Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

υδρολιπανση φυτοπροστασια

Συντονιστής: Tsouknidas

υδρολιπανση φυτοπροστασια

Δημοσίευσηαπό gianpanatha » Παρ Μαρ 16, 2012 9:35 pm

ρε παιδια για ολα τα φυτα δεντρα γκαζον κτλ ,εχω αυτοματο ποτισμα ,εναν προγραμματιστη με 5 ηλεκτροβανες και εχω ενα πιεστικο ξεχωριστω μονο για το κηπο .Ηθελα να ρωτησω θα μπορουσα να παρω και ενα βυτιο πλαστικο το πολυ του μισου τονου να το ενωσω με το πιεστικο του κηπου και να κανω την υδρολιπανση και τα φυτοφαρμακα ριζοποτισματος μεσω του αυτοματου ποτισματος? καταλαβαινεται πιστευω τη σκεψη μου, να μη καθομαι ενα ενα με το ποτιστηρι .το βυτιο θα το γεμιζω εγω με το λαστιχο γιατι αν κανω αυτοματισμους, να γεμιζει μονο του, θα παει πολλα και η εργασια του υδραυλικου και απο την αλλη θελω να ελεγχω εγω τη ποσοτητα του του νερου για να κανω τις αναμιξεις μου.πχ να κανω το ποτισμα μου κανονικα και μετα να γυριζω τη βανα να κλεινη η παροχη της φουντανας και να ανοιγη του βυτιου που αφου εχω ριξει το λιπασμα η το φαρ μακο να το στελνω μεσω των σταγωνων η τον ποππαπ αν ειναι το γκαζον.τι λετε ειναι καλη σκεψη? αξιζει το κοπο? θα ειναι καλυτερα για τα δεντρα και τα φυτα που προπαντων το καλοκαιρι ειναι καλυτερη η υδρολιπανση απο τη λιπανση μα στερεα λιπασματα?
gianpanatha

Cash on hand: 420.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: υδρολιπανση φυτοπροστασια

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Παρ Μαρ 16, 2012 10:42 pm

εχει μια λογικη αυτο που σκεφτεσαι! αλλα δεν το χω κανει και θα ηθελα να ρωτησω πρωτα σε καποιο μαγαζι να δω!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 4,845.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1626 times
Have thanks: 1556 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Παρ Μαρ 16, 2012 10:45 pm

Θα σου βάλει χέρι ο Τσακαλάκος. Κανονικά θέλει ειδική συσκευή που μπαίνει μετα το πιεστικό.
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Σάβ Μαρ 17, 2012 1:13 am

Ούτε που να το σκέφτεσαι. Φάρμακα και λιπάσματα μπαίνουν μόνο με στάγδην άρδευση και όταν υπάρχει διαθέσιμος λιπαντήρας. Αυτό που λες να το ξεχάσεις, είμαι κάθετος.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,846.05
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 789 times

Δημοσίευσηαπό gianpanatha » Σάβ Μαρ 17, 2012 6:37 am

tsakalakos έγραψε:Ούτε που να το σκέφτεσαι. Φάρμακα και λιπάσματα μπαίνουν μόνο με στάγδην άρδευση και όταν υπάρχει διαθέσιμος λιπαντήρας. Αυτό που λες να το ξεχάσεις, είμαι κάθετος.

μα μεσω σταγδην αρδευσης δε θα ειναι? το πιεστικο που αναφερω ειναι αποκλειστικα μονο για το κηπο οπως και το βυτιο θα ειναι για αυτη τη δουλεια μονο.Οταν λες να υπαρχει λιπαντηρας τι εννοεις? το βυτιο δε θα κανει αυτη τη δουλεια? και τα αναμειγνυομενα λιπασματα η φαρμακα θα πηγαινουν σε δεντρα και φυτα μεσω των σταγωνων? ο λιπαντηρας τι ειναι ? δε ξερω ισως να τα σκευτομαι εγω λαθος αν θελεις εξηγησε μου.
gianpanatha

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Σάβ Μαρ 17, 2012 6:27 pm

Όλα όσα σκέφτεσαι είναι εγκληματικά λάθος. Λιπαντήρας είναι μια συσκευή που προσαρμόζεται στο δίκτυο της στάγδην και από εκεί μπορείς να βάλεις λιπάσματα και φάρμακα. Στάγδην είναι η άρδευση που γίνεται με λάστιχα όπου πάνω έχουν προσαρμοστεί σταλάκτες. Το πότισμα με μπεκ δεν είναι στάγδην άρδευση, είναι καταιονισμός.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs
tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,846.05
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 789 times

Δημοσίευσηαπό gianpanatha » Σάβ Μαρ 17, 2012 9:16 pm

tsakalakos έγραψε:Όλα όσα σκέφτεσαι είναι εγκληματικά λάθος. Λιπαντήρας είναι μια συσκευή που προσαρμόζεται στο δίκτυο της στάγδην και από εκεί μπορείς να βάλεις λιπάσματα και φάρμακα. Στάγδην είναι η άρδευση που γίνεται με λάστιχα όπου πάνω έχουν προσαρμοστεί σταλάκτες. Το πότισμα με μπεκ δεν είναι στάγδην άρδευση, είναι καταιονισμός.

συγνωμη αλλα εξακολουθω να μη καταλαβαινω,εγω που εχω στα φυτα και στα δεντρα 20αρα σωληνα και σταθερης ροης σταλακτες δεν ειναι σταγδην αρδευση αυτο? και επισης οταν λες εγκληματικο λαθος ολο αυτο που προανεφερα, εγκληματικο ως προς τα δεντρα η κατι επικινδυνο ως προς εμενα.πες μου σε παρακαλω γιατι με εβαλες σε σκεψεις.
gianpanatha

Δημοσίευσηαπό NikosR » Σάβ Μαρ 17, 2012 9:20 pm

ΧΑ ΧΑ ΧΑ δε σου 'πα θα σου βάλει χέρι?
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό NikosR » Σάβ Μαρ 17, 2012 9:25 pm

Κοιτα να δείς , πέραν του θέματος της κατανομής, πολλά φάρμακα και λιπάσματα ειναι διαβρωτικά και ανθυγειινα για τα μέταλλα ή διάφορα ελαστικά (πχ. τα σωθικά του πιεστικού σου). Ακομα περισσότερο αν η διάλυση δεν ειναι 100% τέλεια στο βυτίο σου, κινδυνεύεις να δημιουργήσεις πρόβλημα στο μηχάνημα.

Οσον αφορά την κατανομή μπορείς να υπολογίσεις ποσότητες διαβροχές και τέτοια με το σύστημά σου?

Ο λιπαντήρας ειναι μια συσκευή που τη ρυθμίζεις ανάλογα την ροή του νερού από το πιεστικό (την οποία πρεπει να γνωρίζεις με όργανο) και ανακατέυει την κατάλληλο ποσότητα 'φαρμάκου' στο νερό, ΜΕΤΑ το πιεστικό.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό gianpanatha » Κυρ Μαρ 18, 2012 8:26 pm

αν ειναι μονο ο κινδυνος για να μη χαλαση το πιεστικο και η δεξαμενη η οποια θα ειναι πλαστικη δεν υπαρχει προβλημα το πολυ πολυ να τα πεταξω, υπαρχει κινδυνος για κατι αλλο? τις αναμιξεις θα τις κανω κανονικα οπως πρεπει αναλογα με τη ποσοτητα του υγρου,αν γνωριζει καπιος ας μου πει η ας βαλη κανενα λινκ για το ποσο κοστιζει ενας λιπαντηρας τετοιου συστηματος γιατι δε βρηκα κατι στο ιντερνετ οντως μπορει με λιπαντηρα να ειναι καλυτερα το θεμα ειναι να μη κοστιζει και ειναι πολυ ακριβος.
gianpanatha

Επιστροφή στο Υποστρώματα - Εργαλεία - Αυτόματο Πότισμα - Προστασία: Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy