Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΚΗΠΟΥΡΟΙ-ΚΗΠΟΥΡΕΜΑΤΑ

Τα post από αυτήν την ενότητα μπορεί να μεταφέρονται σε άλλες ενότητες από τους διαχειριστές.

Re: ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΚΗΠΟΥΡΟΙ-ΚΗΠΟΥΡΕΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Μαρ 18, 2012 11:52 am

dersu έγραψε:ποσους αφορα το φορουμ?πρεπει να εισαι ηδη στο λουκι για να το ψαξεις για αυτο μιλησα για ιερατειο

Ανάλογα τι εννοούμε λούκι, εδώ έχουν γραφτεί και αρκετοί που τους έκαναν δώρο μια γλάστρα, που ήταν το πρώτο τους φυτό, και μπήκαν για να μάθουν τι πρέπει να κάνουν. Κάποιοι κόλλησαν και βρέθηκαν με αρκετά φυτά, κάποιοι φαντάζομαι τα παράτησαν.
Και νομίζω ότι είναι καλό που εδώ μπορούν να δουν και τις επιτυχίες, αλλά κυρίως τις αποτυχίες μας. Τίποτα δεν είναι εύκολο και τίποτα δεν είναι δεδομένο.
Αλλά όταν βλέπουν τις εκπομπές που όλα τα δείχνουν εύκολα και δεδομένα, αυτό είναι κακό. Κανείς δεν σου εξηγεί στις εκπομπές ότι για να έχεις έναν όμορφο χώρο με ζωντανά φυτά θα πρέπει να επενδύσεις σε αυτά και χρόνο και κόπο και χρήμα, και θα χαρείς και θα λυπηθείς.
Οι εκπομπές σε κάνουν να πιστεύεις ότι έτσι πράσινα θα είναι πάντα, σαν να μιλάμε για πλαστικά φυτά.
Πάντως πολύ θα ήθελα να δω λίγους μήνες μετά πως είναι όλα αυτά που έχουν φτιάξει.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,031,668.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Μαρ 18, 2012 12:05 pm

παντως σε μια κριση ειλικρινειας θα πω το εξης: με τους γεωπονους των εκπομπων δεν εχω τπτ. το κονσεπτ μου φαινεται πολυ σικε.
Και αν με ρωτουσε καποιος αν θα το εκανα και εγω για τα φραγκα και τη δημοσιοτητα θα ελεγα πως ναι!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 5,315.80
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1670 times
Have thanks: 1616 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό princess » Κυρ Μαρ 18, 2012 1:42 pm

Tsouknidas έγραψε:Οι τηλεκηπουρικες ειναι μια χαρα εκπομπες........αν δεν: 1) μας ζαλιζαν τα νευρα με τις διαφημισεις τους, 2) αν δεν εκμεταλευοντουσαν την αναγκη του κοσμου για πιο "οικολογικες" πρακτικες και δε μας επρηζαν τα @@ με ιδιοσκευασματα, 3) (αν δεν) επηζαν τους κηπους τους με τόοοοσο πολυ εποχιακο και πανακριβο χρωμα που ειναι δυσκολο να συντηρηθει και να επαναεγκατασταθει
Εν ολιγοις ανηκουν στη λογικη fast food fast nation εκπομπες που αφορουν το σπιτι, τον κηπο, τα παιδια και που λυνουν ολα τα προβληματα σε μια ωριτσα εκπομπης.

Το παραπονο μου ειναι το εξης: καλα φτιαξανε το σουπερ ντουπερ μπαλκονι ή κηπο , τον ρωτησαν τον αλλο/η αν εχει τα φραγκα να το συντηρησει? Τον διδαξαν καποιες στοιχειωδεις εστω γνωσεις κηπουρικης/γεωπονιας? Βρηκαν για αυτον την πιο συμφερουσα λυση που να ταιριαζει στα υπαρξιακα του? Γτ ειναι ομορφο να φυτευεις κα ινα βλεπεις λουλουδακια αλλα θελει και ενα υποβαθρο το ολο θεμα αν επιθυμεις να το κρατησεις.
Γι'αυτο το λογο αγαπω το φορουμ αυτο και φυσικα ειμαι εδω. Γτ ο καθενας λεει την αποψη του και προσπαθει να βρει λυση στο προβλημα του ή να ενημερωθει. Και δε σου λεω, τα προβλήματα δε λυνονται ολα απο την αποσταση και εμσω φωτογραφιων. τουλαχιστον καποιος/α θα ειναι πιο ψαγμενος και δε θα παει ναγινει βορα σε εμπορους.

Αχ βρε Τσουκ να ΄σαι καλά, να 'γιάσει το στόμα σου! Εδώ στο φόρουμ με κάνετε και νιώθω πολύ άνετα παρόλο που κάνω βλακείες και λάθη αλλά πιστεύω πως υπάρχει μια αμεσότητα έστω και από αυτές τις φωτογραφίες και τη συζήτηση. Όλοι είναι σημαντικοί εδώ μέσα, ο καθένας βάζει το λιθαράκι του ...
Άβαταρ μέλους
princess

Cash on hand: 4,103.35
Has thanked: 289 times
Have thanks: 294 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Μαρ 18, 2012 2:40 pm

το χω δηλωσει στο παρελθον και θα το ξαναπω : ξερεις ποσα πραγματα εχω μαθει εδω μεσα? ουυυυυυυ απιστευτα πολλα. Μπορει να εχω σπουδασει ενα αντικειμενο αλλα οταν πχ μιλανε τα κοριτσια για τις ορχιδεες τους καθομαι σαν παιδακι και χαζευω, οταν μελη ασχετα με την γεωπονια και την κηπουρικη, ποσταρουν φωτο απο μπαλκονια ή μποστανια ή δεν ξερω εγω τι, παρακολουθω με δεος γτ πανω απο ολα το μερακι ειναι η ουσια και αυτο πρεπει να κουβαλαμε. :D :D

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό papitsa » Κυρ Μαρ 18, 2012 3:55 pm

"Τον διδαξαν "

Τώρα το πρόσεξα! Μιλάς Σαλονικιώτικα!
Άβαταρ μέλους
papitsa

Cash on hand: 3,520.55
Has thanked: 26 times
Have thanks: 114 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Κυρ Μαρ 18, 2012 4:16 pm

ολοι κουβαλαμε εναν καρντασι μεσα μας!!! που και που μας ξεφευγει λολ

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό princess » Κυρ Μαρ 18, 2012 4:19 pm

Tsouknidas έγραψε:ολοι κουβαλαμε εναν καρντασι μεσα μας!!! που και που μας ξεφευγει λολ

Κάνε δουλειά σου παιδί μου! Κι εμείς εδώ κάτω μιλάμε τραγουδιστά :D Ε, και;

For this message the author princess has received thanks: 2
Tsouknidas(Κυρ Μαρ 18, 2012 4:27 pm), vangelakas(Δευτ Μαρ 19, 2012 2:54 pm)
Rating:11.11%

Άβαταρ μέλους
princess

Cash on hand: 4,103.35
Has thanked: 289 times
Have thanks: 294 times

Δημοσίευσηαπό ruli » Κυρ Μαρ 18, 2012 4:55 pm

Πριν μια εβδομάδα έπεσα πάνω (ζάπινγκ) στους κηπουρούς του Μέγκα, που μιλούσαν για τις Φαλενόψις. Τόσα λάθη μαζεμένα σε ούτε πέντε λεπτά...Μετά από αυτό εγώ δεν θα πίστευα τίποτα από αυτό που λένε γενικά.
Αφού δεν μπήκαν στον κόπο να ψάξουν να μάθουν πέντε βασικά πράγματα για τις ορχιδέες, ποιος μου λέει ότι δεν κάνουν τα ίδια και για τα άλλα φυτά.
Και είμαι περίεργη, όταν φτιάχνουν κήπο-ταράτσα-βεράντα, μετά από ένα μήνα πόσα από τα φυτά ζούνε ακόμα?

For this message the author ruli has received thanks:
Στέλλα(Κυρ Μαρ 18, 2012 5:39 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
ruli

Cash on hand: 4,182.20
Has thanked: 25 times
Have thanks: 93 times

Δημοσίευσηαπό asparagus » Δευτ Μαρ 19, 2012 1:14 pm

dersu έγραψε:μπορει να ειμαι αδαης και τελευταια στο φορουμ σας αλλα γιατι δεν σας αρεσουν οι εκπομπες αυτες ? ενταξει οσο αφορα τη διαμορφωση κηπων,μπαλκονιων εχουν αισθητικη συνολακι νεοσετ,ομως ακομα κιαυτα ειναι διδακτικα ,γνωριζεις νεα φυτα,τροπους καλλιεργειας,αντιμετωπισης ασθενειων,βλεπεις διαμορφωμενους εξαιρετικους κηπους και κτηματα(τωρα δε θυμαμαι αν τα εχω δει στην τηλεοραση η στα σχετικα περιοδικα).ακομα και οι εμμεσες διαφημισεις τους ειναι χρησιμες και επιπλεον δημιουργουνε ενα κοινο,ενα ρευμα προς τα φυτα και τη φυση.γιατι παρακαλω δεν σας αρεσουν?καλυτερα για το κοινο να μην εχει αυτα τα ερεθισματα?

Δεν ειναι θεμα αρεσκειας ή απαρεσκειας των συγκεκριμενων εκπομπων.Προκειται για την αισθητικη και πανω απο ολα τη φιλοσοφια αυτων των εκπομπων και γι'αυτο που περνανε ως τελικο μηνυμα.

Επειδη η κηπουρικη εχει γινει της "μοδός" εσχατως , προεκυψαν σαν τα σαλιγκαρια μετα τη βροχη , τετοιας θεματολογιας εκπομπες , οι οποιες ειναι του συρμού και καθε αλλο παρα σοβαρες. Ε αυτη η λογικη του "A dónde va Vicente , a donde va la gente¨ , του ευκολου και του επιφανειακου ειναι που ενοχλει.
Θα μου πεις "μια απλη εκπομπη κηπουρικης ειναι". Σαφως , αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα πρεπει να μαζευτουν 3 ασχετοι φλωροι και ενα ξανθο πουτανακι και να παριστανουν τους επαϊοντες. Ποσω μαλλον οταν τα ορια της κηπουρικης ειναι συγκεκριμενα και μετα απο ενα σημειο αρχιζει η πραγματικη επιστημη της γεωπονιας. Διοτι οταν 4 αδαεις ξεφευγουν απο το "φυτευω ενα κυκλαμινο" και περνανε στο να προτεινουν σκευασματα και λιπασματα , ε τοτε νομιμοποιειται ο καθε ασχετος να εκφερει αποψη για θεματα που ειναι ¨ου παικτοις". Και δεν το γραφω αυτο με τη λογικη πως η γνωση ειναι κτημα ενος κλειστου ιερατειου ή μιας μεσαιωνικης συντεχνιας και πρεπει να μενει μακρια απο την πλεμπα. Το αντιθετο! Η γνωση πρεπει να διαχεεται παντου και σε ολους. Επειδη , ομως , η γνωση ειναι δυναμη και οπλο θα πρεπει να ειμαστε ολοι εξαιρετικα προσεκτικοι πριν μιλησουμε για κατι. Διαφορετικα ειναι πολυ ευκολο να εκστομισουμε επικες ανοησιες και να παρουμε κοσμο στο λαιμο μας. Και οταν λεω ολοι , εννοω ολοι. Και ο κηπουρος του Σ/Κ και ο γεωπονος , ετσι για να μη θεωρηθει οτι διακρινω πληβειους και πατρικιους.

Δευτερο εξαιρετικα εκνευριστικο ως και επικινδυνο με αυτες τις εκπομπες ειναι η κατ'επιφαση ψευδοεπιστημονικη οιΚΩΛΟγια( η ανορθογραφια ειναι σκοπιμη) που πρεσβευουν. Δαιμονοποιηση των επιτευγματων της γεωπονιας , συκοφαντηση του ρολου των φυτοφαρμακων-των λιπασματων και των διαφορων σκευασματων και προωθηση καθε ειδους μαντζουνιου.Ε αυτο περα απο το οτι αποτελει σκοταδισμο , ειναι και επικιδνυνο και αντιεπιστημονικο.Αν ειναι δυνατον , στον 21ο αιωνα , η καθε κατινα-Μαριγουλα , να προτεινει πχ για τον τετρανυχο , ραδικοζουμο και αιμα παρθενας. Και οχι μονο να προτεινει , αλλα να το επιβαλλει και ως κυριαρχη αποψη.Εχω βαρεθει να βλεπω και να ακουω , το ποσο κακα και δαιμονικα ειναι τα φυτοφαρμακα , ενω το υγρο για τα πιατα ειναι ακινδυνο και καταλληλο δια πασα νοσον.Ελεος δηλαδη! Αντι να δαιμονοποιουν την επιστημη , αυτο που πρεπει να κανουν ειναι να δειχνουν στον κοσμο την ορθη χρηση των σκευασματων αυτων και τα καταλληλα μετρα προστασιας.Μακαρι αντι για ψευτοβιολογικες μεθοδους , να προβαλαν το πώς ψεκαζουμε σωστα , το τι ειναι τα λιπασματα , το τι σημαινει αναλυση εδαφους κλπ κλπ.

Θεμιτο και επιθυμητο ειναι ο καθενας να γνωρισει το μαγικο κοσμο των φυτων και να μπολιαστει με το μερακι της κηπουρικης.Αλλα αυτο δε σημαινει οτι αφορμη για κατι τετοιο θα πρεπει να ειναι φαιδρες εκπομπες σαν τη συγκεκριμενη , οπου βαζουν γκαζον στις Κυκλαδες ή προτεινουν κηπους που η συντήρησή τους θυμιζει τον Λευκο Ελεφαντα που κατειχαν οι μοναρχες της Καμποτζης.Οταν καποιος διψαει , δε θα χορτασει τη διψα του πινοντας απο βρωμικη πηγη.

Και το τελευταιο που χρειαζονται τα φυτα και η φυση , ειναι ενα ρευμα απο κηπουρους της μοδας , απο αδαεις του ΣΚ , απο χοντροκωλες μπουχεσες που στη συσκευασια της νιτρικης αμμωνιας και του roundup βλεπουν το Σατανα και τον οποιο ξορκιζουν με 2 φιαλες Fairy (αυτο με το ξυδι).
Soldats ! Faites votre devoir ! Droit au cœur mais épargnez le visage. Feu !

For this message the author asparagus has received thanks: 7
lmpgs(Δευτ Μαρ 19, 2012 1:26 pm), NikosR(Δευτ Μαρ 19, 2012 1:22 pm), ruli(Τετ Μαρ 21, 2012 9:35 pm), tsakalakos(Δευτ Μαρ 19, 2012 3:21 pm), vangelakas(Δευτ Μαρ 19, 2012 4:00 pm), ven(Δευτ Μαρ 19, 2012 1:35 pm), Στέλλα(Τρί Μαρ 20, 2012 10:42 am)
Rating:38.89%

Άβαταρ μέλους
asparagus

Cash on hand: 5,187.05
Has thanked: 81 times
Have thanks: 200 times

Δημοσίευσηαπό vangelakas » Δευτ Μαρ 19, 2012 3:57 pm

Tsouknidas έγραψε:και τη δημοσιοτητα θα ελεγα πως ναι!

πώπω καί νά μοῦ ἔσκαγε μύτη καμιά ναραμού νά θέλει νά τῆς σενιάρω τόν κῆπο – οὐάου!

Καί μέ αὐτήν τήν χαρακτηριστική ἔκφραση ὑποκειμένου σέ χάρη, νά μέ κάμνῃ τσαλίμια, νά μοῦ κουνάῃ τήν πυγή της καί νά μέ ἐμμεσολέῃ: ἰδοῦ τό ἕτερον μέρος τῆς συναλλαγῆς, πρόστυχε κηπουρέ! Μέ αὐτήν τήν ἰδιαίτερη ὅσο καί γνωστή ἔκφραση ἀνθρώπου πού χάρη μείζονα τσιμπᾷ, νά μέ βλέπῃ καθώς θά τῆς γιομίζω τήν αὐλή, μέ εὐωδιαστά ἄνθη, καταπράσινα φυτά καί πανέμορφες ὀρχιδέεεεες, διατηρώντας (ἐγώ) ὡστόσο μιάν μυστική, μιάν μουλωχτή, μιάν ἄπρεπη κούρμπα στήν ὁποίαν θά τῆς ζητοῦσα νά περιποιηθῇ καί τήν δική μου τό (sic) αυλί (sic).

Ἄμ πῶς; Τζάμπα μωρή τρώγλη; Ἄει τράβα πιό κεῖ!
Tsouknidas έγραψε:
κοριτσια ντρεπομαι.......σταματηστε.............. αλλα ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

ἀγαπῶ ὀρχιδέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεαι

For this message the author vangelakas has received thanks:
Tsouknidas(Δευτ Μαρ 19, 2012 7:42 pm)

Άβαταρ μέλους
vangelakas

Cash on hand: 2,105.15
Bank: 220,888.15
Has thanked: 325 times
Have thanks: 303 times
Εκδοροκουρεύς Μουσάτων (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Δευτ Μαρ 19, 2012 4:03 pm

Πολύ D. H. Lawrence διαβάζεις Βαγκέλακα lol
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό vangelakas » Δευτ Μαρ 19, 2012 4:08 pm

χαχαχά, ὄχι ῥὲ Νῖκο, ἐπιρροαὶ Γκουσγκούνη εἶναι.
Tsouknidas έγραψε:
κοριτσια ντρεπομαι.......σταματηστε.............. αλλα ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

ἀγαπῶ ὀρχιδέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεαι
Άβαταρ μέλους
vangelakas

Cash on hand: 2,105.15
Bank: 220,888.15
Has thanked: 325 times
Have thanks: 303 times
Εκδοροκουρεύς Μουσάτων (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Μαρ 19, 2012 4:19 pm

vangelakas έγραψε:
... ἰδοῦ τό ἕτερον μέρος τῆς συναλλαγῆς, πρόστυχε κηπουρέ! ...

Ωραία, βρέθηκε και ο τίτλος! "Οι πρόστυχοι κηπουροί του Mega"! :D

For this message the author ven has received thanks:
natmanou(Δευτ Μαρ 19, 2012 9:45 pm)

Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,668.65
Has thanked: 915 times
Have thanks: 2454 times

Δημοσίευσηαπό tasosada » Δευτ Μαρ 19, 2012 4:49 pm

Συμφωνω με τα παραπανω αλλα προτιμω να βλεπω τους χαβαλεδες με την γκομενα (που δεν ειναι και ασχημη!!!) παρα να βλεπω τα τουρκικα σηριαλ, τις ειδησεις , τις επαναληψεις και οτι μα@@@@κια τους κατεβει!!!!!!
Εστω και λιγους να επηρεασει η εκπομπη αυτη καλο ειναι γιατι θα ομορφυνει μια ακομα βεραντα ή κηπος. Ασε που μετα θα την ψαξουν ακομα καλυτερα.

Εγω σε αυτο το φορουμ εχω μαθει και θα συνεχισω να μαθαινω αρκετα πραγματα αλλα υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν ιντερνετ.
Οποτε καλες βλακειες πιστευω οτι ειναι.
tasosada

Cash on hand: 1,605.00
Has thanked: 68 times
Have thanks: 19 times

Δημοσίευσηαπό Pittosporum » Σάβ Μαρ 24, 2012 11:39 am

David Tarrant ψάξτε τις εκπομπές του. παραγωγή bbc canada . τις προβάλει το travel chanel (nova).
Don’t f*ck the nature!
Άβαταρ μέλους
Pittosporum

Cash on hand: 1,254.80
Bank: 189,500.00
Has thanked: 327 times
Have thanks: 176 times

Δημοσίευσηαπό lydias12 » Σάβ Μαρ 24, 2012 12:38 pm

Πάντως ξαναλέω κι εγω,οποίος θελει να απολαύσει κηπουρικη εκπομπή να δει το gardeners world του BBC.
Στην πράξη μαθαίνουμε τελικα όλοι μας κι οχι απο μια εκπομπή στην τηλεόραση αλλα,αν κάποιος θελει να χαζευει υπεροχους κήπους και κηπουρικά κόλπα, αυτη η εκπομπή ειναι γλυκυτατη, ταξιδιάρα,πανέμορφα στημένη στον τεράστιο κι απολαυστικο κήπο/ κτήμα του παρουσιαστή της και όλο και κάτι μαθαίνεις. Άλλη ποιοτητα όμως το ΒΒC κι άλλο το MEGA- :-)
Άβαταρ μέλους
lydias12

Cash on hand: 8,765.05
Has thanked: 6 times
Have thanks: 66 times

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Δεν Ξέρω που Ταιριάζει...

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy