεν είναι πάντα γεωπόνοι. Μπορεί να είναι τεχνολόγοι, μπορεί να είναι απλοί πωλητές, μπορεί να ακολουθούν την γραμμή του καταστήματος που λέει πουλάμε το τάδε φάρμακο γιατί έχουμε μεγαλύτερη έκπτωση.
Σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν καλοί και σίγουρα κακοί. Και αν το επάγγελμα είναι δεμένο με το εμπόριο, ε τότε συνήθως βλέπουμε τους κακούς.

Απάντηση δεν έχω για το πρόβλημά σου, δεν ασχολούμαι με ξινά, αλλά σίγουρα θα σου απαντήσει κάποιος που θα γνωρίζει.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,030,543.15
Has thanked: 855 times
Have thanks: 2355 times

Δημοσίευσηαπό natmanou » Σάβ Μαρ 03, 2012 7:57 pm

Καλώς ήρθες!
Νομίζω είναι φυλλοκνίστης, αλλά θα έρθει και ο ειδικός του φόρουμ και θα σου πει.
Το έβλεπες κυρίως στα νέα φύλλα;

Αν δεν κάνω λάθος είπες οτι είσαι Κρήτη; που αν επιτρέπεται;
Άβαταρ μέλους
natmanou

Cash on hand: 265.00
Bank: 390,180.13
Has thanked: 360 times
Have thanks: 272 times

Δημοσίευσηαπό cyleaf » Σάβ Μαρ 03, 2012 9:11 pm

silver_21Η προσβολή στην λεμονιά σου είναι από φυλλοκνιστη αλλά δεν έχει προκληθεί αυτήν την περίοδο.Η προσβολή στο δένδρο είναι από προηγούμενα χρονιά.Το έντομο αρχίζει την κινητικότητα του αρχές του Απρίλη. Τώρα δεν θα κάνεις τίποτα,οταν αρχισει το δενδρο να βγαζει νεα βλαστηση τοτε μπορεις να ξεκινησεις ψεκασμους με ΦΠΠ τα οποια περιεχουν τις δραστικες ουσιες (abamectin ,imidacloroprid).Εμενα απο αυτα που λες πολυ παραξενο μου κανει να σου εκανε γεωπονος λαθος διαγνοση σε μια τετοια τοσο απλη προσβολη.Να εχεις υποψη σου οτι το συγκεκριμενο εντομο δεν μπορει να ξερανει το δενδρο σου σε καμια περίπτωση.
Υ.Γ Αν σου ειναι ευκολο μας λες τι φαρμακα σου δωσανε οι γεωπονοι?
Άβαταρ μέλους
cyleaf

Mood: Happy
Cash on hand: 1,647.10
Bank: 0.00
Has thanked: 14 times
Have thanks: 44 times

Δημοσίευσηαπό NikosR » Σάβ Μαρ 03, 2012 9:38 pm

Φίλε μου θα σε στεναχωρήσω, αλλά λεμονια δεν ειναι αυτο το φύλλο 95%. Είναι από το υποκείμενο της πρώην λεμονιάς σου, πιθανότατα νεράτζι. Δες μια λεμονιά στη γειτονιά σου. Είναι έτσι το φύλλο της με τέτοιο petiole (φτεράκι) στή βάση του? Συνήθως η λεμονιά δεν έχει φτεράκι, αν και καμμιά φορά εμφανίζει μερικά φύλλα με μικρό.

Μην κατηγορείς τους γεωπόνους γιατί αυτό που μας δείχνεις τώρα, φυλλοκνηστης όπως πολύ σωστά σου είπαν, πιθανότατα και προσβολή από θρίπα, μπορεί να μην είναι ότι είχε πειράξει την λεμονιά σου (πιθανόν κορυφοξήρα).

Για να σιγουρευτείς για αυτό που σου λέω, δείξε φωτό του δένδρου να δουμε από που έχει πετάξει. Επίσης τρίψε και μύρισε ένα φύλλο. Σα λεμόνι μυρίζει ή σα νεράτζι. Είναι χαρακτηριστική η διαφορά και στη μυρωδιά του φύλλου.
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό silver_21 » Κυρ Μαρ 04, 2012 9:01 am

Καλημέρα λεμονια είναι (ήταν).. γιαυτο σας έβγαλα στη άκρη του φύλλου γιατί μου έκανε εντύπωση πως ήταν.. τελικά έχετε δίκιο δεν είναι λεμονια ποια αλλα το αστείο είναι πως ήταν λεμονια και έβγαζε μεγάλα λεμονια όλη την χρονια.. τόσα πολλά που μοιράζαμε σε γνωστούς σακούλες όλη την ώρα.. πήγα και μύρισα το φύλλο όπως μου είπατε και έχετε δίκιο.. δεν είναι ποια λεμονια μεταλλάχτηκε πρώτη φορα το είδα αυτό...

Όλοι τους οι γεωπόνοι που τους πήγαινα τα κλαδάκια τα ξερα και τα φύλλα.. μου έδιναν κάτι μπλε μπαλάκια.. και μερική μου έδιναν τα μπλε μπαλάκια με κάτι κόκκινα μπαλάκια.. να τα ρίχνω στο χώμα.. {λίπασμα λογικά ήταν} και σύγχρονος διαφορα μπουκαλάκια να τα διαλύω με νερό και να την ψεκάζω..

Στο τελευταίο γεωοπονο που πήγα πήγα τέλη καλοκαιριού και μου έδωσε να βάζο "couraze200 sl" (εντομοκτονο) μισο καπάκι στο ένα λίτρο νερό και μου είπε επί λέξη πως πάρτο βάλτου ανά 15 μέρες αλλα σε λίγες μέρες θα αρχίσουν οι βροχές και θα φτιάξει μονη τις η λεμονια, επειδή το έντομο δεν αντέχει τις χαμηλές θερμοκρασίες.. μονο αυτό μου έδωσε, στους άλλους έφευγα με μπόλικα πράγματα.. [cheer2] [cheer2] [cheer2]

πως γίνετε από λεμονια με το να την κόψεις από το χώμα τελείως.. να πετάει βλαστούς και να είναι άλλο είδος δέντρου?

Από Ηράκλειο είμαι και εσύ natmanou κρητικoπουλα??
silver_21

Δημοσίευσηαπό NikosR » Κυρ Μαρ 04, 2012 9:16 am

silver_21 έγραψε: δεν είναι ποια λεμονια μεταλλάχτηκε πρώτη φορα το είδα αυτό...

πως γίνετε από λεμονια με το να την κόψεις από το χώμα τελείως.. να πετάει βλαστούς και να είναι άλλο είδος δέντρου?

Δεν μεταλλάχτηκε. Η λεμονιά ήταν μπολιασμένη πάνω σε υποκείμενο, 99% νερατζιάς και όταν έκοψες το δενδρο πέταξε βλαστούς από τη ρίζα του υποκειμένου.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις να μεγαλώσει και φέτος ενας βλαστός και του χρόνου να τον μπολιάσεις με λεμονιά. Σε 2 χρόνια θα έχεις λεμόνια αν το εμβόλιο ειναι από ώριμο παραγωγικό φυτό.

Αν το φυτό έπασχε από κάτι άλλο όπως κορυφοξήρα δε θα σου συνιστούσα να το κάνεις, αν όμως το μόνο που είχε είναι αυτό που μας δείχνεις μπορείς να το κάνεις άνετα. Ο φυλλοκνήστης όμως δε καταστρέφει βλαστούς, μόνο φύλλα.

Το φάρμακο που σου έδωσε ο τελευταίος, το couraze, είναι imidacloprid κατάλληλο για την αντιμετώπιση του φυλλοκνηστη και άλλων εντομολογικών προσβολών. Αν μονο αυτό είχε η λεμονιά, κακώς την έκοψες. Δε καταστρεφονται τα ξινά μόνο από εντομολογικές προσβολές. Οι προσβολές (όχι από φυλλοκνήστη όμως) μπορούν καμμιά φορά να μεταφέρουν δύσκολες ασθένειες όπως βακτήρια και ιούς.

Αν θέλεις να δοκιμάσεις να μεγαλώσεις τον βλαστό της νερατζιάς για να τον μπολιάσεις του χρόνου, πρεπει να τον προστατέψεις από τον φυλλοκνηστη. Χρησιμοποίησε το couraze όπως σου είπαν, 2 ψεκασμούς ανα 15 μέρες από τέλη Απριλιου, μετά τον Ιούνη και τον Αυγουστο αλλά κάνε και το εξής τώρα μόλις τελειώσουν οι βροχές. Με ένα πινέλο 'βάψε' με αδιάλυτο φάρμακο τον βλαστό γύρω γύρω σε πλάτος 4-5 εκατοστά καμμιά 30ριά εκατοστά από τη βάση του. Επανάληψη μετά από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό silver_21 » Κυρ Μαρ 04, 2012 9:32 am

Στο φάρμακο που σου γράφω μονο φύλλα τις είχα πάει.. όταν είχε ξεκινήσει να βγάζει βλαστούς..
Πριν 1,5 χρόνο 2 γεωπόνοι μου είπαν να την κόψω για να μη μολυνθούν οι μανταρινιές από διπλα που είναι και σε αυτούς τους πήγα τα φύλλα που γινοτουσαν έτσι όπως τώρα και τους καινούριους βλαστούς που έβγαζε και ξερενοτουσαν τους είχα πάει....
Τώρα έχει ένα μετρο, 4 με 5 βλαστούς που έχει βγάλει απο το κορμό.. το μπόλιασμα που λες πως το κάνω? και πως το ζητάω?
(αποτέλεσμα πάντως δεν έχω δει τόσους μήνες από όταν ξεκίνησα τι θεραπεία αυτή..) Το χώμα είναι άσπρο και λίπασμα έχω να βάλω χρονια...
αδιάλυτο φάρμακο πρότεινε μου φάρμακο που να τους ζητήσω...
Τελευταία επεξεργασία από silver_21 και Κυρ Μαρ 04, 2012 9:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
silver_21

Δημοσίευσηαπό NikosR » Κυρ Μαρ 04, 2012 9:39 am

Οπως σου είπα δε ξέρω τι έιχε το δένδρο. Ο φυλλοκνηστης δε ξεραίνει βλαστούς, ασθένειες όπως η κορυφοξήρα και άλλες το κάνουν. Δε μπορώ να φαντασθώ γεωπόνο να συστήνει κόψιμο του δένδρου μόνο λόγω φυλλοκνήστη για αυτό νομίζω πως και κάτι άλλο είχε. Αν είχε τέτοια ασθένεια δε σου συνιστώ να μεγαλώσεις ξανά δένδρο αλλά ας πουν και οι ποιό ειδικοί.

Το μπόλιασμα πρέπει να το κάνει κάποιος που ξέρει. Στην Κρήτη είσαι δεν θα είναι και τόσο δύσκολο να βρείς κάποιον. Εναν βλαστό θα αφήσεις που θα είναι η βάση του νέου κορμού.

Δεν ειναι θεραπεία το φάρμακο. Οτι φύλλο έχει βλαφτεί δε φτιαχνει. Το φάρμακο σκοτώνει το έντομο που ειναι ενεργό με το που ζεστάνει ο καιρός την άνοιξη μέχρι να δροσίσει αργά το φθινόπωρο. 100% επιτυχία δε μπορεί να έχει, απλώς ελέγχεται η προσβολή σε επίπεδα που δε βλάπτουν την ανάπτυξη του δένδρου. Χειμωνιάτικοι ψεκασμοί πάνε τζάμπα. Με το φάρμακο θα ψεκάζεις και τις μανταρινιές μέχρι ένα μήνα πρίν την συλλογή του καρπού. Αν δεν ψεκάζεις όλα τα ξινά αποτέλεσμα δεν έχεις. Επίσης αν έχει πολλά ξινά σε άλλα περιβόλια γύρω γύρω που δε ψεκάζονται, πάλι μισή δουλειά θα κάνεις.

Το ιδιο φάρμακο θα χρησιμοποιήσεις και αδιάλυτο όπως σου είπα αλλά μόνο σε μη παραγωγικό δένδρο.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Επιστροφή στο Ασθένειες - Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy